Ухвала
від 25.07.2023 по справі 757/31679/23-к
ПЕЧЕРСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА КИЄВА

печерський районний суд міста києва

Справа № 757/31679/23

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 липня 2023 року

Слідчий суддя Печерського районного суду м. Києва: ОСОБА_1 ,

при секретарі: ОСОБА_2 ,

за участю:

прокурора: ОСОБА_3 ,

прокурора: ОСОБА_4 ,

прокурора: ОСОБА_5 ,

захисника - адвоката: ОСОБА_6 ,

захисника - адвоката: ОСОБА_7 ,

захисника - адвоката: ОСОБА_8 ,

підозрюваного: ОСОБА_9 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві клопотання Старшого слідчого в особливо важливих справах Головного слідчого управління Державного бюро розслідувань підполковник Державного бюро розслідувань ОСОБА_10 , погоджене Прокурором групи прокурорів у кримінальному провадженні - Начальником відділу процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання публічного обвинувачення Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Південного регіону ОСОБА_4 , про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою до ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюваного у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ст. 368-5, ч. 5 ст. 407, ч. 4 ст. 409 КК України, у кримінальному провадженні № 42023164110000003 від 26.04.2023 року, -

ВСТАНОВИВ:

Старший слідчий в особливо важливих справах Головного слідчого управління Державного бюро розслідувань підполковник Державного бюро розслідувань ОСОБА_10 , за погодженням прокурора групи прокурорів у кримінальному провадженні - Начальника відділу процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання публічного обвинувачення Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Південного регіону ОСОБА_4 звернулась до слідчого судді з клопотанням про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою до ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюваного у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ст. 368-5, ч. 5 ст. 407, ч. 4 ст. 409 КК України, у кримінальному провадженні № 42023164110000003 від 26.04.2023 року.

В обґрунтування клопотання слідчий зазначає, що Головним слідчим управлінням Державного бюро розслідувань здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42023164110000003 від 26.04.2023 за підозрою ОСОБА_9 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ст. 368-5, ч. 5 ст. 407 та ч. 4 ст. 409 КК України та за фактом кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 27, ч. 3 ст. 209 та ч. 5 ст. 426-1 КК України.

Процесуальне керівництво досудовим розслідуванням у кримінальному провадженні забезпечується прокурорами Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Південного, Центрального регіону та Офісу Генерального прокурора.

Досудовим розслідуванням встановлено, що наказом Головнокомандувача Збройних Сил України № 38 від 17.01.2022 ОСОБА_9 призначено на посаду начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Відповідно до статей 19, 68 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Кожен зобов`язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей.

Статтею 20 Конвенції Організації Об`єднаних Націй проти корупції, яку ратифіковано Верховною радою України із заявами Законом № 251-V ( 251-16 ) від 18.10.2006 за умови дотримання своєї конституції та основоположних принципів своєї правової системи кожна Держава-учасниця розглядає можливість вжиття таких законодавчих та інших заходів, які можуть бути необхідними для визнання злочином умисне незаконне збагачення, тобто значне збільшення активів державної посадової особи, яке перевищує її законні доходи і які вона не може раціонально обґрунтувати.

Відповідно до частини 12 статті 6 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» від 25.03.1992 № 2232-XII військові посадові особи - це військовослужбовці, які обіймають штатні посади, пов`язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських обов`язків, або які спеціально уповноважені на виконання таких обов`язків згідно із законодавством.

Крім того, частиною 8 статті 20 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» військові посадові особи, крім військовослужбовців строкової служби, курсантів вищих військових навчальних закладів, курсантів вищих навчальних закладів, які мають у своєму складі військові інститути, курсантів факультетів, кафедр та відділень військової підготовки, військовослужбовців військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період, військової служби за призовом осіб із числа резервістів в особливий період, військової служби за призовом осіб офіцерського складу, а також військових посадових осіб з числа військовослужбовців військової служби за контрактом осіб рядового складу, військової служби за контрактом осіб сержантського і старшинського складу, військовослужбовців молодшого офіцерського складу військової служби за контрактом осіб офіцерського складу, зобов`язані подавати щороку до 1 квітня декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в порядку та на умовах, встановлених Законом України «Про запобігання корупції».

На військових посадових осіб поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції».

Відповідно до статті 42 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» керівники, інші посадові особи органів виконавчої влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також підприємств, установ, організацій та закладів освіти незалежно від підпорядкування і форми власності та громадяни України, винні в порушенні правил військового обліку громадян України, допризовної підготовки, приписки до призовних дільниць, призову на строкову військову службу, проходження служби у військовому резерві, проходження зборів, мобілізаційної підготовки та мобілізаційної готовності, призову на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період, прибуття за викликом до ІНФОРМАЦІЯ_17, відповідного підрозділу ІНФОРМАЦІЯ_18, а також у вчиненні інших порушень законодавства про військовий обов`язок і військову службу, несуть відповідальність згідно із законом.

Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки під час проведення приписки до призовних дільниць, призову на військову службу та проходження зборів, а Центральне управління та регіональні органи Служби безпеки України, відповідний підрозділ ІНФОРМАЦІЯ_18 - під час призову на військову службу та проходження зборів зобов`язані ознайомити громадян України з їхніми правами та обов`язками згідно з вимогами цього Закону.

Відповідно до підпункту «г» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб`єктами, на яких поширюється дія цього Закону є військові посадові особи Збройних Сил України, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України та інших утворених відповідно до законів військових формувань, крім військовослужбовців строкової військової служби, курсантів вищих військових навчальних закладів, курсантів вищих навчальних закладів, які мають у своєму складі військові інститути, курсантів факультетів, кафедр та відділень військової підготовки.

Таким чином, ОСОБА_9 , перебуваючи на посаді начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 є суб`єктом, на якого поширюються обмеження, встановлені Законом України «Про запобігання корупції».

Відповідно до положень Примітки до ст. 368-5 КК України, особами, уповноваженими на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, є особи, зазначені у пункті 1 частини першої статті 3 Закону України "Про запобігання корупції".

Під набуттям активів слід розуміти набуття їх особою, уповноваженою на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, у власність, а також набуття активів у власність іншою фізичною або юридичною особою, якщо доведено, що таке набуття було здійснено за дорученням особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, або що особа, уповноважена на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, може прямо чи опосередковано вчиняти щодо таких активів дії, тотожні за змістом здійсненню права розпорядження ними.

Під активами слід розуміти грошові кошти (у тому числі готівкові кошти, кошти, що перебувають на банківських рахунках чи на зберіганні у банках або інших фінансових установах), інше майно, майнові права, нематеріальні активи, у тому числі криптовалюти, обсяг зменшення фінансових зобов`язань, а також роботи чи послуги, надані особі, уповноваженій на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Під законними доходами особи слід розуміти доходи, правомірно отримані особою із законних джерел, зокрема визначених пунктами 7 і 8 частини першої статті 46 Закону України "Про запобігання корупції".

При визначенні різниці між вартістю набутих активів та законними доходами не враховуються активи, які є предметом провадження у справах про визнання активів необґрунтованими та їх стягнення в дохід держави, а також активи, стягнуті в дохід держави в рамках такого провадження.

Так, ОСОБА_9 при вступі до лав Збройних Сил України, відповідно до Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, затвердженого Законом України «Про Статут внутрішньої служби Збройних Сил України», склав Військову присягу на вірність народу України та присягнув бути вірними та відданими українському народові, непохитно стояти на сторожі свободи і незалежності української держави, сумлінно і чесно виконувати військовий обов`язок та неухильно дотримуватися Конституції та законів України.

Перебуваючи на посаді начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 полковник ОСОБА_9 знав та розумів, що відповідно до пункту 4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, затвердженого Законом України «Про Дисциплінарний статут Збройних Сил України» від 24 березня 1999 року, на нього, у тому числі, покладено обов`язки додержуватися Конституції та законів України, Військової присяги, неухильно виконувати вимоги військових статутів, накази командирів, додержуватися визначених військовими статутами правил взаємовідносин між військовослужбовцями, поводитися з гідністю й честю, не допускати самому і стримувати інших від негідних вчинків.

Проте, незважаючи на обізнаність з вимогами наведених нормативно-правових актів, ОСОБА_9 , усупереч обов`язку їх неухильного дотримання, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер свого діяння, передбачаючи його суспільно небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, тобто діючи умисно, з корисливих мотивів, з метою особистого збагачення, став на шлях злочинної діяльності та умисно, у період з 17.01.2022 по теперішній час, перебуваючи на посаді начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 , набув активів вартістю 151 857 294 гривень, законність підстав набуття яких не підтверджено доказами та які значно перевищують його законні доходи, за наступних обставин.

07.07.2015 під № 1309 відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Малиновському районі Одеського міського управління юстиції зареєстровано шлюб між ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 та ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_2 .

Відповідно частини 3 статті 368 Цивільного кодексу України, майно, набуте подружжям за час шлюбу, є їхньою спільною сумісною власністю, якщо інше не встановлено договором або законом.

Згідно із частинами 1 та 2 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» Особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в" і "г" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов`язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.

Згідно із частиною 1 статті 46 Закону України «Про запобігання корупції» деклараціях серед іншого зазначаються відомості про персональні данні особи, що декларує, об`єкти нерухомості, цінне рухоме майно, отримані доходи, наявні у суб`єкта декларування або членів його сім`ї грошові активи, у тому числі готівкові кошти, кошти, розміщені на банківських рахунках або які зберігаються у банку; банківські та інші фінансові установи, у тому числі за кордоном, у яких у суб`єкта декларування або членів його сім`ї відкриті рахунки (незалежно від типу рахунку, а також рахунки, відкриті третіми особами на ім`я суб`єкта декларування або членів його сім`ї) або зберігаються кошти, інше майно тощо.

Наказом Міністерства оборони України № 364 від 02.07.2019, ОСОБА_9 призначений на посаду військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_4 .

Таким чином відповідно до підпункту «г» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» ОСОБА_9 як військова посадова особа Збройних Сил України, належав до суб`єктів, на яких поширюється дія вказаного Закону, в тому числі в частині обов`язку щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті НАЗК декларацію за минулий рік за формою, що визначається НАЗК.

25.02.2021 о 16 годині 12 хвилин, ОСОБА_9 перебуваючи у невстановленому досудовим розслідуванням місці, здійснивши вихід у мережу Інтернет з ІР-адреси НОМЕР_3 та заповнивши на офіційному веб-сайті НАЗК за URL-адресою https://nazk.gov.ua затверджену НАЗК форму декларації, із застосуванням особистого кваліфікованого електронного підпису, виданого в АЦСК АТ КБ «ПРИВАТБАНК» із номером сертифіката НОМЕР_16, подав щорічну Декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2020 рік (ІD документа - НОМЕР_17).

Перед підписанням декларації ОСОБА_9 ознайомився з попередженням про відповідальність за внесення до неї завідомо недостовірних відомостей, а також підтвердив їх повноту та достовірність шляхом проставлення відповідної відмітки.

Перелік інформації, яка зазначається у декларації, визначений ст. 46 Закону України «Про запобігання корупції». При цьому під час заповнення декларації суб`єкти декларування, в тому числі і ОСОБА_9 , ознайомлюються із методичними настановами щодо заповнення декларації. Таким чином, ОСОБА_9 був обізнаний із правилами заповнення декларації перед початком внесення інформації до розділів декларації за 2020 рік.

Так, в ході заповнення вищевказаної декларації, ОСОБА_9 вніс до її відповідних розділів інформацію про членів сім`ї декларування, об`єкти нерухомості, цінне рухоме майно - транспортні засоби, доходи, у тому числі подарунки, грошові активи, банківські та інші фінансові установи, у яких відкрито рахунки суб`єкта декларування, а також робота за сумісництвом суб`єкта декларування.

Так, у розділі 3 «Об`єкти нерухомості» вищевказаної декларації, ОСОБА_9 зазначив земельну ділянку загальною площею 20 000 м2, з кадастровим номером: 5121084100:01:001:1659, розташовану у селі Мирне Біляївського району Одеської області, земельну ділянку загальною площею 1200 м2, з кадастровим номером: 5211082000:01:00 2:0835, розташовану у селі Градениці Біляївського району Одеської області, а також житловий будинок АДРЕСА_1 , власником яких він являється.

У розділі 6 «Цінне рухоме майно - транспортні засоби», ОСОБА_9 зазначив легковий автомобіль Toyota Camry 2019 року випуску з номером кузова НОМЕР_4 вартістю 1 010 688 грн., власником якого є дружина ОСОБА_9 - ОСОБА_12 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .

У розділі 11 «Доходи, у тому числі подарунки» вищевказаної декларації, ОСОБА_9 зазначив суми коштів у розмірі 339 998 грн., 23 173 грн. та 10 920 грн. як свої доходи та суми коштів у розмірі 4 742 324 грн. та 5 160 грн., як доходи своєї дружини ОСОБА_12 .

У розділі 12 «Грошові активи» вищевказаної декларації, ОСОБА_9 зазначив 500 000 грн. як свої особисті заощадження та 2 090 000 грн. як заощадження ОСОБА_12 .

При цьому, будь-які інші активи та майно ОСОБА_9 у щорічній Декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2020 рік, не вказані.

Досудовим розслідування установлено, що за період з 01.01.2021 по 05.05.2023 загальна сума доходів ОСОБА_9 , правомірно отриманих із законних джерел, зокрема визначених пунктами 7 і 8 частини першої статті 46 Закону України «Про запобігання корупції», склала 1 693 161,07 грн., а сума його видатків - 1 606 014,93 грн.

Загальна сума доходів члена сім`ї (дружини) ОСОБА_9 - ОСОБА_12 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , за період з 01.01.2021 по 05.05.2023, склала 20 100 784,50 грн., а сума її видатків - 18 347 098,36 грн.

Досудовим розслідування установлено, що загальна сума доходів матері ОСОБА_9 - ОСОБА_13 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , за період з 01.01.2021 по 05.05.2023, склала 5 726 558,76 грн., а сума її видатків - 5 358 150,45 грн.

Крім того, установлено, що загальна сума доходів тещі ОСОБА_9 - ОСОБА_14 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , за період з 01.01.2021 по 05.05.2023, склала 24 426 686,94 грн., а сума її видатків - 22 534 069,74 грн.

Незважаючи на вищевикладене, у невстановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше 23.02.2022, у ОСОБА_9 виник злочинний умисел, спрямований на набуття ним та набуття за його дорученням іншими фізичними особами активів, вартість яких більше ніж на шість тисяч п`ятсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян перевищує його законні доходи.

Реалізовуючи свій злочинний умисел, ОСОБА_9 , у невстановлений досудовим розслідуванням час, за невстановлених досудовим розслідуванням обставин, вирішив придбати автомобіль Mercedes-Benz GLS 580, номер кузова: НОМЕР_5 .

З цією метою ОСОБА_9 , перебуваючи у невстановленому досудовим розслідуванням місці, за невстановлених досудовим розслідуванням обставин, надав вказівку здійснити 23.02.2022 своїй дружині - ОСОБА_12 , придбання автомобілю Mercedes-Benz GLS 580, номер кузова: НОМЕР_5 .

23.02.2022 ОСОБА_12 , на виконання вказівки ОСОБА_9 , прибула до територіального сервісного центру МВС № 5141 РСЦ ГСЦ МВС в Одеській області, розташованого за адресою: м. Одеса, вул. Корольова, 5, де відповідно до договору купівлі-продажу транспортного засобу № 5141/2022/3127055 здійснила придбання автомобілю Mercedes-Benz GLS 580, номер кузова: НОМЕР_5 у громадянки України ОСОБА_15 , ІНФОРМАЦІЯ_7 за ціною 2 000 000 грн.

Надалі, переслідуючи злочинний умисел, спрямований на набуття ним активів, вартість яких більше ніж на шість тисяч п`ятсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян перевищує його законні доходи, ОСОБА_9 у невстановлений досудовим розслідуванням час, за невстановлених досудовим розслідуванням обставин, вирішив придбати автомобіль Mercedes-Benz G 63 AMG 3982, номер кузова: НОМЕР_6 .

З цією метою ОСОБА_9 , перебуваючи у невстановленому досудовим розслідуванням місці, за невстановлених досудовим розслідуванням обставин, надав вказівку здійснити 05.11.2022 своїй тещі - ОСОБА_14 , придбання автомобілю Mercedes-Benz G 63 AMG 3982, номер кузова: НОМЕР_6 , а в подальшому переоформити вказаний транспортний засіб за заниженою вартістю на його дружину - ОСОБА_12 .

05.11.2022 ОСОБА_14 , на виконання вказівки ОСОБА_9 , прибула до територіального сервісного центру МВС № 8047 РСЦ ГСЦ МВС в м. Києві, розташованого за адресою: Велика Кільцева, 4, де відповідно до договору купівлі-продажу транспортного засобу № 8047/2022/3496363 здійснила придбання автомобілю Mercedes-Benz G 63 AMG 3982, номер кузова: НОМЕР_6 у представника ТОВ «Украгроном-Україна» (код ЄДРПОУ 44169592) ОСОБА_16 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , за ціною 8 409 455,98 грн.

10.11.2022 ОСОБА_14 , продовжуючи виконання вказівки ОСОБА_9 щодо набуття ним активів, вартість яких більше ніж на шість тисяч п`ятсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян перевищує його законні доходи, прибула до територіального сервісного центру МВС № 5152 РСЦ ГСЦ МВС в Одеській області, розташованого за адресою: м. Одеса, Київське шосе, 27А, де відповідно до договору купівлі-продажу транспортного засобу № 5152/2022/3504024 здійснила продаж автомобілю Mercedes-Benz G 63 AMG 3982, номер кузова: НОМЕР_6 дружині ОСОБА_17 - ОСОБА_12 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , за ціною 4 900 000 грн.

Надалі, переслідуючи злочинний умисел, спрямований на набуття ним активів, вартість яких більше ніж на шість тисяч п`ятсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян перевищує його законні доходи, ОСОБА_9 у невстановлений досудовим розслідуванням час, за невстановлених досудовим розслідуванням обставин, вирішив придбати будинок загальною площею 857 кв. м. на земельній ділянці 1530 кв. м., розташований у АДРЕСА_9 за ціною 4 070 000 євро.

З цією метою ОСОБА_9 , перебуваючи у невстановленому досудовим розслідуванням місці, за невстановлених досудовим розслідуванням обставин, надав вказівку своїй матері - ОСОБА_13 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , здійснити виїзд до міста Марабелья провінції Малага Королівства Іспанія та здійснити купівлю вищевказаного будинку.

24.11.2022 о 05 год. 12 хв. ОСОБА_18 , на виконання вказівки ОСОБА_9 , перетнула державний кордон України у пункті пропуску «Маяки-Удобне», розташований на кордоні з Республікою Молдова, після чого направилась до Королівства Іспанія для підготовки до купівлі вищевказаного об`єкту нерухомого майна. З цією метою ОСОБА_13 одержала у Королівстві Іспанія тимчасовий дозвіл на перебування під міжнародним захистом як переміщена особа з 28.11.2022, а також одержала у Королівстві Іспанія посвідчення іноземного громадянина ID НОМЕР_18.

15.12.2022 продовжуючи виконання вказівки ОСОБА_9 щодо набуття ним активів, вартість яких більше ніж на шість тисяч п`ятсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян перевищує його законні доходи, ОСОБА_13 прибула до нотаріуса у місто Марабелья провінції Малага Королівства Іспанія, де вчинила та нотаріально засвідчила правочин щодо купівлі у компанії Durssia SL (адреса розташування: Lugar Conjunto Condado De Sierra Blanca, BL J AT 29602, Marbella, Malaga, Spain) будинку загальною площею 857 кв. м. на земельній ділянці 1530 кв. м., розташованого у АДРЕСА_9 з кадастровим номером 8941134UF2484S0001HA, за ціною 4 070 000 євро (що за курсом Національного банку України становило 158 434 111 гривень), після чого 16.12.2022 о 23 год. 33 хв. через пункт пропуску через державний кордон України «Маяки-Удобне», розташований на кордоні з Республікою Молдова, повернулась до України.

В подальшому, переслідуючи злочинний умисел, спрямований на набуття ним активів, вартість яких більше ніж на шість тисяч п`ятсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян перевищує його законні доходи, ОСОБА_9 у невстановлений досудовим розслідуванням час, за невстановлених досудовим розслідуванням обставин, вирішив придбати нежитлове офісне приміщення загальною площею 223,93 кв. м., розташоване у місті АДРЕСА_10, за ціною 737 000 євро.

З цією метою ОСОБА_9 , перебуваючи у невстановленому досудовим розслідуванням місці, за невстановлених досудовим розслідуванням обставин, надав вказівку своїй дружині - ОСОБА_12 , здійснити виїзд до міста Марабелья провінції Малага Королівства Іспанія та здійснити купівлю вищевказаного нежитлового офісного приміщення.

14.12.2022 о 05 год. 05 хв. ОСОБА_12 , на виконання вказівки ОСОБА_9 , перетнула державний кордон України у пункті пропуску «Маяки-Удобне», розташований на кордоні з Республікою Молдова, після чого направилась до Королівства Іспанія для підготовки до купівлі вищевказаного об`єкту нерухомого майна.

15.02.2023 продовжуючи виконання вказівки ОСОБА_9 щодо набуття ним активів, вартість яких більше ніж на шість тисяч п`ятсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян перевищує його законні доходи, ОСОБА_12 прибула до нотаріуса у місто Марабелья провінції Малага Королівства Іспанія, де вчинила та нотаріально засвідчила правочин щодо купівлі нежитлового офісного приміщення загальною площею 223,9 кв. м., розташованого у місті АДРЕСА_10, з кадастровим номером 8724105UF2482S0030QB, за ціною 737 000 євро (що за курсом Національного банку України становило 28 993 948 гривень), після чого 25.02.2023 о 23 год. 27 хв. через пункт пропуску «Маяки-Удобне», розташований на кордоні з Республікою Молдова, повернулась до України. Відповідно до вищевказаного договору купівлі-продажу, 100 відсотків права власності на вищевказане нерухоме майно належить подружжю - ОСОБА_12 (посвідчення іноземного громадянина ID НОМЕР_7 , видане Королівством Іспанія) та ОСОБА_9 (посвідчення іноземного громадянина Королівством Іспанія не видавалось).

Надалі, переслідуючи злочинний умисел, спрямований на набуття ним активів, вартість яких більше ніж на шість тисяч п`ятсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян перевищує його законні доходи, ОСОБА_9 у невстановлений досудовим розслідуванням час, за невстановлених досудовим розслідуванням обставин, вирішив придбати автомобіль TOYOTA LAND CRUISER PRADO 150, номер кузова НОМЕР_8 .

З цією метою ОСОБА_9 , перебуваючи у невстановленому досудовим розслідуванням місці, за невстановлених досудовим розслідуванням обставин, надав вказівку здійснити 06.09.2022 своїй тещі - ОСОБА_14 , придбання автомобіля TOYOTA LAND CRUISER PRADO 150, номер кузова НОМЕР_8 .

03.09.2022 ОСОБА_14 , перебуваючи у приватного нотаріуса Одеського міського нотаріального округу Одеської області ОСОБА_19 , за адресою: АДРЕСА_2 , надала та нотаріально посвідчила довіреність строком до 10.09.2023 на ім`я громадянина України ОСОБА_20 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , щодо придбання автомобіля TOYOTA LAND CRUISER PRADO 150, номер кузова НОМЕР_8 ,

06.09.2022 ОСОБА_20 , відповідно до виданої ОСОБА_14 довіреності, не будучи обізнаним про злочинний умисел ОСОБА_9 , прибув до територіального сервісного центру МВС № 5341 РСЦ ГСЦ МВС в Полтавській області, розташованого за адресою: Полтавська обл., Полтавський р-н, с. Розсошенці, вул. Кременчуцька, 2В, де відповідно до договору купівлі-продажу транспортного засобу № 5341/2022/3376356 здійснив придбання автомобіля TOYOTA LAND CRUISER PRADO 150, номер кузова НОМЕР_8 у громадянина України ОСОБА_21 , ІНФОРМАЦІЯ_10 , за заниженою вартістю 48 000 гривень, після чого передав вищевказаний автомобіль для подальшого користування ОСОБА_14 .

У подальшому, переслідуючи злочинний умисел, спрямований на набуття ним активів, вартість яких більше ніж на шість тисяч п`ятсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян перевищує його законні доходи, ОСОБА_9 у невстановлений досудовим розслідуванням час, за невстановлених досудовим розслідуванням обставин, вирішив придбати транспортний засіб марки Mercedes-Benz EQV 300, номер кузова НОМЕР_9 .

З цією метою ОСОБА_9 , перебуваючи у невстановленому досудовим розслідуванням місці, за невстановлених досудовим розслідуванням обставин, надав вказівку здійснити 26.01.2023 своїй матері - ОСОБА_13 , придбання транспортного засобу марки Mercedes-Benz EQV 300, номер кузова НОМЕР_9 , за ціною 73 000 євро, після чого здійснити його державну реєстрацію.

26.01.2023 ОСОБА_13 , на виконання вказівки ОСОБА_9 , за невстановлених досудовим розслідуванням обставин, придбала транспортний засіб марки Mercedes-Benz EQV 300, номер кузова НОМЕР_9 , за ціною 73 000 євро.

В подальшому, 07.02.2023 ОСОБА_13 , на виконання вказівки ОСОБА_9 , прибула до територіального сервісного центру МВС, де здійснила реєстрацію вказаного транспортного засобу, вартість якого відповідно до митної декларації UA401020/2023/5473 від 06.02.2023, становила 73 000 євро (що за курсом Національного банку України становило 2 918 970 гривень).

В подальшому, переслідуючи злочинний умисел, спрямований на набуття ним активів, вартість яких більше ніж на шість тисяч п`ятсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян перевищує його законні доходи, ОСОБА_9 у невстановлений досудовим розслідуванням час, за невстановлених досудовим розслідуванням обставин, вирішив придбати автомобіль TOYOTA LAND CRUISER, номер кузова НОМЕР_10 .

З цією метою ОСОБА_9 , перебуваючи у невстановленому досудовим розслідуванням місці, за невстановлених досудовим розслідуванням обставин, надав вказівку здійснити 25.04.2023 своїй тещі - ОСОБА_14 , продаж автомобіля TOYOTA LAND CRUISER PRADO 150, номер кузова НОМЕР_8 , 2021 року виготовлення, за ціною 2 000 000 грн. та в той же день здійснити покупку автомобіля TOYOTA LAND CRUISER, номер кузова НОМЕР_10 , 2023 року виготовлення.

25.04.2023 ОСОБА_14 , на виконання вказівки ОСОБА_9 , прибула до територіального сервісного центру МВС № 5141 РСЦ ГСЦ МВС в Одеській області, розташованого за адресою: м. Одеса, вул. Корольова, 5, де відповідно до договору купівлі-продажу транспортного засобу № 5141/2023/3781587 здійснила продаж автомобіля TOYOTA LAND CRUISER PRADO 150, номер кузова НОМЕР_8 2021 року виготовлення, за ціною 2 000 000 грн. ОСОБА_22 , ІНФОРМАЦІЯ_11 , а також, відповідно до договору купівлі-продажу транспортного засобу № 5141/2023/3782012 придбання автомобіля TOYOTA LAND CRUISER, номер кузова НОМЕР_10 у громадянина України ОСОБА_23 , ІНФОРМАЦІЯ_12 , за ціною 3 000 000 грн.

Таким чином, вартість активів, набутих фізичними особами ОСОБА_9 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 за період з 01.01.2021 по 05.05.2023 складає 203 804 485,96 грн.

При цьому, різниця між вартістю набутих активів та підтвердженою сумою грошових надходжень зазначених осіб розрахунково складає 151 857 294,69 грн., а різниця між вартістю набутих активів та залишком невикористаної частини грошових надходжень зазначених осіб складає 199 702 628,17 грн.

Таким чином, за викладених вище обставин, ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , будучи особою, уповноваженою на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, набув активів вартістю 151 857 294 гривень, що більше ніж на шість тисяч п`ятсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян перевищує його законні доходи.

Поряд з цим, досудовим розслідуванням установлено, що відповідно до ст. 1 Закону України «Про оборону України» воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози та забезпечення національної безпеки, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.

Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 та Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 № 2102-ХІ, у зв`язку з військовою агресією рф проти України, з 05 години 30 хвилин 24.02.2022 в Україні введено воєнний стан строком на 30 днів, який неодноразово продовжувався Указами Президента України та триває до цього часу.

Відповідно до ст. 65 Конституції України, захист Батьківщини, незалежності і територіальної цілісності України є обов`язком громадян України та ст. 11 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, ст. ст. 1 - 4 Дисциплінарного Статуту Збройних Сил України, військовослужбовці зобов`язані свято і непорушно додержуватися Конституції України та законів України, Військової присяги, віддано служити українському народові, сумлінно і чесно виконувати військовий обов`язок; постійно підвищувати рівень військових професійних знань, вдосконалювати свою виучку і майстерність, знати і виконувати свої обов`язки та додержуватися вимог статутів Збройних Сил України; знати і утримувати в готовності до застосування закріплене озброєння, бойову та іншу техніку; дорожити бойовою славою Збройних Сил України та своєї військової частини, честю і гідністю військовослужбовця Збройних Сил України.

В той же час, відповідно до ст. 17 Закону України «Про оборону України», захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов`язком громадян України. Громадяни України чоловічої статі, придатні до проходження військової служби за станом здоров`я і віком, а жіночої статі - також за відповідною фаховою підготовкою, повинні виконувати військовий обов`язок згідно із законодавством. Громадяни проходять військову службу, службу у військовому резерві та виконують військовий обов`язок у запасі відповідно до законодавства.

Згідно вимог п. п. 1, 2, 3 ч. 3 ст. 24 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» військовослужбовці вважаються такими, що виконують обов`язок військової служби на території військової частини або в іншому місці роботи (занять) протягом робочого (навчального) часу, включаючи перерви, встановлені розпорядком (розкладом занять) чи поза військовою частиною, якщо перебування там відповідає обов`язкам військовослужбовця або його було направлено туди за наказом відповідного командира (начальника), на шляху прямування на службу або зі служби, під час службових поїздок, повернення до місця служби.

При цьому, військовослужбовці згідно ст. 254 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, зобов`язані негайно повідомити про захворювання безпосередньому начальникові, який зобов`язаний направити хворого до медичного пункту частини.

Відповідно до ст. 255 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, амбулаторний прийом проводиться в медичному пункті військової частини лікарем (фельдшером) у години, встановлені розпорядком дня військової частини. Військовослужбовці, які захворіли раптово або дістали травму, направляються до медичного пункту частини негайно, у будь-який час доби.

Згідно із ч. ч. 2, 3 та 5 ст. 256 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, після огляду лікарем (фельдшером) хворі залежно від характеру хвороби направляються для лікування. Хворі, яким призначене амбулаторне лікування, для приймання ліків і проведення інших лікувальних процедур, а також ті, що потребують консультації медичних спеціалістів, направляються до медичного пункту військової частини у дні і години, зазначені лікарем у книзі запису хворих. Офіцери та військовослужбовці військової служби за контрактом, за висновком лікаря можуть залишатися для лікування на квартирах (удома). Про результати огляду хворих, характер поданої допомоги і призначення лікар робить відповідні відмітки в медичних книжках та видає довідки про стан здоров`я.

Відповідно до ч. 1 ст. 257 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, висновок про часткове або повне звільнення офіцерів та військовослужбовців військової служби за контрактом, - від виконання службових обов`язків дається лікарем, а у військових частинах, де лікар за штатом не передбачений, - фельдшером не більше ніж на шість діб. У разі потреби термін звільнення може бути продовжено.

Згідно ст. 259 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, у медичному пункті військової частини проводиться 14-денне стаціонарне лікування хворих, а також військовослужбовців, направлених з лікувальних закладів (частин) на лікування та реабілітацію.

Крім того, згідно ст. 260 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, на стаціонарне лікування поза розташуванням військової частини військовослужбовці направляються за висновком лікаря військової частини, а для подання невідкладної допомоги за відсутності лікаря - черговим фельдшером (санітарним інструктором) медичного пункту з одночасним доповіданням про це начальникові медичної служби і черговому військової частини. До лікувальних закладів хворі доставляються у супроводі фельдшера (санітарного інструктора).

При цьому, відповідно до абз. 9 п. 1 ст. 11 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» в редакції Закону України № 2171-IX від 01.04.2022, у період дії воєнного стану військовослужбовці, які брали безпосередню участь у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, перебуваючи безпосередньо в районах здійснення зазначених заходів, можуть бути направлені відповідно до висновку військово-лікарської комісії для подальшого надання їм медичної допомоги або проведення медико-психологічної реабілітації до медичних закладів, розташованих за межами України. На зазначених військовослужбовців та супроводжуючий їх медичний персонал не поширюються обмеження щодо виїзду громадян України за межі України. Порядок надання військовослужбовцям медичної допомоги або проведення медико-психологічної реабілітації у медичних закладах за межами України і проведення оплати послуг з надання такої медичної допомоги встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Згідно із абз. 3 п. 2 ст. 11 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», направлення військовослужбовців та членів їх сімей на лікування за межі України здійснюється на загальних підставах у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п. 1 Порядку направлення осіб із складових сил оборони та сил безпеки, постраждалих у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на лікування за кордон, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 05.04.2022 № 411 в редакції Постанови Кабінету Міністрів України № 1169 від 14.10.2022 (далі - Порядку), направленню для лікування за кордон з метою отримання медичної та/або реабілітаційної допомоги підлягають особи із складових сил оборони та сил безпеки, постраждалі у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України (далі - захисники України), за умови наявності висновку про необхідність направлення на лікування за кордон та повідомлення від Координаційного центру з надзвичайних ситуацій (Emergency Response Coordination Centre) Європейської Комісії через електронну платформу "Система раннього попередження та реагування" (Early Warning and Response System) про готовність конкретної країни - члена Європейського Союзу на безоплатній основі прийняти на лікування та/або письмового підтвердження готовності закладу охорони здоров`я іноземної держави на безоплатній основі прийняти на лікування.

Відповідно до п. 2 зазначеного Порядку направлення захисників України на лікування за кордон ініціюється закладами охорони здоров`я, в яких вони перебувають на лікуванні та/або реабілітації.

З метою організації направлення на лікування за кордон захисників України заклади охорони здоров`я, у яких вони перебувають на лікуванні та/або реабілітації, готують такі документи:

-згода захисника України або його законного представника на лікування за кордоном з наданням однозначної згоди на обробку персональних даних, що стосуються медичної інформації;

-згода на обробку та передачу персональних даних закладам охорони здоров`я іноземних держав відповідно до законодавства у довільній формі;

-виписка з медичної карти амбулаторного (стаціонарного) хворого за формою, затвердженою МОЗ;

-висновок про необхідність направлення на лікування за кордон згідно з додатком.

Окрім того, п. 3 зазначеного Порядку передбачено, що висновок про необхідність направлення на лікування за кордон готується закладом охорони здоров`я, в якому захисник України перебуває на лікуванні та/або реабілітації, і підписується керівником закладу охорони здоров`я та лікуючим лікарем закладу охорони здоров`я, визначеним керівником цього закладу або уповноваженою на прийняття відповідних рішень особою, за формою згідно з додатком.

Також, п. 4 Порядку визначено, що заклад охорони здоров`я, в якому захисник України перебуває на лікуванні та/або реабілітації, формує та надсилає до державного органу, що входить до складу сектору безпеки і оборони, в якому проходять службу захисник України:

-перелік захисників України, щодо яких наявні висновки про необхідність направлення на лікування за кордон, із зазначенням діагнозу/діагнозів та ускладнень відповідно до НК 025:2021 "Класифікатор хвороб та споріднених проблем охорони здоров`я";

-документи, зазначені у пункті 2 цього Порядку, - для кожного захисника України, щодо якого наявний висновок про необхідність направлення на лікування за кордон.

Пунктом 5 Порядку передбачено, що після узагальнення інформації, отриманої від закладу охорони здоров`я, в якому захисник України перебуває на лікуванні та/або реабілітації, державний орган, що входить до складу сектору безпеки і оборони, протягом трьох календарних днів надсилає на розгляд МОЗ в електронній формі лист-направлення з копіями документів, зазначених у пункті 4 цього Порядку, та готує дозволи на виїзд за кордон для захисників України.

У подальшому, МОЗ листом інформує Командування Медичних сил Збройних Сил або відповідний державний орган, що входить до складу сектору безпеки і оборони, який надав інформацію про захисників України, Адміністрацію Держприкордонслужби та МЗС про погоджений з іноземною стороною перелік захисників України, яких заклади охорони здоров`я іноземних держав можуть прийняти на лікування за кордоном, що регламентовано п. 6 вказаного Порядку.

Тим же пунктом передбачено, що Інформування здійснюється протягом семи календарних днів з дня отримання повідомлення від Координаційного центру з надзвичайних ситуацій (Emergency Response Coordination Centre) Європейської Комісії через електронну платформу "Система раннього попередження та реагування" (Early Warning and Response System) про готовність конкретної країни - члена Європейського Союзу на безоплатній основі прийняти на лікування та/або письмового підтвердження готовності закладу охорони здоров`я іноземної держави на безоплатній основі прийняти на лікування.

У разі коли у МОЗ відсутні повідомлення від Координаційного центру з надзвичайних ситуацій (Emergency Response Coordination Centre) Європейської Комісії через електронну платформу "Система раннього попередження та реагування" (Early Warning and Response System) про готовність конкретної країни - члена Європейського Союзу на безоплатній основі прийняти на лікування та/або пропозиції закладів охорони здоров`я іноземних держав на безоплатній основі прийняти на лікування конкретного захисника України з надісланого переліку, п. 7 Порядку передбачено, що МОЗ та МЗС вживають заходів до пошуку відповідних закладів охорони здоров`я іноземних держав.

Відповідно до п. 2-7 Правил перетинання державного кордону громадянами України, затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 27.01.1995 № 57, в разі введення на території України воєнного стану виїзд за межі України осіб із складових сил оборони та сил безпеки, постраждалих у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на лікування за кордон здійснюється за наявності паспорта громадянина України для виїзду за кордон або паспорта громадянина України (за їх відсутності - документів, що містять відомості про особу, на підставі яких Держприкордонслужба дозволить перетин державного кордону) та за наявності висновку про необхідність направлення особи із складових сил оборони або сил безпеки, постраждалої у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на лікування за кордон та листа МОЗ про погоджений з іноземною стороною перелік осіб із складових сил оборони та сил безпеки, постраждалих у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, яких заклади охорони здоров`я іноземних держав можуть прийняти на лікування за кордоном.

Згідно із п. 8 Порядку, транспортування захисників України згідно з переліком захисників України, яких заклади охорони здоров`я іноземних держав можуть прийняти на лікування за кордоном, до державного кордону організовує МОЗ за сприяння Міноборони, МВС, Адміністрації Держприкордонслужби. Після перетину державного кордону транспортування до закладів охорони здоров`я іноземних держав здійснюється за сприяння МЗС та МОЗ.

При цьому, відповідно до п. 9 Порядку, супровід захисників України під час лікування у закладі охорони здоров`я відповідної держави перебування та повернення захисників України після завершення лікування здійснює МЗС через закордонні дипломатичні установи України за сприяння МОЗ, Міноборони, представників Європейського Союзу, волонтерських організацій і громад закордонних українців.

Наказом Головнокомандувача Збройних Сил України від 17.01.2022 №38 полковника ОСОБА_9 призначено начальником ІНФОРМАЦІЯ_2 .

06.03.2022, близько 10 год. полковник ОСОБА_9 отримав вогнепальне поранення правої гомілки у зв`язку із чим останній систематично перебував на лікуванні в медичних закладах.

Під час проходження військової служби, у невстановлений слідством дату та час, але не пізніше 11.11.2022, у полковника ОСОБА_9 виник злочинний умисел на ухилення від виконання обов`язків з військової служби та виїзду у період воєнного стану за межі України з метою відпочинку.

З метою створення підстав, які дадуть можливість виїзду за межі України, будучи обізнаним із визначеним постановою Кабінету Міністрів України від 05.04.2022 № 411 Порядком, полковник ОСОБА_9 вирішив використати наявне у нього поранення та звернутись до лікувального закладу, який у зв`язку із цим пораненням мав змогу рекомендувати останньому лікування за кордоном.

Реалізуючи свій злочинний умисел, у невстановлений досудовим розслідуванням спосіб, дату та час, але не пізніше 11.11.2022, ОСОБА_9 підшукав листи від медичних закладів «Medicalpark» (Туреччина) та «Romatem» (Туреччина), відповідно до яких, зазначені закордонні медичні установи готові були прийняти ОСОБА_9 на тридцяти денне цілодобове стаціонарне лікування вартістю 12 500 доларів США, зі строком сплати протягом 15 днів із дня складення пропозиції.

Реалізуючи розроблений план, 21.11.2022 полковник ОСОБА_9 діючи у порушення вищевказаних вимог Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України звернувся до Центру медичної реабілітації та санаторного лікування «Одеський» (військова частина НОМЕР_11 ) для проходження стаціонарного лікування.

В один із днів, але не пізніше 25.11.2022, ОСОБА_9 переслідуючи свій злочинний умисел, направлений на ухилення від виконання обов`язків військової служби, підшукав гарантійний лист від ПП «Мастер Профит», відповідно до якого зазначене підприємство гарантувало сплату лікування ОСОБА_9 та всі супутні витрати, пов`язані із його переміщенням та перебуванням на лікуванні, яке фактично підприємством в подальшому не здійснювалось.

Під час проходження лікування полковник ОСОБА_9 , продовжуючи реалізацію свого злочинного умислу, спрямованого на ухилення від виконання обов`язків з військової служби, ініціював перед начальником медичної частини полковником медичної служби ОСОБА_24 питання про виготовлення документів, передбачених Порядком з метою проходження лікування за кордоном та надав раніше підшукані документи від «Medicalpark» (Туреччина), «Romatem» (Туреччина) та ПП «Мастер Профит».

У зв`язку із викладеним, заступником начальника госпіталю з медичної частини - начальником медичної частини полковником медичної служби ОСОБА_24 , який не був обізнаний про дійсні наміри ОСОБА_9 , розпочато процедуру, передбачену Порядком, отримано згоду від полковника ОСОБА_25 на лікування за кордоном з наданням однозначної згоди на обробку персональних даних, що стосуються медичної інформації, підготовлено відповідне клопотання з додатками, передбаченими п. 2 Порядку, яке скеровано до Військово-медичного клінічного центру Південного регіону.

01.12.2022 висновком консиліуму Військово-медичного клінічного центру Південного регіону полковник ОСОБА_9 включений до списку осіб, які рекомендовані для лікування за кордоном, який того ж дня направлений до Командування Медичних сил Збройних Сил України.

За результатами проведеного лікування у період з 22.11.2022 до 01.12.2022 лікуючим лікарем ОСОБА_26 та заступником начальника госпіталю з медичної частини - начальником медичної частини полковником медичної служби ОСОБА_24 складено виписку із медичної карти стаціонарного хворого № 2477, відповідно до якої полковника ОСОБА_17 01.12.2022 виписано зі стаціонару.

02.12.2022 Командування Медичних сил Збройних Сил України відповідно до п. 5 Порядку отримані описані вище документи, разом із листом-направленням полковника ОСОБА_9 з метою направлення останнього на лікування за кордон, направило до Міністерства охорони здоров`я України.

При цьому, відповідний лист Міністерства охорони здоров`я України про погодження іноземною стороною полковника ОСОБА_9 , як захисника України, якого заклади охорони здоров`я іноземних держав можуть прийняти на лікування за кордон, до Командування Медичних сил Збройних Сил України не надходив.

У зв`язку з закінченням лікування 02.12.2023 о 09 год. 00 хв. полковник ОСОБА_9 мав з`явитись до розташування ІНФОРМАЦІЯ_2 (військова частина НОМЕР_12 ), який дислокується за адресою: АДРЕСА_3 , та продовжити виконувати обов`язки військової служби.

Однак, полковник ОСОБА_9 , маючи на меті тимчасово ухилитись від військової служби, 02.12.2022 о 09 год. 00 хв., в умовах воєнного стану, усвідомлюючи протиправний характер своїх дій і передбачаючи їх суспільно небезпечні наслідки та бажаючи їх настання, вчасно без поважних причин із лікувального закладу на службу до розташування ІНФОРМАЦІЯ_2 (військова частина НОМЕР_12 ), який дислокується за адресою: АДРЕСА_3 , не з`явився. Незаконно перебуваючи поза місцем служби по 15.12.2022 включно, полковник ОСОБА_9 проводив час вільно, на власний розсуд, не пов`язуючи його з виконанням обов`язків військової служби.

Таким чином, полковник ОСОБА_9 , у період з 02.12.2022 по 15.12.2022 включно, діючи умисно, в умовах воєнного стану, вчинив нез`явлення вчасно без поважних причин на службу з лікувального закладу, проводив вказаний час на власний розсуд, не пов`язаний з проходженням військової служби.

Зважаючи на відсутність погодження від Міністерства охорони здоров`я України про направлення ОСОБА_9 на лікування за кордон, останній 16.12.2022 повторно звернувся до Центру медичної реабілітації та санаторного лікування « ІНФОРМАЦІЯ_13 » (військова частина НОМЕР_11 ) та у подальшому у період з 16.12.2022 по 20.12.2022 перебував на стаціонарному лікуванні у вказаному медичному закладі.

19.12.2022, ОСОБА_9 , будучи військовослужбовцем військової служби за контрактом та проходячи її на посаді начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 (військова частина НОМЕР_12 ), перебуваючи на стаціонарному лікуванні у військовій частині НОМЕР_11 , яка розташована за адресою: АДРЕСА_4 , у військовому званні «полковник», діючи умисно, усвідомлюючи протиправний характер своїх дій і передбачаючи їх суспільно небезпечні наслідки та бажаючи їх настання, в умовах дії правового режиму воєнного стану, продовжуючи реалізовувати свій злочинний умисел тимчасово ухилитись від несення обов`язків військової служби, достовірно знаючи про те, що він не включений до списків Міністерства охорони здоров`я про погоджений з іноземною стороною перелік осіб із складових сил оборони та сил безпеки, постраждалих у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, яких заклади охорони здоров`я іноземних держав можуть прийняти на лікування за кордоном, повідомив лікуючого лікаря ОСОБА_26 про вказане нібито узгодження та вибуття відповідно до Порядку для лікування за кордон, а також проінформував командира військової частини НОМЕР_13 , як свого безпосереднього начальника.

В свою чергу, ОСОБА_26 , будучи введеним в оману полковником ОСОБА_9 , 20.12.2023 підготував переводний епікриз із медичної карти стаціонарного хворого № 2477 з рекомендацією щодо направлення полковника ОСОБА_9 на лікування за кордон і передав полковнику ОСОБА_9 зазначений епікриз.

Після отримання вказаного переводного епікризу із медичної карти стаціонарного хворого № 2477, 22.12.2022, полковник ОСОБА_9 , з метою ухилення від військової служби, перетнув державний кордон України та перебував за межами України до 18.01.2023.

Так, ОСОБА_9 , використовуючи паспорт громадянина України для виїзду за кордон НОМЕР_14 , разом зі своєю матір`ю ОСОБА_13 через пункт пропуску «Старокозаче» 22.12.2022 о 17.39 год виїхав з території України.

Цього ж дня, ОСОБА_9 , разом зі своєю матір`ю ОСОБА_13 , 22.12.2022 о 22.45 год рейсом ТК272 прибув з аеропорту «Кишинів» до Аеропорту «Стамбул».

Відразу після цього, 23.12.2022 о 02.10 год ОСОБА_9 разом зі своєю матір`ю ОСОБА_13 , рейсом ТК748 вибув з аеропорту «Стамбул» до аеропорту «Сейшели» та у період з 23.12.2022 по 11.01.2023 перебував на території Республіки Сейшельські острови.

11.01.2023 о 23.26 год ОСОБА_9 , разом зі своєю матір`ю ОСОБА_13 , рейсом ТК749 вибув з аеропорту «Сейшели» до аеропорту « Стамбул », куди прибув 12.01.2023 о 06.20 год.

У подальшому, 14.01.2023 ОСОБА_9 вибув до Малаги (Іспанія), де перебував зі своєю дружиною ОСОБА_12 , звідки 18.01.2023 о 18.20 год з аеропорту « Пабло Руїс Пікассо » (Іспанія) рейсом ТК1304 вибув до аеропорту « Стамбул ».

Цього ж дня, 18.01.2023, о 20.20 год ОСОБА_9 рейсом ТК271 прибув до аеропорту « Кишинів », звідки вибув до України.

18.01.2023 о 23.56 год ОСОБА_9 через пункт пропуску «Старокозаче» повернувся на територію України.

20.01.2023 о 08.00 год. прибув на стаціонарне лікування у ІНФОРМАЦІЯ_15» (військова частина НОМЕР_11 ).

Таким чином, полковник ОСОБА_9 , діючи умисно, в умовах воєнного стану, шляхом іншого обману, у період з 21.12.2022 до 08.00 годин 20.01.2023 проводив час на власний розсуд, не пов`язаний з виконанням обов`язків військової служби, чим вчинив ухилення від несення обов`язків військової служби шляхом іншого обману, вчиненого в умовах воєнного стану.

22.07.2023 у цьому кримінальному провадженні ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянину України, уродженцю міста Одеси, Одеської області, українцю, зареєстрованому за адресою: АДРЕСА_5 та проживаючому за адресою: АДРЕСА_6 , одруженому, з вищою освітою, раніше не судимому, начальнику ІНФОРМАЦІЯ_2 (на момент вчинення злочину), у військовому званні «полковник»,

повідомлено про те, що він підозрюється:

- у набутті особою, уповноваженою на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, активів, вартість яких більше ніж на шість тисяч п`ятсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян перевищує її законні доходи, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого статтею 368-5 КК України;

- у нез`явленні вчасно на службу без поважних причин військовослужбовцем (крім строкової служби), вчинене в умовах воєнного стану, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 407 КК України;

- ухилення військовослужбовця від несення обов`язків військової служби шляхом іншого обману, вчинене в умовах воєнного стану, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 409 КК України.

Враховуючи, що тяжкість злочину, що інкримінується ОСОБА_9 , обставини його ймовірного вчинення; дані про особу підозрюваного, міцність його соціальних зв`язків, слідчий та прокурор вважають, що більш м`які, передбачені ст. 176 КПК України, запобіжні заходи, не забезпечать виконання ОСОБА_9 процесуальних обов`язків та не зможуть запобігти ризикам, визначеним ст. 177 КПК України, а саме: може переховуватися від органів досудового розслідування та суду; знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення; незаконно впливати на свідка, іншого підозрюваного, спеціаліста у цьому ж кримінальному провадженні; перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином; вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється. Відтак, вказані обставини виправдовують застосування до підозрюваного ОСОБА_9 запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, а застосування жодного з більш м`яких запобіжних заходів не зможе запобігти вказаним ризикам.

Згідно ч. 4 ст. 107 КПК України, під час розгляду клопотання здійснювалось фіксування судового процесу технічними засобами.

В судовому засіданні прокурори ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 підтримали клопотання про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою з викладених у ньому підстав та просили його задовольнити.

Захисники - адвокати ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 щодо задоволення клопотання заперечували та просили застосувати запобіжний захід, такий що не пов`язаний з триманням під вартою. У випадку застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, просили визначити помірний альтернативний запобіжний захід у вигляді застави.

Підозрюваний щодо задоволення клопотання заперечував, посилаючись на відсутність ризиків, передбачених ст. 177 КПК України.

Вислухавши думку прокурора в обґрунтування заявленого клопотання, пояснення захисників, підозрюваного, вивчивши клопотання та дослідивши долучені до нього документи, слідчий суддя дійшов наступного висновку.

Слідчим суддею встановлено, що Головним слідчим управлінням Державного бюро розслідувань здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42023164110000003 від 26.04.2023 за підозрою ОСОБА_9 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ст. 368-5, ч. 5 ст. 407 та ч. 4 ст. 409 КК України та за фактом кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 27, ч. 3 ст. 209 та ч. 5 ст. 426-1 КК України.

Процесуальне керівництво досудовим розслідуванням у кримінальному провадженні забезпечується прокурорами Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Південного, Центрального регіону та Офісу Генерального прокурора.

22.07.2023 у цьому кримінальному провадженні ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянину України, уродженцю міста Одеси, Одеської області, українцю, зареєстрованому за адресою: АДРЕСА_5 та проживаючому за адресою: АДРЕСА_6 , одруженому, з вищою освітою, раніше не судимому, начальнику ІНФОРМАЦІЯ_2 (на момент вчинення злочину), у військовому званні «полковник», повідомлено про те, що він підозрюється:

- у набутті особою, уповноваженою на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, активів, вартість яких більше ніж на шість тисяч п`ятсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян перевищує її законні доходи, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого статтею 368-5 КК України;

- у нез`явленні вчасно на службу без поважних причин військовослужбовцем (крім строкової служби), вчинене в умовах воєнного стану, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 407 КК України;

- ухилення військовослужбовця від несення обов`язків військової служби шляхом іншого обману, вчинене в умовах воєнного стану, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 409 КК України.

Обґрунтованість підозри ОСОБА_9 у вчиненні інкримінованого йому кримінального правопорушення повністю підтверджується зібраними матеріалами кримінального провадження, найбільш вагомими серед яких є:

- повідомлення про вчинення кримінального правопорушення другого оперативного відділу (з дислокацією у м. Одеса) ТУ ДБР у м. Миколаєві від 26.04.2023 та додані до нього матеріали;

- повідомлення про вчинення кримінального правопорушення другого оперативного відділу (з дислокацією у м. Одеса) ТУ ДБР у м. Миколаєві від 28.06.2023 та додані до нього матеріали;

- лист щодо виконання доручення другого оперативного відділу (з дислокацією у м. Одеса) ТУ ДБР у м. Миколаєві від 01.05.2023 та додані до нього матеріали;

- лист щодо виконання доручення другого оперативного відділу (з дислокацією у м. Одеса) ТУ ДБР у м. Миколаєві від 01.05.2023 та додані до нього матеріали;

- лист щодо виконання доручення другого оперативного відділу (з дислокацією у м. Одеса) ТУ ДБР у м. Миколаєві від 11.05.2023 та додані до нього матеріали;

- лист щодо виконання доручення другого оперативного відділу (з дислокацією у м. Одеса) ТУ ДБР у м. Миколаєві №16-08-16731-23 від 07.06.2023 та додані до нього матеріали;

- лист щодо виконання доручення другого оперативного відділу (з дислокацією у м. Одеса) ТУ ДБР у м. Миколаєві №2700/16-08/23 від 07.06.2023 та додані до нього матеріали;

- лист щодо виконання доручення другого оперативного відділу (з дислокацією у м. Одеса) ТУ ДБР у м. Миколаєві від 11.07.2023 та додані до нього матеріали;

- лист щодо виконання доручення другого оперативного відділу (з дислокацією у м. Одеса) ТУ ДБР у м. Миколаєві від 23.06.2023 та додані до нього матеріали;

- лист щодо виконання доручення другого оперативного відділу (з дислокацією у м. Одеса) ТУ ДБР у м. Миколаєві № 22350-23 від 17.07.2023 та додані до нього матеріали;

- лист щодо виконання доручення Головного оперативного управління ДБР № 1089/10-3/23 від 21.07.2023;

- лист щодо виконання доручення Головного оперативного управління ДБР № 188/10-3-04/14/23 від 21.07.2023;

- висновок спеціаліста ТОВ «Аудиторська компанія «ПРО ВЕРО» № 12/07-2023-КП від 12.07.2023 про розміри прибутків ОСОБА_9 та членів його родини та вартість придбаних активів;

- висновок НАЗК від 19.07.2023 про розміри прибутків ОСОБА_9 та членів його родини, їх походження та вартість придбаних активів;

- заява ОСОБА_27 про вчинення злочину від 08.05.2023;

- лист ГУ ДПС в Одеській області від 01.05.2023 та додані до нього матеріали із відомостями про доходи ОСОБА_9 та членів його родини;

- лист ГУ ДПС в Одеській області від 02.05.2023 та додані до нього матеріали із відомостями про доходи ОСОБА_9 та членів його родини;

- лист РСЦ ГСЦ МВС в Одеській області від 02.05.2023, з додатками із відомостями по реєстрацію транспортних засобів;

- лист Головного центру обробки спеціальної інформації ДПС України від 08.05.2023 із інформацією про перетин державного кордону ОСОБА_9 та членами його родини;

- лист НОМЕР_15 прикордонного загону ДПС України від 28.06.2023, з додатками із інформацією про перетин державного кордону ОСОБА_9 та членами його родини;

- відповідь головного відділу ІНФОРМАЦІЯ_16 № 1602/161 від 29.06.2023 щодо виконання доручення, з додатками із інформацією про перетин державного кордону ОСОБА_9 та членами його родини;

- листи АТ «Сенс Банк», АТ «Креді Агріколь Банк», АТ «ОТП БАНК», АТ «Ощадбанк», АБ «Південний» та інших банків із відомостями про рух грошових коштів;

- відповідь Командування Медичних сил ЗСУ з додатками про порядок направлення військовослужбовців на лікування за кордон а також із відомостями щодо розгляду документів полковника ОСОБА_9 ;

- відповідь із Міністерства охорони здоров`я України про порядок направлення військовослужбовців на лікування за кордон а також із відомостями щодо розгляду документів полковника ОСОБА_9 ;

- відповідь військової частини НОМЕР_13 від 11.07.2023 № 2/3960;

- відповідь з департаменту охорони здоров`я Одеської обласної військової адміністрації від 07.07.2023 № 4306/08/04-11/2-23/1885, зі змісту якої вбачається, що ОСОБА_9 до закладів охорони здоров`я Одеської області не звертався;

- протокол допиту свідка ОСОБА_27 від 04.050.2023, з додатками;

- протокол допиту свідка ОСОБА_28 від 02.05.2023, з додатком;

- протокол допиту свідка ОСОБА_26 від 29.06.2023 що;

- протокол допиту свідка ОСОБА_29 від 29.06.2023;

- протокол допиту свідка ОСОБА_30 від 03.07.2023;

- протокол допиту свідка ОСОБА_31 від 10.07.2023;

- протокол допиту свідка ОСОБА_32 від 23.06.2023;

- протокол додаткового допиту свідка ОСОБА_32 від 04.07.2023;

- протокол допиту свідка ОСОБА_33 від 04.07.2023;

- протокол допиту свідка ОСОБА_34 від 03.07.2023;

- протокол допиту свідка ОСОБА_35 від 07.07.2023;

- протоколи огляду мережі Інтернет від 26.06.2023.

- протокол огляду від 20-21 липня 2023 року;

-протоколи огляду інтернет ресурсу від 27.07.2023;

- інші матеріали кримінального провадження в їх сукупності.

Копія клопотання та доданих до нього матеріалів, відповідно до ч. 2 ст. 184 КПК України, підозрюваному надана.

Відповідно до ч. 1 ст. 183 КПК України, тримання під вартою є винятковим запобіжним заходом, який застосовується виключно у разі, якщо прокурор доведе, що жоден із більш м`яких запобіжних заходів не зможе запобігти ризикам, передбаченим статтею 177 КПК України.

Як визначено у ч. 1 ст. 194 КПК України, під час розгляду клопотання про застосування запобіжного заходу слідчий суддя, суд зобов`язаний встановити, чи доводять надані сторонами кримінального провадження докази обставини, які свідчать про наявність обґрунтованої підозри у вчиненні підозрюваним, обвинуваченим кримінального правопорушення; наявність достатніх підстав вважати, що існує хоча б один із ризиків, передбачених статтею 177 цього Кодексу, і на які вказує слідчий, прокурор; недостатність застосування більш м`яких запобіжних заходів для запобігання ризику або ризикам, зазначеним у клопотанні.

Вирішуючи питання про застосування підозрюваному запобіжного заходу слідчий суддя враховує не тільки положення, передбачені в КПК України, а й вимоги пунктів 3 і 4 статті 5 Конвенції про захист прав людини основоположних свобод та практики Європейського суду з прав людини, згідно з якими обмеження права особи на свободу і особисту недоторканість можливо лише в передбачених законом випадках за встановленою законом процедурою. При цьому ризик переховування обвинуваченого від правосуддя не може оцінюватись виключно на підставі суворості можливого судового рішення.

Поняття «обґрунтована підозра» не визначене у національному законодавстві України, тому, виходячи з положень ч. 5 ст. 9 КПК України та позиції Європейського суду з прав людини, відображеної у п. 175 рішення від 21.04.2011 року у справі «Нечипорук і Йонкало проти України», термін «обґрунтована підозра» означає, що існують факти або інформація, які можуть переконати об`єктивного спостерігача в тому, що особа, про яку йдеться, могла вчинити правопорушення (рішення у справі «Фокс, Кемпбелл і Гартлі проти Сполученого Королівства» від 30.08.1990 року), також вимога розумної підозри передбачає наявність доказів, які об`єктивно зв`язують підозрюваного з певним злочином і вони не повинні бути достатніми, щоб забезпечити засудження, але мають бути достатніми, щоб виправдати подальше розслідування або висунення звинувачення (рішення у справі «Мюррей проти Об`єднаного Королівства» від 28.10.1994 року, «Фокс, Кемпбелл і Гартлі проти Сполученого Королівства» від 30.08.1990 року).

Таким чином, слідчий суддя на даному етапі провадження не вправі вирішувати ті питання, які повинен вирішувати суд під час розгляду кримінального провадження по суті, зокрема, оцінювати докази з точки зору їх достатності і допустимості для визнання особи винною чи невинною у вчиненні злочину. Слідчий суддя на підставі розумної оцінки сукупності отриманих доказів повинен визначити лише чи є причетність особи до вчинення злочину вірогідною та достатньою для застосування щодо особи обмежувальних заходів.

Так, слідчий суддя вважає, що ОСОБА_9 обґрунтовано підозрюється у вчиненні інкримінованих йому кримінальних правопорушень, передбачених статтею 368-5 КК України, ч. 5 ст. 407 КК України, ч. 4 ст. 409 КК України, що підтверджується зібраними у кримінальному провадженні доказами.

Відповідно до ст. 177 КПК України метою застосування до підозрюваного запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою є забезпечення виконання підозрюваним покладених на нього процесуальних обов`язків, а також запобігання спробам:

- п. 1 - переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду. Оскільки підозрюваний ОСОБА_9 підозрюється у вчиненні тяжких злочинів, за сукупність яких передбачено максимальне покарання у виді позбавлення волі на строк до десяти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років, останній може виїхати за межі населеного пункту у якому проживає - м. Одеса, або за межі України, володіє нерухомим майном за кордоном, чи іншим чином переховуватися з метою уникнення кримінальної відповідальності за вчинене діяння, що свідчить про неможливість запобігання цьому ризику шляхом застосування більш м`якого запобіжного заходу.

Окрім того, на час дії воєнного стану в Україні існують обмеження для виїзду осіб призовного віку за межі України регламентовані Правилами перетинання державного кордону громадянами України, затвердженими Постановою Кабінету Міністрів країни № 57 від 27.01.1995.

ОСОБА_9 на даний момент звільнений із Збройних Сил України за станом здоров`я зі зняття з військового обліку, тим самим відноситься до категорії осіб, які мають право перетинати державний кордон.

Наведені обставини свідчать, що ОСОБА_9 може безперешкодно перетнути державний кордон.

Варто акцентувати увагу на тому що ОСОБА_9 обґрунтовано підозрюється у вчиненні кримінального правопорушень, пов`язаних із ухиленням від військової служби, що також свідчить про наявність ризику, пов`язаного із переховуванням від органів досудового розслідування чи суду.

В ході дослідження матеріального стану підозрюваного та членів його родини, міцність їх соціальних зв`язків можливо прийти до висновку, що члени родини постійно перебувають за кордоном де фактично забезпечені місцем проживання, що було придбано за відсутності обґрунтовано законних доходів, об`єкти нерухомості, які тривалий час використовувались ними - перереєстровані на інших осіб, які можливо причетні до вчинення ОСОБА_9 кримінального правопорушення, звільнення з лав Збройних Сил України зі зняттям з військового обліку.

Наведене свідчить про відсутність міцних соціальних зв`язків та готування до зміни місця свого постійного проживання за кордон та продовжити користуватись незаконно здобутим майном.

Крім того, відповідно до відповіді оперативного підрозділу щодо виконання доручення слідчого ОСОБА_9 в період 22.07.2023 - 24.07.2023 переховувався від органів досудового розслідування шляхом зміни телефонних номерів, адрес проживання, використання реєстраційних номерних знаків на транспортних засобах, які не закріплені за будь-якими транспортними засобами, а також застосування інших різних засобів конспірації з метою унеможливлення вжиття щодо нього заходів забезпечення кримінального провадження та можливого повідомлення про підозру та затримання.

Обґрунтовуючи необхідність застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою слід врахувати, правову позицію ЄСПЛ, викладену у рішенні по справах «Москаленко проти України» від 20.05.2010 року, «W проти Швейцарії» від 26.01.1993 року, де Суд вказав, що врахування тяжкості злочину має свій раціональний зміст, оскільки вона свідчить про ступінь суспільної небезпечності цієї особи та дозволяє спрогнозувати з достатньо високим ступенем імовірності її поведінку, беручи до уваги, що майбутнє покарання за тяжкий злочин підвищує ризик того, що підозрюваний може ухилитись від суду.

Окрім того, як зазначено у п. 58 рішення ЄСПЛ у справі «Becciev v. Moldova» від 04.10.2005 року (Бекчієв проти Молдови), ризик втечі має оцінюватися у світлі факторів, пов`язаних з характером особи, її моральністю, місцем проживання, родом занять, майновим станом, сімейними зв`язками та усіма видами зв`язку з країною, в якій така особа піддається кримінальному переслідуванню;

- п. 2 - знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення. Оскільки підозрюваний ОСОБА_9 ще до недавнього часу, а саме до 23.06.2023 виконував обов`язки начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 , то через своїх колишніх підлеглих та можливих співучасників розслідуваних злочинів має доступ до ще не наданих та не здобутих чи не вилучених органом досудового розслідування оригіналів документів, в тому числі закордонного паспорту, який до теперішнього часу невідшуканий, документів, пов`язаних з виконанням мобілізаційних заходів щодо призову на військову службу на території Одеської області, документів щодо лікування та перебування за кордоном ОСОБА_9 , документів щодо звільнення ОСОБА_9 з посади та військової служби та проходження ним ВЛК та інших речей чи документів, які мають значення для кримінального провадження.

- п. 3 - незаконно впливати на свідка, спеціаліста у цьому ж кримінальному провадженні. Оскільки підозрюваний ОСОБА_9 в період з 17.01.2022 по 23.06.2023 перебував на посаді начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 , а з 1996 року до моменту звільнення проходив службу на посадах ІНФОРМАЦІЯ_17, то, користуючись своїм авторитетом серед колишніх підлеглих та можливих співучаснкиів розслідуваних злочинів, може застосовувати до колишніх підлеглих, які ще не допитані у вказаному кримінальному провадженні, але які були або могли бути очевидцями вчинюваних ОСОБА_9 кримінальних правопорушень чи яким відомі обставини, які мають значення для кримінального провадженні, заходи дисциплінарного впливу, в тому числі звільнення із займаної посади, або переведення зони активних бойових дій.

Окрім того, ОСОБА_9 може впливати на ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , які на виконання його вказівок вчиняли дії щодо набуття необґрунтованих активів, та проведення процесуальних дій із яким на даний час неможливе через перебування останніх за межами України. З урахуванням відомих ОСОБА_9 обставин кримінального правопорушення та матеріалів кримінального провадження, не перебуваючи під вартою він зможе вступати у поза процесуальні відносини із ще не допитаними у кримінальному провадженні свідками - ОСОБА_36 , ОСОБА_37 , ОСОБА_38 , ОСОБА_39 , у яких близькі особи та члени сім`ї ОСОБА_9 нібито позичили грошові кошти, що не знайшло об`єктивного підтвердження у висновку НАЗК від 19.07.2023, чи іншими особами та надавати їм поради чи схиляти їх до дачі певних показань в ході слідства.

Вказане створює загрозу тиску та підбурювання таких осіб до дачі ними неправдивих показань або відмови від надання таких показань щодо відомих їм обставин.

Окрім цього у кримінальному провадженні не встановлено усіх осіб, яким можуть бути відомі обставини, які мають значення для кримінального провадження, а відсутність належного та ефективного заходу забезпечення кримінального провадження та забезпечення належної процесуальної поведінки підозрюваного може негативно відобразитися на результатах досудового розслідування.

Враховуючи положення ч. 2 ст. 23 КПК України про те, що не можуть бути визнанні доказами відомості, що містяться в показання речах та документах, які не були предметом безпосереднього дослідження суду, а також ч. 4 ст. 95 КПК України про те, що суд може обґрунтовувати свої висновки лише на показаннях, які він безпосередньо сприймав під час судового засідання і не вправі обґрунтовувати судові рішення показаннями, наданими слідчому, прокурору, або посилатися на них, зазначений ризик існує, так як вказані вище особи не були допитані в ході судового розгляду даного кримінального провадження та до проведення такого допиту можуть змінити свої показання, які вони надавали під час досудового розслідування.

- п. 4 - перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином. Наказом Головнокомандувача Збройних Сил України № 38 від 17.01.2022 ОСОБА_9 призначено на посаду начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 . З 1996 року до моменту звільнення (23.06.2023), ОСОБА_9 проходив службу на посадах ІНФОРМАЦІЯ_17.

За цей час, а особливо за час дії в Україні воєнного стану, у ОСОБА_9 з`явились міцні робочі та позаробочі зв`язки з працівниками державних, правоохоронних та контролюючих органів місцевого та загальнодержавного рівня, органів місцевого самоврядування, що в свою чергу збільшило корупційні ризики при перебуванні ним на займаній посаді. Вказані зв`язки можуть бути використані ОСОБА_9 для впливу на результати досудового розслідування кримінального провадження та його судового розгляду.

- п. 5 - вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється.

Підставою застосування запобіжного заходу є наявність обґрунтованої підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення, а також наявність ризиків, які дають достатні підстави слідчому судді, суду вважати, що підозрюваний, обвинувачений, засуджений може здійснити дії, передбачені частиною першою цієї статті. Слідчий, прокурор не мають права ініціювати застосування запобіжного заходу без наявності для цього підстав, передбачених цим Кодексом.

У відповідності до положень ст.ст. 177, 178 КПК України та практики Європейського Суду з прав людини слідчий суддя враховує, що тяжкість покарання, яка загрожує підозрюваному, за умови доведеності його вини у вчиненні інкримінованого йому тяжкого кримінального правопорушення, може спонукати підозрюваного вживати заходів, спрямованих на уникнення кримінальної відповідальності.

Вирішуючи клопотання про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою слідчий суддя враховує тяжкість кримінального правопорушення, інкримінованого підозрюваному, обставини його ймовірного вчинення; дані, що характеризують особу підозрюваного; його вік та стан здоров`я, сімейний та майновий стан, міцність соціальних зв`язків та приходить до висновку, що докази та обставини, на які посилається слідчий у клопотанні, дають достатні підстави слідчому судді вважати, що підозрюваний ОСОБА_9 може негативно впливати на хід досудового розслідування, шляхом незаконного впливу на свідків у цьому кримінальному провадженні; переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду; знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення; вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється. Відтак, слідчий суддя вважає, що застосування більш м`якого запобіжного заходу не гарантуватиме та не забезпечуватиме запобігання вказаним ризикам та виконання підозрюваним процесуальних обов`язків.

Доводи сторони захисту вказаних висновків не спростовують.

Крім того, задовольняючи клопотання про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, слідчий суддя вважає за необхідне визначити підозрюваному розмір застави, а також покласти на підозрюваного обов`язки, передбачені ч. 5 ст. 194 КПК України, необхідність покладення яких вбачається з наведеного в обґрунтування даного клопотання.

При визначені розміру застави, слідчий суддя враховує конкретні обставини інкримінованого діяння, тяжкість кримінального правопорушення, наявність передбачених ст. 177 КПК України ризиків, та вважає за належне визначити заставуу розмірі 150 000 000 (сто п`ятдесят мільйонів) грн. 00 коп., який зможе забезпечити виконання підозрюваним ОСОБА_9 покладених на нього обов`язків.

Крім цього, обираючи відносно ОСОБА_9 запобіжний захід у вигляді застави, слідчий суддя вважає за необхідне, відповідно до ч. 5 ст. 194 КПК України, покласти на нього наступні обов`язки:

- не відлучатися із міста Одеси без дозволу слідчого, прокурора або суду;

- повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання та/або місця роботи;

- прибувати до слідчого, прокурора та суду за першою вимогою;

- здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в`їзд в Україну, термін дії яких у разі внесення застави, визначити в межах строку досудового розслідування до 22.09.2023 року включно.

Питання щодо доведеності вини ОСОБА_9 у вчиненні інкримінованого йому кримінального правопорушення та правильності кваліфікації його дій, слідчим суддею при розгляді клопотання не вирішувались, оскільки підлягають дослідженню при проведенні досудового розслідування та під час розгляду справи по суті.

Враховуючи викладене, керуючись ст. 29 Конституції України, ст.ст. 177, 178, 182, 183, 193, 194, 196, 197, 202, 205, 532, 534 Кримінального процесуального кодексу України, слідчий суддя, -

УХВАЛИВ:

Клопотання Старшого слідчого в особливо важливих справах Головного слідчого управління Державного бюро розслідувань підполковник Державного бюро розслідувань ОСОБА_10 , погоджене Прокурором групи прокурорів у кримінальному провадженні - Начальником відділу процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання публічного обвинувачення Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Південного регіону ОСОБА_4 , про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою до ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюваного у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ст. 368-5, ч. 5 ст. 407, ч. 4 ст. 409 КК України, у кримінальному провадженні № 42023164110000003 від 26.04.2023 року, - задовольнити частково.

Застосувати до підозрюваного ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, уродженця міста Одеси, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_7 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_8 , запобіжний захід у вигляді тримання під вартою.

Строк тримання під вартою ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визначити до 10 год. 18 хв. 22.09.2023 року, але не більше строку досудового розслідування.

Одночасно визначити ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , альтернативний запобіжний захід у вигляді застави для забезпечення виконання обов`язків, визначених Кримінальним процесуальним кодексом України, у розмірі 150 000 000 (сто п`ятдесят мільйонів) грн. 00 коп.

Сума застави у національній грошовій одиниці може бути внесена як самим підозрюваним так і іншою фізичною або юридичною особою (заставодавцем) на депозитний рахунок:

Отримувач ТУ ДСАУ у м. Києві

ЄДРПОУ банку: 26268059;

р/рUA128201720355259002001012089

Банк одержувача: Державна казначейська служба України м. Київ.

МФО 820172;

Застава за …(П.І.П., дата народження особи за яку вноситься застава), згідно ухвали … (назва суду), від …(дата ухвали), по справі № …, внесені …(П.І.П. особи, що вносить заставу).

Заставодавцем не може бути юридична особа державної або комунальної власності або така, що фінансується з місцевого, державного бюджету, бюджету Автономної Республіки Крим, або у статутному капіталі якої є частка державної, комунальної власності, або яка належить суб`єкту господарювання, що є у державній або комунальній власності.

Підозрюваний або заставодавець мають право у будь-який момент внести заставу у розмірі, визначеному в ухвалі про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою протягом дії ухвали.

У разі внесення застави покласти на підозрюваного ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , наступні обов`язки:

- не відлучатися із міста Одеси без дозволу слідчого, прокурора або суду;

- повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання та/або місця роботи;

- прибувати до слідчого, прокурора та суду за першою вимогою;

- здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в`їзд в Україну.

Термін дії обов`язків, покладених судом у разі внесення застави, визначити в межах строку досудового розслідування до 22.09.2023 року включно.

У разі необхідності цей строк може бути продовжений за клопотанням прокурора в порядку, передбаченому ст. 199 КПК України. Після закінчення строку, в тому числі продовженого, на який на підозрюваного, обвинуваченого були покладені відповідні обов`язки, ухвала про застосування запобіжного заходу в цій частині припиняє свою дію і обов`язки скасовуються.

Роз`яснити підозрюваному, що у разі внесення застави у визначеному у даній ухвалі розмірі, оригінал документу з відміткою банку, який підтверджує внесення на депозитний рахунок коштів має бути наданий уповноваженій службовій особі установи в якій утримується підозрюваний.

Після отримання та перевірки протягом одного дня документа, що підтверджує внесення застави, уповноважена службова особа установи в якій утримується підозрюваний, негайно має здійснити розпорядження про звільнення з-під варти ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та повідомити усно і письмово слідчого, прокурора у кримінальному провадженні № 42023164110000003 від 26.04.2023 року та слідчого суддю Печерського районного суду м. Києва.

У разі внесення застави та з моменту звільнення підозрюваного з-під варти внаслідок внесення застави, визначеної у даній ухвалі, підозрюваний зобов`язаний виконувати покладені на нього обов`язки, пов`язані із застосуванням запобіжного заходу у вигляді застави.

З моменту звільнення з-під варти у зв`язку з внесенням застави підозрюваний ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , вважається таким, до якого застосовано запобіжний захід у вигляді застави.

Роз`яснити заставодавцю обов`язок із забезпечення належної поведінки підозрюваного, обвинуваченого та його явки за викликом.

У разі невиконання обов`язків заставодавцем, а також, якщо підозрюваний, обвинувачений, будучи належним чином повідомлений, не з`явився за викликом до слідчого, прокурора, слідчого судді, суду без поважних причин чи не повідомив про причини своєї неявки, або якщо порушив інші покладені на нього при застосуванні запобіжного заходу обов`язки, застава звертається в дохід держави та зараховується до спеціального фонду Державного бюджету України й використовується у порядку, встановленому законом для використання коштів судового збору.

Застава, що не була звернена в дохід держави, повертається підозрюваному, обвинуваченому, заставодавцю після припинення дії цього запобіжного заходу. При цьому застава, внесена підозрюваним, обвинуваченим, може бути повністю або частково звернена судом на виконання вироку в частині майнових стягнень. Застава, внесена заставодавцем, може бути звернена судом на виконання вироку в частині майнових стягнень тільки за його згодою.

Ухвала слідчого судді підлягає негайному виконанню після її оголошення.

Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Київського апеляційного суду протягом п`яти днів з дня її оголошення, а підозрюваним - в цей же строк з моменту вручення йому копії даної ухвали.

Ухвала набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.

Повний текст ухвали буде оголошено о 15 год. 30 хв. 28.07.2023 року.

Слідчий суддя ОСОБА_1

СудПечерський районний суд міста Києва
Дата ухвалення рішення25.07.2023
Оприлюднено22.04.2024
Номер документу112680271
СудочинствоКримінальне
КатегоріяПровадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про застосування запобіжних заходів тримання під вартою