Справа № 163/1888/23
Провадження № 2/204/635/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
(з а о ч н е)
09 квітня 2024 року м. Дніпро
Красногвардійський районний суд м. Дніпропетровська, у складі:
головуючого судді Приваліхіної А.І.
за участю секретаря судового засідання Єрмак Д.О.
розглянувши у судовому засіданні у приміщенні суду у м. Дніпрі в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Волноваської районної ради Донецької області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, -
В С Т А Н О В И В:
21 серпня 2023 року ОСОБА_1 звернувся до суду із зазначеним позовом до відповідача Волноваської районної ради Донецької області, із вимогою про визначення додаткового строку для подачі заяви про прийняття спадщини (а. с. 2-3).
В обґрунтування позовних вимог послався на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 на тимчасово окупованій рф території помер його батько ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , після смерті якого відкрилася спадщина, до складу якої входить: грошові кошти у вигляді не отриманої пенсії з березня 2022 року, гараж та земельна ділянка площею 4 га, що розташована на тимчасово окупованій рф території Єгорівській сільській раді. Вказує, що він є спадкоємцем померлого за заповітом. При цьому зазначає, що його брат ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , помер ІНФОРМАЦІЯ_4 , а про наявність інших спадкоємців за законом чи заповітом йому не відомо. Вказує, що у січні 2023 року він звернувся до нотаріуса Семенюк Н.М., яка йому повідомила вартість державного мита та нотаріальних послуг, за вчинення нотаріальних дій, та вказала на те, що відповідно до вимог п. 3 Постанови КМУ № 164 від 28 лютого 2022 року «Деякі питання нотаріату в умовах воєнного стану» перебіг строку для прийняття спадщини або відмови від її прийняття в умовах воєнного стану зупиняється на час діє воєнного стану але не більше, ніж на 4 місяці. Стверджує, що на той час у нього не було грошових коштів та, вважаючи, що в нього є 10 місяців на прийняття спадщини, у встановлений законом шестимісячний строк він не звернувся до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини. Разом з цим зазначає, що він разом із дружиною та тещею, є внутрішньо-переміщеними особами. Його дружина ОСОБА_4 у листопаді 2022 року перенесла третю операцію по заміні другого кульшового суглоба, а з лютого 2023 року є інвалідом другої групи з ураженням опорно-рухового апарату, тому вона пересувається на невеликі відставні із застосуванням милиць. Натомість, його теща ОСОБА_5 , 1939 року народження, самостійно не пересувається взагалі, через свою літню слабкість, тому фактично він є їх руками і ногами, здійснює постійне піклування про них. Також, зазначає, що майже всі кошти витрачаються на проживання та реабілітацію дружини. Крім того, зазначає, що оскільки правовстановлюючі документи на спадкове майно лишилися на окупованій території, то він тривалий час вирішував питання щодо їх отримання. Натомість, коли помер його брат, то він вирішив подати до нотаріуса заяви про прийняття спадщини, одночасно по батькові та братові, тому звернувся до нотаріуса Семенюк Н.М., однак остання йому повідомила, що пункт вищевказаної постанови скасовано, а тому ним пропущено строк на звернення до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини. Тому прохає суд визначити йому додатковий строк у два місяці для подачі заяви про прийняття спадщини.
26 вересня 2023 року дана справа надійшла на адресу Красногвардійського районного суду м. Дніпропетровська за підсудністю з Любомльського районного суду Волинської області (а. с. 22).
Ухвалою Красногвардійського районного суду м. Дніпропетровська від 02 жовтня 2023 року справу прийнято до свого провадження, відкрито загальне позовне провадження та призначено підготовче судове засідання на 15 годину 16 листопада 2023 року (а. с. 24), копія якої надіслана учасникам справи 02 жовтня 2023 року за вихідним № 29579/23-вих/2/204/3693/23 (а. с. 25).
Ухвалою суду від 23 січня 2024 року у справі закрито підготовче провадження, справу призначено до розгляду по суті (а. с. 37).
У судове засідання позивач не з`явився, надав заяву про розгляд справи за його відсутності, в якій він позовні вимоги підтримав та просив задовольнити їх у повному обсязі (а. с. 50).
Представник відповідача в судове засідання не з`явився, про дату, місце та час розгляду справи повідомлений належним чином (а. с. 49), будь-яких письмових заяв та клопотань суду не надав, причини неявки суду не відомі.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням кожен окремо та в їх сукупності, суд дійшов висновку про задоволення позовних та, спираючись на вимоги ст. ст. 223, 247, 280 ЦПК України, ухвалив заочне рішення без фіксування судового процесу технічними засобами.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , помер ІНФОРМАЦІЯ_1 у селі Стрітенка Волноваського району Донецької області, що підтверджується копіює свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 від 02 січня 2023 року, яке видане Любомпольським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Ковельському районі Волинської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (а. с. 7).
За життя ОСОБА_2 склав заповіт, який посвідчений приватним нотаріусом Донецького міського нотаріального округу Арсентьєвою А.А. (а. с. 15) та зареєстрований в Спадковому реєстрі 17 січня 2014 року за № 36354028 (а. с. 16), відповідно до якого усе належне йому майно заповів своєму синові ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 .
Позивач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , відповідно до довідки № 719-7001219548 від 25 травня 2022 року є внутрішньо переміщеною особою та його фактичне місце проживання/перебування зареєстроване за адресою: АДРЕСА_1 (а. с. 5).
Разом з ним, внутрішньо переміщеними особами є його дружина ОСОБА_4 , що підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи № 719-700-1219080 від 24 травня 2022 року (а. с. 11), та його теща ОСОБА_5 , що підтверджується відповідною довідкою № 719-700-1219345 від 24 травня 2022 року (а. с. 14).
З виписки із медичної картки стаціонарного хворого ОСОБА_4 (а. с. 10) від 27 листопада 2022 року № 18794/2238 вбачається, що остання з 22 листопада 2022 року по 27 листопада 2022 року перебувала у стаціонарі КП «Волинська обласна клінічна лікарня «Волинської обласної ради з діагнозом: «Асептичний некроз головки лівої стегнової кістки. Стан після ТЕП правого кульшового суглоба (18.04.2019)».
З довідки до акту огляду медико-соціальною експертною комісією серії 12 ААГ № 048455 від 16 лютого 2023 року (а. с. 9) вбачається, що дружині позивача ОСОБА_4 , з 10 лютого 2023 року встановлено третю групу інвалідності за загальним захворюванням безстроково.
З пенсійного посвідчення № НОМЕР_2 , що видане на ім`я ОСОБА_5 , вбачається, що вона 1938 року народження.
Відповідно до вимог ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Приписами ст.13ЦПК України визначено, що суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Згідно з вимогами ст. 76 ЦПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Вимогами ст.77ЦПК України визначено, що належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.
Нормою ст.81ЦПК України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставі своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно з вимогами ст. 89 ЦПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Згідно з вимогами ст. 1216 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Відповідно до вимог ч. ч. 1, 2 статті 1220 ЦК України, спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою (частина третя статті 46 цього Кодексу).
За змістом ч. 1 статті 1269 ЦК України, спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини.
Відповідно до вимог ст. 1270 ЦК України, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини. Якщо виникнення у особи права на спадщину залежить від неприйняття спадщини або відмови в його прийнятті іншими спадкоємцями, строк для прийняття нею спадщини встановлюється в три місяці з моменту неприйняття іншими спадкоємцями спадщини або відмови від її прийняття.
Згідно із вимогами ч. 3 ст. 1272 ЦК України, за позовом спадкоємця, що пропустив строк для прийняття спадщини із поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Відповідно до роз`яснень, викладених у пункті 24 постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року № 7 «Про судову практику у справах про спадкування», вирішуючи питання визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій. При розгляді цих справ слід перевіряти наявність або відсутність спадкової справи стосовно спадкодавця у державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини, наявність у матеріалах справи обґрунтованої постанови про відмову нотаріуса у вчиненні нотаріальної дії, зокрема відмови у видачі свідоцтва про право на спадщину. За наявності у спадковій справі заяви спадкоємця про відмову від права на спадщину його вимоги про визначення додаткового строку для прийняття спадщини задоволенню не підлягають. Вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку суд досліджує поважність причин пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
З урахуванням наведеного, якщо спадкоємець пропустив шестимісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини з поважних причин, закон гарантує йому право на звернення до суду з позовом про визначення додаткового строку на подання такої заяви.
У своїй постанові Верховний Суд від 18 вересня 2019 року по справі № 234/859/16-ц вказав, що вирішуючи питання визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Указом Президента України № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом Українивід 24лютого 2022року № 2102-IX, було введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року, який в подальшому неодноразово продовжене та, який діє до тепер.
Так, Постановою Кабінету Міністрів України № 164 від 28 лютого 2022 року було визначено, що в умовах воєнного стану нотаріальні дії вчиняються з урахуванням особливостей, встановлених цією постановою.
Постановою Кабінету Міністрів від 06 березня 2022 року № 209 «Деякі питання державної реєстрації в умовах воєнного стану та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 164, внесено зміни, якими дану постанову доповнено, зокрема п. 3: «Установити, що на час дії воєнного стану перебіг строку для прийняття спадщини зупиняється».
Крім того,п.10Постанови Кабінету Міністрів від 06 березня 2022 року № 209 було встановлено, що ця постанова набирає чинності з дня її опублікування та діє до дня припинення чи скасування воєнного стану.
Пізніше, 24 червня 2022 року Постановою Кабінету Міністрів України № 719 було внесено до пункту 3 та, установлено, що перебіг строку для прийняття спадщини або відмови від її прийняття запиняється на час діє воєнного стану, але не більш ніж на чотири місяці. Свідоцтво про право на спадщину видається спадкоємцям після закінчення строку на прийняття спадщини.
У подальшому, Постановою Кабінету України № 469 від 09 травня 2023 року « Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо нотаріату, державної реєстрації та функціонування державних електронних інформаційних ресурсів в умовах воєнного стану», пункт 3 Постанови Кабінету Міністрів України № 164 від 28 лютого 2022 року було виключено.
З наведених норм чинного законодавства України та фактичних обставин справи випливає наступне. ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_2 , після смерті якого відкрилася спадщина на: грошові кошти, гараж та земельну ділянку площею 4 га , що розташована у Єгорівській сільській раді. За життя ОСОБА_2 склав заповіт, за яким усе належне йому майно заповів позивачу. У зв`язку з військовою агресією рф проти України, Указом Президента України № 64/2022 із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року було введено в Україні воєнний стан, який діє й дотепер, а Постановою Кабінету Міністрів України № 164 від 28 лютого 2022 року було врегульовано деякі питання здійснення нотаріальних дій, зокрема, спочатку встановлено, що на час дії воєнного стану перебіг строку для прийняття спадщини зупиняється, потім внесено зміни, якими визначено, що даний перебіг строку для прийняття спадщини або відмови від її прийняття зупиняється на час дії воєнного стану, але не більш ніж на чотири місяці, а в подальшому, дану норму взагалі виключено. Оскільки позивач є внутрішньо переміщеною особою, який здійснює постійний догляд за дружиною інвалідом третьої групи та її літньою матір`ю, при цьому є юридично необізнаною особою, будучи впевненим про зупинення перебігу строку для прийняття спадщини на час дії воєнного стану та не знаючий про подальші зміни в законодавстві, не зміг вчасно прийняти спадщину та пропустив встановлений шестимісячний строк на звернення до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини за заповітом після смерті батька. Через це він реалізував своє право та звернувся до суду із вимогою про визначення йому додаткового строку на подання до нотаріальної контори заяви на прийняття спадщини. Суд визнає причини пропуску строку на звернення позивача із заявою про прийняття спадщини поважними, внаслідок чого вважає за можливе задовольнити вимоги позивача та визначити йому додатковий строк на подання до нотаріальної контори заяви на прийняття спадщини терміном у два місяці, оскільки цього часу буде достатньо для реалізації його права на спадщину.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 5, 10-11, 60, 76-80, 89, 128, 141, 213-215, 258, 265, 268, 280-288, 352-355 ЦПК України, суд, -
У Х В А Л И В:
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 ;РНОКПП НОМЕР_3 )до Волноваськоїрайонної радиДонецької області(85700,Донецької області,м.Волноваха,вул.Героїв 51ОМБр,буд.1;ЄДРПОУ 24162612)про визначеннядодаткового строкудля поданнязаяви проприйняття спадщини задовольнити у повному обсязі.
Визначити ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_3 ) додатковий строк для подання заяви про прийняття ним спадщини за заповітом, яка відкрилася після смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , що помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , строком у два місяці з моменту набрання рішенням законної сили.
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подачі апеляційної скарги до Дніпровського апеляційного суду протягом 30 днів зо дня його підписання суддею або протягом 30 днів зо дня його отримання учасниками справи.
Рішення суду набирає законної сили протягом 30 днів зо дня його підписання суддею або протягом 30 днів зо дня його отримання учасниками справи, якщо не буде оскаржено у встановленому порядку.
Заочне рішення може бути переглянуте Красногвардійським районним судом м. Дніпропетровська за письмовою заявою відповідача протягом двадцяти днів зо дня отримання ним копії рішення.
Суддя А.І. Приваліхіна
Суд | Красногвардійський районний суд м.Дніпропетровська |
Дата ухвалення рішення | 09.04.2024 |
Оприлюднено | 15.05.2024 |
Номер документу | 119004913 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них |
Цивільне
Красногвардійський районний суд м.Дніпропетровська
Приваліхіна А. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні