Постанова
від 26.07.2023 по справі 369/9301/18
КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

26 липня 2023 року місто Київ

справа № 369/9301/18

провадження: 22-ц/824/8443/2023

Київський апеляційний суд в складі колегії суддів судової палати з розгляду цивільних справ: судді-доповідача - Шкоріної О.І., суддів - Поливач Л.Д., Стрижеуса А.М., за участю секретаря судового засідання - Онопрієнко К.С.

Сторони:

позивач - ОСОБА_1

відповідач - Вишневський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги

відповідач - ОСОБА_2

розглянув у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Київі апеляційну скаргу Вишневського місцевого центру надання безоплатної вторинної правової допомоги

на ухвалу Києво-Святошинського районного суду Київської області від 6 березня 2023 року, постановлену у складі судді Фінагеєвої І.О.,

у справі за заявою Вишневського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги про перегляд у зв`язку з нововиявленими обставинами рішення Києво-Святошинського районного суду Київської області від 21 грудня 2018 року,-

В С Т А Н О В И В:

У липні 2018 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Державної організації Вишневський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги, ОСОБА_2 про визнання дій щодо звільнення з роботи незаконними, поновлення на роботі, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу у сумі 65850 грн. та відшкодування моральної шкоди в сумі 250000 грн.

Рішенням Києво-Святошинського районного суду Київської області від 21 грудня 2018 року позов ОСОБА_1 задоволено частково.

Визнано звільнення ОСОБА_1 незаконним і скасовано наказ директора Вишневського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги від 2 липня 2018 року № 01-25/24-К про звільнення з посади головного спеціаліста відділу представництва Вишневського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги ОСОБА_1 .

Поновлено ОСОБА_1 на посаді головного спеціаліста відділу представництва державної організації Вишневського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги, починаючи з 2 липня 2018 року.

Стягнуто з Вишневського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги на користь ОСОБА_1 18400 грн. компенсації за час вимушеного прогулу та 2000 грн. у рахунок відшкодування моральної шкоди.

У задоволенні решти позовних вимог ОСОБА_1 відмовлено.

У січні 2019 року Вишневський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги звернувся до суду із заявою про перегляд рішення за ново виявленими обставинами.

Заява обґрунтована тим, що завдяки неправдивим заявам позивача було штучно створена обставина ОСОБА_1 про його працевлаштування 27 червня 2018 року до ФОП ОСОБА_3 . Вказана обставина привела суд до висновку про те, що позивач перебуває у стані вимушеного прогулу у зв`язку зі звільненням. Позивачем надано до суду висновок експерта за результатами психологічної експертизи щодо визначення характеру ступеню моральних страждань, завданих внаслідок порушення його трудових прав, однак даний висновок складено експертом у якого закінчився строк дії свідоцтва. До того ж свідок ОСОБА_4 дав свідчення, які суперечать його ж свідченням у справі № 369/3119/18.

Ухвалою Києво-Святошинського районного суду Київської області від 6 березня 2023 року у задоволенні заяви Вишневського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги про перегляд рішення за нововиявленими обставинами відмовлено.

Не погоджуючись з зазначеним судовим рішенням, Вишневський місцевий центр з надання безоплатної вторинної допомоги подав апеляційну скаргу, в який просив скасувати ухвалу суду першої інстанції і ухвалити нове рішення, яким задовольнити заяву центру.

Висновок суду першої інстанції про те, що обставини, на які посилається представник відповідача були предметом розгляду як в апеляційному, так і касаційному порядку, не відповідає дійсності, оскільки обставини, про які повідомив ОСОБА_3 , а саме, що ОСОБА_1 свідомо ввів його в оману, зловживаючи його довірою в своїх корисливих особистих інтересах та маніпулював ним для того, щоб вводити в оману третіх осіб, стали відомі Вишневському місцевому центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги після закінчення з`ясування судом всіх обставин справи, закінчення судових дебатів.

Саме завідомо неправдива заява позивача ОСОБА_1 про істотні для справи обставини, що не було встановлено судом та не було і не могло бути відомо відповідачу на час розгляду справи, саме штучно створена ОСОБА_1 обставина, нібито його працевлаштування 27 червня 2018 року до ФОП ОСОБА_3 , привела суд до хибного висновку про те, що позивач вважав себе таким, що перебуває у стані вимушеного прогулу у зв`язку зі звільненням.

В судове засідання ОСОБА_2 , представники третіх осіб: Державної організації Координаційний центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги, Державної організації Регіональний центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги в Київській області не з`явилися, про місце, день і час засідання суду були повідомлені шляхом направлення судового повідомлення на електронну адресу, причини своєї неявки відповідач та треті особи суду не повідомили, у зв`язку з чим колегія суддів вважала за можливе розглянути справу у їх відсутність відповідно до вимог ч.2 ст.372 ЦПК України.

Представник Вишневського місцевого центру з надання безоплатно вторинної правової допомоги ОСОБА_5 просила апеляційну скаргу задовольнити, ухвалу суду першої інстанції скасувати і прийняти нове судове рішення, яким задовольнити заяву відповідача про перегляд рішення суду першої інстанції за нововиявленими обставинами.

ОСОБА_1 проти доводів апеляційної скарги заперечував і просив постановлену судом першої інстанції ухвалу залишити без змін.

Заслухавши доповідь судді, вислухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, перевіривши матеріали справи та обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає, виходячи з наступного.

Судом установлено, що Рішенням Києво-Святошинського районного суду Київської області від 21 грудня 2018 року позов ОСОБА_1 задоволено частково. Визнано звільнення ОСОБА_1 незаконним і скасовано наказ директора Вишневського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги від 2 липня 2018 року № 01-25/24-К про звільнення з посади головного спеціаліста відділу представництва Вишневського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги ОСОБА_1 . Поновлено ОСОБА_1 на посаді головного спеціаліста відділу представництва державної організації Вишневського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги, починаючи з 2 липня 2018 року. Стягнуто з Вишневського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги на користь ОСОБА_1 18400 грн. компенсації за час вимушеного прогулу та 2000 грн. у рахунок відшкодування моральної шкоди. У задоволенні решти позовних вимог ОСОБА_1 відмовлено.

24 січня 2019 року Києво-Святошинським районним судом Київської області хвалено додаткове рішення у справі, яким допущено негайне виконання судового рішення в частині поновлення ОСОБА_1 на роботі та в частині стягнення заробітної плати у межах суми платежу за один місяць. Стягнуто з Державної організації Вишневський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги на користь ОСОБА_1 3000 грн., понесених витрат на правову допомогу. Стягнуто з Державної організації Вишневський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги на користь ОСОБА_1 2291,98 грн. витрат, пов`язаних з проведенням експертизи. Стягнуто з Державної організації Вишневський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги на користь держави судовий збір в розмірі 1762 грн.

Постановою Київського апеляційного суду від 21 листопада 2019 року апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Києво-СМвятошинського районного суду Київської області від 21 грудня 2018 року задоволено частково. Рішення суду першої інстанції в частині стягнення з державної організації Вишневський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги на користь ОСОБА_1 2000 грн. грошової компенсації за завдану моральну шкоду залишено без змін. Рішення суду першої інстанції змінено в частині стягнення з державної організації Вишневський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги на користь ОСОБА_1 розміру середнього заробітку за час вимушеного прогулу, шляхом збільшення його розміру з 18400 грн. до 31679,88 грн.

Постановою Київського апеляційного суду від 4 грудня 2019 року апеляційну скаргу Вишневського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги, до якої приєднався ОСОБА_3 , на рішення Києво-Святошинського районного суду Київської області від 21 грудня 2018 року - залишено без задоволення. Рішення Києво-Святошинського районного суду Київської області від 21 грудня 2018 року, з урахуванням змін, внесених постановою Київського апеляційного суду від 21 листопада 2019 року залишено без змін.

Апеляційну скаргу Вишневського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги на додаткове рішення Києво-Святошинського районного суду Київської області від 24 січня 2019 року задоволено частково. Апеляційну скаргу ОСОБА_1 на додаткове рішення Києво-Святошинського районного суду Київської області від 24 січня 2019 року задоволено.

Додаткове рішення Києво-Святошинського районного суду Київської області від 24 січня 2019 року в частині стягнення з державної організації Вишневський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги на користь ОСОБА_1 витрат на правову допомогу, витрат пов`язаних з проведенням експертизи та судового збору змінено. Стягнуто з державної організації Вишневський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги на користь ОСОБА_1 судові витрати (витрати на правову допомогу та витрати на оплату експертизи) у розмірі 4250 грн., 105 грн. судового збору.

Стягнуто з державної організації Вишневський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги на користь держави судовий збір у розмірі 3167,98 грн.

Постановою Верховного Суду від 12 листопада 2020 року касаційну скаргу ОСОБА_1 , касаційну скаргу Вишневського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги та касаційну скаргу ОСОБА_3 залишено без задоволення, а рішення Києво-Святошинського районного суду Київської області від 21 грудня 2018 року у не скасованій апеляційним судом частині, додаткове рішення Києво-Святошинського районного суду Київської області від 24 січня 2019 року, постанову Київського апеляційного суду від 21 листопада 2019 року та постанову Київського апеляційного суду від 4 грудня 2019 року залишено без змін.

Ухвалою Києво-Святошинського районного суду Київської області від 10 червня 2021 року у задоволенні заяви Вишневського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги про перегляд рішення за ново виявленими обставинами у справі за позовом ОСОБА_1 до Державної організації Вишневський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги, ОСОБА_2 відмовлено.

Постановою Київського апеляційного суду від 6 жовтня 2021 року апеляційну скаргу ОСОБА_2 в інтересах Вишневського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги задоволено частково, ухвалу Києво-Святошинського районного суду Київської області від 10 червня 2021 року скасовано, справу направлено до суду першої інстанції для продовження розгляду.

Ухвалою Києво-Святошинського районного суду Київської області від 6 березня 2023 року у задоволенні заяви Вишневського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги про перегляд рішення за нововиявленими обставинами відмовлено.

Постановляючи ухвалу про відмову у задоволенні заяви, суд першої інстанції виходив із того, що представником відповідача подано заяву про перегляд рішення суду першої інстанції за нововиявленими обставинами, яке надалі було переглянуто в апеляційному порядку та змінено в частині. Обставини, на які посилається представник відповідача як на підставу перегляду рішення за нововиявленими обставинами, були предметом розгляду як в апеляційному порядку, так і в касаційному порядку.

Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції, виходячи з наступного.

Відповідно до п.1 ч.2 ст.423 ЦПК України підставами для перегляду судового рішення за ново виявленими обставинами є істотні для справи обставини, що не були встановлені судом та не були та не могли бути відомі особі, яка звертається із заявою, на час розгляду справи.

Нововиявлені обставини - це юридичні факти, які мають істотне значення для розгляду справи та існували на час розгляду справи, але не були і не могли бути відомі заявнику. Необхідними умовами ново виявлених обставин, є те, що вони існували на час розгляду справи; ці обставини не могли бути відомі заявникові на час розгляду справи; вони входять до предмету доказування у справі та можуть вплинути на висновки суду про права та обов`язки осіб, які беруть участь у справі. Обставини, що обґрунтовують вимоги або заперечення сторін чи мають інше істотне значення для правильного вирішення справи, існували на час ухвалення судового рішення, але залишаються невідомими особам, які беруть участь у справі, та стали відомими тільки після ухвалення судового рішення, є нововиявленими обставинами. Обставини, які виникли чи змінилися тільки після ухвалення судового рішення і не пов`язані з вимогою в цій справі, а тому не могли бути враховані судом при ухваленні судового рішення, є новими обставинами і можуть бути підставою для пред`явлення нової вимоги. Судам необхідно розрізняти нові докази та докази, якими підтверджуються нововиявлені обставини, оскільки нові докази не можуть бути підставою для перегляду судового рішення у зв`язку з нововиявленими обставинами (роз`яснення Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ, що містяться в постанові від 30 березня 2012 року № 4 «Про застосування цивільного процесуального законодавства при перегляді судових рішень у зв`язку з нововиявленими обставинами»).

Крім того, згідно роз`яснень Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ, що містяться у п.5 постанови від 30 березня 2012 року № 4 «Про застосування цивільного процесуального законодавства при перегляді судових рішень у зв`язку з нововиявленими обставинами», процесуальні недоліки розгляду справи (зокрема, неналежне повідомлення заявника про час і місце розгляду справи, неповне встановлення фактичних обставин справи, порушення порядку дослідження доказів) не вважаються нововиявленими обставинами, проте можуть бути підставою для перегляду судового рішення в апеляційному або касаційному порядку). Обставини, на які посилалася особа, яка брала участь у справі, у своїх поясненнях, в апеляційній або касаційній скарзі чи в заяві про перегляд судового рішення Верховним Судом України або які могли бути встановлені при всебічному і повному з`ясуванні судом обставин справи, тобто при виконанні вимог частини четвертої статті 10 ЦПК України, не є нововиявленими обставинами. Неподання стороною або особою, яка бере участь у справі, доказу, про якій їй було відомо та який підтверджує відповідні обставини, а також відмова суду у прийнятті доказів не є підставами для перегляду судового рішення у зв`язку з нововиявленими обставинами.

Як убачається із апеляційної скарги Вишневського міського центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги на рішення Києво-Святошинського районного суду Київської області від 21 грудня 2018 року, апелянт в обґрунтування апеляційної скарги посилався на не встановлення судом обставин, зокрема, щодо закінчення ще 28 грудня 2016 року дії свідоцтва експерта за № 242-11, висновок якого надана ОСОБА_1 ; на введення позивачем ФОП ОСОБА_3 в оману з метою штучного створення обставин працевлаштування позивача, що призвело до помилкового висновку суду про те, що позивач вважає себе таким, що перебуває в стані вимушеного прогулу, у зв`язку зі звільненням.

Зважаючи на те, що на зазначені обставин представник відповідача посилався в апеляційній та касаційній скарзі, і цим обставинам апеляційний суд та касаційний суд надавали у своїх судових рішеннях відповідну правову оцінку, суд першої інстанції дійшов правильного висновку про те, що ці обставини не є ново виявленими.

Не вважається нововиявленою обставиною покази свідка ОСОБА_4 , який був допитаний судом першої інстанції при розгляді справи, покази якого відрізняються від його показів, наданих при розгляді іншої справи. Покази свідка є доказом у справі, який підлягає оцінці в сукупності з іншими доказами у відповідному судовому рішенні.

Доводи апеляційної скарги зводяться до незгоди з висновками суду першої інстанції.Доводів, які б дали суду апеляційної інстанції підстави для спростування висновків суду про відсутність підстав для задоволення заяви, апеляційна скарга не містить.

З огляду на викладене, колегія суддів вважає, що ухвала суду постановлена з додержанням норм процесуального права, є законною та обґрунтованою, підстав для її скасування чи зміни не вбачається, тому апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а оскаржувана ухвала - залишенню без змін.

Керуючись ст.ст. 259, 268, 367, 374, 375, 381-384, 390 ЦПК України, суд,-

П О С Т А Н О В И В:

Апеляційну скаргу Вишневського місцевого центру надання безоплатної вторинної правової допомоги залишити без задоволення.

Ухвалу Києво-Святошинського районного суду Київської області від 6 березня 2023 року залишити без змін.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дня її прийняття, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повної постанови шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.

Повна постанова складена 28 липня 2023 року.

Суддя-доповідач: О.І. Шкоріна

Судді: Л.Д. Поливач

А.М. Стрижеус

СудКиївський апеляційний суд
Дата ухвалення рішення26.07.2023
Оприлюднено31.07.2023
Номер документу112489437
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із трудових правовідносин, з них

Судовий реєстр по справі —369/9301/18

Ухвала від 07.09.2023

Цивільне

Києво-Святошинський районний суд Київської області

Волчко А. Я.

Постанова від 26.07.2023

Цивільне

Київський апеляційний суд

Шкоріна Олена Іванівна

Ухвала від 06.06.2023

Цивільне

Київський апеляційний суд

Шкоріна Олена Іванівна

Ухвала від 16.05.2023

Цивільне

Київський апеляційний суд

Семенюк Тетяна Анатоліївна

Ухвала від 10.04.2023

Цивільне

Київський апеляційний суд

Кравець Валентина Аркадіївна

Ухвала від 06.03.2023

Цивільне

Києво-Святошинський районний суд Київської області

Фінагеєва І. О.

Ухвала від 06.03.2023

Цивільне

Києво-Святошинський районний суд Київської області

Фінагеєва І. О.

Ухвала від 21.10.2021

Цивільне

Києво-Святошинський районний суд Київської області

Фінагеєва І. О.

Постанова від 06.10.2021

Цивільне

Київський апеляційний суд

Невідома Тетяна Олексіївна

Ухвала від 16.08.2021

Цивільне

Київський апеляційний суд

Невідома Тетяна Олексіївна

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні