Справа № 686/12543/22
Провадження № 2/686/167/23
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 липня 2023 року Хмельницький міськрайонний суд в складі:
головуючого - судді Карплюка О.І.
при секретарі судового засідання Лазоренко К.Ю.
з участю представника позивача ОСОБА_1
та представника відповідача ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Хмельницькому справу за позовом ОСОБА_3 до ОСОБА_4 про відшкодування шкоди,
встановив:
ОСОБА_3 звернулась до суду з позовом до ОСОБА_4 про стягнення майнової шкоди в розмірі 366511 грн. та моральної шкоди в розмірі 50000 грн., завданої їй в результаті знесення частини будинку, що по АДРЕСА_1 , власником якої є відповідач. Власником будинку, що по АДРЕСА_2 , є позивач.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала.
В судовому засіданні представник відповідача проти позову заперечує, посилаючись на неможливість визначення шкоди, заподіяної в результаті знесення частини будинку, що належить на праві власності ОСОБА_5 .
Заслухавши учасників процесу, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню.
Так, судом встановлено, що ОСОБА_3 є власником будинку АДРЕСА_3 . За її зверненням наказом управління архітектури та містобудування Хмельницької міської ради від 12 січня 2021 року №14 змінено адресу вказаного будинку: житловому будинку загальною площею 58,5 кв.м. - АДРЕСА_2 , а магазину загальною площею 31,6 кв.м. - АДРЕСА_4 . Власником будинку АДРЕСА_1 , є ОСОБА_4 .
Відповідно до вимог ст. 23 ЦК України особа має право на відшкодування моральної шкоди, завданої внаслідок порушення її прав. Моральна шкода полягає: 1) у фізичному болю та стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв`язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров`я; 2) у душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв`язку з протиправною поведінкою щодо неї самої, членів її сім`ї чи близьких родичів; 3) у душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв`язку із знищенням чи пошкодженням її майна; 4) у приниженні честі та гідності фізичної особи, а також ділової репутації фізичної або юридичної особи. Якщо інше не встановлено законом, моральна шкода відшкодовується грошовими коштами, іншим майном або в інший спосіб. Розмір грошового відшкодування моральної шкоди визначається судом залежно від характеру правопорушення, глибини фізичних та душевних страждань, погіршення здібностей потерпілого або позбавлення його можливості їх реалізації, ступеня вини особи, яка завдала моральної шкоди, якщо вина є підставою для відшкодування, а також з урахуванням інших обставин, які мають істотне значення. При визначенні розміру відшкодування враховуються вимоги розумності і справедливості. Моральна шкода відшкодовується незалежно від майнової шкоди, яка підлягає відшкодуванню, та не пов`язана з розміром цього відшкодування. Моральна шкода відшкодовується одноразово, якщо інше не встановлено договором або законом.
Відповідно до вимог ст. 1167 ч. 1 ЦК України моральна шкода, завдана фізичній або юридичній особі неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю, відшкодовується особою, яка її завдала, за наявності її вини, крім випадків, встановлених частиною другою цієї статті.
Відповідно до вимог ст. 22 ЦК України особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування. Збитками є: 1) втрати, яких особа зазнала у зв`язку зі знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки); 2) доходи, які особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушене (упущена вигода). Збитки відшкодовуються у повному обсязі, якщо договором або законом не передбачено відшкодування у меншому або більшому розмірі. Якщо особа, яка порушила право, одержала у зв`язку з цим доходи, то розмір упущеної вигоди, що має відшкодовуватися особі, право якої порушено, не може бути меншим від доходів, одержаних особою, яка порушила право. На вимогу особи, якій завдано шкоди, та відповідно до обставин справи майнова шкода може бути відшкодована і в інший спосіб, зокрема, шкода, завдана майну, може відшкодовуватися в натурі (передання речі того ж роду та тієї ж якості, полагодження пошкодженої речі тощо), якщо інше не встановлено законом.
Відповідно до вимог ст. 1166 ч. 1 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Відповідно до вимог ст. 13 ч. 1 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Відповідно до вимог ст. 12 ч. 3 ЦПК України кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Відповідно до вимог ст. 13 ч. 2 ЦПК України збирання доказів у цивільних справах не є обов`язком суду.
Висновком судового експерта Марченкова Г.Г. №23/22 від 23 серпня 2022 року встановлено, що вартість ремонтно-будівельних робіт, проведення яких необхідно для усунення пошкоджень частини житлового будинку АДРЕСА_2 , внаслідок здійснення робіт по знесенню частини житлового будинку АДРЕСА_1 , становить 366511 грн. З даного висновку вбачається, що на час обстеження забудови земельної ділянки, що по АДРЕСА_3 , наявна лише честина приміщень, які знаходяться у власності ОСОБА_6 , а частина приміщень, які знаходяться у власності ОСОБА_4 - відсутні (демонтовані). Крім того, з даного висновку не вбачається які ремонтно-будівельні роботи, необхідно провести для усунення пошкоджень частини житлового будинку АДРЕСА_2 , і які саме пошкодження цієї частини житлового будинку виявлені даним експертом.
Висновком судового експерта Власюка В.В. №1015/022 від 22 червня 2023 року встановлено, що причиною частини пошкоджень житлового будинку АДРЕСА_2 , а саме: тріщин в штукатурному шарі конструкцій перекриття та перегородок, а також місцями відпадання штукатурки стелі у приміщенні №1-6 та слідів цвілі і здуття на поверхні оздоблювальних покриттів в приміщенні №1-5, а також непридатного до нормальної експлуатації технічного стану конструкції покрівлі (даху) та зовнішніх стін, є демонтаж конструкцій суміжного житлового будинку АДРЕСА_1 , в результаті чого порушена цілісність покрівлі житлового будинку АДРЕСА_2 , а перегородки, що розділяли зазначені будинки, фактично виконують функції зовнішніх стін. Руйнувань конструкцій житлового будинку АДРЕСА_2 не виявлено. Частина виявлених пошкоджень у вигляді слідів цвілі на поверхні оздоблювальних покриттів в приміщеннях №№1-2, 1-3 та 1-7, наймовірніше виникла внаслідок незадовільного температурно-вологісного режиму у приміщеннях житлового будинку АДРЕСА_2 , яке, у свою чергу, може мати одну із зазначених причин або їх комплексу недостатніх теплоізоляційних характеристик перегородок, що розділяли вказані будинки, і наразі, через демонтаж конструкцій житлового будинку АДРЕСА_1 виконують функції зовнішньої стіни, недостатнього обігріву та (або) вентиляції приміщень, недостатніх теплоізоляційних характеристик стін у місцях виникнення цвілі.
Таким чином,вказаним експертомвиявлено пошкодженнялише приміщень№№1-5та 1-6житлового будинку АДРЕСА_2 в результатідемонтажу конструкційсуміжного житловогобудинку АДРЕСА_1 .Однак,доказів провартість ремонтно-будівельнихробіт,необхідних дляусунення вказанихпошкоджень,ні позивачем,ні їїпредставником судунадана небула.Крім того,ними не доведено заподіяння ОСОБА_3 моральної шкоди, завданої пошкодженням її майна.
Оцінюючи встановлене, суд приходить до висновку, що вимоги позивача є не обгрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
В зв`язку з цим вжиті на підставі ухвали Хмельницького міськрайонного суду від 9 січня 2023 року заходи забезпечення позову у виді арешту земельної ділянки з кадастровим номером 6810100000:01:007:0057 площею 505,8 кв.м., що по АДРЕСА_1 , реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 2011870768101, та приміщення загальною площею 505,8 кв.м., що по АДРЕСА_5 , реєстраційний номер 1647796268101, які належать на праві власності ОСОБА_4 , підлягають скасуванню.
Керуючись ст. ст. 12, 13, 158, 263-265 ЦПК України, ст. ст. 22, 23, 1166 ч. 1, 1167ч.1 ЦК України, суд
вирішив:
У позові ОСОБА_3 до ОСОБА_4 про стягнення майнової шкоди в розмірі 366511 грн. та моральної шкоди в розмірі 50000 грн., відмовити.
Заходи забезпечення позову у виді арешту земельної ділянки з кадастровим номером 6810100000:01:007:0057 площею 505,8 кв.м., що по АДРЕСА_1 , реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 2011870768101, та приміщення загальною площею 505,8 кв.м., що по АДРЕСА_5 , реєстраційний номер 1647796268101, які належать на праві власності ОСОБА_4 , скасувати.
Повне судове рішення складено 1 серпня 2023 року.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Хмельницького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя:
28.07.2023
Суд | Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 28.07.2023 |
Оприлюднено | 09.08.2023 |
Номер документу | 112661047 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи у спорах про недоговірні зобов’язання, з них про відшкодування шкоди, з них |
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні