Ухвала
від 27.07.2023 по справі 911/2190/23
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Симона Петлюри, 16/108, м. Київ, 01032, тел. (044) 235-95-51, е-mail: inbox@ko.arbitr.gov.ua

УХВАЛА

"27" липня 2023 р. м. Київ Справа № 911/2190/23

Суддя Сокуренко Л.В., розглянувши

позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «АГРОКОНТРАСТ» (07811, Київська обл., Бучанський р-н, с. Нове Залісся, вул. Кримська, буд.2)

до Бородянської селищної ради (07801, Київська обл., Бучанський р-н, смт. Бородянка, вул. Центральна, буд. 331)

про визнання права власності та скасування рішення

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «АГРОКОНТРАСТ» звернулось до Господарського суду Київської області з позовною заявою до Бородянської селищної ради, у якій просить суд:

1) визнати за Товариством з обмеженою відповідальністю «Агроконтраст» право власності на адміністративну будівлю громадський будинок, загальною площею 1961,3 кв.м., яка знаходиться за адресою: київська обл., Бучанський р-н, с. Нове Залісся, вул. Кримська, буд 2, реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна: 2509797932080;

2) Скасувати рішення Бородянської селищної ради від 23 березня 2023 року Про прийняття на баланс Бородянської селищної ради та у комунальну власність Бородянської селищної територіальної громади нежитлової будівлі громадський будинок в с. Нове Залісся по вул. Кримська, буд. 2;

Дослідивши матеріали позовної заяви, суд дійшов висновку про наявність підстав для залишення її без руху, зважаючи на наступне.

Відповідно до п. 3 ч. 3 ст. 162 Господарського процесуального кодексу України позовна заява повинна містити зазначення ціни позову, якщо позов підлягає грошовій оцінці.

За приписами п. 2 ч. 1 ст. 163 Господарського процесуального кодексу України у позовах про визнання права власності на майно або його витребування ціна позову визначається вартістю майна.

Позивач звернувся до суду із вимогами про визнання права власності на адміністративну будівлю громадський будинок, загальною площею 1961,3 кв. м., яка знаходиться за адресою: Київська обл., Бучанський р-н., с. Нове Залісся, вул. Кримська, 2, реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна: 2509797932080 та скасування рішення Бородянської Селищної ради від 23.03.2023 року «Про прийняття на баланс Бородянської селищної ради та у комунальну власність Бородянської селищної територіальної громади нежитлової будівлі громадський будинок в с. Нове Залісся по вул. Кримська, буд. №2».

При цьому, позивачем при подачі позовної заяви на підтвердження сплати судового збору додано платіжні інструкції про сплату судового збору №687 від 13.06.2023 на суму 5 386,00 грн та №737 від 27.06.2023 на суму 1 632,61 грн, як позивач зазначає в позовній заяви, ним сплачено судовий збір у розмірі 4 334,61 грн (1,5% від вартості майна в сумі 288 973,74 грн), за вимогу про визнання права власності (майнову вимогу).

Проаналізувавши зміст позовних вимог, суд дійшов висновку, що позовна заява має одночасно майновий і немайновий характер, виходячи з такого.

У постанові від 25.08.2020 у справі № 910/13737/19 Велика Палата Верховного Суду зазначила, що майновий позов (позовна вимога майнового характеру) це вимога про захист права або інтересу, об`єктом якої виступає благо, що підлягає грошовій оцінці.

Відповідно до пункту 3 частини третьої статті 162, пунктів 1-3 частини першої статті 163 ГПК України позовна заява повинна містити зазначення ціни позову, якщо позов підлягає грошовій оцінці. Ціна позову визначається: 1) у позовах про стягнення грошових коштів сумою, яка стягується, або сумою, оспорюваною за виконавчим чи іншим документом, за яким стягнення провадиться у безспірному (безакцептному) порядку; 2) у позовах про визнання права власності на майно або його витребування вартістю майна; 3) у позовах, які складаються з кількох самостійних вимог, загальною сумою всіх вимог.

Тобто будь-який майновий спір має ціну. Різновидами майнових спорів є, зокрема, спори, пов`язані з підтвердженням прав на майно та грошові суми, на володіння майном і будь-які форми використання останнього.

Наявність вартісного, грошового вираження матеріально-правової вимоги позивача свідчить про її майновий характер, який має відображатися у ціні заявленого позову (постанова Великої Палати Верховного Суду від 26.02.2019 у справі № 907/9/17).

Натомість до позовних заяв немайнового характеру відносяться вимоги, які не підлягають вартісній оцінці. Під немайновим позовом слід розуміти вимогу про захист права або інтересу, об`єктом якої виступає благо, що не піддається грошовій оцінці.

Вимога щодо скасування рішення Бородянської селищної ради від 23 березня 2023 року, яка входить до предмета цього позову, очевидно є вимогою немайнового характеру.

Водночас до предмета позову у цій справі також належить позовна вимога про визнання за Товариством з обмеженою відповідальністю «Агроконтраст» право власності на адміністративну будівлю громадський будинок, загальною площею 1961,3 кв.м., яка знаходиться за адресою: київська обл., Бучанський р-н, с. Нове Залісся, вул. Кримська, буд 2, реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна: 2509797932080. Зазначена вимога має майновий характер.

Позивач зазначає, що ним сплачено 4 334,61 грн судового збору за вимогу про визнання права власності, з огляду на вартість майна. До позовної зави долучено довідку № 46 від 27.06.2023, яка складена позивачем в односторонньому порядку та підписана директором позивача Шевчуком Ю.В. та головним бухгалтером Соловйовою Н.В., в якій вказана балансова (залишкова) вартість адмінбудівлі станом на 31.05.2023 288 973,74 грн, саме на цю вартість майна посилався позивач при сплаті судового збору за подання даного позову.

Разом с тим, в матеріалах справи наявна копія Рішення Бородянської селищної ради від 23 березня 2023 року Про прийняття на баланс Бородянської селищної ради та у комунальну власність Бородянської селищної територіальної громади нежитлової будівлі громадський будинок в с. Нове Залісся по вул. Кримська, буд. 2, яке на дату подання позову не визнано незаконним та не скасовано, а тому, вказане рішення є чинним та обов`язковим до виконання. Вищезазначеним рішенням визначено вартість спірної адмінбудівлі у розмірі 9 503 298,05 грн.

Щодо довідки позивача №46 від 27.06.2023 року, суд зазначає наступне.

Відповідно до ст. 3 Закону України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні», Оцінка майна, майнових прав (далі - оцінка майна) - це процес визначення їх вартості на дату оцінки за процедурою, встановленою нормативно-правовими актами, зазначеними в статті 9 цього Закону (далі - нормативно-правові акти з оцінки майна), і є результатом практичної діяльності суб`єкта оціночної діяльності. У цьому Законі: майном, яке може оцінюватися, вважаються об`єкти в матеріальній формі, будівлі та споруди (включаючи їх невід`ємні частини), об`єкти незавершеного будівництва, майбутні об`єкти нерухомості, машини, обладнання, транспортні засоби тощо; паї, цінні папери; нематеріальні активи, у тому числі об`єкти права інтелектуальної власності; цілісні майнові комплекси всіх форм власності; майновими правами, які можуть оцінюватися, визнаються будь-які права, пов`язані з майном, відмінні від права власності, у тому числі права, які є складовими частинами права власності (право володіння, розпорядження, користування), спеціальне майнове право на об`єкт незавершеного будівництва, майбутній об`єкт нерухомості, а також інші специфічні права (право на провадження діяльності, використання природних ресурсів тощо) та право вимоги. Незалежною оцінкою майна вважається оцінка майна, що проведена суб`єктом оціночної діяльності - суб`єктом господарювання. Процедури оцінки майна встановлюються нормативно-правовими актами з оцінки майна. У випадках проведення незалежної оцінки майна складається звіт про оцінку майна. У випадках самостійного проведення оцінки майна органом державної влади або органом місцевого самоврядування складається акт оцінки майна. Вимоги до звітів про оцінку майна та актів оцінки майна встановлюються відповідно до статті 12 цього Закону. Датою оцінки є дата, за станом на яку здійснюються процедури оцінки майна та визначається вартість майна. Нормативно-правовими актами з оцінки майна можуть бути передбачені строки дії звіту про оцінку майна (акта оцінки майна) від дати оцінки або дати її затвердження (погодження) замовником.

Згідно ст. 12 Закону України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні», Звіт про оцінку майна є документом, складеним, зокрема, в електронному вигляді з дотриманням законодавства про електронні довірчі послуги, що містить висновки про вартість майна та підтверджує виконані процедури з оцінки майна суб`єктом оціночної діяльності - суб`єктом господарювання відповідно до договору. Звіт підписується оцінювачами, які безпосередньо проводили оцінку майна, і скріплюється підписом керівника суб`єкта оціночної діяльності. Вимоги до змісту звіту про оцінку майна, порядку його оформлення та рецензування встановлюються положеннями (національними стандартами) оцінки майна. Зміст звіту про оцінку майна повинен містити розділи, що розкривають зміст проведених процедур та використаної нормативно-правової бази з оцінки майна. Акт оцінки майна є документом, складеним, зокрема, в електронному вигляді з дотриманням законодавства про електронні довірчі послуги, що містить висновки про вартість майна та підтверджує виконані процедури з оцінки майна, здійсненої суб`єктом оціночної діяльності - органом державної влади або органом місцевого самоврядування самостійно. Якщо процедурами з оцінки майна для складання акта оцінки майна передбачене попереднє проведення оцінки майна повністю або частково суб`єктом оціночної діяльності - суб`єктом господарювання, звіт про оцінку такого майна додається до акта оцінки майна. Акт оцінки майна підлягає затвердженню керівником органу державної влади або органу місцевого самоврядування. Зміст, форма, порядок складання, затвердження та строк дії акта оцінки майна встановлюються Кабінетом Міністрів України. Підписаний звіт про оцінку майна підлягає зберіганню оцінювачами та суб`єктом оціночної діяльності - суб`єктом господарювання в електронній формі протягом трьох років з дати складення такого звіту, якщо більший строк не встановлено законодавством.

До довідки, наданої позивачем, не додано ні звіту про оцінку майна, ні акту оцінки майна, тому суд позбавлений можливості встановити, на підставі чого позивачем визначено вартість спірного майна саме у сумі 288 973,74 грн.

З огляду на вищевикладене, при визначенні суми спірного майна суд керується рішенням Бородянської Селищної ради від 23.03.2023 року «Про прийняття на баланс Бородянської селищної ради та у комунальну власність Бородянської селищної територіальної громади нежитлової будівлі громадський будинок в с. Нове Залісся по вул. Кримська, буд. №2».

Порядок сплати та розміри ставок судового збору встановлено Законом України «Про судовий збір», у преамбулі якого зазначено, що він визначає правові засади справляння судового збору, платників, об`єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору.

Відповідно до частини другої статті 4 цього Закону за подання до господарського суду позовної заяви майнового характеру ставка судового збору встановлюється у розмірі 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 350 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб (підпункт 1 пункту 2), а позовної заяви немайнового характеру 1 прожитковий мінімум для працездатних осіб (підпункт 2 пункту 2).

Згідно з частиною третьою статті 6 Закону України «Про судовий збір» за подання позовної заяви, що має одночасно майновий і немайновий характер, судовий збір сплачується за ставками, встановленими для позовних заяв майнового та немайнового характеру. У разі коли в позовній заяві об`єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.

Відповідно до статті 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2023 рік» з 01.01.2023 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб становить 2 684,00 грн.

Аналіз позовних вимог, викладених у пункті 2 прохальної частини позову, дає підстави для висновку про те, що вимога про скасування рішення Бородянської селищної ради від 23 березня 2023 року є немайновою вимогою за яку, підлягає до сплати судовий збір у розмірі 2 684,00 грн.

Судом встановлено, що відповідно до рішення Бородянської Селищної ради від 23.03.2023 року «Про прийняття на баланс Бородянської селищної ради та у комунальну власність Бородянської селищної територіальної громади нежитлової будівлі громадський будинок в с. Нове Залісся по вул. Кримська, буд. №2», ціна нерухомого майна складає 9 503 298,05 грн.

Отже розмір судового збору, який підлягає сплаті позивачем за вимогу про визнання за Товариством з обмеженою відповідальністю «Агроконтраст» право власності на адміністративну будівлю громадський будинок, загальною площею 1961,3 кв.м., яка знаходиться за адресою: київська обл., Бучанський р-н, с. Нове Залісся, вул. Кримська, буд 2, реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна: 2509797932080 становить 142 549,47 грн (9 503 298,05 грн х 1,5%).

Крім того, як вже було зазначено судом раніше, частиною 3 ст. 6 Закону України «Про судовий збір» встановлено, що за подання позовної заяви, що має одночасно майновий і немайновий характер, судовий збір сплачується за ставками, встановленими для позовних заяв майнового та немайнового характеру. У разі коли в позовній заяві об`єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.

Згідно з пп. 1, 2 п. 2 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» за подання до господарського суду позовної заяви майнового характеру встановлена ставка судового збору - 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 350 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб; за подання до господарського суду позовної заяви немайнового характеру встановлена ставка судового збору 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Як вбачається зі змісту прохальної частини позовної заяви, позивач звернувся до суду із позовом, в якому міститься немайнова та майнова вимога, а саме:

1) визнати за Товариством з обмеженою відповідальністю «Агроконтраст» право власності на адміністративну будівлю громадський будинок, загальною площею 1961,3 кв.м., яка знаходиться за адресою: київська обл., Бучанський р-н, с. Нове Залісся, вул. Кримська, буд 2, реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна: 2509797932080;

2) Скасувати рішення Бородянської селищної ради від 23 березня 2023 року Про прийняття на баланс Бородянської селищної ради та у комунальну власність Бородянської селищної територіальної громади нежитлової будівлі громадський будинок в с. Нове Залісся по вул. Кримська, буд. 2;

Отже, розмір судового збору, який підлягає сплаті позивачем за вимогу немайнового характеру складає 2 684,00 грн.

Таким чином, враховуючи зазначене, за подання даної позовної заяви позивач мав сплатити судовий збір у загальному розмірі 145 233,47 грн за вимоги немайнового характеру та майнового характеру.

Одночасно, Товариством з обмеженою відповідальністю «АГРОКОНТРАСТ» в якості доказів сплати судового збору долучено до матеріалів позовної заяви платіжні інструкції № 687 від 13.06.2023 на суму 5 368,00 грн та №737 від 27.06.2023 на суму 1632,61 грн..

За таких обставин, зазначені платіжні інструкції не є належним доказом сплати судового збору в установленому розмірі.

За таких обставин, позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю «АГРОКОНТРАСТ» підлягає залишенню без руху.

Суд звертає увагу позивача на те, що відповідно до ч. 4 ст. 174 Господарського процесуального кодексу України, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається особі, що звернулася із позовною заявою.

Враховуючи викладене та керуючись ст. 174, ч. 2 ст. 232, ст.ст. 233, 234 Господарського процесуального кодексу України, суд

УХВАЛИВ:

1. Позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «АГРОКОНТРАСТ» залишити без руху.

2. Встановити Товариству з обмеженою відповідальністю «АГРОКОНТРАСТ» строк на усунення недоліків позовної заяви не пізніше 10 днів з дня вручення зазначеної ухвали.

3. Встановити Товариству з обмеженою відповідальністю «АГРОКОНТРАСТ» спосіб усунення недоліків позовної заяви шляхом надання до суду доказів доплати у встановлених законом порядку і розмірі судового збору, який, з урахуванням вже сплаченого судового збору (7 018,61 грн), становитиме 138 214,86 грн;

4. Відповідно до ч. 2 ст. 235 Господарського процесуального кодексу України дана ухвала набирає законної сили з моменту її підписання. Дана ухвала оскарженню не підлягає.

Суддя Л.В. Сокуренко

СудГосподарський суд Київської області
Дата ухвалення рішення27.07.2023
Оприлюднено31.07.2023
Номер документу112458193
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах щодо права власності чи іншого речового права на нерухоме майно (крім землі) про приватну власність щодо визнання права власності

Судовий реєстр по справі —911/2190/23

Рішення від 22.05.2024

Господарське

Господарський суд Київської області

Сокуренко Л.В.

Ухвала від 13.05.2024

Господарське

Господарський суд Київської області

Сокуренко Л.В.

Ухвала від 12.02.2024

Господарське

Господарський суд Київської області

Сокуренко Л.В.

Ухвала від 10.01.2024

Господарське

Господарський суд Київської області

Сокуренко Л.В.

Ухвала від 08.11.2023

Господарське

Господарський суд Київської області

Сокуренко Л.В.

Ухвала від 05.10.2023

Господарське

Господарський суд Київської області

Сокуренко Л.В.

Ухвала від 06.09.2023

Господарське

Господарський суд Київської області

Сокуренко Л.В.

Ухвала від 03.08.2023

Господарське

Господарський суд Київської області

Сокуренко Л.В.

Ухвала від 27.07.2023

Господарське

Господарський суд Київської області

Сокуренко Л.В.

Ухвала від 19.07.2023

Господарське

Господарський суд Київської області

Сокуренко Л.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні