Постанова
від 22.08.2023 по справі 672/1429/19
ХМЕЛЬНИЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

ХМЕЛЬНИЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 серпня 2023 року

м. Хмельницький

Справа № 672/1429/19

Провадження № 22-ц/4820/1594/23

Хмельницький апеляційний суд у складі

колегії суддів судової палати з розгляду цивільних справ:

Янчук Т.О. (суддя-доповідач),

Грох Л.М., Ярмолюка О.І.,

секретаря: Шевчук Ю.Г.,

учасники справи: відповідач ОСОБА_1 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_2 на ухвалу Городоцького районного суду Хмельницької області від 07 липня 2023 року (суддя Федорук І.М.) за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_1 про усунення перешкод у здійсненні права користування земельною ділянкою, зобов`язання вчинити дії,

в с т а н о в и в :

У липні 2023 року ОСОБА_2 звернулася до суду із заявою про роз`яснення рішення Городоцького районного суду Хмельницької області від 31 жовтня 2022 року у справі за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_1 про усунення перешкод у здійсненні права користування земельною ділянкою, зобов`язання вчинити дії.

У своїй заяві ОСОБА_2 зазначала, що згідно рішення Городоцького районного суду Хмельницької області від 31 жовтня 2022 року ОСОБА_1 повинна звільнити самовільно зайняту ділянку належну ОСОБА_2 шляхом знесення надземної і підземної частини кам`яного муру довжиною 31,9м. Після відкриття виконавчого провадження відповідач найняла екскаватор, який зніс надземну частину муру та вирив каміння яке було в землі, в результаті чого утворився рів. Каміння та будівельне сміття знаходить на земельній ділянці належній ОСОБА_2 ..

Посилаючись на зазначене, ОСОБА_2 просила суд роз`яснити як необхідно виконати рішення суду: при встановленні самовільно зайнятої площі 0,096 га чи потрібно користуватися висновком судового експерта і поворотними точками, які зазначені у висновку? Хто повинен складати акт встановлення меж земельної ділянки: судовий експерт чи землевпорядник? Чи повинна відповідачка після знесення підземної частини муру привести її, позивачки, земельну ділянку в порядок шляхом засипання канави землею? Чи повинна відповідачка після знесення надземної частини муру прибрати будівельне сміття?

Ухвалою Городоцького районного суду Хмельницької області від 07 липня 2023 року у задоволенні заяви ОСОБА_2 відмовлено.

В апеляційній скарзі ОСОБА_2 , посилаючись на порушення судом норм процесуального права та неправильне застосування норм матеріального права, просить оскаржувану ухвалу суду скасувати та ухвалити нове судове рішення, яким роз`яснити виконання рішення суду.

В обґрунтування скарги зазначено, що висновок суду про те, що рішення суду виконано не відповідає дійсності. Доказів того, що земельна ділянка площею 0,096га звільнена відповідачкою, сторони підписали акт встановлення меж в натурі, відповідач прибрала сміття, матеріали справи не містять.

Відзиву на апеляційну скаргу не надходило.

В судове засідання апелянтка ОСОБА_2 не з`явилася, про час та місце розгляду справи повідомлена належним чином, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення судової повістки.

Відповідачка ОСОБА_1 в судовому засіданні заперечувала проти доводів апеляційної скарги, просила її відхилити.

Заслухавши доповідача, пояснення учасників судового засідання, перевіривши доводи апеляційної скарги та матеріали справи, колегія суддів дійшла наступного висновку.

Частиною 1 статті 375 ЦПК України встановлено, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Згідно вимог частини 1 статті 367 ЦПК України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними в ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Судом встановлено, що рішенням Городоцького районного суду Хмельницької області від 31 жовтня 2022 року позов ОСОБА_2 задоволено частково. Вирішено усунути перешкоди у користуванні ОСОБА_2 належними їй на праві власності земельними ділянками, розташованими за адресою: АДРЕСА_1 (наданий час - Хмельницький район), Хмельницька область, кадастрові номери 6821282502:02:001:0005, 6821282502:02:001:0006, а саме: зобов`язати ОСОБА_1 звільнити самовільно зайняту частину земельних ділянок площею 0,096 га шляхом знесення надземної та підземної частини кам`яного мура довжиною 31,9 м. В іншій частині позову відмовлено. Вирішено питання про судові витрати.

Постановою Хмельницького апеляційного суду від 20 лютого 2023 року рішення Городоцького районного суду Хмельницької області від 31 жовтня 2022 року в частині стягнення з ОСОБА_1 судових витрат скасовано та в цій частині ухвалено нове судове рішення. Стягнуто з ОСОБА_1 на користь ОСОБА_2 6700грн. 40коп. судових витрат. В решті рішення Городоцького районного суду Хмельницької області від 31 жовтня 2022 року залишено без змін.

Додатковою постановою Хмельницького апеляційного суду від 13 березня 2023 року стягнуто з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 2000грн. витрат на оплату професійної правничої допомоги.

Додатковою постановою Хмельницького апеляційного суду від 17 березня 2023 року стягнуто з ОСОБА_1 на користь ОСОБА_2 768,40грн. судового збору.

Статтею 18 ЦПК України передбачено, що судові рішення, що набрали законної сили, обов`язкові для всіх органів державної влади і органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, посадових чи службових осіб та громадян і підлягають виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, - і за її межами.

Суть роз`яснення полягає в тому, що суд не повинен давати відповідь на нові та невирішені ним вимоги, він лише має роз`яснити положення постановленого ним рішення, які нечітко ним сформульовані, що позбавляє можливості його реалізації. Роз`яснення рішення суду здійснюється шляхом постановлення судом відповідної ухвали.

Відповідно до ст. 271 ЦПК України за заявою учасників справи, державного виконавця, приватного виконавця суд роз`яснює судове рішення, яке набрало законної сили, не змінюючи змісту судового рішення. Подання заяви про роз`яснення судового рішення допускається, якщо судове рішення ще не виконане або не закінчився строк, протягом якого рішення може бути пред`явлене до примусового виконання.

Відповідно до п. 21 Постанови Пленуму Верховного Суду України №14 від 18.12.2009 року «Про судове рішення у цивільній справі» роз`яснення рішення суду можливе тоді, коли воно не містить недоліків, що можуть бути усунені лише ухваленням додаткового рішення, а є незрозумілим, що ускладнює його реалізацію. Зазначене питання розглядається судом, що ухвалив рішення, і в ухвалі суд викладає більш повно та ясно ті частини рішення, розуміння яких викликає труднощі, не вносячи змін у суть рішення і не торкаючись питань, які не були предметом судового розгляду.

Таким чином, в заяві про роз`яснення рішення має бути зазначено, що саме у резолютивній частині рішення є незрозумілим для його виконання, в чому полягає незрозумілість рішення, які припускаються варіанти тлумачення рішення, як це впливає на його виконання.

Роз`яснення судового рішення зумовлено його нечіткістю, якщо воно є неясним та незрозумілим як для осіб, щодо яких воно постановлене, так і тих, що будуть здійснювати його виконання.

Колегія суддів вважає, що резолютивна частина рішення суду є чіткою, конкретною, зрозумілою та не потребує будь-яких роз`яснень. Мотиви, з яких виходив суд, ухвалюючи вказане рішення, описані в мотивувальній його частині. Текст резолютивної частини рішення суду не містить двозначних трактувань, є зрозумілим та доступним для сприйняття.

Ураховуючи, що заява про роз`яснення рішення суду не містить доводів, що рішення суду є незрозумілим та викликає труднощі щодо його виконання, апеляційний суд вважає, що у суду першої інстанції були відсутні правові підстави, передбачені ст. 271 ЦПК України, для роз`яснення рішення.

Крім того, як зазначає сама ОСОБА_2 в заяві та що підтверджено в судовому засіданні ОСОБА_1 , рішення перебувало на примусовому виконанні у державній виконавчій службі, та є виконаним.

Доводи заяви та апеляційної скарги ОСОБА_2 зводяться не до того, що є нечітким та незрозумілим їй зі змісту резолютивної частини рішення суду, а щодо порядку самого виконання рішення суду, що виходить за межі положень статті 271 ЦПК України щодо роз`яснення рішення суду.

Ухвала суду першої інстанції постановлена з додержанням норм матеріального та процесуального права. Підстав для її скасування в межах доводів апеляційної скарги не вбачається.

Керуючись ст.ст. 374, 375, 382, 384, 389, 390 ЦПК України, апеляційний суд

п о с т а н о в и в :

Апеляційну скаргу ОСОБА_2 залишити без задоволення.

Ухвалу Городоцького районного суду Хмельницької області від 07 липня 2023 року залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та в касаційному порядку оскарженню не підлягає.

Повне судове рішення складено 23 серпня 2023 року.

Судді Т.О. Янчук

Л.М. Грох

О.І. Ярмолюк

СудХмельницький апеляційний суд
Дата ухвалення рішення22.08.2023
Оприлюднено25.08.2023
Номер документу112988548
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Інші справи позовного провадження

Судовий реєстр по справі —672/1429/19

Ухвала від 16.10.2023

Цивільне

Хмельницький апеляційний суд

Корніюк А. П.

Ухвала від 04.10.2023

Цивільне

Городоцький районний суд Хмельницької області

Пономаренко Л. Е.

Ухвала від 25.09.2023

Цивільне

Городоцький районний суд Хмельницької області

Пономаренко Л. Е.

Ухвала від 11.09.2023

Цивільне

Хмельницький апеляційний суд

Корніюк А. П.

Ухвала від 11.09.2023

Цивільне

Хмельницький апеляційний суд

Корніюк А. П.

Ухвала від 01.09.2023

Цивільне

Хмельницький апеляційний суд

Корніюк А. П.

Ухвала від 01.09.2023

Цивільне

Хмельницький апеляційний суд

Корніюк А. П.

Постанова від 22.08.2023

Цивільне

Хмельницький апеляційний суд

Янчук Т. О.

Постанова від 22.08.2023

Цивільне

Хмельницький апеляційний суд

Янчук Т. О.

Ухвала від 27.07.2023

Цивільне

Городоцький районний суд Хмельницької області

Шинкоренко С. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні