ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49027
E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25.07.2023м. ДніпроСправа № 904/746/23
за позовом ОСОБА_1 , м. Дніпро
до Садового товариства "АИСТ", с. Старі Кодаки, Дніпропетровський район, Дніпропетровська область
про визнання незаконним, скасування рішення садового товариства та поновлення у членстві садового товариства
Суддя Ліпинський О.В.
Секретар судового засідання Літвін Д.Е.
Представники:
позивач ОСОБА_1
від позивача ОСОБА_2
від відповідача ОСОБА_3
Зоря Д.В.
СУТЬ СПОРУ:
ОСОБА_1 (далі - Позивач) звернувся до господарського суду з позовом до Садового товариства "АИСТ" (надалі - Відповідач) в якому просить суд:
- визнати незаконним та скасувати рішення загальних зборів Садового товариства "АИСТ" № 3/2021 від 09.10.2021 року в частині виключення ОСОБА_1 з членів садового товариства та поновити останнього у членстві садового товариства;
- усунути перешкоди в користуванні земельною ділянкою.
Заявлені вимоги мотивовано тим, що спірне рішення про виключення Позивача зі складу садового товариства прийнято у невизначений статутними документами спосіб, без дотримання вимог п. 5.12, 5.13 та 7.1.3. Статуту СТ «АИСТ».
Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 06.03.2023 року відкрито провадження у справі № 904/746/23, справу призначено до розгляду за правилами загального позовного провадження.
Відповідач проти задоволення заявлених вимог заперечував, у відзиві на позов зазначив, що враховуючи систематичне невиконання (порушення) своїх обов`язків як члена садового товариства, у тому числі передбачених п. 6.3 Статуту (неналежний стан земельної ділянки, несплата членських внесків, порушення вимог Статуту) та зважаючи на те, що Позивач добровільно проігнорував участь у загальних зборах 09.10.2021 року, про які він був належно повідомлений та міг взяти участь у них, а також відсутність належних доказів, не доведення порушення Відповідачем його законних прав та інтересів, Позивачу необхідно відмовити у задоволенні позовних вимог.
Ухвалою від 15.06.2023 року суд закрив підготовче провадження та призначив справу до розгляду по суті в засіданні на 15.06.2023 року.
В судовому засіданні 15.06.2023 року оголошувалася перерва до 25.07.2023 року.
В порядку ст.ст. 233, 240 ГПК України, в судовому засіданні 25.07.2023 року оголошено вступну та резолютивну частини судового рішення, складання повного рішення відкладено на строк до десяти днів з дня закінчення розгляду справи.
Розглянувши матеріали справи у відкритому судовому засіданні, заслухавши стислий зміст та підстави вимог і заперечень сторін, дослідивши подані докази, господарський суд, -
ВСТАНОВИВ:
Як убачається зі змісту наданої у справу копії членської книжки садовода від 16.03.2019 року, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , прийнятий в члени Садового товариства Аист, згідно Протоколу № 1 від 15.03.2019 року йому виділена садова ділянка № 82 для ведення садівництва, загальною площею 5,5 соток.
09.10.2021 року відбулися зальні збори членів содового товариства "АИСТ", із наступним порядком денним:
1. Створення ініціативної групи з членів товариства для проведення візуального огляду території СТ «Аист» та виявлення найбільш проблемних ділянок.
2. Проведення фото та відео фіксації проблемних ділянок ініціативною групою.
3. Проведення голосування членами товариства з метою виключення зі складу садового товариства «Аист» користувачів найбільш проблемних ділянок.
За змістом протоколу загальних зборів № 3/2021 від 09.10.2021 року, в зборах взяли участь 55 із 98 членів товариства.
З першого питання порядку денного зборами прийнято рішення створити ініціативну групу з членів товариства для проведення візуального огляду території СТ «Аист» та виявлення найбільш проблемних ділянок.
З другого питання поряду денного зборами констатовано проведення ініціативною групою фото та відео фіксації проблемних ділянок.
По третьому питанню порядку денного, збори заслухали Голову правління Зоря Дениса щодо загального голосування членів товариства з метою виключення зі складу СТ «Аист» користувачів найбільш проблемних ділянок та прийняли рішення про виключення зі складу СТ «Аист» шести користувачів земельних ділянок, в тому числі ОСОБА_1 , користувача ділянкою АДРЕСА_1 . З відповідного питання порядку денного рішення прийнято п`ятдесят двома голосами «за».
За змістом статуту Садового товариства «Аист», в редакції 2019 року, яка була чинна на час ухвалення оскаржуваного рішення загальних зборів від 09.10.2021 року, Товариство є некомерційною організацією, добровільним об`єднанням громадян власників земельних ділянок, наданих їм безоплатно у постійне користування. Товариство створено на основі єдиної мети і завдань його членів, для реалізації прав і свобод, задоволення та захисту іх спільних інтересів. Товариство є неприбутковою організацією, що утворена та зареєстрована в порядку, визначеному законом, що регулює діяльність відповідних організацій. В товаристві забороняється розподіл отриманих доходів (прибутків) або їх частини серед засновників (учасників), членів Товариства, працівників (крім оплати їхньої праці, нарахування єдиного соціального внеску), членів органів управління та інших пов`язаних з Товариством осіб.
Статтею 5.1. Статуту СТ «Аист» визначено, що членом товариства можуть бути фізичні особи, що досягли 18 років, та мають цивільну правоздатність та дієздатність.
Особа, прийнята до членів Товариства, зобов`язана ознайомитись зі статутом та затвердженими Правилами, і сплатити вступний внесок, встановлені цільові внески тощо (ст. 5.1. Статуту).
За змістом статей 6.1, 6.3. Статуту, встановлені цим Статутом права та обов`язки поширюються на всіх членів Товариства. Обов`язки щодо дотримання Правил, встановлених в Товаристві, дотримання правил добросусідства, тощо поширюються також і на членів сім`ї члена Товариства. Основними обов`язками членів Товариства є:
-дотримання Статуту та затверджених Правил Товариства;
-виконання рішень органів управління товариством;
-прийняття участі в загальних зборах членів Товариства;
-надавати необхідну інформацію та копії документів на запит Товариства;
-прийняти участь в роботі, що виконується колективно за рішенням загальних зборів (зборів уповноважених), або Правління Товариства. При можливості прийняти участь компенсувати іншими послугами або грошовими виплатами в розмірах, встановлених загальними зборами Товариства;
-не допускати дій, що порушують нормальні умови праці та відпочинку інших членів Товариства;
-закінчувати усі галасливі заходи до 23:00 години;
-своєчасно проводити заходи з боротьби із бур`янами, шкідниками і хворобами рослин;
-своєчасно здійснювати обрізку частини дерев, які виступають за межі відведеної ділянки на дороги загального користування або сусідні ділянки;
-тримати в порядку виділену земельну ділянку та територію, прилеглу до неї;
-обробляти земельну ділянку згідно з цільовим призначенням;
-дотримуватися санітарних та протипожежних правил;
-дбайливо відноситися до суспільного майна товариства, не допускати несанкціонованого використання води та л електроенергії;
-виконувати свої обов`язки перед Товариством, які пов`язані з майновою участю в діяльності Товариства;
-регулярно сплачувати платежі і внески в розмірах і в строки, встановлені та затверджені загальними зборами або Правлінням Товариства. За згодою Правління, окремі члени Товариства можуть у рахунок сплати таких внесків і платежів виконувати окремі роботи;
-сплачувати усі витрати, пов`язані з експлуатацією майна Товариства;
-безперешкодно допускати на територію індивідуальної земельної ділянки незалежно від права власності на неї представників Правління для проведення ремонтних та інших робіт щодо комунікаційних мереж, які є власністю Товариства, у разі розташування на даній земельній ділянці цих мереж.
-не перебувати на інших ділянках без дозволу їх власників.
Відповідно до статті 5.9 Статуту, до членів Товариства, що порушують встановлені Статутом правила взаємовідносин, застосовуються заходи громадського впливу:
а) усне попередження Голови правління;
б) письмове попередження із зазначенням виду порушень та термінів його усунення;
в) тимчасове відключення від мереж водопостачання та електропостачання;
г) обмеження доступу на територію Товариства;
д) примусове виключення з членів Товариства.
Згідно з ст. 5.10. Статуту, підставами для застосування заходів громадського впливу є:
а) порушення затверджених термінів сплати встановлених цільових внесків без поважних причин;
б) несплата без поважних причин встановлених членських та цільових внесків, затверджених періодичних платежів, податку на землю, платежів за використану воду, електроенергію, тощо;
в) порушення встановлених Правил Товариства;
г) неналежне виконання або невиконання обов`язків, встановлених для члена Товариства;
д) порушення цього Статуту, рішень Правління та зборів членів Товариства, рішень і зобов`язань держадміністрації та органів самоврядування;
е) самовільне захоплення доріг загального користування, землі, в тому числі в межах охоронних зон , вирубка посадок та самовільне захоплення землі.
Статтею 5.11. Статуту визначено, що до членів Товариства, які вперше здійснили порушення за п.п. а-д ст. 5.10. цього Статуту застосовуються захід громадського впливу за п. а ст. 5.9. цього Статуту.
Згідно статті 5.12. Статуту, при систематичних (більше 2-х разів на рік) або довготривалих (більше 2- років) порушеннях за п.п. а-д ст. 5.10, а також при порушенні за п. є ст. 5.10 застосовуються заходи громадського впливу за п.п. б-д ст. 5.9 цього Статуту.
Рішення про застосування вказаних заходів ухвалюється на засіданні Правління простою більшістю голосів, а рішення про примусове виключення з членів Товариства приймається на загальних зборах і вважається легітимним, якщо за нього проголосують 50%+1 членів Товариства присутніх на цих зборах. У разі порушень вимог чинного законодавства, що призвели до завдання шкоди Товариству, зібрані матеріали можуть бути передані до відповідних державних органів влади.
Відповідно до ст. 5.13 Статуту примусове виключення членів з Товариства, здійснюється з попереднім сповіщенням члена Товариства про дату, час та місце проведення засідання Правління і проведення загальних зборів (зборів уповноважених). Неявка члена Товариства на засідання Правління і загальні збори не перешкоджає ухваленню рішення про його виключення.
Згідно ст.ст. 7.1.1. 7.1.3.Статуту вищим органом управління Товариства є загальні збори членів Товариства. Чергові загальні збори членів Товариства скликаються Правлінням або Головою Правління Товариства, але не рідше одного разу на рік. Про дату, місце, час проведення та порядок денний зборів члени товариства повинні бути повідомлені не пізніше ніж за 10 днів до визначеного строку їх проведення. Розміщення інформації про збори здійснюється у спеціально відведених місцях по всій території Товариства.
Аналіз наведених вище положень Статуту СТ «Аист» свідчить про те, що підставою для застосування передбачених п. д) ст. 5.9. Статуту заходів громадського впливу у вигляді примусового виключення з членів товариства, може бути систематичне (більше 2-х разів на рік) або довготривале (більше 2- років) порушеннях членом товариства п.п. а-д ст. 5.10 Статуту, тобто, систематичне або довготривале порушення затверджених термінів сплати встановлених цільових внесків без поважних причин; несплата без поважних причин встановлених членських та цільових внесків, затверджених періодичних платежів, податку на землю, платежів за використану воду, електроенергію, тощо; порушення встановлених Правил Товариства; неналежне виконання або невиконання обов`язків, встановлених для члена Товариства; порушення цього Статуту, рішень Правління та зборів членів Товариства, рішень і зобов`язань держадміністрації та органів самоврядування, а також, самовільне захоплення доріг загального користування, землі, в тому числі в межах охоронних зон , вирубка посадок та самовільне захоплення землі.
Як свідчить зміст протоколу № 3/2021 загальних зборів членів Садового товариства «Аист» від 09.10.2021 року, в якості підстави для прийняття рішення про примусове виключення Позивача зі складу товариства, зазначено результати заслуховування Голови ОСОБА_4 щодо загального голосування членів товариства з метою виключення зі складу СТ «Аист» користувачів найбільш проблемних ділянок. Жодних даних щодо стану земельної ділянки Позивача, який може свідчити про систематичне або довготривале невиконання Позивачем своїх статутних обов`язків, або допущення інших порушень, визначених ст. 5.10. Статуту товариства, оскаржуване рішення не містить.
В постанові Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду від 30.06.2022 року по справі 904/4718/21 викладено правову позицію, згідно якої, під час вирішення спорів, пов`язаних з виключенням членів з кооперативу, господарським судам необхідно враховувати, що у рішенні загальних зборів про виключення його члена повинні міститися обґрунтовані причини такого виключення і зазначено, які саме факти невиконання статутних обов`язків стали підставою для виключення. Відсутність відповідних відомостей у рішенні про виключення члена кооперативу може бути підставою для визнання зазначеного рішення недійсним судом за позовом такого члена кооперативу.
З урахуванням наведених вище обставин, зважаючи на відсутність в оскаржуваному рішення обґрунтування причин виключення Позивача з членів товариства з посиланням на конкретні факти допущення ним порушень, які з урахуванням положень ст.ст. 5.9, 5.10, 5.12. Статуту можуть бути підставою для примусового виключення члена товариства, суд вбачає підстав для визнання зазначеного рішення недійсним в частині виключення ОСОБА_1 з членів Садового товариства «Аист».
Суд не приймає до уваги доводи Відповідача з посиланням на порушення Позивачем обов`язків щодо сплати членських внесків та невиконання обов`язку щодо забезпечення належного стану земельної ділянки, адже, як вище встановлено судом, зміст оскаржуваного рішення не містить посилання на відповідні обставини, як на підставу для виключення Позивача зі складу товариства.
Як убачається зі змісту позовної заяви, звертаючись з даним позовом до суду, Позивач просить визнати незаконним, а також скасувати оскаржуване рішення.
Згідно з положеннями ст. 16 ЦК України права та законні інтереси позивача можуть бути захищені у передбачений ними спосіб, а також іншими способами, передбаченими законом.
Позивачем не наведено положень законодавства, які б передбачали такий спосіб захисту порушеного права як одночасне визнання незаконним (недійсним) та скасування, зокрема, рішення загальних зборів садового товариства. За своєю правовою суттю такі вимоги як "визнання незаконним" та "скасування" є альтернативними, оскільки мають різні правові наслідки, зокрема, через різницю у часі дії оскаржуваного акта.
Так, у разі визнання акту незаконним, у суду немає правових підстав його скасовування, оскільки визнання його незаконність (недійсність) означає, що він не породив наслідків із дня його вчинення. Скасування ж акту означає втрату чинності таким актом з моменту набрання чинності відповідним судовим рішенням.
З викладених обставин вимога Позивача в частині скасування оскаржуваного рішення задоволенню не підлягають.
Крім того, Позивач просить суд поновити його у членстві садового товариства та усунути перешкоди в користуванні земельною ділянкою.
Зважаючи на те, що судовим рішенням у даній справі спірне рішення Відповідача визнано незаконним, тобто таким, що не породило наслідків у вигляді виключення Позивача з членів товариства, суд приходить до висновку, що відновлення права Позивача шляхом поновлення його членства в товаристві не вимагає прийняття судом відповідного рішення.
Щодо вимог в частині усунення перешкод в користуванні земельною ділянкою № 82, суд зазначає, що позовна заява не містить жодних доводів, якими позивач обґрунтовує відповідну вимогу, не містить позов і змісту обставини, які свідчать про чинення йому таких перешкод, а отже, з урахуванням викладеного, позов у відповідній частині вимог Позивача суд вважає необґрунтованим й таким, що не підлягає задоволенню.
В силу приписів ст. 129 ГПК України, витрати зі сплати судового збору покладаються на сторони пропорційно розміру задоволених вимог.
Керуючись ст.ст. 73, 74, 76-79, 129, 233, 236-241, 326 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити частково.
Визнати незаконним рішення загальних зборів Садового товариства "АИСТ" № 3/2021 від 09.10.2021 року в частині виключення ОСОБА_1 з членів Садового товариства "АИСТ".
Стягнути з Садового товариства "АИСТ" (52072, Дніпропетровська область, Дніпропетровський район, с. Старі Кодаки, код ЄДРПОУ 24992549) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) 2 684, 00 грн. витрат зі сплати судового збору, про що видати наказ.
В решті позову відмовити.
Рішення набирає законної сили у відповідності до ст. 241 ГПК України та може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складено 04.08.2023
Суддя О.В. Ліпинський
Суд | Господарський суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 25.07.2023 |
Оприлюднено | 07.08.2023 |
Номер документу | 112633090 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають з корпоративних відносин про визнання недійсними установчих документів, внесення змін до них |
Господарське
Центральний апеляційний господарський суд
Мороз Валентин Федорович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Ліпинський Олександр Вікторович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Ліпинський Олександр Вікторович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Ліпинський Олександр Вікторович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Ліпинський Олександр Вікторович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Ліпинський Олександр Вікторович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Ліпинський Олександр Вікторович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Ліпинський Олександр Вікторович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні