Рішення
від 07.08.2023 по справі 686/6019/22
ХМЕЛЬНИЦЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 686/6019/22

Провадження № 2/686/713/23

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

7 серпня 2023 року м.Хмельницький

Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області в складі:

головуючої-судді: Чевилюк З.А.

за участі секретаря: Бенькалович А.Я.

за участі

представника відповідача: Самбір І.О.

представника третьої особи: Дембіцького С.О.

розглянувши у судовому засіданні цивільну справу №686/6019/22 за позовом ОСОБА_2 до Акціонерного товариства «Українська залізниця», треті особи начальник виробничого підрозділу вагонна станції Хмельницької філії «Пасажирська компанія» Акціонерного товариства «Українська залізниця», Первинна профспілкова організація працівників ПАТ «Українська залізниця» про скасування наказу про притягнення до дисциплінарної відповідальності,

ВСТАНОВИВ:

22 березня 2022 року ОСОБА_2 звернулась до суду з позовом про визнання незаконним та скасування наказу начальника виробничого підрозділу вагонної дільниці станції Хмельницький філії «Пасажирська компанія» акціонерного товариства «Українська залізниця`ОСОБА_9 №26/с від 09.12.2021 року про притягнення ОСОБА_2 до дисциплінарної відповідальності із накладенням дисциплінарного стягнення у вигляді догани.

3 10.07.2003 ОСОБА_2 працює в АТ «Укрзалізниця», з 27.05.2019 - на посаді майстра дільниці миття вагонів. 3 грудня 2019 року начальник виробничого підрозділу вагонної дільниці станції Хмельницький філії «Пасажирська компанія» акціонерного товариства «Українська залізниця» ОСОБА_9 почав упереджено відноситись до її роботи та створювати нестерпні умови праці; наполягав на переведенні з посади майстра в провідники; переніс робоче місце з адміністративної будівлі в іншу, де відсутні необхідні умови для роботи - принтер та інтернет-мережа; не затверджував матеріальні звіти; організовує постійні перевірки для пошуку навіть незначних недоліків в роботі; безпідставно притягував позивача до дисциплінарної відповідальності; доводив позивача у своєму кабінеті до втрати свідомості, а потім направляв позивача на позачерговий медичний огляд щоб звільнити за станом здоров?я.

09.12.2021 начальником виробничого підрозділу вагонної дільниці станції Хмельницький філії «Пасажирська компанія» акціонерного товариства «Українська залізниця» ОСОБА_9 видано наказ № 26/с «Про притягнення до дисциплінарної ОСОБА_2 відповідальності», за яким ОСОБА_2 майстру дільниці зовнішнього та внутрішнього миття та прибирання пасажирських вагонів за порушення вимог пунктів 5,6,7,8,12 розділу 5 «Завдання та обов`язки» Посадової інструкції, пункту 5.4.Правил внутрішнього трудового розпорядку, пунктів 3.3., 3.5. Порядку проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці по філії «Пасажирська компанія акціонерного товариства «Українська залізниця» для вагонної дільниці станція Хмельницький на підставі п.1. ст.147 КЗпП оголошено догану.

Наказ є незаконний та підлягає скасуванню. З спірного наказу вбачається, що позивач незадовільно веде журнал явок мийників-прибиральників рухомого складу, що призвело до неправильних розрахунків по табелю обліку робочого часу. В наказі вказано про не проведення позивачем інструктажів. Вищезазначені факти та обставини не підтверджені належними доказами. Крім того, не отримано згоди профспілки, членом якої є позивача, щодо притягнення позивача до дисциплінарної відповідальності.

З 16.07.2021 позивач є членом первинної профспілкової організації працівників ПАТ «Українська залізниця», з 18.07.2021 виборним членом цієї організації, що підтверджується копією заяви позивача від 16.07.2021, довідкою №220 від 22.12.2021, копією витягу з протоколу №101 від 18.07.2021 засідання профкому ППОП ПАТ «УЗ»

Відповідно до довідки №221 від 22.12.2021 первинної профспілкової організації працівників ПАТ «Українська залізниця» відповідач не звертався з поданням на виборного члена ОСОБА_2 про погодження на притягнення до дисциплінарної відповідальності.

Несвоєчасне звернення позивача до суду обумовлено початком повномасштабного вторгнення російської федерації.Позивач просила поновити пропущений строк звернення до суду.

Позивач позов підтримала та просила його задоволити; розгляд проводити за її відсутності. Представники відповідача, третьої особи начальника виробничого підрозділу вагонна дільниця станції Хмельницької філії «Пасажирська компанія`Акціонерного товариства «Українська залізниця`ОСОБА_9 заявлений позов заперечили. Зауважили про відсутність необхідності отримання згоди профкому на покладення дисциплінарного стягнення на позивача , у зв`язку з тим, що остання не є членом профспілки. Просили застосувати строк позовної давності до спірних відносин.

Заслухавши сторони, дослідивши матеріали справи, суд знаходить позов підлягаючим задоволенню.

3 10.07.2003 ОСОБА_2 працює в АТ «Укрзалізниця», з 27.05.2019 - на посаді майстра дільниці миття вагонів.

09.12.2021 начальником виробничого підрозділу вагонної дільниці станції Хмельницький філії «Пасажирська компанія» акціонерного товариства «Українська залізниця» ОСОБА_9 видано наказ № 26/с «Про притягнення до дисциплінарної ОСОБА_2 відповідальності», за яким ОСОБА_2 майстру дільниці зовнішнього та внутрішнього миття та прибирання пасажирських вагонів за порушення вимог пунктів 5,6,7,8,12 розділу 5 «Завдання та обов`язки» Посадової інструкції, пункту 5.4.Правил внутрішнього трудового розпорядку, пунктів 3.3., 3.5. Порядку проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці по філії «Пасажирська компанія акціонерного товариства «Українська залізниця» для вагонної дільниці станція Хмельницький на підставі п.1. ст.147 КЗпП оголошено догану.

З спірного наказу вбачається, що позивач незадовільно веде журнал явок мийників-прибиральників рухомого складу, що призвело до неправильних розрахунків по табелю обліку робочого часу. В наказі вказано про непроведення позивачем інструктажів.

За наказом дисциплінарне стягнення накладено за результатами виявлення порушень: незадовільне ведення роботи за п.7 Посадової інструкції майстра дільниці зовнішнього та внутрішнього прибирання пасажирських вагонів та п.5.4. Правил внутрішнього трудового розпорядку, а саме допускаються випадки ведення журналу явок мийників-прибиральників рухомого складу, що виконують роботи по зовнішньому та внутрішньому миттю пасажирських вагонів за листопад місяць 2021 року з порушеннями; виявлення випадків фіксування явок на роботу працівників, при цьому в наявності(або відсутній) запис про проходження інструктажу та оформлення відповідного дня як робочого(або не робочого)у табелі обліку робочого часу;відсутній цільовий інструктаж для підлеглих працівників, а саме 23.11.2021 відсутні підписи осіб , яких інструктують: ОСОБА_3 , ОСОБА_4 ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , в той же час майстром ОСОБА_2 проставлена відмітка про перевірку знань та допуск до роботи даних працівників; виявлені розбіжності між відомостями внесеними у журнал явок, у журнал проведення цільових інструктажів та табель обліку робочого часу.

Статтею 139 КЗпП України визначено, що працівники зобов`язані працювати чесно і сумлінно, своєчасно і точно виконувати розпорядження роботодавця, додержувати трудової і технологічної дисципліни, вимог нормативних актів про охорону праці, дбайливо ставитися до майна роботодавця, з яким укладено трудовий договір.

Відповідно до частини першої статті 142 КЗпП України трудовий розпорядок на підприємствах, в установах, організаціях визначається правилами внутрішнього трудового розпорядку, які затверджуються трудовими колективами за поданням роботодавця і виборним органом первинної профспілкової організації (профспілковим представником) на основі типових правил.

В силу частини першої статті 147 КЗпП України за порушення трудової дисципліни до працівника може бути застосовано тільки один з таких заходів стягнення: 1) догана; 2) звільнення.

За змістом частини першої статті 147-1 КЗпП України дисциплінарні стягнення застосовуються органом, якому надано право прийняття на роботу (обрання, затвердження і призначення на посаду) даного працівника.

Згідно зі статтею 148 КЗпП України дисциплінарне стягнення застосовується роботодавцем безпосередньо за виявленням проступку, але не пізніше одного місяця з дня його виявлення, не рахуючи часу звільнення працівника від роботи у зв`язку з тимчасовою непрацездатністю або перебування його у відпустці. Дисциплінарне стягнення не може бути накладене пізніше шести місяців з дня вчинення проступку.

Із положень статті 149 КЗпП України слідує, що до застосування дисциплінарного стягнення роботодавець повинен зажадати від порушника трудової дисципліни письмові пояснення. За кожне порушення трудової дисципліни може бути застосовано лише одне дисциплінарне стягнення. При обранні виду стягнення роботодавець повинен враховувати ступінь тяжкості вчиненого проступку і заподіяну ним шкоду, обставини, за яких вчинено проступок, і попередню роботу працівника. Стягнення оголошується в наказі (розпорядженні) і повідомляється працівникові під розписку.

Відповідно до частини першої статті 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Ознакою порушення трудової дисципліни є наявність проступку в діях або бездіяльності працівника.

Дисциплінарний проступок визначається як винне невиконання чи неналежне виконання працівником своїх трудових обов`язків. Складовими дисциплінарного проступку є дії (бездіяльність) працівника; порушення або неналежне виконання покладених на працівника трудових обов`язків; вина працівника; наявність причинного зв`язку між діями (бездіяльністю) і порушенням або неналежним виконанням покладених на працівника трудових обов`язків. Недоведеність хоча б одного з цих елементів виключає наявність дисциплінарного проступку.

Саме на роботодавця покладено обов`язок надати докази фактів винного вчинення працівником дисциплінарного проступку. Під час обрання виду стягнення власник або уповноважений ним орган повинен враховувати всі обставини, за яких вчинено проступок. Для притягнення працівника до дисциплінарної відповідальності в обов`язковому порядку має бути встановлена вина як одна із важливих ознак порушення трудової дисципліни. При відсутності вини працівник не може бути притягнутий до дисциплінарної відповідальності.

Статтею 36 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на участь у професійних спілках з метою захисту своїх трудових і соціально-економічних прав та інтересів. Професійні спілки є громадськими організаціями, що об`єднують громадян, пов`язаних спільними інтересами за родом їх професійної діяльності.

Відповідно до статті 1 Закону №1045-ХІV первинна організація профспілки - добровільне об`єднання членів профспілки, які, як правило, працюють на одному підприємстві, в установі, організації незалежно від форми власності і виду господарювання або у фізичної особи, яка використовує найману працю, або забезпечують себе роботою самостійно, або навчаються в одному закладі освіти; член профспілки - особа, яка входить до складу профспілки, визнає її статут та сплачує членські внески; профспілковий орган - орган, створений згідно із статутом (положенням) профспілки, об`єднання профспілок, через який профспілка здійснює свої повноваження.

За змістом статті 7 Закону №1045-ХІV громадяни України вільно обирають профспілку, до якої вони бажають вступити. Підставою для вступу до профспілки є заява громадянина (працівника), подана в первинну організацію профспілки. При створенні профспілки прийом до неї здійснюється установчими зборами. Ніхто не може бути примушений вступати або не вступати до профспілки.

В силу частини другої статті 11 Закону №1045-ХІV статус первинних мають профспілки чи організації профспілки, які діють на підприємстві, в установі, організації, закладі освіти або об`єднують членів профспілки, які забезпечують себе роботою самостійно чи працюють на різних підприємствах, в установах, організаціях або у фізичних осіб.

Як передбачено статтею 41 Закону №1045-ХІV працівникам підприємств, установ або організацій, обраним до складу виборних профспілкових органів, гарантуються можливості для здійснення їх повноважень. Зміна умов трудового договору, оплати праці, притягнення до дисциплінарної відповідальності працівників, які є членами виборних профспілкових органів, допускається лише за попередньою згодою виборного органу, членами якого вони є.

Аналогічні положення містяться у статті 252 КЗпП України.

За змістом указаних норм права профспілки як добровільні об`єднання громадян організовують і здійснюють свою діяльність відповідно до законодавства та статутів.

Статут профспілки є установчим документом, який визначає організаційно-правові та фінансово-господарські засади діяльності первинної організації профспілки, в тому числі склад та місцезнаходження її виборних органів, умови і порядок прийняття в члени профспілки та вибуття з неї, організаційну структуру профспілки, повноваження її виборних органів, порядок формування їх складу.

Громадяни вільно обирають профспілку, до складу якої вони бажають вступити і в роботі якої вони мають брати участь з метою захисту своїх трудових прав та інтересів. Членство у профспілці ґрунтується на внутрішній волі громадян.

Первинна профспілкова організація здійснює свої повноваження через утворені відповідно до статуту виборні органи, повноваження та склад цих органів визначається статутом.

Члени виборних органів наділяються додатковими гарантіями захисту трудових прав та інтересів, зокрема, застосування до них дисциплінарного стягнення допускається лише за попередньою згодою цих виборних органів. При цьому така попередня згода чи незгода на притягнення до дисциплінарної відповідальності працівника, який є членом виборного органу профспілки, є способом захисту прав працівника і це право на захист не може бути обмежено.

Відповідно до Статуту Первинної профспілкової організації «Працівників ПАТ Українська залізниця», затвердженого протоколом Конференції №1 від 6 серпня 2016 року (далі - Статут), первинна профспілкова організація працівників публічного акціонерного товариства «Українська залізниця» (далі - профспілка) - добровільна неприбуткова громадська організація, створена відповідно до Конституції України, законів України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності», «Про об`єднання громадян» та інших державних нормативно-правових актів, прийнятих на їх виконання, що об`єднує громадян, пов`язаних спільними інтересами за родом їх професійної, трудової діяльності, які визнають та виконують цей Статут (пункт 1.1).

За змістом пункту 1.11 Статуту виборний орган профспілки - профспілковий комітет - знаходиться за юридичною адресою: 03680, м. Київ, вул. Уманська, 8.

В силу пунктів 3.1, 3.2 Статуту членство у профспілці є добровільним. Підставою для вступу до профспілки є письмова заява громадянина, прийшов в члени профспілки здійснюється в індивідуальному порядку зборами або конференцією первинної профспілкової організації, її профспілковим комітетом або цеховим комітетом, а при їх відсутності - виборним органом вищої за підпорядкуванням профспілкової організації. Членом профспілки може бути будь-яка особа, яка працює у Вагонній дільниці станції Київ-Пасажирський, а також інших підрозділах, філіях регіональних філіях, залежних юридичних особах публічного акціонерного товариства «Українська залізниця», в тому числі підприємствах, установах, організаціях, закладах (медичних), які за родом своєї трудової діяльності пов`язані з роботою залізничного транспорту, визнає Статут профспілки, своєчасно та у повному обсязі сплачує членські профспілкові внески.

Пунктом 7.1 Статуту визначено повноваження профспілкового комітету первинної профспілкової організації.

Відповідно до ст.252 КЗпП, притягнення до дисциплінарної відповідальності працівників, які є членами профспілкових органів допускається за наявності попередньої згоди виборного органу, членами якого вони є.

Відповідно до П.7 розділу 5 "Завдання та обов`язки" Посадової інструкції майстер дільниці зовнішнього та внутрішнього миття та прибирання пасажирських вагонів веде книгу явок мийників - прибиральників на роботу.

Пунктом 5.4. Правил внутрішнього трудового розпорядку вагонної дільниці передбачено, що безпосередні керівники всіх структурних ланок вагонної дільниці (майстри, бригадири) зобов`язані вести журнал щоденного обліку явок (виходів) на роботу підлеглих працівників згідно вимог чинного законодавства. Журнал має бути пронумерований, прошнурований, остання сторінка пілписана керівником підприємства. Журнал обліку містить наступну інформацію: дата запису, № п/п, прізвище, ім`я, по батькові працівників, назва посади, час явки на роботу, особистий підпис працівника, час закінчення робочого дня та особистий підпис працівника, що засвідчує його присутність на роботі на протязі робочого дня.

Правилами внутрішнього трудового розпорядку визначено, що адміністрація зобов`язана, серед іншого, правильно організовувати працю робітників та службовців, щоб кожний працював за своєю спеціальністю і кваліфікацією, мав закріплене за ним робоче місце, своєчасно - до початку отримуваної роботи був ознайомлений з установленим завданням і забезпечений роботою протягом усього робочого дня (п.4.1); забезпечувати технічне обладнання і створювати належні умови роботи (п.4.8).

З вказаного вбачається, що на майстра дільниці покладається обов`язок ведення журналу явок мийників-прибиральників на роботу, при цьому адміністрація підприємства має забезпечити майстра пронумерованим, прошнурованим та підписаним керівником підприємства журналом.

Неповнота записів у журналах реєстрації цільового інструктажу з охорони праці та неточність ведення журналу реєстрації позапланових інструктажів з техніки безпеки достовірно не свідчать про те, що такі інструктажі (навчання) працівників дільниці миття та прибирання пасажирських вагонів позивач не проводила, робота фактично не проводилась.

Суду не представлено доказів про те, що незадовільне ведення позивачем журналу явок мийників-прибиральників рухомого складу призвело до неправильних розрахунків по табелю обліку робочого часу.

АТ «Українська залізниця» не зверталася до профспілкового комітету Первинної профспілкової організації «Працівників ПАТ Українська залізниця» з поданням про надання згоди на притягнення ОСОБА_2 до дисциплінарної відповідальності.

Судом зупинялось провадження у справі з метою отримання відповіді щодо підставності притягнення до дисциплінарної відповідальності ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 ). Ухвала суду залишена без виконання.

Членство ОСОБА_2 в Первинній профспілковій організації «Працівників ПАТ Українська залізниця» підтверджено копією витягу з протоколу №101 засідання профкому Первинної профспілкової організації «Працівників ПАТ Українська залізниця» від 18.07.2021.

За довідкою Первинної профспілкової організації працівників ПАТ «Укрзалізниця» від 22.12.2021 року від адміністрації виробничого підрозділу вагонної дільниці станції Хмельницький не надходило подання на виборного члена ОСОБА_2 про погодження на притягнення до дисциплінарного стягнення.

Відповідачем не доведено належними та допустимими доказами порушення позивачем дисципліни праці та підстави притягнення до відповідальності за порушення трудових обов`язків, негативні наслідки у зв`язку із цим.

Зважаючи на введення режиму воєнного стану, початок повномасштабного вторгнення росії в Україну, суд вважає строк звернення позивача до суду з даним позовом пропущеним з поважних причин та таким, що підлягає поновленню.

Зважаючи на викладене, заявлений позов є підставним та таким, що підлягає задоволенню.

Судовий збір підлягає стягненню на користь позивача з відповідача в порядку передбаченому ст.141 ЦПК.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.177, 221,234 КЗпП, ст.ст.19, 81, 82, 263,353 ЦПК України ,-

ВИРІШИВ:

Позов задоволити.

Визнати незаконним та скасувати наказ начальника виробничого підрозділу вагонної дільниці станції Хмельницький філії «Пасажирська компанія» акціонерного товариства «Українська залізниця`ОСОБА_9 №26/с від 09.12.2021 року про притягнення ОСОБА_2 до дисциплінарної відповідальності із накладенням дисциплінарного стягнення у вигляді догани.

Стягнути з АТ «Українська залізниця» на користь держави судовий збір у розмірі 2684 грн.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Хмельницького апеляційного суду шляхом подачі в 30 денний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги .

Позивач: ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 .

Відповідач:Акціонерне товариство «Українська залізниця», М.Київ, вул..Єжи Гедройця, будинок 5, код 40075815.

Треті особи: Начальник виробничого підрозділу вагонна станції Хмельницької філії «Пасажирська компанія» Акціонерного товариства «Українська залізниця», ОСОБА_9 , АДРЕСА_3 .

Первинна профспілкова організація працівників ПАТ «Українська залізниця», м.Київ, вул.Уманська 8, код 38824808.

Повний текст рішення виготовлено 14 серпня 2023 року.

Суддя З.А.Чевилюк

СудХмельницький міськрайонний суд Хмельницької області
Дата ухвалення рішення07.08.2023
Оприлюднено16.08.2023
Номер документу112818473
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із трудових правовідносин, з них

Судовий реєстр по справі —686/6019/22

Ухвала від 08.04.2024

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Синельников Євген Володимирович

Постанова від 26.02.2024

Цивільне

Хмельницький апеляційний суд

Талалай О. І.

Постанова від 26.02.2024

Цивільне

Хмельницький апеляційний суд

Талалай О. І.

Ухвала від 04.01.2024

Цивільне

Хмельницький апеляційний суд

Талалай О. І.

Ухвала від 11.12.2023

Цивільне

Хмельницький апеляційний суд

Талалай О. І.

Ухвала від 14.09.2023

Цивільне

Хмельницький апеляційний суд

Талалай О. І.

Ухвала від 11.09.2023

Цивільне

Хмельницький апеляційний суд

Талалай О. І.

Рішення від 07.08.2023

Цивільне

Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області

Чевилюк З. А.

Рішення від 07.08.2023

Цивільне

Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області

Чевилюк З. А.

Ухвала від 01.05.2023

Цивільне

Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області

Чевилюк З. А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні