Справа № 163/1888/23
Провадження № 2/163/273/23
ЛЮБОМЛЬСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
25 серпня 2023 року місто Любомль
Суддя Любомльського районного суду Волинської області Павлусь О.С., вивчивши позовнузаяву ОСОБА_1 до Волноваської районної ради Донецької області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,
в с т а н о в и в :
Указаний позов ОСОБА_1 подав до Любомльського районного суду Волинської області 21 серпня 2023 року.
У позові позивач просить визначити йому додатковий строк для подання до нотаріальних органів заяви про прийняття спадщини за заповітом після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 його батька ОСОБА_2 .
Вивченням матеріалів позовної заяви встановлено підстави для передачі справи за підсудністю до іншого суду з огляду на таке.
Питання територіальної юрисдикції (підсудності) цивільних справ урегульоване параграфом 2 глави 2 ЦПК України.
Нормами цього параграфу ЦПК України визначено загальну підсудність справ за місцем проживання або місцезнаходженням відповідача (ст.27 ЦПК України), альтернативну підсудність за вибором позивача (ст.28 ЦПК України) та виключну підсудність (ст.30 ЦПК).
Відповідно до ч.2 ст. 27 ЦПК України позови до юридичних осіб пред`являються в суд за їхнім місцезнаходженням згідно з Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.
Положення статті 28 ЦПК України визначають альтернативну підсудність, тобто за вибором позивача.
Згідно із ч.1 ст.30 ЦПК України позови, що виникають із приводу нерухомого майна, пред`являються за місцезнаходженням майна або основної його частини.
У разі конкуренції правил підсудності мають застосовуватися правила виключної підсудності.
Позивач заявляє вимогу про визначення додаткового строку для прийняття спадщини після смерті батька, до складу якої входить також нерухоме майно, а саме гараж та земельна ділянка, що розташована на тимчасово окупованій російською федерацією території Єгорівської сільської ради.
Єгорівська сільська рада по територіальності відноситься до Волноваського району Донецької області.
Отже, у даному випадку позов стосується, у тому числі, нерухомого майна, а саме, спадкових прав позивача, що пов`язані із нерухомим майном.
За змістом ч.1 ст.30 ЦПК України виключна підсудність застосовується до тих позовів, вимоги за якими стосуються нерухомого майна як безпосередньо, так і опосередковано, тобто спір може стосуватися як правового статусу нерухомого майна, так і інших прав та обов`язків, що пов`язані із нерухомим майном.
Відповідна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 11 липня 2019 року у справі № 462/7217/18.
Відповідно до роз`яснень, викладених у п.42 Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ «Про деякі питання юрисдикції загальних судів та визначення підсудності цивільних справ» за № 3 від 01 березня 2013 року виключну підсудність встановлено для позовів, що виникають із приводу нерухомого майна. Зокрема, до таких позовів відносяться і позови про визначення додаткового строку для прийняття спадщини.
Із наведеного слід дійти висновку, що за правилами чинного ЦПК України виключна підсудність застосовується до тих спорів, вимоги за якими стосуються нерухомого майна як безпосередньо, так і опосередковано, а спір може стосуватися як правового режиму нерухомого майна, так і інших прав та обов`язків, що пов`язані з нерухомим майном, а тому за правилами ч.1 ст.30 ЦПК України повинен пред`являтися за місцем знаходження вказаного нерухомого майна.
Такий висновок також узгоджується з правовою позицією Великої Палати Верховного Суду у постанові від 16 лютого 2021 року в справі № 911/2390/18.
Таким чином, на позови спадкоємця про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини поширюються правила виключної підсудності і вони пред`являються за місцем знаходження майна або основної його частини, якщо такі позови виникають з приводу нерухомого майна, що входять до складу спадщини.
Як зазначено вище, позивач має намір вступити у спадщину після смерті батька, до складу якої входить земельна ділянка, що розташована на території Єгорівської сільської ради Волноваського району Донецької області, що по територіальності відноситься до юрисдикції Волноваський районного суду Донецької області.
Крім цього встановлено, що місцем знаходження визначеного за позовом відповідача Волноваської районної ради Донецької області є місто Волноваха Донецької області.
Відповідно до копії свідоцтва про смерть батько позивача ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 в селі Стрітенка Волноваського району Донецької області.
Застосування положень ст.28 ЦПК України, яка передбачає альтернативну підсу-дність за вибором позивача, у цій справі виключається з огляду на характер спірних правовідносин, який цією нормою не передбачений.
Отже, у даному випадку цей позов територіально підсудний Волноваському районному суду Донецької області.
Разом з тим, з розміщеної на офіційному веб-сайті Волноваського районного суду Донецької області інформації встановлено, що через неможливість судами здійснювати правосуддя під час воєнного стану Верховний суд розпорядженням від 06.03.2022 № 1/0/9-22 змінив територіальну підсудність судових справ Волноваського району Донецької області на Красногвардійський районний суд м.Дніпропетровська.
Згідно із п.1 ч.1 ст.31 ЦПК України суд передає справу на розгляд іншому суду, якщо справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Таким чином, зазначену справу слід передати за підсудністю до Красногвардійського районного суду м.Дніпропетровська, оскільки на сьогоднішній день вона підсудна саме цьому суду.
Відповідно до ч.1 ст.32 ЦПК України спори між судами про підсудність не допускаються.
Керуючись ст.ст.30, 31, 32, 187, 260 ЦПК України,
п о с т а н о в и в :
Справу за позовом ОСОБА_1 до Волноваської районної ради Донецької області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини передати на розгляд за підсудністю до Красногвардійського районного суду м.Дніпропетровська (адреса місця знаходження: проспект Пушкіна, 77-Б, місто Дніпро, 49006).
На ухвалу протягом 15 днів з дня її складення може бути подано апеляційну скаргу до Волинського апеляційного суду.
Суддя О.С.Павлусь
Суд | Любомльський районний суд Волинської області |
Дата ухвалення рішення | 25.08.2023 |
Оприлюднено | 30.08.2023 |
Номер документу | 113076447 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за заповітом |
Цивільне
Любомльський районний суд Волинської області
Павлусь О. С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні