ДНІПРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД
Провадження № 22-ц/803/7952/23 Справа № 213/806/23 Суддя у 1-й інстанції - Попов В.В. Суддя у 2-й інстанції - Зубакова В. П.
УХВАЛА
Іменем України
11 серпня 2023 року м. Кривий Ріг
Дніпровський апеляційний суд у складі колегії суддів судової палати з розгляду цивільних справ:
головуючого судді - Зубакової В.П.
суддів - Бондар Я.М., Остапенко В.О.
заслухавши доповідь судді-доповідача Зубакової В.П. про надходження апеляційної скарги адвоката Кучеренко Оксани Володимирівни, яка діє від імені та в інетерсах відповідачки ОСОБА_1 , на рішення Інгулецького районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області від 04 липня 2023 року по цивільній справі за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_3 про зменшення розміру аліментів на утримання дітей, -
В С Т А Н О В И В:
До Дніпровського апеляційного суду надійшла апеляційна скарга адвоката Кучеренко Оксани Володимирівни, яка діє від імені та в інетерсах відповідачки ОСОБА_1 , на рішення Інгулецького районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області від 04 липня 2023 року по цивільній справі за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_3 про зменшення розміру аліментів на утримання дітей.
Ухвалою Дніпровського апеляційного суду від 03 серпня 2023 року цивільну справу №213/806/23 витребувано з Інгулецького районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області.
10 серпня 2023 року зазначена цивільна справа надійшла на адресу Дніпровського апеляційного суду.
Відповідно до п.1 ч.5ст.357 ЦПК Україниапеляційна скарга не приймається до розгляду і повертається судом апеляційної інстанції якщо вона подана особою, яка не має процесуальної дієздатності, не підписана, або підписана особою, яка не має права її підписувати, або особою, посадове становище якої не зазначено.
Відповідно до частини 3 статті 356 ЦПК України апеляційна скарга підписується особою, яка її подає, або представником такої особи.
Як вбачається з апеляційної скарги, вонапідписана представником відповідачки ОСОБА_4 - адвокатом Чухонцевою Дар`єю Вікторівною.
Згідно п.1 ч. 4 ст. 356 ЦПК України, до апеляційної скарги додаються довіреність або інший документ, що посвідчує повноваження представника, якщо апеляційна скарга подана представником і ці документи раніше не подавались.
Статтею 26 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" передбачено, що адвокатська діяльність здійснюється на підставі договору про надання правової допомоги.
Документами, що посвідчують повноваження адвоката на надання правової допомоги, можуть бути: 1) договір про надання правової допомоги; 2) довіреність; 3) ордер; 4) доручення органу (установи), уповноваженого законом на надання безоплатної правової допомоги.
Ордер - письмовий документ, що у випадках, встановлених цим Законом та іншими законами України, посвідчує повноваження адвоката на надання правової допомоги. Ордер видається адвокатом, адвокатським бюро або адвокатським об`єднанням та повинен містити підпис адвоката. Рада адвокатів України затверджує типову форму ордера.
Повноваження адвоката, як захисника або представника в господарському, цивільному, адміністративному судочинстві, кримінальному провадженні, розгляді справ про адміністративні правопорушення, а також як уповноваженого за дорученням у конституційному судочинстві підтверджуються в порядку, встановленому законом.
Згідно з частиною 4 статті 62 ЦПК України повноваження адвоката як представника підтверджуються довіреністю або ордером, виданим відповідно до Закону України "Про адвокатуру і адвокатську діяльність".
Положення про ордер на надання правничої (правової) допомоги, затверджений рішенням Ради адвокатів України від 12.04.2019 року №41 (далі - Положення №41)
Ордер містить наступні реквізити: посилання на договір про надання правової допомоги/доручення органу (установи), уповноважених законом на надання безоплатної правової допомоги, номер (у випадку наявності) та дату цього документа.
Право на судовий захист є конституційним правом кожної людини і громадянина, гарантованим статтею 55 Конституції України.
Згідно з позицією Конституційного Суду України, яка сформульована у рішенні від 25.12.1997 року № 9-зп, частину першу статті 55 Конституції України треба розуміти так, що кожному гарантується захист прав і свобод у судовому порядку; суд не може відмовити у правосудді, якщо громадянин України, іноземець, особа без громадянства вважають, що їх права і свободи порушені або порушуються, створено або створюються перешкоди для їх реалізації або мають місце інші утиски прав та свобод; відмова суду у прийнятті позовних та інших заяв, скарг, оформлених відповідно до чинного законодавства, є порушенням права на судовий захист, яке, згідно зі статтею 64 Конституції України, не може бути обмежене.
У рішенні від 14 грудня 2011 року № 19-рп/2011 Конституційний Суд України встановив, що положення частини другої статті 55 Конституції України необхідно розуміти так, що конституційне право на оскарження в суді будь-яких рішень, дій чи бездіяльності всіх органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб гарантовано кожному; реалізація цього права забезпечується у відповідному виді судочинства і в порядку, визначеному процесуальним законом.
Отже, конституційне право особи на звернення до суду кореспондується з її обов`язком дотримуватися встановлених процесуальним законом механізмів (процедур), в тому числі, вимог стосовно оформлення позовних заяв, скарг та інших документів, що подаються до суду.
Згідно з позицією Великої Палати Верховного Суду реалізація права на звернення до суду є процесуальною дією, яка має здійснюватися самою особою у порядку самопредставництва або її процесуальним представником (постанови від 13 березня 2018 року у справі № 914/2772/16; від 21 березня 2018 року у справі № 914/2771/16).
У рішенні Конституційного Суду України від 08 квітня 1999 року № 3-рп/99 зроблено висновок, що за правовою природою представництво в суді є правовідносинами, в яких одна особа (представник) на підставі певних повноважень виступає від імені іншої особи (довірителя) і виконує процесуальні дії в суді в її інтересах, набуваючи (змінюючи, припиняючи) для неї права та обов`язки.
Враховуючи наведене, обов`язок суду перевірити належність доказів наявності у представника права вчиняти конкретну процесуальну дію зумовлений, головним чином, тим, що такий представник виступає самостійно в суді від імені довірителя (особи, яка відмовилася захищати в суді свої права в порядку самопредставництва) і виконує процесуальні дії виключно в інтересах довірителя, набуваючи (змінюючи, припиняючи) для нього права та обов`язки.
Отже, адвокат Кучеренко Оксана Володимирівна, звернувшись до суду з апеляційною скаргою на рішення Інгулецького районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області від 04 липня 2023 року від імені та в інтересах відповідачки ОСОБА_1 , зобов`язана надати суду документ, що посвідчує її повноваження, як представника у суді апеляційної інстанції, якщо такий раніше не надавався.
Як вбачається з матеріалів справи, до апеляційної скарги адвоката Кучеренко Оксани Володимирівни, яка діє від імені та в інетерсах відповідачки ОСОБА_1 , на рішення Інгулецького районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області від 04 липня 2023 року по цивільній справі за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_3 про зменшення розміру аліментів на утримання дітей не додано доказів на підтвердження повноважень представника, визначених частиною 4 статті 62 ЦПК України.
Згідно доданого до апеляційної скарги Ордера Серії АА №1000001 від 23 червня 2023 року, ОСОБА_1 , на підставі Договору про надання правової допомоги №17 від 23 червня 2023 року, уповноважила адвоката Кучеренко Оксану Володимирівну на представництво її інтересів у Інгулецькому районному суді міста Кривого Рогу Дніпропетровської області,а тому такий ордер не можна визнавати документом, що посвідчує повноваження адвоката на надання правової допомоги в інтересах ОСОБА_1 у Дніпровському апеляційному суді.
За таких обставин, з огляду на те, що апеляційна скарга підписана адвокатом Кучеренко Оксаною Володимирівною, проте матеріали справи не містять письмових документів, що підтверджують її право на підписання апеляційної скарги від імені та в інтересах відповідачки ОСОБА_1 , колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга підписана особою, яка не має повноважень на її підписання, та, відповідно п.1 ч.5ст.357 ЦПК України, підлягає поверненню.
Керуючись статтями 356, 357 ЦПК України,
У X В А Л И В:
Апеляційну скаргу адвоката Кучеренко ОксаниВолодимирівни,яка дієвід іменіта вінетерсах відповідачки ОСОБА_1 ,на рішенняІнгулецького районногосуду містаКривого РогуДніпропетровської областівід 04липня 2023року поцивільній справіза позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_3 про зменшеннярозміру аліментівна утриманнядітей - повернути заявниці.
Цивільну справу №213/806/23 за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_3 про зменшення розміру аліментів на утримання дітей повернути до Інгулецького районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області.
Копію ухвали про повернення апеляційної скарги направити всім учасникам справи, апеляційну скаргу та додані до неї матеріали направити заявниці.
Роз`яснити заявниці, що повернення апеляційної скарги не перешкоджає повторному зверненню із апеляційною скаргою, якщо перестануть існувати обставини, що стали підставою для повернення апеляційної скарги.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання, але може бути оскаржена в касаційному поряду, безпосередньо до Верховного Суду, протягом тридцяти днів з дня набрання нею законної сили.
Головуючий:
Судді:
Суд | Дніпровський апеляційний суд |
Дата ухвалення рішення | 11.08.2023 |
Оприлюднено | 14.08.2023 |
Номер документу | 112768173 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про стягнення аліментів |
Цивільне
Дніпровський апеляційний суд
Зубакова В. П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні