02.08.2023
Справа № 482/686/21
Номер провадження 2/482/155/2023
РІШЕННЯ
Іменем України
02 серпня 2023 року місто Нова Одеса
Новоодеський районний суд Миколаївської області у складі: головуючого судді Баранкевич В.О., секретаря судового засідання Лебедьєвої А.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Нова Одеса цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , треті особи: ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , малолітній ОСОБА_5 , законний представник якого є батько ОСОБА_6 , про розірвання договору оренди земельної ділянки та стягнення заборгованості по орендній платі,-
встановив:
ОСОБА_1 , через свого представника ОСОБА_7 , звернулася до суду із позовом до ОСОБА_2 про розірвання договору оренди земельної ділянки та стягнення заборгованості по орендній платі.
Позовну заяву обґрунтовувала тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла її мати ОСОБА_8 , якій на праві приватної власності належала земельна ділянка площею 7,6629 га, що розташована в межах Дільничної сільської ради Новоодеського району Миколаївської області, та яку ОСОБА_8 , згідно договору оренди землі № 1, укладеного 25.12.2013 року передала в оренду строком на 49 років ОСОБА_9 .
Зазначає, що ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_9 помер. Спадщину після смерті ОСОБА_9 отримала його дружина ОСОБА_2 .
Позивач вказує, що ОСОБА_2 , в порушення зазначеного вище договору оренди земельної ділянки, не сплачує орендну плату, загальна сума заборгованості по якій за три роки складає 21009,19 грн., а тому просила про розірвання договору оренди землі, стягнення з відповідачки на користь позивачки вказаної суми орендної плати, повернення їй спірної земельної ділянки та стягнення з відповідачки судових витрат.
В свою чергу відповідачем було подано до суду відзив на позовну заяву, в якому остання позовних вимог ОСОБА_1 не визнала та просила відмовити у задоволенні позову в повному обсязі.
Позивач ОСОБА_1 у судове засідання не з`явилася, але надала до суду письмову заяву, в якій просила про задоволення позову та розгляд справи без її участі.
Відповідач ОСОБА_2 у судове засідання не з`явилася, про причини неявки не повідомила.
Третя особа ОСОБА_3 у судове засідання не з`явився, але надав до суду заяву, в якій просив про розгляд справи за його відсутності, позовні вимоги підтримав повністю.
Третя особа ОСОБА_4 у судове засідання не з`явилася, але надала до суду заяву, в якій просила про розгляд справи за її відсутності, позовні вимоги підтримала повністю.
Третя особа ОСОБА_5 та його законний представник ОСОБА_6 , що діє в інтересах малолітнього сина ОСОБА_5 , у судове засідання не з`явилися, але законний представник ОСОБА_6 надав до суду заяву, в якій просив про розгляд справи за їх відсутності, позовні вимоги визнав повністю.
Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Вивчивши доводи позову і матеріали справи, судом встановлені наступні факти та відповідні їм правовідносини.
ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_8 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 , місце державної реєстрації: Новоодеський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), актовий запис № 11 від 05.01.2021 року.
Відповідно до витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 30.09.2014 року у власності ОСОБА_8 перебувала земельна ділянка, розташована на території Дільничної сільської ради Новоодеського району Миколаївської області, кадастровий номер: 4824882300:003:000:0112, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, площею 7,6629 га, яка відповідно до договору оренди землі № 1 від 25.12.2013 року передана в оренду ОСОБА_9 , строком до 27.12.2062 року.
Відповідно до договору оренди землі № 1 укладеного 25.12.2013 року, ОСОБА_8 передала ОСОБА_9 в строкове платне користування земельну ділянку площею 7,6629 га, кадастровий номер 4824882300:003:000:0112, строком на 49 років, з орендною платою у грошовій формі в розмірі 3% від вартості земельної ділянки, а саме 4245,05 грн. за рік, зі строком сплати - до 20 числа останнього у звітному місяці.
ІНФОРМАЦІЯ_2 помер ОСОБА_9 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_2 , виданим 06.11.2017 року Новоодеським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Миколаївській області, актовий запис № 242.
Згідно витребуваної судом копії спадкової справи № 79/2018 до майна померлого ОСОБА_9 , спадщину після смерті останнього прийняла його дружина ОСОБА_2 , яка отримала відповідне свідоцтво про право на спадщину за законом від 04.12.2018 року.
Згідно витребуваної судом копії спадкової справи № 3/2021 до майна померлої ОСОБА_8 , спадщину після її смерті прийняли діти: донька ОСОБА_1 , донька ОСОБА_4 та син ОСОБА_5 , від імені якого діє ОСОБА_6 , а син ОСОБА_3 відмовився від прийняття спадщини на користь ОСОБА_1 .
Відповідно до свідоцтва про право на спадщину за законом, посвідченого 18.10.2021 року приватним нотаріусом Миколаївського районного нотаріального кругу Миколаївської області Філіпенко О.М., зареєстрованого в реєстрі за № 510, спадщина ОСОБА_1 складається, зокрема, з 2/4 частки земельної ділянки площею 7,6629 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташована: Новоодеська міська рада Миколаївського району Миколаївської області (адреса до реорганізації: Дільнична сільська рада Новоодеського району Миколаївської області), кадастровий номер 4824882300:003:000:0112.
Крім того із вказаної спадкової справи встановлено, що 26.12.2013 року ОСОБА_8 було складено заповіт, який посвідчено приватним нотаріусом Новоодеського районного нотаріального округу Філіпенком Д.В., за яким ОСОБА_8 заповіла земельну ділянку площею 7,6629 га., кадастровий номер 4824882300:003:000:0112, ОСОБА_9 .
Маючи намір успадкувати вказану земельну ділянку, після смерті ОСОБА_9 ОСОБА_2 звернулася до приватного нотаріуса Філіпенко О.М. із заявою про прийняття спадщини, але їй було відмовлено з посиланням на статтю 1266 ЦК України.
Відповідно до ст. 1216 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Стаття 1218 ЦК України передбачає, що до складу спадщини входять всі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті. Тобто, успадковуються не тільки майнові права на об`єкти права власності, а й права із здійсненням яких законом пов`язується виникнення майнових прав.
Право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення (ч. 1 ст. 1225 ЦК України).
Відповідно до змісту ст. 1261 ЦК України, у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
Пунктом 23 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 року № 7 «Про судову практику у справах про спадкування», роз`яснено, що свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, установленому цивільним законодавством. За наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину вимоги про визнання права на спадщину судовому розглядові не підлягають.
Згідно зі статтею 2 Закону України «Про оренду землі» відносини, пов`язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
Відповідно до положень статті 1 Закону України «Про оренду землі» оренда землі це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Згідно зі статтею 13 цього Закону договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Відповідно до статті 21 Закону України «Про оренду землі» орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди. Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.
Положеннями статті 32 Закону України «Про оренду землі» передбачено, що на вимогу однієї зі сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов`язків, передбачених статтями 24 і 25 цього Закону та умовами договору, в разі випадкового знищення чи пошкодження об`єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також на підставах, визначених ЗК України та іншими законами України.
Статтею 25 Закону передбачено обов`язки орендаря, в тому числі, щодо своєчасної та в повному обсязі сплати орендну плату за земельну ділянку.
У статті 141 Земельного кодексу України серед підстав припинення права користування земельною ділянкою, зокрема в пункті «д» частини першої цієї статті передбачено систематичну несплату земельного податку або орендної плати.
Статтею 629 ЦК України встановлено, що договір є обов`язковим для виконання сторонами
Разом з тим згідно із частиною другою статті 651 ЦК України договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї зі сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.
Аналіз зазначених норм дає підстави для висновку, що вказані положення закону, які регулюють спірні відносини, вимагають саме систематичної (два та більше випадків) несплати орендної плати, передбаченої договором, як підстави для розірвання договору оренди земельної ділянки. Що також є істотним порушенням умов договору, оскільки позбавляє позивачку можливості отримати гарантовані договором кошти за те, що її земельну ділянку використовує інша особа.
У правовій позиції, висловленій у справі № 6-1449цс17 від 11.10.2017 року Верховний Суд України зазначив, що системний аналіз зазначених положень законодавства з врахуванням врегулювання відносин, пов`язаних з орендою землі, зокрема, положеннями ЦК України, слід дійти висновку, що при вирішенні питання щодо розірвання договору оренди з підстави, передбаченої пунктом «д» статті 141 ЗК України, застосуванню також підлягають положення частини другої статті 651 ЦК України, згідно якої необхідна наявність істотного порушення стороною договору.
У правовому висновку у справі № 6-977цс16 від 28.09.2016 року Верховний Суд зазначив, що відповідно до ч. 1 ст. 32 зазначеного Закону на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов`язків, передбачених ст.ст. 24 і 25 цього Закону та умовами договору, а також на підставах, визначених ЗК України та іншими законами України. Згідно із п. «д» ч. 1 ст. 141 ЗК України підставою для припинення права користування земельною ділянкою є систематична несплата орендної плати. Аналіз зазначених норм дає підстави для висновку, що вказані положення закону, які регулюють спірні відносини, вимагають саме систематичної несплати орендної плати, як підстави для розірвання договору оренди земельної ділянки, в той час як разове порушення умов договору у цій частині не є підставою для його розірвання.
Відповідно до п. 31 договору оренди землі № 1 від 25.12.2013 року, дія договору припиняється шляхом його розірвання, зокрема, за рішенням суду на вимогу однієї зі сторін у наслідок невиконання другою стороною обов`язків, передбачених договором, та внаслідок випадкового знищення, пошкодження орендованої земельної ділянки, яке істотно перешкоджає її використанню, а також з інших підстав, визначених законом.
Позивач стверджує, що орендна плата протягом п`яти років не сплачується, відповідач вказані твердження жодним чином не спростувала, будь-яких доказів сплати орендної плати суду не надала.
Тому суд вважає за необхідне задовольнити позовні вимоги ОСОБА_1 щодо розірвання договору оренди землі, у зв`язку із систематичною несплатою ОСОБА_2 відповідної орендної плати.
Відповідно до листа Відділу у Новоодеському районі Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області від 29.12.2020 року, нормативна грошова оцінка земельної ділянки кадастровий номер 4824882300:003:000:0112, становить 212081,29 грн. - станом на 01.01.2017 року та 233435,42 грн. - станом на 01.01.2018, 01.01.2019, 01.01.2020 роках.
Виходячи з викладеного суд вважає за необхідне частково задовільнити вимоги ОСОБА_1 до ОСОБА_2 щодо стягнення заборгованості по орендній платі в сумі 21009,19 грн., оскільки позивачем успадковано 2/4 (1/2) частки вказаної земельної ділянки, а отже такою є і її частка з орендної плати. Інші частки даної орендної плати належать третім особам по справі: ОСОБА_4 та ОСОБА_5 (в інтересах якого діє ОСОБА_6 ), якими в рамках даної справи самостійні вимоги про стягнення на їх користь орендної плати не заявлялися. Отже стягненню з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 підлягає 1/2 частина заборгованості по орендній платі, що складає 10504,59 грн.
Така ж сама позиція суду стосується і вимоги позивача щодо передачі їй відповідачем земельної ділянки, оскільки ОСОБА_1 не являється єдиною власницею спірної земельної ділянки, а отже передача земельної ділянки їй одноособово неможлива.
Відповідно до ст. 141 ЦПК України з відповідача на користь позивача підлягає стягненню судовий збір у розмірі пропорційному до задоволених позовних вимог, що складає 454,00 грн.
Керуючись ст. ст. 10, 12, 223, 258, 259, 264, 265, 273 ЦПК України, суд, -
ухвалив:
Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , треті особи: ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_6 (в інтересах малолітнього сина ОСОБА_5 ), про розірвання договору оренди земельної ділянки та стягнення заборгованості по орендній платі - задовольнити частково.
Розірвати договір оренди землі № 1, укладений 25 грудня 2013 року між ОСОБА_8 та ОСОБА_9 щодо оренди земельної ділянки площею 7,6629 га, кадастровий номер 4824882300:003:000:0112, розташованої в межах Новоодеської міської рада Миколаївського району Миколаївської області (адреса до реорганізації: Дільнична сільська рада Новоодеського району Миколаївської області).
Стягнути з ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_3 ) на користь ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП НОМЕР_4 ) 10504 (десять тисяч п`ятсот чотири) грн. 59 коп. заборгованості зі сплати орендної плати за 2018-2020 роки.
Стягнути з ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_3 ) на користь ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП НОМЕР_4 ) 454,00 грн. судового збору.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Миколаївського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у ч. 2 ст. 358 ЦПК України.
Головуючий суддя В.О. Баранкевич
Суд | Новоодеський районний суд Миколаївської області |
Дата ухвалення рішення | 02.08.2023 |
Оприлюднено | 04.08.2023 |
Номер документу | 112602591 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них оренди |
Цивільне
Новоодеський районний суд Миколаївської області
Баранкевич В. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні