Справа № 127/21774/23
Провадження № 1-кс/127/8527/23
У Х В А Л А
Іменем України
02 серпня 2023 року м. Вінниця
Вінницький міський суд Вінницької області в складі:
слідчого судді: ОСОБА_1 ,
секретар судового засідання: ОСОБА_2
за участю:
прокурора: ОСОБА_3
представників власника майна: директора ТОВ "Інвестагро 2000" ОСОБА_4 , захисників: адвокатів ОСОБА_5 та ОСОБА_6
розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання прокурора Вінницької окружної прокуратури Вінницької області ОСОБА_7 про накладення арешту на майно у кримінальному провадженні №42021022240000059 від 19.07.2021, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 240 КК України, -
ВСТАНОВИВ:
Прокурор Вінницькоїокружної прокуратуриВінницької області ОСОБА_7 звернувся до суду з клопотанням про арешт майна, в якому просив накласти арешт на земельну ділянку з кадастровим номером 0522255500:02:000:3076, площею 12 га, цільове призначення: для розміщення та експлуатації основних, підсобних та допоміжних будівель та споруд підприємствами, що пов`язані з користуванням надрами, яка розміщена за адресою: Вінницька область, Липовецький район, Турбівська сщ/рада та на праві приватної власності належить ТОВ «Інвестагро 2000», шляхом заборони вчинення суб`єктами державної реєстрації, у тому числі державним чи приватним нотаріусам, будь-яких реєстраційних дій щодо зазначеної земельної ділянки.
Клопотання мотивоване тим, що слідчим управлінням ГУНП у Вінницькій області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42021022240000059 від 19.07.2021, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 240 КК України та в ході проведення якого виникла необхідність у накладені арешту на земельну ділянку з кадастровим номером 0522255500:02:000:3076, площею 12 га, цільове призначення: для розміщення та експлуатації основних, підсобних та допоміжних будівель та споруд підприємствами, що пов`язані з користуванням надрами, яка розміщена за адресою: Вінницька область, Липовецький район, Турбівська сщ/рада та на праві приватної власності належить ТОВ «Інвестагро 2000».
На думку прокурора, вказана земельна ділянка використовувалася в протиправній дійльності, на ній здійснювався незаконний видуботок корисних копалин, а відтак земельна ділянка являється речовим доказом у кримінальному провадженні.
Прокурор ОСОБА_3 в судовому засіданні клопотання підтримав, за викладених в ньому обставин, просив клопотання задовольнити та накласти арешт на земельну ділянку з метою забезпечення збереження речового доказу. В той же час, прокурор в судовому засіданні просив не брати до уваги обгрунтування клопотання, в частині заявленого цивільного позову та необхідності накладення арешту на земельну ділянку саме для забезпечення відшкодування шкоди.
Власник майнадиректор ТОВ"Інвестагро2000" ОСОБА_4 ,його захисники-адвокати ОСОБА_5 та ОСОБА_6 в письмових запереченнях та в судовому засіданні просили відмовити у задоволенні клопотання прокурора, посилаючись на відсутність підстав для обмеження права власності підприємства, яке не має жодного відношення до кримінального правопорушення.
Відповідно до частини четвертої статті 107 КПК України фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження під час розгляду питань слідчим суддею, крім вирішення питання про проведення негласних слідчих (розшукових) дій, та в суді під час судового провадження є обов`язковим. У разі неприбуття в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у судовому провадженні, чи в разі, якщо відповідно до положень цього Кодексу судове провадження здійснюється судом за відсутності осіб, фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження в суді не здійснюється.
Враховуючи вищенаведене, судовий розгляд здійснювався за фіксації процесу технічними засобами.
Суд, дослідивши вказане клопотання, матеріали кримінального провадження №42021022240000059, заслухавши думку прокурора, пояснення власника майна та його захисників, дійшов висновку, що клопотання підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до частини першої статті 170 КПК України арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом кримінального правопорушення, підлягає спеціальній конфіскації у підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб, конфіскації у юридичної особи, для забезпечення цивільного позову, стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди, можливої конфіскації майна. Арешт майна скасовується у встановленому цим Кодексом порядку.
Згідно з абзацом 2 частини першої статті 170 КПК України завданням арешту майна є запобігання можливості його приховування, пошкодження, псування, знищення, перетворення, відчуження. Слідчий, прокурор повинні вжити необхідних заходів з метою виявлення та розшуку майна, на яке може бути накладено арешт у кримінальному провадженні, зокрема шляхом витребування необхідної інформації у Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, інших державних органів та органів місцевого самоврядування, фізичних і юридичних осіб.
Арешт майна допускається з метою забезпечення:
1) збереження речових доказів;
2) спеціальної конфіскації;
3) конфіскації майна як виду покарання або заходу кримінально-правового характеру щодо юридичної особи;
4) відшкодування шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення (цивільний позов), чи стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди. (ч. 2 ст. 170 КПК)
Відповідно до частини другої статті 173 КПК України при вирішенні питання про арешт майна слідчий суддя, суд повинен враховувати: правову підставу для арешту майна; можливість використання майна як доказу у кримінальному провадженні, наявність обґрунтованої підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення або суспільно небезпечного діяння, що підпадає під ознаки діяння, передбаченого законом України про кримінальну відповідальність (якщо арешт майна накладається у випадках, передбачених пунктами 3, 4 частини другої статті 170 цього Кодексу); можливість спеціальної конфіскації майна (якщо арешт майна накладається у випадку, передбаченому пунктом 2 частини другої статті 170 цього Кодексу); розмір шкоди, завданої кримінальним правопорушенням, неправомірної вигоди, яка отримана юридичною особою (якщо арешт майна накладається у випадку, передбаченому пунктом 4 частини другої статті 170 цього Кодексу); розумність та співрозмірність обмеження права власності завданням кримінального провадження; наслідки арешту майна для підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб.
Частиною першою статті 98КПК України встановлено, що речовими доказами є матеріальні об`єкти, які були знаряддям вчинення кримінального правопорушення, зберегли на собі його сліди або містять інші відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження, в тому числі предмети, що булиоб`єктом кримінальнопротиправних дій, гроші, цінності та інші речі, набуті кримінально протиправним шляхом або отримані юридичною особою внаслідок вчинення кримінального правопорушення.
Відповідно до пунктів 1, 2 частини другої статті 173КПК України при вирішенні питання про арешт майна слідчий суддя, суд повинен враховувати: правову підставу для арешту майна; можливість використання майна як доказу у кримінальному провадженні.
З матеріалів справи вбачається, що слідчим управлінням ГУНП у Вінницькій області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42021022240000059 від 19.07.2021, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 240 КК України.
З витягу з Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42021022240000059 від 19.07.2021 слідує, що: «До Немирівської окружної прокуратури з УСР у Вінницькій області надійшли матеріали щодо можливого незаконного видобутку корисних копалин ТОВ «Вінкор СВ» на території Турбівської селищної ради Вінницької області.»
Обґрунтовуючи клопотання прокурором зазначається, що досудовим розслідуванням установлено, що відповідно до протоколу №1 загальних зборів учасників Товариства з обмеженою відповідальністю «Вінкор СВ» (далі Товариство) від 01.12.2016 ОСОБА_8 призначено директором Товариства.
Відповідно допосадової інструкціїдиректора, ОСОБА_8 наділений організаційно-розпорядчимиобов`язками,тобто являючисьслужбовою особою, зокрема визначає та формулює політику розвитку та управління виробничо-господарською і фінансово-економічною діяльністю Товариства, погоджує її із загальними зборами учасників Товариства, спрямовує діяльність Товариства на отримання максимального прибутку, забезпечує підвищення продуктивності праці, раціональне використання усіх ресурсів, запровадження ефективних методів організації управління, удосконалення господарського механізму, забезпечує планову рентабельність і фінансову стійкість господарської діяльності Товариства, управляє розподілом матеріальних, людських і фінансових ресурсів за напрямами діяльності забезпечує безпосередній процес виробництва та реалізації продукції/товарів/послуг відповідно до планових показників, коригує витрати на розширення й оновлення виробництва, організовує службу охорони праці в Товаристві, організовує ведення бухгалтерського обліку тощо.
Товариство утворено відповідно до Цивільного та Господарського кодексів України, Закону України «Про господарські товариства» та діє на підставі статуту, затвердженого загальними зборами учасників ТОВ «Вінкор СВ», протоколом № 1 від 01.12.2016. Предметом діяльності товариства є зокрема, добування піску, гравію, глин і каоліну.
За частиною 1 статті 19 КУпН надра надаються у користування підприємствам, установам, організаціям і громадянам лише за наявності у них спеціального дозволу на користування ділянкою надр. Право це засвідчується актом про надання гірничого відводу. При укладенні угод про розподіл продукції надра надаються в користування на підставі угоди про розподіл продукції з оформленням спеціального дозволу на користування надрами та акту про надання гірничого відводу.
У відповідності до статті 28 КУпН користування надрами є платним. Плата справляється за користування надрами в межах території України, її континентального шельфу і виключної (морської) економічної зони. Плата за користування надрами справляється у вигляді: 1) рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин; 2) рентної плати за користування надрами в цілях, не пов`язаних з видобуванням корисних копалин;
Рентна плата за користування надрами для видобування корисних копалин та рентна плата за користування надрами в цілях, не пов`язаних з видобуванням корисних копалин встановлюється Податковим кодексом України.
За статтею 24 Гірничого закону України гірниче підприємство при проведенні гірничих робіт повинно мати: спеціальний дозвіл на користування надрами, акт про надання гірничого відводу (крім користувачів нафтогазонасосними та бурштиноносними надрами); технічний проект, затверджений і погоджений у встановленому порядку; геолого-маркшейдерську, технічну та обліково-контрольну документацію (календарні плани розвитку гірничих робіт, проекти, паспорти, схеми). Всі технічена документація повинна вестися відповідно до вимог правил безпеки, правил технічної експлуатації, єдиних правил безпеки при підривних роботах та інших нормативно-правових актів.
Так, у ході досудового розслідування установлено, що Товариство, на підставі договору оренди землі, укладеного 14.06.2021 з Товариством з обмеженою відповідальність «Інвестагро 2000» має в оренді земельну ділянку з кадастровим номером 0522255500:02:000:3076, площею 12 га, з цільовим призначенням для розміщення і експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємствами, що пов`язані з користуванням надрами, яка розташована на території Турбівської територіальної громади Вінницької області, терміном на два роки. Дозвіл на користування надрами Товариством на вказану ділянку не отримувався.
В свою чергу, Товариство має спеціальний дозвіл на користування надрами № 4909, виданий 09.07.2018 на геологічне вивчення пісків в якості будівельної сировини, затвердження запасів ДКЗ України за промисловими категоріями, назва родовища ділянка Журавська 3 (0,5 км на південний захід від с. Журава), строком дії 3 роки (тобто до 09.07.2021).
Також, під час досудового розслідування встановлено, що Товариство подавало податкову звітність до ГУ ДПС у Вінницькій області у період 2021-2022 років, а саме здійснювало розрахунок з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин, зазначаючи підставу сплати рентної плати спеціальний дозвіл на користування надрами № 4909, виданий 05.07.2018, терміном на 3 роки (в той час, як зазначений дозвіл виданий на геологічне вивчення піску на ділянці Журавська 3, терміном на 3 роки (до 07.2021).
Встановлено, що директор ТОВ «Вінкор СВ» ОСОБА_8 , будучи службовою особою, використовуючи своє службове становище, тобто діючи умисно, в супереч вимог статті 19 Кодексу України про надра та статті 24 Гірничого закону України, достовірно знаючи про те, що у Товариства відсутній спеціальний дозвіл на користування надрами на земельну ділянку з кадастровим номером 0522255500:02:000:3076, як керівник підприємства, використуваючи службове становище здійснив незаконне видобування корисних копалин на зазначеній земельній ділянці.
Відповідно до висновку експерта від 04.10.2022 №CE-19-22/34818-ФХД на земельній ділянці з кадастровим номером 0522255500:02:000:3076, площею 12 га виявлено наявність не карбонатного, незасміченого рослинними залишками, супіску світлого жовто-коричневого кольору, основу якого складає кварц з незначною кількістю польових шпатів та оксидів заліза; основу елементного складу становить кремній, крім цього до елементного складу входять алюміній, залізо марганець, титан, калій, кальцій, цирконій, стронцій; в якості другорядних елементів виявлено хром, цинк, натрій та магній».
Згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 12.12.1994 року № 827 «Про затвердження переліків корисних копалин загальнодержавного та місцевого значення» супісок є корисною копалиною місцевого значення.
Реалізовуючи свій злочинний умисел, спрямований на незаконне видобування корисних копалин місцевого значення, ОСОБА_8 , у період часу з 22.10.2021 по 29.06.2022, перебуваючи на посаді директора ТОВ «Вінкор СВ», будучи службовою особою організував самовільне користування надрами, а саме незаконне видобування корисних копалин (супіску) на території земельної ділянки з кадастровим номером 0522255500:02:000:3076, яка розташована на території Турбівської територіальної громади Вінницької області без наявності спеціального дозволу на користування надрами, залучивши, шляхом надання усних вказівок, до здійснення незаконної діяльності водія екскаватора ТОВ «Вінкор СВ» ОСОБА_9 , який здійснював навантаження піску на вантажні автомобілі за допомогою екскаватора та не був обізнаний щодо незаконності таких дій. Зазначене видобування корисних копалин здійснювалося за відсутності гірничого відводу з використанням екскаватора колісного VOLVO EW 160 B (двигун НОМЕР_1 , 2005 р.в.) та екскаватора колісного JCB JS175W (двигун 6 НОМЕР_2 , 2006 р.в.) та відповідно до листа Головного управління Держпродспоживслужби у Вінницькій області відносяться до спеціальних машин, з подальшою реалізацією незаконно видобутого супіску невстановленим особам.
Так, своїми умисними діями ОСОБА_8 будучи службовою особою, використовуючи своє службове становище, на території земельної ділянки з кадастровим номером 0522255500:02:000:3076 Турбівської селищної ради Вінницької області, у період часу з 22.10.2021 по 29.06.2022, вчинив незаконне видобування супіску, які є корисною копалиною місцевого значення у великих розмірах.
Відповідно довисновку експертавід 11.05.2023№ 8026/22-21/2934/2935/2936/23-21за результатамипроведення судовоїінженерно-екологічноїекспертизи загальнийрозмір збитків,станом на2021та 2022роки,заподіяних державі,внаслідок самовільногокористування надрами,а самевидобування кориснихкопалин супіску вмежах земельноїділянки зкадастровим номером0522255500:02:000:3076на територіїТурбівської селищноїради Вінницькоїобласті,в загальномустановить 42171698,50грн.(сорокдві мільйонисто сімдесятодна тисячашістсот дев`яностовісім гривеньп`ятдесяткопійок), що в 36 095 раз перевищує неоподаткований мінімум доходів громадян станом на 2021 та 2022 роки та є великими розмірами.
Відповідно до висновку експерта від 11.05.2023 № 8026/22-21/2934/2935/2936/23-21 за результатами проведення судової інженерно-екологічної експертизи - територія земельної ділянки з кадастровим номером 0522255500:02:000:3076 Турбівської селищної ради Вінницької області зазнала ознак негативного антропогенного впливу на довкілля, пов`язаного з проведенням діяльності незаконного видобутку корисних копалин без спеціального на те дозволу її екосистема набула незворотних порушень і не може бути відновлена до початкового стану.
Вищевказані обставини підтверджуються витягом з ЄРДР за №42021022240000059 від 19.07.2021, протоколом огляду місця події від 25.08.2022, довідкою про результати участі у слідчих діях дослідження околиці Турбівська селищна рада, протоколом допиту свідка від 26.08.2022.
21 червня 2023 року ОСОБА_8 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 240 КК України тобто у порушенні встановлених правил використання надр, які створили небезпеку для довкілля, а також у незаконному видобуванні корисних копалин місцевого значення у великому розмірі службовою особою з використанням службового становища.
З інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно №337721407 від 03.07.2023 слідує, що право власності на земельну ділянку з кадастровим номером 0522255500:02:000:3076, площею 12 га, цільове призначення: для розміщення та експлуатації основних, підсобних та допоміжних будівель та споруд підприємствами, що пов`язані з користуванням надрами, яка розміщена за адресою: Вінницька область, Липовецький район, Турбівська сщ/рада зареєстровано за ТОВ «Інвестагро 2000».
Постановою слідчого від 23.06.2023 земельна ділянка з кадастровим номером 0522255500:02:000:3076, площею 12 га, цільове призначення: для розміщення та експлуатації основних, підсобних та допоміжних будівель та споруд підприємствами, що пов`язані з користуванням надрами, яка розміщена за адресою: Вінницька область, Липовецький район, Турбівська сщ/рада визнана речовим доказом у кримінальному провадженні №42021022240000059 від 19.07.2021.
Згідно з пунктом першим частини другої статті 170 КПК України арешт майна допускається з метою забезпечення збереження речових доказів.
Відповідно до частини третьої статті 170КПК України у випадку, передбаченому пунктом 1 частини другої цієї статті, арешт накладається на майно будь-якої фізичної або юридичної особи за наявності достатніх підстав вважати, що воно відповідає критеріям, зазначеним у статті 98 цього Кодексу.
Наведене свідчить про те, що вищевказана земельна ділянка була об`єктом кримінально протиправних дій, оскільки на ній здійснювався незаконний видуботок корисних копалин, а відтак, відповідно до статті 98 КПК України, земельна ділянка має значення речового доказу у кримінальному провадженні, оскільки містить відомості, які можуть бути використані, як доказ факту та обставин, що встановлюються під час кримінального провадження.
В той же час, відповідно до пунктів 5, 6 частини другої статті 173 КПК України при вирішенні питання про арешт майна слідчий суддя, суд повинен враховувати: розумність та співрозмірність обмеження права власності завданням кримінального провадження; наслідки арешту майна для підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб.
Згідно з пунктом 4 частини п`ятої статті 173 КПК України у разі задоволення клопотання слідчий суддя, суд постановляє ухвалу, в якій зазначає: заборону, обмеження розпоряджатися або користуватися майном у разі їх передбачення та вказівку на таке майно.
Таким чином, враховуючи правову підставу для арешту майна, наслідки арешту майна, розумність та співрозмірність обмеження права власності завданням кримінального провадження, наявність об`єктивної необхідності та виправданість такого втручання у права і свободи особи, слідчий суддя вважає, що арешт на земельну ділянку з кадастровим номером 0522255500:02:000:3076, площею 12 га, цільове призначення: для розміщення та експлуатації основних, підсобних та допоміжних будівель та споруд підприємствами, що пов`язані з користуванням надрами, яка розміщена за адресою: Вінницька область, Липовецький район, Турбівська сщ/рада та на праві приватної власності належить ТОВ «Інвестагро 2000», необхідно накласти шляхом заборони вчинення суб`єктами державної реєстрації, у тому числі державним чи приватним нотаріусам, будь-яких реєстраційних дій щодо зазначеної земельної ділянки, однак без позбавлення власника - ТОВ «Інвестагро 2000» права користування вказаним майном.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 131, 132, 167, 170, 172, 173, 309, 372, 395 КПК України, слідчий суддя, -
УХВАЛИВ:
Клопотання прокурора задовольнити.
Накласти арешт на земельну ділянку з кадастровим номером 0522255500:02:000:3076, площею 12 га, цільове призначення: для розміщення та експлуатації основних, підсобних та допоміжних будівель та споруд підприємствами, що пов`язані з користуванням надрами, яка розміщена за адресою: Вінницька область, Липовецький район, Турбівська сщ/рада та на праві приватної власності належить ТОВ «Інвестагро 2000», шляхом заборони вчинення суб`єктами державної реєстрації, у тому числі державним чи приватним нотаріусам, будь-яких реєстраційних дій щодо зазначеної земельної ділянки, однак без позбавлення власника - ТОВ «Інвестагро 2000» права користування вказаним майном.
Виконання таконтроль завиконанням ухвалисуду покластина слідчогослідчого управління Головногоуправління Національноїполіції уВінницькій області ОСОБА_10 .
Зобов`язати слідчого слідчого управління Головного управлінняНаціональної поліціїу Вінницькійобласті ОСОБА_10 повідомити заінтересованих осіб про накладання арешту на вищевказане майно.
Ухвала слідчого судді може бути оскаржена до Вінницького апеляційного суду протягом 5 днів з дня її проголошення, однак оскарження ухвали не зупиняє її виконання.
Слідчий суддя
Суд | Вінницький міський суд Вінницької області |
Дата ухвалення рішення | 02.08.2023 |
Оприлюднено | 03.05.2024 |
Номер документу | 112628264 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про арешт майна |
Кримінальне
Вінницький міський суд Вінницької області
Гриневич В. С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні