Рішення
від 14.08.2023 по справі 944/2615/23
ЯВОРІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 944/2615/23

Провадження №2/944/895/23

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14.08.2023 рокум.Яворів

Яворівський районний суд Львівської області в складі:

головуючого судді Поворозника Д.Б.,

за участю секретаря судового засідання Хархаліс Л.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Яворові в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Кооперативно-садівничого товариства «Весна» про скасування рішення,

в с т а н о в и в:

27 квітня 2023 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Кооперативно-садівничого товариства «Весна» (далі - КСТ «Весна»), в якому просив скасувати рішення загальних зборів членів КСТ «Весна» від 13 березня 2023 року про виключення його з членів товариства з 02 травня 2023 року.

На обґрунтування позову зазначає, що він є власником земельної ділянки, яка розташована в КСТ «Весна», тобто є членом кооперативу. 30 січня 2023 року були проведені загальні збори КСТ «Весна», на яких було розглянуто скарги ОСОБА_2 та ОСОБА_3 на шум та неприємний запах від свійських та домашніх тварин з його ділянки. За результатами зборів було вирішено попередити його про необхідність усунення порушень в місячний термін, а також у випадку ігнорування попередження буде відключена земельна ділянка від електромережі, а в подальшому буде розглянемо питання про виключення з членів товариства. Дане рішення є неправомірним, оскільки за нього проголосувало менше половини учасників товариства. 13 березня 2023 року на загальних зборах КСТ «Весна», де були присутні 18 з 31 члена товариства, було вирішено: з 02 травня 2023 року виключити його з членів товариства, з втратою всіх прав та обов`язків, вилучити земельну ділянку, що прилягає до його земельної ділянки, яку КСТ «Весна» надало у користування. Вважає, що ним не було порушено вимог статуту КСТ «Весна», оскільки члени товариства можуть будувати на відведених ділянках господарські споруди для утримання свійських птахів та тварин. Також члени товариства мають право утримувати тварин без порушення санітарних та ветеринарних правил. Він утримує на своїй земельній ділянці 8 собак, 11 котів та близько 30 курей, які утримуються з дотриманням санітарних та ветеринарних правил. Вважає, що рішенням загальних зборів його виключили безпідставно з членів КСТ «Весна».

Ухвалою Яворівського районного суду Львівської області від 28 квітня 2023 року задоволено заяву ОСОБА_1 про забезпечення позову, заборонено КСТ «Весна» вчиняти певні дії, а саме: вилучати у ОСОБА_1 земельну ділянку, площею 0, 022 га, розташовану в КСТ «Весна»; припиняти постачання електричної енергії споживачу ОСОБА_1 до земельної ділянки, площею 0, 022 га, розташованої в КСТ «Весна».

Ухвалою судді Яворівського районного суду Львівської області від 28 квітня 2023 року відкрито загальне позовне провадження у справі та призначено підготовче судове засідання.

Ухвалою судді Яворівського районного суду Львівської області від 13 червня 2023 року закрито підготовче засідання та призначено справу до судового розгляду по суті.

В судове засідання позивач ОСОБА_1 не прибув, однак подав заяву про розгляд справи за його відсутності, позовні вимоги підтримує, просить позов задовольнити.

В судове засідання представник КСТ «Весна» не прибула, однак голова товариства Боянівська М.Я. подала заяву про розгляд справи за її відсутності, позовні вимоги ОСОБА_1 визнає.

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється відповідно до ч. 2 ст. 247 Цивільного процесуального кодексу України у зв`язку з неявкою у судове засідання учасників справи.

Частиною четвертою статті 268 ЦПК України передбачено, що у разі неявки всіх учасників справи у судове засідання, яким завершується розгляд справи, або розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, суд підписує рішення без його проголошення.

У частині п`ятій статті 268 ЦПК України зазначено, що датою ухвалення рішення є дата його проголошення (незалежно від того, яке рішення проголошено повне чи скорочене). Датою ухвалення рішення, ухваленого за відсутності учасників справи, є дата складення повного судового рішення.

Отже, враховуючи наведені вище вимоги процесуального закону, датою ухвалення судом судового рішення в даній справі, призначеній до розгляду на 08 серпня 2023 року, є дата складення повного судового рішення 14 серпня 2023 року.

Оцінивши доводи позивача, дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позову, зважаючи на таке.

Суд встановив, що відповідно до договору купівлі-продажу земельної ділянки ВТС № 758485 від 22 квітня 2013 року, ОСОБА_1 придбав земельну ділянку для ведення садівництва площею 0,00581 га, яка розташована на території Домажирської сільської ради Яворівського району Львівської області, в с. Кожичі, КСТ «Весна», кадастровий номер 4625883600:04:000:0199.

Відповідно до Виятгу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності № 2723100, ОСОБА_1 є власником земельної ділянки для ведення садівництва площею 0,00581 га, яка розташована на території Домажирської сільської ради Яворівського району Львівської області в с. Кожичі, КСТ «Весна», кадастровий номер 4625883600:04:000:0199.

Також ОСОБА_1 є членом КСТ «Весна» та володіє приватизованою земельною ділянкою з кадастровим номером 4625883600:04:000:0199, що підтверджується довідкою № 58 від 21 липня 2017 року, виданою КСТ «Весна».

Відповідно до витягу з протоколу № 5 загальних зборів КСТ «Весна» від 30 січня 2023 року, на яких були присутні 11 членів товариства, вирішено, керуючись статутом КСТ «Весна», а саме п. 2.6.12, попередити ОСОБА_1 в письмовій формі про необхідність усунення порушення в місячний термін. В разі ігнорування попередження буде відключена ділянка від електромережі до усунення порушення на термін ще одного місяця, якщо і це будо проігноровано тоді питання буде винесено на наступні збори для виключення ОСОБА_1 з членів товариства.

Відповідно до витягу з протоколу № 6 загальних зборів КСТ «Весна» від 13 березня 2023 року, на яких були присутні 18 членів товариства, вирішено, керуючись Статутом КСТ «Весна» та рішенням загальних зборів з 02 травня 2023 року, виключити з членів КСТ «Весна» ОСОБА_1 з втратою усіх прав та обов`язків членів товариства, вилучити земельну ділянку площею 0, 022 га, що прилягає до ділянки ОСОБА_1 , яку КСТ «Весна» відповідно до рішення загальних зборів від 18 травня 2019 року надало у користування.

Стаття 55 Господарського кодексу України визначає господарські організації як юридичні особи, створені відповідно до ЦК України, державні, комунальні та інші підприємства, створені відповідно до цього Кодексу, а також інші юридичні особи, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані в установленому законом порядку.

За способом утворення (заснування) та формування статутного капіталу ст. 63 ГК України відносить кооперативні підприємства до корпоративних, а за формою власності - до підприємств колективної власності.

Корпоративне підприємство характеризується тим, що утворюється, як правило, двома або більше засновниками за їх спільним рішенням (договором), діє на основі об`єднання майна та/або підприємницької чи трудової діяльності засновників (учасників), їх спільного управління справами, на основі корпоративних прав, у тому числі через органи, що ними створюються, участі засновників (учасників) у розподілі доходів та ризиків підприємства.

Підприємством колективної власності визнається корпоративне або унітарне підприємство, що діє на основі колективної власності засновника (засновників) (ст. 93 ГК України).

Відповідно до правової позиції, викладеної Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 13.10.2020 у справі №695/2665/16-ц та Верховним Судом у постанові від 20.06.2018 у справі №617/1432/16, садове товариство може створюватись у двох організаційно-правових формах: кооперативу та громадської організації.

Статтею 36 Конституції України передбачено, що громадяни України мають право на свободу об`єднання у громадські організації для здійснення і захисту своїх прав і свобод та задоволення політичних, економічних, соціальних, культурних та інших інтересів, за винятком обмежень, встановлених законом в інтересах національної безпеки та громадського порядку, охорони здоров`я населення або захисту прав і свобод інших людей.

Садове товариство є добровільним громадським об`єднанням, яке створюється для організації колективного саду, підлягає реєстрації в органах державної влади та має статус юридичної особи. Діяльність садового товариства регулюється законодавством України та його статутом.

Відповідно до ст.ст. 83, 85 ЦК України юридичні особи можуть створюватися у вигляді, зокрема товариств. Непідприємницькими товариствами є товариства, які не мають на меті одержання прибутку для його наступного розподілу між учасниками.

Кооператив є первісною ланкою системи кооперації та створюється у результаті об`єднання громадян та/або юридичних осіб для спільної господарської та іншої діяльності з метою задоволення своїх економічних, соціальних та інших потреб, поліпшення свого економічного стану на засадах самоврядування (ст.ст.2,6 Закону України «Про кооперацію»).

Згідно із статтею 4 Закону України «Про кооперацію» (далі Закон України № 1087-IV) основними принципами кооперації є, зокрема, безпосередня участь членів кооперативної організації у її діяльності, рівного права голосу під час прийняття рішень (один член кооперативу - один голос).

Відповідно до ст.ст.97, 98 ЦК України управління товариством здійснюють його органи. Органами управління товариством є загальні збори його учасників і виконавчий орган, якщо інше не встановлено законом. Загальні збори учасників товариства мають право приймати рішення з усіх питань діяльності товариства, у тому числі і з тих, що передані загальними зборами до компетенції виконавчого органу. Рішення загальних зборів може бути оскаржене учасником товариства до суду.

Згідно із ч.4 ст.6, ч.1 ст.13 Закону України «Про об`єднання громадян» усі основні питання діяльності об`єднань громадян повинні вирішуватись на зборах усіх членів або представників членів об`єднання. Об`єднання громадян діє на основі статуту або положення.

Відповідно до статті 15 Закону України №1087-IV вищим органом управління кооперативу є загальні збори членів кооперативу. До компетенції загальних зборів членів кооперативу належить: затвердження статуту кооперативу та внесення до нього змін, прийняття інших рішень, що стосуються діяльності кооперативу; утворення органів управління та органів контролю за діяльністю кооперативу, інших органів кооперативу; заслуховування звітів його органів управління і органів контролю; затвердження порядку розподілу доходу кооперативу; визначення розмірів вступного і членського внесків та паїв; визначення розмірів, порядку формування та використання фондів кооперативу; визначення розмірів оплати праці голови правління, голови ревізійної комісії (ревізора), а також кошторису на утримання апарату органів управління та органів контролю за діяльністю кооперативу; затвердження річного звіту і балансу кооперативу; затвердження рішення правління або голови правління про прийняття нових членів та припинення членства; прийняття рішень щодо володіння, користування та розпорядження майном;утворення спеціальних комісій із залученням як консультантів найманих працівників; прийняття рішень про вступ кооперативу до кооперативних об`єднань; прийняття рішень про реорганізацію або ліквідацію кооперативу.

Рішенням загальних зборів членів кооперативу до компетенції загальних зборів можуть бути віднесені інші питання діяльності кооперативу. Чергові загальні збори членів кооперативу скликаються правлінням або головою кооперативу у разі потреби, але не рідше одного разу на рік. Про дату, місце, час проведення та порядок денний загальних зборів члени кооперативу повинні бути повідомлені не пізніше ніж за 10 днів до визначеного строку їх проведення.

Позачергові загальні збори членів кооперативу скликаються на вимогу: не менше третини його членів; спостережної ради; ревізійної комісії (ревізора); органу управління кооперативного об`єднання, членом якого він є.

Діяльність садівничих товариств (кооперативів) регулюється Законом України "Про кооперацію".

Статтею 8 Закону України "Про кооперацію" передбачено, що статут кооперативу є правовим документом, що регулює його діяльність. Статут кооперативу повинен містити, зокрема відомості про: умови і порядок вступу до кооперативу та виходу чи виключення з нього; права і обов`язки членів та асоційованих членів кооперативу; форми участі членів кооперативу в його діяльності; порядок формування, склад і компетенція органів управління та органів контролю кооперативу, а також порядок прийняття ними рішень, у тому числі з питань, рішення з яких приймається одноголосно чи кваліфікованою більшістю голосів членів кооперативу, які беруть участь у загальних зборах; порядок скликання загальних зборів. При цьому, статут може містити інші пов`язані з особливостями діяльності кооперативу положення, що не суперечать законодавству.

Слід зазначити, що у рішенні загальних зборів кооперативу про виключення його члена повинні міститися обґрунтовані причини такого виключення і зазначатися, які саме факти невиконання статутних обов`язків стали підставою для виключення.

Суд зазначає, що виключення члена з кооперативу - це передбачена законом форма корпоративної відповідальності, спрямована на одностороннє припинення корпоративних правовідносин за рішенням юридичної особи внаслідок порушення членом кооперативу своїх статутних обов`язків. На відміну від виходу з числа членів кооперативу, виключення має примусовий характер і не залежить від бажання цього члена кооперативу та можливе лише за наявності підстав, визначених законом та установчими документами кооперативу.

Під час вирішення спорів, пов`язаних з виключенням членів з кооперативу, необхідно враховувати, що у рішенні загальних зборів кооперативу про виключення його члена повинні міститися обґрунтовані причини такого виключення і зазначено, які саме факти невиконання статутних обов`язків стали підставою для виключення. Відсутність відповідних відомостей у рішенні про виключення члена кооперативу може бути підставою для визнання зазначеного рішення недійсним судом за позовом такого члена кооперативу.

Як встановлено судом, 13 березня 2023 року відбулися загальні збори КСТ «Весна», на яких розглянуто питання та вирішено виключити ОСОБА_1 з членів товариства (протокол № 6). Підставою прийняття такого рішення слугував факт порушення ОСОБА_1 рішення загальних зборів від 02 травня 2023 року.

Відповідно до п. 2.6.12 Статуту КСТ «Весна», затвердженого протоколом загальних зборів КСТ «Весна» № 3 від 10 вересня 2012 року, встановлено, що у разі не виконання членом товариства вимог статут, рішень або загальних зборів, він попереджається правлінням в письмовій формі про необхідність усунення порушення в місячний термін. В разі ігнорування попередження правління має повноваження відключити ділянку від електромережі до усунення порушень, на що дається додатково місячний термін. Якщо порушення і в цей термін не буде усунено, то питання вноситься на загальні збори для прийняття остаточного рішення аж до виключення порушника із членів товариства.

Відповідно до п. 2.8 зазначеного статуту питання про виключення з членів садівничого товариства вирішується на загальних зборах товариства.

Членство ОСОБА_1 в товаристві припинено за рішенням загальних зборів товариства, до компетенції якого відповідно належить вирішення даного питання.

Разом з тим, Статутом КСТ «Весна» передбачено вичерпний перелік підстав, коли член товариства може бути виключений із садового товариства, а саме у випадках: наявності письмової заяви про вихід з товариства; несплати внесків чи інших платежів в розмірах та в термін, визначений загальними зборами членів товариства; спорудження садового будинку та інших споруд на садівницькій діяльності з порушенням норм розміщення будівель, передбачених статутом, а також будівельними санітарними та протипожежними нормами; якщо надана земельна ділянка протягом двох років не освоюється для вирощування сільгосппродукції, або протягом одного року не використовується; використання земельної ділянки не за призначенням; самовільного захвату земельної ділянки або прилеглих території, що належать до загального користування.

Однак, судом не встановлено і відповідачем не доведено, що ОСОБА_1 вчинив будь-яке із наведеного вище переліку діяння, за яке член товариства може бути виключений із садового товариства.

Також п. 4.3 Статут товариства встановлено, що загальні збори правомірні за наявністю на них більше половини членів товариства.

Відповідно під час прийняття рішення загальних зборів 30 січня 2023 року, де були присутні 11 членів товариства з 31 члена товариства, не було дотримано кворуму, оскільки на них були присутні менше 50% членів товариства.

Також суд враховує, що голова КСТ «Весна» Боянівська М.Я. подала заяву про визнання позову.

Відповідно до ч. ч. 1, 4 ст. 206 Цивільного процесуального кодексу України відповідач може визнати позов на будь-якій стадії провадження у справі, зазначивши про це в заяві по суті справи або в окремій письмовій заяві.

У разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову. Якщо визнання відповідачем позову суперечить закону або порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд постановляє ухвалу про відмову у прийнятті визнання відповідачем позову і продовжує судовий розгляд.

Проаналізувавши надані сторонами пояснення та докази, обставини справи та норми законодавства, які регулюють спірні правовідносини, суд вважає, що визнання позову відповідачем не суперечить закону та не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб.

Визнання відповідачем позову є додатковою підставо для задоволення позовних вимог.

Враховуючи наведені вище обставини та норми законодавства суд дійшов висновку про те, що позов ОСОБА_1 слід задовольнити, скасувати рішення загальних зборів членів КСТ «Весна» від 13 березня 2023 року про виключення його з членів товариства з 02 травня 2023 року.

Щодо заходів забезпечення позову.

Згідно з ч. ч. 7-9 ст. 158 ЦПК України у разі ухвалення судом рішення про задоволення позову заходи забезпечення позову продовжують діяти протягом дев`яноста днів з дня набрання вказаним рішенням законної сили або можуть бути скасовані за вмотивованим клопотанням учасника справи. Якщо протягом вказаного строку за заявою позивача (стягувача) буде відкрито виконавче провадження, вказані заходи забезпечення позову діють до повного виконання судового рішення. У випадку залишення позову без розгляду, закриття провадження у справі або у випадку ухвалення рішення щодо повної відмови у задоволенні позову суд у відповідному судовому рішенні зазначає про скасування заходів забезпечення позову.

Як описано вище, ухвалою Яворівського районного суду Львівської області від 28 квітня 2023 року задоволено заяву ОСОБА_1 про забезпечення позову, заборонено КСТ «Весна» вчиняти певні дії, а саме: вилучати у ОСОБА_1 земельну ділянку, площею 0, 022 га, розташовану в КСТ «Весна»; припиняти постачання електричної енергії споживачу ОСОБА_1 до земельної ділянки, площею 0, 022 га, розташованої в КСТ «Весна».

Оскільки судом позов задоволений, скасовано рішення загальних збоівр членів КСТ «Весна», то заходи забезпечення позову, вжиті ухвалою суду від 28 квітня 2023 року, підлягають скасуванню.

Згідно з ч. 1 ст. 141 Цивільного процесуального кодексу України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

За подання позовної заяви ОСОБА_1 сплатив судовий збір в розмірі 1073 гривень 60 копійок, що підтверджується квитанцією № 76 від 26 квітня 2023 року.

Судовий збір сплачено в розмірі, встановленому статтею 4 Закону України «Про судовий збір».

Оскільки відповідач до початку розгляду справи по суті позов визнав, тому відповідно до ч. 1 ст. 142 Цивільного процесуального кодексу України 50 відсотків судового збору, сплаченого позивачем при поданні позову, підлягає поверненню позивачу з державного бюджету.

Зважаючи на наведене з КСТ «Весна» слід стягнути 536,80 гривень на користь ОСОБА_1 , що становить 50 відсотків сплаченого судового збору.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 12-13, 18, 158, 200, 258-259, 263-265, 268, 280-282 Цивільного процесуального кодексу України, суд,-

в и р і ш и в:

Позов задовольнити.

Скасувати рішення загальних зборів членів Кооперативно-садівничого товариства «Весна» від 13 березня 2023 року про виключення ОСОБА_1 з членів товариства.

Стягнути з Кооперативно-садівничого товариства «Весна» на користь ОСОБА_1 536 (п`ятсот тридцять шість) гривень 80 копійок, що становить 50 відсотків сплаченого судового збору.

Повернути ОСОБА_1 з державного бюджету 536 (п`ятсот тридцять шість) гривень 80 копійок, що становить 50 відсотків сплаченого судового збору.

Скасувати заходи забезпечення позову, вжиті ухвалою Яворівського районного суду Львівської області від 28 квітня 2023 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Львівського апеляційного суду через Яворівський районний суд Львівської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення суду.

Повне найменування сторін:

позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , проживає за адресою: АДРЕСА_1 .

відповідач - Кооперативно-садівниче товариство «Весна», код ЄДРПОУ 36383637, юридична адреса: Львівська область, Яворівський район, с. Кожичі.

Суддя Д.Б. Поворозник

СудЯворівський районний суд Львівської області
Дата ухвалення рішення14.08.2023
Оприлюднено15.08.2023
Номер документу112802433
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із трудових правовідносин, з них

Судовий реєстр по справі —944/2615/23

Рішення від 14.08.2023

Цивільне

Яворівський районний суд Львівської області

Поворозник Д. Б.

Ухвала від 13.06.2023

Цивільне

Яворівський районний суд Львівської області

Поворозник Д. Б.

Ухвала від 28.04.2023

Цивільне

Яворівський районний суд Львівської області

Поворозник Д. Б.

Ухвала від 28.04.2023

Цивільне

Яворівський районний суд Львівської області

Поворозник Д. Б.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні