УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 серпня 2023 року
м. Харків
справа № 638/9723/23
провадження № 2-з/638/95/23
Дзержинський районний суд м. Харкова у складі головуючого судді Яковлевої В.М., розглянувши матеріали заяви ОСОБА_1 про забезпечення позову у цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про стягнення заборгованості за договором позики,
установив:
11 серпня 2023 року ОСОБА_1 звернувся до Дзержинського районного суду м. Харкова з позовом до ОСОБА_2 про стягнення заборгованості за договором позики.
Вказана позовна заява надійшла до суду та передана у провадження судді Яковлевої В.М. 11 серпня 2023 року разом із заявою ОСОБА_1 про забезпечення позову.
При зверненні до суду з відповідним позовом позивач повинен дотримуватися вимог закону щодо підсудності розгляду цивільних справ, передбачених главою 2 розділу І ЦПК України.
Поняття підсудності у цивільному судочинстві - це розмежування компетенції між окремими ланками судової системи та між судами однієї ланки щодо розгляду цивільних справ. Підсудністю фактично є визначення в системі судів компетентного суду стосовно вирішення певної цивільної справи.
Територіальна підсудність - це підсудність цивільної справи загальному суду в залежності від території, на яку поширюється юрисдикція даного суду. За її допомогою вирішується питання, яким з однорідних судів підсудна для розгляду відповідна справа.
Критеріями даного виду підсудності зокрема виступають: місце проживання відповідача, місце заподіяння шкоди, місце знаходження спірного майна, місце розгляду первісного позову тощо.
Предметом спору є стягнення заборгованості за договором позики.
Отже, до даного позову застосовуються правила загальної підсудності, тобто за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання або перебування відповідача.
Положеннями статті 27 ЦПК України визначено загальні положення підсудності справ за місцем проживання або місцезнаходження відповідача.
Частиною першою статті 27 ЦПК України встановлено, що позови до фізичної особи пред`являються в суд за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем її проживання або перебування, якщо інше не передбачене законом.
Разом із тим, частинами восьмою-дев`ятою статті 28 ЦПК України передбачено, що позови, що виникають із договорів, у яких зазначено місце виконання або виконувати які через їх особливість можна тільки в певному місці, можуть пред`являтися також за місцем виконання цих договорів.
Позови до відповідача, місце реєстрації проживання або перебування якого невідоме, пред`являються за місцезнаходженням майна відповідача чи за останнім відомим зареєстрованим його місцем проживання або перебування чи постійного його заняття (роботи).
Ухвалою Дзержинського районного суду м. Харкова від 14 серпня 2023 року матеріали цивільної справи № 638/9723/23 за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про стягнення заборгованості за договором позики передано на розгляд до Луцького міськрайонного суду Волинської області за територіальною юрисдикцією (підсудністю) (43016, м. Луцьк, вул. Лесі Українки, 24).
Відповідно до копії договору позики № 01/21 від 29 квітня 2021 року позикодавець надає позичальнику грошову позику у вигляді коштів у сумі 1 671 000 грн 00 коп, що еквівалентно 60 000 доларів США, а останній зобов`язується повернути позику у визначений договором строк. Позика надається позичальнику на безвідсотковій (безвідплатній) основі при умові дотримання умов договору.
При цьому умовами договору не визначено, що грошові кошти були передані та (або) підлягають поверненню за конкретною адресою, яка знаходиться та територіально відноситься до Шевченківського району міста Харкова.
Додана до позовної заяви розписка про отримання та щодо умов повернення коштів такої адреси також не містить.
Конкретної адреси (вулицю, будинок) місця виконання договору в Шевченківському районі міста Харкова умови договору та матеріали справи не містять.
Таким чином, жодних документів на підтвердження місця виконання договору у Шевченківському районі міста Харкова, що могло би бути підставою для подання позову до Дзержинського районного суду м. Харкова за правилами альтернативної підсудності, матеріали справи не містять.
Водночас,останнім відомимзареєстрованим місцемпроживання відповідача ОСОБА_2 є: АДРЕСА_1 , а відтак дана справа не підсудна Дзержинському районному суду м. Харкова.
Отже, компетентним та належним судом для розгляду даної справи є Луцький міськрайонний суд Волинської області.
Відповідно до частини другої статті 152 ЦПК України заява про забезпечення позову подається одночасно з пред`явленням позову - до суду, до якого подається позовна заява, за правилами підсудності, встановленими цим Кодексом.
За вказаних обставин, Дзержинський районний суд м. Харкова позбавлений можливості вирішити питання щодо забезпечення позову.
Згідно Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.1950, Закону України «Про виконання рішень, застосування практики Європейського суду з прав людини», інститут підсудності безпосередньо пов`язаний із забезпеченням права на справедливий судовий розгляд, який закріплений у п. 1 статті 6 Конвенції, оскільки за його допомогою визначається «належний суд», тобто суд, уповноважений розглядати конкретну справу.
Крім того, слід звернути увагу, що судове рішення, яким закінчено розгляд справи, підлягає скасуванню з направленням справи на розгляд за встановленою законом підсудністю, якщо рішення прийнято судом з порушенням правил територіальної юрисдикції (підсудності) (частина перша статті 378 ЦПК України).
Згідно частини дев`ятої статті 187 ЦПК України якщо за результатами отриманої судом інформації буде встановлено, що справа не підсудна цьому суду, суд надсилає справу за підсудністю в порядку, встановленому статтею 31 цього Кодексу.
Відповідно до п. 1 частини першої статті 31 ЦПК України суд передає справу на розгляд іншому суду, якщо справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Частинами першою та другою статті 32 ЦПК України визначено, що спори між судами про підсудність не допускаються. Справа, передана з одного суду до іншого в порядку, встановленому статтею 31 цього Кодексу, повинна бути прийнята до провадження судом, якому вона надіслана.
Відповідно до частини дев`ятої статті 10 ЦПК України якщо спірні відносини не врегульовані законом, суд застосовує закон, що регулює подібні за змістом відносини (аналогія закону), а за відсутності такого суд виходить із загальних засад законодавства (аналогія права).
Аналізуючи вищевикладені доводи, суд доходить висновку про наявність визначених законом підстав для передачі заяви ОСОБА_1 про забезпечення позову у цій же справі на розгляд до Луцького міськрайонного суду Волинської області за територіальною юрисдикцією (підсудністю) (43016, м. Луцьк, вул. Лесі Українки, 24), що повністю узгоджується із положеннями пункту 1 частини першої статті 31 ЦПК України.
Керуючись статтями 4, 27, 28, 31, 260, 353, 354 ЦПК України, суд -
у х в а л и в :
Матеріали заяви у справі № 638/9723/23(провадження №2-з/638/95/23) ОСОБА_1 про забезпечення позову у цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про стягнення заборгованості за договором позики - передати на розгляд до Луцького міськрайонного суду Волинської області за територіальною юрисдикцією (підсудністю) (43016, м. Луцьк, вул. Лесі Українки, 24).
Відповідно до пункту 15.5 Перехідних положень ЦПК України ухвала може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги до Харківського апеляційного суду через Дзержинський районний суд м. Харкова протягом п`ятнадцяти днів з дня її складання.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
З інформацією щодо тексту судового рішення учасники справи можуть ознайомитися за веб-адресою Єдиного державного реєстру судових рішень: http://www.reyestr.court.gov.ua.
Повний текст ухвали складено 14 серпня 2023 року.
Суддя В.М. Яковлева
Суд | Дзержинський районний суд м.Харкова |
Дата ухвалення рішення | 14.08.2023 |
Оприлюднено | 15.08.2023 |
Номер документу | 112791826 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Заява про забезпечення (скасування забезпечення) позову або доказів |
Цивільне
Дзержинський районний суд м.Харкова
Яковлева В. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні