Рішення
від 27.07.2023 по справі 320/25821/23
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

27 липня 2023 року Справа № 320/25821/23

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого Войтович І.І., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Торгова компанія «АГРОПРОДПРОМ-СЕРВІС» до Міністерства оборони України, третя особа без самостійних вимог на стороні відповідача Товариство з обмеженою відповідальністю «ДНІПРО МІЛК ГРУП» про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії,

в с т а н о в и в:

До Київського окружного адміністративного суду (25.07.2023) звернулось Товариство з обмеженою відповідальністю «Торгова компанія «АГРОПРОДПРОМ-СЕРВІС» (далі - позивач, ТОВ «Торгова компанія «АГРОПРОДПРОМ-СЕРВІС», товариство) із позовом до Міністерства оборони України (далі - відповідач), в якому просить суд:

- визнати протиправним та скасувати рішення Міністерства оборони України щодо визнання переможцем та укладання договору з ТОВ "ДНІПРО МІЛК ГРУП", яке оформлене протоколом №2/27/6 від 06.07.2023 за процедурою закупівлі продуктів харчування та сушених продуктів різних (15890000-3) (продукти харчування (комплект продуктів харчування за Каталогом продуктів) для особового складу (годування штатних тварин) військових частин та військових навчальних закладів Збройних Сил України в стаціонарних та польових умовах на 2023 рік), що оголошена за ідентифікатором № UA-2023-06-13-014741-а;

- визнати протиправним та скасувати повідомлення про намір укласти договір про закупівлю продуктів харчування та сушених продуктів різних (15890000-3) (продукти харчування (комплект продуктів харчування за Каталогом продуктів) для особового складу (годування штатних тварин) військових частин та військових навчальних закладів Збройних Сил України в стаціонарних та польових умовах на 2023 рік), що оголошена за ідентифікатором № UA-2023-06-13-014741-а;

- зобов`язати Міністерство оборони України прийняти рішення, яким відхилити пропозицію ТОВ "ДНІПРО МІЛК ГРУП" (код ЄДРПОУ 43907723) за процедурою закупівлі продуктів харчування та сушених продуктів різних (15890000-3) (продукти харчування (комплект продуктів харчування за Каталогом продуктів) для особового складу (годування штатних тварин) військових частин та військових навчальних закладів Збройних Сил України в стаціонарних та польових умовах на 2023 рік), що оголошена за ідентифікатором № UA-2023-06-13-014741-а.

В обґрунтування позовних вимог позивач вказує про те, що відповідачем протиправно не розглянуто пропозицію ТОВ «Торгова компанія «АГРОПРОДПРОМ-СЕРВІС», оскільки тендерна пропозиція позивача відповідає умовам, визначеним в Оголошенні про проведення спрощеної закупівлі, а тому у відповідача були відсутні правові підстави для не розгляду пропозиції позивача, відповідно до ст.11 та 12 Закону України «Про публічні закупівлі» мав врахувати пропозицію товариства. Позивач наполягає, що Міністерство оборони України мав відхилити тенденрну пропозицію Товариства з обмеженою відповідальністю «ДНІПРО МІЛК ГРУП», якого було визнано переможцем, посилаючись на постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 21.06.2023 у справі №320/20861/23 зазначає, що вказаним учасником було порушено п. 9.5 Оголошення, оскільки з наданою банківською гарантією від 26.01.2023 №16/031/19318/2023 вказані вимоги бенефіціара, яка має відповідно супроподжуватись копіями документів, засвідчених бенефіціаром та скріплених печаткою бенефіціара (у разі наявності), що підверджують повноваження особи (осіб), що підписала(и) вимогу, з належним КЕП уповноваженої особи банку. Враховуючи те, що пропозиція ТОВ «ДНІПРО МІЛК ГРУП» має бути відхилена Замовником, ТОВ «Торгова компанія «АГРОПРОДПРОМ-СЕРВІС», як шостий учасник процедури закупівлі має бути визнаний переможцем в спірній процедурі закупівлі, оскільки подані документи п`ятого учасника ТОВ «ГРАНД КОНСАЛТ» також не відповідають вимогам п.п. 3 п.12.3 Оголошення у зв`язку із розбіжністю щодо кількості працівників, яких менше 50 осіб, а також порушення останнім п. 9.1 Оголошення щодо не забезпечення банківської пропозиції у формі електронної гарантії сканованою оригінал/копія документа про повнаження особи, котра підписує банківську гарантію, копія має бути завірена банком. ТОВ «ГРАНД КОНСАЛТ» надано лише Довіреності Аккорд банку від 16.11.2022 на ОСОБА_1 та від 18.11.2022 на ОСОБА_2 . Відповідно, позивач вважає, що оскільки його пропозиція йде наступною за найнижчою ціною після ТОВ «ГРАНД КОНСАЛТ», він повинен бути визнаний переможцем за спірною процедурою закупівлі.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 26.07.2023 відкрито провадження у справі та призначено засідання на 27.07.2023 о 10:30 год.

Також, ухвалою суду залучено до участі у справі третю особу без самостійних вимог на стороні відповідача Товариство з обмеженою відповідальністю «ДНІПРО МІЛК ГРУП» (код ЄДРПОУ 43907723).

Відповідач проти позову заперечував та вказав на те, що оформлене протоколом №2/27/6 від 06.07.2023 рішення про прийняття пропозиції учасника, визнання таким переможцем Товариства з обмеженою відповідальністю «ДНІПРО МІЛК ГРУП» по закупівлі продуктів харчування та сушених продуктів різних (15890000-3) (продукти харчування (комплект продуктів харчування за Каталогом продуктів) для особового складу (годування штатних тварин) військових частин та військових навчальних закладів Збройних Сил України в стаціонарних та польових умовах на 2023 рік, які дислокуються у м. Житомир, є правомірним. Міністерство оборони України зауважило, що п.12.3 Оголошення передбачає перелік документів, які вимагаються для підтвердження відповідності учасників встановленим кваліфікаційним критеріям, вимогам установленим статтею 17 Закону та іншим вимогам Закону, що подаються у складі пропозиції. На виконання зазначених у Оголошенні вимог Замовника третьою особою ТОВ «ДНІПРО МІЛК ГРУП» у складі пропозиції було завантажено необхідні документи. Також, на виконання п. 9 Оголошення ТОВ «ДНІПРО МІЛК ГРУП» у складі пропозиції надано банківську гарантію від 21.06.2023 № 16/0301/19318/2023, така оформлена відповідно до вимог Постанови правління Національного банку України від 15.12.2004 № 639 «Про затвердження положення про порядок здійснення банками операцій за гарантіями в національній та іноземних валютах». Відповідно до наказу Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України 14 грудня 2020 року № 2628 «Про затвердження форми і вимог до забезпечення тендерної пропозиції/пропозиції» затверджено вимоги до забезпечення тендерної пропозиції/пропозиції, пунктом 1 яких обумовлено, що ці Вимоги визначають обов`язкові вимоги до гарантії, яка надається як забезпечення тендерної пропозиції / пропозиції, передбаченої пунктом 10 частини першої статті 1 Закону України «Про публічні закупівлі» (далі - гарантія), банками, іншими фінансовими установами та страховими організаціями (далі - гарант). Пунктом 3 Вимог до забезпечення тендерної пропозиції/пропозиції обумовлено, що Реквізити гарантії, визначені у формі, є обов`язковими для складання гарантії. Пунктом 4 визначено вимоги до реквізитів, які мають бути зазначені в гарантії. Відповідач зазначає, що надана ТОВ «ДНІПРО МІЛК ГРУП» банківська гарантія відповідає наведеним приписам, гарантія не визнана в судовому порядку недійсною, отже є дійсною та такою, що створює правові наслідки для сторін. Крім того, до банківської гарантії завантажено усі необхідні документи, передбачені Оголошенням, тобто ТОВ «ДНІПРО МІЛК ГРУП» виконано вимоги Замовника, а тому відсутні підстави для відхилення пропозиції вказаного учасника закупівлі. Відповідач наголосив, що у Замовника були відсутні підстави для виставлення вимоги за отриманою банківською гарантією учасника ТОВ «ДНІПРО МІЛК ГРУП» під час отримання та перевірки документів надісланих учасником, банківська гарантія є безумовною та відповідає п. 9 Оголошенню, а також зазначив, що адміністративний суд не наділений повноваженнями надавати правову оцінку чинним господарським правочинам укладеним різними суб`єктами господарювання, в тому числі гарантійним зобов`язанням банків в контексті забезпечення цих зобов`язань договорами застави, посилаючись на рішення першої та апеляційної інстанції у справі № 320/20523/23, № 320/21193/23.

Також, відповідач вказує, що позивач по справі ТОВ «ТОРГОВА КОМПАНІЯ «АГРОПРОДПРОМ-СЕРВІС» не є наступним учасником, пропозиція якого підлягає розгляду, а за ранжуванням електронною системою закупівель є шостим учасником, тоді як пропозиція третьої особи є четвертою у реєстрі, сформованому електронною системою закупівель у спрощеній закупівлі. Цінова пропозиція позивача є вищою за пропозицію Переможця торгів майже на 19 млн. грн., тому Міністерство оборони України зазначає, що права Позивача ніяким чином не порушені.

Згідно ч.11 та ч. 12 ст. 14 Закону України «Про публічні закупівлі», наступна найбільш економічно вигідна пропозиція визначається електронною системою закупівель автоматично, розгляд пропозицій учасників є повноваженнями виключно Замовника, яке оформлюється відповідним документом - протоколом засідання колегіального органу Замовника та оприлюднюється у електронній системі закупівель. Твердження позивача, щодо «визнання шостого учасника переможцем» прямо суперечить вимогам статті 14 Закону України «Про публічні закупівлі», та надання оцінки позивачем документам завантаженим у пропозиції ТОВ «ГРАНД КОНСАЛТ» є таким, що суперечить положенням та принципам визначеним Законом України «Про публічні закупівлі», а також передчасним та не належить до компетенції позивача. Відповідач вважає, що висновки зроблені позивачем ґрунтуються виключно на припущеннях. Твердження щодо відсутності необхідної кількості працівників у ТОВ «ГРАНД КОНСАЛТ» спростовується тим, що ТОВ «ГРАНД КОНСАЛТ» у складі пропозиції завантажено довіку, складену у довільній формі, про наявність працівників від 20.06.2023 № 03, у якій повідомив про те, що учасник підтверджує наявність працівників у кількості не менше 50 осіб та подав Податковий розрахунок за І квартал 2023 року, згідно якого: середньооблікова кількість штатних працівників за звітний період, осіб (рядок 101) за березень 2023 року - становить 58 осіб. У складі пропозиції ТОВ «ГРАНД КОНСАЛТ» завантажено банківську гарантію № СКК-210623/119-76 від 21.06.2023, яка підписана Заступником Голови правління ПуАТ « КБ « АКОРДБАНК» Д.С. Клевацьким та завантажено довіреність від 18.11.2022 відповідно до якої ПуАТ « КБ « АКОРДБАНК» в особі Голови Правління Руднєва О.М. уповноважує Заступника Голови правління ПуАТ «КБ «АКОРДБАНК» Д.С. Клевацького, крім всього зазначеного, зокрема на підписання договорів про надання банківських гарантій, підписання банківських гарантій та змін до них, у т.ч. підписувати гарантії (електронні гарантії) КЕП, тощо. Третьою особою відповідно до умов Оголошення надано документи, щодо підтвердження вимог Замовника, та запропоновано економічно вигідну пропозицію та відповідно Замовником прийнято законне та обгрунтоване рішення щодо визначення ТОВ «ДНІПРО МІЛК ГРУП» переможцем спрощеної закупівлі, просить відмовити в задоволенні позову.

Представником позивача 27.07.2023 надіслано до суду заяву, в якій ТОВ «ТК «АГРОПРОДПРОМ-СЕРВІС» позовні вимоги підтримує, не заперечує проти розгляду справи у письмовому провадженні.

Відповідно, 27.07.2023 в судове засідання прибули представники відповідача Петрик Т.В. та Куртмоллаєв А.Е.

Представники відповідача проти позову заперечували.

Третя особа явку свого представника до суду не забезпечила, пояснень по суті спору до суду не надано.

За згодою учасників по справі, враховуючи отриману позицію позивача, суд на місці ухвали перейти до вирішення справи у порядку письмового провадження,

Заслухавши позицію відповідача, розглянувши подані сторонами документи, з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та відзив, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

13.06.2023 Міністерство оборони України (надалі за текстом - Замовник) оголосило спрощену закупівлю продуктів харчування та сушені продукти різні (15890000-3) (продукти харчування (комплект продуктів харчування за Каталогом продуктів) для особового складу (годування штатних тварин) військових частин (установ) та військових навчальних закладів Збройних Сил України в стаціонарних та польових умовах на 2023 рік), які дислокуються у м. Житомир.

Згідно п. 1 та п. 2 Оголошення про проведення спрощеної закупівлі, затвердженого протоколом засідання Колегіального органу Міністерства оборони України від 13.06.2023 №2/27/1 найменування державного замовника, його код ЄДРПОУ, юридична та фактична адреса, електронна адреса: Міністерство оборони України, ЄДРПОУ: 00034022, Повітрофлотський проспект, 6, м. Київ, 03168, www.mil.gov.ua.

Найменування предмета закупівлі, зокрема за кодом Код ДК 021:2015 - 15890000-3 - Продукти харчування та сушені продукти різні.

Ідентифікатор закупівлі - UA-2023-06-13-014741-a.

Пунктом 4 Оголошення очікувана вартість предмета закупівлі із зазначенням інформації про включення до очікуваної вартості податку на додану вартість: 782 727 116 (сімсот вісімдесят два мільйона сімсот двадцять сім тисяч сто шістнадцять) грн. 51 коп. з ПДВ (загальний фонд).

Інформація про закупівлю розміщена в електронній системі закупівель «Рrоzorro» за посиланням: https://prozorro.gov.ua/tender/UA-2023-06-13-014741-a.

За п. 5 Оголошення опис окремої частини або частин предмета закупівлі - 5034586.2 комплект. Продукти харчування (комплект продуктів харчування за Каталогом продуктів) для особового складу (годування штатних тварин) військових частин (установ) та військових навчальних закладів Збройних Сил України Кількість харчових продуктів (комплект продуктів харчування за Каталогом продуктів харчування) для військових частин та військових навчальних закладів, дислокованих у м. Житомир за визначений період: 5 034 586,20 комплекти, із них:

кількість харчових продуктів (комплект продуктів харчування за Каталогом продуктів харчування) для військовослужбовців - 5 034 330,00 комплекти;

кількість харчових продуктів (комплект продуктів харчування за Каталогом продуктів харчування) для штатних тварин - 256,20 комплектів.

Місце поставки товарів або місце виконання робіт чи надання послуг: Україна, Відповідно до документації. Строк поставки товарів, виконання робіт чи надання послуг: 02 липня 2023 року - 31 грудня 2023 року.

Згідно п. 6 Оголошення дата і час закінчення періоду подання пропозицій: 22.06.2023 року о 18:00.

Згідно з Реєстром отриманих тендерних пропозицій/пропозицій UА-2023-06-13-014741-a для участі у спрощеній закупівлі подали тендерні пропозиції учасники: ТОВ «РКГ», ТОВ «ФАБРИКА СМАКУ», ТОВ «ТОРГОВИЙ ДІМ МАРІТАЛЬ ГРУП», ТОВ «ДНІПРО МІЛК ГРУП», ТОВ «ГРАНД КОНСАЛТ», ТОВ «ТК «АГРОПРОДПРОМ-СЕРВІС», ТОВ ЕС ЕНД ЕЙ ГРУП, ТОВ «ТРЕЙД ЛАЙНС РІТЕЙЛ».

Відповідно до п. 7 Оголошення розмір мінімального кроку пониження ціни під час електронного аукціону у відсотках або грошових одиницях (не менше 1 відсотка очікуваної вартості товару, роботи, послуги) та формула, що буде застосовуватися при проведенні електронного аукціону для визначення показників інших критеріїв оцінки (у разі їх обрання державним замовником): 1 відсоток очікуваної вартості товару.

За наслідками електронного аукціону учасниками процедури закупівлі подано остаточну пропозицію в розмірі (в порядку за збільшенням ціни):

ТОВ «РКГ» - 563 873 654,40 грн.;

ТОВ «ФАБРИКА СМАКУ» - 569 411 699,22грн.;

ТОВ «ТОРГОВИЙ ДІМ МАРІТАЛЬ ГРУП» - 596 000 000,00грн.;

ТОВ «ДНІПРО МІЛК ГРУП» -603 874 952,10 грн.;

ТОВ «ГРАНД КОНСАЛТ» - 604 150 344,00 грн.;

ТОВ «ТК «АГРОПРОДПРОМ-СЕРВІС» - 622 778 312,94 грн.;

ТОВ ЕС ЕНД ЕЙ ГРУП - 684 703 723,20грн.;

ТОВ «ТРЕЙД ЛАЙНС РІТЕЙЛ» - 689 738 309,40грн.

Згідно з пунктом 8 Оголошення, перелік критеріїв та методика оцінки пропозиції із зазначенням питомої ваги критеріїв: єдиним критерієм оцінки пропозиції є - ціна.

Найбільш економічно вигідну пропозицію запропоновано учасником процедури закупівлі ТОВ «РКГ» - 563 873 654,40 грн., ТОВ «ФАБРИКА СМАКУ» - 569 411 699,22грн., ТОВ «ТОРГОВИЙ ДІМ МАРІТАЛЬ ГРУП» - 596 000 000,00грн., ТОВ «ДНІПРО МІЛК ГРУП» - 603 874 952,10 грн. та з протоколу розкриття тендерних пропозицій UA-2023-06-13-014741-a:

пропозицію учасника ТОВ «РКГ» відхилено за п. 2 ч. 13 ст. 14 Закону України «Про публічні закупівлі» у зв`язку з тим, що учасник не надав забезпечення пропозиції;

пропозицію ТОВ «ФАБРИКА СМАКУ» відхилено за п. 1 ч. 13 ст. 14 Закону України «Про публічні закупівлі» у зв`язку з тим, що пропозиція учасника не відповідає умовам, визначеним в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі, та вимогам до предмета закупівлі;

пропозицію ТОВ «ТОРГОВИЙ ДІМ МАРІТАЛЬ ГРУП» відхилено за п. 1 ч. 13 ст. 14 Закону України «Про публічні закупівлі» у зв`язку з тим, що пропозиція учасника не відповідає умовам, визначеним в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі, та вимогам до предмета закупівлі;

пропозиція ТОВ «ДНІПРО МІЛК ГРУП» відповідає кваліфікаційним критеріям, встановленим в тендерній документації, відсутні підстави для відмови, установлені ст. 17 Закону України «Про публічні закупівлі».

Пропозиції решти учасників закупівлі ТОВ «ГРАНД КОНСАЛТ», ТОВ «ТК «АГРОПРОДПРОМ-СЕРВІС», ТОВ ЕС ЕНД ЕЙ ГРУП, ТОВ «ТРЕЙД ЛАЙНС РІТЕЙЛ» відповідно не розглядались.

Відповідно до витягу з протоколу засідання колегіального органу Міністерства оборони України з питань оборонних закупівель - комісії Міністерства оборони України з питань оборонних закупівель за напрямком тилового забезпечення щодо розгляду пропозицій учасників спрощеної закупівлі продуктів харчування та сушених продуктів різних (15890000-3) (продуктів харчування (комплектів продуктів харчування за Каталогом продуктів) для особового складу (годування штатних тварин) військових частин (установ) та військових навчальних закладів Збройних Сил України в стаціонарних та польових умовах на 2023 рік) від 06.07.2023 № 2/27/1, Замовником прийнято рішення відповідно до вимог частини 12 статті 14 Закону України «Про публічні закупівлі» визначити ТОВ «ДНІПРО МІЛК ГРУП» переможцем спрощеної закупівлі та прийняти рішення щодо наміру укладання договору на закупівлю продуктів харчування та сушених продуктів різних (15890000 3) (продуктів харчування (комплектів продуктів харчування за Каталогом продуктів) для особового складу (годування штатних тварин) військових частин (установ) та військових навчальних закладів Збройних Сил України в стаціонарних та польових умовах на 2023 рік), які дислоковані у місті Житомир у кількості 5 034 586,20 комплектів за ціною 119,94 грн. з ПДВ за комплект, на загальну вартість товару 603 874 952,10 грн. з ПДВ.

Повідомлення про намір оприлюднено 07.07.2023 в електронній системі закупівель.

Позивачу стало відомо 08.07.2023 про повідомлення про намір укласти договір про закупівлю з переможцем ТОВ «ДНІПРО МІЛК ГРУП».

Не погоджуючись із таким рішенням Міністерства оборони України, позивач подав до суду вказаний позов.

Надаючи правову оцінку обставинам, що виникли між сторонами, суд зазначає таке.

Загальні правові засади планування, порядок формування обсягів та особливостей здійснення закупівель товарів, робіт і послуг оборонного призначення для забезпечення потреб сектору безпеки і оборони, а також інших товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб безпеки і оборони, а також порядок здійснення державного і демократичного цивільного контролю у сфері оборонних закупівель визначено Законом України «Про оборонні закупівлі» від 17.07.2020 № 808-ІХ.

Закупівля товарів, робіт і послуг здійснюється державними замовниками відповідно до Закону України «Про публічні закупівлі» з урахуванням особливостей, встановлених цим Законом.

Приписами статті 3 Закону України «Про оборонні закупівлі» обумовлено, що оборонні закупівлі здійснюються на основі таких принципів: своєчасність та відповідність прийнятим рішенням щодо захисту національних інтересів України, забезпечення потреб безпеки і оборони; послідовність прийняття та виконання рішень щодо розроблення, закупівлі товарів, робіт і послуг оборонного призначення, систематичність їх виконання; конкурентність; ефективність використання коштів, результативність; відкритість та прозорість (крім відомостей, що становлять державну таємницю і розголошення яких може завдати шкоди національній безпеці); запобігання корупції, зловживанням та дискримінації; цілісність, узгодженість, системність планування та фінансування оборонних закупівель, урахування пріоритетів і обмежень, встановлених державними програмами у сферах національної безпеки і оборони.

Відповідно до приписів частин першої-третьої статті 30 Закону України «Про оборонні закупівлі» особливості здійснення оборонних закупівель на період дії правового режиму воєнного стану визначаються Кабінетом Міністрів України із забезпеченням захищеності державних замовників від воєнних загроз та з дотриманням вимог, встановлених цієї статтею.

Оборонні закупівлі (крім закупівель товарів, робіт і послуг оборонного призначення, що становлять державну таємницю, а також закупівлі озброєння, військової і спеціальної техніки, боєприпасів та їх складових частин та послуг із розроблення, ремонту, модернізації озброєння, військової і спеціальної техніки, боєприпасів та їх складових частин) під час дії правового режиму воєнного стану здійснюються з дотриманням, таких вимог:

1) державні замовники протягом одного робочого дня до дати розміщення оголошення про закупівлю надсилають таке оголошення для оприлюднення адміністратором електронної системи закупівель на веб-порталі уповноваженого органу з питань закупівель та/або в електронній системі закупівель.

Перелік інформації, яка включається до оголошення, визначається Кабінетом Міністрів України;

2) порядок встановлення граничної ціни на продукти харчування, що закуповуються державними замовниками (службами державних замовників, військовими частинами), а також підстави внесення змін до істотних умов договору про закупівлю продуктів харчування, укладеного без використання електронної системи закупівель, визначаються Кабінетом Міністрів України;

3) у разі здійснення державним замовником (службою державного замовника, військовою частиною) закупівель продуктів харчування, послуг із забезпечення комплектами продуктів харчування, послуг щодо забезпечення харчуванням та/або послуг з організації харчування військових частин договір про закупівлю повинен містити інформацію щодо: назви предмета закупівлі із зазначенням коду за Єдиним закупівельним словником (у разі поділу на лоти такі відомості повинні зазначатися щодо кожного лота) та назви відповідних класифікаторів предмета закупівлі і частин предмета закупівлі (лотів), ціни за одиницю кожної номенклатурної позиції товару (із зазначенням одиниці виміру щодо товарів), калькуляції ціни послуг із зазначенням вартості всіх складових вказаних послуг, включаючи калькуляцію ціни вартості та кількості окремих послуг.

За результатами здійснення закупівель на період дії правового режиму воєнного стану в разі здійснення закупівлі без використання електронної системи закупівель, за умови що вартість предмета закупівлі для товарів і послуг оборонного призначення, інших товарів і послуг для гарантованого забезпечення потреб безпеки і оборони дорівнює або перевищує 200 тисяч гривень, для робіт оборонного призначення та робіт для гарантованого забезпечення потреб безпеки і оборони - 1,5 мільйона гривень, державний замовник (служба державного замовника, військова частина) оприлюднює в електронній системі закупівель звіт про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель (крім закупівель товарів, робіт і послуг оборонного призначення, що становлять державну таємницю, а також закупівель озброєння, військової і спеціальної техніки, боєприпасів та їх складових частин та послуг із розроблення, ремонту, модернізації озброєння, військової і спеціальної техніки, боєприпасів та їх складових частин), протягом 10 робочих днів з дня укладення такого договору.

У звіті про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель (крім закупівель товарів, робіт і послуг оборонного призначення, що становлять державну таємницю, а також закупівель озброєння, військової і спеціальної техніки, боєприпасів та їх складових частин та послуг із розроблення, ремонту, модернізації озброєння, військової і спеціальної техніки, боєприпасів та їх складових частин), зазначається інформація про: найменування державного замовника (службу державного замовника, військову частину); назву предмета закупівлі із зазначенням коду за Єдиним закупівельним словником (у разі поділу на лоти такі відомості повинні зазначатися щодо кожного лота) та назви відповідних класифікаторів предмета закупівлі і частин предмета закупівлі (лотів); ціну за одиницю кожної номенклатурної позиції товару (із зазначенням одиниці виміру щодо товарів), ціну робіт, послуг. У звіті про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель, щодо закупівлі послуг із забезпечення комплектами продуктів харчування, послуг щодо забезпечення харчуванням та послуг з організації харчування військових частин також зазначається інформація (у формі окремого додатка (файлу) щодо вартості усіх складових вказаних послуг (крім відомостей, що становлять державну таємницю), включаючи інформацію про: окремі найменування харчових продуктів (товарів) із зазначенням ціни за одиницю харчового продукту (товару) (із зазначенням одиниці виміру щодо продуктів (товарів) та вартості окремих послуг, загальної вартості та строків оплати за такі харчові продукти (товари).

У разі внесення змін до істотних умов договору про закупівлю, укладеного без використання електронної системи закупівель, щодо інформації, визначеної абзацом першим цієї частини, державний замовник (служба державного замовника, військова частина) оприлюднює повідомлення про внесення змін до істотних умов такого договору (крім закупівель товарів, робіт і послуг оборонного призначення, що становлять державну таємницю, а також закупівель озброєння, військової і спеціальної техніки, боєприпасів та їх складових частин та послуг із розроблення, ремонту, модернізації озброєння, військової і спеціальної техніки, боєприпасів та їх складових частин) та інформацію, визначену абзацом першим цієї частини.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2022 № 1275 затверджено Особливості здійснення оборонних закупівель на період дії правового режиму воєнного стану (надалі за текстом - Особливості).

Пунктами 1-8 Особливостей визначено, що ці особливості встановлюють порядок та умови здійснення оборонних закупівель (далі - закупівлі) для державних замовників у сфері оборони, служб державного замовника, а також військових частин, організацій (установ, закладів), що уповноважуються рішенням державного замовника у сфері оборони на здійснення закупівель та укладення державних контрактів (договорів), (далі - державні замовники) із забезпеченням захищеності державних замовників від воєнних загроз на період дії правового режиму воєнного стану.

У цих особливостях терміни вживаються у значенні, наведеному в Законах України «Про оборонні закупівлі», «Про публічні закупівлі» та інших нормативно-правових актах, розроблених на їх виконання.

Державні замовники здійснюють закупівлі товарів, робіт і послуг у період дії правового режиму воєнного стану відповідно до цих особливостей.

Зведений трирічний план закупівель товарів, робіт і послуг оборонного призначення за закритими закупівлями не складається та не подається на затвердження Кабінетові Міністрів України. Пропозиції до проекту зведеного трирічного плану закупівель товарів, робіт і послуг оборонного призначення за закритими закупівлями подаються державними замовниками Мінстратегпрому протягом трьох місяців з дня припинення чи скасування воєнного стану.

Трирічний план закупівель товарів, робіт і послуг оборонного призначення не складається та не затверджується.

Подання та оприлюднення інформації, передбаченої частинами другою та третьою статті 15 Закону України «Про оборонні закупівлі», здійснюється протягом трьох місяців з дня припинення чи скасування правового режиму воєнного стану в Україні.

Для планування закупівель та звітування про їх здійснення відповідно до цих особливостей рішеннями державних замовників, що здійснюють такі закупівлі, визначаються переліки та обсяги закупівель товарів, робіт і послуг.

Відповідальною за організацію та проведення оборонних закупівель може бути уповноважена особа/інша особа державного замовника та/або колегіальний орган, що утворюється державним замовником та складається не менше ніж із трьох осіб такого державного замовника. Порядок організації діяльності такого колегіального органу визначається державним замовником.

Державні замовники здійснюють закупівлі товарів (крім товарів, визначених у додатку 1), робіт і послуг без застосування видів (процедур) закупівель, визначених Законами України «Про оборонні закупівлі» та «Про публічні закупівлі».

Державні контракти (договори), крім тих, що укладаються із застосуванням рамкової угоди для потреб оборони, передбаченої цими особливостями, укладаються державними замовниками з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 20 березня 2022 р. № 335 «Деякі питання здійснення оплати товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб сектору безпеки і оборони в умовах воєнного стану» (Офіційний вісник України, 2022 р., № 26, ст. 1419).

Під час здійснення закупівель товарів, робіт і послуг (крім закупівель товарів, робіт і послуг оборонного призначення, що становлять державну таємницю, а також закупівлі озброєння, військової і спеціальної техніки, боєприпасів та їх складових частин та послуг із розроблення, ремонту, модернізації озброєння, військової і спеціальної техніки, боєприпасів та їх складових частин) державний замовник готує оголошення про закупівлю, в якому зазначається інформація згідно з додатком 2, та надсилає його для оприлюднення відповідно до пункту 1 частини третьої статті 30 Закону України «Про оборонні закупівлі».

Придбання державними замовниками товарів, робіт і послуг (крім закупівель товарів, робіт і послуг оборонного призначення, що становлять державну таємницю, а також закупівлі озброєння, військової і спеціальної техніки, боєприпасів та їх складових частин та послуг із розроблення, ремонту, модернізації озброєння, військової і спеціальної техніки, боєприпасів та їх складових частин) може здійснюватися в порядку проведення спрощених закупівель, визначених Законом України «Про публічні закупівлі», в електронній системі закупівель.

Під час здійснення закупівель державні замовники визначають предмет закупівлі відповідно до вимог Порядку визначення предмета закупівлі, затвердженого наказом Мінекономіки від 15 квітня 2020 р. № 708, з урахуванням особливостей, визначених Порядком визначення предмета закупівлі під час здійснення закупівель продуктів харчування, послуг із забезпечення комплектами продуктів харчування, послуг щодо забезпечення харчуванням та послуг з організації харчування для особового складу Збройних Сил, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2022 р. № 1275 (Офіційний вісник України, 2022 р., № 91, ст. 5666) - із змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 9 травня 2023 р. № 465.

Отже, на період дії правового режиму воєнного стану застосовуються приписи статті 30 Закону України «Про публічні закупівлі» та Особливостей, відповідно до яких придбання державними замовниками товарів, робіт і послуг може здійснюватися в порядку проведення спрощених закупівель, визначених Законом України «Про публічні закупівлі», в електронній системі закупівель.

Тому враховуючи приписи статті 30 Закону України «Про публічні закупівлі» та абзацу четвертого пункту 8 Особливостей, процедура закупівлі, проводиться відповідно до статті 14 Закону України «Про публічні закупівлі», яка врегульовує процедуру проведення спрощеної закупівлі.

Статтею 14 Закону України «Про публічні закупівлі» визначено, що спрощена закупівля проводиться замовником із застосуванням електронного аукціону відповідно до статті 30 цього Закону.

Спрощена закупівля складається з таких послідовних етапів:

-оприлюднення оголошення про проведення спрощеної закупівлі;

-уточнення інформації, зазначеної замовником в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі;

-подання пропозицій учасниками;

-проведення електронного аукціону відповідно до статті 30 цього Закону;

-розгляд на відповідність умовам, визначеним в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі та вимогам до предмета закупівлі, пропозиції учасника;

-визначення переможця спрощеної закупівлі та укладення договору про закупівлю;

-розміщення звіту про результати проведення закупівлі відповідно до статті 19 цього Закону.

В оголошенні про проведення спрощеної закупівлі, що оприлюднюється замовником відповідно до статті 10 цього Закону, обов`язково зазначаються:

найменування, місцезнаходження та ідентифікаційний код замовника в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, його категорія;

назва предмета закупівлі із зазначенням коду за Єдиним закупівельним словником (у разі поділу на лоти такі відомості повинні зазначатися стосовно кожного лота) та назви відповідних класифікаторів предмета закупівлі і частин предмета закупівлі (лотів) (за наявності);

інформація про технічні, якісні та інші характеристики предмета закупівлі;

кількість та місце поставки товарів або обсяг і місце виконання робіт чи надання послуг;

строк поставки товарів, виконання робіт, надання послуг;

умови оплати;

очікувана вартість предмета закупівлі;

період уточнення інформації про закупівлю (не менше трьох робочих днів з дня оприлюднення оголошення про проведення спрощеної закупівлі в електронній системі закупівель);

кінцевий строк подання пропозицій (строк для подання пропозицій не може бути менше ніж два робочі дні з дня закінчення періоду уточнення інформації про закупівлю);

перелік критеріїв та методика оцінки пропозицій із зазначенням питомої ваги критеріїв;

розмір та умови надання забезпечення пропозицій учасників (якщо замовник вимагає його надати);

розмір та умови надання забезпечення виконання договору про закупівлю (якщо замовник вимагає його надати);

розмір мінімального кроку пониження ціни під час електронного аукціону в межах від 0,5 відсотка до 3 відсотків або в грошових одиницях очікуваної вартості закупівлі.

В оголошенні про проведення спрощеної закупівлі може зазначатися інша інформація.

Вимоги до предмета закупівлі, визначені замовником, можуть зазначатися шляхом завантаження окремих файлів до оголошення про проведення спрощеної закупівлі або в електронній формі з окремими полями в електронній системі закупівель.

У вимогах до предмета закупівлі, що містять посилання на конкретну торговельну марку чи фірму, патент, конструкцію або тип предмета закупівлі, джерело його походження або виробника, замовник може вказати, які аналоги та/або еквіваленти приймаються у пропозиціях учасників.

Оголошення про проведення спрощеної закупівлі та вимоги до предмета закупівлі не повинні містити вимог, що обмежують конкуренцію та призводять до дискримінації учасників.

Замовником визначаються вимоги щодо надання забезпечення пропозиції відповідно до статті 25 цього Закону та забезпечення виконання договору про закупівлю відповідно до статті 27 цього Закону.

У період уточнення інформації учасники спрощеної закупівлі мають право звернутися до замовника через електронну систему закупівель за роз`ясненням щодо інформації, зазначеної в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі, щодо вимог до предмета закупівлі та/або звернутися до замовника з вимогою щодо усунення порушення під час проведення спрощеної закупівлі.

Усі звернення за роз`ясненнями, звернення з вимогою щодо усунення порушення автоматично оприлюднюються в електронній системі закупівель без ідентифікації особи, яка звернулася до замовника.

Замовник протягом одного робочого дня з дня їх оприлюднення зобов`язаний надати роз`яснення на звернення учасників спрощеної закупівлі, які оприлюднюються в електронній системі закупівель, та/або внести зміни до оголошення про проведення спрощеної закупівлі, та/або вимог до предмета закупівлі.

У разі внесення змін до оголошення про проведення спрощеної закупівлі строк для подання пропозицій продовжується замовником в електронній системі закупівель не менше ніж на два робочі дні.

Замовник має право з власної ініціативи внести зміни до оголошення про проведення спрощеної закупівлі та/або вимог до предмета закупівлі, але до початку строку подання пропозицій. Зміни, що вносяться замовником, розміщуються та відображаються в електронній системі закупівель у вигляді нової редакції документів.

Для проведення спрощеної закупівлі із застосуванням електронного аукціону має бути подано не менше двох пропозицій.

У разі якщо була подана одна пропозиція, електронна система закупівель після закінчення строку подання пропозицій автоматично переходить до етапу розгляду на відповідність умовам, визначеним в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі, та вимогам до предмета закупівлі пропозиції учасника.

Пропозиції подаються учасниками після закінчення строку періоду уточнення інформації, зазначеної замовником в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі, в електронному вигляді шляхом заповнення електронних форм з окремими полями, де зазначається інформація про ціну та інші критерії оцінки (у разі їх встановлення замовником), шляхом завантаження необхідних документів через електронну систему закупівель, що підтверджують відповідність вимогам, визначеним замовником.

Електронна система закупівель автоматично формує та надсилає повідомлення учаснику про отримання його пропозиції із зазначенням дати та часу.

Кожен учасник має право подати лише одну пропозицію, у тому числі до визначеної в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі частини предмета закупівлі (лота).

Пропозиції учасників, подані після закінчення строку їх подання, електронною системою закупівель не приймаються.

Пропозиція учасника повинна містити підтвердження надання учасником забезпечення пропозиції, якщо таке забезпечення передбачено оголошенням про проведення спрощеної закупівлі.

Учасник має право внести зміни або відкликати свою пропозицію до закінчення строку її подання без втрати свого забезпечення пропозиції.

Такі зміни або заява про відкликання пропозиції враховуються, якщо вони отримані електронною системою закупівель до закінчення строку подання пропозицій.

Розкриття пропозицій відбувається у порядку, передбаченому абзацами першим і другим частини першої статті 28 цього Закону.

Замовник розглядає на відповідність умовам, визначеним в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі, та вимогам до предмета закупівлі пропозицію учасника, яка за результатами електронного аукціону (у разі його проведення) визначена найбільш економічно вигідною.

Строк розгляду найбільш економічно вигідної пропозиції не повинен перевищувати п`ять робочих днів з дня завершення електронного аукціону.

За результатами оцінки та розгляду пропозиції замовник визначає переможця.

Повідомлення про намір укласти договір про закупівлю замовник оприлюднює в електронній системі закупівель.

У разі відхилення найбільш економічно вигідної пропозиції відповідно до частини тринадцятої цієї статті замовник розглядає наступну пропозицію учасника, який за результатами оцінки надав наступну найбільш економічно вигідну пропозицію.

Наступна найбільш економічно вигідна пропозиція визначається електронною системою закупівель автоматично.

Замовник відхиляє пропозицію в разі, якщо:

-пропозиція учасника не відповідає умовам, визначеним в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі, та вимогам до предмета закупівлі;

-учасник не надав забезпечення пропозиції, якщо таке забезпечення вимагалося замовником;

-учасник, який визначений переможцем спрощеної закупівлі, відмовився від укладення договору про закупівлю;

-якщо учасник протягом одного року до дати оприлюднення оголошення про проведення спрощеної закупівлі відмовився від підписання договору про закупівлю більше двох разів із замовником, який проводить таку спрощену закупівлю.

Інформація про відхилення пропозиції протягом одного дня з дня прийняття рішення замовником оприлюднюється в електронній системі закупівель та автоматично надсилається учаснику, пропозиція якого відхилена через електронну систему закупівель.

Учасник, пропозиція якого відхилена, може звернутися до замовника з вимогою надати додаткову аргументацію щодо причин невідповідності його пропозиції умовам, визначеним в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі, та вимогам до предмета закупівлі. Не пізніше ніж через три робочих дні з дня надходження такого звернення через електронну систему закупівель замовник зобов`язаний надати йому відповідь.

Замовник може укласти договір про закупівлю з учасником, який визнаний переможцем спрощеної закупівлі, на наступний день після оприлюднення повідомлення про намір укласти договір про закупівлю, але не пізніше ніж через 20 днів.

Договір про закупівлю укладається згідно з вимогами статті 41 цього Закону.

Звіт про результати проведення закупівлі оприлюднюється у порядку, передбаченому статтями 10 і 19 цього Закону.

Замовник відміняє спрощену закупівлю в разі:

-відсутності подальшої потреби в закупівлі товарів, робіт і послуг;

-неможливості усунення порушень, що виникли через виявлені порушення законодавства з питань публічних закупівель;

-скорочення видатків на здійснення закупівлі товарів, робіт і послуг.

Спрощена закупівля автоматично відміняється електронною системою закупівель у разі:

-відхилення всіх пропозицій згідно з частиною 13 цієї статті;

-відсутності пропозицій учасників для участі в ній.

Спрощена закупівля може бути відмінена частково (за лотом).

Повідомлення про відміну закупівлі оприлюднюється в електронній системі закупівель:

замовником протягом одного робочого дня з дня прийняття замовником відповідного рішення;

електронною системою закупівель протягом одного робочого дня з дня автоматичної відміни спрощеної закупівлі внаслідок відхилення всіх пропозицій згідно з частиною тринадцятою цієї статті або відсутності пропозицій учасників для участі у ній.

Повідомлення про відміну закупівлі автоматично надсилається всім учасникам електронною системою закупівель в день його оприлюднення.

З метою захисту своїх прав та охоронюваних законом інтересів учасник спрощеної закупівлі може звернутися до замовника та/або до органу, що здійснює контроль над замовником, або до суду.

За обставинами в даній справі вбачається, що тендерна пропозиція позивача не розглядалась Міністерством оборони України, переможця було визначено відповідачем за найбільш економічно вигідною пропозицію, зокрема, банківська гарантія надана до тенедерної пропозиції надані ТОВ «ДНІПРО МІЛК ГРУП», позивач вважає та наполягає, що така подана без дотриманням Вимог та Оголошення.

Суд зазначає наступне.

Повертаючись до вище згаданих положень ст.14 Закону Замовником у п. 12 Оголошення передбачено один або декілька кваліфікаційних критеріїв до учасників спрощеної закупівлі відповідно до статті 16 Закону України «Про публічні закупівлі» та до частини третьої статті 14 цього Закону (за наявності), вимоги, встановлені статтею 17 Закону України «Про публічні закупівлі», та інформація про спосіб підтвердження відповідності учасників спрощеної закупівлі визначеним критеріям і вимогам згідно із законодавством:

12.1. Для участі у спрощеній закупівлі учасник повинен відповідати наступним кваліфікаційним критеріям:

1) наявність в учасника спрощеної закупівлі обладнання, матеріально-технічної бази та технологій;

2) наявність в учасника спрощеної закупівлі працівників відповідної кваліфікації, які мають необхідні знання та досвід;

3) наявність фінансової спроможності, яка підтверджується фінансовою звітністю.

У п. 12.3 вказаного вище Оголошення Замовника визначено Перелік документів, які вимагаються для підтвердження відповідності учасників встановленим кваліфікаційним критеріям, вимогам установленим статтею 17 Закону та іншим вимогам Закону, що подаються у складі пропозиції:

1). Сканована відомість про учасника (додаток 2).

2) Наявність в учасника спрощеної закупівлі обладнання, матеріально-технічної бази та технологій, а саме: наявність загальною кількістю не менше ніж 2 000 кв.м. складських та/або інших приміщень з холодильною камерою не менше ніж 500 кв.м, які учасник використовує для ведення господарської діяльності та зберігання продуктів харчування; наявність вантажного автотранспорту в кількості не менше ніж 20 одиниць для перевезення вантажу, з яких мінімум дві вантажівки - рефрижератори, для перевезення замороженої продукції. Учаснику необхідно надати у складі пропозиції підтвердження права користування (в тому числі логістичні послуги) або власності. Надати можливість замовнику комісійно перевіряти спроможності постачальника.

3). Скановану довідку у довільній формі про наявність в учасника спрощеної закупівлі працівників не менше ніж 50 осіб. Для підтвердження наданої інформації у складі пропозиції додати сканований оригінал/копію Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску, затвердженого Міністерства фінансів України 13 січня 2015 року № 4 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 04 липня 2022 року № 189) без додатків, поданий за останній звітний період до дати Оголошення.

4). Для підтвердження фінансової спроможності, надається:

- скановані оригінали/копії Балансу (Звіту про фінансовий стан) станом на 31.12.2020, 31.12.2021 та 31.12.2022, Звіту про фінансові результати (Звіт про сукупний дохід), Звіту про рух грошових коштів, Звіту про власний капітал за 2020, 2021 та 2022 рік, за формами визначеними Національним положенням (стандартом) бухгалтерського обліку 1 «Загальні вимоги до фінансової звітності», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 07.02.2013 № 73 або сканований оригінал/копія Фінансової звітності малого підприємства чи Фінансової звітності мікропідприємства за 2020, 2021 та 2022 роки, за формами визначеними Національним положенням (стандартом) бухгалтерського обліку 25 "Спрощена фінансова звітність", затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 25.02.2000 № 39. Порядок заповнення вказаних форм фінансової звітності має відповідати вказаним Національним положенням (стандартам) бухгалтерського обліку.

- сканований оригінал/копія податкової декларації з податку на прибуток підприємств за звітний період в якому учасник закупівлі був платником податку на прибуток підприємств у 2020, 2021 та 2022 роках (Наказ Міністерства фінансів України від 20 жовтня 2015 року № 897). Показник за рядком 02 Декларації «Фінансовий результат до оподаткування (прибуток або збиток), визначений у фінансовій звітності відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності (+, -)» має дорівнювати показнику рядка 2290 «Фінансовий результат до оподаткування» Звіту про фінансові результати (Звіт про сукупний дохід) або Звіту про фінансові результати (форма 2-м), відповідного звітного періоду приведеного до єдиного показника кратності грошової одиниці, в разі якщо учасник закупівлі був платником податку на прибуток підприємств протягом всього звітного року.

В разі якщо дата державної реєстрації учасника закупівлі припадає на дату після 01.01.2020 року, вказані вище документи подаються лише за повні звітні роки.

В разі, якщо учасник закупівлі в будь-якому періоді починаючи з 1 квітня 2022 року був платником єдиного податку третьої групи 2%, замість копії декларації з податку на прибуток надається копія податкової декларації платника єдиного податку третьої групи на період дії воєнного, надзвичайного стану в Україні за кожен звітний період (місяць) 2022 року.

Фінансова спроможність визначається:

a. Відповідно до поданого Звіту про фінансові результати (Звіт про сукупний дохід) абоЗвіту про фінансові результати (форма 2-м) за рядком 2000 (код рядка «Чистий дохід від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг)», який має бути у розмірі не менше 1 (одного) відсотка очікуваної вартості предмету закупівлі (пропорційно очікуваної вартості частини предмета закупівлі (лота) у разі поділу предмета закупівель на частини) за кожний річний звітний період у 2020-2022 роках.

b. Відповідно до поданого Балансу (Звіту про фінансовий стан) або Балансу (форма 1-м) показник чистих активів (власного капіталу) (рядок 1495 графи 4) на кожну балансову дату вказану вище має мати значення більше нуля.

В разі якщо дата державної реєстрації учасника закупівлі припадає на дату після 01.01.2020 року, вказані вище розрахунки визначаються по показникам лише за повні звітні роки.

5). Сканована оригінал/копія Статуту (для юридичних осіб) або іншого установчого документу, з усіма змінами та доповненнями.

У разі, якщо учасник здійснює діяльність на підставі модельного статуту, необхідно надати копію документа щодо рішення засновників про створення такої юридичної особи (вимога стосується учасника - юридичної особи) або рішення учасників товариства про перехід щодо провадження діяльності на підставі модельного статуту.

6). Скановані оригінали/копії документів, що підтверджують повноваження посадової особи або представника учасника спрощеної закупівлі щодо підпису документів пропозиції учасника та договору про закупівлю:

- у разі, якщо документи пропозиції та договору про закупівлю підписуються керівником підприємства (організації), то повноваження щодо підпису документів учасника спрощеної закупівлі підтверджується протоколом установчих (загальних) зборів або рішенням засновника або рішенням учасника та наказом (розпорядження) про призначення або про вступ на посаду (для суб`єктів підприємницької діяльності - фізичних осіб та фізичних осіб-підприємців за наявності);

- у разі, якщо інтереси учасника представляє не керівник, а саме, якщо документи пропозиції та договору про закупівлю підписує не керівник, а уповноважена ним особа, яку уповноважено під час проведення спрощеної закупівлі підписувати документи пропозиції та договору про закупівлю, подається довіреність (доручення) на цю особу учасника про надання повноважень цій особі підписувати документи пропозиції та договору про закупівлю, а також протокол установчих (загальних) зборів або рішення засновника або рішення учасника та наказ (розпорядження) про призначення або вступ на посаду (для суб`єктів підприємницької діяльності - фізичних осіб та фізичних осіб-підприємців за наявності) на керівника, який надав довіреність (доручення) на цю особу учасника підписувати документи пропозиції та договору про закупівлю.

Якщо один із вищезазначених документів не передбачений (необов`язковий), учасник повинен надати довідку у довільній формі з викладенням обставин, що обґрунтовують відсутність у нього такого документа.

7). Сканована довідка у довільній формі, яка повинна містити інформацію про те, що:

- відомості про юридичну особу, яка є учасником процедури закупівлі, не внесено до Єдиного державного реєстру осіб, які вчинили корупційні або пов`язані з корупцією правопорушення;

- службову (посадову) особу учасника процедури закупівлі, яку уповноважено учасником представляти його інтереси під час проведення процедури закупівлі, фізичну особу, яка є учасником, не було притягнуто згідно із законом до відповідальності за вчинення корупційного правопорушення або правопорушення, пов`язаного з корупцією;

- суб`єкт господарювання (учасник) протягом останніх трьох років не притягувався до відповідальності за порушення, передбачене пунктом 4 частини другої статті 6, пунктом 1 статті 50 Закону України «Про захист економічної конкуренції», у вигляді вчинення антиконкурентних узгоджених дій, що стосуються спотворення результатів тендерів;

- фізична особа, яка є учасником процедури закупівлі, не була засуджена за кримінальне правопорушення, вчинене з корисливих мотивів (зокрема, пов`язане з хабарництвом та відмиванням коштів), судимість з якої не знято або не погашено у встановленому законом порядку;

- службова (посадова) особа учасника процедури закупівлі, яка підписала пропозицію (або уповноважена на підписання договору в разі переговорної процедури закупівлі), не була засуджена за кримінальне правопорушення, вчинене з корисливих мотивів (зокрема, пов`язане з хабарництвом, шахрайством та відмиванням коштів), судимість з якої не знято або не погашено у встановленому законом порядку;

- учасник процедури закупівлі не визнаний у встановленому законом порядку банкрутом та стосовно нього не відкрита ліквідаційна процедура;

- у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань наявна або відсутня інформація, передбачена пунктом 9 частини другої статті 9 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» (крім нерезидентів);

- юридична особа, яка є учасником процедури закупівлі (крім нерезидентів), має або не має антикорупційної програми чи уповноваженого з реалізації антикорупційної програми, якщо вартість закупівлі товару (товарів), послуги (послуг) або робіт дорівнює чи перевищує 20 мільйонів гривень (у тому числі за лотом);

- учасник процедури закупівлі не є особою, до якої застосовано санкцію у виді заборони на здійснення у неї публічних закупівель товарів, робіт і послуг згідно із Законом України «Про санкції»;

- службова (посадова) особа учасника процедури закупівлі, яку уповноважено учасником представляти його інтереси під час проведення процедури закупівлі, фізичну особу, яка є учасником, не було притягнуто згідно із законом до відповідальності за вчинення правопорушення, пов`язаного з використанням дитячої праці чи будь-якими формами торгівлі людьми;

- учасник процедури закупівлі не має заборгованість із сплати податків і зборів (обов`язкових платежів), крім випадку, якщо такий учасник здійснив заходи щодо розстрочення і відстрочення такої заборгованості у порядку та на умовах, визначених законодавством країни реєстрації такого учасника.

- учасник процедури закупівлі виконав або не виконав всі зобов`язання за раніше укладеним договором (договорами) з Замовником /не співпрацював з Замовником. У разі не виконання зобов`язань за договором (договорами), надати інформацію стосовно сплати або щодо зобов`язання сплатити відповідні зобов`язання та відшкодувати завдані збитки.

У разі відсутності в юридичної особи кінцевого бенефіціарного власника, у тому числі кінцевого бенефіціарного власника її засновника, якщо засновник - юридична особа, учасник надає довідку у довільній формі з обґрунтуванням відсутності інформації про кінцевого бенефіціарного власника (контролера) юридичної особи у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців громадських формувань з посиланням на відповідні положення чинного законодавства України.

8). Сканований оригінал/копія витягу з реєстру платників ПДВ - у разі сплати учасником ПДВ, або сканований оригінал або копія витягу з реєстру платників єдиного податку - у разі сплати учасником єдиного податку. У разі, якщо Учасник не є платником податку на додану вартість та платником єдиного податку, тоді він повинен подати скановану довідку у довільній формі з посиланням на конкретні статті законодавства України про те, що відповідно до законодавства України не передбачено наявність у нього зазначених витягів.

9) Сканований оригінал/копія антикорупційної програми юридичної особи та сканований оригінал/копія наказу про призначення уповноваженого з антикорупційної програми юридичної особи відповідно до рішення Національного агенства з питань запобігання корупції від 10.12.2021р №794/21.

10). Скановану заповнену форму «Цінова пропозиція» (додаток 1, а саме таблиця «Початкова ціна цінової пропозиції») із зазначенням початкової ціни пропозиції. Учасник повинен зазначити у ціновій пропозиції ціну за одиницю товару (комплект) без податку на додану вартість (надалі - ПДВ) та з ПДВ, а також загальну вартість без ПДВ, крім того ПДВ та загальну вартість з ПДВ.

Для підтвердження відповідності пропозиції технічним, якісним, кількісним та іншим вимогам замовника учасник у складі пропозицій повинен надати:

1. Сканований гарантійний лист, в якому учасник гарантує що: зможе належним чином забезпечити особовий склад харчовими продуктами необхідної якості та у необхідній кількості (відповідно до «Технічних вимог»); має необхідну кількість кваліфікованих працівників, що пройшли медичне обстеження, або залучить необхідну кількість кваліфікованих працівників, які обов`язково пройдуть медичне обстеження (за необхідності); буде забезпечувати працівників спеціальним одягом; забезпечить підвезення продуктів харчування до визначених Замовником місць, транспортні засоби будуть відповідати вимогам статті 44 Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів». Також у гарантійному листі необхідно зробити посилання на номер оголошення, відповідно до якого проводиться спрощена закупівля, та дату його оприлюднення.

2. Скановану довідку у довільній формі про те, що постачальник НЕ є юридичною особою - резидентом російської федерації/республіки білорусь державної форми власності, НЕ є юридичною особою, створеною та/або зареєстрованою відповідно до законодавства російської федерації/республіки білорусь, та/або НЕ є юридичною особою, кінцевим бенефіціарним власником (власником) якої є резидент (резиденти) російської федерації/республіки білорусь, або НЕ є фізичною особою (фізичною особою - підприємцем) - резидентом російської федерації/республіки білорусь, або НЕ є суб`єктом господарювання, що здійснює продаж товарів, робіт, послуг походженням з російської федерації/республіки білорусь (за винятком товарів, робіт та послуг, необхідних для ремонту та обслуговування товарів, придбаних до набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2022 р. № 1275 «Про затвердження особливостей здійснення оборонних закупівель на період дії правового режиму воєнного стану»).

Відповідно до вимог розділу 9 Оголошення передбачено, що Замовником вимагається внесення учасником забезпечення пропозиції у формі:

електронної банківської гарантії - яка повинна бути оформлена відповідно до вимог постанови Правління Національного банку України від 15.12.2004 № 639, містити інформацію про зобов`язанням банку у разі виникнення обставин, передбачених пунктом 9.7 цього розділу, відшкодувати на рахунок Міністерства оборони України кошти у сумі забезпечення пропозиції, визначених у пункті 9.3 цього розділу та обов`язково повинно бути накладено КЕП уповноваженої особи банку.

Разом з гарантією надаються: сканований оригінал/копія банківської ліцензії про надання банківських послуг, виданої банку (копія даного документа повинна бути завірена банком) та сканований оригінал/копія документа про повноваження особи, котра підписує банківську гарантію (копія даного документа повинна бути завірена банком).

Якщо в документі про повноваження особи, котра підписує банківську гарантію містяться умови щодо обмеження повноважень вказаної особи з приводу видачі, підписання банківських гарантій, учасник повинен надати скановану копію документа банку (копія даного документа повинна бути завірена банком), що підтверджує правомірність підписання банківської гарантії.

9.2. У банківській гарантії зазначається найменування бенефіціара, яким є замовник - повне найменування юридичної особи, ідентифікаційний код у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, його категорія, адреса місцезнаходження, назва та адреса банку бенефіціара: «Міністерство оборони України, Повітрофлотський проспект, 6, м. Київ, 03168, ЄДРПОУ 00034022, Замовник, що здійснює закупівлі для потреб оборони, Державна казначейська служба України в м. Києві, вул. Бастіонна, 6, м. Київ, 01014, МФО 820172, р/р UA308201720355149006000018611».

9.3. Розмір забезпечення пропозиції: 1 (один) відсоток від суми очікуваної вартості. 7 827 271 (сім мільйонів вісімсот двадцять сім тисяч двісті сімдесят одна) грн. 17 коп

9.4. Строк дії забезпечення пропозиції: 120 календарних днів, починаючи з кінцевого строку подання пропозиції. Пропозиції, що не супроводжуються документальним підтвердженням надання забезпечення пропозиції, відхиляються Замовником.

9.5. Усі витрати, пов`язані з поданням забезпечення пропозиції, здійснюються за рахунок учасника. В тексті гарантії обов`язково повинно бути зазначено про безумовність банківської гарантії, а також: зобов`язання Банку-гаранта сплатити Замовнику гарантійну суму єдиним платежем протягом 5-ти банківських днів з дня отримання вимог Замовника без подання будь-яких інших документів або виконання будь-яких інших умов; умови гарантії не можуть бути змінені і вона не може бути припинена Банком-гарантом, без згоди з Замовником.

9.6. Забезпечення пропозиції повертається учаснику в разі:

закінчення строку дії пропозиції та забезпечення пропозиції, зазначеного в пункті 9.4 цього розділу;

укладення договору про закупівлю з учасником, який став переможцем спрощеної закупівлі;

відкликання пропозиції до закінчення строку її подання;

закінчення спрощеної закупівлі в разі неукладення договору про закупівлю з жодним з учасників, які подали пропозиції.

9.7. Забезпечення пропозиції не повертається учаснику спрощеної закупівлі виключно у разі:

відмови учасника спрощеної закупівлі, який став переможцем спрощеної закупівлі, від укладення договору про закупівлю у визначений державним замовником строк;

ненадання учасником спрощеної закупівлі документів, що підтверджують відсутність підстав, передбачених статтею 17 Закону України «Про публічні закупівлі»;

ненадання переможцем спрощеної закупівлі забезпечення виконання договору про закупівлю у визначені державним замовником строки після отримання повідомлення про намір укласти договір про закупівлю, якщо надання такого забезпечення вимагалося в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі.

9.8. За зверненням учасника, яким було надано забезпечення пропозиції, замовник повідомляє установу, що видала такому учаснику гарантію, про настання підстави для повернення забезпечення пропозиції протягом п`яти днів з дня настання однієї з підстав, визначених в пункті 9.6 цього розділу.

9.9. Кошти, що надійшли як забезпечення пропозиції, якщо вони не повертаються учаснику у випадках, визначених в пункті 9.7 цього розділу, підлягають перерахуванню до відповідного бюджету.

9.10. Гарантія повинна бути видана банком-гарантом на умовах грошового забезпечення (покриття) з метою забезпечення виконання зобов`язання за гарантією в повному обсязі у разі настання випадків, передбачених частиною 12 статті 25 Закону України «Про оборонні закупівлі», для підтвердження грошового забезпечення (покриття) надається відповідна довідка (виписка) з банку яким видана банківська гарантія.

Відповідно до ст.200 ГК України гарантія є специфічним засобом забезпечення виконання господарських зобов`язань шляхом письмового підтвердження (гарантійного листа) банком, іншою кредитною установою, страховою організацією (банківська гарантія) про задоволення вимог управненої сторони у розмірі повної грошової суми, зазначеної у письмовому підтвердженні, якщо третя особа (зобов`язана сторона) не виконає вказане у ньому певне зобов`язання, або настануть інші умови, передбачені у відповідному підтвердженні.

Згідно Положення про порядок здійснення банками операцій за гарантіями в національній та іноземних валютах, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 № 639, вбачаються в п. 26 розділу ІІІ вимоги, які має містити гарантія, яка серед визначеного має містити дату закінчення дії або строк дії гарантії чи обставини, за яких строк дії гарантії є закінченим (п.12); умови, за яких надається право вимагати платіж (п.13); умови щодо зменшення/збільшення суми гарантії (у разі потреби) (п.14); підпис(и) уповноваженої(их) особи(іб) банку-гаранта (п.15); інші умови (за потреби) (п. 16).

Пункт 27 розділу ІІ визначає, що гарантія є чинною з дати її видачі, якщо в ній не зазначено інше. Датою видачі гарантії є день надсилання бенефіціару або банку бенефіціара, або авізуючому банку, або банкам-кореспондентам повідомлення з текстом гарантії чи дата, зазначена на поштовій квитанції, що свідчить про надсилання гарантії поштовим зв`язком, або день передавання її бенефіціару чи принципалу для подальшого передавання її бенефіціару.

Згідно п.п. 36-39 розділу V вбачається, що Банк-гарант (резидент), отримавши від бенефіціара або банку бенефіціара, або іншого банку вимогу, перевіряє достовірність цієї вимоги, а також те, що вона становить належне представлення.

Банк-гарант (резидент) надсилає копію вимоги, що становить належне представлення, принципалу (разом із копіями документів, якими вона супроводжувалася, якщо подання таких документів передбачалось умовами гарантії).

Банк-гарант (резидент) сплачує кошти бенефіціару за гарантією в разі отримання вимоги, що становить належне представлення.

Банк-гарант (резидент) сплачує кошти за гарантією на умовах і в строки, передбачені гарантією для оплати вимоги та згідно з реквізитами, зазначеними в гарантії, якщо інші реквізити не визначені у вимозі.

Зобов`язання банку-гаранта (резидента) зменшується на суму, сплачену за гарантією в разі здійснення банком-гарантом (резидентом) часткової сплати коштів за гарантією.

Згідно п.п. 62-65 Бенефіціар для отримання платежу за гарантією подає до банку-гаранта безпосередньо або через банк бенефіціара (залежно від того, як це визначено умовами гарантії) вимогу за гарантією, а також усі документи, передбачені умовами гарантії (якщо таке подання в ній передбачено).

Банк бенефіціара (резидент) приймає вимогу бенефіціара разом з документами (якщо вони передбачені умовами гарантії) та надсилає її (їх) безпосередньо банку-гаранту або банку, від якого надійшла гарантія, якщо умовами гарантії передбачено подання документів (вимоги та інших обумовлених у гарантії документів) через банк бенефіціара (резидент).

Банк бенефіціара (резидент), у випадках, передбачених умовами гарантії, одночасно з відправленням вимоги бенефіціара, надсилає банку-гаранту або банку, через який надійшла гарантія, автентичне повідомлення про отримання вимоги бенефіціара, зазначивши в ньому повний текст вимоги (якщо це передбачено умовами гарантії) і повідомляє, що вимога та документи (якщо вони передбачені умовами гарантії) надіслані банку-гаранту або банку, через який надійшла гарантія.

Банк бенефіціара (резидент) після отримання від банку-гаранта платежу за гарантією:

1) зараховує кошти на поточний або розподільчий рахунок бенефіціара, якщо в банку відкрито рахунок, або

2) здійснює переказ коштів за реквізитами, отриманими від бенефіціара, або банку бенефіціара, або іншого авізуючого банку, якщо бенефіціару відкрито рахунок в іншому банку.

Зобов`язання банку-гаранта зменшуються на суму, сплачену за гарантією, у разі здійснення банком-гарантом часткової сплати коштів за гарантією.

Наказом Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України 14 грудня 2020 року № 2628 «Про затвердження форми і вимог до забезпечення тендерної пропозиції/пропозиції» (далі -Наказу №2628) затверджено вимоги до забезпечення тендерної пропозиції/пропозиції, пунктом 1 яких обумовлено, що ці Вимоги визначають обов`язкові вимоги до гарантії, яка надається як забезпечення тендерної пропозиції/пропозиції, передбаченої пунктом 10 частини першої статті 1 Закону України «Про публічні закупівлі» (далі - гарантія), банками, іншими фінансовими установами та страховими організаціями (далі - гарант).

Пунктом 3 Наказу №2628 визначено, що реквізити гарантії, визначені у формі, є обов`язковими для складання гарантії.

Пунктом 4 Наказу №2628 визначено, що у реквізитах гарантії:

1) щодо повного найменування гаранта зазначається інформація:

повне найменування гаранта, його ідентифікаційний код у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань;

код банку (у разі наявності);

адреса місцезнаходження;

поштова адреса для листування;

адреса електронної пошти гаранта, на яку отримуються документи;

SWIFT-адреса гаранта (у разі, якщо гарантом є банк);

2) щодо повного найменування принципала, яким є учасник процедури закупівлі / спрощеної закупівлі, зазначається інформація:

повне найменування - для юридичної особи;

прізвище, ім`я та по батькові (у разі наявності) - для фізичної особи;

ідентифікаційний код у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань - для принципала юридичної особи - резидента;

реєстраційний номер облікової картки платника податків - для принципала фізичної особи - резидента (у разі наявності);

серія (за наявності) та номер паспорта (для фізичної особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків) або індивідуальний податковий номер платника податку на додану вартість (у разі відсутності паспорта);

адреса місцезнаходження;

3) щодо повного найменування бенефіціара, яким є замовник, зазначається інформація:

повне найменування юридичної особи;

ідентифікаційний код у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, його категорія;

адреса місцезнаходження;

4) сума гарантії зазначається цифрами і словами, назва валюти - словами;

5) у назві валюти, у якій надається гарантія, зазначається валюта, у якій надається гарантія, та її цифровий і літерний код відповідно до Класифікатора іноземних валют та банківських металів, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 04 лютого 1998 року № 34;

6) датою початку строку дії гарантії зазначається дата видачі гарантії або дата набрання нею чинності;

7) зазначається дата закінчення строку дії гарантії, якщо жодна з подій, передбачених у пункті 4 форми, не настане;

8) зазначаються унікальний номер оголошення про проведення конкурентної процедури закупівлі / оголошення про проведення спрощеної закупівлі, присвоєний електронною системою закупівель, у форматі UA-XXXX-XX-XX-XXXXXX-X та назва і вебсайта інформаційно-телекомунікаційної системи «PROZORRO»;

9) в інформації щодо тендерної документації / оголошення про проведення спрощеної закупівлі зазначаються:

дата рішення замовника, яким затверджена тендерна документація, або дата оголошення про проведення спрощеної закупівлі;

назва предмета закупівлі / частини предмета закупівлі (лота) згідно з оголошенням про проведення конкурентної процедури закупівлі / оголошенням про проведення спрощеної закупівлі;

10) строк сплати коштів за гарантією зазначається в робочих або банківських днях;

11) у разі якщо надавачем гарантії є страхова організація, зазначається:

назва договору, відповідно до якого надається гарантія, його номер та інші реквізити договору в разі їх наявності;

ліцензія на здійснення страхової діяльності.

Згідно п. 5 Наказу №2628 гарантія та договір, який укладається між гарантом та принципалом, не може містити додаткових умов щодо:

вимог надання принципалом листів або інших документів (крім випадків надання принципалом повідомлення гаранту про настання обставин, за яких строк дії гарантії вважається закінченим, зазначених у абзаці четвертому пункту 4 форми);

вимог надання третіми особами листів або документів, що підтверджують факт настання гарантійного випадку;

можливості часткової сплати суми гарантії.

Згідно пунктів 6 та 7 Наказу № 2628 гарантія, яка складається на паперовому носії, підписується уповноваженою(ими) особою(ами) гаранта та скріплюється печатками (у разі наявності).

Гарантія, яка надається в електронній формі, підписується шляхом накладання кваліфікованого(их) електронного(их) підпису(ів) та кваліфікованої електронної печатки (у разі наявності), що прирівняні до власноручного підпису(ів) уповноваженої(их) особи(іб) гаранта та його печатки відповідно.

Позивач у справі зазначив про те, що банківська гарантія Товариства з обмеженою відповідальністю «ДНІПРО МІЛК ГРУП», не відповідає п. 9.5 Оголошення через наявність в наданій банківській гарантії від 26.01.2023 №16/031/19318/2023 вимоги бенефіціара, які мають супроподжуватись копіями документів, засвідченої бенефіціаром та скріплених печаткою бенефіціара (у разі наявності), що підтверджують повноваження особи (осіб), що пдписала(и) вимогу, КЕП уповноваженої особи банку.

Судом встановлено, що третьою особою у складі пропозиції Товариства з обмеженою відповідальністю «ДНІПРО МІЛК ГРУП» надано банківську гарантію від 21.06.2023 № 16/0301/19318/2023.

В електронній системі закупівель «Рrоzorro» за посиланням: https://prozorro.gov.ua/tender/UA-2023-06-13-014741-a вбачається отримання та реєстрація вказаної спірної банківської гарантії.

Банківська гарантія видана гарантом ПУБЛІЧНЕ АКЦІОНЕРНЕ ТОВАРИСТВО АКЦІОНЕРНИЙ БАНК "ПІВДЕННИЙ", ідентифікаційний код юридичної особи 20953647, категорія гаранта: суб`єкт великого підприємництва, МФО 328209, адреса місцезнаходження: Україна, 65059, м. Одеса, вул. Краснова, 6/1, поштова адреса для листування: Україна, 65059, м. Одеса, вул. Краснова, 6/1, адреса електронної пошти гаранта, на яку отримуються документи: 307030@pivdenny.ua, SWIFT-адреса гаранта: PIVDUA22XXX, підписана Заступником директора Юридичного департаменту Акціонерного банку «Південний» О.І. Бедний (на підставі Довіреності №1125255 від 06.10.2022р.), містить кваліфікований електронний підпис (КЕП) накладено з використанням веб-сайту http://czo.gov.ua. Документ підписано Кваліфікованим електронним підписом (КЕП). Сертифікат КЕП 3ED5083160DBC59B0400000071C806002645E300.

За вказаною банківською гарантією найменування принципала: ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «ДНІПРО МІЛК ГРУП», ідентифікаційний код у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань 43907723, адреса місцезнаходження: Україна, 49000, Дніпропетровська обл., місто Дніпро, вул.Старокозацька, будинок 38, приміщення, 1,

та бенефіціара: Міністерство оборони України, Повітрофлотський проспект, 6, м. Київ, 03168, ЄДРПОУ 00034022, Замовник, що здійснює закупівлі для потреб оборони, Державна казначейська служба України в м. Києві, вул. Бастіонна, 6, м. Київ, 01014, МФО 820172, р/р UA308201720355149006000018611.

Сума гарантії: 7 827 271.17 (Сім мільойнів вісімсот двадцять сім тисяч двісті сімдесят одна) гривня 17 копійок.

Дата початку строку дії гарантії (набрання чинності): « 21» червня 2023 року та дата закінчення строку дії гарантії, якщо жодна з подій, передбачених у пункті 4 цієї гарантії, не настане: по « 23» жовтня 2023 року включно.

Вказано відповідно номер оголошення про проведення спрощеної закупівлі UA-2023-06-13-014741-a на вебсайті інформаційно-телекомунікаційної системи «PROZORRO» та посилання на закупівлю https://prozorro.gov.ua/tender/UA-2023-06-13-014741-a.

В пункті 2 банківської гарантії вказано, що ця гарантія застосовується для цілей забезпечення спрощеної закупівлі відповідно до Закону України «Про публічні закупівлі» (далі - Закон), Закону України «Про оборонні закупівлі» та з урахуванням постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2022 № 1275.

За пунктом 3 згаданої гарантії вбачається, що за цією гарантією гарант безвідклично та безумовно зобов`язаний сплатити бенефіціару єдиним платежем суму гарантії протягом 5 банківських днів з дня отримання гарантом письмової вимоги бенефіціара про сплату суми гарантії (далі - вимога).

Вимога надається бенефіціаром на поштову адресу гаранта та повинна бути отримана ним протягом строку дії гарантії.

Вимога може бути передана через банк бенефіціара, який підтвердить автентичним SWIFT-повідомленням на SWIFT-адресу гаранта достовірність підписів та печатки бенефіціара (у разі наявності) на вимозі та повноваження особи (осіб), що підписала(и) вимогу.

Вимога повинна супроводжуватися копіями документів, засвідчених бенефіціаром та скріплених печаткою бенефіціара (у разі наявності), що підтверджують повноваження особи (осіб), що підписала(и) вимогу.

Вимога повинна містити посилання на дату складання/видачі і номер цієї гарантії, а також посилання на одну з таких умов (підстав), що підтверджують невиконання принципалом своїх зобов`язань, передбачених його пропозицією:

відмова принципала учасника спрощеної закупівлі, який став переможцем спрощеної закупівлі, від укладення договору про закупівлю у визначений державним замовником строк;

ненадання принципалом учасником спрощеної закупівлі документів, що підтверджують відсутність підстав, передбачених статтею 17 Закону України «Про публічні закупівлі».

ненадання принципалом переможцем спрощеної закупівлі, забезпечення виконання договору про закупівлю у визначені державним замовником строки після отримання повідомлення про намір укласти договір про закупівлю, якщо надання такого забезпечення вимагалося в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі.

Згідно п. 4 банківської гарантії строком дії гарантії є період з дати початку дії гарантії до дати закінчення дії гарантії (включно) або до настання однієї з таких подій залежно від того, що настане раніше:

сплата бенефіціару суми гарантії;

отримання гарантом письмової заяви бенефіціара про звільнення гаранта від зобов`язань за цією гарантією;

отримання гарантом повідомлення принципала про настання однієї з обставин, що підтверджується відповідною інформацією, розміщеною на вебпорталі Уповноваженого органу, а саме:

закінчення строку дії пропозиції та забезпечення пропозиції, зазначеного в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі; укладення договору про закупівлю з учасником, який став переможцем процедури спрощеної закупівлі;

відкликання принципалом пропозиції до закінчення строку її подання;

закінчення спрощеної закупівлі в разі неукладення договору про закупівлю з жодним з учасників, які подали пропозиції.

Зміни до цієї гарантії можуть бути внесені в установленому законодавством України порядку, після чого вони стають невід`ємною частиною цієї гарантії (п. 6 гарантії).

Відповідно до п. 7 банківської гарантії вказано, що ця гарантія є безумовною та надається виключно бенефіціару і не може бути передана або переуступлена будь-кому.

Гарант зобов`язується сплатити бенефіціару гарантійну суму єдиним платежем протягом 5-ти банківських днів з дня отримання гарантом вимог бенефіціара без подання будь-яких інших документів або виконання будь-яких інших умов.

Умови гарантії не можуть бути змінені і вона не може бути припинена гарантом без згоди з бенефіціаром, після її передавання/надсилання бенефіціару.

Відносини за цією гарантією регулюються законодавством України.

Зобов`язання та відповідальність гаранта перед бенефіціаром обмежуються сумою гарантії.

До банківської гарантії долучено: виписка покриття гарантії за 21.06.2023; витяг з Наказу АБ «Південний» про призначення ОСОБА_3 від 16.07.2015 № 353-К; Витяг з Держреєстру Банків від 16.08.2021 ДРБ-000017; Довіреність виписана щодо ОСОБА_3 № 1125255 від 06.10.2022 зі строком дії до 06.10.2023; завірена копія ліцензії ПАТ АБ «Південний» № 65 від 07.10.2021.

Відтак, банківська гарантія підписана належною уповноваженою особою, має КЕП та належні супроводжуючі документи, завірені належним чином. До вказаних документів позивач зауважень не виклав. Замовник пропозицію з урахуванням отриманої банківської гарантії не відхилив.

Враховуючи вищезазначене, суд встановив, що у банківській гарантії №16/0301/19318/2023 від 21.06.2023 вказано, що гарант безвідклично зобов`язаний сплатити Бенефіціару гарантійну суму єдиним платежем протягом 5-ти банківських днів з дня отримання вимог Бенефіціара без подання будь-яких інших документів або виконання будь-яких інших умов. Ця гарантія надається виключно бенефіціару і не може бути передана або переуступлена будь-кому. Ця гарантія є безумовна.

Відтак, при перевірці гарантії на відповідність вимогам її п. 9.5 Оголошення, які наведені позивачем як невідповідність наданої банківської гарантії наведеним вимогам Оголошення про проведення спрощеної закупівлі, судом не встановлено.

Суд зауважує, що вимога бенефіціара про сплату суми гарантії, про що згадано в п. 3 банківської гарантії не суперечить п. 5 Вимог згідно Наказу №2628, оскільки така може виникати у бенефіціара зокрема, у випадку надання принципалом повідомлення гаранту про настання обставин, за яких строк дії гарантії вважається закінченим, зазначених у абзаці четвертому пункту 4 форми.

Відповідно така вимога надається за наявності підстав для забезпечення здійснення єдиного платежу протягом 5-ти банківських днів з дня отримання вимоги Замовника, яка повинна супроводжуватися відповідними копіями документів, засвідчених бенефіціаром та скріплених печаткою бенефіціара (у разі наявності), що підтверджують повноваження особи (осіб), що підписала(и) вимогу.

Згідно банківської гарантії дата початку строку дії гарантії (набрання чинності) визначена « 21» червня 2023 року та дата закінчення строку дії гарантії, якщо жодна з подій, передбачених у пункті 4 цієї гарантії, не настане: по « 23» жовтня 2023 року включно.

Кінцевий строк подання тендерних пропозицій - 22 червня 2023 18:00, початок аукціону визначено - 23 червня 2023 14:20 по 23 червня 15:19.

Судом встановлено, що у Міністерства оборони України на момент розгляду пропозиції учасника вказаної у справі третьої особи не виникало підстав для формування вимоги, жодна подія та обставина втизначені в згаданих вище п. 9.6 та п. 9.7 Оголошення не настали та такого не вимагали.

Суд зауважує, що вказана банківська гарантія не містить в собі визначені п. 5 Вимог Наказу №2628, саме не містить вимог надання принципалом листів або інших документів (крім випадків надання принципалом повідомлення гаранту про настання обставин, за яких строк дії гарантії вважається закінченим, зазначених у абзаці четвертому пункту 4 форми); вимог надання третіми особами листів або документів, що підтверджують факт настання гарантійного випадку; можливості часткової сплати суми гарантії. Вакзана гарантія є чинною, недійсною судом не визнана.

Зазначення позивачем посилання на п. п. 79-80 Положення про порядок здійснення банками операцій за гарантіями в національній та іноземних валютах, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 № 639, є необґрунтованими, оскільки такі обставини стосуються порядку сплати банком-гарантом (резидентом) бенефіціару коштів за гарантією, наданою на підставі отриманої контргарантії, обставини контргарантії за вказаною справою відсутні.

Відповідно, посилання позивача на висновки апеляційної існтанції у справі №320/20861/23 суд не приймає до уваги, оскільки спірна банківська гарантія третьої особи відповідає вимогам п. 9.5 Оголошення та вказаним вище Наказу № 2628 та вимогам Постанови Нацбанку № 639.

Щодо тверджень відповідача з приводу відсутності повноважень адміністративного суду щодо надання правової оцінки чинним господарським правочинам, суд зауважує таку необґрунтованою, оскільки в даній справі за предметом розгляду, суд уповноважений надавати оцінку діям та прийнятим рішенням за наслідками проведеної закупівлі, визначення переможця, обставини відхилення чи прийняття пропозицій учасників, відповідність поданих пропозицій учасників закупівлі вимогам норми чинного законодавства та Оголошення Замовника.

З урахуванням вищевикладеного, суд не вбачає підстав для визнання поданої третьою особою банківської гарантії №16/0301/19318/2023 від 21.06.2023 такою, що не відповідає вимогам Оголошення замовника та чинному законодавству.

Відповідно до п. 12.3 Оголошення про проведення спрощеної закупівлі, визначений перелік документів, які вимагаються для підтвердження відповідності учасників встановленим кваліфікаційним критеріям, вимогам установленим статтею 17 Закону та іншим вимогам Закону, що подаються у складі пропозиції.

Вказаним пунктом (підпунктом 3 ), окрім іншого, встановлено вимогу про надання сканованої довідки у довільній формі про наявність в учасника спрощеної закупівлі працівників не менше ніж 50 осіб. Для підтвердження наданої інформації у складі пропозиції додати сканований оригінал/копію Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску, затвердженого Міністерства фінансів України 13 січня 2015 року № 4 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 04 липня 2022 року № 189) далі - Податковий розрахунок) без додатків, поданий за останній звітний період до дати Оголошення.

На виконання вказаної вимоги, учасник закупівлі ТОВ « ГРАНД КОНСАЛТ» у складі пропозиції було завантажено довіку, складену у довільній формі, про наявність працівників від 20.06.2023 № 03, у якій повідомив про те, що учасник підтверджує наявність працівників у кількості не менше 50 осіб.

На підтвердження цієї інформації ТОВ «ГРАНТ КОНСАЛТ» також подано Податковий розрахунок за І квартал 2023 року, згідно якого: середньооблікова кількість штатних працівників за звітний період, осіб (рядок 101) за березень 2023 року - становить 58 осіб.

Вказані обставини спростовують позицію позивача щодо наявності підстав у Замовника для відхилення пропозиції ТОВ «ГРАНТ КОНСАЛТ».

ТОВ «ГРАНТ КОНСАЛТ» надано також банківську гарантію № СКК-210623/119-76 від 21.06.2023, яка підписана Заступником Голови правління ПуАТ « КБ « АКОРДБАНК» Д.С, Клевацьким та завантажено довіреність від 18.11. 2022 року відповідно до якої ПуАТ «КБ «АКОРДБАНК» в особі Голови Правління Руднєва О.М. уповноважує Заступника Голови правління ПуАТ «КБ «АКОРДБАНК» Д.С. Клевацького, з правом на підписання договорів про надання банківських гарантій, підписання банківських гарантій та змін до них, у т.ч. підписувати гарантії (електронні гарантії) КЕП, тощо.

Суд не вбачає підтвердження позиції та тверджень позивача щодо невідповідності пропозиції ТОВ «Гранд Консалт» вимогам Замовника зазначеним у Оголошенні з підстав зазначених у позовній заяві.

Як згадано вище відповідно до п. 11 ст. 14 Закону України «Про публічні закупівлі» Замовник розглядає на відповідність умовам, визначеним в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі, та вимогам до предмета закупівлі пропозицію учасника, яка за результатами електронного аукціону (у разі його проведення) визначена найбільш економічно вигідною.

Строк розгляду найбільш економічно вигідної пропозиції не повинен перевищувати п`ять робочих днів з дня завершення електронного аукціону.

За п. 12 Закону України «Про публічні закупівлі» у разі відхилення найбільш економічно вигідної пропозиції відповідно до частини тринадцятої цієї статті замовник розглядає наступну пропозицію учасника, який за результатами оцінки надав наступну найбільш економічно вигідну пропозицію.

Наступна найбільш економічно вигідна пропозиція визначається електронною системою закупівель автоматично.

Відповідно до вказаної ст. 13 Закону України «Про публічні закупівлі» замовник відхиляє пропозицію в разі, якщо: 1) пропозиція учасника не відповідає умовам, визначеним в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі, та вимогам до предмета закупівлі; 2) учасник не надав забезпечення пропозиції, якщо таке забезпечення вимагалося замовником; 3) учасник, який визначений переможцем спрощеної закупівлі, відмовився від укладення договору про закупівлю; 4) якщо учасник протягом одного року до дати оприлюднення оголошення про проведення спрощеної закупівлі відмовився від підписання договору про закупівлю більше двох разів із замовником, який проводить таку спрощену закупівлю.

Суд зауважує, що чинне законодавство не передбачає інших підстав для відхилення пропозиції учасника спрощеної закупівлі, ніж ті, що визначені Законом.

Також, суд звертає увагу позивача, що розгляд пропозиції, яка є найбільш економічно вигідною виходячи з отриманих та прийнятих Замовником пропозицій від учасників, є повноваженням Замовника, визначена вказаним вище законодавством, та є безпосередньо дискреційними повноваженнями Замовника, відповідно твердження позивача щодо застосування вказаного ним порядку щодо визначення наступного за відхиленою пропозицією переможця, а саме визначення позивача ТОВ «Торгова компанія «АГРОПРОДПРОМ-СЕРВІС» є безпідставним.

Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч. 2 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ч. 1 та ч. 2 ст. 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.

За ст. 73 КАС України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.

Відповідно до ст. 76 КАС України достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування та питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Частиною першою та другою статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Суб`єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі (абз. 2 ч. 2 ст. 77 КАС України).

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Судом не встановлено обставин для задоволення позовних вимог позивача, підстав для визнання протиправним та скасування рішення Міністерства оборони України щодо визнання переможцем та укладання договору з ТОВ "ДНІПРО МІЛК ГРУП", яке оформлене протоколом №2/27/6 від 06.07.2023, визнання протиправним та скасування повідомлення про намір укласти договір про закупівлю продуктів харчування та сушених продуктів різних (15890000-3) (продукти харчування (комплект продуктів харчування за Каталогом продуктів) для особового складу (годування штатних тварин) військових частин та військових навчальних закладів Збройних Сил України в стаціонарних та польових умовах на 2023 рік), що оголошена за ідентифікатором № UA-2023-06-13-014741-а та відповідно зобов`язання Міністерство оборони України прийняти рішення, яким відхилити пропозицію ТОВ "ДНІПРО МІЛК ГРУП".

Відповідач по справі надав суду належні та достатні докази в силу положень абз. 2 ч. 2 ст. 77 КАС України в обґрунтування правомірності своїх дій щодо прийнятих спірних наказів згідно ч. 2 ст. 2 КАС України.

Відповідно до ч. ч. 1-4 ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.

Суд зазначає, що згідно п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов`язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов`язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.

Системно проаналізувавши приписи законодавства України, що були чинними на момент виникнення спірних правовідносин між сторонами, зважаючи на взаємний та достатній зв`язок доказів у їх сукупності, суд дійшов до висновку, що адміністративний позов не підлягає задоволенню.

Враховуючи наслідки вирішення справи судом у суду відсутні процесуальні підстави для вирішення питання щодо понесених сторонами витрат по справі згідно ст. 139, ст. 143 КАС України.

Керуючись статтями 72-77, 243-246, 250, 255, 282 КАС України, суд

в и р і ш и в:

В задоволенні позовних вимог відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відповідно до частини четвертої статті 282 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційні скарги на судові рішення за наслідками розгляду справ, визначених цією статтею, можуть бути подані до Шостого апеляційного адміністративного суду у дводенний строк з дня їх проголошення. У разі розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом двох днів з дня складення повного тексту рішення.

Суддя Войтович І.І.

СудКиївський окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення27.07.2023
Оприлюднено01.08.2023
Номер документу112465732
СудочинствоАдміністративне
КатегоріяСправи з приводу адміністрування податків, зборів, платежів, а також контролю за дотриманням вимог податкового законодавства, зокрема щодо погашення податкового боргу, з них стягнення податкового боргу