Дата документу 31.07.2023
Справа № 334/5074/23
Провадження № 2/334/2188/23
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
31 липня 2023 року суддя Ленінського районного суду м. Запоріжжя Баруліна Т.Є., розглянувши позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «Імпєріум» до ОСОБА_1 , третя особа ОСОБА_2 про витребування майна з чужого незаконного володіння,
ВСТАНОВИВ:
23.06.2023 року позивач Товариство з обмеженою відповідальністю «Імпєріум», в інтересах якого діє адвокат Ткаченко О.С., звернулись до Ленінського районного суду м. Запоріжжя з позовною заявою до ОСОБА_1 , третя особа ОСОБА_2 про витребування майна з чужого незаконного володіння.
Подана позовна заява не відповідала вимогам ст. 175, 177 ЦПК України, у зв`язку з чим ухвалою судді Ленінського районного суду м. Запоріжжя від 29.06.2023 року зазначений позов залишений без руху і позивачу наданий строк для усунення недоліків заяви.
28.07.2023 року позивачем, на виконання ухвали, було подано уточнену позовну заяви, разом із заявою про відстрочку сплати судового збору, відповідно до якої, наразі позивач не має фінансової можливості оплатити судовий збір за подання цього позову у розмірі 24 004,04 грн., за відсутності грошових коштів на рахунку Товариства. Проте, пред`явлення цього позову є важливим для товариства, оскільки наразі його майнові права на об`єкти нерухомого майна порушені.
Правові засади справляння судового збору, платників, об`єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначаються Законом України «Про судовий збір». Вичерпний перелік документів за подання до суду яких судовий збір не справляється та перелік пільг щодо сплати судового збору наведено у ч. 2 ст. 3, ст. 5 Закону України «Про судовий збір» відповідно.
Відповідно до п.п. 2 п. 1 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» за подання до суду юридичною особою позовної заяви майнового характеру ставка судового збору становить 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 350 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Таким чином, при зверненні фізичної особи до суду із вказаним позовом, який містить вимогу майнового характеру, враховуючи зазначений у уточненій позовній заяві розмір ціни позову, необхідно додати документ, що підтверджує сплату судового збору у розмірі 24 004,04 грн., або документи, що підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону, якщо такі є, із зазначенням у позові таких підстав.
Надаючи оцінку обґрунтованості клопотання позивача про звільнення від сплати судового збору та доведеності обставин, викладених у позові з цього приводу, суд бере до уваги таке.
Відповідно до ч. 3 ст. 136 ЦПК України з підстав, зазначених у ч. 1 ст. 136 ЦПК України, суд у порядку, передбаченому законом, може зменшити розмір належних до сплати судових витрат, пов`язаних з розглядом справи, або звільнити від їх сплати.
Згідно з ч. 1 ст. 136 ЦПК України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на визначений строк у порядку, передбаченому законом, але не більше як до ухвалення судового рішення у справі.
Відповідно до ч. 2 ст. 8 Закону України «Про судовий збір» суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Згідно з ч. 1 ст. 8 Закону України «Про судовий збір» враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов:
1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або
2) позивачами є: а) військовослужбовці; б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда; г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім`ї; ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або
3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров`ю.
Відповідно до роз`яснень, викладених у п. 29 постанови пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ «Про застосування судами законодавства про судові витрати у цивільних справах» від 17.10.2014 № 10, - відповідно до статті 8 Закону України «Про судовий збір» та статті 82 ЦПК єдиною підставою для відстрочення або розстрочення сплати судового збору є врахування судом майнового стану сторони, тобто фізичної або юридичної особи (наприклад, довідка про доходи, про склад сім`ї, про наявність на утриманні непрацездатних членів сім`ї, банківські документи про відсутність на рахунку коштів, довідка податкового органу про перелік розрахункових та інших рахунків тощо). Клопотання про відстрочення або розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від його сплати може бути викладене в заяві чи скарзі, які подаються до суду, або окремим документом. Особа, яка заявляє відповідне клопотання, згідно зі статтею 10 ЦПК повинна навести доводи і подати докази на підтвердження того, що її майновий стан перешкоджав (перешкоджає) сплаті нею судового збору у встановленому законодавством порядку і розмірі.
Дослідивши клопотання про звільнення від сплати судового збору та долучені на його обґрунтування документи суд звертає увагу на таке.
На підтвердження майнового стану, позивач надав ніким не підписану копію фінансової звітності підприємства , та копію, також ніким не підписаної виписки руху коштів з 30.04.2023 по 26.07.2023 року по рахунку ТОВ «Імпєріум».
Надані позивачем документи не дають можливості встановити дійсний матеріальний стан позивача за повний попередній календарний рік,та з 01.01.2023 року по дату подання позову, оскільки суд не може встановити чи є це єдиний рахунок позивач та дати оцінку матеріальному становищу підприємства за рухом коштів лише за три місяці.
Враховуючи, що позивачем не доведено факту перебування у такому матеріальному становищі, яке б унеможливлювало сплату ними судового збору, як і не доведено наявності інших підстав, передбачених ст. 8 Закону України «Про судовий збір», на підставі чого суд дійшов висновку про відмову у задоволенні клопотання про звільнення від сплати судового збору.
При цьому, позивачу слід роз`яснити, що відмова у задоволенні клопотання про звільнення від сплати судового збору не позбавляє позивача права звернутися до суду з клопотанням про відстрочку або розстрочку сплати судового збору, зменшення розміру належних до сплати судових витрат, пов`язаних з розглядом справи, або звільнення від їх сплати, однак необхідним при цьому також є надання належних доказів на підтвердження незадовільного майнового стану та посилання на умови, передбачені ч. 1 ст. 8 Закону України «Про судовий збір» з належним обґрунтуванням відповідними доказами.
Вимоги до позовної заяви та доданих до неї документів, визначенні ст. 175 та ст. 177 ЦПК України.
Відповідно до ч. 4 ст. 175 ЦПК України якщо позовна заява подається особою, звільненою від сплати судового збору відповідно до закону, у ній зазначаються підстави звільнення позивача від сплати судового збору.
Відповідно до вимог ч. 4 ст. 177 ЦПК України до позовної заяви додаються документи, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, що підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Отже, у порушення вимог ч. 4 ст. 177 ЦПК України позивач до поданої до суду позовної заяви, яка містить вимогу немайнового характеру не додав документ, що підтверджує сплату судового збору у розмірі, передбаченому п.п. 1 п. 1 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір`у у розмірі 1 відсотку ціни позову, але не менше 0,4 розміру від прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 5 розмірів від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, як і не надав належні документи, що підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Відповідно до положень ч. 1, ч. 2 ст. 185 ЦПК України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175 і 177 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити).
Враховуючи наведене, дану позовну заяву, подану без додержання вимог ч. 4 ст. 175, ч. 4 ст. 177 ЦПК України, слід повторно залишити без руху з наданням позивачу строку для усунення виявлених недоліків позовної заяви тривалістю п`ять днів з дня отримання позивачем копії даної ухвали, запропонувавши позивачу протягом встановленого судом строку усунути виявлені недоліки позовної заяви шляхом надання суду оригінала документа, що підтверджує сплату судового збору у розмірі, встановленому п.п. 1 п. 1 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» , або надати документ, що підтверджує підставу звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Керуючись статтями 175, 177, 185, 258-260 ЦПК України, Законом України «Про судовий збір», -
УХВАЛИВ:
Відмовити у задоволенні заяви Товариства з обмеженою відповідальністю «Імпєріум» про відстрочку сплати судового збору.
Позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «Імпєріум» до ОСОБА_1 , третя особа ОСОБА_2 про витребування майна з чужого незаконного володіння - залишити без руху, надавши позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви тривалістю п`ять днів з дня отримання позивачем копії даної ухвали.
У разі невиконання ухвали в зазначений строк заяву вважати неподаною та повернути заявнику.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя: Баруліна Т. Є.
Суд | Ленінський районний суд м. Запоріжжя |
Дата ухвалення рішення | 31.07.2023 |
Оприлюднено | 02.08.2023 |
Номер документу | 112534369 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах щодо права власності чи іншого речового права на нерухоме майно (крім землі), з них: про приватну власність, з них: витребування майна із чужого незаконного володіння |
Цивільне
Ленінський районний суд м. Запоріжжя
Баруліна Т. Є.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні