Справа № 308/13797/23
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
18 серпня 2023 року м. Ужгород
Суддя Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області Данко В.Й., розглянувши матеріали заяви ОСОБА_1 , заінтересована особа служба у справах дітей Ужгородської районної державної адміністрації Закарпатської області про усиновлення дитини
В С Т А Н О В И В:
до Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області надійшла означена заява, у якій заявник просить суд:
1.визнати ОСОБА_1 та ОСОБА_2 усиновлювачами малолітньої ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ;
2.внести зміни в актовий запис цивільного стану про народження ОСОБА_3 , яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_2 , що складений Виноградівським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції за № 102 від 12 вересня 2017 року, в якому:
- змінити прізвище дитини з « ОСОБА_4 » - на « ОСОБА_5 »;
- змінити ім`я дитини з « ОСОБА_3 » - на « ОСОБА_3 »;
- змінити по-батькові дитини з « ОСОБА_7 » - на « ОСОБА_8 »;
- змінити дату народження дитини з « ІНФОРМАЦІЯ_1 » на « ІНФОРМАЦІЯ_3 »;
- змінити місце народження дитини з «Закарпатська область, Виноградівський район, село Підвиноградів» на «Львівська область, Золочівський район, село Ясенівці»;
- вказати батьком дитини - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , громадянина України;
- вказати матір`ю дитини - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , громадянку України.
Відповідно до частини 3 статті 294 ЦПК України справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду. Інші особливості розгляду цих справ встановлені цим розділом.
Відтак, вирішуючи питання про прийнятність заяви про усиновлення, суддя звертає увагу на те, що така заява повинна відповідати як загальним правилам щодо змісту і форми позовної заяви, передбаченими статтями 175, 177 ЦПК України, так і вимогам, встановленими статтею 311 ЦПК України.
Відповідно частини 1 статті 311 ЦПК України заява про усиновлення дитини повинна містити: найменування суду, до якого подається заява, ім`я, місце проживання заявника, а також прізвище, ім`я, по батькові, вік усиновлюваної дитини, її місце проживання, відомості про стан здоров`я дитини. Заява про усиновлення дитини може також містити клопотання про зміну прізвища, імені, по батькові, дати, місця народження дитини, про запис заявника матір`ю або батьком дитини.
Крім того, згідно з частиною 2 статті 311 ЦПК України до заяви про усиновлення дитини за наявності мають бути додані такі документи: 1)копія свідоцтва про шлюб, а також письмова згода на це другого з подружжя, засвідчена нотаріально, - при усиновленні дитини одним із подружжя; 2)медичний висновок про стан здоров`я заявника; 3)довідка з місця роботи із зазначенням заробітної плати або копія декларації про доходи; 4)документ, що підтверджує право власності або користування жилим приміщенням; 5)інші документи, визначені законом.
Згідно з частиною 3 статті 42 у справах окремого провадження учасниками справи є заявники, інші заінтересовані особи.
Відповідно до статті 211 СК України усиновлювачем дитини може бути дієздатна особа віком не молодша двадцяти одного року, за винятком, коли усиновлювач є родичем дитини. Усиновлювачами можуть бути подружжя, а також особи, зазначені у частинах п`ятій та шостій цієї статті.
Отже, усиновлювачем може бути, зокрема, подружжя або один з подружжя. При цьому процесуальний закон містить вимогу, що за умови виявлення бажання одного подружжя здійснити усиновлення, то до заяви необхідно долучити копію свідоцтва про шлюб, а також письмову згода на це другого з подружжя, засвідчену нотаріально.
За обставин цієї справи заява подана ОСОБА_1 . У вступній єдиним заявником значиться ОСОБА_1 , тоді як його дружина ОСОБА_2 вказується як заінтересована особа, а не заявник. Водночас у прохальній частині заяви заявник просить суд визнати усиновлювачами як ОСОБА_1 , так і ОСОБА_2 . Вказаний недолік має бути виправлений шляхом уточнення суб`єктного складу заявників та заінтересованих осіб та приведення у відповідність вимог прохальної частини заяви із кількістю дійсних заявників по справі. При цьому слід брати до уваги те, що особи-усиновлювачі повинні бути заявниками, а не заінтересованими особами, тобто за умови виявлення бажання усиновлення подружжям як чоловік, так і жінка повинні вказуватися як заявники.
Одночасно суддя зауважує, що у випадку коригування зазначеного недоліку так, що єдиним заявником залишиться ОСОБА_1 , то до заяви необхідно долучити письмову згоду другого з подружжя на усиновлення, засвідчену нотаріально.
Крім цього, до заяви не долучено відомості довідку з місця роботи ОСОБА_2 із зазначенням заробітної плати або копію декларації про доходи, хоча в заяві міститься посилання на те, що остання займає посаду керівника гуртка у відокремленому підрозділі Золочівського фахового коледжу НУ «Львівська політехніка».
Відповідно до частини 7 статті 314 ЦПК України усиновлення вважається здійсненим із дня набрання законної сили рішенням суду. Для внесення змін до актового запису про народження усиновленої дитини або повнолітньої особи копія рішення суду надсилається до органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем ухвалення рішення, а у справах про усиновлення дітей іноземцями - також до уповноваженого органу виконавчої влади.
Однак заявником не зазначено як заінтересовану особу орган державної реєстрації актів цивільного стану за місцем ухвалення рішення, якому повинно бути надіслано рішення суду для внесення змін до актового запису про народження усиновлених дітей.
Згідно з частиною 2 статті 312 ЦПК України орган опіки та піклування повинен подати суду висновок про доцільність усиновлення та відповідність його інтересам дитини.
Органами опіки та піклування є районні, районні в містах Києві та Севастополі державні адміністрації, виконавчі органи міських, районних у містах, сільських, селищних рад (частина 1 статті 56 ЦК України).
Слід зауважити, що з огляду на приписи постанови Кабінету Міністрів України «Питання діяльності органів опіки та піклування, пов`язаної із захистом прав дитини» №866 від 24.09.2008 у розумінні національного законодавство орган опіки та піклування та служба у справах дітей не є тотожними суб`єктами у сфері захисту прав дитини.
Із урахуванням викладеного суддя вказує про те, що заявник повинен був залучити в якості заінтересованої особи орган опіки та піклування, що представлений уповноваженою юридичною особою, а не службу у справах дійте.
Відповідно до положень частини 2 статті 224 СК України при дотриманні всіх умов, встановлених цим Кодексом, здатності особи, яка бажає усиновити дитину, забезпечити стабільні та гармонійні умови для життя дитини суд постановляє рішення, яким оголошує цю особу усиновлювачем дитини.
На виконання вказаних законодавчих приписів заявнику слід привести у відповідність вимоги прохальної частини заяви з урахуванням того, що сімейним законодавством передбачено можливість оголошення особи усиновлювачем, а не визнання усиновлювачем.
Відповідно до частини 2 статті 185 ЦПК України в ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити).
Підсумовуючи викладене, суддя констатує наявність недоліків заяви. За таких обставин заяву слід залишити без руху, про що повідомити заявника і надати йому строк для усунення недоліків, який не може перевищувати десять днів з дня вручення ухвали суду.
Керуючись статтями 175, 177, 184, 258-260, 294, 311, 314 ЦПК України, суддя
ПОСТАНОВИВ:
заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа служба у справах дітей Ужгородської районної державної адміністрації Закарпатської області про усиновлення дитини - залишити без руху.
Заявнику необхідно усунути недоліки заяви у строк, який не може перевищувати десяти днів із дня вручення ухвали про залишення заяви без руху:
-уточнити суб`єктний склад учасників справи з урахуванням висновків, викладених у мотивувальній частині ухвали судді;
-долучити письмову згоду другого з подружжя на усиновлення, посвідчену нотаріально (за умови усиновлення дитини одним із подружжя);
-долучити довідку з місця роботи із зазначенням заробітної плати або копію декларації про доходи ОСОБА_2 (за умови усиновлення дитини подружжям);
-привести у відповідність прохальну частину заяви з урахуванням кількості заявників по справі;
-уточнити зміст заяви в частині формулювання вимог про усиновлення.
У разі не усунення недоліків у строк, встановлений судом, заява вважатиметься неподаною і буде повернута заявнику.
Ухвала суду про залишення позовної заяви без руху набирає законної сили з моменту її підписання та окремо не оскаржується. Заперечення на ухвалу суду може бути включено до апеляційної скарги на рішення суду, прийнятого за результатами розгляду справи.
Суддя Ужгородського
міськрайонного суду В.Й. Данко
Суд | Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області |
Дата ухвалення рішення | 18.08.2023 |
Оприлюднено | 22.08.2023 |
Номер документу | 112930490 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про усиновлення, з них: усиновлення громадянами України, що проживають на території України |
Цивільне
Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області
Данко В. Й.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні