Постанова
від 29.11.2023 по справі 460/1178/23
ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 листопада 2023 рокуЛьвівСправа № 460/1178/23 пров. № А/857/16292/23

Восьмий апеляційний адміністративний суд в складі колегії суддів:

судді-доповідача - Шевчук С. М.

суддів - Кухтея Р. В.,

Носа С. П.,

розглянувши в порядку письмового провадження в м. Львові апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Рівненській області на рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 02 серпня 2023 року (ухвалене у м. Рівне, за правилами спрощеного позовного провадження, судом під головуванням судді Щербакова В.В., дата складання повного тексту рішення 02 серпня 2023 року) у справі № 460/1178/23 за адміністративним позовом Сільськогосподарського приватного підприємства "Сіянцівське" до Головного управління ДПС у Рівненській області, Державної податкової служби України про визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання вчинення певних дій, суд-

ВСТАНОВИВ:

І. ОПИСОВА ЧАСТИНА

Сільськогосподарське приватне підприємство «Сіянцівське» звернулося до Рівненського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління ДПС у Рівненській області, Державної податкової служби України, в якому просило суд:

визнати протиправними та скасувати рішення Комісії Головного управління ДПС у Рівненській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №7670084/30716379 від 18.11.2022, №7670082/30716379 від 18.11.2022, №7670080/30716379 від 18.11.2022, №7670073/30716379 від 18.11.2022, №7670078/30716379 від 18.11.2022, №7689702/30716379 від 22.11.2022, №7689700/30716379 від 22.11.2022;

зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних складені Сільськогосподарським приватним підприємством «Сіянцівське» податкову накладну від №19 від 01.09.2022, №20 від 03.10.2022, №21 від 04.10.2022, №22 від 06.10.2022, №23 від 06.10.2022, №24 від 12.10.2022, №25 від 13.10.2022, днем їх первинного подання.

Рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 02 серпня 2023 року позов задоволено повністю.

Визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління ДПС у Рівненській області, як відокремлений підрозділ ДПС України, №7670084/30716379 від 18 листопада 2022 року про відмову в реєстрації податкової накладної.

Зобов`язано Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних подану Сільськогосподарським приватним підприємством «Сіянцівське» податкову накладну № 19 від 01 вересня 2022 року, датою її подання.

Визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління ДПС у Рівненській області, як відокремлений підрозділ ДПС України № 7670082/30716379 від 18 листопада 2022 року про відмову в реєстрації податкової накладної.

Зобов`язано Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних подану Сільськогосподарським приватним підприємством «Сіянцівське» податкову накладну № 20 від 03 жовтня 2022 року, датою її подання.

Визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління ДПС у Рівненській області, як відокремлений підрозділ ДПС України, №7670080/30716379 від 18 листопада 2022 року про відмову в реєстрації податкової накладної.

Зобов`язано Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних подану Сільськогосподарським приватним підприємством «Сіянцівське» податкову накладну № 21 від 04 жовтня 2022 року, датою її подання.

Визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління ДПС у Рівненській області, як відокремлений підрозділ ДПС України, № 7670073/30716379 від 18 листопада 2022 року про відмову в реєстрації податкової накладної.

Зобов`язано Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних подану Сільськогосподарським приватним підприємством «Сіянцівське» податкову накладну № 22 від 06 жовтня 2022 року, датою її подання.

Визнано протиправним та скасувати рішення Головного управління ДПС у Рівненській області, як відокремлений підрозділ ДПС України, №7670078/30716379 від 18 листопада 2022 року про відмову в реєстрації податкової накладної.

Зобов`язано Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних подану Сільськогосподарським приватним підприємством «Сіянцівське» податкову накладну № 23 від 06 жовтня 2022 року, датою її подання.

Визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління ДПС у Рівненській області, як відокремлений підрозділ ДПС України №7689702/30716379 від 22 листопада 2022 року про відмови в реєстрації податкової накладної.

Зобов`язано Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних подану Сільськогосподарським приватним підприємством «Сіянцівське» податкову накладну № 24 від 12 жовтня 2022 року, датою її подання.

Визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління ДПС у Рівненській області, як відокремлений підрозділ ДПС України, №7689700/30716379 від 22 листопада 2022 року про відмови в реєстрації податкової накладної.

Зобов`язано Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних подану Сільськогосподарським приватним підприємством «Сіянцівське» податкову накладну № 25 від 13 жовтня 2022 року, датою її подання.

Стягнуто на користь Сільськогосподарського приватного підприємства «Сіянцівське» за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Рівненській області судові витрати зі сплати судового збору у сумі 18788,00 грн.

Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції відповідач Головне управління ДПС у Рівненській області звернулося з апеляційною скаргою, у якій просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити. В обґрунтування апеляційної скарги вказує, що судове рішення прийнято з неповним з`ясуванням судом обставин справи, порушенням норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.

На підтвердження доводів апеляційної скарги вказує, що контролюючим органом відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України, реєстрація спірних податкових накладних зупинена, оскільки такі податкові накладні відповідають критеріям ризиковості здійснення операцій за пунктом 1 запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН. Однак, повідомлення не містило повного пакету документів, передбачених вимогами п. 5 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства фінансів України №520 від 12.12.2019, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 13.12.2019 за №1245/34216 (Порядок № 520), достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних в ЄРПН. Комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН в протоколі зазначено, які документи ненадані платником. З огляду на вказане, Комісією ГУ ДПС у Рівненській області прийнято рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №7670084/30716379 від 18.11.2022, №7670082/30716379 від 18.11.2022, №7670080/30716379 від 18.11.2022, №7670073/30716379 від 18.11.2022, №7670078/30716379 від 18.11.2022, №7689702/30716379 від 22.11.2022, №7689700/30716379 від 22.11.2022 про відмову у реєстрації податкових накладних №19 від 01.09.2022, №20 від 03.10.2022, №21 від 04.10.2022, №22 від 06.10.2022, №23 від 06.10.2022, №24 від 12.10.2022, №25 від 13.10.2022. Наголошує, що в оскаржуваному рішенні чітко зазначено, яких саме документів позивачем не додано. Також, апелянт зазначає, що повноваження податкового органу щодо реєстрації податкових накладних в ЄРПН є дискреційними повноваженнями та виключною компетенцією уповноваженого органу.

Позивач подав відзив на апеляційну скаргу, у якому заперечує проти задоволення апеляційної скарги та просить суд залишити рішення суду першої інстанції без змін, з мотивів аналогічних тим, що викладені судом першої інстанції в оскаржуваному рішенні.

Про розгляд апеляційної скарги відповідачі повідомлені шляхом надіслання ухвал про відкриття апеляційного провадження та про призначення апеляційної скарги до розгляду через електронний кабінет сервісу "Електронний суд" Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи (ЄСІТС), підтвердженням чого є відповідні дані автоматизованої системи документообігу суду.

Про розгляд апеляційної скарги позивач повідомлений шляхом надіслання ухвал про відкриття апеляційного провадження та про призначення апеляційної скарги до розгляду на поштову адресу позивача, про що в матеріалах справи містяться відповідні докази.

Враховуючи, що рішення суду першої інстанції ухвалено в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження), суд апеляційної інстанції в порядку п.3 ч.1 ст.311 КАС України розглядає справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, оскільки справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів. В силу вимог ч.4 ст.229 КАС України якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

ІІ. ОЦІНКА СУДУ ПЕРШОЇ ІНСТАНЦІЇ

Ухвалюючи рішення про задоволення позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що зважаючи на наявність достатніх документів для спростування сумнівів щодо ризиковості здійснення операцій, та на те, що наданих контролюючому органу документів було достатньо для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних, останній не мав правових підстав для відмови позивачу у їх реєстрації.

ІІІ. ОБСТАВИНИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ

Судом першої інстанції встановлено та підтверджено матеріалами справи, що Сільськогосподарське приватне підприємство «Сіянцівське» зареєстроване як юридична особа з 27.12.2000 є сільськогосподарським товаровиробником та займається вирощуванням та реалізацією сільськогосподарської продукції. Основним видом діяльності підприємства є вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур (код КВЕД 01.11).

Відповідно до витягу № 1717114500010 з реєстру платників податку на додану вартість та Свідоцтва № 200093088 про реєстрацію СГПП як суб`єкта спеціального режиму оподаткування податком на додану вартість СГПП «Сіянцівське» є платником податку на додану вартість.

Згідно Договору купівлі-продажу № 1000079453 від 31 серпня 2022 року СГПП «Сіянцівське» продано ячмінь пивоварний Планет для ТОВ «Суффле Агро Україна», що підтверджується видатковою накладною № 5210045941 від 01 вересня 2022 року, на суму 71 9443, 99 грн., в т.ч. ПДВ 88 352, 77 грн. та Протоколом показників якості.

Поставка ячменю здійснювалася на підставі товарно-транспортних накладних, де замовником та платником за транспорт є покупець, тобто ТОВ «Суффле Агро Україна», а саме:

товарно-транспортна накладна № 26 від 01 вересня 2022 року;

товарно-транспортна накладна № 27 від 01 вересня 2022 року;

товарно-транспортна накладна № 28 від 01 вересня 2022 року;

товарно-транспортна накладна № 29 від 01 вересня 2022 року.

Оплата за ячмінь пивоварний була здійснена ТОВ «Суффле Агро Україна» не в повному розмірі, що підтверджується банківськими виписками за 09 вересня 2022 року та за 12 вересня 2022 року.

Розрахунки з ТОВ «Суффле Агро Україна» підтверджуються і оборотно-сальдовою відомістю по рахунку 361 «Розрахунки з покупцями» станом на 2022 року.

Згідно Договору купівлі-продажу № 1000079802 від 03 жовтня 2022 року СГПП «Сіянцівське» продано ячмінь пивоварний Планет для ТОВ «Суффле Агро Україна», що підтверджується видатковою накладною № 5210046256 від 03 жовтня 2022 року, на суму 353 256, 25 грн.., в т. ч. ПДВ 43 382, 35 грн.. та Протоколом показників якості.

Поставка ячменю здійснювалася на підставі товарно-транспортних накладних, де замовником та платником за транспорт є покупець, тобто ТОВ «Суффле Агро Україна», а саме:

товарно-транспортна накладна № 3 від 03 жовтня 2022 року;

товарно-транспортна накладна № 3 від 03 жовтня 2022 року.

Оплата за ячмінь пивоварний була здійснена ТОВ «Суффле Агро Україна» не в повному розмірі, що підтверджується банківською випискою за 11 жовтня 2022 року.

Розрахунки з ТОВ «Суффле Агро Україна» підтверджуються і оборотно-сальдовою відомістю по рахунку 361 «Розрахунки з покупцями» станом на 01 листопада 2022 року.

Згідно Договору купівлі-продажу № 1000079802 від 03 жовтня 2022 року СГПП «Сіянцівське» продано ячмінь пивоварний Планет для ТОВ «Суффле Агро Україна», що підтверджується видатковою накладною № 5210046288 від 04 жовтня 2022 року, на суму 351174,05 грн.., в т. ч. ПДВ 43126,64 грн.. та Протоколом показників якості.

Поставка ячменю здійснювалася на підставі товарно-транспортних накладних, де замовником та платником за транспорт є покупець, тобто ТОВ «Суффле Агро Україна», а саме:

товарно-транспортна накладна № 4 від 04 жовтня 2022 року;

товарно-транспортна накладна № 4 від 04 жовтня 2022 року.

Оплата за ячмінь пивоварний була здійснена ТОВ «Суффле Агро Україна» не в повному розмірі, що підтверджується банківською випискою за 11 жовтня 2022 року.

Розрахунки з ТОВ «Суффле Агро Україна» підтверджуються і оборотно-сальдовою відомістю по рахунку 361 «Розрахунки з покупцями» станом на 01 листопада 2022 року.

Згідно Договору купівлі-продажу № 1000079816 від 04 жовтня 2022 року СГПП «Сіянцівське» продано ячмінь пивоварний Планет для ТОВ «Суффле Агро Україна», що підтверджується видатковою накладною № 5210046314 від 06 жовтня 2022 року, на суму 179787,33 грн.., в т. ч. ПДВ 22079,15 грн.. та Протоколом показників якості.

Поставка ячменю здійснювалася на підставі товарно-транспортної накладної № 5 від 06 жовтня 2022 року, де замовником та платником за транспорт є покупець, тобто ТОВ «Суффле Агро Україна».

Оплата за ячмінь пивоварний була здійснена ТОВ «Суффле Агро Україна» не в повному розмірі, що підтверджується банківською випискою за 19 жовтня 2022 року.

Розрахунки з ТОВ «Суффле Агро Україна» підтверджуються і оборотно-сальдовою відомістю по рахунку 361 «Розрахунки з покупцями» станом на 01 листопада 2022 року.

Згідно Договору купівлі-продажу № 1000079816 від 04 жовтня 2022 року СГПП «Сіянцівське» продано ячмінь пивоварний Планет для ТОВ «Суффле Агро Україна», що підтверджується видатковою накладною № 5210046325 від 06 жовтня 2022 року, на суму 178782,13 грн.., в т. ч. ПДВ 21955,70 грн.. та Протоколом показників якості.

Поставка ячменю здійснювалася на підставі товарно-транспортної накладної № 6 від 06 жовтня 2022 року, де замовником та платником за транспорт є покупець, тобто ТОВ «Суффле Агро Україна».

Оплата за ячмінь пивоварний була здійснена ТОВ «Суффле Агро Україна» не в повному розмірі, що підтверджується банківською випискою за 18 жовтня 2022 року.

Розрахунки з ТОВ «Суффле Агро Україна» підтверджуються і оборотно-сальдовою відомістю по рахунку 361 «Розрахунки з покупцями» станом на 01 листопада 2022 року.

Згідно Договору купівлі-продажу № 1000079869 від 11 жовтня 2022 року СГПП «Сіянцівське» продано ячмінь пивоварний Планет для ТОВ «Суффле Агро Україна», що підтверджується видатковою накладною № 5210046363 від 12 жовтня 2022 року, на суму 183149,39 грн.., в т. ч. ПДВ 22492,03 грн.. та Протоколом показників якості.

Поставка ячменю здійснювалася на підставі товарно-транспортної накладної № 35 від 12 жовтня 2022 року, де замовником та платником за транспорт є покупець, тобто ТОВ «Суффле Агро Україна».

Оплата за ячмінь пивоварний була здійснена ТОВ «Суффле Агро Україна» не в повному розмірі, що підтверджується банківською випискою за 21 жовтня 2022 року.

Розрахунки з ТОВ «Суффле Агро Україна» підтверджуються і оборотно-сальдовою відомістю по рахунку 361 «Розрахунки з покупцями» станом на 01 листопада 2022 року.

Згідно Договору купівлі-продажу № 1000079869 від 11 жовтня 2022 року СГПП «Сіянцівське» продано ячмінь пивоварний Планет для ТОВ «Суффле Агро Україна», що підтверджується видатковою накладною 5210046364 від 13 жовтня 2022 року, на суму 132031,03 грн.., в т. ч. ПДВ 16214,34 грн.. та Протоколом показників якості.

Поставка ячменю здійснювалася на підставі товарно-транспортної накладної № 36 від 12 жовтня 2022 року, де замовником та платником за транспорт є покупець, тобто ТОВ «Суффле Агро Україна».

Оплата за ячмінь пивоварний була здійснена ТОВ «Суффле Агро Україна» не в повному розмірі, що підтверджується банківською випискою за 24 жовтня 2022 року.

Розрахунки з ТОВ «Суффле Агро Україна» підтверджуються і оборотно-сальдовою відомістю по рахунку 361 «Розрахунки з покупцями» станом на 01 листопада 2022 року.

На виконання вимог податкового законодавства СГПП «Сіянцівське» складено та надіслано до контролюючого органу засобами електронного зв`язку для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні №19 від 01.09.2022, №20 від 03.10.2022, №21 від 04.10.2022, №22 від 06.10.2022, №23 від 06.10.2022, №24 від 12.10.2022, №25 від 13.10.2022.

За наслідками обробки податкових накладних Головне управління ДПС у Рівненської області зупинило реєстрацію податкових накладних №19 від 01.09.2022, №20 від 03.10.2022, №21 від 04.10.2022, №22 від 06.10.2022, №23 від 06.10.2022, №24 від 12.10.2022, №25 від 13.10.2022 з наступним обґрунтуванням, що коди УКТЗЕД/ДКПП товар/послуг 1003 відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуг та обсягу його постачання, що відповідає п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій та запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, що підтверджується квитанціями відповідно про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних від 14.09.2022, 24.10.2022, 04.10.2022, 24.10.2022, 24.10.2022, 24.10.2022, 13.10.2022.

У зв`язку з цим СГПП «Сіянцівське» 16 листопада 2022 року на підтвердження здійснення вказаних операцій згідно податкових накладних №19 від 01.09.2022, №20 від 03.10.2022, №21 від 04.10.2022, №22 від 06.10.2022, №23 від 06.10.2022 надіслало до Головного управління ДПС у Рівненській області Повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено № 1, до якого було долучено письмове пояснення № 78 від 15.11.2022, Повідомлення № 2, до якого було долучено письмові пояснення № 84 від 27.11.2022, № 85 від 27.11.2022, Повідомлення № 3, до якого було долучено письмові пояснення № 86 від 27.11.2022, № 87 від 27.11.2022, що підтверджується квитанцією № 2 про прийняття повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено від 16 листопада 2022 року..

Також СГПП «Сіянцівське» 16 листопада 2022 року на підтвердження здійснення вказаних операцій згідно податкових накладних №24 від 12.10.2022, №25 від 13.10.2022 надіслало до Головного управління ДПС у Рівненській області Повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено № 4, до якого було долучено письмові пояснення № 88 від 01.12.2022, № 89 від 02.12.2022, що підтверджується квитанцією № 2 про прийняття повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено від 17 листопада 2022 року.

Також до повідомлення № 1 від 16 листопада 2022 року прикріплені скан-копії первинних документів щодо придбання та реалізації отриманих та наданих послуг СГПП «Сіянцівське» та які розкривають зміст та обсяг операцій, за наслідками яких була складена податкова накладна № 19 від 01 вересня 2022 року, реєстрацію якої зупинено. До повідомлення № 2 від 16 листопада 2022 року прикріплені скан-копії первинних документів щодо придбання та реалізації отриманих та наданих послуг СГПП «Сіянцівське» та які розкривають зміст та обсяг операцій, за наслідками яких були складені податкові накладні № 20 від 03.10.2022, № 21 від 04.10.2022, реєстрацію яких зупинено. До повідомлення № 3 від 16 листопада 2022 року прикріплені скан-копії первинних документів щодо придбання та реалізації отриманих та наданих послуг СГПП «Сіянцівське» та які розкривають зміст та обсяг операцій, за наслідками яких були складені податкові накладні № 22 від 06.10.2022, № 23 від 06.10.2022 року, реєстрацію яких зупинено. До повідомлення № 4 від 16 листопада 2022 року прикріплені скан-копії первинних документів щодо придбання та реалізації отриманих та наданих послуг СГПП «Сіянцівське» та які розкривають зміст та обсяг операцій, за наслідками яких були складені податкові накладні № 24 від 12.10.2022, № 25 від 13.10.2022, реєстрацію яких зупинено.

Згідно з поданою Позивачем інформацією СГПП «Сіянцівське» займається вирощуванням та реалізацією таких сільськогосподарських культур, як ріпак, пшениця, ячмінь (озимий та ярий), соя.

Для здійснення своєї сільськогосподарської діяльності підприємство орендує земельні частки у фізичних осіб (громадян), що відображено у звіті 20-ОПП та податковій декларації платника єдиного податку 4 групи за 2022 р.

СГПП «Сіянцівське» використовує найману працю, працевлаштовано сім працівників, що відображено у звітах по ЄСВ за три квартали 2022 року (Реєстраційні № 9047245904, № 9133906326 та № 9229664974).

Для посіву ячменю СГПП «Сіянцівське» використало насіння, яке було придбане у ТОВ «Суффле Агро Україна» на підставі наступних документів:

Договір поставки № 1300038809 від 01 лютого 2021 року;

Додаток № 1 до Договору поставки № 1300038809 від 01 лютого 2021 року;

інвентаризаційним описом товаро-матеріальних цінностей (ф.№ Інв-4с.-г.) № 2 від 29 листопада 2021 року.

Посів та обробіток ярого ячменю проводився власною технікою, що підтверджується наступними документами:

акт витрат насіння та садивного матеріалу (ф. ВЗСГ-4) за квітень 2022 року № 1 від 30 квітня 2022 року;

обліковий (шляховий) лист тракториста-машиніста № 4/3-Я за квітень 2022 року від 30 квітня 2022 року;

обліковий (шляховий) лист тракториста-машиніста № 4/4-Т за квітень 2022 року від 30 квітня 2022 року.

Для підживлення посівів ярого ячменю СГПП «Сіянцівське» придбано мінеральні добрива а саме:

На підставі Договору поставки № ОЖН-0051 від 12 квітня 2021 року СГПП «Сіянцівське» придбало у ПрАТ «Галнафтохім» мінеральні добрива, засоби захисту для рослин та товари технічної групи (селітра аміачна в біг-бегах), кількістю 30 т, на суму 459 000,00 грн. разом з ПДВ 76 500,00 грн.., що підтверджується наступними документами:

1.1. рахунок-проформа № ОЖН00000515 від 21 вересня 2021 року;

видаткова накладна № ОЖН00000815 від 30 вересня 2021 року;

подорожні листи вантажного автомобіля за 30 вересня 2021 року;

платіжне доручення № 962 від 21 вересня 2021 року на суму 306 000,00 грн., у т.ч. ПДВ 51 000,00 грн.;

банківська виписка за 21 вересня 2021 року;

платіжне доручення № 966 від 24 вересня 2021 року на суму 153 000,00 грн., у т.ч. ПДВ 25 500,00 грн.;

банківська виписка за 24 вересня 2021 року.

1.2. рахунок № ОЖН00000591 від 22 жовтня 2021 року;

видаткова накладна № ОЖН00000904 від 28 жовтня 2021 року;

подорожні листи вантажного автомобіля за 28 жовтня 2021 року;

платіжне доручення № 992 від 22 жовтня 2021 року на суму 378 000,00 грн., у т.ч. ПДВ 63 000,00 грн.;

банківська виписка за 22 жовтня 2021 року.

1.3. рахунок № ОЖН00000597 від 25 жовтня 2021 року;

видаткова накладна № ОЖН00000912 від 29 жовтня 2021 року;

подорожні листи вантажного автомобіля за 29 жовтня 2021 року;

платіжне доручення № 996 від 25 жовтня 2021 року на суму 289 485,00 грн., у т.ч. ПДВ 48 247,50 грн.;

банківська виписка за 25 жовтня 2021 року.

Для захисту посівів ячменю від шкідників, хвороб та бур`яну СГПП «Сіянцівське» придбано засоби захисту рослин.

На підставі Договору поставки № 1300043598 від 01 грудня 2021 року СГПП «Сіянцівське» та Додаткової угоди № 1 до Договору поставки № 1300038809 від 01 грудня 2021 року придбало у ТОВ «Суффле Агро Україна» засоби захисту для рослин (рНАД , СеріаСтарт), кількістю 760 л, на суму 146056,99 гривень разом з ПДВ, що підтверджується:

1.1. Специфікація № 2500771330 від 16 грудня 2021 року;

рахунок-фактура № 5200022157 від 29 грудня 2021 року;

видаткова накладна № 5190065938 від 17 лютого 2022 року;

товарно-транспортна накладна № 3500726299 від 17 лютого 2022 року;

платіжне доручення № 1116 від 02 лютого 2022 року на суму 146 056,99 грн., у т.ч. ПДВ 24342,83 грн.;

банківська виписка за 02 лютого 2022 року.

1.2. Специфікація № 2500771312 від 16 грудня 2021 року;

рахунок-фактура № 5200022237 від 24 січня 2022 року;

видаткова накладна № 5190066225 від 17 березня 2022 року;

товарно-транспортна накладна № 3500732012 від 17 березня 2022 року;

видаткова накладна № 5190066215 від 17 березня 2022р року;

товарно-транспортна накладна № 3500732008 від 17 березня 2022 року.

Договір оренди рухомого майна у фізичної особи від 15 березня 2022 року;

акт приймання-передачі рухомого майна від 15 березня 2022 року;

платіжне доручення № 1123 від 08 лютого 2022 року на суму 300 000,00 грн., у т.ч. ПДВ 50 000,00 грн.;

банківська виписка за 08 лютого 2022 року;

платіжне доручення № 1144 від 09 березня 2022 року на суму 474 830,88 грн., у т.ч. ПДВ 79 138,48 грн.;

банківська виписка за 09 березня 2022 року;

акт звірення розрахунків із ТОВ «Суффле Агро Україна» станом на 31.10.2022 року.

Про обробку пестицидами посівів ячменю та його підживлення СГПП «Сіянцівське» складені акти про використання мінеральних, органічних і бактеріальних добрив та засобів хімічного захисту рослин (ф.-ВЗСГ-3).

Підживлення та обробка ЗЗР проводилося власною технікою, що підтверджується наступними документами:

акт про використання мінеральних, органічних і бактеріальних добрив та засобів хімічного захисту рослин (ф.-ВЗСГ-3) № 3 за квітень 2022 року від 30 квітня 2022 року по підживленню мінеральними добривами;

акт про використання мінеральних, органічних і бактеріальних добрив та засобів хімічного захисту рослин (ф.-ВЗСГ-3) № 6 за квітень 2022 року від 30 квітня 2022 року по внесенню засобів захисту рослин;

обліковий (шляховий) лист тракториста-машиніста № 4/4-Т за квітень 2022 року від 30 квітня 2022 року;

обліковий (шляховий) лист тракториста-машиніста № 4/2-С за квітень 2022 року від 30 квітня 2022 року;

акт про використання мінеральних, органічних і бактеріальних добрив та засобів хімічного захисту рослин (ф.-ВЗСГ-3) № 7 за травень 2022 року від 31 травня 2022 року по внесенню засобів захисту рослин;

обліковий (шляховий) лист тракториста-машиніста № 5/1-С за травень 2022 року від 31 травня 2022 року;

обліковий (шляховий) лист тракториста-машиніста № 5/4-Т за травень 2022 року від 31 травня 2022 року;

акт про використання мінеральних, органічних і бактеріальних добрив та засобів хімічного захисту рослин (ф.-ВЗСГ-3) № 9 за червень 2022 року від 30 червня 2022 року по внесенню засобів захисту рослин;

обліковий (шляховий) лист тракториста-машиніста № 6/1-Т за червень 2022 року від 30 червня 2022 року;

обліковий (шляховий) лист тракториста-машиніста № 6/2-Я за червень 2022 року від 30 червня 2022 року;

обліковий (шляховий) лист тракториста-машиніста № 6/3-С за червень 2022 року від 30 червня 2022 року;

обліковий (шляховий) лист тракториста-машиніста № 6/4-Л за червень 2022 року від 30 червня 2022 року.

На осінньо-польові роботи 2021 року та весняні роботи і жнива 2022 року СГПП «Сіянцівське» використовувало дизельне пальне.

На підставі Договору поставки № 13 від 24 січня 2017 року Товариство з обмеженою відповідальністю «САТЕЛІТ ОЙЛ» поставило для СГПП «Сіянцівське» дизпаливо, що підтверджується наступними документами:

1.1. Рахунок на оплату № 10 від 11 січня 2022 року на суму 288 333,00 грн., у т. ч. ПДВ 48 055,50 грн.;

видаткова накладна № 16 від 20 січня 2022 року;

товарно-транспортна накладна на відпуск нафтопродуктів (нафти) № ББ 22023464 від 20 січня 2022 року;

Сертифікат відповідності № DIN.01100-21 від 26 листопада 2021 року;

Паспорт якості № 1618 від 24 грудня 2021 року;

платіжне доручення № 1079 від 11 січня 2022 року на суму 288 333,00 грн., у т. ч. ПДВ 48 055,50 грн.;

банківська виписка за 11 січня 2022 року.

1.2. Рахунок № 52 від 25 січня 2021 року на суму 221 958,00 грн., у т. ч. ПДВ 36 993, 00 грн.;

видаткова накладна № 47 від 04 лютого 2021 року;

товарно-транспортна накладна на відпуск нафтопродуктів (нафти) № ББ 22023220 від 04 лютого 2021 року;

Сертифікат відповідності № UA 1О076.0067-20 від 02 грудня 2020 року;

Паспорт якості № 1589 від 02 грудня 2020 року;

платіжне доручення № 682 від 25 січня 2021 року на суму 221 958,00 грн., у т. ч. ПДВ 36 993, 00 грн..;

банківська виписка за 25 січня 2021 року.

1.3. Рахунок № 717 від 29 липня 2021 року на суму 277 182,00 грн., у т. ч. ПДВ 46 197,00 грн.;

видаткова накладна № 658 від 06 серпня 2021 року;

товарно-транспортна накладна на відпуск нафтопродуктів (нафти) № ББ 22023375 від 06 серпня 2021 року;

Сертифікат відповідності № UA 1О076.0072-20 від 04 грудня 2020 року;

Паспорт якості № 1016 від 20 липня 2021 року;

платіжне доручення № 908 від 30 липня 2021 року на суму 277 182,00 грн., у т. ч. ПДВ 46 197,00 грн.;

банківська виписка за 30 липня 2021 року.

1.4. Рахунок № 855 від 30 серпня 2021 року на суму 238 995 грн., у т. ч. ПДВ 39 832,60 грн.;

видаткова накладна № 720 від 30 серпня 2021 року;

товарно-транспортна накладна на відпуск нафтопродуктів (нафти) № ББ 22024166 від 30 серпня 2021 року;

Сертифікат відповідності № DIN 00181-21 від 12 квітня 2021 року;

Паспорт якості № 1003 від 01 серпня 2021 року;

платіжне доручення № 925 від 30 серпня 2021 року на суму 488 565,00 грн., у т. ч. ПДВ 81 427,50 грн.;

банківська виписка за 30 серпня 2021 року.

1.5. Рахунок № 854 від 30 серпня 2021 року на суму 249 570,00 грн., у т. ч. ПДВ 41 595,00 грн.;

видаткова накладна № 778 від 24 вересня 2021 року;

товарно-транспортна накладна на відпуск нафтопродуктів (нафти) № ББ 22023417 від 24 вересня 2021 року;

Сертифікат відповідності № DIN 00291-21 від 24 травня 2021 року;

Паспорт якості № 226 від 24 травня 2021 року;

платіжне доручення № 925 від 30 серпня 2021 року на суму 488 565,00 грн., у т. ч. ПДВ 81 427,50 грн.;

банківська виписка за 30 серпня 2021 року.

1.6. Рахунок № 1111 від 03 листопада 2021 року на суму 283 743,00 грн., у т. ч. ПДВ 47 290,50 грн.;

видаткова накладна № 869 від 03 листопада 2021 року;

товарно-транспортна накладна на відпуск нафтопродуктів (нафти) № ББ 22024267 від 03 листопада 2021 року;

Сертифікат відповідності № DIN 00250-20 від 31 грудня 2020 року;

Паспорт якості № 1372 від 21 жовтня 2021 року;

платіжне доручення № 1012 від 03 листопада 2021 року на суму 283 743,00 грн., у т. ч. ПДВ 47 290,50 грн.;

банківська виписка за 03 листопада 2021 року.

Розрахунки з постачальниками наведені в оборотно-сальдовій відомості по рахунку 631 «Постачальники» за 2021, 2022 рік .

Весь рух дизпалива відображено в відомостях використання ПММ за квітень-листопад 2021 рік та оборотно-сальдовій відомості по рахунку 203 «Паливо-мастильні матеріали» за 2021 рік.

Збір врожаю та перевезення зерна ярого ячменю з поля в комору проводився власною технікою Позивача, що підтверджується:

обліковий лист тракториста № 8/1-С за серпень 2022 року від 31 серпня 2022 року (обмолот ячменю);

обліковий лист тракториста № 8/2-Т за серпень 2022 року від 31 серпня 2022 року (обмолот ячменю);

обліковий лист тракториста № 8/3-Я за серпень 2022 року від 31 серпня 2022 року (перевезення ячменю);

обліковий лист тракториста № 8/4-Л за серпень 2022 року від 31 серпня 2022 року (перевезення ячменю).

Оприбуткування зерна ячменю ярого відбувалося на підставі:

реєстру намолоту за серпень 2022 року;

накладної (внутрігосподарського призначення) № 3 (форма № ВЗСГ-8) від 31 серпня 2022 року;

акту № 3 на сортування та сушіння продукції рослинництва (форма № 82) від 31 серпня 2022 року;

Рух зерна ячменю ярого відображений в оборотно-сальдовій відомості по рахунку 27 «Продукція сільськогосподарського виробництва» «Ярий ячмінь» за 2022 рік.

Операції по посіву та збиранню врожаю ярого ячменю СГПП «Сіянцівське» відображено у звіті про посівні площі сільськогосподарських культур під урожай 2022 року (Ф. № 4-сг) та звіті про збирання врожаю сільськогосподарських культур станом на 01 вересня 2022 року (Ф. № 37-сг).

Продаж ячменю пивоварного СГПП «Сіянцівське» відображено також в місячній формі статистичного спостереження звіті про реалізацію продукції сільського господарства за січень-серпень 2022 року (Ф. № 21-заг), звіті про реалізацію продукції сільського господарства за січень-вересень 2022 року (Ф. № 21-заг) та звіті про реалізацію продукції сільського господарства за січень-жовтень 2022 року (Ф. № 21-заг).

Вирощена сільськогосподарська продукція зберігається в складських приміщеннях, які належать СГПП «Сіянцівське» на праві власності, а також і приміщення для стоянки та ремонту техніки, а саме:

Будівля зерноскладу, загальною площею 1076,7 кв. м., яка знаходиться за адресою: Рівненська обл., Рівненський р-н, с. Сіянці, вул. Ватутіна, буд. 47-В, згідно Витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності № 79534677 від 03 лютого 2017 року;

Будівля складу (переобладнана під зерносклад), загальною площею 210,3 кв. м., яка знаходиться за адресою: Рівненська обл., Рівненський р-н, с. Сіянці, вул. Ватутіна, буд. 47-Д, згідно Витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності № 79539501 від 03 лютого 2017 року;

Будівля корівника (переобладнана під зерносклад), загальною площею 1871 кв. м., яка знаходиться за адресою: Рівненська обл., Рівненський р-н, с. Сіянці, вул. Ватутіна, буд. 47, згідно Витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності № 79522829 від 03 лютого 2017 року;

Піднавіс на техніку, загальною площею 520,3 кв. м., яка знаходиться за адресою: Рівненська обл., Рівненський р-н, с. Сіянці, вул. Ватутіна, буд. 47-Е, згідно Витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності № 305286014 від 19 липня 2022 року;

Будівля ремонтної майстерні, загальною площею 256,6 кв. м., яка знаходиться за адресою: Рівненська обл., Рівненський р-н, с. Сіянці, вул. Ватутіна, буд. 47-Г, згідно Витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності № 79560946 від 03 лютого 2017 року;

Гараж автомашин, загальною площею 548,7 кв. м., яка знаходиться за адресою: Рівненська обл., Рівненський р-н, с. Сіянці, вул. Ватутіна, буд. 47-Б, згідно Витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності № 79542898 від 03 лютого 2017 року;

Будівля машинно-тракторного парку (МТП), загальною площею 239 кв. м., яка знаходиться за адресою: Рівненська обл., Рівненський р-н, с. Сіянці, вул. Зарічна, буд. 25, згідно Витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності № 79531176 від 03 лютого 2017 року;

Будівля вагової, загальною площею 13,5 кв. м., яка знаходиться за адресою: Рівненська обл., Рівненський р-н, с. Сіянці, вул. Ватутіна, буд. 47-А, згідно Витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності № 79536950 від 03 лютого 2017 року;

Будівля заправки, загальною площею 27,9 кв. м., яка знаходиться за адресою: Рівненська обл., Рівненський р-н, с. Сіянці, вул. Зарічна, буд. 29, згідно Витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності № 307581459 від 17 серпня 2022 року.

Будівлі стоять на балансі СГПП «Сіянцівське», що підтверджується оборотно-сальдовою відомістю по рахунку 10 «Основні засоби Будівлі».

В своїй господарській діяльності СГПП «Сіянцівське» використовує власний транспортний засіб, а саме:

Трактор колісний, марка МТЗ 80, реєстраційний номер НОМЕР_1 , що підтверджується свідоцтвом про реєстрацію машини серія НОМЕР_2 від 18 березня 2013 року;

Трактор колісний, марка ХТЗ-248К.20, реєстраційний номер НОМЕР_3 , що підтверджується свідоцтвом про реєстрацію машини серія НОМЕР_4 від 27 вересня 2019 року;

Трактор колісний, марка Беларус-82.1, реєстраційний номер НОМЕР_5 , що підтверджується свідоцтвом про реєстрацію машини серія НОМЕР_6 від 16 березня 2021 року;

Трактор колісний, марка Беларус-892.2, реєстраційний номер НОМЕР_7 , що підтверджується свідоцтвом про реєстрацію машини серія НОМЕР_8 від 22 лютого 2022 року;

Комбайн зернозбиральний, марка John Deer, реєстраційний номер НОМЕР_9 , що підтверджується свідоцтвом про реєстрацію машини серія НОМЕР_10 від 21 червня 2001 року;

Комбайн зернозбиральний, марка New Holland, реєстраційний номер НОМЕР_11 , що підтверджується свідоцтвом про реєстрацію машини серія НОМЕР_12 від 22 лютого 2022 року;

Автомобіль вантажний, марка ГАЗ-САЗ-3507, реєстраційний номер НОМЕР_13 , що підтверджується свідоцтвом про реєстрацію транспортного засобу серія НОМЕР_14 від 14 вересня 2001 року;

Автомобіль вантажний, марка САЗ-3507, реєстраційний номер НОМЕР_15 , що підтверджується свідоцтвом про реєстрацію транспортного засобу серія НОМЕР_16 від 14 вересня 2001 року.

Трактор колісний, марка ХТЗ-17021, реєстраційний номер НОМЕР_17 , що підтверджується свідоцтвом про реєстрацію машини серії НОМЕР_18 від 18.03.2013 року.

Вся техніка та обладнання стоїть на балансі підприємства та обліковується на балансовому рахунку 10 «Основні засоби Техніка та обладнання».

Вся інформація про наявні орендовані земельні ділянки, сільськогосподарську техніку та обладнання, склади, будівлі та інші господарські приміщення надана в «Повідомленнях про об`єкти оподаткування або об`єкти, пов`язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність» (форма № 20-ОПП) (реєстраційні номери 9012009030, 9128878435, 9173217173).

Рішенням комісії Головного управління ДПС у Рівненській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі Комісія) №7670084/30716379 від 18 листопада 2022 року відмовлено в реєстрації податкової накладної № 19 від 01 вересня 2022 року.

Рішенням комісії Головного управління ДПС у Рівненській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних № 7670082/30716379 від 18 листопада 2022 року відмовлено в реєстрації податкової накладної № 20 від 03 жовтня 2022 року.

Рішенням комісії Головного управління ДПС у Рівненській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №7670080/30716379 від 18 листопада 2022 року відмовлено в реєстрації податкової накладної № 21 від 04 жовтня 2022 року).

Рішенням комісії Головного управління ДПС у Рівненській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних № 7670073/30716379 від 18 листопада 2022 року відмовлено в реєстрації податкової накладної № 22 від 06 жовтня 2022 року.

Рішенням комісії Головного управління ДПС у Рівненській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №7670078/30716379 від 18 листопада 2022 року відмовлено в реєстрації податкової накладної № 23 від 06 жовтня 2022 року.

Рішенням комісії Головного управління ДПС у Рівненській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №7689702/30716379 від 22 листопада 2022 року відмовлено в реєстрації податкової накладної № 24 від 12 жовтня 2022 року.

Рішенням комісії Головного управління ДПС у Рівненській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №7689700/30716379 від 22 листопада 2022 року відмовлено в реєстрації податкової накладної № 25 від 13 жовтня 2022 року.

Підставою для відмови зазначено ненадання платником копій: первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання, транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних.

Позивачем подано скарги до Комісії центрального рівня.

Рішеннями за результатами розгляду скарги №70200/30716379/2 від 08 грудня 2022 року, № 70211/30716379/2 від 08 грудня 2022 року, № 70212/30716379/2 від 08 грудня 2022 року, № 70175/30716379/2 від 08 грудня 2022 року, № 70174/30716379/2 від 08 грудня 2022 року, №72573/30716379/2 від 13 грудня 2022 року та № 72574/30716379/2 від 13 грудня 2022 року скарги позивача залишено без задоволення та рішення Комісії регіонального рівня про відмову у реєстрації податкових накладних без змін.

Не погоджуючись із вказаними рішеннями Комісії ГУ ДПС у Рівненській області, якими відмовлено у реєстрації спірних податкових накладних в ЄРПН, позивач звернувся до суду із цим позовом.

ІV. ПОЗИЦІЯ АПЕЛЯЦІЙНОГО СУДУ

Перевіривши за наявними у справі матеріалами доводи, викладені у апеляційній скарзі, правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права і правової оцінки обставин у справі у межах, визначених статтею 308 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України), колегія суддів встановила таке.

Відповідно до підпункту 14.1.160 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України єдиний реєстр податкових накладних - реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, який ведеться центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами.

Платник податку зобов`язаний на дату виникнення податкових зобов`язань скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін (пункту 201.1 статті 201 Податкового кодексу України).

Згідно із абзацами першим-третім пункту187.1 статті 187 Податкового кодексу України датою виникнення податкових зобов`язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:

а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;

б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.

Отож, відповідно до абзацу першого пункту 201.7 статті 201 Податкового кодексу України податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс).

Відповідно до абзацу п`ятого пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин (абзац десятий пункту201.10 статті 201 Податкового кодексу України).

Відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

01.02.2020 набрала чинності Постанова Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 року №1165, якою затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок №1165).

Відповідно до абзацу 1 пункту 6 Порядку №1165 у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.

Згідно з пунктом 7 Порядку №1165 у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.

У разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації (пункт 10 Порядку №1165).

Відповідно до пункту 11 Порядку №1165 у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються:

1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування;

2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку;

3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.

Згідно з пунктом 25 Порядку № 1165 Комісії регіонального рівня приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації, врахування або неврахування таблиці даних платника податку, відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

Як вбачається зі змісту квитанцій про зупинення реєстрації податкових накладних у цій справі, підставою для такого зупинення став пункт 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій.

Відповідно до пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток №3 до Порядку №1165), підставою для зупинення реєстрації податкових накладних є: відсутність товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податковій накладній, поданій для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), у таблиці даних платника податку на додану вартість (далі - платник податку) як товару/послуги, що на постійній основі постачається, та обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній/ розрахунку коригування до податкової накладної на збільшення суми податкових зобов`язань, яку/який подано для реєстрації в Реєстрі, дорівнює або перевищує величину залишку, що визначається як різниця між обсягом придбання на митній території України такого/такої товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 1 січня 2017 р. в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі, і митних деклараціях, збільшеного у 1,5 раза, та обсягом постачання відповідного товару/послуги, зазначеного/ зазначеної в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 1 січня 2017 р. у Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 50 відсотків) груп товарів (продукції), визначених ДПС та затверджених відповідним наказом, оприлюдненим на офіційному веб-сайті ДПС.

Відтак, з аналізу пункту 1 Критеріїв ризиковості слідує, що здійснення операцій свідчить про те, що для того, аби встановити наявність у господарської операції такої ознаки мають існувати визначені цим пунктом передумови, а також для підтвердження відповідності господарської операції вказаному критерію слід навести обґрунтований розрахунок за цим критерієм, якому відповідає платник податку, чого вимагає пункт 11 Порядку №1165.

Дослідивши зібрані у справі докази та доводи представників сторін, колегія суддів дійшла висновку про безпідставне зупинення реєстрації податкових накладних, позаяк на підтвердження відображених підстав та обставин для зупинення реєстрації податкових накладних відповідач не привів жодних доказів та мотивів, які б дозволяли дійти висновку про порушення позивачем визначеного пунктом 1 названого Додатку до Порядку №1165 критерію ризикованості.

Контролюючим органом не наведено обґрунтування того, що обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податкових накладних/розрахунку коригування до податкової накладної на збільшення суми податкових зобов`язань, які/який подано для реєстрації в Реєстрі, дорівнює або перевищує величину залишку, що визначається як різниця між обсягом придбання на митній території України такого/такої товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 1 січня 2017 в отриманих податкових накладних/ розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі, і митних деклараціях, збільшеного у 1,5 раза, та обсягом постачання відповідного товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 1 січня 2017 у Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 50 відсотків) груп товарів (продукції), визначених ДПС та затверджених відповідним наказом, оприлюдненим на офіційному веб-сайті ДПС, що свідчить про необґрунтованість таких квитанцій.

Як наслідок колегія суддів вказує на необґрунтованість віднесення господарських операцій до відповідного критерію, що визначений пунктом 1 Критеріїв ризиковості господарських операцій.

Відносно зазначення у квитанціях про зупинення реєстрації податкових накладних відомостей про те, що відповідні коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг, відсутні у таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу постачання, то зі змісту пунктів 12, 14 Порядку №1165 слідує, що подання зазначеної таблиці є правом, а не обов`язком платника податку.

При цьому, доказів того, що обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбаного товару/послуги та обсягу його постачання відповідачами не надано.

Як наслідок, зібраними у справі доказами та приведеними положеннями законодавства підтверджуються висновки суду першої інстанції про те, що надіслані на адресу позивача квитанції про зупинення реєстрації податкових накладних не відповідають вимогам, що встановлені до них пунктом 11 Порядку №1165 в частині необхідності зазначення критерію (їх) ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (їх) зупинено реєстрацію податкової накладної в Реєстрі, із обґрунтованим належними доказами розрахованим показником за цим критерієм, якому відповідає платник податку.

Станом на дату прийняття оскаржуваного рішення про відмову у реєстрації податкової накладної набув чинності наказ Міністерства фінансів України № 520 від 12 грудня 2019 року(далі - Порядок № 520), яким затверджено Порядок прийняття рішень про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Відповідно до пункту 2 названого Порядку №520 прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС.

У разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі (пункт 4 Порядку № 520).

За змістом пункту Порядку № 520, перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.

За приведених положень законодавства, колегія суддів приходить до висновку, що вжите у цій нормі словосполучення «може включати» переконує, що у кожному окремому випадку перелік таких документів є індивідуальним.

При цьому, форма рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, передбачена у додатку до Порядку №520, чітко встановлює, що документи, які не надано, необхідно підкреслити. Оскаржувані рішення взагалі не містить жодних підкреслень у вказаній графі.

Окрім зазначеного вище, колегія суддів звертає увагу на те, що для виникнення податкового зобов`язання з ПДВ достатньо настання однієї з подій, то обов`язок продавця виписати і зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну на відповідну суму ПДВ, кореспондує з правом контролюючого органу вимагати у платника ПДВ ту документацію, яка підтверджує настання саме такої події, а не обох подій одночасно. Якщо мова йде про оплату платником податку товарів, то документами, достатніми для підтвердження такої операції будуть документи, що засвідчують факт зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, і такі документи можуть вважатися необхідною передумовою для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної в ЄРПН. У разі якщо поставка товару передувала оплаті за нього, то для реєстрації податкової накладної необхідні документи, що підтверджують факт відвантаження товару.

Натомість вказаних обставин відповідачі не врахували, при прийнятті оскаржуваних рішень, не з`ясували за якої із подій складено податкові накладні та якими саме первинними документами могла бути підтверджена така подія.

Із змісту оскаржуваних рішень, зокрема рішень №7689702/30716379, №№7689700/30716379, якими відмовлено у реєстрації податкових накладних №24, 25 слідує, що підставою для їх прийняття слугувало: не надання платником податку копій документів, договорів, зокрема зовнішньоекономічних контрактів, з додатками до них; ненаданням копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження і розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних; розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків.

Щодо рішень №7670084/30716379, № 7670082/30716379, №7670080/30716379, №7670073/30716379, №7670078/30716379, якими відмовлено у реєстрації податкових накладних №19-23 слідує, що підставою для їх прийняття слугувало: ненаданням копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження і розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних.

Однак, як встановлено судом першої інстанції та підтверджено матеріалами справи позивачем до податкових накладних, які подано до контролюючого органу, надано пояснення щодо господарських операцій з разом з первинними документами, що підтверджують їх проведення.

Позивачем були надані первинні документи бухгалтерського обліку на підтвердження господарської операції: договори, акти виконаних робіт, товарно-транспортні накладні, документи бухгалтерського обліку тощо.

Позивач у наданих листах-поясненнях до повідомлення зазначив, що розрахунок за послуги на момент подання цього листа, а зокрема оплата за ячмінь пивоварний була здійснена ТОВ «Суффле Агро Україна» не в повному розмірі, що підтверджується відповідними банківськими виписками.

Щодо не надання платником «свідоцтв про реєстрацію ТЗ, якими перевозився товар», то як вірно враховано судом першої інстанції, відповідно до п. 3.1. Договорів купівлі-продажу № 1000079453 від 31 серпня 2022 року, № 1000079802 від 03 жовтня 2022 року, № 1000079802 від 03 жовтня 2022 року, № 1000079816 від 04 жовтня 2022 року, № 1000079869 від 11 жовтня 2022 року, №1000079869 від 11 жовтня 2022 року визначено, що «поставка здійснюється шляхом само вивозу Покупцем товару власним автомобільним транспортом та за власний рахунок з одного чи кількох наступних складів продавця …», тобто в позивач не здійснював перевезення товару та відповідно і не міг надати свідоцтв про реєстрацію ТЗ. Щодо того, що «платником не надано документів на придбання та використання паливо-мастильних матеріалів за 2021 рік (договору, видаткових накладних, товарно-транспортних накладних, розрахункових документів, документів на списання тощо)», то як вірно враховано судом першої інстанції, до пояснень, що надавалися позивачем було долучено: Договір поставки № 13 від 24 січня 2017 року відповідно до якого Товариство з обмеженою відповідальністю «САТЕЛІТ ОЙЛ» поставило для СГПП «Сіянцівське» дизпаливо та інші документи, зокрема рахунок на оплату № 10 від 11 січня 2022 року на суму 288 333,00 грн., у т. ч. ПДВ 48 055,50 грн., видаткова накладна № 16 від 20 січня 2022 року; товарно-транспортна накладна на відпуск нафтопродуктів (нафти) № ББ 22023464 від 20 січня 2022 року; сертифікат відповідності № DIN.01100-21 від 26 листопада 2021 року, Паспорт якості № 1618 від 24 грудня 2021 року; платіжне доручення № 1079 від 11 січня 2022 року на суму 288 333,00 грн., у т. ч. ПДВ 48 055,50 грн.; банківська виписка за 11 січня 2022 року; рахунок № 52 від 25 січня 2021 року на суму 221 958,00 грн., у т. ч. ПДВ 36 993, 00 грн.; видаткова накладна № 47 від 04 лютого 2021 року; товарно-транспортна накладна на відпуск нафтопродуктів (нафти) № ББ 22023220 від 04 лютого 2021 року; сертифікат відповідності № UA 1О076.0067-20 від 02 грудня 2020 року; паспорт якості № 1589 від 02 грудня 2020 року; платіжне доручення № 682 від 25 січня 2021 року на суму 221 958,00 грн., у т. ч. ПДВ 36 993, 00 грн..; банківська виписка за 25 січня 2021 року; Рахунок № 717 від 29 липня 2021 року на суму 277 182,00 грн., у т. ч. ПДВ 46 197,00 грн.; видаткова накладна № 658 від 06 серпня 2021 року; товарно-транспортна накладна на відпуск нафтопродуктів (нафти) № ББ 22023375 від 06 серпня 2021 року; сертифікат відповідності № UA 1О076.0072-20 від 04 грудня 2020 року; Паспорт якості № 1016 від 20 липня 2021 року; платіжне доручення № 908 від 30 липня 2021 року на суму 277 182,00 грн., у т. ч. ПДВ 46 197,00 грн.; банківська виписка за 30 липня 2021 року; рахунок № 855 від 30 серпня 2021 року на суму 238 995 грн., у т. ч. ПДВ 39 832,60 грн.; видаткова накладна № 720 від 30 серпня 2021 року; товарно-транспортна накладна на відпуск нафтопродуктів (нафти) № ББ 22024166 від 30 серпня 2021 року; сертифікат відповідності № DIN 00181-21 від 12 квітня 2021 року; паспорт якості № 1003 від 01 серпня 2021 року; платіжне доручення № 925 від 30 серпня 2021 року на суму 488 565,00 грн., у т. ч. ПДВ 81 427,50 грн.; банківська виписка за 30 серпня 2021 року; рахунок № 854 від 30 серпня 2021 року на суму 249 570,00 грн., у т. ч. ПДВ 41 595,00 грн.; видаткова накладна № 778 від 24 вересня 2021 року; товарно-транспортна накладна на відпуск нафтопродуктів (нафти) № ББ 22023417 від 24 вересня 2021 року; сертифікат відповідності № DIN 00291-21 від 24 травня 2021 року; паспорт якості № 226 від 24 травня 2021 року; платіжне доручення № 925 від 30 серпня 2021 року на суму 488 565,00 грн., у т. ч. ПДВ 81 427,50 грн.; банківська виписка за 30 серпня 2021 року; рахунок № 1111 від 03 листопада 2021 року на суму 283 743,00 грн., у т. ч. ПДВ 47 290,50 грн.; видаткова накладна № 869 від 03 листопада 2021 року; товарно-транспортна накладна на відпуск нафтопродуктів (нафти) № ББ 22024267 від 03 листопада 2021 року; сертифікат відповідності № DIN 00250-20 від 31 грудня 2020 року; Паспорт якості № 1372 від 21 жовтня 2021 року; платіжне доручення № 1012 від 03 листопада 2021 року на суму 283 743,00 грн., у т. ч. ПДВ 47 290,50 грн.; банківська виписка за 03 листопада 2021 року та окрім того розрахунки з постачальниками наведені в оборотно-сальдовій відомості по рахунку 631 «Постачальники» за 2021, 2022 рік, а весь рух дизпалива відображено в відомостях використання ПММ за квітень-листопад 2021 рік та оборотно-сальдовій відомості по рахунку 203 «Паливо-мастильні матеріали» за 2021 рік.

Вказані первинні документи відповідають встановленим вимогам щодо форми та змісту та у колегії суддів відсутні підстави ставити під сумнів достовірність відображених у цих документах даних про господарські операції.

Однак, як слідує із змісту оскаржуваних рішень, у даному випадку відповідачем не здійснювався аналіз наданих позивачем документів на предмет їх належності, а також не враховано надані платником податків пояснення.

Таким чином, правових підстав для винесення оскаржуваних рішень про відмову у реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних не існувало.

За наведених обставин, зібраними у справі доказами та приведеними положеннями законодавства підтверджуються висновки суду першої інстанції про те, що оскаржувані рішення Головного управління ДПС у Рівненській області не відповідають критеріям чіткості та зрозумілості актів індивідуальної дії, та породжує їх неоднозначне трактування, що в свою чергу впливає на можливість реалізації права або виконання обов`язку платником податків виконати юридичне волевиявлення суб`єкта владних повноважень.

Відтак, невиконання податковим органом законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості акта індивідуальної дії призводить до його протиправності.

Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом в постановах від 23 жовтня 2018 року у справі №822/1817/18 (адміністративне провадження №К/9901/62472/18), від 21 травня 2019 року у справі №0940/1240/18 (адміністративне провадження №К/9901/7590/19), від 02 липня 2019 року у справі №140/2160/18 (адміністративне провадження №К/9901/13662/19).

Щодо доводів апелянта про те, що на момент винесення оскаржуваного рішення, позивачем не надано повного пакету підтверджуючих документів, передбачених вимогами Порядку №520, то колегія суддів зазначає, що у квитанціях про зупинення реєстрації податкових накладних в ЄРПН не витребовувалися конкретні документи, а пропозиція щодо надання документів є загальною, не конкретизованою та формальною, яка за своїм змістом дублює припис підпункту 3 пункту 11 Порядку №1165.

При цьому, приймаючи рішення про реєстрацію податкової накладної, контролюючий орган не повинен здійснювати повний аналіз господарської операцій позивача на предмет їх реальності. Змістовна оцінка господарської операції може бути проведена лише за результатом здійснення податкової перевірки, підстави та порядок проведення якої визначено нормами Податкового кодексу України. Адже, при реєстрації податкових накладних фактично проводиться моніторинг операції чи платника податків лише за зовнішніми (формальними) критеріями. Тому і суд за результати розгляду цієї справи не робить висновків щодо реальності господарських операцій за участю позивача, а лише оцінює наявність чи відсутність підстав для реєстрації податкових накладних.

У постановах від 12 листопада 2019 року у справі №816/2183/18, від 21 травня 2019 року у справі №0940/1240/18, від 18 лютого 2020 року у справі №360/1776/19, від 27 квітня 2020 року у справі №360/1050/19, від 18 червня 2020 року у справі №824/245/19-а та ряду інших суд касаційної інстанції наголошував на тому, що здійснення моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків є превентивним заходом, спрямованим на убезпечення від безпідставного формування податкового кредиту за операціями, що не підтверджені первинними документами або підтверджені платником податку копіями документів, які складені з порушенням законодавства. Здійснення моніторингу не повинно підміняти за своїм змістом проведення податкових перевірок як способу реалізації владних управлінських функцій податкового органу.

Щодо доводів апеляційної скарги які стосуються судового рішення про зобов`язання ДПС зареєструвати в ЄРПН спірні ПН, то згідно з приписами пунктів 19, 20 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 №1246, податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій:

прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування;

набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДПС відповідного рішення);

неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.

У разі надходження до ДПС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.

Отож, реєстрація в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної/розрахунку коригування, реєстрацію якої попередньо було зупинено належить до повноважень центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, яким є Державна податкова служба України.

При цьому, вказаною правовою нормою визначено обставини, за яких підставою для реєстрації податкової накладної є відповідне рішенням суду, яке набрало законної сили, про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування.

Окрім того, відповідно до частини 2 ст. 2, ч.2 КАС України будь- яке рішення суб`єкта владних повноважень, яке підлягає судовому оскарженню підлягає перевірці судом на предмет дотримання критеріїв прийняття такого рішення, що свідчить про відсутність будь-якого втручання у дискреційні повноваження державного органу.

Частиною 2 та 4 ст.245 КАС України визначено повноваження суду щодо можливості прийняття рішення з приводу зобов`язання суб`єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав та свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернуся.

Також колегія суддів зазначає, що на підставі зібраних у справі доказів судом не встановлено обставин, які унеможливлювали реєстрацію обумовлених податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних. Відповідачем в свою чергу на виконання вимог ч. 2 ст. 77 КАС України таких обставин не доведено. При цьому, як вбачається з матеріалів справи та приведених положень законодавства позивачем при складанні обумовлених податкових накладних в повній мірі дотримано норм ПК України, а відтак прийняття такого рішення щодо реєстрації податкової накладної виключає право відповідача діяти на власний розсуд.

Суд також зауважує, що рішення суду має бути не тільки законним та обґрунтованим, воно повинно бути ще й ефективним у захисті порушених прав, свобод та інтересів. А тому, вважає, що покладання на Державну податкову службу України, як на єдину уповноважену на такі дії особу, обов`язку зареєструвати податкову накладну не вважатиметься втручанням у його дискреційні повноваження.

Зазначене також узгоджується з передбаченим п.1 ст.1 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод правом особи на доступ до суду, що, зокрема, включає такий аспект, як право на розгляд справи судом із "повною юрисдикцією", тобто судом, що має достатні та ефективні повноваження щодо: повторної (після адміністративного органу) оцінки доказів; встановлення обставин, які були підставою для прийняття оскарженого адміністративного рішення; належного поновлення прав особи за результатами розгляду справи по суті (п.70 рішення Європейського суду з прав людини від 28.06.1990 у справі "Обермейєр проти Австрії"; п.155 рішення Європейського суду з прав людини від 04.03.2014 у справі "Гранд Стівенс проти Італії").

Підсумовуючи викладене, колегія суддів зазначає, що приведеними доводами апеляційної скарги, висновки суду першої інстанції не спростовуються, а зводяться лише до переоцінки та незгоди з ними.

Враховуючи викладене, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції та вважає, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права, доводами апеляційної скарги висновки, викладені в судовому рішенні, не спростовуються і підстав для його скасування не вбачається.

Керуючись ст. 308, ст. 311, ст. 315, ст. 316, ст. 321, ст. 325, ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційний суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Рівненській області залишити без задоволення.

Рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 02 серпня 2023 року у справі № 460/1178/23 залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених пунктом другим частини п`ятої статті 328 КАС України, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий суддя С. М. Шевчук судді Р. В. Кухтей С. П. Нос

СудВосьмий апеляційний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення29.11.2023
Оприлюднено01.12.2023
Номер документу115280578
СудочинствоАдміністративне
КатегоріяСправи з приводу адміністрування податків, зборів, платежів, а також контролю за дотриманням вимог податкового законодавства, зокрема щодо реалізації податкового контролю