Справа № 2- 8176-2010
РІШЕННЯ
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
23 вересня 2010 року Сл ов' янський міськрайонний с уд Донецької області у склад і:
голов уючого - судді Хаустової Т.А.
при сек ретарі - Пілюга В.В.
розглянувши у відкритому с удовому засіданні в залі суд у міста Слов' янська цивільн у справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Ф онду України в Слов' янськом у районі Донецької області, з а участю третьої особи - Гол овного управління Державног о Казначейства України в Дон ецькій області про стягненн я заборгованості з пенсії , -
В С Т А Н О В И В:
У Слов' янський міськра йонний суд Донецької област і звернулась ОСОБА_1 з поз овом до Управління Пенсійног о Фонду України в Слов' янсь кому районі Донецької област і про стягнення недоплаченої щомісячної державної соціал ьної допомоги ,,Дітям війни”, о бґрунтувавши свої вимоги ти м, що вона народилась ІНФОР МАЦІЯ_1 році. Відповідно до с т. 1 Закону України № 2195-ІV від 18 л истопада 2004 року ,,Про соціальн ий захист дітей війни”, є дити ною війни. Згідно зі ст. 6 зазна ченого Закону з 01 січня 2006 року їй повинна виплачуватись щ омісячна соціальна допомога у розмірі 30 відсотків мінімал ьної пенсії
Просить визнати дії Управл іння Пенсійного Фонду Україн и в Слов' янському районі пр отиправними та зобов' язати Управління Пенсійного Фонду України в м. Слов' янську нар ахувати на її користь і випла тити щомісячну державну допо могу як дитині війни з 09.07.2007 рок у по 31.12.2007 р. , з 22.05.2008 року по 31.12.2008 р., з 01 .01.2009 по 31.10.2009 р., з 01.11.2009 по 31.12.2009 р., та за п еріод з 01.01.2010року по 31.03.2010 року, з 01.0 4.2010 року по 30.04.2010 року.
Позивачка ОСОБА_1 в судо ве засідання не з' явилась, в поданій заяві просить справ у розглядати за її відсутнос ті, позовні вимоги підтримує у повному обсязі.
Представник відповідача - Управління Пенсійного фонду України в Слов' янському р айоні Донецької області до с удового засідання не з' явив ся, про що надав заперечення в якому просив справу розглян ути без його участі та зазнач ив, що відповідно до ст. 6 Закон у України « Про соціальний за хист дітей війни», який набра в чинності з 01.01.06 р., дітям війни або щомісячне довічне грошо ве утримання чи державна соц іальна допомога, що виплачує ться замість пенсії, підвищу ється на 30 % мінімальної пенсі ї за віком.
Статтею 110 Закону Укр аїни « Про Державний бюджет н а 2006 рік» було встановлено, що п ільги дітям війни, передбаче ні абзацом сьомим ст. 5 Закону України « Про соціальний зах ист дітей війни», запроваджу ється з 01.01.06 р., а статтею 6- протяг ом 2006 року поетапно, за результ атами виконання бюджету в пе ршому півріччі, у порядку, виз наченому Кабінетом України з а погодженням з Комітетом Ве рховної ради України з питан ь бюджету. Зазначені статті н е були визнані неконституці йними у встановленому законо м порядку, отже відсутні підс тави для їх не застосування. К рім того, у 2006 році урядом впров аджувався порядок надання пі льг, передбачених статтею 6 За кону України « Про соціальни й захист дітей війни»
Відповідно до п 12 ст. 71 Закону України « Про Державн ий бюджет України на 2007 рік» з м етою приведення окремих нор м законів у відповідність із цим законом на 2007 рік зупинен о, зокрема, дію ст. 6 Закону Укра їни « Про соціальний захист д ітей війни». Статтею 111 ЗУ « Про Державний бюджет України на 2007 рік» передбачено підвищен ня до пенсії «Дітям війни» в р озмірі 50 % від розміру надбавк и, встановленої для учасникі в війни. На підставі зазначен их норм, дітям війни ( інваліда м) виплачувалось підвищення до пенсії з 01.01.07 року у розмірі 19 грн., з 01.04.07 року - 19,35 грн., з 01.10.07 ро ку - 19,75 грн.
09.07.07 року Конституційн им Судом України у справі « 1-29/2 007 ( справа про соціальні гаран тії громадян) ухвалено Рішен ня № 6-рп/2007, відповідно до якого , визнані такими, що не відпові дають Конституції України ( є неконституційними) положенн я, зокрема, п. 12 ст. 17 Закону Украї ни « Про Державний бюджет на 20 07 рік».
Однак, оскільки ст. 7 За кону України « Про соціальни й захист дітей війни» передб ачено, що фінансове забезпеч ення державних соціальних га рантій, передбачених цим Зак оном, здійснюється за рахуно к коштів Державного бюджету України, а Законом Україні « П ро Державний бюджет України на 2007 рік» видатки на підвищен ня дітям війни не передбачен о, то і після рішення Конститу ційного суду України вище на ведене підвищення не виплачу валось.
Відповідно до ч. 2 ст. 95 К онституції України виключно законом про Державний бюдже т України визначаються будь- які видатки держави на загал ьносуспільні потреби, розмір і цільове призначення спрям ування цих видатків.
Згідно до п. 5 ст. 18 Зако ну України « Про загальнообо в' язкове державне пенсійне страхування» страхові внеск и не можуть зараховуватися д о Державного бюджету України , бюджетів інших рівнів та не п ідлягають вилученню з Пенсій ного фонду або з Накопичувал ьного фонду і не можуть викор истовуватися на цілі, не пере дбачені цим Законом.
Відповідно до ч. 2 ст. 72 З акону України « Про загально обов' язкове державне пенсі йне страхування» кошти Пенсі йного фонду не включаються д о складу Державного бюджету України і не підлягають опод аткуванню.
Відповідно до ч. 2 ст. 73 З акону України « Про загально обов' язкове державне пенсі йне страхування» забороняєт ься використання коштів Пенс ійного фонду для оплати дого ворів страхування довічних п енсій і одноразових виплат т а на цілі, не передбачені цим Законом.
У зв' язку із Рішення м Конституційного Суду Украї ни від 09.07.2007 року у справі № 1-29/2007 р. законодавчим органом не при йнято жодного нормативного а кту на виконання вказаних ви мог Закону, не визначено на за конодавчому рівні які органи повинні виплачувати підвище ння пенсії, за рахунок яких ко штів і джерел, в якому порядку , яким чином обчислюється вка заний розмір.
Таким чином, немає під став вважати, що саме органи П енсійного фонду України пови нні виплачувати таке підвище ння із бюджету Пенсійного фо нду.
Підпунктом 2 пункту 41 р озділу ІІ Закону України « Пр о Державний бюджет України н а 2008рік та про внесення змін д о деяких законодавчих актів України» внесені зміни до За кону України « Про соціальни й захист дітей війни», а саме, текст статті 6 викладений в та кій редакції: « Дітям війни ( к рім тих, на яких поширюється д ія Закону України « Про стату с ветеранів війни, гарантії ї х соціального захисту») до пе нсії або щомісячного довічно го грошового утримання чи де ржавної соціальної допомоги , що виплачується замість пен сії, виплачується у розмірі н адбавки, встановленої для уч асників війни».
Відповідно до ст. 14 Зак ону України « Про статус вете ранів війни, гарантії їх соці ального захисту» учасникам в ійни, нагородженим орденами і медалями колишнього Союзу РСР за самовіддану працю і бе здоганну військову службу в тилу в роки ВОВ, пенсії або щом ісячне довічне грошове утрим ання чи державна соціальна д опомога, що виплачується зам ість пенсії, підвищується на 15 процентів прожиткового мін імуму для осіб, які втратили п рацездатність, іншим учасник ам війни - на 10 процентів про житкового мінімуму для осіб, які втратили працездатність .
Рішенням Конституці йного Суду України № 10-рп від 22. 05.08 р. визнані такими, що не відп овідають Конституції Україн и ( є неконституційними) полож ення, зокрема, п. 41 розділу ІІ З акону України « Про державни й бюджет на 2008 рік та про внесе ння змін до деяких законодав чих актів України».
Відповідно до принци пу дії нормативно-правового акту у часі, у зв' язку з прийн яттям нової редакції ст. 6 Зако ну України « Про соціальний з ахист дітей війни» ( пп. 2 п. 41 роз ділу ІІ Закону України « Про Д ержавний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до де яких законодавчих актів Укр аїни»), редакція зазначеної с татті до 01.01.08 року втратила сво ю чинність. На підставі Рішен ня Конституційного Суду Укра їни № 10-рп від 22.05.08 р. втратила чин ність нова редакція ст. 6 Закон у України « Про соціальний за хист дітей війни»
Законодавством Укра їни не передбачено автоматич ного відновлення дії норми, я ка втратила чинність на підс таві нормативно-правового ак ту, який було визнано у подаль шому неконституційним. Натом ість, старий закон, що втратив юридичну чинність, тільки за спеціальною вказівкою новог о нормативного акту, може пош ирювати свою дію на відповід ні правовідносини. А ні Рішен ням Конституційного Суду Укр аїни № 10-рп від 22.05.08 року, а ні інш им нормативно-правовим актом не передбачено відновлення дії статті 6 Закону України « П ро соціальний захист дітей в ійни» в редакції до 01.01.08 р.
Для врегулювання сит уації, 28.05.08 року Кабінетом Міні стрів України була прийнята Постанова № 530 « Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», відпов ідно до п. 8 якої встановлено, щ о дітям війни до пенсії або що місячного довічного грошово го утримання чи державної со ціальної допомоги, що виплач ується замість пенсії, підви щення проводиться у твердих розмірах: з 22 травня - 48,10 грн., з 1 липня - 48,20 грн. та з 1 жовтня - 49,8 0 грн.
Статтею 54 Закону Укра їни « Про Державний бюджет Ук раїни на 2009 рік» № 835-VІ від 26.12.2008 рок у встановлено у 2009 році прожит ковий мінімум на одну особу т а для тих, хто відноситься до о сновних соціальних і демогр афічних груп населення, в роз мірах, що діяли у грудні 2008 року .
Розміри державних со ціальних гарантій на 2009 рік, що визначаються незалежно від прожиткового мінімуму, вста новлюються відповідними зак онами України, цим Законом та нормативно-правовими актами Кабінету Міністрів України.
Таким чином, підвищення д ітям війни виплачується орга нами Пенсійного фонду відпов ідно до чинного на певний час законодавства.
Представник третьої особ и- Головного управління Дер жавного Казначейства Україн и в Донецькій області у судов е засідання не з' явився, пр о час та місце розгляду справ и був повідомлений належним чином.
Суд, розглянувши подані сто ронами документи та матеріал и, всебічно і повно з' ясував ши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні ви моги, об' єктивно оцінивши д окази, які мають юридичне зна чення для розгляду справи і в ирішення справи по суті, прих одить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають частковому задов оленню з наступних підстав.
Як встановлено в судовому з асіданні, позивач ка ОС ОБА_1 народилась ІНФ ОРМАЦІЯ_1 року. Згідно із ста ттею 1 Закону України ,,Про соц іальний захист дітей війни” дитиною війни є особа, яка є гр омадянином України та якій н а час закінчення (2 вересня 1945 р оку) Другої світової війни бу ло менше 18 років. Відповідно, п озивач є дитиною війни в розу мінні Закону України ,,Про соц іальний захист дітей війни”. Відповідач не заперечує тог о факту, що ОСОБА_1 є дитиною війни в розумінні З акону України ,,Про соціальни й захист дітей війни”.
Виходячи із того, що позивач ка ОСОБА_1 є дитино ю війни в розумінні Закону Ук раїни ,,Про соціальний захист дітей війни”, суд вважає, що н а неї повністю розповсюджуют ься всі пільги та соціальні г арантії, передбачені Законом України ,,Про соціальний захи ст дітей війни”, в тому числі й право на підвищення пенсії н а 30 % мінімальної пенсії за вік ом, як передбачено статтею 6 за значеного Закону.
Статтею 71 Закону України ,,Пр о Державний бюджет України н а 2007 рік” дія статті 6 Закону Ук раїни ,,Про соціальний захист дітей війни” зупинена на 2007 рі к.
Однак рішенням Конституці йного Суду України від 09 липня 2007 року № 6-рп/2007 положення статт і 71 Закону України ,,Про Держав ний бюджет України на 2007 рік”, я кими була зупинена дія статт і 6 Закону України ,,Про соціал ьний захист дітей війни”, виз нані такими, що не відповідаю ть Конституції. Законом Укра їни ,,Про Конституційний Суд України” від 16 жовтня 1996 року № 422/96-ВР, а саме ст. 73 вказаного Зак ону передбачено, що у разі, кол и нормативно-правові акти аб о їх окремі положення визнач аються такими, що не відповід ають Конституції України ( є неконституційними), то вони о голошуються не чинними та вт рачають чинність від дня при йняття Конституційним Судом України відповідного рішенн я. У зв' язку з наведеним суд в важає, що вимоги, щодо зобов' язання нарахувати та виплати ти вказану у позові соціальн у допомогу за 2007 рік підлягают ь задоволенню за період часу з 09 липня 2007 року ( день прийнятт я рішення Конституційним Су дом України) по 31 грудня 2007 року включно.
Законом України ,,Про Держав ний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких з аконодавчих актів України” в ід 28.12.2007 року внесено зміни до З акону України ,,Про соціальни й захист дітей війни”, у тому ч ислі після внесення відповід них змін статтею 6 вказаного З акону передбачалося, що дітя м війни до пенсії або щомісяч ного довічного грошового утр имання; державної соціальної допомоги, що виплачується за мість пенсії, виплачується п ідвищення у розмірі надбавки , встановленої для учасників війни. Однак Конституційний Суд України дійшов до переко нання, що Законами про Держбю джет не можна вносити зміни д о інших законів, зупиняти їх д ію чи скасовувати їх. Так, ріше нням Конституційного Суду Ук раїни № 10-рп/2008 від 22.05.2008 року вказ ані вище зміни до Закону Укра їни ,,Про соціальний захист ді тей війни”, які внесені Закон ом України ,Про Державний бюд жет України на 2008 рік та про вне сення змін до деяких законод авчих актів України” від 28.12.2007 р оку визнані такими, що не відп овідають Конституції Україн и ( є неконституційними). З ура хуванням наведеного, суд вва жає, що вимоги позивача щодо нарахування соціальної допо моги , як дитині війни за 2008 рік підлягають задоволенню лише з 22.05.2008 року ( день прийняття ріш ення Конституційним Судом Ук раїни) по 31 грудня 2008 року включ но. Але нарахування за вказан ий період часу соціальної до помоги позивачу, як дитині ві йни повинно проводитися з ви рахуванням надбавки, встанов леної для учасників війни, що виплачувалася позивачеві ві дповідно до внесених змін до Закону України ,,Про соціальн ий захист дітей війни” ( які бу ли внесені Законом України ,,П ро Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін д о деяких законодавчих актів України” від 28.12.2007 року), у разі о тримання такої надбавки пози вачем за період з 22 травня 2008 ро ку по 31 грудня 2008 року включно.
Позовні вимоги про нарахув ання підвищення пенсії за 2009 р . також підлягають задоволен ню, оскільки ЗУ ,,Про державний бюджет України на 2009 рік” дію с т.6 ЗУ „Про соціальний захист д ітей війни” не зупинено. Але н арахування за вказаний періо д часу соціальної допомоги п озивачу, як дитині війни пови нно проводитися з вирахуванн ям надбавки, встановленої дл я учасників війни, що виплачу валася позивачеві відповідн о до внесених змін до Закону У країни ,,Про соціальний захис т дітей війни”.
Позовні вимоги про нарахув ання підвищення пенсії за 2010 р . з 01.01.2010р. по 30.04.2010 року підлягають задоволенню, оскільки ЗУ ,,Про державний бюджет України на 2010рік” дію ст.6 ЗУ „Про соціаль ний захист дітей війни” не зу пинено.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Ко нституції України органи дер жавної влади, органи місцево го самоврядування, їх посадо ві особи зобов' язані діяти лише на підставі, в межах повн оважень та у спосіб, що передб ачені Конституцією України т а Законами України.
Відповідно до ст. 15 ЦПК Укра їни суди розглядають у поряд ку цивільного судочинства сп рави щодо: захисту порушених , невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, житл ових, земельних, сімейних, тру дових відносин; спорів з приводу призначення, обчисле ння, перерахунку, здійснення , надання, одержання пенсійни х виплат, соціальних виплат н епрацездатним громадянам, ви плат за загальнообов'язковим державним соціальним страху ванням та інших соціальних в иплат, соціальних послуг, доп омоги, захисту, пільг, речовог о майна, пайків або грошової к омпенсації замість них; інши х правовідносин, крім випадк ів, коли розгляд таких справ п роводиться за правилами іншо го судочинства.
Відповідно до ст. 87 Закону Ук раїни ,,Про пенсійне забезпеч ення" від 05 листопада 1991 року № 1788-ХІІ, відповідно до якої сум и пенсії, не одержані своєчас но з вини органу, що призначає або виплачує пенсію, виплачу ються за минулий час без обме ження будь-яким строком Оскі льки виплата підвищення до п енсії є однією з складових пе нсії в цілому, суд вважає, що п озивачем не пропущений строк для звернення до суду за захи стом своїх прав з даних право відносин.
Враховуючи наведене, сл ід зобов' язати УПФУ в Слов' янському районі здійснити н арахування та виплату за рах унок коштів Державного Бюдже ту України, ОСОБА_1 підвищення до пенсії у розмі рі 30 % мінімальної пенсії за ві ком, відповідно до статті 6 Зак ону України «Про соціальний захист дітей війни»: за періо ди: з 9 липня 2007 року по 31 грудня 200 7 року; за період з 22 травня 2008 ро ку по 31 грудня 2008 року; з 1 січня 200 9 року по 31 грудня 2009 року, з 01.01.2010р . по 30.04.2010 року.
Заявлені позивачем вимог и про визнання дій Управлінн я Пенсійного Фонду України у Слов' янському районі проти правними не ґрунтуються на з аконі, оскільки не передбаче ні діючим цивільним закон одавством, а тому не підлягаю ть задоволенню.
На підставі зазначеного та керуючись ст. 6 Закону України ,,Про соціальний захист дітей війни”, ст. 71 п. 12 Закону України від 19.12.2006 року ,,Про Державний бю джет України на 2007 рік”, Рішенн ям Конституційного Суду Укра їни від 09.07.2007 року № 6-рп/2007, ст. 62 Зак ону України ,,Про Державний бю джет України на 2007 рік”, ч.1 ст. 28 З акону України ,,Про загальноо бов' язкове державне пенсій не страхування”, ЗУ ,,Про Держ авний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяки х законодавчих актів України ”, ЗУ ,,Про Державний бюджет Ук раїни на 2009 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України”, ЗУ ,,Про Держа вний бюджет України на 2010 рік ” Рішення Конституційного Суд у України № 10-рп/2008 від 22.05.2008 року, с т. ст. 10, 11, 60, 212 - 214, 228 ЦПК України, -
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольн ити частково.
Зобов' язати У правління Пенсійного Фонду У країни в Слов' янському райо ні Донецької області здійсни ти нарахування та виплату ОСОБА_1 підвищенн я до пенсії у розмірі 30 % мініма льної пенсії за віком, відпов ідно до статті 6 Закону Україн и «Про соціальний захист діт ей війни»: за періоди: з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року; за пе ріод з 22 травня 2008 року по 31 груд ня 2008 року; з 01 січня 2009 року по 31 гр удня 2009 року, з 01 січня 2010 р. по 30 кв ітня 2010 року.
В іншій частині позов них вимог відмовити.
Апеляційна скарга на ріше ння суду подається протягом десяти днів з дня його прогол ошення. Особи, які брали участ ь у справі, але не були присутн і у судовому засіданні під ча с проголошення судового ріше ння, можуть подати апеляційн у скаргу протягом десяти дні в з дня отримання копії цього рішення.
Рішення складене та підпи сано в нарадчій кімнаті в одн ому екземплярі.
Суддя Слов' янськ ого
міськрайонного суду Т.А. Хаустова
Суд | Слов'янський міськрайонний суд Донецької області |
Дата ухвалення рішення | 23.09.2010 |
Оприлюднено | 27.09.2010 |
Номер документу | 11290511 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Слов'янський міськрайонний суд Донецької області
Хаустова Тетяна Анатоліївна
Цивільне
Краматорський міський суд Донецької області
Ткачова Світлана Миколаївна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні