Справа №:755/21709/21
Провадження №: 1-в/755/395/23
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"11" серпня 2023 р. Дніпровський районний суд м. Києва (далі - Суд) у складі судді ОСОБА_1 одноособово перевіривши виконання вимог ст. 538 Кримінального процесуального кодексу (далі КПК) України за клопотанням ОСОБА_2 про зняття судимості, установив:
І. ІСТОРІЯ ПРОВАДЖЕННЯ
Вироком Дніпровського районного суду міста Києва від 20 січня 2022 року у справі № 755/21709/21, зокрема,
(1) затверджено угоду про визнання винуватості укладену 21 грудня 2021 року між прокурором відділу нагляду за додержанням законів органами СБУ та Державної прикордонної служби Київської міської прокуратури ОСОБА_3 та ОСОБА_2 , за участю захисника ОСОБА_4 , у межах кримінального провадження внесеного до ЄРДР 28 жовтня 2020 року за № 22020101110000213;
(2) ОСОБА_2 визнано винуватим у вчиненні кримінального правопорушення передбаченого ч. 2 ст. 359 Кримінального кодексу (далі КК) України та призначено покарання у виді позбавлення волі на строк 5 (п`ять) років;
(3) на підставі ст. 75 КК України звільнено ОСОБА_2 від відбування основного покарання з іспитовим строком на 3 (три) роки;
(4) згідно ст. 76 КК України покладено на ОСОБА_2 обов`язки: періодично з`являтися для реєстрації до уповноваженого органу з питань пробації; повідомляти уповноважений орган з питань пробації про зміну місця проживання, роботи; не виїжджати за межі України без погодження з уповноваженим органом з питань пробації.
ІІ. СУТЬ КЛОПОТАННЯ
Нині, 10 серпня 2023 року до суду, у порядку ст. 538 КПК, надійшла заява ОСОБА_2 про зняття судимості, у якій, з посиланням на ст. 88, 89, 91 КК, покликається на те, що на теперішній час (дату звернення) пройшло більше половину строку, передбаченого ч. 1 ст. 89 вказаного Кодексу, нових кримінальних правопорушень в цей час не вчиняв і рішення про звільнення від відбування покарання не скасовувалось, апріорі свою зразковою поведінкою та сумлінним ставленням до праці довів своє виправлення.
ІІІ. ДЖЕРЕЛА ПРАВА ТА АКТИ ЇХ ЗАСТОСУВАННЯ
Кримінальний кодекс України
Стаття 88. Правові наслідки судимості
1. Особа визнається такою, що має судимість, з дня набрання законної сили обвинувальним вироком і до погашення або зняття судимості.
Стаття 89. Строки погашення судимості
Такими, що не мають судимості, визнаються: 1) особи, засуджені відповідно до статті 75 цього Кодексу, якщо протягом іспитового строку вони не вчинять нового кримінального правопорушення і якщо протягом зазначеного строку рішення про звільнення від відбування покарання з випробуванням не буде скасоване з інших підстав, передбачених законом.
Стаття 91. Зняття судимості
1. Якщо особа після відбуття покарання у виді […] позбавлення волі зразковою поведінкою і сумлінним ставленням до праці довела своє виправлення, то суд може зняти з неї судимість до закінчення строків, зазначених у статті 89 цього Кодексу.
2. Зняття судимості до закінчення строків, зазначених у статті 89 цього Кодексу, не допускається у випадках засудження за умисні тяжкі та особливо тяжкі, а також корупційні кримінальні правопорушення або кримінальні правопорушення, пов`язані з корупцією.
3. Зняття судимості допускається лише після закінчення не менш як половини строку погашення судимості, зазначеного у статті 89 цього Кодексу.
4. Порядок зняття судимості встановлюється Кримінальним процесуальним кодексом України.
Кримінальний процесуальний кодекс України
Стаття 538. Питання, які вирішуються судом після виконання вироку
1. Після відбуття покарання у виді позбавлення волі […] волі суд, який ухвалив вирок, має право розглянути питання про зняття судимості з цієї особи за її клопотанням.
ІV. МОТИВИ СУДУ
Згідно п. 12 Постанови Пленуму Верховного суду України від 26 грудня 2003 року № 16 «Про практику застосування судами України законодавства про погашення і зняття судимості» (далі Постанова) уразі надходження до суду клопотання про дострокове зняття судимості суддя повинен перевірити повноту одержаних матеріалів і наявність підстав для їх розгляду в судовому засіданні.
Забезпечивши вказану перевірку в цій справі Суд встановив відсутність підстав для розгляду питання у порядку ст. 538 КПК, з огляду на таке.
Частиною 1 статті 538 КПК України визначено, що тільки після відбуття покарання у виді позбавлення волі може бути розглянуте питання про зняття судимості з цієї особи за її клопотанням, якщо відповідно до ч. 1 ст. 91 КК України, особа після відбуття покарання у виді позбавлення волі зразковою поведінкою і сумлінним ставленням до праці довела своє виправлення.
Отже, для розгляду цього питання, в силу норм ст. 91 КК, ст. 538 КПК, слід встановити момент відбуття покарання у виді позбавлення волі.
З урахуванням того, що Кримінально-виконавчий кодекс (далі КВК) України вказує, у Главі 15. Загальні положення виконання покарання у виді позбавлення волі Розділу ІІІ. Виконання покарання у виді позбавлення волі, умови відбуття покарання у виді позбавлення волі, котрі витікають з дати затримання особи у ході виконання вироку.
В цьому випадку заявника було звільнено від відбування покарання у виді позбавлення волі у порядку ст. 75 КК.
Стаття 165 КВК визначає, що іспитовий строк обчислюється з моменту проголошення вироку суду. Після закінчення іспитового строку засуджений, який виконав покладені на нього обов`язки та не вчинив нового кримінального правопорушення, за поданням уповноваженого органу з питань пробації звільняється судом від призначеного йому покарання, нагляд припиняється і засуджений знімається з обліку в зазначеному органі.
Отже, враховуючи, що заявник не відбував покарання у виді позбавлення волі в порядку визначеному Главою 15 КВК, оскільки був звільнений від такого відбуття, до нього не можуть бути застосовані норми ст. 91 КК України.
Водночас, згідно з п. 1 ч.1 ст. 89 КК України, такими, що не мають судимості, визнаються: особи, засуджені відповідно до статті 75 цього Кодексу, якщо протягом іспитового строку вони не вчинять нового злочину і якщо протягом зазначеного строку рішення про звільнення від відбування покарання з випробуванням не буде скасоване з інших підстав, передбачених законом. Сплив строків, визначених у ст. 89 КК України погашає судимість в силу закону.
Наведений підхід суду відповідає і сталій судовій практиці з даного питання, для прикладу, дивись ухвалу Дніпровського апеляційного суду від 06 квітня 2023 року у справі № 212/492/16-к (https://reestr.court.gov.ua/Review/110937783).
Отже, враховуючи, що норми ст. 91 КК України, щодо зняття судимості, не можуть застосовуватися до заявника, подане останнім клопотання слід, враховуючи ст. 7, 9 КПК, залишити без розгляду, позаяк у реченні 3 пункту 12 Постанови вказано, що якщо подані матеріали не містять достатніх даних і підстав для розгляду справи, суддя залишає клопотання без розгляду.
З цих підстав та керуючись п. 12 Постанови Пленуму Верховного суду України від 26 грудня 2003 року № 16 «Про практику застосування судами України законодавства про погашення і зняття судимості», ст. 88, 89, 91 Кримінального кодексу України, ст. 369-372, 376, 538 Кримінального процесуального кодексу України, Суд постановив:
клопотання ОСОБА_2 про зняття судимості залишити без розгляду.
Ухвала може бути оскаржена до Київського апеляційного суду протягом 7 днів з дня її оголошення. Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.
С у д д я ОСОБА_1
Суд | Дніпровський районний суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 11.08.2023 |
Оприлюднено | 16.08.2023 |
Номер документу | 112805561 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Справи в порядку виконання судових рішень у кримінальних провадженнях про зняття судимості |
Кримінальне
Дніпровський районний суд міста Києва
Бірса О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні