РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
02 серпня 2023 року м. Рівне№460/1178/23
Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді В.В. Щербакова, розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом
Сільськогосподарське приватне підприємство "Сіянцівське"
доДержавної податкової служби України, Головного управління ДПС у Рівненській області про визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання вчинення певних дій, -В С Т А Н О В И В:
Сільськогосподарське приватне підприємство «Сіянцівське» (далі СГПП «Сіянцівське», позивач) звернулося до суду з позовом до Головного управління ДПС у Рівненській області (далі відповідач 1), Державної податкової служби України (далі відповідач 2), в якому просить суд:
- визнати протиправними та скасувати рішення Комісії Головного управління ДПС у Рівненській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №7670084/30716379 від 18.11.2022, №7670082/30716379 від 18.11.2022, №7670080/30716379 від 18.11.2022, №7670073/30716379 від 18.11.2022, №7670078/30716379 від 18.11.2022, №7689702/30716379 від 22.11.2022, №7689700/30716379 від 22.11.2022;
- зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних складені Сільськогосподарським приватним підприємством «Сіянцівське» податкову накладну від №19 від 01.09.2022, №20 від 03.10.2022, №21 від 04.10.2022, №22 від 06.10.2022, №23 від 06.10.2022, №24 від 12.10.2022, №25 від 13.10.2022, днем їх первинного подання.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що на виконання вимог ст.201 Податкового кодексу України ним було сформовано та надіслано на реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні №19 від 01.09.2022, №20 від 03.10.2022, №21 від 04.10.2022, №22 від 06.10.2022, №23 від 06.10.2022, №24 від 12.10.2022, №25 від 13.10.2022. Проте, реєстрація таких податкових накладних зупинена з підставі відповідності п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій та запропоновано надати пояснення та документи, достатні для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних. Вказує, що зупинення реєстрації податкових накладних відбулось із порушенням п. 3, 4 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 №1165. Відмовляючи у реєстрації податкової накладної, контролюючий орган в оспорюваному рішенні не зазначив конкретних обставин, які б виключали можливість реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних. Також зазначає, отримавши повідомлення про зупинення реєстрації податкових накладних, направив контролюючому органу вичерпні пояснення та документи, що підтверджують реальність фінансово-господарських операцій, за наслідками яких було складено відповідні податкові накладні, проте доданих до повідомлення пояснень та документів комісія під час прийняття спірного рішення не врахувала, у зв`язку з чим дійшла до безпідставних висновків про відмову у реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних з підстав ненадання платником податку документів. Позивач вказує, що такі рішення комісії є протиправними та підлягають скасуванню, та просить суд позовні вимоги задовольнити.
Ухвалою суду від 23.01.2023 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та вирішено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін, встановлено відповідачам строк для подання відзиву на позовну заяву.
Відповідачами подано до суду спільний відзив на позовну заяву. В обґрунтування своїх заперечень зазначає, що підставою для зупинення реєстрації податкових накладних №19 від 01.09.2022, №20 від 03.10.2022, №21 від 04.10.2022, №22 від 06.10.2022, №23 від 06.10.2022 є відповідність останніх п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Зокрема, коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 49.41 відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Вказує, що жодною нормою не встановлено обов`язок фіскального органу зазначати в квитанції конкретний перелік документів, а лише пропозицію платнику податків щодо надання документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної, оскільки контролюючий орган не може наперед знати, які саме документи наявні у платника податку, адже перелік документів, що супроводжують ту чи іншу господарську операцію, може змінюватися залежно від її особливостей. Зазначає, що платником не було надано документів, необхідність подання яких передбачена Порядком № 520, та відповідно неподання яких є підставою для відмови в реєстрації податкових накладних, що передбачено п. 5 Порядку № 520 та формою рішення про відмову в реєстрації податкових накладних..
21.03.2023 позивачем подано до суду відповідь на відзив, згідно якої Позивач вважає, що зупинення реєстрації податкових накладних без переліку документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних, не надало СГПП «Сіянцівське» можливості надати достатній обсяг підтверджуючих документів. Вживання податковим органом загального посилання на п.1 критеріїв, є неконкретизованим та призводить до необґрунтованого обмеження права платника податків бути повідомленим про необхідність надання документів за вичерпним переліком, відповідно до критерію зупинення реєстрації податкових накладних, а не будь-яких на власний розсуд. Невиконання податковим органом законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості актів індивідуальної дії призводить до їх протиправності. При цьому, допущені державним органом помилки не можуть виправлятися за рахунок осіб, яких вони стосуються, як і не можуть покладати на таких осіб тягар відповідальності. Позивач зазначив, що рішення про відмову в реєстрації податкової накладної повинне містити чітку підставу для відмови в реєстрації податкової накладної із зазначенням, зокрема, які саме документи не надані платником податків, які були б достатніми для прийняття комісією ДПС рішення про реєстрацію податкових накладних. На його думку, СГПП «Сіянцівське» надавалися для контролюючого органу відповідні пояснення та документи на підтвердження господарських операцій з контрагентами.
Відповідно до вимог ч.4 ст.229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Розглянувши позовну заяву, відзив на позовну заяву та відповідь на відзив, дослідивши письмові докази, суд встановив наступні фактичні обставини справи та відповідні їм правовідносини.
Сільськогосподарське приватне підприємство «Сіянцівське» зареєстроване як юридична особа з 27.12.2000 є сільськогосподарським товаровиробником та займається вирощуванням та реалізацією сільськогосподарської продукції. Основним видом діяльності підприємства є вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур (код КВЕД 01.11).
Відповідно до витягу № 1717114500010 з реєстру платників податку на додану вартість та Свідоцтва № 200093088 про реєстрацію СГПП як суб`єкта спеціального режиму оподаткування податком на додану вартість СГПП «Сіянцівське» є платником податку на додану вартість.
Згідно Договору купівлі-продажу № 1000079453 від 31 серпня 2022 року СГПП «Сіянцівське» продано ячмінь пивоварний Планет для ТОВ «Суффле Агро Україна», що підтверджується видатковою накладною № 5210045941 від 01 вересня 2022 року, на суму 71 9443, 99 грн., в т.ч. ПДВ 88 352, 77 грн. та Протоколом показників якості.
Поставка ячменю здійснювалася на підставі товарно-транспортних накладних, де замовником та платником за транспорт є покупець, тобто ТОВ «Суффле Агро Україна», а саме:
товарно-транспортна накладна № 26 від 01 вересня 2022 року;
товарно-транспортна накладна № 27 від 01 вересня 2022 року;
товарно-транспортна накладна № 28 від 01 вересня 2022 року;
товарно-транспортна накладна № 29 від 01 вересня 2022 року.
Оплата за ячмінь пивоварний була здійснена ТОВ «Суффле Агро Україна» не в повному розмірі, що підтверджується банківськими виписками за 09 вересня 2022 року та за 12 вересня 2022 року.
Розрахунки з ТОВ «Суффле Агро Україна» підтверджуються і оборотно-сальдовою відомістю по рахунку 361 «Розрахунки з покупцями» станом на 2022 року.
Згідно Договору купівлі-продажу № 1000079802 від 03 жовтня 2022 року СГПП «Сіянцівське» продано ячмінь пивоварний Планет для ТОВ «Суффле Агро Україна», що підтверджується видатковою накладною № 5210046256 від 03 жовтня 2022 року, на суму 353 256, 25 грн.., в т. ч. ПДВ 43 382, 35 грн.. та Протоколом показників якості.
Поставка ячменю здійснювалася на підставі товарно-транспортних накладних, де замовником та платником за транспорт є покупець, тобто ТОВ «Суффле Агро Україна», а саме:
товарно-транспортна накладна № 3 від 03 жовтня 2022 року;
товарно-транспортна накладна № 3 від 03 жовтня 2022 року.
Оплата за ячмінь пивоварний була здійснена ТОВ «Суффле Агро Україна» не в повному розмірі, що підтверджується банківською випискою за 11 жовтня 2022 року.
Розрахунки з ТОВ «Суффле Агро Україна» підтверджуються і оборотно-сальдовою відомістю по рахунку 361 «Розрахунки з покупцями» станом на 01 листопада 2022 року.
Згідно Договору купівлі-продажу № 1000079802 від 03 жовтня 2022 року СГПП «Сіянцівське» продано ячмінь пивоварний Планет для ТОВ «Суффле Агро Україна», що підтверджується видатковою накладною № 5210046288 від 04 жовтня 2022 року, на суму 351174,05 грн.., в т. ч. ПДВ 43126,64 грн.. та Протоколом показників якості.
Поставка ячменю здійснювалася на підставі товарно-транспортних накладних, де замовником та платником за транспорт є покупець, тобто ТОВ «Суффле Агро Україна», а саме:
товарно-транспортна накладна № 4 від 04 жовтня 2022 року;
товарно-транспортна накладна № 4 від 04 жовтня 2022 року.
Оплата за ячмінь пивоварний була здійснена ТОВ «Суффле Агро Україна» не в повному розмірі, що підтверджується банківською випискою за 11 жовтня 2022 року.
Розрахунки з ТОВ «Суффле Агро Україна» підтверджуються і оборотно-сальдовою відомістю по рахунку 361 «Розрахунки з покупцями» станом на 01 листопада 2022 року.
Згідно Договору купівлі-продажу № 1000079816 від 04 жовтня 2022 року СГПП «Сіянцівське» продано ячмінь пивоварний Планет для ТОВ «Суффле Агро Україна», що підтверджується видатковою накладною № 5210046314 від 06 жовтня 2022 року, на суму 179787,33 грн.., в т. ч. ПДВ 22079,15 грн.. та Протоколом показників якості.
Поставка ячменю здійснювалася на підставі товарно-транспортної накладної № 5 від 06 жовтня 2022 року, де замовником та платником за транспорт є покупець, тобто ТОВ «Суффле Агро Україна».
Оплата за ячмінь пивоварний була здійснена ТОВ «Суффле Агро Україна» не в повному розмірі, що підтверджується банківською випискою за 19 жовтня 2022 року.
Розрахунки з ТОВ «Суффле Агро Україна» підтверджуються і оборотно-сальдовою відомістю по рахунку 361 «Розрахунки з покупцями» станом на 01 листопада 2022 року.
Згідно Договору купівлі-продажу № 1000079816 від 04 жовтня 2022 року СГПП «Сіянцівське» продано ячмінь пивоварний Планет для ТОВ «Суффле Агро Україна», що підтверджується видатковою накладною № 5210046325 від 06 жовтня 2022 року, на суму 178782,13 грн.., в т. ч. ПДВ 21955,70 грн.. та Протоколом показників якості.
Поставка ячменю здійснювалася на підставі товарно-транспортної накладної № 6 від 06 жовтня 2022 року, де замовником та платником за транспорт є покупець, тобто ТОВ «Суффле Агро Україна».
Оплата за ячмінь пивоварний була здійснена ТОВ «Суффле Агро Україна» не в повному розмірі, що підтверджується банківською випискою за 18 жовтня 2022 року.
Розрахунки з ТОВ «Суффле Агро Україна» підтверджуються і оборотно-сальдовою відомістю по рахунку 361 «Розрахунки з покупцями» станом на 01 листопада 2022 року.
Згідно Договору купівлі-продажу № 1000079869 від 11 жовтня 2022 року СГПП «Сіянцівське» продано ячмінь пивоварний Планет для ТОВ «Суффле Агро Україна», що підтверджується видатковою накладною № 5210046363 від 12 жовтня 2022 року, на суму 183149,39 грн.., в т. ч. ПДВ 22492,03 грн.. та Протоколом показників якості.
Поставка ячменю здійснювалася на підставі товарно-транспортної накладної № 35 від 12 жовтня 2022 року, де замовником та платником за транспорт є покупець, тобто ТОВ «Суффле Агро Україна».
Оплата за ячмінь пивоварний була здійснена ТОВ «Суффле Агро Україна» не в повному розмірі, що підтверджується банківською випискою за 21 жовтня 2022 року.
Розрахунки з ТОВ «Суффле Агро Україна» підтверджуються і оборотно-сальдовою відомістю по рахунку 361 «Розрахунки з покупцями» станом на 01 листопада 2022 року.
Згідно Договору купівлі-продажу № 1000079869 від 11 жовтня 2022 року СГПП «Сіянцівське» продано ячмінь пивоварний Планет для ТОВ «Суффле Агро Україна», що підтверджується видатковою накладною 5210046364 від 13 жовтня 2022 року, на суму 132031,03 грн.., в т. ч. ПДВ 16214,34 грн.. та Протоколом показників якості.
Поставка ячменю здійснювалася на підставі товарно-транспортної накладної № 36 від 12 жовтня 2022 року, де замовником та платником за транспорт є покупець, тобто ТОВ «Суффле Агро Україна».
Оплата за ячмінь пивоварний була здійснена ТОВ «Суффле Агро Україна» не в повному розмірі, що підтверджується банківською випискою за 24 жовтня 2022 року.
Розрахунки з ТОВ «Суффле Агро Україна» підтверджуються і оборотно-сальдовою відомістю по рахунку 361 «Розрахунки з покупцями» станом на 01 листопада 2022 року.
На виконання вимог податкового законодавства СГПП «Сіянцівське» складено та надіслано до контролюючого органу засобами електронного зв`язку для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні №19 від 01.09.2022, №20 від 03.10.2022, №21 від 04.10.2022, №22 від 06.10.2022, №23 від 06.10.2022, №24 від 12.10.2022, №25 від 13.10.2022.
За наслідками обробки податкових накладних Головне управління ДПС у Рівненської області зупинило реєстрацію податкових накладних №19 від 01.09.2022, №20 від 03.10.2022, №21 від 04.10.2022, №22 від 06.10.2022, №23 від 06.10.2022, №24 від 12.10.2022, №25 від 13.10.2022 з наступним обґрунтуванням, що коди УКТЗЕД/ДКПП товар/послуг 1003 відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуг та обсягу його постачання, що відповідає п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій та запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, що підтверджується квитанціями відповідно про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних від 14.09.2022, 24.10.2022, 04.10.2022, 24.10.2022, 24.10.2022, 24.10.2022, 13.10.2022.
У зв`язку з цим СГПП «Сіянцівське» 16 листопада 2022 року на підтвердження здійснення вказаних операцій згідно податкових накладних №19 від 01.09.2022, №20 від 03.10.2022, №21 від 04.10.2022, №22 від 06.10.2022, №23 від 06.10.2022 надіслало до Головного управління ДПС у Рівненській області Повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено № 1, до якого було долучено письмове пояснення № 78 від 15.11.2022, Повідомлення № 2, до якого було долучено письмові пояснення № 84 від 27.11.2022, № 85 від 27.11.2022, Повідомлення № 3, до якого було долучено письмові пояснення № 86 від 27.11.2022, № 87 від 27.11.2022, що підтверджується квитанцією № 2 про прийняття повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено від 16 листопада 2022 року..
Також СГПП «Сіянцівське» 16 листопада 2022 року на підтвердження здійснення вказаних операцій згідно податкових накладних №24 від 12.10.2022, №25 від 13.10.2022 надіслало до Головного управління ДПС у Рівненській області Повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено № 4, до якого було долучено письмові пояснення № 88 від 01.12.2022, № 89 від 02.12.2022, що підтверджується квитанцією № 2 про прийняття повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено від 17 листопада 2022 року.
Також до повідомлення № 1 від 16 листопада 2022 року прикріплені скан-копії первинних документів щодо придбання та реалізації отриманих та наданих послуг СГПП «Сіянцівське» та які розкривають зміст та обсяг операцій, за наслідками яких була складена податкова накладна № 19 від 01 вересня 2022 року, реєстрацію якої зупинено. До повідомлення № 2 від 16 листопада 2022 року прикріплені скан-копії первинних документів щодо придбання та реалізації отриманих та наданих послуг СГПП «Сіянцівське» та які розкривають зміст та обсяг операцій, за наслідками яких були складені податкові накладні № 20 від 03.10.2022, № 21 від 04.10.2022, реєстрацію яких зупинено. До повідомлення № 3 від 16 листопада 2022 року прикріплені скан-копії первинних документів щодо придбання та реалізації отриманих та наданих послуг СГПП «Сіянцівське» та які розкривають зміст та обсяг операцій, за наслідками яких були складені податкові накладні № 22 від 06.10.2022, № 23 від 06.10.2022 року, реєстрацію яких зупинено. До повідомлення № 4 від 16 листопада 2022 року прикріплені скан-копії первинних документів щодо придбання та реалізації отриманих та наданих послуг СГПП «Сіянцівське» та які розкривають зміст та обсяг операцій, за наслідками яких були складені податкові накладні № 24 від 12.10.2022, № 25 від 13.10.2022, реєстрацію яких зупинено.
Згідно з поданою Позивачем інформацією СГПП «Сіянцівське» займається вирощуванням та реалізацією таких сільськогосподарських культур, як ріпак, пшениця, ячмінь (озимий та ярий), соя.
Для здійснення своєї сільськогосподарської діяльності підприємство орендує земельні частки у фізичних осіб (громадян), що відображено у звіті 20-ОПП та податковій декларації платника єдиного податку 4 групи за 2022 р.
СГПП «Сіянцівське» використовує найману працю, працевлаштовано сім працівників, що відображено у звітах по ЄСВ за три квартали 2022 року (Реєстраційні № 9047245904, № 9133906326 та № 9229664974).
Для посіву ячменю СГПП «Сіянцівське» використало насіння, яке було придбане у ТОВ «Суффле Агро Україна» на підставі наступних документів:
Договір поставки № 1300038809 від 01 лютого 2021 року;
Додаток № 1 до Договору поставки № 1300038809 від 01 лютого 2021 року;
інвентаризаційним описом товаро-матеріальних цінностей (ф.№ Інв-4с.-г.) № 2 від 29 листопада 2021 року.
Посів та обробіток ярого ячменю проводився власною технікою, що підтверджується наступними документами:
акт витрат насіння та садивного матеріалу (ф. ВЗСГ-4) за квітень 2022 року № 1 від 30 квітня 2022 року;
обліковий (шляховий) лист тракториста-машиніста № 4/3-Я за квітень 2022 року від 30 квітня 2022 року;
обліковий (шляховий) лист тракториста-машиніста № 4/4-Т за квітень 2022 року від 30 квітня 2022 року.
Для підживлення посівів ярого ячменю СГПП «Сіянцівське» придбано мінеральні добрива а саме:
На підставі Договору поставки № ОЖН-0051 від 12 квітня 2021 року СГПП «Сіянцівське» придбало у ПрАТ «Галнафтохім» мінеральні добрива, засоби захисту для рослин та товари технічної групи (селітра аміачна в біг-бегах), кількістю 30 т, на суму 459 000,00 грн. разом з ПДВ 76 500,00 грн.., що підтверджується наступними документами:
1.1. рахунок-проформа № ОЖН00000515 від 21 вересня 2021 року;
видаткова накладна № ОЖН00000815 від 30 вересня 2021 року;
подорожні листи вантажного автомобіля за 30 вересня 2021 року;
платіжне доручення № 962 від 21 вересня 2021 року на суму 306 000,00 грн., у т.ч. ПДВ 51 000,00 грн.;
банківська виписка за 21 вересня 2021 року;
платіжне доручення № 966 від 24 вересня 2021 року на суму 153 000,00 грн., у т.ч. ПДВ 25 500,00 грн.;
банківська виписка за 24 вересня 2021 року.
1.2.рахунок № ОЖН00000591 від 22 жовтня 2021 року;
видаткова накладна № ОЖН00000904 від 28 жовтня 2021 року;
подорожні листи вантажного автомобіля за 28 жовтня 2021 року;
платіжне доручення № 992 від 22 жовтня 2021 року на суму 378 000,00 грн., у т.ч. ПДВ 63 000,00 грн.;
банківська виписка за 22 жовтня 2021 року.
1.3.рахунок № ОЖН00000597 від 25 жовтня 2021 року;
видаткова накладна № ОЖН00000912 від 29 жовтня 2021 року;
подорожні листи вантажного автомобіля за 29 жовтня 2021 року;
платіжне доручення № 996 від 25 жовтня 2021 року на суму 289 485,00 грн., у т.ч. ПДВ 48 247,50 грн.;
банківська виписка за 25 жовтня 2021 року.
Для захисту посівів ячменю від шкідників, хвороб та бур`яну СГПП «Сіянцівське» придбано засоби захисту рослин.
На підставі Договору поставки № 1300043598 від 01 грудня 2021 року СГПП «Сіянцівське» та Додаткової угоди № 1 до Договору поставки № 1300038809 від 01 грудня 2021 року придбало у ТОВ «Суффле Агро Україна» засоби захисту для рослин (рНАД , СеріаСтарт), кількістю 760 л, на суму 146056,99 гривень разом з ПДВ, що підтверджується:
1.1.Специфікація № 2500771330 від 16 грудня 2021 року;
рахунок-фактура № 5200022157 від 29 грудня 2021 року;
видаткова накладна № 5190065938 від 17 лютого 2022 року;
товарно-транспортна накладна № 3500726299 від 17 лютого 2022 року;
платіжне доручення № 1116 від 02 лютого 2022 року на суму 146 056,99 грн., у т.ч. ПДВ 24342,83 грн.;
банківська виписка за 02 лютого 2022 року.
1.2. Специфікація № 2500771312 від 16 грудня 2021 року;
рахунок-фактура № 5200022237 від 24 січня 2022 року;
видаткова накладна № 5190066225 від 17 березня 2022 року;
товарно-транспортна накладна № 3500732012 від 17 березня 2022 року;
видаткова накладна № 5190066215 від 17 березня 2022р року;
товарно-транспортна накладна № 3500732008 від 17 березня 2022 року.
Договір оренди рухомого майна у фізичної особи від 15 березня 2022 року;
акт приймання-передачі рухомого майна від 15 березня 2022 року;
платіжне доручення № 1123 від 08 лютого 2022 року на суму 300 000,00 грн., у т.ч. ПДВ 50 000,00 грн.;
банківська виписка за 08 лютого 2022 року;
платіжне доручення № 1144 від 09 березня 2022 року на суму 474 830,88 грн., у т.ч. ПДВ 79 138,48 грн.;
банківська виписка за 09 березня 2022 року;
акт звірення розрахунків із ТОВ «Суффле Агро Україна» станом на 31.10.2022 року.
Про обробку пестицидами посівів ячменю та його підживлення СГПП «Сіянцівське» складені акти про використання мінеральних, органічних і бактеріальних добрив та засобів хімічного захисту рослин (ф.-ВЗСГ-3).
Підживлення та обробка ЗЗР проводилося власною технікою, що підтверджується наступними документами:
акт про використання мінеральних, органічних і бактеріальних добрив та засобів хімічного захисту рослин (ф.-ВЗСГ-3) № 3 за квітень 2022 року від 30 квітня 2022 року по підживленню мінеральними добривами;
акт про використання мінеральних, органічних і бактеріальних добрив та засобів хімічного захисту рослин (ф.-ВЗСГ-3) № 6 за квітень 2022 року від 30 квітня 2022 року по внесенню засобів захисту рослин;
обліковий (шляховий) лист тракториста-машиніста № 4/4-Т за квітень 2022 року від 30 квітня 2022 року;
обліковий (шляховий) лист тракториста-машиніста № 4/2-С за квітень 2022 року від 30 квітня 2022 року;
акт про використання мінеральних, органічних і бактеріальних добрив та засобів хімічного захисту рослин (ф.-ВЗСГ-3) № 7 за травень 2022 року від 31 травня 2022 року по внесенню засобів захисту рослин;
обліковий (шляховий) лист тракториста-машиніста № 5/1-С за травень 2022 року від 31 травня 2022 року;
обліковий (шляховий) лист тракториста-машиніста № 5/4-Т за травень 2022 року від 31 травня 2022 року;
акт про використання мінеральних, органічних і бактеріальних добрив та засобів хімічного захисту рослин (ф.-ВЗСГ-3) № 9 за червень 2022 року від 30 червня 2022 року по внесенню засобів захисту рослин;
обліковий (шляховий) лист тракториста-машиніста № 6/1-Т за червень 2022 року від 30 червня 2022 року;
обліковий (шляховий) лист тракториста-машиніста № 6/2-Я за червень 2022 року від 30 червня 2022 року;
обліковий (шляховий) лист тракториста-машиніста № 6/3-С за червень 2022 року від 30 червня 2022 року;
обліковий (шляховий) лист тракториста-машиніста № 6/4-Л за червень 2022 року від 30 червня 2022 року.
На осінньо-польові роботи 2021 року та весняні роботи і жнива 2022 року СГПП «Сіянцівське» використовувало дизельне пальне.
На підставі Договору поставки № 13 від 24 січня 2017 року Товариство з обмеженою відповідальністю «САТЕЛІТ ОЙЛ» поставило для СГПП «Сіянцівське» дизпаливо, що підтверджується наступними документами:
1.1.Рахунок на оплату № 10 від 11 січня 2022 року на суму 288 333,00 грн., у т. ч. ПДВ 48 055,50 грн.;
видаткова накладна № 16 від 20 січня 2022 року;
товарно-транспортна накладна на відпуск нафтопродуктів (нафти) № ББ 22023464 від 20 січня 2022 року;
Сертифікат відповідності № DIN.01100-21 від 26 листопада 2021 року;
Паспорт якості № 1618 від 24 грудня 2021 року;
платіжне доручення № 1079 від 11 січня 2022 року на суму 288 333,00 грн., у т. ч. ПДВ 48 055,50 грн.;
банківська виписка за 11 січня 2022 року.
1.2.Рахунок № 52 від 25 січня 2021 року на суму 221 958,00 грн., у т. ч. ПДВ 36 993, 00 грн.;
видаткова накладна № 47 від 04 лютого 2021 року;
товарно-транспортна накладна на відпуск нафтопродуктів (нафти) № ББ 22023220 від 04 лютого 2021 року;
Сертифікат відповідності № UA 1О076.0067-20 від 02 грудня 2020 року;
Паспорт якості № 1589 від 02 грудня 2020 року;
платіжне доручення № 682 від 25 січня 2021 року на суму 221 958,00 грн., у т. ч. ПДВ 36 993, 00 грн..;
банківська виписка за 25 січня 2021 року.
1.3.Рахунок № 717 від 29 липня 2021 року на суму 277 182,00 грн., у т. ч. ПДВ 46 197,00 грн.;
видаткова накладна № 658 від 06 серпня 2021 року;
товарно-транспортна накладна на відпуск нафтопродуктів (нафти) № ББ 22023375 від 06 серпня 2021 року;
Сертифікат відповідності № UA 1О076.0072-20 від 04 грудня 2020 року;
Паспорт якості № 1016 від 20 липня 2021 року;
платіжне доручення № 908 від 30 липня 2021 року на суму 277 182,00 грн., у т. ч. ПДВ 46 197,00 грн.;
банківська виписка за 30 липня 2021 року.
1.4.Рахунок № 855 від 30 серпня 2021 року на суму 238 995 грн., у т. ч. ПДВ 39 832,60 грн.;
видаткова накладна № 720 від 30 серпня 2021 року;
товарно-транспортна накладна на відпуск нафтопродуктів (нафти) № ББ 22024166 від 30 серпня 2021 року;
Сертифікат відповідності № DIN 00181-21 від 12 квітня 2021 року;
Паспорт якості № 1003 від 01 серпня 2021 року;
платіжне доручення № 925 від 30 серпня 2021 року на суму 488 565,00 грн., у т. ч. ПДВ 81 427,50 грн.;
банківська виписка за 30 серпня 2021 року.
1.5.Рахунок № 854 від 30 серпня 2021 року на суму 249 570,00 грн., у т. ч. ПДВ 41 595,00 грн.;
видаткова накладна № 778 від 24 вересня 2021 року;
товарно-транспортна накладна на відпуск нафтопродуктів (нафти) № ББ 22023417 від 24 вересня 2021 року;
Сертифікат відповідності № DIN 00291-21 від 24 травня 2021 року;
Паспорт якості № 226 від 24 травня 2021 року;
платіжне доручення № 925 від 30 серпня 2021 року на суму 488 565,00 грн., у т. ч. ПДВ 81 427,50 грн.;
банківська виписка за 30 серпня 2021 року.
1.6.Рахунок № 1111 від 03 листопада 2021 року на суму 283 743,00 грн., у т. ч. ПДВ 47 290,50 грн.;
видаткова накладна № 869 від 03 листопада 2021 року;
товарно-транспортна накладна на відпуск нафтопродуктів (нафти) № ББ 22024267 від 03 листопада 2021 року;
Сертифікат відповідності № DIN 00250-20 від 31 грудня 2020 року;
Паспорт якості № 1372 від 21 жовтня 2021 року;
платіжне доручення № 1012 від 03 листопада 2021 року на суму 283 743,00 грн., у т. ч. ПДВ 47 290,50 грн.;
банківська виписка за 03 листопада 2021 року.
Розрахунки з постачальниками наведені в оборотно-сальдовій відомості по рахунку 631 «Постачальники» за 2021, 2022 рік .
Весь рух дизпалива відображено в відомостях використання ПММ за квітень-листопад 2021 рік та оборотно-сальдовій відомості по рахунку 203 «Паливо-мастильні матеріали» за 2021 рік.
Збір врожаю та перевезення зерна ярого ячменю з поля в комору проводився власною технікою Позивача, що підтверджується:
обліковий лист тракториста № 8/1-С за серпень 2022 року від 31 серпня 2022 року (обмолот ячменю);
обліковий лист тракториста № 8/2-Т за серпень 2022 року від 31 серпня 2022 року (обмолот ячменю);
обліковий лист тракториста № 8/3-Я за серпень 2022 року від 31 серпня 2022 року (перевезення ячменю);
обліковий лист тракториста № 8/4-Л за серпень 2022 року від 31 серпня 2022 року (перевезення ячменю).
Оприбуткування зерна ячменю ярого відбувалося на підставі:
реєстру намолоту за серпень 2022 року;
накладної (внутрігосподарського призначення) № 3 (форма № ВЗСГ-8) від 31 серпня 2022 року;
акту № 3 на сортування та сушіння продукції рослинництва (форма № 82) від 31 серпня 2022 року;
Рух зерна ячменю ярого відображений в оборотно-сальдовій відомості по рахунку 27 «Продукція сільськогосподарського виробництва» «Ярий ячмінь» за 2022 рік.
Операції по посіву та збиранню врожаю ярого ячменю СГПП «Сіянцівське» відображено у звіті про посівні площі сільськогосподарських культур під урожай 2022 року (Ф. № 4-сг) та звіті про збирання врожаю сільськогосподарських культур станом на 01 вересня 2022 року (Ф. № 37-сг).
Продаж ячменю пивоварного СГПП «Сіянцівське» відображено також в місячній формі статистичного спостереження звіті про реалізацію продукції сільського господарства за січень-серпень 2022 року (Ф. № 21-заг), звіті про реалізацію продукції сільського господарства за січень-вересень 2022 року (Ф. № 21-заг) та звіті про реалізацію продукції сільського господарства за січень-жовтень 2022 року (Ф. № 21-заг).
Вирощена сільськогосподарська продукція зберігається в складських приміщеннях, які належать СГПП «Сіянцівське» на праві власності, а також і приміщення для стоянки та ремонту техніки, а саме:
Будівля зерноскладу, загальною площею 1076,7 кв. м., яка знаходиться за адресою: Рівненська обл., Рівненський р-н, с. Сіянці, вул. Ватутіна, буд. 47-В, згідно Витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності № 79534677 від 03 лютого 2017 року;
Будівля складу (переобладнана під зерносклад), загальною площею 210,3 кв. м., яка знаходиться за адресою: Рівненська обл., Рівненський р-н, с. Сіянці, вул. Ватутіна, буд. 47-Д, згідно Витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності № 79539501 від 03 лютого 2017 року;
Будівля корівника (переобладнана під зерносклад), загальною площею 1871 кв. м., яка знаходиться за адресою: Рівненська обл., Рівненський р-н, с. Сіянці, вул. Ватутіна, буд. 47, згідно Витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності № 79522829 від 03 лютого 2017 року;
Піднавіс на техніку, загальною площею 520,3 кв. м., яка знаходиться за адресою: Рівненська обл., Рівненський р-н, с. Сіянці, вул. Ватутіна, буд. 47-Е, згідно Витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності № 305286014 від 19 липня 2022 року;
Будівля ремонтної майстерні, загальною площею 256,6 кв. м., яка знаходиться за адресою: Рівненська обл., Рівненський р-н, с. Сіянці, вул. Ватутіна, буд. 47-Г, згідно Витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності № 79560946 від 03 лютого 2017 року;
Гараж автомашин, загальною площею 548,7 кв. м., яка знаходиться за адресою: Рівненська обл., Рівненський р-н, с. Сіянці, вул. Ватутіна, буд. 47-Б, згідно Витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності № 79542898 від 03 лютого 2017 року;
Будівля машинно-тракторного парку (МТП), загальною площею 239 кв. м., яка знаходиться за адресою: Рівненська обл., Рівненський р-н, с. Сіянці, вул. Зарічна, буд. 25, згідно Витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності № 79531176 від 03 лютого 2017 року;
Будівля вагової, загальною площею 13,5 кв. м., яка знаходиться за адресою: Рівненська обл., Рівненський р-н, с. Сіянці, вул. Ватутіна, буд. 47-А, згідно Витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності № 79536950 від 03 лютого 2017 року;
Будівля заправки, загальною площею 27,9 кв. м., яка знаходиться за адресою: Рівненська обл., Рівненський р-н, с. Сіянці, вул. Зарічна, буд. 29, згідно Витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності № 307581459 від 17 серпня 2022 року.
Будівлі стоять на балансі СГПП «Сіянцівське», що підтверджується оборотно-сальдовою відомістю по рахунку 10 «Основні засоби Будівлі».
В своїй господарській діяльності СГПП «Сіянцівське» використовує власний транспортний засіб, а саме:
Трактор колісний, марка МТЗ 80, реєстраційний номер НОМЕР_1 , що підтверджується свідоцтвом про реєстрацію машини серія НОМЕР_2 від 18 березня 2013 року;
Трактор колісний, марка ХТЗ-248К.20, реєстраційний номер НОМЕР_3 , що підтверджується свідоцтвом про реєстрацію машини серія НОМЕР_4 від 27 вересня 2019 року;
Трактор колісний, марка Беларус-82.1, реєстраційний номер НОМЕР_5 , що підтверджується свідоцтвом про реєстрацію машини серія НОМЕР_6 від 16 березня 2021 року;
Трактор колісний, марка Беларус-892.2, реєстраційний номер НОМЕР_7 , що підтверджується свідоцтвом про реєстрацію машини серія НОМЕР_8 від 22 лютого 2022 року;
Комбайн зернозбиральний, марка John Deer, реєстраційний номер НОМЕР_9 , що підтверджується свідоцтвом про реєстрацію машини серія НОМЕР_10 від 21 червня 2001 року;
Комбайн зернозбиральний, марка New Holland, реєстраційний номер НОМЕР_11 , що підтверджується свідоцтвом про реєстрацію машини серія НОМЕР_12 від 22 лютого 2022 року;
Автомобіль вантажний, марка ГАЗ-САЗ-3507, реєстраційний номер НОМЕР_13 , що підтверджується свідоцтвом про реєстрацію транспортного засобу серія НОМЕР_14 від 14 вересня 2001 року;
Автомобіль вантажний, марка САЗ-3507, реєстраційний номер НОМЕР_15 , що підтверджується свідоцтвом про реєстрацію транспортного засобу серія НОМЕР_16 від 14 вересня 2001 року.
Трактор колісний, марка ХТЗ-17021, реєстраційний номер НОМЕР_17 , що підтверджується свідоцтвом про реєстрацію машини серії НОМЕР_18 від 18.03.2013 року.
Вся техніка та обладнання стоїть на балансі підприємства та обліковується на балансовому рахунку 10 «Основні засоби Техніка та обладнання».
Вся інформація про наявні орендовані земельні ділянки, сільськогосподарську техніку та обладнання, склади, будівлі та інші господарські приміщення надана в «Повідомленнях про об`єкти оподаткування або об`єкти, пов`язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність» (форма № 20-ОПП) (реєстраційні номери 9012009030, 9128878435, 9173217173).
Рішенням комісії Головного управління ДПС у Рівненській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі Комісія) №7670084/30716379 від 18 листопада 2022 року відмовлено в реєстрації податкової накладної № 19 від 01 вересня 2022 року.
Рішенням комісії Головного управління ДПС у Рівненській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних 7670082/30716379 від 18 листопада 2022 відмовлено в реєстрації податкової накладної № 20 від 03 жовтня 2022 року.
Рішенням комісії Головного управління ДПС у Рівненській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних № 7670082/30716379 від 18 листопада 2022 року відмовлено в реєстрації податкової накладної № 20 від 03 жовтня 2022 року.
Рішенням комісії Головного управління ДПС у Рівненській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №7670080/30716379 від 18 листопада 2022 року відмовлено в реєстрації податкової накладної № 21 від 04 жовтня 2022 року).
Рішенням комісії Головного управління ДПС у Рівненській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних № 7670073/30716379 від 18 листопада 2022 року відмовлено в реєстрації податкової накладної № 22 від 06 жовтня 2022 року.
Рішенням комісії Головного управління ДПС у Рівненській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №7670078/30716379 від 18 листопада 2022 року відмовлено в реєстрації податкової накладної № 23 від 06 жовтня 2022 року.
Рішенням комісії Головного управління ДПС у Рівненській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №7689702/30716379 від 22 листопада 2022 року відмовлено в реєстрації податкової накладної № 24 від 12 жовтня 2022 року.
Рішенням комісії Головного управління ДПС у Рівненській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №7689700/30716379 від 22 листопада 2022 року відмовлено в реєстрації податкової накладної № 25 від 13 жовтня 2022 року.
Підставою для відмови зазначено ненадання платником копій: первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання, транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних.
Позивачем подано скарги до Комісії центрального рівня.
Рішеннями за результатами розгляду скарги №70200/30716379/2 від 08 грудня 2022 року, № 70211/30716379/2 від 08 грудня 2022 року, № 70212/30716379/2 від 08 грудня 2022 року, № 70175/30716379/2 від 08 грудня 2022 року, № 70174/30716379/2 від 08 грудня 2022 року, №72573/30716379/2 від 13 грудня 2022 року та № 72574/30716379/2 від 13 грудня 2022 року скарги позивача залишено без задоволення та рішення Комісії регіонального рівня про відмову у реєстрації податкових накладних без змін.
Позивач, вважаючи рішення про відмову в реєстрації податкових накладних протиправними, звернувся з позовом до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з п.187.1 ст.187 Податкового кодексу України (далі ПК України, у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин),) дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:
а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;
б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.
Відповідно до абзацу 1 пункту 201.1 статті 201 ПК України, на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Згідно з п.201.7 ст. 207 ПК України, податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс).
Абзацами 1-3 пункту 201.10 статті 201 ПК України встановлено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - постачальник товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту. Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.
За приписами абз.5 п.201.10 ст.201 ПК України підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
У силу абзаців 9-10, 12 пункту 201.10 статті 201 ПК України, датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції. Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин. Квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування надсилається одночасно продавцю та покупцю платнику податку.
У свою чергу, відповідно до п.12 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 №1246 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 26.04.2017 №341) (далі - Порядок №1246), після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДПС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування (абзац 10).
Згідно з п.17 Порядку №1246, у разі зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування формується квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Така квитанція одночасно надсилається постачальнику (продавцю) та отримувачу (покупцю) - платнику податку.
Пунктом 201.16 статті 201 Податкового кодексу України передбачено, що реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена у порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
На виконання зазначеної норми Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 11.12.2019 №1165, якою затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок №1165) та Порядок розгляду скарги щодо рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Відповідно до пункту 3 Порядку №1165 (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), податкові накладні/розрахунки коригування (крім розрахунків коригування, складених у разі зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, та розрахунків коригування, складених на неплатника податку), що подаються для реєстрації в Реєстрі, перевіряються щодо відповідності таким ознакам безумовної реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування (далі - ознаки безумовної реєстрації):
1) податкова накладна, яка не підлягає наданню отримувачу (покупцю) та/або складена за операцією, звільненою від оподаткування;
2) обсяг постачання, зазначений платником податку в податкових накладних/розрахунках коригування (крім розрахунків коригування, поданих для реєстрації в іншому місяці, ніж місяць, в якому вони складені), зареєстрованих у Реєстрі в поточному місяці, з урахуванням поданої для реєстрації в Реєстрі податкової накладної/розрахунку коригування, становить менше 500 тис. гривень за умови, що обсяг постачання товарів/послуг, зазначений у них у поточному місяці за операціями з одним отримувачем - платником податку, не перевищує 50 тис. гривень, сума податку на додану вартість з вироблених в Україні товарів (робіт, послуг), сплачена у попередньому місяці, становить більше 20 тис. гривень, та керівник - посадова особа такого платника податку є особою, яка займає аналогічну посаду не більше ніж у трьох (включно) платників податку;
3) одночасно виконуються такі умови:
загальна сума податку на додану вартість з вироблених в Україні товарів (робіт, послуг), сплачена за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю, в якому складено податкову накладну/розрахунок коригування, платником податку та його відокремленими підрозділами, якими подано податкову накладну/розрахунок коригування на реєстрацію в Реєстрі, становить більше 1 млн. гривень;
значення показника D, розрахованого згідно з цим підпунктом, становить більше 0,05. Показник D розраховується за такою формулою:
D= S/T,
де S - загальна сума сплачених за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю, в якому складено податкову накладну/розрахунок коригування, сум єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування та податків і зборів, контроль за справлянням яких покладено на ДПС, платником податку та його відокремленими підрозділами;
T - загальна сума постачання товарів/послуг на митній території України, що оподатковуються за ставками 0, 20 і 7 відсотків, зазначеними платником податку в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю, в якому складено податкову накладну/розрахунок коригування;
значення показника P є меншим, ніж значення, розраховане за такою формулою:
P = Pм х 1,4,
де P - сума податку на додану вартість, зазначена платником податку в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі у звітному (податковому) періоді, з урахуванням поданої на реєстрацію в Реєстрі податкової накладної/розрахунку коригування;
Pм - найбільша місячна сума податку на додану вартість, зазначена у податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих платником податку в Реєстрі за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю, в якому складено податкову накладну/розрахунок коригування.
Значення показників D та P відображаються в електронному кабінеті платнику податку;
4) у податковій накладній/розрахунку коригування відображена операція з товаром за кодом згідно з УКТЗЕД та/або послугою за кодом згідно з Державним класифікатором продукції та послуг, які зазначені у таблиці даних платника податку, врахованій контролюючим органом.
У разі коли за результатами перевірки податкової накладної/розрахунку коригування визначено, що податкова накладна/розрахунок коригування відповідають одній з ознак безумовної реєстрації, визначених у пункті 3 цього Порядку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування не зупиняється в Реєстрі (пункт 4 Порядку №1165).
Платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2).
Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3) (пункт 5 Порядку №1165).
Згідно з п.6 Порядку 1165, у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.
Згідно з п.7 Порядку 1165, у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.
Перелік критеріїв ризиковості здійснення операцій міститься в Додатку 3 до Порядку №1165.
Пунктом 1 зазначеного додатку передбачено такий критерій ризиковості здійснення операцій як: Відсутність товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податковій накладній, поданій для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), у таблиці даних платника податку на додану вартість (далі - платник податку) як товару/послуги, що на постійній основі постачається, та обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній/розрахунку коригування до податкової накладної на збільшення суми податкових зобов`язань, яку/який подано для реєстрації в Реєстрі, дорівнює або перевищує величину залишку, що визначається як різниця між обсягом придбання на митній території України такого/такої товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 1 січня 2017р. в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі, і митних деклараціях, збільшеного у 1,5 раза, та обсягом постачання відповідного товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 1 січня 2017р. у Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 50 відсотків) груп товарів (продукції), визначених ДПС та затверджених відповідним наказом, оприлюдненим на офіційному веб-сайті ДПС.
Отже, пункт 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій відносить операцію до ризикових, зокрема, у разі відсутності товару/послуги, зазначених у податковій накладній, у таблиці даних платника податку на додану вартість як товару/послуги, що на постійній основі постачається, та обсяг постачання товару/послуги, зазначених у податковій накладній, дорівнює або перевищує величину залишку, що визначається як різниця між обсягом придбання на митній території України такого/такої товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою).
За правилами пункту 10, 11 Порядку №1165, у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються:
1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування;
2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку;
3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.
У квитанціях № 9183905543, №9218637978, № 9218641209, № 9218633846, № 9218643560, № 9218642367, № 9218632822 від 14 вересня 2022 року, від 24 жовтня 2022 року, від 04 жовтня 2022 року та від 13 жовтня 2022 року підставою зупинення реєстрації податкових накладних позивача вказано ті обставини, що коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 49.41 відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій.
Відповідно до п.12 Порядку №1165, платник податку має право подати до ДПС таблицю даних платника податку за встановленою формою (додаток 5).
У таблиці даних платника податку зазначаються: види економічної діяльності відповідно до КВЕД; коди товарів згідно з УКТЗЕД, що постачаються та/або придбаваються (отримуються) платником податку, ввозяться на митну територію України; коди послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг, що постачаються та/або придбаваються (отримуються) платником податку, ввозяться на митну територію України (п.13 Порядку №1165).
Згідно з п.14, 15 Порядку №1165, таблиця даних платника податку подається з поясненням, в якому зазначається вид діяльності, з посиланням на податкову та іншу звітність платника податку.
Таблиця даних платника податку з поясненнями розглядається комісією регіонального рівня протягом п`яти робочих днів після її отримання.
Відповідно до п.16, 17 Порядку №1165, комісія регіонального рівня приймає рішення про врахування або неврахування таблиці даних платника податку, яке надсилається платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 Кодексу (додаток 6).
У рішенні про неврахування таблиці даних платника податку в обов`язковому порядку зазначається причина такого неврахування.
Пунктом 18 Порядку №1165 передбачено умови, за яких таблиця даних платника податку враховується в автоматичному режимі.
За правилами п.19 Порядку №1165, у разі коли до контролюючого органу надійшла податкова інформація, що свідчить про надання платником податку недостовірної інформації, в таблиці даних платника податку, яка врахована, зокрема в автоматичному режимі, комісії контролюючих органів мають право прийняти рішення про неврахування таблиці даних платника податку, яке надсилається платнику податку в порядку, визначеному статтею 42 Кодексу (додаток 7).
Якщо таблиця даних платника податку врахована відповідно до пункту 18 цього Порядку, після прийняття комісією контролюючого органу рішення про неврахування таблиці даних платника податку така таблиця підлягає розгляду відповідно до пункту 15 цього Порядку (п.20 Порядку №1165).
Згідно з п.21 Порядку №1165, якщо рішення про врахування таблиці даних платника податку прийнято до дати набрання чинності цим Порядком, таке рішення залишається чинним до прийняття контролюючим органом рішення про неврахування таблиці даних платника податку.
Таким чином, Порядок №1165 передбачає:
1) можливість (право) платника податків подати до ДПС таблицю даних платника податку за встановленою формою (додаток 5), яка підлягає розгляду із прийняттям рішення про її врахування чи неврахування;
2) можливість врахування таблиці даних платника податку в автоматизованому режимі;
3) якщо рішення про врахування таблиці даних платника податку прийнято до дати набрання чинності цим Порядком, таке рішення залишається до прийняття контролюючим органом рішення про неврахування таблиці даних платника податку.
При цьому, суд враховує, що подання платником податків до контролюючого органу таблиці даних платника податку на додану вартість згідно з чинним законодавством є правом, а не обов`язком останнього, то вважає, що контролюючий орган у даному випадку не мав законних підстав для зупинення реєстрації податкових накладних № 19 від 01 вересня 2022 року, № 20 від 03 жовтня 2022 року, № 21 від 04 жовтня 2022 року, № 22 від 06 жовтня 2022 року, № 23 від 06 жовтня 2022 року, № 24 від 12 жовтня 2022 року та № 25 від 13 жовтня 2022 року з підстав того, що коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 49.41 відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), оскільки прийняв рішення про неврахування поданої позивачем таблиці даних платника податку на додану вартість.
Також у порушення ч.2 ст.77 КАС України, відповідачами суду не надано доказів на підтвердження обставин щодо перевищення або рівності обсягу постачання величини залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, належної мотивації таких висновків - не наведено. Якою саме була величина залишку обсягу придбання такого товару та в який спосіб і на підставі яких документів вона була визначена, відповідачами суду не доведено, належними та допустимими доказами не підтверджено.
Суд зазначає, що у квитанціях від № 9183905543, №9218637978, № 9218641209, № 9218633846, № 9218643560, № 9218642367, № 9218632822 від 14 вересня 2022 року, від 24 жовтня 2022 року, від 04 жовтня 2022 року та від 13 жовтня 2022 року про зупинення реєстрації податкової накладної міститься загальна пропозицію про надання пояснень та копій документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в податковій накладній/розрахунку коригування для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. При цьому, пропозиція надання документів зроблена без конкретизації їх переліку та без вказівки на норму права, котра такий містить.
У випадку неконкретизації переліку документів у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної платник податку перебуває в стані правової невизначеності, що позбавляє можливості надати контролюючому органу необхідний в розумінні суб`єкта владних повноважень пакет документів, а для контролюючого органу, відповідно створюються передумови для можливого прояву негативної дискреції - прийняття рішення про відмову у реєстрації податкової накладної.
Така позиція суду узгоджується з висновками Верховного Суду, викладеними у постанові від 22.07.2019 у справі №815/2985/18, які в силу вимог чю5 ст.242 КАС України враховуються судом при прийняті даного рішення.
При цьому, суд зазначає, що суб`єкт владних повноважень повинен уникати прийняття невмотивованих висновків, обґрунтованих припущеннями та неперевіреними фактами, а не конкретними обставинами. Несприятливе для особи рішення має бути мотивованим.
Проте, дослідивши оскаржувані рішення суд не може назвати їх мотивованими та такими, що прийняті з урахуванням всіх фактичних обставин справи.
Крім того, дослідивши та проаналізувавши надані позивачем копії документів, суд встановив, що надіслані позивачем письмові пояснення з копіями документів, в повній мірі відображають зміст господарських операцій між позивачем та ТОВ «Суффле Агро Україна».
Позивачем були надані первинні документи бухгалтерського обліку на підтвердження господарської операції: договори, акти виконаних робіт, товарно-транспортні накладні, документи бухгалтерського обліку тощо.
Позивач у наданих листах-поясненнях до повідомлення зазначив, що розрахунок за послуги на момент подання цього листа Оплата за ячмінь пивоварний була здійснена ТОВ «Суффле Агро Україна» не в повному розмірі, що підтверджується відповідними банківськими випискам.
Судом встановлено, що позивачем було подано на розгляд комісії контролюючого органу - Головного управління ДПС у Рівненській області, всі необхідні документи щодо господарських операцій, на підставі яких позивачем сформовано податкові накладні № 19 від 01 вересня 2022 року, № 20 від 03 жовтня 2022 року, № 21 від 04 жовтня 2022 року, № 22 від 06 жовтня 2022 року, № 23 від 06 жовтня 2022 року, № 24 від 12 жовтня 2022 року та № 25 від 13 жовтня 2022 року.
Вказані документи складені у відповідності до вимог законодавства і саме такими документами супроводжувалось оформлення господарської операції, в рамках якої складені такі податкові накладні, які оформлені позивачем до реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Незважаючи на виконання позивачем вказаних вимог законодавства, відповідачем прийнято оскаржувані рішення № 7670084/30716379 від 18 листопада 2022 року, № 7670082/30716379 від 18 листопада 2022 року, № 7670080/30716379 від 18 листопада 2022 року, № 7670073/30716379 від 18 листопада 2022 року, № 7670078/30716379 від 18 листопада 2022 року, № 7689702/30716379 від 22 листопада 2022 року 7689700/30716379 від 22 листопада 2022 року з підстав ненадання платником податків первинних документів, при цьому, суд вкотре зазначає, що в оскаржуваних рішеннях відповідач не конкретизує, яких конкретно первинних документів не надано платником податків.
Суд також вважає за необхідне зазначити, що відповідно до витягу з протоколу №367/17-00-18 від 18.11.2022 засідання комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Рівненській області однією з підстав для відмови у реєстрації податкових накладних стало те, що «платником свідоцтв про реєстрацію ТЗ, якими перевозився товар», однак відповідно до п. 3.1. Договорів купівлі-продажу № 1000079453 від 31 серпня 2022 року, № 1000079802 від 03 жовтня 2022 року, № 1000079802 від 03 жовтня 2022 року, № 1000079816 від 04 жовтня 2022 року, № 1000079869 від 11 жовтня 2022 року, №1000079869 від 11 жовтня 2022 року визначено, що «поставка здійснюється шляхом само вивозу Покупцем товару власним автомобільним транспортом та за власний рахунок з одного чи кількох наступних складів продавця …», тобто в позивач не здійснював перевезення товару та відповідно і не міг надати свідоцтв про реєстрацію ТЗ, якими перевозився товар, а відповідно до витягу з протоколу №373/17-00-18 від 22.11.2022 засідання комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Рівненській області однією з підстав для відмови у реєстрації податкових накладних стало те, що «платником не надано документів на придбання та використання паливо-мастильних матеріалів за 2021 рік (договору, видаткових накладних, товарно-транспортних накладних, розрахункових документів, документів на списання тощо), однак до пояснень, що надавалися позивачем було долучено: Договір поставки № 13 від 24 січня 2017 року відповідно до якого Товариство з обмеженою відповідальністю «САТЕЛІТ ОЙЛ» поставило для СГПП «Сіянцівське» дизпаливо та інші документи, зокрема рахунок на оплату № 10 від 11 січня 2022 року на суму 288 333,00 грн., у т. ч. ПДВ 48 055,50 грн., видаткова накладна № 16 від 20 січня 2022 року; товарно-транспортна накладна на відпуск нафтопродуктів (нафти) № ББ 22023464 від 20 січня 2022 року; сертифікат відповідності № DIN.01100-21 від 26 листопада 2021 року, Паспорт якості № 1618 від 24 грудня 2021 року; платіжне доручення № 1079 від 11 січня 2022 року на суму 288 333,00 грн., у т. ч. ПДВ 48 055,50 грн.; банківська виписка за 11 січня 2022 року; рахунок № 52 від 25 січня 2021 року на суму 221 958,00 грн., у т. ч. ПДВ 36 993, 00 грн.; видаткова накладна № 47 від 04 лютого 2021 року; товарно-транспортна накладна на відпуск нафтопродуктів (нафти) № ББ 22023220 від 04 лютого 2021 року; сертифікат відповідності № UA 1О076.0067-20 від 02 грудня 2020 року; паспорт якості № 1589 від 02 грудня 2020 року; платіжне доручення № 682 від 25 січня 2021 року на суму 221 958,00 грн., у т. ч. ПДВ 36 993, 00 грн..; банківська виписка за 25 січня 2021 року; Рахунок № 717 від 29 липня 2021 року на суму 277 182,00 грн., у т. ч. ПДВ 46 197,00 грн.; видаткова накладна № 658 від 06 серпня 2021 року; товарно-транспортна накладна на відпуск нафтопродуктів (нафти) № ББ 22023375 від 06 серпня 2021 року; сертифікат відповідності № UA 1О076.0072-20 від 04 грудня 2020 року; Паспорт якості № 1016 від 20 липня 2021 року; платіжне доручення № 908 від 30 липня 2021 року на суму 277 182,00 грн., у т. ч. ПДВ 46 197,00 грн.;
банківська виписка за 30 липня 2021 року; рахунок № 855 від 30 серпня 2021 року на суму 238 995 грн., у т. ч. ПДВ 39 832,60 грн.; видаткова накладна № 720 від 30 серпня 2021 року; товарно-транспортна накладна на відпуск нафтопродуктів (нафти) № ББ 22024166 від 30 серпня 2021 року; сертифікат відповідності № DIN 00181-21 від 12 квітня 2021 року; паспорт якості № 1003 від 01 серпня 2021 року; платіжне доручення № 925 від 30 серпня 2021 року на суму 488 565,00 грн., у т. ч. ПДВ 81 427,50 грн.; банківська виписка за 30 серпня 2021 року; рахунок № 854 від 30 серпня 2021 року на суму 249 570,00 грн., у т. ч. ПДВ 41 595,00 грн.; видаткова накладна № 778 від 24 вересня 2021 року; товарно-транспортна накладна на відпуск нафтопродуктів (нафти) № ББ 22023417 від 24 вересня 2021 року; сертифікат відповідності № DIN 00291-21 від 24 травня 2021 року; паспорт якості № 226 від 24 травня 2021 року; платіжне доручення № 925 від 30 серпня 2021 року на суму 488 565,00 грн., у т. ч. ПДВ 81 427,50 грн.; банківська виписка за 30 серпня 2021 року; рахунок № 1111 від 03 листопада 2021 року на суму 283 743,00 грн., у т. ч. ПДВ 47 290,50 грн.; видаткова накладна № 869 від 03 листопада 2021 року; товарно-транспортна накладна на відпуск нафтопродуктів (нафти) № ББ 22024267 від 03 листопада 2021 року; сертифікат відповідності № DIN 00250-20 від 31 грудня 2020 року; Паспорт якості № 1372 від 21 жовтня 2021 року; платіжне доручення № 1012 від 03 листопада 2021 року на суму 283 743,00 грн., у т. ч. ПДВ 47 290,50 грн.; банківська виписка за 03 листопада 2021 року та окрім того розрахунки з постачальниками наведені в оборотно-сальдовій відомості по рахунку 631 «Постачальники» за 2021, 2022 рік, а весь рух дизпалива відображено в відомостях використання ПММ за квітень-листопад 2021 рік та оборотно-сальдовій відомості по рахунку 203 «Паливо-мастильні матеріали» за 2021 рік.
У сукупності викладених обставин, суд дійшов висновку, що реєстрацію податкових накладних СГПП «Сіянцівське» від № 19 від 01 вересня 2022 року, № 20 від 03 жовтня 2022 року, № 21 від 04 жовтня 2022 року, № 22 від 06 жовтня 2022 року, № 23 від 06 жовтня 2022 року, № 24 від 12 жовтня 2022 року та № 25 від 13 жовтня 2022 року зупинено безпідставно.
Відповідно до п.2 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 12.12.2019 №520, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 13.12.2019 за №1245/34216 (далі - Порядок №520), прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС.
Пунктом 3 Порядку №520 передбачено, що комісія регіонального рівня протягом п`яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку, приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 Кодексу.
У разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі (п.4 Порядку №520).
Згідно з п.5 Порядку №520, перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.
Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов`язання, відображеного в податковій накладній/розрахунку коригування. Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку подає до ДПС в електронній формі за допомогою засобів електронного зв`язку з урахуванням вимог Законів України "Про електронні документи та електронний документообіг", "Про електронні довірчі послуги" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку (п.6, 7 Порядку №520).
Пунктом 9 Порядку №520 передбачено, що письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня.
Відповідно до п.11 Порядку №520, комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі в разі: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі; та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку; та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.
Комісія регіонального рівня приймає рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Реєстрі за формою згідно з додатком до цього Порядку (п.10 Порядку №520).
Форма зазначеного рішення передбачає, що в разі відмови в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних у зв`язку з ненаданням платником податку копій документів, документи, яких не надано (з тих, що визначені вказаною формою рішення), належить підкреслити.
Судом встановлено, що жодного підкреслення оспорювані рішення не містить.
Крім того, позивачем засобами електронного зв`язку було подано до контролюючого органу повідомлення про надання пояснень та копій документів на підтвердження реальності здійснення господарських операцій з ТОВ «Суффле Агро Україна», за податковими накладними від № 19 від 01 вересня 2022 року, № 20 від 03 жовтня 2022 року, № 21 від 04 жовтня 2022 року, № 22 від 06 жовтня 2022 року, № 23 від 06 жовтня 2022 року, № 24 від 12 жовтня 2022 року та № 25 від 13 жовтня 2022 року з відповідними поясненнями та додатковими документами.
Зазначені пояснення та додаткові документи долучені до матеріалів справи та досліджені під час судового розгляду.
Сукупність наданих позивачем первинних документів виключає сумнів щодо реальності господарських операцій та спростовує обставини перевищення обсягу постачання товару величини залишку обсягу придбання такого товару. Суд вважає, що надані пакети документів були достатніми для прийняття рішень про реєстрацію податкових накладних.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що, зважаючи на наявність передбачених законодавством документів щодо здійснення господарських операцій між позивачем і його контрагентом, а також на факт подання таких документів контролюючому органу, останній не мав правових підстав для відмови позивачу у реєстрації податкових накладних.
Враховуючи те, що спірні рішення є правовими актами індивідуальної дії, суд констатує невідповідність таких рішень критеріям чіткості та зрозумілості, що породжує їх неоднозначне трактування, яке, у свою чергу, перешкоджає платнику податків своєчасно і повністю виконати власні обов`язки та скористатися своїми правами, передбаченими податковим законодавством, що регулює порядок реєстрації податкових накладних у Єдиному реєстрі.
У сукупності викладеного, рішення комісії Головного управління ДПС у Рівненській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації від №7670084/30716379 від 18.11.2022, №7670082/30716379 від 18.11.2022, №7670080/30716379 від 18.11.2022, №7670073/30716379 від 18.11.2022, №7670078/30716379 від 18.11.2022, №7689702/30716379 від 22.11.2022, №7689700/30716379 від 22.11.2022 не відповідають встановленим у частині 2 статті 2 КАС України критеріям правомірності, обґрунтованості, добросовісності та розсудливості. Оспорювані рішення порушують права й охоронювані законом інтереси позивача, які підлягають судовому захисту шляхом визнання таких рішень протиправними та скасування.
Відтак, дії податкового органу щодо зупинення реєстрації наведеної податкової накладної є протиправними.
Що стосується позовних вимог про зобов`язання зареєструвати податкові накладну в Єдиному реєстрі податкових накладних, суд зазначає наступне.
Відповідно до статті 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права.
Згідно з ч.ч.1, 2 статті 6 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.
Відповідно до статті 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" від 23.02.2006 N3477-IV, суди застосовують як джерело права при розгляді справ положення Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та протоколів до неї, а також практику Європейського суду з прав людини та Європейської комісії з прав людини.
У рішенні Європейського суду з прав людини у справі "Олссон проти Швеції" (Olsson v. Sweden) від 24 березня 1988 року (заява №10465/83) зазначено, що серед вимог, які суд визначив як такі, що випливають з фрази "передбачено законом", є наступні: будь-яка норма не може вважатися "законом", якщо вона не сформульована з достатньою точністю так, щоб громадянин самостійно або, якщо знадобиться, з професійною допомогою міг передбачити з часткою ймовірності, яка може вважатися розумною в даних обставинах, наслідки, які може спричинити за собою конкретну дію; фраза "передбачено законом" не просто відсилає до внутрішнього права, але має на увазі і якість закону, вимагаючи, щоб останній відповідав принципу верховенства права. У внутрішньому праві повинні існувати певні заходи захисту проти свавільного втручання публічної влади у здійснення прав; закон, який передбачає дискреційні повноваження, сам по собі не є несумісним з вимогами передбачуваності за умови, що дискреційні повноваження та спосіб їх здійснення вказані з достатньою ясністю для того, щоб з урахуванням правомірності мети зазначених заходів забезпечити індивіду належний захист від свавільного втручання влади. Крім того, згідно п.65 вказаного рішення Суду, втручання повинно бути зумовлено досягненням правомірної цілі.
Також Європейський суд з прав людини вказує, що відповідно до сформованої практики Суду, під поняттям необхідності мається на увазі, що втручання відповідає якій-небудь нагальній суспільній потребі і що воно пропорційно законній меті. При визначенні того, чи є втручання "необхідним у демократичному суспільстві", Суд враховує, що за державами - учасницями Конвенції залишається певна свобода розсуду.
На підставі викладеного, суд вважає за необхідне зазначити, що запорукою правильного застосування дискреційних повноважень є високий рівень правової культури державних службовців. Обсяг таких повноважень суб`єкта владних повноважень повинен мати чіткі межі застосування. Рішення органу влади має бути визнано протиправним, у разі, коли істотність порушення процедури потягнуло його неправильність, а за наявністю правової можливості (якщо ідеться про прийняття органом одного з двох рішень надати чи ні певну можливість здійснювати певні дії) суд зобов`язаний відновити порушене право шляхом зобов`язання суб`єкта владних повноважень прийняти конкретне рішення про надання можливості, якщо відмова визнана неправомірною, а інших підстав для відмови не вбачається.
Як зазначив Європейський суд з прав людини у рішенні в справі "Класс та інші проти Німеччини" (Klass and Others v. Germany) від 6 вересня 1978 року (заява №5029/71), із принципу верховенства права випливає, зокрема, що втручання органів виконавчої влади у права людини має підлягати ефективному нагляду, який, як правило, повинна забезпечувати судова влада. Щонайменше це має бути судовий нагляд, який найкращим чином забезпечує гарантії незалежності, безсторонності та належної правової процедури.
Поряд з цим, Європейський суд з прав людини у п.50 рішення у справі "Чуйкіна проти України" (Chuykina v. Ukraine) від 13 січня 2011 року (заява №28924/04) констатував: "Суд нагадує, що процесуальні гарантії, викладені у статті 6 Конвенції, забезпечують кожному право звертатися до суду з позовом щодо своїх цивільних прав та обов`язків. Таким чином стаття 6 Конвенції втілює "право на суд", в якому право на доступ до суду, тобто право ініціювати в судах провадження з цивільних питань становить один з його аспектів (див. рішення від 21 лютого 1975 року у справі "Голдер проти Сполученого Королівства" (Golder v. theUnitedKingdom), пп.28 36, Series A №18). Крім того, порушення судового провадження саме по собі не задовольняє усіх вимог пункту 1 статті 6 Конвенції. Ціль Конвенції гарантувати права, які є практичними та ефективними, а не теоретичними або ілюзорними. Право на доступ до суду включає в себе не лише право ініціювати провадження, а й право отримати "вирішення" спору судом. Воно було б ілюзорним, якби національна правова система Договірної держави дозволяла особі подати до суду цивільний позов без гарантії того, що справу буде вирішено остаточним рішенням в судовому провадженні. Для пункту 1 статті 6 Конвенції було б неможливо детально описувати процесуальні гарантії, які надаються сторонам у судовому процесі - провадженні, яке є справедливим, публічним та швидким, не гарантувавши сторонам того, що їхні цивільні спори будуть остаточно вирішені (див. рішення у справах "Мултіплекс проти Хорватії" (Multiplex v. Croatia), заява № 58112/00, п. 45, від 10 липня 2003 року, та "Кутіч проти Хорватії" (Kutic v. Croatia), заява №48778/99, п. 25, ECHR 2002-II)".
Враховуючи викладене, а також з огляду на ту обставину, що відповідачем будь-яких підставних та правомірних зауважень до поданих позивачем документів не висловлено, суд вважає, що порушені права позивача належить захистити як шляхом визнання протиправними та скасування спірних рішень про відмову у реєстрації податкових накладних, так і шляхом зобов`язання відповідача зареєструвати податкові накладні в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Суд також зауважує, що рішення суду повинно бути не тільки законним та обґрунтованим, а ще й ефективним щодо захисту порушених прав, свобод та інтересів.
Відтак, покладання в даному випадку на відповідача-2 обов`язку зареєструвати податкові накладні не вважатиметься втручанням у його дискреційні повноваження.
Зазначене також узгоджується з передбаченим пунктом 1 статті 1 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод правом особи на доступ до суду, що, зокрема, включає такий аспект, як право на розгляд справи судом із "повною юрисдикцією", тобто судом, що має достатні та ефективні повноваження щодо: повторної (після адміністративного органу) оцінки доказів; встановлення обставин, які були підставою для прийняття оскарженого адміністративного рішення; належного поновлення прав особи за результатами розгляду справи по суті (п.70 рішення Європейського суду з прав людини у справі "Обермайєр проти Австрії" (Obarmeier v. Austria) від 28 червня 1990 року (заява №11761/85); п.155 рішення Європейського суду з прав людини у справі "Гранд Стівенс та інші проти Італії" (Grande Stevens and Others v. Italy) від 4 березня 2014 року (заява №18640/10).
Враховуючи викладене, суд задовольняє позовні вимоги СГПП «Сіянцівське» повністю.
Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Судом встановлено, що за подання адміністративного позову СГПП «Сіянцівське» згідно з платіжним дорученням від № 1417 від 09.01.2023 року було сплачено судовий збір в сумі 18788,00грн.
Враховуючи те, що позовні вимоги задоволено повністю, сплачений судовий збір у зазначеній сумі належить стягнути з відповідача №2, яким винесено оскаржувані рішення.
Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В :
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДПС у Рівненській області, як відокремлений підрозділ ДПС України, №7670084/30716379 від 18 листопада 2022 року про відмови в реєстрації податкової накладної.
Зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних подану Сільськогосподарським приватним підприємством «Сіянцівське» податкову накладну № 19 від 01 вересня 2022 року, датою її подання.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДПС у Рівненській області, як відокремлений підрозділ ДПС України № 7670082/30716379 від 18 листопада 2022 року про відмови в реєстрації податкової накладної.
Зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних подану Сільськогосподарським приватним підприємством «Сіянцівське» податкову накладну № 20 від 03 жовтня 2022 року, датою її подання.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДПС у Рівненській області, як відокремлений підрозділ ДПС України, №7670080/30716379 від 18 листопада 2022 року про відмови в реєстрації податкової накладної.
Зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних подану Сільськогосподарським приватним підприємством «Сіянцівське» податкову накладну № 21 від 04 жовтня 2022 року, датою її подання.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДПС у Рівненській області, як відокремлений підрозділ ДПС України, № 7670073/30716379 від 18 листопада 2022 року про відмови в реєстрації податкової накладної.
Зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних подану Сільськогосподарським приватним підприємством «Сіянцівське» податкову накладну № 22 від 06 жовтня 2022 року, датою її подання.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДПС у Рівненській області, як відокремлений підрозділ ДПС України, №7670078/30716379 від 18 листопада 2022 року про відмови в реєстрації податкової накладної.
Зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних подану Сільськогосподарським приватним підприємством «Сіянцівське» податкову накладну № 23 від 06 жовтня 2022 року, датою її подання.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДПС у Рівненській області, як відокремлений підрозділ ДПС України №7689702/30716379 від 22 листопада 2022 року про відмови в реєстрації податкової накладної.
Зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних подану Сільськогосподарським приватним підприємством «Сіянцівське» податкову накладну № 24 від 12 жовтня 2022 року, датою її подання.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДПС у Рівненській області, як відокремлений підрозділ ДПС України, №7689700/30716379 від 22 листопада 2022 року про відмови в реєстрації податкової накладної.
Зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних подану Сільськогосподарським приватним підприємством «Сіянцівське» податкову накладну № 25 від 13 жовтня 2022 року, датою її подання.
Стягнути на користь Сільськогосподарського приватного підприємства «Сіянцівське» за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Рівненській області судові витрати зі сплати судового збору у сумі 18788,00 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Повний текст рішення складений 02 серпня 2023 року.
Учасники справи:
Позивач: Сільськогосподарське приватне підприємство "Сіянцівське" (вул. Зарічна, 25,с.Сіянці,Рівненський район, Рівненська область,35812, ідентифікаційний код 30716379)
Відповідач: Державна податкова служба України (Львівська площа, 8,м.Київ,04053, код ЄДРПОУ 43005393)
Відповідач: Головне управління ДПС у Рівненській області (вул. Відінська, 12,м. Рівне,33027, код ЄДРПОУ 44070166)
Суддя В.В. Щербаков
Суд | Рівненський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 02.08.2023 |
Оприлюднено | 04.08.2023 |
Номер документу | 112584475 |
Судочинство | Адміністративне |
Категорія | Справи з приводу адміністрування податків, зборів, платежів, а також контролю за дотриманням вимог податкового законодавства, зокрема щодо реалізації податкового контролю |
Адміністративне
Восьмий апеляційний адміністративний суд
Шевчук Світлана Михайлівна
Адміністративне
Восьмий апеляційний адміністративний суд
Шевчук Світлана Михайлівна
Адміністративне
Восьмий апеляційний адміністративний суд
Шевчук Світлана Михайлівна
Адміністративне
Восьмий апеляційний адміністративний суд
Шевчук Світлана Михайлівна
Адміністративне
Восьмий апеляційний адміністративний суд
Шевчук Світлана Михайлівна
Адміністративне
Рівненський окружний адміністративний суд
В.В. Щербаков