ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
пр. Волі, 54а, м. Луцьк, 43010, тел./факс 72-41-10
E-mail: inbox@vl.arbitr.gov.ua Код ЄДРПОУ 03499885
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
08 серпня 2023 року Справа № 903/559/23
Господарський суд Волинської області у складі судді Слободян О.Г.,
розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження справу
за позовом Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Волиньгаз"
про стягнення 2386грн 11коп,
встановив: АТ "Оператор газорозподільної системи "Волиньгаз" (позивач) звернувся до суду з позовом, уточненим заявою від 07.06.2023, до РО "Релігійна громада Святого Володимира Володимир-Волинської єпархії Української Православної Церкви (Православної церкви України) міста Володимир-Волинський, в якому просить стягнути з відповідача 2386грн 11коп боргу за розподіл природного газу.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на неналежне виконання відповідачем взятих на себе зобов`язань згідно заяви-приєднання №09420РР8N1BR016 від 01.01.2016 до умов договору розподілу природного газу (для споживача, що не є побутовим), в частині оплати наданих позивачем послуг.
Ухвалою суду від 09.06.2023 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі; постановлено справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами. Встановлено позивачу строк в 5 днів з дня отримання відзиву, для подання відповіді на відзив в порядку ст.166 ГПК України. Встановлено відповідачу строк до 15 днів з дня отримання ухвали про відкриття провадження у справі, для подання відзиву на позов в порядку ст.ст. 165, 178 ГПК України. Роз`яснено відповідачу, що в разі ненадання у встановлений судом строк без поважних причин відзиву, суд вирішує справу за наявними у справі матеріалами. Встановлено відповідачу строк в 5 днів з дня отримання ухвали про відкриття провадження справі, для подання заяви з запереченням проти розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження в порядку ч.4 ст.176 ГПК України.
Ухвала суду, що направлялась відповідачу за адресою зазначеною у витязі з ЄДРПОУ (44700, Волинська обл., м.Володимир, вулю.Луцька, 160А) повернулася на адресу суду з відміткою пошти Адресат відсутній за вказаною адресою.
З метою повідомлення відповідача про розгляд справи у суді, на офіційному веб-сайті судової влади України судом також було розміщене оголошення про відкриття провадження у справі №903/559/23 та розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
За таких обставин, суд вважає, що виконав свій обов`язок щодо повідомлення відповідача про розгляд справи у суді.
27.06.2023 на адресу суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому останній зазначає, що послуги з розподілу природного газу АТ «Оператор газорозподільної системи «ВОЛИНЬГАЗ» надавались виключно до 2018 року, оскільки у 2018 році лічильник газу Церкви Святого Володимира був запломбованим працівниками АТ «Оператор газорозподільної системи» ВОЛИНЬГАЗ», а тому Релігійна громада з 2018 року послугами АТ «Оператор газорозподільної системи» ВОЛИНЬГАЗ» не користується, а отже, не може бути пов`язана з позивачем фінансовими зобов`язаннями. Вказує, що пунктом 6.8 Договору визначено, що надання Оператором ГРМ послуги з розподілу природного газу Споживачу, що не є побутовим, має підтверджуватися підписаним між Сторонами актом наданих послуг, що оформлюється відповідно до вимог Кодексу газорозподільних систем. Релігійна громада, як Споживач відповідної послуги, не отримувала жодних Актів наданих послуг, рахунків на сплату, ці ж документи не було надіслано на поштову адресу церкви. Підписи відповідача на актах наданих послуг, на які посилається позивач, відсутні. Враховуючи, те що, Типовий договір розподілу природного газу укладається на невизначений строк, то нерозірвання такого договору не є підставою для проведення розрахунків за цим Договором у разі фактичного некористування послугами з боку Релігійної громади Святого Володимира. Просить суд у позовв відмовити.
04.07.2023 від представника позивача надійшла відповідь на відзив, в якій останій заперечує щодо обставин, викладених відповідачем у відзиві на позов. Представник позивача зазначив, що припинення газопостачання у вказаний вище спосіб та місці свідчить лише про припинення можливості споживання природного газу, яке знаходиться в площині правових відносин Споживача із газопостачальною організацією. АТ «Волиньгаз» відповідно до отриманої від 19.06.2017 року за № 813 ліцензії являється не постачальником природного газу, а Оператором ГРМ та у зв`язку із цим має зовсім інші функції. Припиненням газопостачання розподіл природного газу припинений не був. Договір розподілу природного газу є діючим (чинним) для обох сторін. Жодна зі сторін до цього часу не ініціювала його припинення або розірвання. Згідно з пунктом 8 глави 6 розділу VI Кодексу ГРМ (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) припинення або обмеження розподілу (споживання) природного газу не звільняє споживача від зобов`язання оплати вартості послуг за договором розподілу природного газу, крім випадку розірвання цього договору. Споживач - РГ Св.Володимира УПЦ (ПЦУ) не від`єднаний від системи газопостачання, продовжує мати доступ до газорозподільної системи з можливістю споживання природного газу. Просить суд позовні вимоги задовольнити повністю.
Дослідивши наявні у справі письмові докази, господарський суд встановив наступне.
У відповідності із законами України Про ліцензування видів господарської діяльності, Про ринок природного газу та Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі -Регулятор), своєю постановою від 19.06.2017 року № 813 видала Публічному акціонерному товариству по газопостачанню та газифікації Волиньгаз ліцензію на право провадження господарської діяльності з розподілу природного газу в межах території Волинської області.
В свою чергу, Регулятор постановою від 31.05.2019 № 914 Про внесення змін до постанови НКРЕКП від 19 червня 2017 року № 813 внесла такі зміни: 1) у назві абревіатуру ПАТ замінити абревіатурою АТ; 2) у тексті постанови слова ПУБЛІЧНЕ АКЦІОНЕРНЕ ТОВАРИСТВО ПО ГАЗОПОСТАЧАННЮ ТА ГАЗИФІКАЦІЇ у всіх відмінках замінити словами АКЦІОНЕРНЕ ТОВАРИСТВО ОПЕРАТОР ГАЗОРОЗПОДІЛЬНОЇ СИСТЕМИ у відповідних відмінках.
Розділом VI Кодексу ГРМ передбачено, що доступ споживачів до газорозподільної мережі (ГРМ) для споживання (постачання) природного газу надається за умови та на підставі укладеного між споживачем та Оператором ГРМ (до ГРМ якого підключений об`єкт споживача) договору розподілу природного газу, що укладається за формою Типового договору розподілу природного газу, затвердженого постановою НКРЕКП від 30.09.2015 року №2498.
Договір розподілу природного газу між Оператором ГРМ та споживачем укладається шляхом підписання заяви-приєднання споживача до умов договору розподілу природного газу, що відповідає Типовому договору розподілу природного газу, розміщеному на офіційному веб-сайті НКРЕКП та Оператора ГРМ (АТ Волиньгаз) та/або в друкованих виданнях, що публікуються на території його ліцензованої діяльності з розподілу газу, і не потребує двостороннього підписання сторонами письмової форми договору.
Відповідно до заяви-приєднання №09420РР8N1BR016 від 01.01.2016 р. до умов Договору розподілу природного газу (для споживача, що не є побутовим), Релігійна громада святого Володимира Української православної церкви - Київський патріархат (на даний час - Релігійна організація "Релігійна громада Святого Володимира Володимир-Волинської єпархії Української Православної Церкви (Православної церкви України) міста Володимир-Волинський) приєдналось до умов Типового договору розподілу природного газу, затвердженого постановою НКРЕКП від 30.09.2015 р. N 2498 (далі договір).
У персоніфікованих даних заяви міститься інформація (додаток №4 до Типового договору), зокрема, щодо адреси об`єкта споживача: м.Володимир-Волинський, вул.Луцька, 160А.
Пунктом 1.1 Договору передбачено, що цей Типовий договір розподілу природного газу (далі - Договір) є публічним та регламентує порядок і умови забезпечення цілодобового доступу споживача до газорозподільної системи, розподіл (переміщення) природного газу газорозподільною системою з метою його фізичної доставки до межі балансової належності об`єкта споживача та переміщення природного газу з метою фізичної доставки Оператором ГРМ обсягів природного газу до об`єктів споживачів, а також правові засади санкціонованого відбору природного газу з газорозподільної системи (п. 1.1. договору в редакції Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг N 2080 від 07.10.2019 р.).
Умови цього договору однакові для всіх споживачів України та розроблені відповідно до Закону України "Про ринок природного газу" і Кодексу ГРС (п. 1.2 Договору).
Цей договір є договором приєднання, що укладається з урахуванням вимог статей 633, 634, 641 та 642 Цивільного Кодексу України на невизначений строк. Фактом приєднання споживача до умов цього договору (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які засвідчують його бажання укласти Договір, зокрема надання підписаної споживачем заяви-приєднання за формою, наведеною у додатку 1 (для побутових споживачів) або у додатку 2 (для споживачів, що не є побутовими) до цього договору, яку в установленому порядку оператор ГРМ направляє споживачу Інформаційним листом за формою, наведеною у додатку 3 до цього договору, та/або сплата рахунка оператора ГРМ, та/або документально підтверджене споживання природного газу (п. 1.3 Договору).
Згідно п. 2.1. Договору Оператор ГРМ зобов`язується надати споживачу послугу з розподілу природного газу, а споживач зобов`язується прийняти зазначену послугу та сплатити її вартість у розмірі, строки та порядку, визначені цим договором.
Пунктом 2.2. Договору визначено, що обов`язковою умовою надання споживачу послуги з розподілу природного газу є наявність у споживача об`єкта, підключеного в установленому порядку до газорозподільної системи Оператора ГРМ.
За умовами п. 2.3. Договору при вирішенні всіх питань, що не обумовлені цим договором, сторони зобов`язуються керуватися Законом України "Про ринок природного газу" та Кодексом газорозподільних систем. Оператор ГРМ зобов`язується вносити зміни та оновлювати інформацію, що розміщена на його сайті, зокрема, чинну редакцію тексту цього Договору та Кодексу газорозподільних систем.
Визначення об`єму розподілу та споживання природного газу по Споживачу здійснюється на межі балансової належності між Оператором ГРМ та Споживачем на підставі даних комерційного вузла обліку (лічильника газу), визначеного в заяві-приєднанні, та з урахуванням регламентних процедур, передбачених Кодексом газорозподільних систем та цим договором (п. 5.2. Договору).
Згідно з п. 5.4. Договору порядок визначення об`єму розподіленого споживачу і спожитого ним природного газу та надання звітності щодо спожитих об`ємів газу за розрахунковий період визначається відповідно до вимог Кодексу газорозподільних систем та з урахуванням вимог цього договору. Після запровадження особистого кабінету на сайті Оператора ГРМ Споживач має можливість скористатися ним для формування звітності (передачі показань лічильника газу) та рахунків за надані послуги, а також ознайомлення з визначеними об`ємами та обсягами розподіленого та спожитого природного газу за розрахунковий період.
Дані про об`єм (м.куб) та обсяг (кВт.год, Гкал, МДж) розподіленого Споживачу (спожитого ним) природного газу за розрахунковий період (місяць) зазначаються Оператором ГРМ в особистому кабінеті Споживача (після його запровадження) та/або в розрахунку про сплату послуги за цим Договором (п.5.6).
У розділі VI договору визначено порядок розрахунків. Зокрема, пунктом 6.1 договору передбачено, що оплата вартості послуги Оператора ГРМ з розподілу природного газу здійснюється споживачем за тарифом, встановленим Регулятором для Оператора ГРМ, що сплачується як плата за річну замовлену потужність, з урахуванням вимог Кодексу газорозподільних систем.
Згідно з п. 6.2. Договору до встановлення тарифів на послуги розподілу природного газу, виходячи з величини річної замовленої потужності об`єкта споживача відповідно до Кодексу газорозподільних систем, оплата послуг здійснюється за тарифами, встановленими Регулятором для Оператора ГРМ, за фізичний обсяг розподілу природного газу.
Пунктом 6.3. Договору передбачено, що величина річної замовленої потужності об`єкта (об`єктів) Споживача на розрахунковий календарний рік визначається відповідно до Кодексу ГРМ. Місячна вартість послуги розподілу природного газу визначається як добуток 1/12 річної замовленої потужності об`єкта (об`єктів) споживача на тариф, встановлений Регулятором для відповідного Оператора ГРМ із розрахунку місячної вартості одного кубічного метра замовленої потужності.
Пункти 6.1.-6.3. Договору в редакції Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг N 2080 від 07.10.2019 р.
Також постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг N 1469 від 29.07.2020 р. пункт 6.3 розділу VI доповнено новим абзацом другим яким передбачено, що Споживач, що не є побутовим, оплачує замовлену потужність виходячи з наявних об`єктів, зазначених у заяві-приєднанні, що є додатком до договору розподілу природного газу.
Розрахунковим періодом за цим договором є календарний місяць (п.6.4).
За умовами пункту 6.6 Типового Договору оплата вартості послуги з розподілу природного газу за цим договором здійснюється споживачем, який не є побутовим, на умовах попередньої оплати до початку розрахункового періоду на підставі рахунка оператора ГРМ. Якщо згідно з законодавством споживач має сплачувати оператору ГРМ за послуги з розподілу природного газу зі свого поточного рахунку із спеціальним режимом використання, оплата послуг розподілу природного газу здійснюється з поточного рахунку із спеціальним режимом використання споживача на поточний рахунок оператора ГРМ кожного банківського дня згідно з алгоритмом розподілу коштів, встановленим регулятором, та зараховується як плата за послуги розподілу природного газу в тому місяці, в якому надійшли кошти. Остаточний розрахунок за надані у звітному місяці послуги проводиться споживачем до десятого числа місяця, наступного за звітним, відповідно до акта наданих послуг та з урахуванням раніше перерахованих коштів. Оплата вартості послуги з розподілу природного газу за цим договором здійснюється споживачем, який не є побутовим, до 20 числа (включно) місяця, в якому надаються послуги з розподілу природного газу, на підставі рахунка оператора ГРМ. Оплата здійснюється виключно грошовими коштами на поточний рахунок оператора ГРМ.
Надання Оператором ГРМ послуги з розподілу природного газу Споживачу, що не є побутовим, має підтверджуватися підписаним між Сторонами актом наданих послуг, що оформлюється відповідно до вимог Кодексу газорозподільних систем (п. 6.8. Договору).
Відповідно п. п. 1, 2 п. 7.4. Договору споживач зобов`язується здійснювати розрахунки в розмірі, строки та порядку, визначені цим договором; своєчасно повідомляти Оператора ГРМ про всі зміни щодо персоніфікованих даних в заяві-приєднанні та/або позаштатної роботи комерційного вузла обліку (лічильника газу).
За невиконання або неналежне виконання своїх зобов`язань за цим договором сторони несуть відповідальність згідно з цим договором та чинним законодавством України (п. 8.1 Договору).
Цей договір укладається на невизначений строк (п. 12.1 Договору).
Постановою НКРЕКП №3015 від 24.12.2019 року «Про встановлення тарифу на послуги розподілу природного газу для АТ «Волиньгаз»» відповідачу було установлено тариф на послуги з розподілу природного газу з 01 січня 2020 року до 30 червня 2020 року включно в розмірі 0,91 грн. за 1 м.куб на місяць (без урахування ПДВ). З врахуванням ПДВ (20 %) вартість послуг з розподілу природного газу на вказаний період складала 1,092 грн. за 1 м.куб, а з 01 липня 2020 року до 31 грудня 2020 року - в розмірі 0,98 грн. за 1 м.куб на місяць (без урахування ПДВ). З врахуванням ПДВ (20 %) вартість послуг з розподілу природного газу на вказаний період складала 1,176 грн. за 1 мЗ.
Постановою НКРЕКП №2766 від 30.12.2020 року «Про встановлення тарифу на послуги розподілу природного газу для АТ «Волиньгаз» відповідачу було установлено тариф на послуги з розподілу природного газу з 01 січня 2021 року в розмірі 1,57 грн. за 1 м.куб на місяць (без урахування ПДВ). З врахуванням ПДВ (20 %) вартість послуг з розподілу природного газу складає 1,884 грн. за 1 м.куб.
На 2021 рік Товариство (Оператор ГРМ) визначає річну замовлену потужність об`єкта споживача виходячи з фактичного обсягу споживання природного газу цим об`єктом за період з 01 жовтня 2019 року по 30 вересня 2020 року.
На 2022 рік Оператор ГРМ визначає річну замовлену потужність об`єкта споживача виходячи з фактичного обсягу споживання природного газу цим об`єктом за період з 01 жовтня 2020 року по 30 вересня 2021 року.
На 2023 рік Оператор ГРМ визначає річну замовлену потужність об`єкта споживача виходячи з фактичного обсягу споживання природного газу цим об`єктом за період з 01 жовтня 2021 року по 30 вересня 2022 року.
Позивач зазначає, що за період з 01 жовтня 2019 року по 30 вересня 2020 року, відповідачеві було розподілено природного газу в кількості 1025 м.куб (відповідно до акту приймання-передачі природного газу №ВЛ00033692 від 30.09.2020 року.
За період з 01 жовтня 2020 року по 30 вересня 2021 року, відповідачеві було розподілено природного газу в кількості 435,25 м.куб. (відповідно до акту приймання-передачі природного газу №ВЛ00033692 від 30.09.2020 року).
За період з 01 жовтня 2021 року по 30 вересня 2022 року, відповідачеві було розподілено природного газу в кількості 314,00 м.куб. (мінімальний нормативно визначений об`єм, оскільки Споживач на 2023 рік не замовляв річної потужності та протягом зазначеного газового року не споживав природного газу, хоча був підключений до системи газопостачання).
Отже, місячна вартість у відповідному році, починаючи з 2021 року році була розрахована як добуток 1/12 річної замовленої потужності об`єкта споживача на тариф, встановлений Регулятором для відповідного Оператора ГРМ із розрахунку місячної вартості одного кубічного метра замовленої потужності (абз. 2 п. 1 глави 6 розділу VI Кодексу).
На виконання Договору розподілу природного газу (для - споживача, що не є побутовим) була розрахована щомісячна плата за розподіл газу з січня 2020 року по червень 2020 року розмірі: 1025/12 х 1,092 = 93,28 грн. на місяць; з липня 2020 року по грудень 2020 року у розмірі: 1025/12 х 1,176 = 100,45 грн. на місяць; січня 2021 року по грудень 2021 року розмірі: 435,25/12 х 1,884 = 819,96 грн. на місяць; з січня 2022 року по грудень 2022 року розмірі: 314/2 х 1,884 = 49,31грн на місяць, з січня 2023 року по квітень 20123 року у розмірі: 314/12 х 1,1884 = 49,31грн на місяць.
Позивач зазначає, що відповідач, починаючи з 01.05.2020 року припинив сплачувати за отримані послуги з розподілу природного газу. Станом на 30.04.2023 загальний розмір основного боргу відповідача становить 2386,11грн.
Позивач повідомляє, що досудовою вимогою від 11.05.2023 (вих.№430-Пя-3288-0523) було попереджено відповідача про наявність заборгованості за послуги з розподілу природного газу у розмірі 2386,11грн та надіслано відповідачу рахунок на оплату №63008233 від 30.04.2023 та акти наданих послуг за період з 31.01.2020 по 30.04.2023. у вимозі позивач просив у семиденний строк з моменту отримання даної вимоги перерахувати АТ "Волиньгаз" 2386,11грн заборгованості, проте акти наданих послуг не були повернуті позивачу, борг не оплачено.
Таким чином, позивач звернувшись з позовом до суду вважає, що у боржника перед АТ "Оператор газорозпдільної системи "Волиньгаз" на день подачі позову виникла заборгованість за послуги з розподілу природного газу у розмірі 2386,11грн.
Статтею 11 ЦК України встановлено, що підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.
В силу ст. 173 Господарського кодексу України та ст. 509 Цивільного кодексу України, зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.
Згідно ч.1, 7 ст.193 ГК України зобов`язання повинні виконуватись належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язань відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Одностороння відмова від виконання зобов`язання не допускається.
Відповідно до ст.599 ЦК України зобов`язання припиняється виконанням, проведеним належним чином.
Відповідно до вимог ст. 147 Господарського кодексу України господарські зобов`язання можуть виникати, зокрема, з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.
Згідно зі ст. 181 Господарського кодексу України господарський договір за загальним правилом викладається у формі єдиного документа, підписаного сторонами та скріпленого печатками. Допускається укладення господарських договорів у спрощений спосіб, тобто шляхом обміну листами, факсограмами, телеграмами, телефонограмами тощо, а також шляхом підтвердження прийняття до виконання замовлень, якщо законом не встановлено спеціальні вимоги до форми та порядку укладення даного виду договорів.
Згідно зі статті 901 ЦК України за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов`язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов`язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.
Правовідносини щодо розподілу природного газу, які виникли між сторонами врегульовані Законом України "Про ринок природного газу, Кодексом газорозподільних систем, затвердженим постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг N 2494 від 30.09.2015 р., зареєстрованого в Міністерстві юстиції України за N 1379/27824 06.11.2015 р., постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг N 2498 від 30.09.2015 р. "Про затвердження Типового договору розподілу природного газу.
Згідно ст. 40 Закону України "Про ринок природного газу" розподіл природного газу здійснюється на підставі та умовах договору розподілу природного газу в порядку, передбаченому кодексом газорозподільних систем та іншими нормативно-правовими актами. За договором розподілу природного газу оператор газорозподільної системи зобов`язується забезпечити замовнику послуги розподілу природного газу на період та умовах, визначених договором розподілу природного газу, а замовник зобов`язується сплатити оператору газорозподільної системи вартість послуг розподілу природного газу. Типовий договір розподілу природного газу затверджується Регулятором. Оператор газорозподільної системи має забезпечити додержання принципу недискримінації під час укладення договорів розподілу природного газу з замовниками. Договір розподілу природного газу є публічним.
Відповідно до п. 4 гл. 1 р.І Кодексу ГРМ договір розподілу природного газу - правочин, укладений між оператором газорозподільної системи та споживачем (у тому числі побутовим споживачем) відповідно до вимог цього Кодексу, згідно з яким забезпечується фізична доставка природного газу, належного споживачу, та/або цілодобовий доступ об`єкта споживача до газорозподільної системи.
Як встановлено п. п. 3, 4 глави 3 Розділу VI Кодексу договір розподілу природного газу є публічним та укладається з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 Цивільного Кодексу України за формою Типового договору розподілу природного газу. Договір розподілу природного газу між Оператором ГРМ та споживачем укладається шляхом підписання заяви-приєднання споживача до умов договору розподілу природного газу, що відповідає Типовому договору розподілу природного газу, розміщеному на офіційному веб-сайті Регулятора та Оператора ГРМ та/або в друкованих виданнях, що публікуються на території його ліцензованої діяльності з розподілу газу, і не потребує двостороннього підписання сторонами письмової форми договору. На письмову вимогу споживача Оператор ГРМ зобов`язаний протягом десяти робочих днів з дати отримання такого письмового звернення надати споживачу підписану уповноваженою особою Оператора ГРМ письмову форму договору розподілу природного газу.
Згідно з ч. 1 ст. 633 Цивільного кодексу України публічним є договір, в якому одна сторона - підприємець взяла на себе обов`язок здійснювати продаж товарів, виконання робіт або надання послуг кожному, хто до неї звернеться (роздрібна торгівля, перевезення транспортом загального користування, послуги зв`язку, медичне, готельне, банківське обслуговування тощо).
Частиною 1 статті 634 Цивільного кодексу України встановлено, що договором приєднання є договір, умови якого встановлені однією із сторін у формулярах або інших стандартних формах, який може бути укладений лише шляхом приєднання другої сторони до запропонованого договору в цілому. Друга сторона не може запропонувати свої умови договору.
Фактом приєднання споживача до умов договору розподілу природного газу (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які засвідчують його бажання укласти договір розподілу природного газу, зокрема повернення підписаної заяви-приєднання, сплата рахунка Оператора ГРМ та/або документально підтверджене споживання природного газу (пункт 7 глави 3 розділу VI Кодексу).
Матеріали справи свідчать, що між АТ "Оператор газорозпдільної системи "Волиньгаз" та РО "Релігійна громада Святого Володимира Володимир-Волинської єпархії Української Православної Церкви (Православної церкви України) міста Володимир-Волинський укладено договір розподілу природного газу шляхом підписання відповідачем заяви-приєднання №09420РР8N1BR016 від 01.01.2016 р. до умов Типового договору розподілу природного газу (для споживача, що не є побутовим).
На підтвердження факту надання відповідачу послуг по розподілу природного газу та заборгованості, позивач надав суду Акт приймання-передачі природного газу №ВЛ00033692 від 30.09.2020, розрахунок нарахування річної замовленої потужності по контрагенту, розрахунок заборгованості по контрагенту, рахунок на оплату №63008233 від 30.04.2023 на суму 2386,11грн, акти наданих послуг за період з 31.01.2020 по 30.04.2023, досудову вимогу від 11.05.2023 (вих.№430-Пя-3288-0523), список рекомендованих листів від 09.05.2023 з фіскальними чеками.
Як вбачається з умов договору (п.6.6) та наданого рахунка оплата вартості послуги з розподілу природногго газу здійснюється Споживачем на умовах попередньої оплати до початку розрахункового періоду на підставі рахунка Оператора ГРМ.
Надання Оператором ГРМ послуги з розподілу природного газу Споживачу, що не є побутовим, має підтверджуватися підписаним між Сторонами актом наданих послуг, що оформлюється відповідно до вимог Кодексу газорозподільних систем (п. 6.8. Договору).
Таким чином, підставою для оплати наданих послуг є рахунок на оплату Оператора ГРМ , а надання послуг підтверджується підписаними між сторонами актами наданих послуг.
Відповідач, заперечуючи проти позову стверджуває, що він не отримував жодних актів наданих послуг, рахунків на оплату, такі документи не було надіслано на адресу відповідача, підписи відповідальної особи відповідача на актах наданих послуг відсутні, а послуги з 2018 року не надавалися.
Суд зазначає, що в матеріалах справи відсутні докази надіслання чи вручення відповідачу рахунків на оплату та актів наданих послуг за спірний період. Відмітки про отримання відповідачем чи заперечення щодо їх отримання у рахунках та актах відсутні.
Акт приймання-передачі природного газу №ВЛ00033692 від 30.09.2020, що підписаний сторонами, не є актом надання послуг по розподілу природного газу та не містить вартості наданих послуг.
Позивач посилається на надіслання досудової вимоги від 11.05.2023 відповідачу та на підтвердження зазначеного долучив до справи список рекомендованих листів з фіскальними чеками про надіслання відправлення РГ Святого Володимира з повідомленням про вручення. Проте, як вбачається з проставленого штепеля укрпошти на даному списку та фіскальних чеках, відправлення відповідачу було надіслано 09.05.2023. Таким чином, надані позивачем докази від 09.05.2023 не можуть підтверджувати надіслання відповідачу досудової вимоги від 11.09.2023. Крім того, з наданих доказів не вбачається, які саме документи були надіслані відповідачу. Опису вкладення до поштового відправлення позивачем не надано, а тому неможливо стверджувати про направлення відповідачу саме досудової вимоги про оплату боргу.
Надаючи загальну оцінку рахунку на оплату та актам наданих послуг, які не підписані відповідачем, суд зазначає, що останні не є належними та допустимими доказами факту надання послуг позивачем та їх отримання відповідачем, зокрема, з огляду на підготовку рахунків та актів працівниками АТ "Оператор газорозпдільної системи "Волиньгаз" в односторонньому порядку без направлення (вручення) відповідачу. Зазначені докази, на переконання суду, лише відображають позицію сторони стосовно періоду надання послуг, їх величини (розміру), вартості, об`єкту надання тощо.
При цьому ненаправлення відповідних рахунків та актів надання послуг боржнику позбавляє його можливості бути усвідомленим про можливе порушення своїми діями (бездіяльністю) прав "Оператор газорозпдільної системи "Волиньгаз", можливості своєчасного врегулювання спірних питань між сторонами, здійснення захисту своїх прав та інтересів.
Згідно ч. 1 ст. 612 Цивільного кодексу України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Відповідно до ст. 530 ЦК України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Зобов`язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події. Якщо строк (термін) виконання боржником обов`язку не встановлений або визначений моментом пред`явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час. Боржник повинен виконати такий обов`язок у семиденний строк від дня пред`явлення вимоги, якщо обов`язок негайного виконання не випливає із договору або актів цивільного законодавства.
Таким чином, з наданих позивачем доказів не вбачається факт надання відповідачу зазначених послуг та порушення відповідачем строку оплати послуг. А тому, суд дійшов висновку, що звернення позивача з вимогою до відповідача про стягнення 2386,11грн. боргу за розподіл природного газу є передчасним.
Судом не встановлено порушення прав та інтересів позивача на момент подачі даного позову. За таких обставин, у позові слід відмовити повністю.
Згідно із ч.ч.2-4 ст.13 ГПК України учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
Відповідно до ч.1 ст.73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
За приписами ч.1 ст.74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Статтею 76 ГПК України визначено, що належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Відповідно до ч.1 ст.77 ГПК України обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
За приписами ч.1 ст.86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Відповідно до ст.129 ГПК України, витрати по сплаті судового збору слід покласти на позивача.
Керуючись ст.ст. 129, 202, 233, 236-240 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
в и р і ш и в :
В позові відмовити повністю.
Відповідно до ст. 241 ГПК України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Північно-західного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складення повного рішення.
Повне рішення складено 08.08.2023.
СуддяО. Г. Слободян
Суд | Господарський суд Волинської області |
Дата ухвалення рішення | 08.08.2023 |
Оприлюднено | 10.08.2023 |
Номер документу | 112718504 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг енергоносіїв |
Господарське
Господарський суд Волинської області
Слободян Оксана Геннадіївна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні