479/33/22
1-кп/479/16/23
У Х В А Л А
і м е н е м У к р а ї н и
31 липня 2023 року смт.Криве Озеро
Кривоозерський районний суд Миколаївської області
у складі: головуючого - судді ОСОБА_1 ,
за участі секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду клопотання захисника обвинуваченого ОСОБА_3 - адвоката ОСОБА_4 про звільнення обвинуваченого ОСОБА_3 від кримінальної відповідальності та закриття кримінального провадження, інформація про яке внесена до ЄРДР за №12021152200000248 від 12 листопада 2021 року за обвинуваченням ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця смт.Криве Озеро Кривоозерського району Миколаївської області, громадянина України, зареєстрованого в АДРЕСА_1 , освіта - середня, одруженого, військовозобов`язаного, перебуваючого на обліку у ІНФОРМАЦІЯ_2 , раніше не судимого,
- у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.246 КК України,
учасники провадження:
прокурор ОСОБА_5 ,
обвинувачений ОСОБА_3 ,
захисник обвинуваченого адвокат ОСОБА_4 ,
в с т а н о в и в :
В проваджені Кривоозерського районного суду Миколаївської області перебуває кримінальне провадження №12021152200000248 від 12 листопада 2021 року за обвинуваченням ОСОБА_3 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.246 КК України.
В ході судового розгляду захисник обвинуваченого ОСОБА_3 - адвокат ОСОБА_4 звернувся з письмовим клопотанням про звільнення обвинуваченого ОСОБА_3 від кримінальної відповідальності та закриття кримінального провадження, інформація про яке внесена до ЄРДР за №12021152200000248 від 12 листопада 2021 року, на підставі ст.48 КК України, вказуючи, що на даний час ОСОБА_3 повністю відшкодував завдану шкоду державі, внаслідок зміни обстановки не є суспільно-небезпечною особою, а вчинене ним діяння втратило суспільну небезпечність, тому, вважає, що наявні підстави для задоволення вказаного клопотання.
Згідно положень п.1 ч.2 ст.284 КПК України, кримінальне провадження закривається судом у зв`язку зі звільненням особи від кримінальної відповідальності
Відповідно положень ст.48 Кримінального кодексу України особу, яка вперше вчинила кримінальний проступок або нетяжкий злочин, крім корупційних кримінальних правопорушень, кримінальних правопорушень, пов`язаних з корупцією, порушень правил безпеки дорожнього руху або експлуатації транспорту особами, які керували транспортними засобами у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебували під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, може бути звільнено від кримінальної відповідальності, якщо буде визнано, що на час кримінального провадження внаслідок зміни обстановки вчинене нею діяння втратило суспільну небезпечність або ця особа перестала бути суспільно небезпечною.
За даними обвинувального акту, обвинувачений ОСОБА_3 11 листопада 2021 року близько 13.00 год., з метою реалізації умислу направленого на вчинення незаконної порубки дерев, прибув на належному йому автомобілі марки "УАЗ 31512", д.н.з - НОМЕР_1 , до захисних насаджень дерев, що межують поряд з земельною ділянкою з кадастровим номером 4823981600:01:000:0080, та яка розташована неподалік с.Семенівка Кривоозерського старостівського округу Первомайського району Миколаївської області, за межами населеного пункту, та належить Кривоозерській селищній раді. ОСОБА_3 , не маючи спеціально-передбаченого чинним законодавством дозволу на порубку дерев, виданого уповноваженим органом(лісорубного квитка чи лісового квитка), реалізовуючи свій злочинний умисел, усвідомлюючи протиправний і суспільно-небезпечний характер своїх дій, передбачаючи суспільно-небезпечні наслідки і свідомо бажаючи їх настання, маючи корисливий мотив, використовуючи належну йому на праві приватної власності бензопилу марки "Zomax", здійснив незаконну порубку дерев, тобто повністю відокремивши від кореня до ступеня припинення росту дерева породи "Ясен" у кількості 3 штук, з розмірами на пні: 18,3 см., 34,4 см. та 48,3 см.. Крім того, обвнувачений ОСОБА_3 , домовився з ОСОБА_6 про завантаження вище вказаних дров до належного ОСОБА_3 автомобіля, при цьому, не повідомивши йому про злочинний характер своїх дій. На вказану пропозицію ОСОБА_6 погодився. Продовжуючи реалізацію свого злочинного умислу, ОСОБА_3 разом з ОСОБА_6 , який не знав про злочинний характер дій ОСОБА_3 , завантажили до належного ОСОБА_3 автомобіля, загальною кількістю 71 фрагмента дерев породи "Ясен", проте був виявлений працівниками поліції СПД №1 ВП №2 Первомайського РВП ГУНП в Миколаївській області, на місці вчинення злочину. Внаслідок неправомірних дій ОСОБА_3 , заподіяв державі істотну шкоду на суму 23107,46 грн., що у 20 разів перевищує неоподаткований мінімум доходів громадян.
У судовому засіданні захисник обвинуваченого ОСОБА_3 - адвокат ОСОБА_4 підтримав клопотання про звільнення обвинуваченого ОСОБА_3 від кримінальної відповідальності на підставі ст.48 Кримінального кодексу України, у зв`язку із зміною обстановки, та закриття кримінального провадження.
Обвинувачений ОСОБА_3 у судовому засіданні просив задовольнити клопотання свого захисника, підтвердив свою згоду на звільнення його від кримінальної відповідальності у зв`язку із зміною обстановки, та закриття кримінального провадження, визнав вину та щиро розкаявся.
Прокурор в судовому засіданні не заперечував проти задоволення вказаного клопотання, вважає за можливе його задовольнити. Крім того, просив залишити без розгляду цивільний позов у зв`язку із повним відшкодуванням обвинуваченим шкоди державі.
Заслухавши думку учасників судового провадження, дослідивши матеріали справи, суд вважає за необхідне звільнити від кримінальної відповідальності ОСОБА_3 , який обвинувачується у вчиненні злочину, передбаченого ч.1 ст.246 КК України, на підставі ст.48 КК України, у зв`язку із зміною обстановки, закрити кримінальне провадження, враховуючи наступне.
Відповідно положень ч.1 ст.286 КПК України, звільнення від кримінальної відповідальності за вчинення кримінального проступку здійснюється судом. Згідно положень ст.288 КПК України, суд своєю ухвалою закриває кримінальне провадження та звільняє підозрюваного, обвинуваченого від кримінальної відповідальності у випадку встановлення підстав, передбачених законом України про кримінальну відповідальність.
Положеннями ст.48 КК України особу, яка вперше вчинила кримінальний проступок або нетяжкий злочин, крім корупційних кримінальних правопорушень, кримінальних правопорушень, пов`язаних з корупцією, порушень правил безпеки дорожнього руху або експлуатації транспорту особами, які керували транспортними засобами у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебували під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, може бути звільнено від кримінальної відповідальності, якщо буде визнано, що на час кримінального провадження внаслідок зміни обстановки вчинене нею діяння втратило суспільну небезпечність або ця особа перестала бути суспільно небезпечною.
Згідно положень п.1 ч.2 ст.284 КПК України передбачено, що кримінальне провадження закривається судом у зв`язку зі звільненням особи від кримінальної відповідальності.
Положення ст.48 КК України, передбачають дві самостійні підстави звільнення особи, яка вчинила злочин, від кримінальної відповідальності. Таке звільнення може мати місце, коли внаслідок зміни обстановки: 1) вчинене особою діяння втратило суспільну небезпечність або 2) особа перестала бути суспільно небезпечною. Звернення до розглядуваного виду звільнення від кримінальної відповідальності - право, а не обов`язок суду, який вирішує питання про застосування ст.48 КК України у кожному конкретному випадку з урахуванням характеру й ступеня суспільної небезпечності злочину, тяжкості заподіяної ним шкоди, часу, який сплив з часу забороненого діяння, важливості і значущості обставин, які свідчать про зміну обстановки. У разі, коли суд зробить висновок про те, що, незважаючи на істотну зміну зовнішньої обстановки, суспільна небезпечність вчиненого діяння не відпала або винна особа не перестала бути суспільно небезпечною, звільнення від кримінальної відповідальності на підставі ст.48 КК України не допускається.
Зміна обстановки, внаслідок якої вчинене особою діяння втратило суспільну небезпечність, означає передусім істотну зміну соціально-економічних, політичних або духовних засад життєдіяльності суспільства, яка відбувається незалежно від волі винної особи і внаслідок чого втрачається суспільна небезпечність не лише конкретного злочину, а й подібних йому діянь.
Під зміною обстановки, внаслідок якої особа перестала бути суспільно небезпечною, слід розуміти об`єктивні зміни умов життєдіяльності такої особи, які позитивно і суттєво впливають на неї і свідчать про те, що вона не вчинятиме кримінально караних діянь у майбутньому (принаймні подібних вже вчиненому).
Обвинувачений ОСОБА_3 обвинувачується у вчиненні нетяжкого злочину, до кримінальної відповідальності притягується вперше. Після вчинення ОСОБА_3 вищевказаного кримінального правопорушення, пройшов тривалий проміжок часу, за який ОСОБА_3 не вчинив жодних правопорушень, свою вину в інкримінованому йому кримінальному правопорушенні, передбаченому ч.1 ст.246 КК України, визнав повністю, щиро розкаявся, за місцем мешкання характеризується позитивно, повністю відшкодував шкоду, завдану державі в розмірі 23107,46 грн., що підтверджується копією квитанції від 01 червня 2023 року.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для звільнення обвинуваченого ОСОБА_3 від відповідальності і закриття відносно нього кримінального провадження, оскільки внаслідок зміни обстановки, ОСОБА_3 перестав бути суспільно-небезпечною особою, визнає свою вину у вчиненні кримінального правопорушення, щиро розкаюється та не заперечує проти звільнення його від кримінальної відповідальності, у зв`язку із зміною обстановки.
У зв`язку з закриттям кримінального провадження, суд вважає за необхідне вирішити долю речових доказів в порядку ст.100 КПК України.
Згідно положень ч.3 ст.129 КПК України, суд має право залишити цивільний позов без розгляду, якщо потерпілий подав до суду заяву про відмову від позову.
Захід забезпечення кримінального провадження, застосований на підставі ухвали Врадіївського районного суду Миколаївської області 16 листопада 2021 року у справі №474/923/21(1-кс/474/424/21) в виді арешту майна підлягає скасуванню.
Судом встановлено, що ОСОБА_3 у даному провадженні не затримувався, запобіжний захід відносно нього не обирався.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.44, 48 КК України, п.1 ч.2 ст.284, ст.ст.285, 286, 288 КПК України, суд, -,
п о с т а н о в и в :
Клопотання захисника обвинуваченого ОСОБА_3 - адвоката ОСОБА_4 про звільнення обвинуваченого ОСОБА_3 від кримінальної відповідальності за вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.246 КК України, та закриття кримінального провадження, інформація про яке внесена до ЄРДР за №12021152200000248 від 12 листопада 2021 року, - задовольнити.
ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , звільнити від кримінальної відповідальності, передбаченої ч.1 ст.246 КК України, на підставі ст.48 КК України, у зв`язку із зміною обстановки.
Кримінальне провадження, інформація про яке внесена до ЄРДР за №12021152200000248 від 12 листопада 2021 року, за обвинуваченням ОСОБА_3 , у вчинені кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.246 КК України, - закрити.
Цивільний позов Первомайської окружної прокуратури Миколаївської області в інтересах держави в особі Кривоозерської селищної ради до ОСОБА_3 про відшкодування шкоди, заподіяної вчиненням кримінального правопорушення, а саме незаконною порубкою лісу - залишити без розгляду.
Арешт, накладений ухвалою Врадіївського районного суду Миколаївської області 16 листопада 2021 року у справі №474/923/21(1-кс/474/424/21) на: легковий автомобіль марки "УАЗ", модель 31512, д.н.з. НОМЕР_1 , зеленого кольору, належний ОСОБА_3 на підставі свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_2 , а також бензопилу фірми "Zomax", модель ZM5601, синього кольору, належного ОСОБА_3 - скасувати.
Речові докази:
- легковий автомобіль марки "УАЗ", модель 31512, д.н.з. НОМЕР_1 , зеленого кольору, належний ОСОБА_3 на підставі свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_2 - передати добровольчому формуванню №6 Кривоозерської територіальної громади;
- бензопилу фірми "Zomax", модель ZM5601, синього кольору, належного ОСОБА_3 - конфіскувати в дохід держави.
Копії ухвали вручити учасникам судового провадження.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.
Учасники судового провадження мають право отримати копію ухвали в суді. Копія ухвали не пізніше наступного дня після ухвалення надсилається учаснику судового провадження, який не був присутнім в судовому засіданні.
Ухвала може бути оскаржена до Миколаївського апеляційного суду шляхом подання апеляції через Кривоозерський районний суд Миколаївської області протягом семи днів з дня її оголошення або якщо ухвалу постановлено без виклику особи, яка її оскаржує, то строк апеляційного оскарження для такої особи обчислюється з дня отримання нею копії ухвали.
Повний текст судового рішення складено та підписано суддею - 01 серпня 2023 року.
Суддя :
Суд | Кривоозерський районний суд Миколаївської області |
Дата ухвалення рішення | 01.08.2023 |
Оприлюднено | 16.08.2023 |
Номер документу | 112816327 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Злочини проти довкілля Незаконна порубка лісу |
Кримінальне
Кривоозерський районний суд Миколаївської області
Репушевська О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні