ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.uaРІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Київ
21.08.2023справа №910/4823/23
Господарський суд міста Києва у складі судді Марченко О.В., за участю секретаря судового засідання Роздобудько В.В., розглянув у відкритому судовому засіданні
справу № 910/4823/23
до товариства з обмеженою відповідальністю «ГК УЮТ Компані» (вул. Лебединська, буд. 6, м. Київ, 04210; ідентифікаційний код 39029624)
про стягнення 105 430,28 грн,
за участю представників:
позивача - Лівочка М.О. (наказ від 17.07.2023 №124-К/У3);
відповідача - Рейделя Р.В. (довіреність від 22.05.2023 №5/23).
ІСТОРІЯ СПРАВИ
1. Стислий виклад позовних вимог
Комунальне підприємство виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) «Київтеплоенерго» (далі - Підприємство) звернулося до господарського суду міста Києва з позовом про стягнення з товариства з обмеженою відповідальністю «ГК УЮТ Компані» (далі - Товариство): 71 608,06 грн основної заборгованості, що утворилася у зв`язку з неналежним виконанням відповідачем умов договору на постачання теплової енергії від 24.09.2018 №8373240-02 (далі - Договір); 27 469 грн втрат від інфляції та 6 353,22 грн 3% річних, а всього 105 430,28 грн.
Позовні вимоги мотивовано тим, що: Підприємством та Товариством укладено Договір, відповідно до якого Підприємство зобов`язується виробити та поставити теплову енергію відповідачу для потреб опалення, вентиляції в період опалювального сезону, а Товариство зобов`язується отримати та її оплатити відповідно до умов Договору; постачальник своєчасно виконував умови Договору, постачаючи належним чином теплову енергію споживачу; Товариство, порушуючи умови Договору, вчасно не вносило плату за поставлену теплову енергію, в зв`язку з чим утворилася заборгованість у сумі 71 608,06 грн за період з жовтня 2018 року по січень 2023 року; за прострочення виконання зобов`язань за Договором позивачем нараховано 27 469 грн втрат від інфляції та 6 353,22 грн 3% річних.
2. Процесуальні дії у справі
Ухвалою господарського суду міста Києва від 07.04.2023 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами.
Відповідач 02.05.2023 подав суду клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін.
Ухвалою господарського суду міста Києва від 03.05.2023 клопотання Товариства про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін задоволено; судове засідання призначено на 29.05.2023.
У судових засіданнях неодноразово оголошувалися перерви у зв`язку з намаганням сторін вирішити спір мирним шляхом.
Відповідач 07.08.2023 подав суду заяву про застосування наслідків спливу строку позовної давності до вимог Підприємства про стягнення втрат від інфляції та 3% річних за період з 01.10.2018 по 31.01.2020.
Представник позивача у судовому засіданні 21.08.2023 оголосив вступне слово та підтримав позовні вимоги у повному обсязі.
Представник відповідача оголосив вступне слово та заперечив проти задоволення позовних вимог в частині стягнення втрат від інфляції та 3% річних за період з 01.10.2018 по 31.01.2020.
Суд, заслухавши вступне слово представників сторін, з`ясувавши обставини, на які посилаються сторони, дослідив в порядку статей 209 і 210 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) докази у справі.
Після закінчення з`ясування обставин справи та перевірки їх доказами суд перейшов до судових дебатів.
Представники сторін виступили з промовами (заключним словом), в яких посилалися на обставини і докази, досліджені у судовому засіданні.
У судовому засіданні 21.08.2023 було оголошено вступну та резолютивну частини рішення відповідно до статті 233 ГПК України.
Судом згідно з вимогами статей 222 і 223 ГПК України здійснювалося повне фіксування судового засідання технічними засобами та секретарем судового засідання велися протоколи судових засідань, які долучені до матеріалів справи.
ВИКЛАД ОБСТАВИН СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНИХ СУДОМ
24.09.2018 Підприємством (теплопостачальна організація) і Товариство (абонент) було укладено Договір, за умовами якого:
- предметом Договору є постачання, користування та своєчасна сплата у повному обсязі спожитої теплової енергії на умовах, передбачених Договором (пункт 1.1 Договору);
- при виконанні умов Договору, а також вирішенні всіх питань, що не обумовлені Договором, сторони зобов`язуються керуватися тарифами, затвердженими у встановленому порядку, Положенням про Держенергонагляд, Правилами користування тепловою енергією, Правилами технічної експлуатації теплових установок і мереж (далі - Правила), нормативними актами з питань користування та розрахунків за енергоносії, чинним законодавством України (пункт 2.1 Договору);
- абонент зобов`язується:
додержуватися кількості споживання теплової енергії за кожним параметром в обсягах, які визначені у додатку №1 до Договору, не допускаючи їх перевищення, та своєчасно сплачувати вартість спожитої теплової енергії (підпункт 2.3.1 пункту 2.3 Договору);
виконувати умови та порядок оплати в обсягах і терміни, які передбачені у додатку №4 до Договору (підпункт 2.3.2 пункту 2.3 Договору);
- Договір набирає чинності з 01.05.2018 та діє до 15.04.2019 (пункт 8.1 Договору);
- Договір вважається пролонгованим на кожний наступний рік, якщо за місяць до закінчення строку його дії про його припинення не буде письмово заявлено однією із сторін (пункт 8.4 Договору).
Додатком №4 до Договору визначено:
- абонент до початку розрахункового періоду (місяця) сплачує теплопостачальній організації вартість заявленої у Договорі кількість теплової енергії на розрахунковий період, з урахуванням сальдо розрахунків на початок місяця, або оформлює договір про заставу майна згідно з Законом України «Про заставу» як засіб гарантії сплати спожитої теплової енергії; оплата заборгованості минулих періодів зараховується першочергово (пункт 2);
- абонент щомісяця з 12 по 15 число самостійно отримує в ЦОП за адресою: вул. Волоська, буд. 42: облікову картку фактичного споживання теплової енергії за звітний період; акт звіряння розрахунків на початок розрахункового періоду (один примірник оформленого акта звірки абонент повертає в ЦОП); акт виконаних робіт (пункт 3).
Так, за період з жовтня 2018 року по січень 2023 року відповідачем було спожито теплову енергію на загальну суму 71 608,06? грн, що підтверджується актами приймання-передачі товарної продукції, обліковими картками та корінцями нарядів, наявними в матеріалах справи.
Вказані акти підписані уповноваженим представником позивача та скріплені печаткою Підприємства, відповідачем акти не підписані.
Разом з тим, пунктом 3 додатку №4 до Договору сторонами погоджено, що Товариство щомісяця з 12 по 15 число самостійно отримує облікову картку фактичних обсягів теплової енергії за звітний період, акт звіряння розрахунків на початок розрахункового періоду та акт виконаних робіт.
Проте відповідачем не було вчинено жодних дій для отримання наведених документів та оплати спожитої теплової енергії у сумі 71 608,06 грн.
ДЖЕРЕЛА ПРАВА Й АКТИ ЇХ ЗАСТОСУВАННЯ. ПОЗИЦІЯ СУДУ
Частинами першою і другою статті 714 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) передбачено, що за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов`язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов`язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання.
До договору постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, положення про договір поставки, якщо інше не встановлено законом або не випливає із суті відносин сторін.
Відповідно до абзацу першого частини першої статті 275 Господарського кодексу України (далі - ГК України) за договором енергопостачання енергопостачальне підприємство (енергопостачальник) відпускає електричну енергію, пару, гарячу і перегріту воду (далі - енергію) споживачеві (абоненту), який зобов`язаний оплатити прийняту енергію та дотримуватися передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного обладнання, що ним використовується.
Згідно з частинами шостою і сьомою статті 276 ГК України розрахунки за договорами енергопостачання здійснюються на підставі цін (тарифів), встановлених/визначених відповідно до вимог закону.
Оплата енергії, що відпускається, здійснюється відповідно до умов договору. Договір може передбачати попередню оплату, планові платежі з наступним перерахунком або оплату, що проводиться за вартість прийнятих ресурсів.
Частиною першою статті 526 ЦК України передбачено, що зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Відповідно до статті 525 ЦК України одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Згідно з пунктом 40 Правил користування тепловою енергією, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 03.10.2007 №1198, споживач теплової енергії зобов`язаний вчасно проводити розрахунки за спожиту теплову енергію та здійснювати інші платежі відповідно до умов договору та цих Правил.
Статтею 629 ЦК України передбачено, що договір є обов`язковим для виконання сторонами.
Відповідно до статті 610 ЦК України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Згідно із статтею 625 ЦК України боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов`язання.
Боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
ВИСНОВКИ
Отже, оскільки позивачем було належним чином виконано умови Договору щодо постачання відповідачу теплової енергії, а Товариством отриману енергію не оплачено, то позовні вимоги в частині стягнення з відповідача 71 608,06 грн заборгованості є обґрунтованими, документально підтвердженими та такими, що підлягають задоволенню.
Крім заборгованості Підприємство просить стягнути з Товариства 27 469 грн втрат від інфляції та 6 353,22 грн 3% річних.
Судом перевірено розрахунки сум втрат від інфляції та 3% річних і періодів їх нарахування та встановлено, що вони правильні.
Таким чином стягненню з відповідача підлягає 27 469 грн втрат від інфляції та 6 353,22 грн 3% річних.
Що ж до заяви Товариства про застосування наслідків спливу строку позовної давності до вимог позивача про стягнення втрат від інфляції та 3% річних за період з 01.10.2018 по 31.01.2020, то слід зазначити таке.
Відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2020 №1236 «Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 (далі - COVID-19), з 19.12.2020 до 30.06.2023 на території України установлено карантин, продовживши дію карантину, встановленого постановами Кабінету Міністрів України від 11.03.2020 №211 «Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» (Офіційний вісник України, 2020 р., № 23, ст. 896, № 30, ст. 1061), від 20.05.2020 №392 «Про встановлення карантину з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» (Офіційний вісник України, 2020 р., № 43, ст. 1394, № 52, ст. 1626) та від 22.07.2020 №641 «Про встановлення карантину та запровадження посилених протиепідемічних заходів на території із значним поширенням гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» (Офіційний вісник України, 2020 р., № 63, ст. 2029).
Постановою Кабінету Міністрів України від 27.06.2023 №651 «Про відміну на всій території України карантину, встановленого з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» відмінено з 24 години 00 хвилин 30.06.2023 на всій території України карантин, встановлений з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2.
Підприємство з позовною заявою звернулося до суду 28.03.2023 згідно з відміткою канцелярії суду, відтак позивачем не було пропущено строк позовної давності щодо вимог про стягнення з Товариства втрат від інфляції та 3% річних за період з 01.10.2018 по 31.01.2020.
Подібна правова позиція викладена у постанові Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 13.07.2023 зі справи №910/14550/17 (з урахуванням постанови об`єднаної палати Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 26.10.2018 зі справи №922/4099/17, на яку посилається відповідач).
За приписами статті 129 ГПК України судові витрати зі сплати судового збору слід покласти на відповідача.
Керуючись статтями 13, 73, 74, 76 - 79, 86, 129, 232, 233, 236 - 238, 240, 247-252 ГПК України, господарський суд міста Києва
ВИРІШИВ:
1. Позовні вимоги комунального підприємства виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) «Київтеплоенерго» (пл. Івана Франка, буд. 5, м. Київ, 01001; ідентифікаційний код 40538421) до товариства з обмеженою відповідальністю «ГК УЮТ Компані» (вул. Лебединська, буд. 6, м. Київ, 04210; ідентифікаційний код 39029624) про стягнення 105 430,28 грн задовольнити повністю.
2. Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «ГК УЮТ Компані» (вул. Лебединська, буд. 6, м. Київ, 04210; ідентифікаційний код 39029624) на користь комунального підприємства виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) «Київтеплоенерго» (пл. Івана Франка, буд. 5, м. Київ, 01001; ідентифікаційний код 40538421): 71 608 (сімдесят одну тисячу шістсот вісім) грн 06 коп. основної заборгованості; 27 469 (двадцять сім тисяч чотириста шістдесят дев`ять) грн втрат від інфляції; 6 353 (шість тисяч триста п`ятдесят три) грн 22 коп. 3% річних і 2 684 (дві тисячі шістсот вісімдесят чотири) грн судового збору.
Після набрання рішенням законної сили видати відповідний наказ.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Північного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 22.08.2023.
Суддя Оксана Марченко
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 21.08.2023 |
Оприлюднено | 24.08.2023 |
Номер документу | 112966282 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг енергоносіїв |
Господарське
Господарський суд міста Києва
Марченко О.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні