2/130/545/2023
130/919/23
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"17" липня 2023 р. м. Жмеринка
Жмеринський міськрайонний суд Вінницької області в складі:
головуючої судді Грушковської Л.Ю.,
за участі секретаря Шпак А.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Жмеринка в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 , що діє в інтересах неповнолітнього ОСОБА_2 до Жмеринської міської ради Вінницької області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Жмеринська районна державна адміністрація Вінницької області про визнання права на земельну ділянку в порядку спадкування за законом,
в с т а н о в и в:
Представник позивача ОСОБА_1 , що діє в інтересах неповнолітнього ОСОБА_2 адвокат Полігас В.М. звернувся до Жмеринського міськрайонного суду із даною позовною заявою, в якій просив визнати за ОСОБА_2 право в порядку спадкування за законом на земельну ділянку № НОМЕР_1 , загальною площею 3,5951 га, з кадастровим номером 0521083800:02:003:0260, що знаходиться на території Людавської сільської ради, з цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка належала ОСОБА_3 , спадкоємицею якої за законом була її донька ОСОБА_4 , яка прийняла спадщину, але не оформила своїх спадкових прав та померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що ІНФОРМАЦІЯ_2 померла ОСОБА_3 . Після її смерті залишилось спадкове майно: земельна ділянка № НОМЕР_1 , загальною площею 3,5951 з кадастровим номером 0521083800:02:003:0260, що знаходиться на території Людавської сільської ради з цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_4 . Після її смерті залишилось спадкове майно: земельна ділянка № НОМЕР_1 , загальною площею 3,5951 га, з кадастровим номером 0521083800:02:003:0260, що знаходиться на території Людавської сільської ради, з цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка належала ОСОБА_3 , спадкоємицею якої за законом була її донька ОСОБА_4 , яка прийняла спадщину, але не оформила своїх спадкових прав та померла ІНФОРМАЦІЯ_1 . Спадщину після смерті ОСОБА_4 прийняв її син ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , який на момент її смерті був малолітнім. 06.04.2023 ОСОБА_1 в інтересах свого малолітнього підопічного ОСОБА_2 звернулася до державного нотаріуса з метою оформлення спадщини на отримання свідоцтва про право на спадщину за законом на земельну ділянку площею 3,5951 га, що розташована на території Людавської сільської ради Жмеринського району Вінницької області, проте отримала постанову про відмову у вчиненні нотаріальної дії, так як відсутні правовстановлюючі документи.
Ухвалою від 12.04.2023 відкрито провадження у даній справі. Призначено підготовче засідання.
Ухвалою від 23.05.2023 закрито підготовче провадження по справі та призначено справу до судового розгляду по суті.
Представник позивача позивача Лавренчук Л.А., що діє в інтересах неповнолітнього ОСОБА_2 адвокат Полігас В.М. у поданій заяві просив розглянути справу у його відсутність. Позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити.
Представник відповідача Жмеринської міської ради Козаков Г.Г. у поданій заяві просив розглянути справу без участі представника. Вирішення даної справи залишив на розсуд суду.
Представник відповідача Жмеринської районної військової адміністрації Фалінська В.В. у поданій заяві просила розглянути справу без участі представника. Вирішення даної справи залишила на розсуд суду.
Відповідно до частини другої статті 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось, оскільки розгляд справи відповідно до положень цього Кодексу здійснювався судом за відсутності осіб, які беруть участь у справі.
Вивчивши доводи позивача, викладені у позовній заяві, дослідивши надані письмові докази, судом встановлено таке.
Відповідно до копії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 ІНФОРМАЦІЯ_2 померла ОСОБА_3 в смт. Браїлів Жмеринського району Вінницької області (а.с.9).
Згідно копії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_4 в м. Жмеринка Вінницької області (а.с. 10).
Згідно витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження батьками ОСОБА_5 , яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_4 були ОСОБА_6 та ОСОБА_3 (а.с. 11).
Згідно копії свідоцтва про народження серії НОМЕР_4 ІНФОРМАЦІЯ_3 народився ОСОБА_2 . Батьки ОСОБА_7 та ОСОБА_4 (а.с. 12).
Відповідно до копії рішення виконавчого комітету від 19.08.2021 №259 встановлено опіку над малолітнім ОСОБА_2 і призначено ОСОБА_1 , двоюрідну сестру дитини його опікуном (а.с. 13).
Згідно відповіді Відділу №4 Управління адміністративних послуг Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області від 30.03.2023 №320/14-23 вбачається, що інформація про зареєстроване право власності чи користування землею за покійною ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 станом на 01.01.2013 року по Книгах записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі на території Браїлівської селищної ради Жмеринського району Вінницької області у відділі №4 Управління надання адміністративних послуг Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області відсутня (а.с. 14).
Відповідно до додатка №6 до розпорядження Жмеринської районної державної адміністрації №227 від 10.06.2011 за ОСОБА_3 рахується земельна ділянка № НОМЕР_1 , площею 3,5951 га. (а.с. 15,16).
Відповідно до довідки Браїлівського старостинського округу виконавчого комітету Жмеринської міської ради Вінницької області від 27.03.2023 №01-1-2023/371 ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 до дня смерті була зареєстрована АДРЕСА_1 . На момент смерті разом із спадкодавицею ОСОБА_4 ніхто не зареєстрований (а.с. 17).
Відповідно до довідки Браїлівського старостинського округу виконавчого комітету Жмеринської міської ради Вінницької області від 27.03.2023 №01-1-2023/372 ОСОБА_8 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 до дня смерті була зареєстрована та постійно проживала в АДРЕСА_1 . На момент смерті разом з спадкодавицею ОСОБА_3 була зареєстрована дочка ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с. 18).
Відповідно до копії постанови про відмову у вчиненні нотаріальної дії від 06.04.2023 року №159/02-31 державний нотаріус Другої Жмеринської державної нотаріальної контори Мельничук А.Л. відмовила ОСОБА_1 опікуну малолітнього спадкоємця ОСОБА_2 у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на земельну ділянку, площею 3,5951 га, розташовану на території Людавської сільської ради Жмеринського району Вінницької області, яка належала померлій ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_3 , у зв`язку із відсутністю правовстановлюючих документів (а.с. 19).
Згідно копії витягу зі Спадкового реєстру (заповіти/спадкові договори) та копії витягу зі Спадкового реєстру (спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину) інформація про ОСОБА_3 та ОСОБА_4 відсутня (а.с. 20, 23).
Враховуючи зазначене, суд вважає, що позов обґрунтований, стверджений доказами, які не суперечать один одному, є належним та допустимими та підлягає задоволенню, виходячи із таких норм права, що регулюють зазначені спірні правовідносини.
Відповідно ст.41 Конституції України кожен має право володіти, користуватися та розпоряджатися своєю власністю. Право приватної власності набувається в порядку визначеному законом. Право власності є непорушним.
Відповідно до п. «г» ч.1 ст. 81 ЗК України громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі прийняття спадщини.
Згідно із частинами 2 та 4 ст. 25 ЦК України, цивільна правоздатність фізичної особи виникає у момент її народження та припиняється у момент її смерті. Відповідно до п. 11 ч. 1 ст. 346 ЦК України право власності припиняється у разі смерті власника. Згідно із ст. 1218 ЦК України, до складу спадщини входять всі права та обов`язки, які належали спадкодавцю на момент відкриття спадщини і не припинились внаслідок його смерті. Згідно із статтями 1216, 1217 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Спадкування здійснюється за заповітом або за законом. Відповідно до ч. 5 ст. 1268 ЦК України незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини. Якщо документи, що засвідчують право власності на нерухоме майно, існували, проте були втрачені власником та не можуть бути відновлені в передбаченому законом порядку, застосуванню підлягає стаття 392 ЦК України, відповідно до якої позов про визнання права власності може бути пред`явлений, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати власником документа, який засвідчує його право власності.
Відповідно до ч. 4 ст. 1268 ЦК України Малолітня, неповнолітня, недієздатна особа, а також особа, цивільна дієздатність якої обмежена, вважаються такими, що прийняли спадщину, крім випадків, встановлених частинами другою - четвертою статті 1273 цього Кодексу.
Як роз`яснено в пунктів 10, 23 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 за № 7 «Про судову практику у справах про спадкування», право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців за загальними правилами спадкування /зі збереженням її цільового призначення/ при підтвердженні цього права спадкодавця державним актом на право власності на землю або іншим правовстановлюючим документом; у разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.
Згідно із ст. 1 Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)», право на земельну частку (пай) мають: колишні члени колективних сільськогосподарських підприємств, сільськогосподарських кооперативів, сільськогосподарських акціонерних товариств, у тому числі створених на базі радгоспів та інших державних сільськогосподарських підприємств, а також пенсіонери з їх числа, які отримали сертифікати на право на земельну частку (пай) у встановленому законодавством порядку; громадяни - спадкоємці права на земельну частку (пай), посвідченого сертифікатом; громадяни та юридичні особи України, які відповідно до законодавства України набули право на земельну частку (пай).
Згідно із ч. 2 Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)», основним документом, що посвідчує право на земельну частку (пай), є сертифікат на право на земельну частку (пай), виданий районною (міською) державною адміністрацією. Документами, що посвідчують право на земельну частку (пай), також є: свідоцтво про право на спадщину; посвідчені у встановленому законом порядку договори купівлі-продажу, дарування, міни, до яких додається сертифікат на право на земельну частку (пай); рішення суду про визнання права на земельну частку (пай).
Відповідно до статей 12, 13, 81 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Враховуючи вищевикладені обставини позов слід задовольнити повністю.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.263-265 ЦПК України,
в и р і ш и в :
Позов задовольнити повністю.
Визнати за ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 право в порядку спадкування за законом на земельну ділянку № НОМЕР_1 , загальною площею 3,5951 га, з кадастровим номером 0521083800:02:003:0260, що знаходиться на території Людавської сільської ради, з цільовим призначенням - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка належала ОСОБА_3 , спадкоємицею якої за законом була її донька ОСОБА_4 , яка прийняла спадщину, але не оформила своїх спадкових прав та померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Вінницького апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя
Суд | Жмеринський міськрайонний суд Вінницької області |
Дата ухвалення рішення | 17.07.2023 |
Оприлюднено | 31.07.2023 |
Номер документу | 112479543 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Жмеринський міськрайонний суд Вінницької області
Грушковська Л. Ю.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні