Справа № 147/813/23
Провадження № 2/147/237/23
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 серпня 2023 року смт Тростянець
Тростянецький районний суд Вінницької області у складі:
головуючого суддіНатальчук О.А.,
із секретарем Свистун А.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження в приміщенні Тростянецького районного суду Вінницької області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Тростянецької селищної ради про визначення додаткового строку, достатнього для подання заяви про прийняття спадщини,
ВСТАНОВИВ:
У червні 2023 року ОСОБА_1 звернувся до Тростянецького районного суду Вінницької області з даним позовом.
Ухвалою суду від 27.06.2023 позовну заяву ОСОБА_1 було залишено без руху та надано позивачу строк на усунення її недоліків.
05.07.2023 позивач подав до суду позовну заяву у новій редакції з додатками.
В обґрунтування своїх позовних вимог ОСОБА_1 зазначив, що його рідний брат ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проходив службу з 2015 року у в/ч НОМЕР_1 ОЗСП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » м.Маріуполь. З 24.02.2022 брав участь бойових діях, пов`язаних з обороною м.Маріуполь, а ІНФОРМАЦІЯ_3 загинув. Однак, у зв`язку з тим, що тіло брата знаходилось на території зайнятої окупантами, тіло для захоронення на той момент передано не було, а також були відсутні документи, які підтверджують смерть ОСОБА_2
14.06.2022 позивач звернувся до ВП №2 із заявою про розшук брата (номер кримінального провадження 12022020120000063). В результаті обміну тілами загиблих, тіло ОСОБА_2 було передано на підконтрольну України територію та проведено експертизу ДНК, у травні 2023 року видано свідоцтво про смерть. ОСОБА_1 зазначив, що після смерті брата відкрилася спадщина на належне йому майно: два житлових будинки, земельні ділянки та грошові накопичення. Окрім ОСОБА_1 , у загиблого більше рідних не було, тому він являється єдиним спадкоємцем. Позивач звернувся до державного нотаріуса для оформлення спадщини, однак йому було відмовлено у вчиненні нотаріальних дій у зв`язку з пропуском строку для подання такої заяви. ОСОБА_1 вважає, що визначений законом строк пропустив з поважних причин, так як його брат знаходився у зоні бойових дій в м.Маріуполь і з квітня 2022 року про його долю було невідомо. Лише у травні 2023 року після проведення повторної експертизи ДНК був зроблений висновок, що підтверджує той факт, що загиблий ІНФОРМАЦІЯ_3 військовий ЗСУ України є рідним братом позивача.
ОСОБА_1 просив суд визначити йому додатковий строк тривалістю шість місяців для подання заяви про прийняття спадщини, яка відкрилась після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Ухвалою Тростянецького районного суду Вінницької області від 08.07.2023 дану позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та призначено підготовче засідання.
20.07.2023 закрито підготовче провадження у справі, призначено справу до судового розгляду по суті.
Позивач в судове засідання не з`явився, подав заяву про розгляд справи без його участі. Позовні вимоги підтримав та просив задовольнити.
Представник відповідача в судове засідання не з`явився, подав до суду заяву про розгляд справи без участі представника Тростянецької селищної ради.
Згідно з частиною третьоюстатті 211 Цивільного процесуального кодексу України(даліЦПК України) учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності; якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється на підставі наявних у суду матеріалів.
Оскільки сторони в судове засідання не з`явились, відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, фіксація судового засідання з допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Так, згідно ізст.4 ЦПК Україникожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
У ст. 5 ЦПК України зазначено, що здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором. У випадку, якщо закон або договір не визначають ефективного способу захисту порушеного, невизнаного або оспореного права, свободи чи інтересу особи, яка звернулася до суду, суд відповідно до викладеної в позові вимоги такої особи може визначити у своєму рішенні такий спосіб захисту, який не суперечить закону.
Відповідно до вимог статей 76-79 ЦПК України доказуванню підлягають обставини (факти), які мають значення для ухвалення рішення у справі і щодо яких у учасників справи, виникає спір. Доказування по цивільній справі, як і судове рішення не може ґрунтуватися на припущеннях.
Дослідивши письмові докази у справі, суд дійшов наступного висновку.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_4 в с.Олександрівка Тростянецького району Вінницької області. Згідно копії свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 його батьками записано: батько ОСОБА_3 , мати ОСОБА_4 (а.с.12).
ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Демківка Тростянецького району Вінницької області народився ОСОБА_2 . Згідно копії свідоцтва про народження серії НОМЕР_3 його батьками записано: батько ОСОБА_3 , мати ОСОБА_4 (а.с.11).
Таким чином, судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 та ОСОБА_2 є рідними братами.
ІНФОРМАЦІЯ_3 в м. Маріуполь Донецької області помер брат позивача ОСОБА_2
Свідоцтво про смерть ОСОБА_2 видано лише 03.05.2023 Шевченківським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ) (а.с. 9)
Актовий запис про смерть 10.04.2022 ОСОБА_2 зареєстровано 03.05.2023 за №00144621654, що підтверджується витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про смерть для отримання допомоги на поховання (а.с.10).
Після смерті останнього відкрилася спадщина на все належне йому майно, зокрема на житловий будинок що розташований в АДРЕСА_1 , житловий будинок АДРЕСА_2 , та земельну ділянку (кадастровий номер 0524180300:01:001:0077).
Згідно з Витягу про реєстрацію в спадковому реєстрі, Другою тростянецькою ДНК було зареєстровано спадкову справу №144/2023, спадкодавець ОСОБА_2 (а.с.31).
З копії спадкової справи до майна померлого ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_2 вбачається, що із заявою про прийняття спадщини звертався його брат ОСОБА_1 . Заява надійшла до ДНК 04.07.2023 за №409 (а.с.48-61).
Відповідно до повідомлення завідувача Другої тростянецької ДНК від 04.07.2023 №455/01-16, заявником та спадкоємцем до майна померлого ОСОБА_2 є його брат - ОСОБА_1 . Відомості про інших спадкоємців, які б заявили про свої наміри отримати свідоцтво про право на спадщину, в спадковій справі відсутні (а.с.30).
Також, із документів, які містяться у спадковій справі встановлено, що ОСОБА_2 на день смерті ІНФОРМАЦІЯ_3 , був зареєстрований одиноко за адресою: АДРЕСА_3 (а.с.61).
Разом з тим, постановою державного нотаріуса Другої тростянецької нотаріальної контори Вінницької області Кощеєвою Г.С. від 04.07.2023 за № 456/02-31, позивачу відмовлено у вчиненні нотаріальної дії - видачі свідоцтва про право на спадщину на майно, що належало ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 , у зв`язку з тим, що ОСОБА_1 пропустив строк для прийняття спадщини (а.с.29).
За загальним правилом положення про спадкування право на спадщину виникає в день відкриття спадщини. Спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (статті 1220, 1222, 1270 ЦК України).
За частиною 1 статті 1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.
Таким чином, право на спадщину виникає з моменту її відкриття і закон зобов`язує спадкоємця, який постійно не проживав зі спадкодавцем, у шестимісячний строк подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.
Згідно з частиною третьою статті 1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
За змістом цієї статті поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є причини, які пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Правила частини третьої статті 1272 ЦК України про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої зави; 2) ці обставини визнані судом поважними.
Такий правовий висновок висловлений Верховним Судом України у постанові від 23 серпня 2017 року № 6-1320цс17.
З урахуванням наведеного, якщо спадкоємець пропустив шестимісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини з поважних причин, закон гарантує йому право на звернення до суду з позовом про визначення додаткового строку на подання такої заяви.
Вирішуючи питання визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Поважними причинами пропуску строку визнаються, зокрема: 1) тривала хвороба спадкоємців; 2) велика відстань між місцем постійного проживання спадкоємців і місцем знаходження спадкового майна; 3) складні умови праці, які, зокрема, пов`язані з тривалими відрядженнями, в тому числі закордонними; 4)перебування спадкоємців на строковій службі у складі Збройних Сил України; 5) необізнаність спадкоємців про наявність заповіту тощо.
Частина 3 статті 12 ЦПК України встановлює обов`язок кожної сторони довести ті обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Також згідно з частиною 1 статті 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених ст. 82 цього Кодексу.
Звертаючись до суду з даним позовом, позивач зазначив поважною причиною пропуску строку для прийняття спадщини є ті обставини, що повернення тіла загиблого ОСОБА_2 було неможливим через збройну агресію РФ та окуповане м. Маріуполь, де він загинув.
Згідно з Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року №64/2022 у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року, який неодноразово продовжувався та діє до теперішнього часу.
Таким чином, приймаючи до уваги обставини того, що у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України в Україні з 24 лютого 2022 року запроваджено режим воєнного стану, який діє на даний час, а також ураховуючи, що тіло загиблого ОСОБА_2 було неможливо повернути з окупованого м.Маріуполь, а обмін тілами відбувся лише в січні 2023 року, та після проведення ДНК експертизи позивач отримав свідоцтво про смерть брата 03.05.2023, тому суд вважає зазначені ОСОБА_1 причини пропуску строку для прийняття спадщини поважними.
При цьому, суд звертає увагу на те, що даних про осіб, які б своєчасно прийняли спадщину після померлого ОСОБА_2 судом не установлено, а матеріали справи не містять. Також за відсутності заперечень відповідача, що на переконання суду не суперечить закону та не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, наявні підстави для задоволення позову.
На підставі викладеного, відповідно до ч. 3 ст. 1272 ЦК України суд вважає можливим визначити позивачу додатковий строк, достатній для подання нею заяви про прийняття спадщини, а саме тривалістю два місяці з дня набрання рішенням суду законної сили.
Вимогу про стягнення з відповідача понесених судових витрат позивач не заявляв, тому керуючись принципом диспозитивності цивільного судочинства, закріпленим у статті 13 ЦПК України, суд не вирішує питання про розподіл судових витрат згідно статті 141 ЦПК України.
Керуючись ст.ст. 4, 5, 12, 13, 76-81, 247, 264, 265, 273 ЦПК України, суд
УХВАЛИВ:
Позов ОСОБА_1 до Тростянецької селищної ради про визначення додаткового строку, достатнього для подання заяви про прийняття спадщини, задовольнити.
Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 , тривалістю 2 (два) місяці з дня набрання рішенням суду законної сили.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Вінницького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Позивач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , українець, громадянин України, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_4 , РНОКПП: НОМЕР_4 .
Відповідач Тростянецька селищна рада, місцезнаходження якої: смт Тростянець, вул. Соборна, 77, Гайсинський район, Вінницька область, код ЄДРПОУ:04326224.
Повний текст рішення складено 14.08.2023.
Суддя О.А. Натальчук
Суд | Тростянецький районний суд Вінницької області |
Дата ухвалення рішення | 14.08.2023 |
Оприлюднено | 15.08.2023 |
Номер документу | 112787567 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Тростянецький районний суд Вінницької області
Натальчук О. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні