Справа № 136/1459/23
провадження № 2/136/306/23
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"21" серпня 2023 р. м. Липовець
Суддя Липовецького районного суду Вінницької області Іванець О.Д., отримавши та розглянувши позовну заяву Управління праці та соціального захисту населення Вінницької районної військової адміністрації (місцезнаходженя: вул. Георгія Нарбута, буд. 10А, м. Вінниця, Вінницький р-н, Вінницька обл.) до ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ) про стягнення надмірно виплачених коштів державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям,
ВСТАНОВИВ:
Позовна заява підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства, підсудна Липовецькому районному суду Вінницької області, відповідає вимогам ст.ст. 175, 177 ЦПК України. Підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви чи відмови у відкритті провадження не має.
Відповідно до ч. 1 ст. 187 ЦПК України, суддя відкриває провадження у цивільній справі за відсутності підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви чи відмови у відкритті провадження.
Разом з позовною заявою позивачем подано клопотання про звільнення від сплати судового збору або відстрочення сплати судового збору за даним позовом, яке мотивовано тим, що Управління праці та соціального захисту населення Вінницької районної військової адміністрації не має можливості сплатити судовий збір внаслідок свого майнового стану, а саме у зв`язку з недостатністю у затвердженому кошторисі управління на 2023 рік коштів для сплати судового збору. Просить суд звільнити Управління праці та соціального захисту населення Вінницької районної державної адміністрації від сплати судового збору за даним позовом або відстрочити сплату судового збору до винесення рішення у даній справі.
Суд, вивчивши клопотання позивача про звільнення його від сплати судового збору або відстрочку сплати судового збору за даним позовом, дослідивши надані документи, дійшов до наступного висновку.
Відповідно до ч.2 ст. 133 ЦПК України, розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Згідно з ч. ч. 1, 3 ст. 136 ЦПК України, суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на визначений строк у порядку, передбаченому законом, але не більше як до ухвалення судового рішення у справі. З підстав, зазначених у частині першій цієї статті, суд у порядку, передбаченому законом, може зменшити розмір належних до сплати судових витрат, пов`язаних з розглядом справи, або звільнити від їх сплати.
Відповідно до ст. 8 Закону України «Про судовий збір», враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов: 1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або 2) позивачами є: а) військовослужбовці; б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда; г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім`ї; ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або 3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров`ю. Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Згідно ч. 1 ст. 44 ЦПК України передбачено, що учасники судового процесу та їхні представники повинні добросовісно користуватися процесуальними правами; зловживання процесуальними правами не допускається.
Позивач має однаковий обсяг процесуальних прав та обов`язків поряд з іншими учасниками справи й, до того ж, є бюджетною установою, що фінансується з Державного бюджету України, що повинно забезпечити неухильне виконання останнім покладених на нього нормами ЦПК України процесуальних обов`язків.
У статті 129 Конституції України однією із засад судочинства визначено рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом, у тому числі й органів державної влади.
Отже, звільнення, в даному випадку, Управління праці та соціального захисту населення Вінницької районної державної адміністрації від сплати судового збору може розцінюватись, як надання державним органам певних процесуальних переваг перед іншими учасниками судового процесу - юридичними та фізичними особами, які зобов`язані сплачувати відповідний судовий збір
Судом не встановлено підстав для звільнення позивача від сплати судового збору, а тому суд прийшов до висновку про відмову у задоволенні клопотання позивача про звільнення від сплати судового збору.
Однак враховуючи, що позивач реалізує державну політику саме у сфері соціального захисту населення та предметом позову є соціальні права громадян, та з метою забезпечення рівності прав всіх учасників судового розгляду, суд вважає за можливе відстрочити сплату судового збору за подання вищезазначеного позову до ухвалення рішення у даній справі, на підставі п. 3 ч. 1 ст. 8 Закону України «Про судовий збір».
Суд дійшов висновку, що провадження у справі слід відкрити.
Згідно ч.ч. 4-6 ст. 19, ст. 274 ЦПК України суд дійшов висновку щодо можливості розгляду справи у порядку спрощеного позовного провадження без повідомленням (виклику) сторін.
Керуючись ст.ст. 187, 260, 261 ЦПК України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Клопотання Управління праці та соціального захисту населення Вінницької районної військової адміністрації про звільнення від сплати судового збору або відстрочення сплати судового збору до ухвалення судового рішення у справі - задовольнити частково.
Відстрочити сплату судового збору у цивільній справі за позовом Управління праці та соціального захисту населення Вінницької районної військової адміністрації до ОСОБА_1 про стягнення надмірно виплачених коштів державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, - до ухвалення рішення у даній справі.
У задоволенні клопотання позивача Управління праці та соціального захисту населення Вінницької районної військової адміністрації про звільнення від сплати судового збору - відмовити.
Прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження у справі за позовом Управління праці та соціального захисту населення Вінницької районної військової адміністрації до ОСОБА_1 про стягнення надмірно виплачених коштів державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям.
Розгляд справи здійснити за правилами спрощеного позовного провадження.
Призначити розглядсправи посуті на 21.09.2023 об 11:00 год. у приміщенні Липовецького районного суду Вінницької області за адресою: вул. Шевченка, буд. 1, м. Липовець, Вінницький р-н, Вінницька обл., без повідомлення (виклику) сторін.
Направити відповідачеві копію ухвали, позовної заяви та доданих до неї документів, а позивачеві копію ухвали суду.
Визначити строк відповідачу для подання заяви із запереченням проти розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження 5 днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження, в іншому випадку якщо відповідач не подасть у встановлений судом строк такі заперечення, він має право ініціювати перехід до розгляду справи за правилами загального позовного провадження лише у випадку, якщо доведе, що пропустив строк з поважних причин.
Встановити строк для подання відповідачем відзиву на позов 15 днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі. У разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Відповідач має право пред`явити зустрічний позов у строк для подання відзиву.
Позивач має право подати до суду відповідь на відзив, а відповідач заперечення проти відповіді на відзив протягом 5-ти днів з дня їх отримання.
До відповіді на відзив та заперечень застосовуються правила, встановлені ч.ч. 3-5 ст. 178 ЦПК України.
Учасники справи можуть отримати інформацію щодо справи, що розглядається, на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет - http://court.gov.ua/fair/.
Учасники справи мають право брати участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення Липовецького районного суду Вінницької області (в суді наявна технічна можливість).
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбачено ЦПК України. Ухвали, що постановлені судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, набирають законної сили з моменту їх підписання суддею (суддями).
Суддя О.Д. Іванець
Суд | Липовецький районний суд Вінницької області |
Дата ухвалення рішення | 21.08.2023 |
Оприлюднено | 23.08.2023 |
Номер документу | 112957546 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи у спорах про недоговірні зобов’язання, з них про повернення безпідставно набутого майна (коштів) |
Цивільне
Липовецький районний суд Вінницької області
Іванець О. Д.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні