Ухвала
від 08.08.2023 по справі 688/3315/21
ХМЕЛЬНИЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

ХМЕЛЬНИЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

УХВАЛА

08 серпня 2023 року

м. Хмельницький

Справа № 688/3315/21

Провадження № 22-ц/4820/1595/23

Хмельницький апеляційний суд в складі колегії суддів судової палати з розгляду цивільних справ Корніюк А.П. (суддя доповідач), П`єнти І.В., Талалай О.І., розглянувши клопотання представника позивачки ОСОБА_1 ОСОБА_2 про розгляд справи з повідомленням (викликом) сторін,

в с т а н о в и в :

Ухвалою Хмельницького апеляційного суду від 24 липня 2023 року відкрито провадження у справі та ухвалою цього ж суду від 25 липня 2023 року справу призначено до розгляду без повідомлення учасників в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами на 29 серпня 2023 року.

04 серпня 2023 року на адресу суду від представника позивачки ОСОБА_1 ОСОБА_2 надійшло клопотання про слухання справи з повідомлення (викликом) сторін, посилаючись на те, що через неповне з`ясування судом першої інстанції фактичних обставин справи, що зумовило прийняття оскаржуваного рішення, виникла необхідність в наданні додаткового обсягу та характеру доказів, в тому числі призначення експертизи; вказаний обсяг процесуальних дій можуть бути реалізовані апелянтом лише в загальному порядку апеляційного провадження.

Колегія суддів вважає, що таке клопотання не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ч. 13 ст. 7 ЦПК України, розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо цим Кодексом не передбачено повідомлення учасників справи. У такому випадку судове засідання не проводиться.

Згідно з ч. 1 ст. 368 ЦПК України, справа розглядається судом апеляційної інстанції за правилами, встановленими для розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження, з особливостями, встановленими цією главою.

Апеляційні скарги на рішення суду у справах з ціною позову менше ста розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, крім тих, які не підлягають розгляду в порядку спрощеного позовного провадження, розглядаються судом апеляційної інстанції без повідомлення учасників справи (ч. 1 ст. 369 ЦПК України).

Частинами 5, 6 ст. 279 ЦПК України передбачено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін. Суд може відмовити в задоволенні клопотання сторони про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін за одночасного існування таких умов: предметом позову є стягнення грошової суми, розмір якої не перевищує ста розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб; характер спірних правовідносин та предмет доказування у справі не вимагають проведення судового засідання з повідомленням сторін для повного та всебічного встановлення обставин справи.

Європейський суд з прав людини у своєму рішенні від 26 травня 1988 року у справі «Ekbatani v. Sweden» зазначив, що якщо розгляд справи у суді першої інстанції був публічним, відсутність «публічності» при розгляді справи у другій та третій інстанціях може бути виправданою особливостями процедури по цій справі. Якщо апеляційна скарга стосується виключно питання права, залишаючи осторонь фактичні обставини справи, то вимоги статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04 листопада 1950 року можуть бути дотримані і тоді, коли заявнику не було надано можливості бути заслуханим у апеляційному чи касаційному суді особисто.

У пункті 96 висновку № 6 від 24 листопада 2004 року Консультативної ради європейських суддів (далі - КРЄС) «Про справедливий суд у розумні строки та роль судді в судових процесах з урахуванням альтернативних засобів вирішення спорів» передбачається, що суд повинен, крім випадків, чітко визначених законом, мати можливість вирішувати, яке саме, усне чи письмове, провадження застосовувати. При цьому у пунктах 104 - 105 цього висновку зазначено, що кожна окрема справа потребує «пропорційного» розгляду, тобто в такий спосіб, що дозволяє сторонам досягти справедливості ціною, співмірною з проблемами, що розглядаються, й ціною позову, а також у такий спосіб, що дозволяє суду розглянути інші справи в розумні строки.

КРЄС зазначає, що обмеження повноважень судді щодо вирішення питання, чи слід застосовувати усну або письмову форму провадження, є несумісними з ефективним правосуддям (пункт 106 цього ж висновку).

Посилання заявника про необхідність розгляду справи в загальному порядку з повідомленням сторін, крім порушення норм матеріального права, через неповне з`ясування судом фактичних обставин справи є помилковим, адже апелянт, подаючи апеляційну скаргу, відповідно до п. 6, п. 7 ч. 2 ст. 356 ЦПК України має зазначити: нові обставини, що підлягають встановленню, докази, які підлягають дослідженню чи оцінці, обґрунтування поважності причин неподання доказів до суду першої інстанції, заперечення проти доказів, використаних судом першої інстанції та клопотання.

І ОСОБА_1 , подаючи апеляційну скаргу на судове рішення через свого представника адвоката Янцеловського М.Ф., скористалась правом на заявлення клопотань (подала до суду клопотання про поновлення строку на апеляційне оскарження) і зазначила, в чому полягає незаконність і необґрунтованість оскаржуваного судового рішення.

З урахуванням характеру спірних правовідносин у справі, конкретних обставин справи, колегія суддів вважає, що розгляд цієї справи не вимагає проведення судового засідання з повідомленням (викликом) учасників справи, адже доводи щодо доцільності розгляду справи з викликом сторін, що зазначені заявником, є не обґрунтовані, тому клопотання представника апелянтки про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін задоволенню не підлягає.

І апеляційний суд констатує, що призначення справи в порядку письмового провадження за наявними матеріалами без повідомлення її учасників відповідатиме принципам ефективного правосуддя.

Керуючись ст. ст. 7, 279, 368, 369, 381 ЦПК України, суд

у х в а л и в :

В задоволенні клопотання представника позивачки ОСОБА_1 ОСОБА_2 про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням (викликом) учасників справи відмовити.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та касаційному оскарженню не підлягає.

Судді А.П. Корніюк

І.В. П`єнта

О.І. Талалай

СудХмельницький апеляційний суд
Дата ухвалення рішення08.08.2023
Оприлюднено11.08.2023
Номер документу112730953
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи у спорах про недоговірні зобов’язання, з них про відшкодування шкоди, з них завданої майну фізичних або юридичних осіб

Судовий реєстр по справі —688/3315/21

Ухвала від 12.10.2023

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Русинчук Микола Миколайович

Постанова від 29.08.2023

Цивільне

Хмельницький апеляційний суд

Корніюк А. П.

Ухвала від 08.08.2023

Цивільне

Хмельницький апеляційний суд

Корніюк А. П.

Ухвала від 25.07.2023

Цивільне

Хмельницький апеляційний суд

Корніюк А. П.

Ухвала від 24.07.2023

Цивільне

Хмельницький апеляційний суд

Корніюк А. П.

Рішення від 25.05.2023

Цивільне

Шепетівський міськрайонний суд Хмельницької області

Стаднічук Н. Л.

Ухвала від 10.11.2021

Цивільне

Шепетівський міськрайонний суд Хмельницької області

Стаднічук Н. Л.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні