У Х В А Л А
16 серпня 2023 року м. Чернігівсправа № 927/1062/22
Господарський суд Чернігівської області у складі судді Шморгуна В. В., розглянувши клопотання ТОВ «Ф-Групп Компані» від 15.08.2023 про поновлення строку на подання заяви та заяву від 15.08.2023 про скасування судового наказу, виданого
За заявою: Товариства з обмеженою відповідальністю «Трєйд-Дім Україна»,
код ЄДРПОУ 44103479, вул. Глибочицька, 17, м. Київ, 04050
до Товариства з обмеженою відповідальністю «Ф-Групп Компані»,
код ЄДРПОУ 41297550, вул. Преображенська, 14А, кв. 10, м. Чернігів, 14000
про видачу судового наказу за вимогою про стягнення заборгованості за поставлений товар у розмірі 198 100,00 грн за договором поставки товару № 23/07 від 15.07.2022,
ВСТАНОВИВ:
29.11.2022 до Господарського суду Чернігівської області від Товариства з обмеженою відповідальністю «Трєйд-Дім Україна» надійшла заява про видачу судового наказу про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю «Ф-Групп Компані» заборгованості за поставлений товар у розмірі 198 100,00 грн за договором поставки товару № 23/07 від 15.07.2022.
01.12.2022 Господарським судом Чернігівської області видано судовий наказ, яким стягнуто з Товариства з обмеженою відповідальністю «Ф-Групп Компані» на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Трєйд-Дім Україна» 198 100,00 грн заборгованості та 248,10 грн витрат зі сплати судового збору.
15.08.2023 боржник подав заяву про скасування судового наказу від 01.12.2022, до якої додав клопотання про поновлення строку на подання зазначеної заяви.
Подане клопотання обґрунтоване тим, що боржник не отримав копії судового наказу, який був надісланий на адресу товариства - АДРЕСА_1 , з обставин виїзду в іншу місцевість у зв`язку з початком повномасштабного вторгнення росії на територію України.
Так, боржник зазначає, що у зв`язку з повномасштабним вторгненням 04.03.2022 директор та співвласник ТОВ «Ф-Групп Компані» ОСОБА_1 разом зі своєю дружиною ОСОБА_2 , яка також є співвласником товариства, та новонародженим сином евакуювались спочатку до смт Козелець, а потім до м. Дніпро, де перебували до 28.07.2023. Оскільки директор боржника, який є єдиним працівником товариства, перебував в іншому місті, він був позбавлений отримувати поштову кореспонденцію. Боржник вказує, що неотримання ним судового наказу позбавило ТОВ «Ф-Групп Компані» в установлені процесуальні строки подати заяву про скасування судового наказу, вимоги за яким він вважає необґрунтованими.
До клопотання директор боржника ОСОБА_1 додав копію свідоцтва про народження сина, виданого 09.03.2023; копію договору оренди квартири у м. Дніпрі від 01.05.2022, відповідного до якого строк оренди становить з 01.05.2022 по 01.08.2023; копію довідки переселенця від 15.04.2022, виданої ОСОБА_3 .
Розглянувши подане клопотання та додані до нього документи, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 157 Господарського процесуального кодексу України боржник має право протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення копії судового наказу та доданих до неї документів подати заяву про його скасування до суду, який його видав. Заява про скасування судового наказу подається в суд у письмовій формі.
Згідно з п. 3 ч. 5 ст. 157 Господарського процесуального кодексу України до заяви про скасування судового наказу додається клопотання про поновлення пропущеного строку, якщо заява подається після спливу строку, передбаченого частиною першою цієї статті.
Як вбачається з матеріалів наказного провадження, 02.12.2022 копія судового наказу від 01.12.2022 разом з заявою стягувача про видачу судового наказу та доданими до неї документами була направлена боржнику на адресу: АДРЕСА_2 , зазначену у заяві та в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
Вказані документи повернулись неврученими на адресу суду з відміткою відділення поштового зв`язку «адресат відсутній за вказаною адресою». Датою проставлення у поштовій довідці такої відмітки є 08.12.2022.
Згідно з п. 5 ч. 6 ст. 242 Господарського процесуального кодексу України боржник вважається повідомленим про видачу судового наказу та строк для подання заяви про скасування судового наказу, а днем вручення судового наказу від 01.12.2022 є 08.12.2022.
Отже, останнім днем для подання боржником заяви про скасування судового наказу є 23.12.2022.
Боржник подав заяву про скасування судового наказу 15.08.2023, тобто після спливу строку для її подання.
Згідно зі ст. 118, 119 ГПК України право на вчинення процесуальних дій втрачається із закінченням встановленого законом або призначеного судом строку. Заяви, скарги і документи, подані після закінчення процесуальних строків, залишаються без розгляду, крім випадків, передбачених цим Кодексом.
Суд за заявою учасника справи поновлює пропущений процесуальний строк, встановлений законом, якщо визнає причини його пропуску поважними, крім випадків, коли цим Кодексом встановлено неможливість такого поновлення.
Про поновлення або продовження процесуального строку суд постановляє ухвалу.
Про відмову у поновленні або продовженні процесуального строку суд постановляє ухвалу, яка не пізніше наступного дня з дня її постановлення надсилається особі, яка звернулася із відповідною заявою.
ГПК України не пов`язує право суду відновити пропущений процесуальний строк лише з певним колом обставин, що спричинили пропуск строку. Отже, у кожному випадку суд повинен з урахуванням конкретних обставин пропуску строку оцінити доводи, що наведені на обґрунтування заяви про його поновлення, та зробити мотивований висновок щодо поважності чи неповажності причин пропуску строку, встановити чи є такий строк значним та чи поновлення такого строку не буде втручанням у принцип юридичної визначеності з врахуванням балансу суспільного та приватного інтересу. При цьому поважними визнаються лише ті обставини, які є об`єктивно непереборними і пов`язані з дійсними істотними труднощами для вчинення відповідних процесуальних дій.
У розумінні статті 86 ГПК України питання про поважність причин пропуску процесуального строку вирішується судом за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Підставами для поновлення строку на подання заяви про скасування судового наказу боржник зазначає військову агресію рф проти України, евакуацію з м. Чернігова в інші міста, що унеможливило отримати матеріали судового наказу.
Суд наголошує, що питання поновлення процесуального строку у випадку його пропуску з причин, пов`язаних із запровадженням воєнного стану в Україні, вирішується в кожному конкретному випадку з урахуванням доводів, наведених у заяві про поновлення такого строку. Сам по собі факт запровадження воєнного стану в Україні не може бути підставою для поновлення процесуального строку. Такою підставою можуть бути обставини, що виникли внаслідок запровадження воєнного стану та унеможливили виконання учасником судового процесу процесуальних дій протягом установленого законом строку.
У кожній справі суди мають перевірити наявність підстав для поновлення строку на оскарження, визнати їх виправданими, а також мотивувати свій висновок про наявність поважних причин для поновлення пропущеного процесуального строку. Сама лише вказівка на наявність поважних причин не є належним мотивуванням висновку про поновлення строку і є порушенням вимог статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод. (ухвала Касаційного Цивільного Суду у складі Верховного Суду від 21.07.2022 у справі № 127/2897/13-ц).
Таким чином, суд поновлює пропущені процесуальні строки, якщо учасник справи доведе у заяві про поновлення такого строку наявність обставин, які виникли внаслідок запровадження воєнного стану та унеможливили своєчасне виконання процесуальної дії.
Згідно з п. 10 ч. 2 ст. 9 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» в Єдиному державному реєстрі містяться такі відомості про юридичну особу, крім державних органів і органів місцевого самоврядування як юридичних осіб, про місцезнаходження юридичної особи.
Відповідно до ч. 1 ст. 10 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» якщо документи та відомості, що підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, внесені до нього, такі документи та відомості вважаються достовірними і можуть бути використані у спорі з третьою особою.
Частиною 1 ст. 93 Цивільного кодексу України визначено, що місцезнаходженням юридичної особи є фактичне місце ведення діяльності чи розташування офісу, з якого проводиться щоденне керування діяльністю юридичної особи (переважно знаходиться керівництво) та здійснення управління і обліку.
Оскільки керівник боржника протягом тривалого часу перебував у м. Дніпрі, про що він зазначив сам та свідчить договір оренди квартири від 01.05.2022, він не був позбавлений можливості змінити місцезнаходження юридичної особи - ТОВ «Ф-Групп Компані» за місцем фактичного перебування керівника шляхом подання документів до державного реєстратора для державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі, у порядку, передбаченому ч. 4 ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань».
Крім того, Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо удосконалення механізму протидії рейдерству» доповнено Закон України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» статтею 25-1 (яка є чинною з 26.09.2022), відповідно до якої без участі державного реєстратора, в автоматичному режимі з використанням Єдиного державного вебпорталу електронних послуг можуть проводитися такі реєстраційні дії в Єдиному державному реєстрі: державна реєстрація змін до відомостей про юридичну особу, що проводиться виключно на підставі відомостей, зазначених керівником юридичної особи у заяві, та не потребує рішення учасників юридичної особи, зокрема зміна місцезнаходження юридичної особи, видів діяльності, інформації для здійснення зв`язку з юридичною особою.
З поданих клопотання та документів вбачається, що керівник боржника перебував у м. Дніпрі до дати видачі спірного судового наказу щонайменше 7 місяців, тобто мав достатньо часу для вчинення дій щодо зміни місцезнаходження юридичної особи, які б дозволили отримувати поштову кореспонденцію товариством за фактичним його місцезнаходженням, чого ним зроблено не було.
Суд зазначає, що юридична особа зобов`язана забезпечувати своєчасне отримання кореспонденції за адресою свого місцезнаходження, а наявність поважних підстав для невчинення відповідних дій має доводитись боржником в загальному порядку. При цьому, на особу, що не вчинила вчасно відповідні процесуальні дії покладається ризик несприятливих наслідків такої бездіяльності.
Крім того, з матеріалів наказного провадження вбачається, що судовий наказ від 01.12.2022 набрав законної сили 29.12.2022 та був поданий стягувачем на виконання до приватного виконавця.
Постановою приватного виконавця виконавчого округу Чернігівської області Мазана О. О. від 26.01.2023 закрито виконавче провадження з виконання спірного судового наказу у зв`язку зі стягненням з боржника коштів у повному обсязі.
Тобто про наявність виконавчого провадження, а відтак і про видачу спірного судового наказу, боржник мав принаймні довідатись з моменту списання коштів з його розрахункового рахунку, тобто ще у січні 2023 року.
Проте з заявою про скасування судового наказу та клопотанням про поновлення строку на її подання звернувся лише у серпні 2023 року.
За наведених обставин у їх сукупності, суд вважає неповажними причини пропуску боржником строку на подання заяви про скасування судового наказу, у зв`язку з чим відмовляє у клопотанні про поновлення строку на її подання.
Оскільки заява про скасування судового наказу подана після закінчення строку на її подання, відповідно до ч. 2 ст. 118 ГПК Україна вона підлягає залишенню судом без розгляду.
Керуючись ст. 118, 119, 157, 233-235 Господарського процесуального кодексу України,
УХВАЛИВ:
1. Відмовити Товариству з обмеженою відповідальністю «Ф-Групп Компані» у задоволенні клопотання про поновлення строку на подання заявим про скасування судового наказу.
2. Заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «Ф-Групп Компані» про скасування судового наказу залишити без розгляду.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею 16.08.2023. Ухвалу може бути оскаржено до Північного апеляційного господарського суду у строки, визначені ст. 256 Господарського процесуального кодексу України.
Веб-адреса Єдиного державного реєстру судових рішень: http://reyestr.court.gov.ua/.
Суддя В. В. Шморгун
Суд | Господарський суд Чернігівської області |
Дата ухвалення рішення | 16.08.2023 |
Оприлюднено | 17.08.2023 |
Номер документу | 112845356 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи наказного провадження |
Господарське
Господарський суд Чернігівської області
Шморгун В.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні