ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА
про відкриття провадження у справі
22 серпня 2023 року м. ТернопільСправа №921/555/23
Суддя Чопко Ю.О. розглянувши позовну заяву б/н від 20.07.2023 (вх. №599 від 16.08.2023) Товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія свіжого м`яса", вул. М. Шашкевича, 9, кв. 36, м. Золочів, Львівська область, 80700
до відповідача "AGNI" MMC AZ1149, BAKI X?TAI RAYONU, ?HM?DLI, STQ, ?HM?DLI 7-CI, ev. 2, M 10, m.4 Az?rbaycan Respublikasi (Товариства з обмеженою відповідальністю "Агні", AZ1149, місто Баку, Хатайський район, Ахмедлі ШТГ, Ахмедлі 7, буд. 2, М 10, м. 4, Республіка Азербайджан)
про стягнення заборгованості в сумі 516 715, 06 грн
Встановив:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Компанія свіжого м`яса" (далі позивач) звернулося до Господарського суду Тернопільської області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "AGNI" (далі відповідач), про стягнення заборгованості в загальній сумі 516 715,06 грн, з яких: 370 271,25 грн - основний борг, 13 886,70 грн - інфляційне збільшення та 132 557, 11 грн - штрафні санкції.
Підставою позову визначено неналежне виконання відповідачем умов Договору поставки №230922 від 23.09.2022, зокрема в частині оплати вартості поставленого позивачем товару.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судових справ між суддями від 16.08.2023 головуючим суддею для розгляду справи №921/555/23 визначено суддю Чопка Ю.О.
Подана позовна заява відповідає вимогам, викладеним у ст.ст. 162, 164, 172 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України). Підстави для залишення без руху, повернення позовної заяви чи відмови у відкритті провадження відсутні.
Матеріали позовної заяви є достатніми для прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі.
За відсутності встановлених гл. 10 р. ІІІ ГПК України обставин в сукупності, справа буде розглядатися за правилами загального позовного провадження.
Поряд із цим, судом встановлено, що відповідач у справі - Товариство з обмеженою відповідальністю "AGNI" є нерезидентом України та знаходиться за адресою: AZ1149, місто Баку, Хатайський район, Ахмедлі ШТГ, Ахмедлі 7, буд. 2, М 10, м. 4, Республіка Азербайджан.
Ст. 365 ГПК України визначено, що іноземні особи мають такі самі процесуальні права та обов`язки, що і громадяни України та юридичні особи, створені за законодавством України, крім винятків, встановлених законом або міжнародним договором, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України.
Підсудність справ за участю іноземних осіб визначається цим Кодексом, законом або міжнародним договором, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України (ч.1 ст.366 ГПК України).
Порядок урегулювання приватноправових відносин, які хоча б через один із своїх елементів пов`язані з одним або кількома правопорядками, іншими, ніж український правопорядок встановлено Законом України "Про міжнародне приватне право" № 2709-IV від 23.06.2005, з наступними змінами (далі - Закон № 2709-IV).
Відповідно до ст.3 Закону № 2709-IV якщо міжнародним договором України передбачено інші правила, ніж встановлені цим Законом, застосовуються правила цього міжнародного договору.
П. 1 ч. 1 ст. 76 Закону № 2709-IV визначено, що суди розглядають будь-які справи з іноземним елементом, зокрема, у випадку, якщо сторони передбачили своєю угодою підсудність справи з іноземним елементом судам України.
У п. 8 Договору поставки №230922 від 23.09.2022 сторони домовилися, що вирішуватимуть усі спірні питання шляхом взаємних переговорів. Спори, які не врегульовані шляхом переговорів, зацікавлена сторона має право передати на розгляд до відповідного Господарського суду Тернопільської області (Україна).
Ч. 1 ст. 3 ГПК України визначено, що судочинство в господарських судах здійснюється відповідно до Конституції України, цього Кодексу, Закону України "Про міжнародне приватне право", Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", а також міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України.
У разі якщо в процесі розгляду справи господарському суду необхідно вручити документи, отримати докази, провести окремі процесуальні дії на території іншої держави, господарський суд може звернутися з відповідним судовим дорученням до іноземного суду або іншого компетентного органу іноземної держави (далі - іноземний суд) у порядку, встановленому цим Кодексом або міжнародним договором, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України. Судове доручення надсилається у порядку, встановленому цим Кодексом або міжнародним договором, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України, а якщо міжнародний договір не укладено - Міністерству юстиції України, яке надсилає доручення Міністерству закордонних справ України для передачі дипломатичними каналами (ст. 367 ГПК України).
Порядок передачі судових та позасудових документів регулюється Конвенцією про вручення за кордоном судових або позасудових документів у цивільних або комерційних справах (Гаага, 15 листопада 1965 рік).
Відповідно до Закону України "Про приєднання України до Конвенції про вручення за кордоном судових та позасудових документів у цивільних або комерційних справах" від 19.10.2000 Верховна Рада України постановила приєднатися від імені України до Конвенції про вручення за кордоном судових та позасудових документів у цивільних або комерційних справах, укладеної 15.11.1965 в місті Гаага.
Однак, Республіка Азербайджан до згаданої вище Конвенції не приєднувалась, двосторонні договори з Україною не підписувала.
Поряд із цим, наявна на сайті Міністерства юстиції України (https://minjust.gov.ua/m/azerbaydjan) інформація свідчить про те, що Республіка Азербайджан є учасником багатостороннього договору Конвенції про правову допомогу та правові відносини у цивільних, сімейних і кримінальних справах, підписаної 22.01.1993 у м. Мінську, якою врегульовано питання надання правової допомоги між державами СНД.
Верховною Радою України Конвенцію про правову допомогу та правові відносини в цивільних, сімейних та кримінальних справах 1993 року ратифіковано 10.11.1994, остання набула чинності для України 14.04.1995.
Ч. 3 ст. 1 вказаної Конвенції визначено, що її положення застосовуються також до юридичних осіб, створених відповідно до законодавства Договірних Сторін.
28.03.1997 було підписано Протокол до Конвенції про правову допомогу і правові відносини у цивільних, сімейних та кримінальних справах, який набрав чинності для України 17.09.1999.
Таким чином у відносинах України з Республікою Азербайджан слід застосовувати Конвенцію про правову допомогу та правові відносини в цивільних, сімейних та кримінальних справах 1993 року.
Статтями 5, 6 Конвенції 1993 року, в редакції Протоколу від 28.03.1997 передбачено, що при виконанні цієї Конвенції компетентні установи юстиції Договірних Сторін зносяться одна з одною через свої центральні, територіальні та інші органи, якщо тільки цією Конвенцією не встановлено інший порядок зносин. Договірні Сторони визначають перелік своїх центральних, територіальних та інших органів, уповноважених на здійснення безпосередніх зносин, про що повідомляють депозитаря.
Договірні Сторони надають одна одній правову допомогу шляхом виконання процесуальних та інших дій, передбачених законодавством запитуваної Договірної Сторони, у тому числі складання та пересилки документів, проведення оглядів, обшуків, вилучення та передачі речових доказів, проведення експертизи, допиту сторін, третіх осіб, підозрюваних, обвинувачених, потерпілих, свідків, експертів, розшуку осіб, здійснення кримінального переслідування, видачі осіб для притягнення їх до кримінальної відповідальності або приведення вироку до виконання, визнання та виконання судових рішень у цивільних справах, вироків у частині цивільного позову, виконавчих написів, а також шляхом вручення документів"
Правовий аналіз наведених вище приписів чинного законодавства свідчить про те, що відповідач має бути повідомлений про розгляд даної справи через Міністерство юстиції України, яке надсилає доручення Міністерству закордонних справи України для передачі дипломатичними каналами.
Ст. 17 Конвенції 1993 року, в редакції Протоколу від 28.03.1997, визначено, що у відношеннях один з одним при виконанні цієї Конвенції установи юстиції Договірних Сторін користуються державними мовами Договірних Сторін або російською мовою. У випадку виконання документів державними мовами Договірних Сторін до них додаються засвідчені переклади російською мовою.
Особливості виконання доручень з надання правової допомоги визначені Інструкцією про порядок виконання міжнародних договорів з питань надання правової допомоги в цивільних справах щодо вручення документів, отримання доказів та визнання і виконання судових рішень, затвердженої наказом Міністерства юстиції України і Державної судової адміністрації України від 27.06.2008 N 1092/5/54 (далі Інструкція).
Відповідно до п. 1.2-1.3 Інструкції остання використовується у разі наявності міжнародного договору з питань надання правової допомоги в цивільних справах, чинного у відносинах між Україною та іноземною державою. Доручення - звернення (доручення, прохання, запит - залежно від вимог міжнародного договору України) компетентного органу, у тому числі судове доручення про надання міжнародної правової допомоги в цивільних справах щодо вручення документів, отримання доказів тощо; цивільна справа (для розділів II-III, VI-VIII Інструкції) - справа, що розглядається судом за правилами цивільного, господарського або адміністративного судочинства, а також справа щодо цивільних, сімейних, трудових, господарських правовідносин, яка розглядається іншими компетентними органами.
Згідно з п. 1.6 Інструкції реалізація міжнародних договорів України з питань міжнародної правової допомоги в цивільних справах щодо вручення документів, отримання доказів та визнання і виконання судових рішень здійснюється у межах компетенції Міністерством юстиції України безпосередньо та через міжрегіональні управління Міністерства юстиції України (далі - міжрегіональне управління), місцевими судами України (далі - суди України), а у відповідних випадках - іншими органами державної влади.
У разі, якщо при розгляді цивільної справи в суду України виникне необхідність у врученні документів або отриманні доказів, у проведенні окремих процесуальних дій за кордоном, суд України складає доручення про надання правової допомоги за кордоном. Доручення складається судом України, який розглядає цивільну справу, і повинно містити інформацію та документи, передбачені міжнародним договором України. Доручення адресується компетентному суду запитуваної держави (п. 2.1 Інструкції).
П. 2.3 Інструкції передбачено, що доручення та документи, що до нього додаються, складаються мовою, передбаченою відповідним міжнародним договором України. Якщо доручення чи документи, що до нього додаються, складено українською мовою, слід додавати завірений переклад на мову запитуваної держави або на іншу мову, передбачену міжнародним договором України. Документи, що підлягають врученню згідно з дорученням суду України, складаються мовою запитуваної держави чи іншою мовою, передбаченою міжнародним договором України, або супроводжуються завіреним перекладом на таку мову. У відповідних випадках документи, що підлягають врученню, можуть бути складені або перекладені на ту мову, яку, як є підстави вважати, розуміє особа, якій необхідно вручити документи. Це окремо визначається судом України у дорученні.
Завданням господарського судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів, пов`язаних із здійсненням господарської діяльності, та розгляд інших справ, віднесених до юрисдикції господарського суду, з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав і законних інтересів фізичних та юридичних осіб, держави. Основними засадами (принципами) господарського судочинства є: 1) верховенство права; 2) рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом; 3) гласність і відкритість судового процесу та його повне фіксування технічними засобами; 4) змагальність сторін; 5) диспозитивність; 6) пропорційність;7) обов`язковість судового рішення (ст. 2 ГПК України).
Ч. 5 ст. 13 ГПК України передбачено, що суд, зберігаючи об`єктивність і неупередженість сприяє учасникам судового процесу в реалізації ними прав, передбачених цим Кодексом.
З огляду на вказані вище норми чинного законодавства, з метою направлення Доручення про надання правової допомоги щодо вручення документів відповідачу - "AGNI" MMC (AZ1149, BAKI X?TAI RAYONU, ?HM?DLI, STQ, ?HM?DLI 7-CI, ev. 2, M 10, m.4 Az?rbaycan Respublikasi, VOEN 2007492381), суд вважає за необхідне зобов`язати позивача у двадцятиденний строк з дня отримання даної ухвали здійснити переклад на російську або азербайджанську мову у трьох примірниках: ухвали Господарського суду Тернопільської області від 21.08.2023 у справі №921/555/23; позовної заяви разом з долученими до неї документами та прохання про вручення документів (судового доручення), які надати суду.
Згідно з п. 4 ч. 1 ст. 228 ГПК України суд може за заявою учасника справи, а також з власної ініціативи зупинити провадження у справі у випадку звернення із судовим дорученням про надання правової допомоги або вручення виклику до суду чи інших документів до іноземного суду або іншого компетентного органу іноземної держави.
Провадження в справі зупиняється у випадках, встановлених пунктом 4 частини першої статті 228 цього Кодексу - до надходження відповіді від іноземного суду або іншого компетентного органу іноземної держави на судове доручення про надання правової допомоги, вручення виклику до суду чи інших документів (п. 8 ч. 1 ст. 229 Господарського процесуального кодексу України).
Оскільки суд повинен належним чином повідомити відповідача про дату, час та місце розгляду справи, а також враховуючи звернення з клопотанням про вручення судових документів, суд дійшов висновку про необхідність зупинення провадження у даній справі.
Керуючись ст. 165-167, 169, 176, 228, 229, 232-235, 367 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
УХВАЛИВ:
1.Прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження у справі №921/555/23.
2.Здійснювати розгляд справи №921/555/23 за правилами загального позовного провадження.
3.Призначити у справі № 921/555/23 підготовче засідання на 04.12.2023 о 10:00 год.
Засідання відбудеться в приміщенні Господарського суду Тернопільської області за адресою: вул. Кн. Острозького, 14 А, м. Тернопіль, 46000, зал судових засідань № 1 (4-поверх).
4. Запропонувати учасникам справи подати/надіслати суду:
Відповідачу:
- докази правосуб`єктності (сертифікат реєстрації, витяг з торгового реєстру тощо) станом на момент розгляду заяви;
- відзив на позов, оформлений згідно з вимогами ст. 165 ГПК України, разом із доказами, які підтверджують обставини, на яких він ґрунтується, якщо такі докази не надані до позовної заяви, а також документи, що підтверджують надіслання (надання) відзиву і доданих до нього доказів позивачу, протягом 15 днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі;
- заперечення на відповідь на відзив (у разі отримання), протягом 5 днів з дня її отримання, оформлені згідно з вимогами ст. 167 ГПК України, разом із документами, що підтверджують їх надіслання (надання) позивачу;
- заяви з процесуальних питань (при наявності).
Позивачу:
- докази правосуб`єктності відповідача (сертифікат реєстрації, витяг з торгового реєстру тощо) станом на момент розгляду заяви;
- відповідь на відзив (у разі отримання), протягом 5 днів з дня його отримання, оформлену згідно з вимогами ст. 166 ГПК України, разом із доказами, які підтверджують обставини, на яких вона ґрунтується, якщо такі докази не надані відповідачем, а також документи, що підтверджують надіслання (надання) відповіді на відзив і доданих до неї доказів відповідачу;
- заяви з процесуальних питань (при наявності).
5.Попередити відповідача, що у разі ненадання відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами відповідно до ч. 9 ст. 165, ч. 2 ст. 178 ГПК України.
6.Зобов`язати позивача протягом 20-ти днів з дня вручення даної ухвали подати/надіслати суду три екземпляри нотаріально засвідченого перекладу на азербайджанську або російську мову:
- доручення про вручення документів;
- ухвали про відкриття провадження у справі №921/555/23 від 22.08.2023;
- позовної заяви б/н від 20.07.2023 (вх. №599 від 16.08.2023) Товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія свіжого м`яса" з доданими до неї документами.
7.Звернутися до із судовим дорученням до Міністерства юстиції України про направлення через дипломатичні канали компетентного органу Республіки Азербайджан та вручення "AGNI" MMC (AZ1149, BAKI X?TAI RAYONU, ?HM?DLI, STQ, ?HM?DLI 7-CI, ev. 2, M 10, m.4 Az?rbaycan Respublikasi, VOEN 2007492381) наступних судових документів: ухвали Господарського суду Тернопільської області про відкриття провадження у справі №921/555/23 від 21.08.2023, позовної заяви та доданих до неї документів.
8.Зупинити провадження у справі № 921/555/23 до надходження відповіді від компетентного органу іноземної держави на судове доручення про надання правової допомоги, вручення виклику до суду чи інших документів виконання судового доручення про вручення судових документів відповідачу - "AGNI" MMC (AZ1149, BAKI X?TAI RAYONU, ?HM?DLI, STQ, ?HM?DLI 7-CI, ev. 2, M 10, m.4 Az?rbaycan Respublikasi, VOEN 2007492381).
9.Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання та підлягає оскарженню в частині зупинення провадження у справі у встановленому ГПК України порядку.
Учасники справи можуть отримати інформацію по справі на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою: https://te.court.gov.ua/sud5022.
СуддяЮ.О. Чопко
Суд | Господарський суд Тернопільської області |
Дата ухвалення рішення | 22.08.2023 |
Оприлюднено | 24.08.2023 |
Номер документу | 112966873 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг |
Господарське
Господарський суд Тернопільської області
Чопко Ю.О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні