Ухвала
від 31.07.2023 по справі 761/17382/22
ШЕВЧЕНКІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА КИЄВА

Справа № 761/17382/22

Провадження № 2-ві/761/30/23

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 липня 2023 року суддя Шевченківського районного суду міста Києва Пономаренко Н.В., розглянувши в письмовому провадженні заяву ліквідатора Приватного підприємства «Студія Тир Фільм» арбітражного керуючого Бєлоусова Ігоря Валентиновича про відвід головуючого судді Фролової І.В. від розгляду цивільної справи за позовом Приватного підприємства «Студія Тир Фільм» до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , треті особи: Приватний нотаріус Київського міського нотаріального округу Ковіна Інна Володимирівна, Державне агентство України з питань кіно про визнання недійсним правочинів дарування нерухомого майна та передачу в заставу грошових коштів, які перебували на депозиті в банківській установі, -

ВСТАНОВИВ:

У серпні 2022року до Шевченківського районного суду м. Києва надійшла позовна заява Приватного підприємства «Студія Тир Фільм» до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , треті особи: Приватний нотаріус Київського міського нотаріального округу Ковіна Інна Володимирівна, Державне агентство України з питань кіно про визнання недійсним правочинів дарування нерухомого майна та передачу в заставу грошових коштів, які перебували на депозиті в банківській установі.

Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 30 серпня 2022 року матеріали позовної справи було передано для розгляду судді Фроловій І.В.

Ухвалою Шевченківського районного суду м. Києва від 23 грудня 2022 року позовну заяву було повернуто позивачу.

Постановою Київського апеляційного суду від 18 квітня 2023 року ухвалу Шевченківського районного суду м. Києва від 23 грудня 2022 року було скасовано, а справу повернуто до суду першої інстанції для продовження розгляду.

06 червня 2023 року на електронну адресу Шевченківського районного суду м. Києва надійшла заява ліквідатора Приватного підприємства «Студія Тир Фільм» арбітражного керуючого Бєлоусова Ігоря Валентиновича про відвід головуючого судді Фролової І.В. від розгляду цивільної справи за позовом Приватного підприємства «Студія Тир Фільм» до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , треті особи: Приватний нотаріус Київського міського нотаріального округу Ковіна Інна Володимирівна, Державне агентство України з питань кіно про визнання недійсним правочинів дарування нерухомого майна та передачу в заставу грошових коштів, які перебували на депозиті в банківській установі.

Ухвалою Шевченківського районного суду м. Києва від 09.06.2023 року питання про відвід судді Шевченківського районного суду м. Києва Фролової І.В. від розгляду цивільної справи за 761/17382/22 згідно поданої 06 червня 2023 року заяви ліквідатора Приватного підприємства «Студія Тир Фільм» арбітражного керуючого Бєлоусова Ігоря Валентиновича передано до відділу організаційного забезпечення розгляду цивільних та адміністративних справ суду для визначення іншого судді в порядку проведення автоматизованого розподілу вказаної заяви в системі документообігу суду.

Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 28.07.2023 року вирішення питання про відвід судді Фролової І.В. передано судді Пономаренко Н.В.

Заяву від 06.06.2023 мотивовано тим, що на думку представника адвоката Позднякова П.В., суддя Фролова І.В. не може брати участь у розгляді зазначеної справи і підлягає відводу у зв`язку з тим, що суддею порушено строки розгляду даної справи, протягом тривалого часу не відкрито провадження по справі, а також те, що ухвалу судді Фролової І.В. про повернення позовної заяви було скасовано, що, в свою чергу, викликає у представника позивача об`єктивні сумніви щодо неупередженості та безсторонності суду, а тому на підставі п. 5 ч. 1 ст. 36 ЦПК України

Згідно ч. 7 ст. 40 ЦПК України питання про відвід вирішується невідкладно. Вирішення питання про відвід суддею, який не входить до складу суду, здійснюється протягом двох робочих днів, але не пізніше призначеного засідання по справі. У разі розгляду заяви про відвід суддею іншого суду - не пізніше десяти днів з дня надходження заяви про відвід. Відвід, який надійшов поза межами судового засідання, розглядається судом у порядку письмового провадження.

Згідно положень ч. 8 ст. 40 ЦПК України суд вирішує питання про відвід судді без повідомлення учасників справи. За ініціативою суду питання про відвід судді може вирішуватися у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неявка учасників справи у судове засідання, в якому вирішується питання про відвід судді, не перешкоджає розгляду судом питання про відвід судді.

За таких обставин, з врахуванням наведеного, а також тієї обставини, що участь сторін не визнавалась суддею обов`язковою, суддя вважає за можливе розглянути вказану заяву без повідомлення учасників справи.

Так, відповідно до положень ст. 36 ЦПК України, суддя не може розглядати справу і підлягає відводу (самовідводу), якщо: 1) він є членом сім`ї або близьким родичем (чоловік, дружина, батько, мати, вітчим, мачуха, син, дочка, пасинок, падчерка, брат, сестра, дід, баба, внук, внучка, усиновлювач чи усиновлений, опікун чи піклувальник, член сім`ї або близький родич цих осіб) сторони або інших учасників судового процесу, або осіб, які надавали стороні або іншим учасникам справи правничу допомогу у цій справі, або іншого судді, який входить до складу суду, що розглядає чи розглядав справу; 2) він брав участь у справі як свідок, експерт, спеціаліст, перекладач, представник, адвокат, секретар судового засідання або надавав стороні чи іншим учасникам справи правничу допомогу в цій чи іншій справі; 3) він прямо чи побічно заінтересований у результаті розгляду справи; 4) було порушено порядок визначення судді для розгляду справи; 5) є інші обставини, що викликають сумнів в неупередженості або об`єктивності судді. Суддя підлягає відводу (самовідводу) також за наявності обставин, встановлених статтею 37 цього Кодексу. До складу суду не можуть входити особи, які є членами сім`ї, родичами між собою чи родичами подружжя. Незгода сторони з процесуальними рішеннями судді, рішення або окрема думка судді в інших справах, висловлена публічно думка судді щодо того чи іншого юридичного питання не може бути підставою для відводу.

Як передбачено вимогами ст. 39 ЦПК України, з підстав, зазначених у статтях 36, 37 і 38 цього Кодексу, суддя, секретар судового засідання, експерт, спеціаліст, перекладач зобов`язані заявити самовідвід. З підстав, зазначених у статтях 36, 37 і 38 цього Кодексу, судді, секретарю судового засідання, експерту, спеціалісту, перекладачу може бути заявлено відвід учасниками справи. Відвід повинен бути вмотивованим і заявленим протягом десяти днів з дня отримання учасником справи ухвали про відкриття провадження у справі, але не пізніше початку підготовчого засідання або першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження. Самовідвід може бути заявлений не пізніше початку підготовчого засідання або першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження. Після спливу вказаного строку заявляти відвід (самовідвід) дозволяється лише у виняткових випадках, коли про підставу відводу (самовідводу) заявнику не могло бути відомо до спливу вказаного строку, але не пізніше двох днів із дня, коли заявник дізнався про таку підставу. Встановлення обставин, вказаних у пунктах 1-4 частини першої статті 36 цього Кодексу, статті 37 цього Кодексу, звільняє заявника від обов`язку надання інших доказів упередженості судді для цілей відводу. Якщо відвід заявляється повторно з підстав, розглянутих раніше, суд, який розглядає справу, залишає таку заяву без розгляду.

Отже, за умовами ч. 3 ч. 4 ст. 39 ЦПК України відвід повинен бути вмотивованим, а заявник зобов`язаний надати докази упередженості судді у випадку наявності обставин, що викликають сумніви в неупередженості або об`єктивності судді.

Разом із тим, слід зазначити, що визначення юридичного змісту оціночної категорії «безсторонній суд» зумовлює необхідність врахування суб`єктивного та об`єктивного критеріїв безсторонності. Перший з них означає, що суддя має бути суб`єктивно вільним від упередженості при розгляді справи; другий - що суддя має забезпечити достатні гарантії для усунення будь-яких обґрунтованих сумнівів щодо його неупередженості.

При цьому, аналіз практики рішень ЄСПЛ з цього питання дає можливість прийти до висновку що критерієм порушення суб`єктивної складової даного поняття, можуть бути висловлювання судді по суті правової проблеми, яка порушена у позові у засобах масової інформації до свого головування у суді при розгляді конкретної справи; не реагування судді на расистські висловлювання; якщо головуючий у справі, у пресі вжив висловлювання, які натякали на негативну оцінку заявника, ще до того, як суд під його головуванням повинен був винести рішення у справі тощо. Конкретизуючи суб`єктивний критерій, Суд підкреслює, що поки не доведено інше, діє презумпція особистої безсторонності судді. Суб`єктивна упередженість полягає, як правило, в умисних чи необережних діях суддів перед початком чи під час судового розгляду справи.

Таким чином, можливо зробити висновок про те, що особа яка подала заяву про відвід судді, повинна довести на підставі доказів факти порушення порядку у визначення складу суду.

При цьому, відповідно до положень національного законодавства, зокрема, вимогами ч. 4 ст. 36 ЦПК України визначено, що незгода сторони з процесуальними рішеннями судді, рішення або окрема думка судді в інших справах, висловлена публічно думка судді щодо того чи іншого юридичного питання не може бути підставою для відводу.

З огляду на підстави заявленого відводу, суд вважає, що заява про відвід є необґрунтованою, оскільки не містить посилання на дії вчинені суддею, що можуть свідчити про його необ`єктивність або упередженість, що є підставами для відводу, визначеними ст.36 ЦПК України. При цьому незгода сторони із процесуальними рішеннями судді , рішення або окрема думка в інших справах, висловлена публічно думка судді щодо того чи іншого юридичного питання не може бути підставою для відводу.

За таких обставин, дослідивши заяву, перевіривши матеріали справи, враховуючи також практику Європейського суду з прав людини, який неодноразово зазначав, що презумпція особистої неупередженості судді діє до тих пір, поки не доведено інше, суд вважає, що заявником не зазначені та не доведені будь-які обставини, які викликають сумнів в об`єктивності та неупередженості судді Фролової І.В. при вирішенні даної цивільної справи.

Розглянувши питання про відвід судді Фролової І.В. в порядку, визначеному ч.8 ст. 40 ЦПК України, дослідивши матеріали справи, вважаю, що заявлений відвід задоволенню не підлягає, оскільки підстав для відводу судді, передбачених вищенаведеними положеннями чинного процесуального законодавства України, не встановлено.

Враховуючи викладене та керуючись ст.ст. 33, 36, 38-40, 182, 260, 261 Цивільного процесуального кодексу України, суддя, -

УХВАЛИВ:

У задоволенні заяви ліквідатора Приватного підприємства «Студія Тир Фільм» арбітражного керуючого Бєлоусова Ігоря Валентиновича про відвід головуючого судді Фролової І.В. від розгляду цивільної справи за позовом Приватного підприємства «Студія Тир Фільм» до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , треті особи: Приватний нотаріус Київського міського нотаріального округу Ковіна Інна Володимирівна, Державне агентство України з питань кіно про визнання недійсним правочинів дарування нерухомого майна та передачу в заставу грошових коштів, які перебували на депозиті в банківській установі, - відмовити.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання і оскарженню в апеляційному порядку не підлягає.

Суддя:

СудШевченківський районний суд міста Києва
Дата ухвалення рішення31.07.2023
Оприлюднено03.08.2023
Номер документу112580595
СудочинствоЦивільне
КатегоріяЗаява про відвід судді

Судовий реєстр по справі —761/17382/22

Ухвала від 15.08.2024

Цивільне

Шевченківський районний суд міста Києва

Фролова І. В.

Ухвала від 23.08.2023

Цивільне

Шевченківський районний суд міста Києва

Фролова І. В.

Ухвала від 22.08.2023

Цивільне

Шевченківський районний суд міста Києва

Фролова І. В.

Ухвала від 31.07.2023

Цивільне

Шевченківський районний суд міста Києва

Пономаренко Н. В.

Ухвала від 09.06.2023

Цивільне

Шевченківський районний суд міста Києва

Фролова І. В.

Ухвала від 30.05.2023

Цивільне

Шевченківський районний суд міста Києва

Фролова І. В.

Постанова від 18.04.2023

Цивільне

Київський апеляційний суд

Крижанівська Ганна Володимирівна

Ухвала від 14.03.2023

Цивільне

Київський апеляційний суд

Крижанівська Ганна Володимирівна

Ухвала від 09.02.2023

Цивільне

Київський апеляційний суд

Сліпченко Олександр Іванович

Ухвала від 23.12.2022

Цивільне

Шевченківський районний суд міста Києва

Фролова І. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні