Рішення
від 04.08.2023 по справі 200/466/23
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

04 серпня 2023 року Справа№200/466/23

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Волгіної Н.П., при секретарі при секретарі судового засідання - Кудрявцеві О.Ю.,

за участю (в режимі відеоконференції):

представника позивача Золотухіна Р.М.,

представника відповідача (в порядку самопредставництва) Овсяникової Л.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження адміністративну справу

за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю ДТЕК СХІДЕНЕРГО

доСхідного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків

провизнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -

В С Т А Н О В И В:

Товариство з обмеженою відповідальністю «ДТЕК СХІДЕНЕРГО», через свого представника, адвоката Золотухіна Романа Михайловича, звернулось до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків, в якому просить суд:

- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 10 січня 2023 року № 000/11/0401, яким збільшено суму грошового зобов`язання за платежем «Податок на додану вартість», код платежу 30 14060100, у розмірі 971863,80 грн, в тому числі за податковими зобов`язаннями у розмірі 777491,00 грн та за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) у розмірі 194372,80 грн.

Згідно зазначеного у позові та додаткових поясненнях, позовні вимоги обґрунтовані наступним.

Відокремленим підрозділом Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків проведена камеральна перевірка ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» податкових декларацій з податку на додану вартість за лютий - травень 2022 року.

За результатами перевірки 20 вересня 2022 року був складений акт № 300/32-00-04-04-01-24-31831942, в якому податковий орган дійшов висновку про порушення позивачем п. 201.10 ст. 201, п. 200.4 ст. 200, п. 198.6 ст. 198, пп. 69.1, пп. 69.1-1 п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України, в результаті чого встановлено заниження позивачем ПДВ за лютий-травень 2022 на загальну суму 1512865,00 грн, в т.ч.: за лютий 2022 року на суму 1824,00 грн; за березень 2022 року на суму 1157763,00 грн; за квітень 2022 року на суму 152652,00 грн; за травень 2022 року на суму 200626,00 грн.

До такого висновку податковий орган дійшов, оскільки вважає, що в порушення пп. 69.1-1 п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України позивачем не приведено у відповідність податковий кредит, задекларований в деклараціях за лютий-травень 2022 року на підставі наявних у платника первинних (розрахункових) документів, з урахуванням даних податкових накладних та/або розрахунків коригування, зареєстрованих в ЄРПН.

Надані позивачем 11 жовтня 2022 року заперечення на акт перевірки були залишені податковим органом поза увагою згідно листа № 3315/6/32-00-04-04-01-02 від 20 жовтня 2022 року «Про надання відповіді щодо результатів розгляду заперечень».

На підставі акту перевірки 25 жовтня 2022 року податковий орган виніс податкове повідомлення-рішення № 285/32-00-24-04-01-31831942, яким збільшено суму грошового зобов`язання з ПДВ на 1891081,30 грн, в т.ч. за податковими та/або іншими зобов`язаннями 1512865,00 грн та за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) 378216,30 грн.

12 листопада 2022 року позивач подав до ДПС України скаргу на вказане рішення, за результатами якої було прийнято рішення про часткове задоволення скарги.

Із врахуванням результатів розгляду ДПС України скарги позивача відповідач 10 січня 2023 року виніс нове, замість попереднього, податкове повідомлення-рішення № 000/11/0401, яким позивачу збільшено суму грошового зобов`язання з ПДВ на 971863,80 грн, в тому числі за податковими зобов`язаннями на 777491,00 грн та штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) на 194372,80 грн.

Позивач не погоджується із даним рішенням, так як податковий кредит, задекларований товариством в деклараціях за лютий травень 2022 року на підставі первинних документів, був задекларований відповідно до приписів п. 32-2 підрозділу 2 розділу ХХ Податкового кодексу України (ПК України), в редакції Закону № 2120-IX від 15 березня 2022 року, згідно якої тимчасово, на період дії правового режиму воєнного стану, платники податку за операціями з придбання товарів/послуг, за якими в ЄРПН постачальниками не зареєстровано податкові накладні та/або розрахунки коригування до них, включають до складу податкового кредиту звітного періоду суми ПДВ, сплачені (нараховані) у складі вартості придбаних товарів/послуг, на підставі наявних у платника первинних (розрахункових) документів, складених (отриманих) платником податку за операціями з придбання товарів/послуг відповідно до Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні".

Законом України № 2260-IX від 12 травня 2022 року зазначений пункт був викладений в новій редакції, згідно якої тимчасово, за податкові періоди лютий, березень, квітень, травень 2022 року, за операціями з придбання товарів/послуг, за якими в ЄРПН постачальниками не зареєстровано податкові накладні та/або розрахунки коригування до них, платники податку, включають до складу податкового кредиту звітного (податкового) періоду суми ПДВ, сплачені (нараховані) у складі вартості придбаних товарів/послуг, на підставі наявних у платника первинних (розрахункових) документів, складених (отриманих) платником податку за операціями з придбання товарів/послуг відповідно до Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні".

Тобто, законодавець чітко передбачив у спеціальній податковій нормі на період лютий - травень 2022 року право платника податків на формування податкового кредиту без реєстрації податкових накладних виключно на підставі первинних документів, а тому загальна норма ст. 201.10 ПК України в даному випадку не застосовується.

Жодних вимог про реєстрацію в подальшому податкових накладних для збереження права на податковий кредит цією нормою не вимагається.

Щодо пп. 69.1-1 п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України, на який посилається відповідач, позивач зазначив, що даним підпунктом передбачено обов`язок платника податків «уточнити (привести у відповідність) податковий кредит, задекларований платниками на підставі наявних у платника первинних (розрахункових) документів, з урахуванням даних податкових накладних та/або розрахунків коригування, зареєстрованих в ЄРПН», і не містить обов`язку платника зменшувати податковий кредит у випадку не реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування.

Отже, цей пункт не містить обов`язку коригування податкового кредиту у випадку відсутності реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, а лише покладає на платника обов`язок звірити раніше задекларований на підставі первинних податкових документів податковий кредит з даними зареєстрованих податкових накладних/розрахунків коригування.

Зауважує, що підрозділ 2 розділу ХХ ПК України, де розміщений п. 32-2, регулює «особливості справляння податку на додану вартість» та є спеціальним по відношенню до підрозділу 10 ХХ кодексу «Інші перехідні положення», де знаходиться пп. 69.1-1 п. 69.

Окрім того, трактування податковим органом норми закону так, що права на податковий кредит у березні-травні 2022 року, який сформований на підставі первинних документів, зберігається тільки якщо у липні 2022 року контрагент зареєстрував податкові накладні, суперечить конституційному принципу неможливості зворотної дії нормативно-правового акта у часі.

Також зазначає, що підпунктом 69.1 п. 69 підрозділу 10 розділу XX ПК України для різних ситуацій встановлені різні терміни реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування, відповідно і уточнення (приведення у відповідність) податкового кредиту, задекларованого платниками на підставі первинних документів, здійснюється у різні терміни та/або в кілька етапів.

Разом із цим податковим органом під час камеральної перевірки взагалі не досліджувалися питання - чи має постачальник виконати свій податковий обов`язок щодо реєстрації в ЄРПН податкових накладних, чи перейшов постачальник на сплату єдиного податку за ставкою 2% доходу.

Позивач вважає, що відповідач своїми діями фактично встановлює для позивача додаткові обмеження, не передбачені ПК України, при справлянні податків, що не відповідає повноваженням податкового органу, передбаченим цим кодексом, та суперечить вимогам ст. 19 ч. 2 Конституції України, яка зобов`язує органи державної влади, їх посадових осіб діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Зазначає, що податковий орган не має зауважень щодо суті того чи іншого первинного документу, на підставі якого позивачем були включені суми ПДВ до складу податкового кредиту за лютий, березень, квітень, травень 2022 року єдиною підставою прийняття спірного повідомлення-рішення є те, що на переконання відповідача після 15 липня 2022 року позивач втрачає право на податковий кредит за вказані періоди по деяким контрагентам підприємства, у зв`язку із тим, що цими контрагентами не були зареєстровані в ЄРПН відповідні податкові накладні.

Враховуючи наведене, просить суд визнати податкове повідомлення-рішення від 10 січня 2023 року № 000/11/0401 протиправним та скасувати його (а.с. 1-7, 78-86 т. 1, 106-118 т. 2, 37-39, 74-82 т. 4).

Відповідач заперечує проти задоволення позовних вимог позивача, обґрунтовуючи свої заперечення наступним.

Східним міжрегіональним управлінням по роботі з великими платниками податків проведено камеральну перевірку податкових декларацій з податку на додану вартість TOB «ДТЕК Східенерго» (код ЄДРПОУ 31831942) за лютий 2022 року № 9044381627 від 28 березня 2022 року, за березень № 9047702324 від 20 квітня 2022 року, за квітень 2022 року № 9053187404 від 18 травня 2022 року та за травень 2022 року № 9093702506 від 23 червня 2022 року.

В ході проведеної перевірки встановлено порушення позивачем п. 201.10 ст. 201, п. 200.4 ст. 200, п. 198.6 ст. 198 та пп. 69.1, пп. 69.1-1 п. 69 підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу України (ПК України), в результаті яких встановлено: заниження ПДВ за лютий - травень 2022 року на загальну суму 1 512865,00 грн, в т. ч: за лютий 2022 року у розмірі - 1824,00 грн; за березень 2022 року у розмірі - 1 157763,00 грн; за квітень 2022 року у розмірі - 152652,00 грн; за травень 2022 року у розмірі - 200626,00 грн, що було зафіксовано у акті перевірки від 20 вересня 2022 року № 300/32-00-04 04-01-24-31831942.

Відповідальність за дані порушення передбачена ст.123 глави 11 розділу II ПК України.

TOB «ДТЕК Східенерго» не погодилось із висновками, викладеними у акті, та надало заперечення на акт (вх. від 11 жовтня 2022 року № 4262/6).

Матеріали перевірки було розглянуто на комісії Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків з розгляду заперечень та пояснень до актів перевірок без участі представників платника (запрошення на засідання комісії з розгляду заперечень від 12 жовтня 2022 року № 3140/6/32-00-04-04-01-02), та прийнято рішення про застосування до підприємства штрафної санкції у розмірі 25%.

За результатами проведеної перевірки винесено податкове повідомлення рішення (ППР) від 25 жовтня 2022 року № 285/32-00-24-04-01-31831942 на загальну суму 1 891 081,30 грн, в т.ч. основний платіж 1 512865,00 грн та штрафна санкція у розмірі 378 216,30 грн.

На вказане ППР підприємством подана скарга до ДПС України.

Рішенням ДПС України від 5 січня 2023 року № 420/6/99-00-06-01-02-06, прийнятим за результатом розгляду скарги позивача, скасовано ППР від 25 жовтня 2022 року № 285/32-00-24-04-01-31831942 в частині завищення податкового кредиту з ПДВ та у відповідній частині штрафну санкцію по податковими накладними з датою реєстрації 15 липня 2022 року; в іншій частині зазначене ППР залишено без змін.

10 січня 2023 року Східним міжрегіональним управлінням ДПС по роботі з великими платниками податків винесено ППР за ф. «Р» № 000/11/0401 на загальну суму 971 863,29 грн, в т.ч. основний платіж - 777 490,63 грн, штрафна санкція - 194 372,66 грн.

Щодо суті порушень позивачем, відповідач зазначив наступне.

TOB "ДТЕК Східенерго» до складу податкового кредиту декларації з ПДВ за лютий - травень 2022 року включено суми ПДВ:

по не зареєстрованим податковим накладним за лютий - травень 2022 року на загальну суму 766 251,31 грн, в т.ч. за лютий 2022 року у розмірі - 1 824,4 грн; за березень 2022 року у розмірі - 602 450,16 грн; за квітень 2022 року у розмірі - 1 048,0 грн; за травень 2022 року у розмірі - 160 928,75 грн (по контрагентам: Комунальне підприємство «Жилбудсервіс» (код ЄДРПОУ 35629024), Товариство з обмеженою відповідальністю «Луганське енергетичне об`єднання» (код ЄДРПОУ 31443937), ПАТ Транснаціональна фінансово-промислова нафтова компанія «Укртатнафта» (код ЄДРПОУ 152307), ТОВ «Снабторг Дніпро» (код ЄДРПОУ 43224552), Товариство з обмеженою відповідальністю «Меркуріко» (код ЄДРПОУ 44626888));

по податковим накладним, зареєстрованих в ЄРПН із порушенням строків, передбачених пп. 69.1 п. 69 підрозділу 10 розділу XX ПК України, на загальну суму 11 239,18 грн за травень 2022 року (Комунальне підприємство Максимільянівської сільської ради (ІНП 244512805380), Приватне підприємство «Союзагросервіс-2007» (ІПН 348694408286)).

Згідно із п. 32-2 підрозділу 2 розділу XX ПК України тимчасово, за податкові періоди лютий, березень, квітень, травень 2022 року за операціями з придбання товарів/послуг, за якими в ЄРПН постачальниками не зареєстровано податкові накладні та/або розрахунки коригування до них, платники податку: включають до складу податкового кредиту звітного (податкового) періоду суми ПДВ, сплачені (нараховані) у складі вартості придбаних товарів/послуг, на підставі наявних у платника первинних (розрахункових) документів, складених (отриманих) платником податку за операціями з придбання товарів/послуг відповідно до Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні».

Згідно із абз. 1 п. 69 підрозділу 10 розділу XX ПК України (в редакції Закону № 2260-ІХ від 12 травня 2022 року «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану») тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 64/2022. затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України» «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-ІХ, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у цьому пункті.

Відповідно до пп. 69.1 зазначеного пункту платники податків, які мають можливість своєчасно виконувати податкові обов`язки щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої п. 46.2 ст. 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових накладних, розрахунків коригування, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов`язків, граничний термін виконання яких припадає на період починаючи з 24 лютого 2022 року до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану» за умови реєстрації такими платниками податкових накладних та розрахунків коригування в ЄРПН до 15 липня 2022 р.

Підпунктом 69.1.1 п. 69 підрозділу 10 розділу XX ПК України визначено, що платники ПДВ зобов`язані забезпечити у строки, встановлені пп. 69.1 цього пункту, реєстрацію податкових накладних та розрахунків коригування в ЄРПН, граничний термін реєстрації яких припадає на періоди, зазначені у пп. 69.1 цього пункту, та уточнити (привести у відповідність) податковий кредит, задекларований платниками на підставі наявних у платника первинних (розрахункових) документів, з урахуванням даних податкових накладних та/або розрахунків коригування, зареєстрованих в ЄРПН.

Відповідно до п. 201.10 ст. 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в ЄРПН та надати покупцю за його вимогою. Податкова накладна, складена та зареєстрована в ЄРПН платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Згідно із п. 198.6 ст. 198 ПК України не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв`язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені зареєстрованими в ЄРПН податковими накладними / розрахунками коригування до таких податкових накладних чи не підтверджені митними деклараціями (тимчасовими, додатковими та іншими видами митних декларацій, за якими сплачуються суми податку до бюджету при ввезенні товарів на митну територію України), іншими документами, передбаченими п. 201.11 ст. 201 цього Кодексу.

Відповідно до п. 201.10 ст. 201 ПК України відсутність факту реєстрації платником податку продавцем товарів/послуг податкових накладних в ЄРПН не надає права покупцю на включення сум ПДВ до податкового кредиту.

Тобто, платники податків мали право сформувати податковий кредит за податкові періоди лютий, березень, квітень, травень 2022 року за операціями з придбання товарів/послуг, за якими в ЄРПН постачальниками не зареєстровано податкові накладні та/або розрахунки коригування до них, на підставі наявних у платника первинних (розрахункових) документів, за умови приведення у відповідність податкового кредиту з урахуванням даних податкових накладних та/або розрахунків коригування, зареєстрованих в ЄРПН.

Абзацом 5 п. 198.6 ст. 198 ПК України передбачено, що суми податку, сплачені (нараховані) у зв`язку з придбанням товарів/послуг, зазначені в податкових накладних / розрахунках коригування до таких податкових накладних, зареєстрованих в ЄРПН з порушенням строку реєстрації, включаються до податкового кредиту за звітний податковий період, в якому зареєстровано податкові накладні/розрахунки коригування до таких податкових накладних в ЄРПН, але не пізніше ніж через 365 календарних днів з дати складення податкових накладних/розрахунків коригування до таких податкових накладних.

В порушення пп. 69.1.1 п. 69 підрозділу 10 розділу XX ПК України позивачем не приведено у відповідність податковий кредит, задекларований в деклараціях за лютий - травень 2022 року.

Таким чином, в порушення п. 201.10 ст. 201, п. 200.4 ст. 200, п. 198.6 ст. 198 та пп. 69.1, пп. 69.1-1 п. 69 підрозділу 10 розділу XX ПК України TOB «ДТЕК Східенерго» у деклараціях з ПДВ неправомірно віднесено до складу податкового кредиту суму ПДВ у розмірі 777 490,63 грн, в т.ч.: по не зареєстрованим податковим накладним за лютий - травень 2022 року - 766 251,31 грн, по податковим накладним, зареєстрованих в ЄРПН із порушенням строків, передбачених пп. 69.1. п. 69 підрозділу 10 розділу XX ПК України, - 11 239,18 грн за травень 2022 року.

Щодо аргументів позивача стосовно того, що податковим органом під час камеральної перевірки не досліджувалися питання щодо наявності або відсутності у постачальника можливості виконати свій податковий обов`язок щодо реєстрації податкових накладних в ЄРПН та питання щодо переходу постачальника на сплату єдиного податку за ставкою 2% доходу, відповідач зазначив, що Наказом Міністерства фінансів України від 29 липня 2022 року № 225 затверджено Порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов`язків, визначених у пп. 69.1 п. 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України, та перелік документів на підтвердження, яким передбачено, що у разі неможливості виконання платником податків податкового обов`язку, платник податків подає не пізніше 30 вересня 2022 року заяву про відсутність такої можливості разом із вичерпним переліком документів (копій документів).

Позивачем станом на дату розгляду заперечень та в ході адміністративного оскарження не було надано документів, які б підтверджували неможливість виконання своїх податкових обов`язків як платника податків контрагентами/постачальниками, які зазначені в акті перевірки.

Питання щодо переходу постачальників, зазначених в акті перевірки, на сплату єдиного податку за ставкою 2% доходу, досліджувалися перевіряючими в ході проведення камеральної перевірки, на підставі інформації, наявної в базах даних ДПС; за результатами проведеного аналізу не було встановлено надання постачальниками, зазначеними в акті перевірки, заяв про застосування спрощеної системи оподаткування.

Також зазначено, що позивачем зменшено податкові зобов`язання на суму податкового кредиту, сформованого по незареєстрованим та несвоєчасно зареєстрованим податковим накладним.

З огляду на вищевикладене, висновки перевірки здійснені в межах діючого законодавства України, як наслідок, спірне повідомлення-рішення є правомірним (а.с. 33-45 т. 1, 89-92, 95-98 т. 2, 7-12 т. 4).

Ухвалою суду від 13 лютого 2023 року позовну заяву залишено без руху з наданням позивачу десятиденного строку на усунення недоліків позовної заяви (а.с. 19 т. 1).

Ухвалою суду від 6 березня 2023 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) (а.с. 30 т. 1).

20 березня 2023 року судом отримано від відповідача відзив на позов із додатками (а.с. 33-76 т. 1).

5 травня 2023 року судом отримано від позивача додаткові пояснення по справі із додатками (а.с. 78-250 т. 1, 1-88 т. 2).

11 травня 2023 року судом отримано від відповідача додаткові пояснення по справі із додатками (а.с. 89-105 т. 2).

12 травня 2023 року судом отримано від позивача відповідь на відзив із додатками (а.с. 106-249 т. 2, 1-222 т. 3).

Ухвалою суду від 22 травня 2023 року задоволено клопотання відповідача про розгляд справи у загальному позовному провадженні; вирішено розгляд справи здійснювати в порядку загального позовного провадження; призначено підготовче засідання у справі на 9 червня 2023 року о 12-30 год (а.с. 225 т. 3).

Ухвалою суду від 5 червня 2023 року вирішено проведення підготовчого засідання, яке призначене на 9 червня 2023 року о 12-30 год, здійснювати в режимі відеоконференції за участю представника позивача, адвоката Золотухіна Р.М. (а.с. 243 т. 3).

9 червня 2023 року у підготовчому судовому засіданні оголошено перерву до 11-00 год 27 червня 2023 року (а.с. 257-258 т. 3).

Ухвалою суду від 15 червня 2023 року вирішено проведення підготовчого засідання, яке призначене на 27 червня 2023 року, здійснювати в режимі відеоконференції за участю представника позивача, адвоката Золотухіна Р.М. (а.с. 4 т. 4).

16 червня 2023 року судом отримано від відповідача додаткові пояснення по справі із додатками (а.с. 7-19 т. 4).

Ухвалою суду від 19 червня 2023 року вирішено проведення підготовчого засідання, яке призначене на 27 червня 2023 року, здійснювати в режимі відеоконференції за участю представника відповідача (в порядку самопредставництва), Овсяникової Л.О. (а.с. 24 т. 4).

Ухвалою суду від 27 червня 2023 року закрито підготовче провадження у справі, призначено розгляд справи по суті у відкритому судовому засіданні на 21 липня 2023 року о 10-00 год (а.с. 29-30 т. 4).

Ухвалою суду від 19 липня 2023 року вирішено проведення судового засідання, яке призначене на 21 липня 2023 року, здійснювати в режимі відеоконференції за участю представника позивача, адвоката Золотухіна Р.М., та представника відповідача (в порядку самопредставництва) Овсяникової Л.О. (а.с. 34 т. 4).

21 липня 2023 року судом отримано від позивача додаткові пояснення по справі із додатками (а.с. 37-50 т. 4).

Протокольною ухвалою суду від 21 липня 2023 року оголошено перерву у розгляді справи до 14-00 год 27 липня 2023 року (а.с. 50-53 т. 4).

Ухвалою суду від 26 липня 2023 року вирішено проведення судового засідання, яке призначене на 27 липня 2023 року, здійснювати в режимі відеоконференції за участю представника позивача, адвоката Золотухіна Р.М., та представника відповідача (в порядку самопредставництва) Овсяникової Л.О. (а.с. 56 т. 4).

Ухвалою суду від 27 липня 2023 року відкладено розгляд справи до 12-00 год 4 серпня 2023 року; вирішено проведення судового засідання здійснювати в режимі відеоконференції за участю представника позивача, адвоката Золотухіна Р.М., та представника відповідача (в порядку самопредставництва) Овсяникової Л.О. (а.с. 69 т. 4).

3 серпня 2023 року судом отримано від позивача додаткові пояснення по справі із додатками (а.с. 74-91 т. 4).

4 серпня 2023 року представники сторін у судове засідання з`явились (в режимі відеоконференції).

Представник позивача в судовому засідання наполягав на задоволенні адміністративного позову з підстав, наведених у позовній заяві.

Представник (в порядку самопредставництва) відповідача у судовому засіданні проти задоволення позовних вимог позивача заперечувала з підстав, зазначених у відзиві на позов.

Заслухавши представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.

Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю «ДТЕК СХІДЕНЕРГО», код ЄДРПОУ 31831942, зареєстроване місцезнаходження: 85612, Донецька область, м. Курахове, вул. Енергетиків, 34, є юридичною особою, що вбачається з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, основний вид діяльності35.11 виробництво електроенергії; має відокремлені підрозділи: ВП «Курахівська електрична станція» (код ЄДРПОУ ВП 26160824, місцезнаходження: Донецька область, Мар`їнський район, м. Курахове, вул. Енергетиків, буд. 34); ВП «Луганська теплова електрична станція» (код ЄДРПОУ ВП 26174683, місцезнаходження: Луганська область, Новоайдарський район, м. Щастя, вул. Гагаріна, буд. 1 «О»); ВП «Зуївська теплова електрична станція» (код ЄДРПОУ ВП 26160818, місцезнаходження: Донецька область, м. Харцизьк, м. Зугрес, вул. 60 Років Жовтня, буд. 100); перебуває на обліку у відповідача та є платником ПДВ, індивідуальний податковий номер 352237475359 (а.с. 11-13 т. 1, 83-86 т. 4).

Відповідач, Східне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків, відокремлений підрозділ ДПС України, код ЄДРПОУ ВП 43968079, зареєстроване місцезнаходження: 49600, м. Дніпро, пр. Поля Олександра, 57, є суб`єктом владних повноважень та належним відповідачем у даній справі (а.с. 40, 47 т. 1, 95 т. 4).

Як встановлено судом, Товариством з обмеженою відповідальністю ДТЕК СХІДЕНЕРГО були подані до податкового органу:

28 березня 2022 року - податкова декларація з ПДВ за лютий 2022 року (зареєстрована за № 9044381627), в якій задекларовано податкові зобов`язання з ПДВ (рядок 9) на суму 235973089 грн, податковий кредит (рядок 17) 228894999 грн, позитивне значення між сумою податкового зобов`язання та сумою податкового кредиту (рядок 18) 7078090 грн; а також додатки до декларації, в тому числі Додаток 5 (розшифрування податкових зобов`язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів)(а.с. 92-103 т. 1, 125-142 т. 2);

20 квітня 2022 року - податкова декларація з ПДВ за березень 2022 р (зареєстрована за № 9047702324), в якій задекларовано податкові зобов`язання з ПДВ (рядок 9) на суму 94388 451 грн, податковий кредит (рядок 17) 92635 262 грн, позитивне значення між сумою податкового зобов`язання та сумою податкового кредиту (рядок 18) 1753 189 грн; а також додатки до декларації, в тому числі Додаток 5 (а.с. 140-151 т. 1, 198-207 т. 2);

15 травня 2022 року - податкова декларація з ПДВ за квітень 2022 року (зареєстрована за № 9053187404), в якій задекларовано податкові зобов`язання з ПДВ (рядок 9) на суму 116878263 грн, податковий кредит (рядок 17) 113602 191 грн, позитивне значення між сумою податкового зобов`язання та сумою податкового кредиту (рядок 18) 3276 072 грн; та додатки до декларації, в тому числі Додаток 5 (а.с. 175-182 т. 1, 246-249 т. 2, 1-8 т. 3);

23 червня 2022 року - податкова декларація з ПДВ за травень 2022 року (зареєстрована за № 9093702506), в якій задекларовано податкові зобов`язання з ПДВ (рядок 9) на суму 146052399 грн, податковий кредит (рядок 17) 99079 194 грн, позитивне значення між сумою податкового зобов`язання та сумою податкового кредиту (рядок 18) 46973205 грн; та додатки до декларації, в тому числі Додаток 5 (а.с. 195-200 т. 1, 104-105 т. 2, 26-34 т. 3).

Зазначені декларації були подані (в тому числі) стосовно господарських правовідносин між позивачем та його контрагентами (продавці/постачальники/виконавці) Комунальне підприємство «Жилбудсервіс» (код ЄДРПОУ 35629024), Товариство з обмеженою відповідальністю «Луганське енергетичне об`єднання» (код ЄДРПОУ 31443937), Публічне акціонерне товариство Транснаціональна фінансово-промислова нафтова компанія «Укртатнафта» (код ЄДРПОУ 00152307">00152307), Товариство з обмеженою відповідальністю «Снабторг Дніпро» (код ЄДРПОУ 43224552), Товариство з обмеженою відповідальністю «Меркуріко» (код ЄДРПОУ 44626888), Комунальне підприємство Максимільянівської сільської ради (код ЄДРПОУ 24451285), Приватне підприємство «Союзагросервіс-2007» (код ЄДРПОУ 24869547).

На підтвердження господарських операцій, що мали місце у лютому травні 2022 року між позивачем та вказаними суб`єктами господарської діяльності, суду надані копії наступних документів:

- договір № 6210-ВЭ-ЛуТЭС на надання послуг з захоронення твердих побутових відходів від 12 січня 2022 року, укладений між позивачем (в особі директора відокремленого підрозділу (ВП) «Луганська теплова електрична станція») (Замовник) та КП «Жилбудсервіс» (Виконавець) (а.с. 106-107 т. 1, 145-148 т. 2);

- комерційна пропозиція КП «Жилбудсервіс», виписка щодо реєстраційних даних КП «Жилбудсервіс» (а.с. 108-111 т. 1, 149-153 т. 2);

- акт взаємних розрахунків між позивачем та КП «Жилбудсервіс» за період з 1 лютого 2022 року по 31 березня 2023 року (а.с. 104 т. 1, 143 т. 2);

- платіжна інструкція № 2434568 від 17 лютого 2022 року (а.с. 105 т. 1, 144 т. 2);

- договір № 17фР-СЧ від 1 лютого 2019 року про надання послуг з компенсації перетікань реактивної електричної енергії, укладений між ТОВ «Луганське енергетичне об`єднання» (Власник мереж) та позивачем (в особі директора ВП «Луганська теплова електрична станція») (Споживач) з додатковими угодами та додатками (а.с. 114-129 т. 1, 157-179 т. 2);

- договір доручення № У-396-1-20/Л-52-1-20 від 10 липня 2020 року, укладений між ТОВ «Луганськобленерго» та ТОВ «Луганське енергетичне об`єднання» (а.с. 130-132 т. 1, 180-184 т. 2);

- виписка щодо реєстраційних даних ТОВ «Луганське енергетичне об`єднання» (а.с. 133-139 т. 1, 185-197 т. 2);

- акт 17ф/1/3 від 31 січня 2022 року про надання послуг із забезпечення перетікань реактивної електричної енергії за січень 2022 року (а.с. 113 т. 1, 156 т. 2);

- акт звірки взаємних розрахунків за період з 1 лютого 2022 року по 25 квітня 2023 року між позивачем та ТОВ «Луганське енергетичне об`єднання» (а.с. 111 т. 1, 154 т. 2);

- платіжні інструкції № 2410465 від 4 лютого 2022 року, № 2410466 від 4 лютого 2022 року (а.с. 112 т. 1, 155 т. 2);

- договір поставки нафтопродуктів № 49100386 (договір приєднання) від 3 березня 2022 року, складений Постачальником, Публічним акціонерним товариством «Транснаціональна фінансово-промислова нафтова компанія», інші сторона Покупець (особа, що приєдналась до договору), на поставку нафтопродуктів (опублікований на сайті http://www.ukrtatnafta.com (а.с. 165-168 т. 1, 231-236 т. 2);

- виписка щодо реєстраційних даних Публічного акціонерного товариства «Транснаціональна фінансово-промислова нафтова компанія» (а.с. 173-174 т. 1, 242-245 т. 2);

- заявка позивача від 4 березня 2022 року № 21/2-437 на приєднання до договору поставки нафтопродуктів № 49100386 (а.с. 164 т. 1, 230 т. 2);

- акт приймання-передачі нафтопродуктів від 10 березня 2022 року № 1/03 до договору про приєднання (а.с. 154 т. 1, 220 т. 2);

- акт № 1 від 10 березня 2022 року до договору про приєднання (а.с. 155 т. 1, 221 т. 2);

- акт № 1 від 10 березня 2022 року до договору про приєднання (а.с. 156 т. 1, 222 т. 2);

- рахунок на оплату № 1 від 3 березня 2022 року, рахунок-фактура № 5912 від 10 березня 2022 року, залізнична накладна від 15 березня 2022 року, паспорт якості № 80 від 8 березня 2022 року, прибутковий ордер № 5002420654 від 15 березня 2022 року (а.с. 158-163 т. 1, 224-229 т. 2);

- сертифікат якості від 21 жовтня 2021 року № UA.056.ІІ.00156-21 (а.с. 84 т. 4);

- платіжні інструкції № 2451729 від 10 березня 2022 року, № 2450713 від 7 березня 2022 року, № 2450714 від 7 березня 2022 року, № 76765 від 2 травня 2022 року (а.с. 153, 157 т. 1, 218-219, 223 т. 2);

- акт звірки взаємних розрахунків за період з 1 березня 2022 року по 27 квітня 2023 року між позивачем та ПАТ «Транснаціональна фінансово-промислова нафтова компанія «Укртатнафта» (а.с. 152 т. 1, 217 т. 2);

- договір поставки № 8496-ВЭ-КуТЭС від 23 травня 2022 року, укладений між позивачем (в особі директора ВП «Курахівська теплова електрична станція» (Покупець), та ТОВ «Меркуріко» (Постачальник) (а.с. 212-222 т. 1, 52-72 т. 3);

- виписка щодо реєстраційних даних ТОВ «Меркуріко» (а.с. 10-11 т. 1, 120-123 т. 3);

- рахунок на оплату № МР-0000021 від 26 травня 2022 року, видаткова накладна від 1 червня 2022 року № 3, прибутковий ордер № 5002484647 від 2 червня 2022 року, товарно-транспортна накладна № Р-003 від 1 червня 2022 року, сертифікат якості від 11 жовтня 2021 року № 1308/2021 (а.с. 224-228 т. 1, 88 т. 4);

- платіжні інструкції № 2484087 від 22 квітня 2022 року, № 2522105 від 27 травня 2022 року (а.с. 188 т. 1, 35 т. 3);

- договір поставки № 8497-ВЭ-КуТЭС від 26 травня 2022 року, укладений між позивачем (в особі директора ВП «Курахівська теплова електрична станція») (Покупець), та ТОВ «Меркуріко» (Постачальник) (а.с. 229-238 т. 1, 79-100 т. 3);

- специфікація до договору (а.с. 240 т. 1, 99-100 т. 3);

- виписка щодо реєстраційних даних ТОВ «Меркуріко» (а.с. 10-11 т. 1);

- видаткові накладні № 2 від 1 червня 2022 року, № 4 від 1 червня 2022 року, № 6 від 7 червня 2022 року, № 7 від 8 червня 2022 року, рахунки на оплату від 26 травня 2022 року № МР-0000021, від 31 травня 2022 року № МР-0000020, від 31 травня 2022 року № МР-0000022, від 7 червня 2022 року № МР-0000026, від 8 червня 2022 року № МР-0000027, товарно-транспортні накладні № Р003 від 1 червня 2022 року, № Р002 від 1 червня 2022 року, № Р004 від 1 червня 2022 року, № Р006 від 7 червня 2022 року, № Р007 від 8 червня 2022 року, сертифікат якості № 1308/2021 від жовтня 2021 року, посвідчення якості № 7/27 від 2 грудня 2021 року, № 4/21 від 3 квітня 2022 року, № 7/34 від 10 грудня 2021 року, прибуткові ордери № 5002484647 від 2 червня 2022 року, № 5002493952 від 2 червня 2022 року, № 5002493951 від 2 червня 2022 року, № 5002493953 від 8 червня 2022 року, № 5002493954 від 8 червня 2022 року (а.с. 241-250 т. 1, 1-9 т. 2, 75-78, 101-119 т. 3);

- платіжні інструкції № 2532229 від 31 травня 2022 року, № 2532228 від 31 травня 2022 року, № 2522105 від 27 травня 2022 року (а.с. 201 т. 1, 36 т. 3);

- виписка щодо реєстраційних даних КП Максимільянівської сільської ради (а.с. 26-27 т. 2, 140-143 т. 3);

- рахунки на оплату від 28 квітня 2022 року № 19, від 9 травня 2022 року № 20, виписані КП Максимільянівської сільської ради (а.с. 17, 22 т. 2, 131, 136 т. 3);

- видаткові накладні № 16 від 3 травня 2022 року, № 17 від 16 травня 2022 року (а.с. 16, 21 т. 2, 130, 135 т. 3);

- ТТН від 3 травня 2022 року № 0777, від 16 травня 2022 року № 0777/1 (а.с. 18-19, 23-24 т. 2, 132-133, 137-138 т. 3);

- прибуткові ордери № 5002469885 від 3 травня 2022 року, № 50022469886 від 16 травня 2022 року (а.с. 20, 25 т. 2, 134, 139 т. 3);

- платіжні інструкції № 2510102 від 12 травня 2022 року, № 2499101 від 2 травня 2022 року (а.с. 124 т. 3);

- договір поставки № 8493-ВЭ-КуТЭС від 18 травня 2022 року, укладений між позивачем (в особі директора ВП «Курахівська теплова електрична станція») (Покупець), та ПП «Союзагросервіс-2007» (Постачальник) (а.с. 42-51 т. 2, 160-178 т. 3);

- специфікація № 1 до договору (а.с. 53 т. 2, 180-181 т. 3);

- виписка щодо реєстраційних даних ПП «Союзагросервіс-2007» (а.с. 54-55 т. 2, 182-185 т. 3);

- рахунки-фактури від 4 травня 2022 року № СФ-000266, від 11 травня 2022 року № СФ-000269, виписані ПП «Союзагросервіс-2007» (а.с. 32, 38 т. 2, 149, 156 т. 3);

- видаткові накладні № РН-0000235 від 10 травня 2022 року, № РН-0000238 від 30 травня 2022 року (а.с. 31, 37 т. 2, 148, 155 т. 3);

- експрес-накладна Нова пошта 59000824754084 від 30 травня 2022 року (а.с. 157 т. 3);

- довідки щодо сертифікації продукції № 4 від 10 травня 2022 року, № 5 від 30 травня 2022 року (а.с. 33, 40 т. 2, 150, 158 т. 3);

- прибуткові ордери № 5002476050 від 27 травня 2022 року, № 5002489067 від 2 червня 2022 року (а.с. 34, 41 т. 2, 151, 159 т. 3);

- платіжні інструкції № 2513740 від 17 травня 2022 року, № 2506588 від 6 травня 2022 року, № 2522105 від 27 травня 2022 року (а.с. 28 т. 2, 144 т. 3);

- виписка щодо реєстраційних даних ТОВ «Снабторг Дніпро» (а.с. 22-25 т. 3);

- платіжна інструкція № 2484087 від 22 квітня 2022 року (а.с. 188 т. 1, 17 т. 3);

- рахунок-фактура № СД-0000248 від 19 квітня 2022 року та лист ТОВ «Снабторг Дніпро» від 20 квітня 2022 року (а.с. 189 т. 1, 18 т. 3, 89 т. 4);

- видаткова накладна № СД-0000150 від 20 квітня 2022 року та лист ТОВ «Снабторг Дніпро» від 20 квітня 2022 року (а.с. 190 т. 1, 19 т. 3, 89 т. 4);

- довідка щодо сертифікації продукції (а.с. 191 т. 1, 20 т. 3);

- прибутковий ордер № 5002451462 від 28 квітня 2022 року (а.с. 192 т. 1, 21 т. 3).

Суд зазначає, що правомірність декларування позивачем у березні, квітні, травні та червні 2022 року податкового кредиту у деклараціях з ПДВ від 28 березня 2022 року за лютий 2022 року № 9044381627, від 20 квітня 2022 року за березень 2022 року № 9047702324, від 15 травня 2022 року за квітень 2022 року № 9053187404 та від 23 червня 2022 року за травень 2022 року № 9093702506 (в тому числі по операціях із зазначеними вище контрагентами) не є спірною в межах цієї справи.

У період з 14 вересня 2022 року по 20 вересня 2022 року заступником начальника відділу податкового супроводження підприємств паливно-енергетичного комплексу управління податкового адміністрування підприємств з виробництва та обігу підакцизних товарів транспортної галузі та ПЕК Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків Михайленко В.В. підставі пп. 19-1.1.46 пп. 19-1.1.2 п. 19.1-1 ст. 19, пп. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20, пп. 75.1.1 п. 75.1 ст. 75, ст. 76, п. 200.10 ст. 200 Податкового кодексу країни було проведено камеральну перевірку податкових декларацій з ПДВ ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» за лютий 2022 року № 9044381627 від 28 березня 2022 року, за березень 2022 року № 9047702324 від 20 квітня 2022 року, за квітень 2022 року № 9053187404 від 18 травня 2022 року та за травень 2022 року № 9093702506 від 23 червня 2022 року, наданих до податкового органу засобами телекомунікаційного зв`язку; Інформаційної бази даних ДПС України ІС «Податковий блок»; даних Єдиного реєстру податкових накладних (а.с. 48-49 т. 1).

За наслідком проведення перевірки було складено акт від 20 вересня 2022 року № 300/32-00-04-04-01-24-31831942, в якому зазначено, що під час перевірки встановлені порушення позивачем п. 201.10 ст. 201, п. 200.4 ст. 200, п. 198.6 ст. 198 та пп. 69.1, пп. 69.1-1 п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України (зі змінами та доповненнями), а саме: встановлено заниження позивачем ПДВ за лютий-травень 2022 року на загальну суму 1512865,00 грн, в т.ч.: за лютий 2022 року у розмірі 1824,00 грн; за березень 2022 року у розмірі 1157763,00 грн; за квітень 2022 року у розмірі 152652,00 грн; за травень 2022 року у розмірі 200626,00 грн, в тому числі у зв`язку із включенням позивачем до податкового кредиту сум ПДВ:

1) по незареєстрованим в ЄРПН податковим накладним за лютий травень:

- за лютий:

по продавцю/постачальнику КП «Жилбудсервіс», код ЄДРПОУ 35629024 у сумі 968,63 грн;

по продавцю/постачальнику ТОВ «Луганське енергетичне об`єднання», код ЄДРПОУ 31443937 у сумі 855,77 грн;

- за березень:

по продавцю/постачальнику ПАТ Транснаціональна фінансово-промислова нафтова компанія «Укртатнафта», код ЄДРПОУ 152307, - у сумі 602 450,16 грн;

- за квітень:

по продавцю/постачальнику ТОВ «Снабторг Дніпро», код ЄДРПОУ 43224552, - у сумі 1048,00 грн;

- за травень:

по продавцю/постачальнику ТОВ «Меркуріко», код ЄДРПОУ 44626888, - у сумі 160928,75 грн;

2) по податковим накладним, зареєстрованим в ЄРПН із порушенням строків, передбачених пп. 69.1 п. 69 підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу України:

- за травень:

по продавцю/постачальнику Комунальне підприємство Максимільянівської сільської ради, ІНП 244512805380, по податковим накладним: № 1 від 2 травня 2022 року на суму ПДВ 2000,00 грн (зареєстрована 18 липня 2022 року), № 2 від 12 травня 2022 року на суму ПДВ 2000,00 грн (зареєстрована 18 липня 2022 року);

по продавцю/постачальнику Приватне підприємство «Союзагросервіс-2007», ІПН 348694408286, по податковим накладним: № 1 від 6 травня 2022 року на суму ПДВ 2039,98 грн (зареєстрована 21 липня 2022 року), № 3 від 17 травня 2022 року на суму ПДВ 5 199,20 грн (зареєстрована 21 липня 2022 року) (а.с. 48-58 т. 1).

Вказаний Акт було отримано позивачем (за його поясненням) 29 вересня 2022 року (зв.бік а.с. 1 т. 2).

22 вересня 2022 року позивачем були подані контролюючому органу уточнюючі розрахунки податкових зобов`язань з ПДВ у зв`язку із виправленням самостійно виправлених помилок за березень 2022 року (№ 9190120079) та квітень 2022 року (№ 9190118614) (а.с. 183-187 т. 1, 208-216 т. 2, 9-16 т. 3).

Згідно уточнюючого розрахунку за березень 2022 року:

Податковий кредит (розділ ІІ):

- рядок 10.1, код додатку Д1, операції за основною ставкою, колонка А, показник, який уточнюється: 462798008, уточнений показник: 462 6739032; різниця: - 124976;

- рядок 10.1, код додатку Д1, операції за основною ставкою, колонка Б, показник, який уточнюється: 92559 602, уточнений показник: 92534607; різниця: - 24 995;

- рядок 10.2, код додатку Д1, операції зі ставкою 7%, колонка А, показник, який уточнюється: - , уточнений показник: 140 160; різниця: 140160;

- рядок 10.2, код додатку Д1, операції зі ставкою 7%, колонка Б, показник, який уточнюється: - , уточнений показник: 9811; різниця: 9811;

- рядок 10.4, код додатку Д1, операції з нульовою ставкою, колонка А; показник, який уточнюється: 19 600, уточнений показник: 19600;

- рядок 17, усього за розділом ІІ, колонка Б: показник, який уточнюється 92559602, уточнений показник: 92544418; різниця: - 15184;

Згідно додатку 1 до уточнюючого розрахунку:

Розділ ІІ Податковий кредит, табл. 2.1, Відомості про операції з придбання в ПДВ, які підлягають оподаткуванню за основною ставкою та ставками 7% і 14%:

- постачальник ІПН 243160705674 (ТОВ «Параллель-М ЛТД»); податкова накладна за березень 2022 року, обсяг постачання без ПДВ: - 250000; ПДВ: - 50000;

- постачальник ІПН 243160705674; податкова накладна за березень 2022 року, обсяг постачання без ПДВ: 265184,10; ПДВ: 25004,77, ставка 7%: 9811,22;

Всього за звітний період: обсяг постачання без ПДВ: 15 184; основна ставка: - 24995, ставка 7%: 9811 (а.с. 147-151 т. 1, 208-216 т. 2).

Згідно уточнюючого розрахунку за квітень 2022 року:

Податковий кредит (розділ ІІ):

- рядок 10.1, код додатку Д1, операції за основною ставкою, колонка А, показник, який уточнюється: 567901 846, уточнений показник: 567893 549; різниця: - 8 297;

- рядок 10.1, код додатку Д1, операції за основною ставкою, колонка Б, показник, який уточнюється: 113580 369, уточнений показник: 113578 710; різниця: - 1659;

- рядок 10.2, код додатку Д1, операції зі ставкою 7%, колонка А, показник, який уточнюється: 1 640, уточнений показник: 1 640;

- рядок 10.2, код додатку Д1, операції зі ставкою 7%, колонка Б, показник, який уточнюється: 115 , уточнений показник: 115;

- рядок 10.4, код додатку Д1, операції з нульовою ставкою, колонка А; показник, який уточнюється: 251, уточнений показник: 251;

- рядок 17, усього за розділом ІІ, колонка Б: показник, який уточнюється 113580 484, уточнений показник: 113578 825; різниця: - 1 659;

Згідно додатку 1 до уточнюючого розрахунку:

Розділ ІІ Податковий кредит, табл. 2.1, Відомості про операції з придбання в ПДВ, які підлягають оподаткуванню за основною ставкою та ставками 7% і 14%:

- постачальник ІПН 393769304633 (ТОВ «Аріал Альянс»); податкова накладна за квітень2022 року, обсяг постачання без ПДВ: - 8256,68; ПДВ: - 1659,34;

Всього за звітний період: обсяг постачання без ПДВ: - 8297; основна ставка: - 1659 (а.с. 9-15 т. 3).

11 жовтня 2022 року позивачем відповідачеві направлені заперечення на акт перевірки від 20 вересня 2022 року, в яких зазначено про правомірність включення до податкового кредиту у деклараціях за лютий травень 2022року сум ПДВ у визначеному розмірі (а.с. 59-61 т. 1 т. 1).

Листом від 20 жовтня 2022 (вих. № 3315/6/32-00-04-04-01-02) Східне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків за наслідком розгляду заперечень позивача повідомила, що висновки перевірки є правомірними та здійснені в межах діючого законодавства України (а.с. 62-65 т. 1).

25 жовтня 2022 року на підставі висновків, викладених у акті перевірки, відповідачем було прийняте податкове повідомлення-рішення № 285/32-00-24-04-01-31831942, яким позивачу збільшено суму грошового зобов`язання за платежем ПДВ (код платежу 30 14060100) на суму 1891081,30 грн, в т.ч. за податковими та/або іншими зобов`язаннями 1512865,00 грн та за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) 378216,30 грн (зв. бік а.с. 2, 34 т. 1).

Зазначене рішення за поясненням позивача було отримано товариством 3 листопада 2022 року (зв.бік а.с. 1 т. 1).

12 листопада 2022 року позивач подав скаргу до Державної податкової служби України на податкове повідомлення-рішення від 25 жовтня 2022 року № 285/32-00-24-04-01-31831942 (зв.бік а.с. 2, 34 т. 1).

За результатами розгляду скарги позивача 5 січня 2023 року ДПС України прийняла рішення № 34/8 (вих. № 420/6/99-00-06-01-02-06), яким частково задовольнила скаргу позивача та скасувала повідомлення-рішення від 25 жовтня 2022 року № 285/32-00-24-04-01-31831942 в частині нарахування позивачу ПДВ та сум штрафних санкцій: за грошовим зобов`язанням з ПДВ 735374,00 грн, за штрафними санкціями 183843,50 грн (яке було нараховано контролюючим органом стосовно операцій позивача із контрагентами ТОВ «Паралель-М ЛТД», ТОВ «АРІАЛ АЛЬЯНС», які у період з 31 березня 2022 року по 31 травня 2022 року подали на реєстрацію в ЄРПН відповідні податкові накладні).

В іншій частині повідомлення-рішення від 25 жовтня 2022 року № 285/32-00-24-04-01-31831942 (в частині нарахування податкового зобов`язання з ПДВ на суму 777491,00 грн та штрафним санкціям в цій частині на суму 194372,80 грн) ДПС України залишила без змін (а.с. 74-76 т. 1).

10 січня 2023 року відповідачем на підставі акту перевірки № 300/32-00-04-04-01-24-31831942 від 20 вересня 2022 року з урахуванням рішення ДПС України про результати розгляду скарги від 5 січня 2023 року № 420/6/99-00-06-01-02-06 було прийнято податкове повідомлення-рішення № 000/11/0401 (форма «Р»), яким за порушення позивачем п. 201.10 ст. 201, п. 200.4 ст. 200, п. 198.6 ст. 198 та пп. 69.1, пп. 69.1-1 п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України, а саме за неправомірне включення до складу податкового кредиту суми ПДВ по податкових накладних, зареєстрованих із порушенням строку реєстрації, із посиланням на приписи пп. 54.3.2 п. 54.3 ст. 54, п. 58.1 ст. 58, п. 123.2 ст. 123 Податкового кодексу України, позивачу збільшено суму грошового зобов`язання за платежем ПДВ із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) (код платежу 30 14060100) на загальну суму 971863,29 грн, в т.ч. основний платіж 777491,00 грн, штрафна санкція 194372,80 грн (а.с. 8, 67-68 т. 1).

Зазначене рішення разом із розрахунком суми нарахованого зобов`язання та штрафної санкції було направлено позивачу поштою та отримано останнім 19 січня 2023 року (а.с. 9-10, 70-71 т. 1).

Також в матеріалах справи наявні копії наступних документів:

- лист ПАТ «Транснаціональна фінансово-промислова нафтова компанія «Укртатнафта», адресований контрагентам товариства, від 14 липня 2022 року (вих. № 79/342), в якому зазначено, що внаслідок неодноразових ракетних обстрілів підприємства ПАТ «Укртатнафта» повідомляє про неможливість своєчасного виконання таких податкових обов`язків, як реєстрація податкових та акцизних накладних у відповідних реєстрах. Всі податкові та акцизні накладні будуть зареєстровані ПАТ «Укртатнафта» протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні згідно законодавства. Також у листі зазначено, що інформаційним листом ДПС України № 3/2022 від 21 червня 2022 року підтвердило право формування податкового кредиту за лютий-травень на підставі первинних документів за відсутності зареєстрованих податкових накладних. Згідно п. 11 зазначеного листа коригувати (зменшувати) податковий кредит, який сформований на підставі первинних документів та який станом на 15 липня 2022 року не підтверджений зареєстрованими податковими накладними в ЄРПН у зв`язку з тим, що постачальник не має можливості виконані свій податковий обов`язок щодо реєстрації ПН/РК в ЄРПН, не потрібно (а.с. 169 т. 1, 237 т. 2);

- лист ПАТ «Укртатнафта», адресований контрагентам, від 28 вересня 2022 року (вих. № 38/10-2567), в якому повідомлено про подання товариством до податкового органу заяви про неможливість виконання податкових обов`язків з реєстрації податкових та акцизних накладних та про повідомлення контрагентів про рішення податкового органу, прийняте за наслідком розгляду даної заяви (а.с. 170 т. 1, 238 т. 2);

- лист ПАТ «Укртатнафта», адресований контрагентам, від 3 листопада 2022 року (вих. № 14/02-250/1), в якому зазначено про триваючу неможливість оформлення товариством податкових та акцизних накладних при відвантаженні пального до закінчення воєнного стану. Також зазначено, що Рішенням Центрального міжрегіонального управління ДПС по роботі великими платниками податків від 28 жовтня 2022 року № 788/Ж10/31/00-04-01-01 встановлена неможливість своєчасного виконання ПАТ «Укртатнафта» податкових зобов`язань, в тому числі реєстрацію податкових накладних та розрахунків коригування. Вказано, що відповідно до пп. 69.1 п. 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України реєстрація податкових та акцизних накладних буде проведена ПАТ «Укртатнафта» протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні. До заяви додано копію рішення, підписаного заступником начальника ЦМУ ДПС по роботі з ВПП, від 28 жовтня 2022 року № 788/Ж10/31-00-04-01-01, про: неможливість своєчасного виконання платником податків (ПАТ «Транснаціональна фінансово-промислова нафтова компанія «Укртатнафта») податкового обов`язку, зокрема, щодо подання податкової звітності, реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування, реєстрації акцизних накладних (а.с. 171-172 т. 1, 239-241 т. 2);

- податкова накладна № 1 від 2 травня 2022 року, складена КП Максимильянівської сільської ради (постачальник/продавець), яка зареєстрована в ЄРПН 18 липня 2022 року (ПДВ 2000,00 грн) (а.с. 125-127 т. 3);

- податкова накладна № 2 від 12 травня 2022 року, складена КП Максимильянівської сільської ради (постачальник/продавець), яка зареєстрована в ЄРПН 18 липня 2022 року (ПДВ 2000,00 грн) (а.с. 125, 128-129 т. 3);

- податкова накладна № 1 від 6 травня 2022 року, складена ПП «Союзагросервіс-2007», яка зареєстрована в ЄРПН 28 липня 2022 року (ПДВ 2039,98 грн) (а.с. 145-147 т. 3);

- податкова накладна № 3 від 17 травня 2022 року, складена ПП «Союзагросервіс-2007», яка зареєстрована в ЄРПН 28 липня 2022 року (ПДВ 5 199,20 грн) (а.с. 152-154 т. 3);

- податкова накладна № 3 від 27 травня 2022 року, складена ТОВ «Меркуріко», яка зареєстрована в ЄРПН 30 вересня 2022 року (ПДВ 11040,00 грн) (а.с. 204 т. 1, 94, 100 т. 2, 40-43 т. 3);

- податкова накладна № 5 від 31 травня 2022 року, складена ТОВ «Меркуріко», яка зареєстрована в ЄРПН 30 вересня 2022 року (ПДВ 72888,75 грн) (а.с. 207 т. 1, 99, 102 т. 2, 44-47 т. 3);

- податкова накладна № 6 від 31 травня 2022 року, складена ТОВ «Меркуріко», яка зареєстрована в ЄРПН 3 жовтня 2022 року (ПДВ 77000,00 грн) (а.с. 209 т. 1, 101, 103, т. 2, 48-51 т. 3);

Будучи не згодним із податковим повідомленням-рішенням № 000/11/0401 від 10 січня 2023 року позивач 6 лютого 2023 року звернувся до суду із даним позовом.

Суд вважає за необхідне зазначити, що у зв`язку із військовою агресією російської федерації проти України Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022«Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-IX«Про затвердження Указу Президента України«Про введення воєнного стану в Україні», в Україні введено воєнний стан із 5 год 30 хв 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.

Указами Президента України від 14 березня 2022 року № 133/2022, від 18 квітня 2022 року № 259/2022«Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», від 22 квітня 2022 року № 259/2022, від 17 травня 2022 року № 341/2022, від 12 серпня 2022 № 573/2022, від 7 листопада 2022 року № 757/2022, від 6 лютого 2023 року № 58/2023, від 1 травня 2023 року № 254/2023, затверджених Законами України «Про продовження дії воєнного стану в Україні» від 15 березня 2022 № 2119, від 21 квітня 2022 року № 2212, від 22 травня 2022 року № 2263, від 15 серпня 2022 року № 2500-IX, від 16 листопада 2022 року № 2738-IX, від 7 лютого 2023 року № 2915-IX (відповідно), строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 5 год 30 хв 26 березня 2022 року строком на 30 діб, з 5 год 30 хв 25 квітня 2022 року строком на 30 діб, з 5 год 30 хв 25 травня 2022 року строком на 90 діб, з 5 год 30 хв 23 серпня 2022 року строком на 90 діб, з 5 год 30 хв 21 листопада 2022 року строком на 90 діб, від 2 травня 2023 року № 3057-ІХ з 5 год 30 хв 20 травня 2023 року строком на 90 діб.

Станом на час розгляду даної справи в Україні продовжує діяти воєнний стан.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступного.

Відповідно дост. 2 Кодексу адміністративного судочинства України(далі -КАС України) завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку у тому числі органів державної влади. У справах щодо оскарження рішень суди перевіряють чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 19 Конституції Українивстановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта Законами України.

Відповідно дост. 1 Податкового кодексу України(далі - Податковий кодекс) (в редакції, чинній станом на час виникнення спірних правовідносин) відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства, регулюються нормами цьогокодексу.

Згідно із п.41.5 ст. 41 Податкового кодексуповноваження і функції контролюючих органів визначаються цимКодексом, Митним кодексом Українита законами України.

Відповідно до пп.20.1.3,20.1.4 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексуконтролюючі органи […] мають право: […] проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків […].

Згідно із п.75.1 ст. 75 Податкового кодексуконтролюючі органи мають право проводити камеральні, […] перевірки. Камеральні […] перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, […].

Відповідно до пп. 75.1.1 п. 75.1 ст. 75 Податкового кодексу камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків та даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість (даних центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, даних Єдиного реєстру податкових накладних та даних митних декларацій), а також даних Єдиного реєстру акцизних накладних та даних системи електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового, даних СОД РРО.

Предметом камеральної перевірки також можуть бути: 1) своєчасність подання податкових декларацій (розрахунків); 2) своєчасність реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, акцизних накладних та/або розрахунків коригування до акцизних накладних у Єдиному реєстрі акцизних накладних, виправлення помилок у податкових накладних; […].

Згідно із п. 76.1 ст. 76 Податкового кодексу камеральна перевірка проводиться посадовими особами контролюючого органу без будь-якого спеціального рішення керівника […] такого органу або направлення на її проведення. Камеральній перевірці підлягає вся податкова звітність суцільним порядком. Згода платника податків на перевірку та його присутність під час проведення камеральної перевірки не обов`язкова.

Відповідно до п. 76.3 ст. 76 Податкового кодексу камеральна перевіркаподаткової деклараціїабо уточнюючого розрахунку може бути проведена лише протягом 30 календарних днів, що настають за останнім днем граничного строку їх подання, а якщо такі документи були надані пізніше, - за днем їх фактичного подання. […].

Згідно із п. 200.10 ст. 200 Податкового кодексу у строк, передбаченийабз. 1 п. 76.3 ст. 76 цього Кодексу, контролюючий орган проводить камеральну перевірку данихподаткової деклараціїабо уточнюючих розрахунків (в разі їх подання).

Відповідно до п. 69.2 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу (в редакції, чинній з 27 травня 2022 року) податкові перевірки не розпочинаються, а розпочаті перевірки зупиняються, крім: а) камеральних перевірок; […]. Камеральні перевірки податкових декларацій з податку на додану вартість та уточнюючих розрахунків до них за звітні податкові періоди: лютий, березень, квітень, травень 2022 рокурозпочинаються на наступний день після 20 липня 2022 року та завершуються не пізніше 20 вересня 2022 р […].

Враховуючи наведені нормативно-правові приписи, суд висновує, що камеральна перевірка податкових декларацій позивача з ПДВ за лютий травень 2022 року проведена відповідачем із дотриманням порядку, встановленного для її проведення.

Пунктом 198.1 ст. 198 Податкового кодексу передбачено, що до податкового кредиту відносяться суми податку, сплачені/нараховані у разі здійснення операцій з: а) придбання або виготовлення товарів та послуг; […].

Згідно із п. 198.2 ст. 198 Податкового кодексу датою віднесення сум податку до податкового кредиту вважається дата тієї події, що відбулася раніше: дата списання коштів з рахунку платника податку в банку/небанківському надавачу платіжних послуг на оплату товарів/послуг, а в разі постачання товарів/послуг, оплата яких здійснюється електронними грошима, - дата списання електронних грошей платника податків як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, на електронний гаманець постачальника; дата отримання платником податку товарів/послуг […].

При цьому відповідно до п. 198.3 ст. 198 Податкового кодексу не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв`язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені зареєстрованими в ЄРПН податковими накладними / розрахунками коригування до таких податкових накладних чи не підтверджені митними деклараціями (тимчасовими, додатковими та іншими видами митних декларацій, за якими сплачуються суми податку до бюджету при ввезенні товарів на митну територію України), іншими документами, передбаченими п. 201.11 ст. 201 цього Кодексу. У разі коли на момент перевірки платника податку контролюючим органом суми податку, попередньо включені до складу податкового кредиту, залишаються не підтвердженими зазначеними у абзаці першому цього пункту документами, платник податку несе відповідальність відповідно до цього Кодексу. Суми податку, сплачені (нараховані) у зв`язку з придбанням товарів/послуг, зазначені в податкових накладних/розрахунках коригування до таких податкових накладних, зареєстрованих в ЄРПН з порушенням строку реєстрації, включаються до податкового кредиту за звітний податковий період, в якому зареєстровано податкові накладні/розрахунки коригування до таких податкових накладних в ЄРПН, але не пізніше ніж через 365 календарних днів з дати складення податкових накладних/розрахунків коригування до таких податкових накладних.

Відповідно до п. 201.1 ст. 201 Податкового кодексу на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в ЄРПН у встановлений цим Кодексом термін.

Згідно із п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податкупродавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в ЄРПН та надати покупцю за його вимогою. Податкова накладна, складена та зареєстрована в ЄРПН платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту. […]

Також зазначеним пунктом передбачено, що реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у ЄРПН повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків: для податкових накладних /розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені; для податкових накладних /розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені; для зведених податкових накладних та/або розрахунків коригування до таких зведених податкових накладних, складених за операціями, визначеними п. 198.5 ст. 198 та п. 199.1 ст. 199 цього Кодексу, - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем місяця, в якому вони складені; для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 15 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем) […]. Відсутність факту реєстрації платником податку - продавцем товарів/послуг податкових накладних в ЄРПН не дає права покупцю на включення сум податку на додану вартість до податкового кредиту та не звільняє продавця від обов`язку включення суми податку на додану вартість, вказаної в податковій накладній, до суми податкових зобов`язань за відповідний звітний період.

Разом із цим Законом України від 3 березня 2022 року № 2118-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо особливостей оподаткування та подання звітності у період дії воєнного стану», який набрав чинності 7 березня 2022 року, внесено зміни до Податкового кодексу, зокрема: підрозділ 10 розділу ХХ «Перехідні положення» кодексу доповнено пунктом 69, згідно із яким тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у цьому пункті (абз. 1).

Підпунктом 69.1 п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ передбачено, що у випадку відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов`язок щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої п. 46.2 ст. 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, […] платники податків звільняються від передбаченої цим Кодексом відповідальності з обов`язковим виконанням таких обов`язків протягом трьох місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.

Законом України від 15 березня 2022 року № 2120-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану», який набрав чинності 17 березня 2022 року, підрозділ 2 «Особливості справляння податку на додану вартість» розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу був доповнений пунктом 32-2, згідно із яким тимчасово, на період дії правового режиму воєнного стану, платники податку за операціями з придбання товарів/послуг, за якими в ЄРПН постачальниками не зареєстровано податкові накладні та/або розрахунки коригування до них, включають до складу податкового кредиту звітного періоду суми податку на додану вартість, сплачені (нараховані) у складі вартості придбаних товарів/послуг, на підставі наявних у платника первинних (розрахункових) документів, складених (отриманих) платником податку за операціями з придбання товарів/послуг відповідно до Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні». Протягом шести місяців після припинення або скасування дії воєнного стану платники зобов`язані забезпечити реєстрацію в ЄРПН накладних всіх податкових накладних та розрахунків коригування, реєстрація яких відстрочена на період дії воєнного стану, а податковий кредит, задекларований платниками під час дії воєнного стану на підставі наявних у платника первинних (розрахункових) документів, підлягає обов`язковому уточненню (приведенню у відповідність) з урахуванням даних податкових накладних та розрахунків коригування, зареєстрованих у ЄРПН.

Законом України від 12 травня 2022 року № 2260-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану» (далі- Закон № 2260-ІХ), який набрав чинності 27 травня 2022 року, внесені зміни до розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу, зокрема, п. 32-2 підрозділу 2 викладено в редакції, згідно із якою тимчасово, за податкові періоди лютий, березень, квітень, травень 2022 року за операціями з придбання товарів/послуг, за якими в ЄРПН постачальниками не зареєстровано податкові накладні та/або розрахунки коригування до них, платники податку: включають до складу податкового кредиту звітного (податкового) періоду суми податку на додану вартість, сплачені (нараховані) у складі вартості придбаних товарів/послуг, на підставі наявних у платника первинних (розрахункових) документів, складених (отриманих) платником податку за операціями з придбання товарів/послуг відповідно до Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні»; отримувачі послуг, що постачаються нерезидентами, місце постачання яких розташоване на митній території України, у разі нарахування таким отримувачем послуг податку на додану вартість у складі податкових зобов`язань, визначених у податковій декларації за відповідний звітний (податковий) період, такі платники податку мають право на віднесення таких сум податку до податкового кредиту відповідного звітного (податкового) періоду, на підставі наявних у платника первинних (розрахункових) документів, складених (отриманих) платником податку за операціями з придбання послуг, відповідно до Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні».

Також Законом № 2260-ІХ викладені в новій редакції абз. 1 п. 69 та п. 69.1 п. 69 підрозділу 10, згідно із якою тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 2102-ІХ, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у цьому пункті» (абз. 1 п. 69).

Підпункт 69.1 п. 69: У разі відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов`язок щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої п. 46.2 ст. 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, […] платники податків звільняються від передбаченої цим Кодексом відповідальності з обов`язковим виконанням таких обов`язків протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні (абз. 1).

У разі відсутності можливості у платника податків щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу своєчасно виконати свій податковий обов`язок щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої п. 46.2 ст. 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, […] такий платник податків звільняється від відповідальності, визначеної цим Кодексом, у межах діяльності, що провадиться через такі філії, представництва, відокремлені чи інші структурні підрозділи, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України (абз. 2).

Платники податків, які мають можливість своєчасно виконувати податкові обов`язки щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої п. 46.2 ст. 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових накладних, розрахунків коригування, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов`язків, граничний термін виконання яких припадає на період починаючи з 24 лютого 2022 року до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану» за умови реєстрації такими платниками податкових накладних та розрахунків коригування в ЄРПН до 15 липня 2022 року, подання податкової звітності до 20 липня 2022 року та сплати податків та зборів у строк не пізніше 31 липня 2022 року (абз. 3).

Платники податків, у тому числі щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу, у яких відновилася можливість виконувати свої податкові обов`язки, граничний термін виконання яких припадає на період починаючи з 24 лютого 2022 року до дня відновлення можливості платника податків, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов`язків, передбачених цим Кодексом, за умови виконання ними таких податкових обов`язків, щодо реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в ЄРПН, подання звітності, сплати податків і зборів, протягом 60 календарних днів з першого дня місяця, наступного за місяцем відновлення таких можливостей платників податків (абз. 4).

Платники єдиного податку третьої групи, які використовують особливості оподаткування єдиним податком за ставкою 2 відсотки, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання податкових обов`язків, граничний термін виконання яких припадає на період починаючи з 24 лютого 2022 року до дня переходу таких платників на застосування особливостей оподаткування єдиним податком третьої групи за ставкою 2 відсотки за умови виконання ними таких податкових обов`язків, щодо реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, подання звітності, сплати податків і зборів, протягом 60 календарних днів з дня переходу на систему оподаткування, на якій такі платники податку перебували до обрання особливостей оподаткування єдиним податком за ставкою 2 відсотки (абз. 5).

У разі самостійного виправлення платником податків у податкових періодах до 25 липня 2022 року, з дотриманням порядку, вимог та обмежень, визначених статтею 50 цього Кодексу, помилок, що призвели до заниження податкового зобов`язання у звітних (податкових) періодах, що припадають на період дії воєнного стану, такі платники звільняються від нарахування та сплати штрафних санкцій, передбачених пунктом 50.1 статті 50 цього Кодексу, та пені (абз. 6).

Платники податку на додану вартість, тимчасово, до припинення або скасування воєнного стану, не мають права на подання уточнюючих розрахунків до податкових декларацій, передбаченого пунктом 50.1 статті 50 цього Кодексу, за звітні (податкові) періоди до лютого 2022 року із показниками на зменшення податкових зобов`язань та/або декларування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість (абз. 7).

Порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов`язків, визначених у цьому підпункті, та перелік документів на підтвердження затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику (абз. 8).

Також п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ доповнено підпунктом 69.1-1 наступного змісту: Платники податку на додану вартість зобов`язані забезпечити у строки, встановлені підпунктом 69.1 цього пункту, реєстрацію податкових накладних та розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, граничний термін реєстрації яких припадає на періоди, зазначені у підпункті 69.1 цього пункту, та уточнити (привести у відповідність) податковий кредит, задекларований платниками на підставі наявних у платника первинних (розрахункових) документів, з урахуванням даних податкових накладних та/або розрахунків коригування, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних».

29 липня 2022 року Міністерством фінансів України прийнято наказ № 225 «Про затвердження Порядку підтвердження можливості чи неможливості виконанням платником податків обов`язків, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України, та переліків документів на підтвердження», який зареєстрований в Міністерстві юстиції України 25 серпня 2022 року № 967/38303 (далі Порядок № 225).

Відповідно до п. 1 розділу І цього Порядку він розроблений з метою тимчасового, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, підтвердження платниками податків можливості чи неможливості своєчасного виконання податкового обов`язку щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої п. 46.2 ст. 46 глави 2 розділу ІІ Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо.

Згідно із п. 1 розділу ІІ Порядку № 225 до платників податків / податкових агентів, які не можуть виконувати податкові обов`язки, передбачені Кодексом або іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, застосовуються правила для підтвердження можливості чи неможливості виконання платником такого обов`язку, передбачені цим Порядком.

Відповідно до п. 3 розділу ІІ Порядку № 225 у разі неможливості виконання платником податків податкового обов`язку, […], платник податків подає не пізніше 30 вересня 2022 року заяву про відсутність такої можливості […].

Згідно із п. 6 розділу ІІ Порядку № 225 платники податків, […], які виконували податкові обов`язки, але у зв`язку із військовою агресією російської федерації втратили можливість виконувати податкові обов`язки, вживають заходи, передбачені п. 3 цього розділу, у термін протягом 60 календарних днів з першого дня місяця, наступного за місяцем відновлення можливостей платника податків подати до контролюючого органу заяву та документи (копії документів), інформацію про відсутність можливості виконання податкових обов`язків.

За правилами п. 7 розділу ІІ Порядку № 225 вважаються такими, що мають можливість своєчасно виконати податкові обов`язки у терміни, визначені Кодексом або іншим законодавством, контроль за виконанням якого покладено на контролюючі органи, - платники податків, які не подали у строки, встановлені п. п. 3 та 4 цього розділу, заяви у довільній формі та відповідних документів (копії документів), що підтверджують неможливість виконання податкового обов`язку, передбаченого Кодексом або іншим законодавством, контроль за виконанням якого покладено на контролюючі органи або щодо яких контролюючий орган прийняв вмотивоване рішення щодо можливості своєчасного виконання таким платником податків свого податкового обов`язку.

Відповідно до п. 2 розділу ІІІ Порядку № 225 у разі прийняття контролюючим органом рішення про неможливість своєчасного виконання платником податків податкового обов`язку, визначеного цим Порядком, до такого платника податків не застосовується відповідальність, передбачена Кодексом або іншим законодавством, контроль за яким покладено на контролюючі органи, за його невиконання / несвоєчасне виконання.

Проаналізувавши наведені нормативно-правові приписи суд висновує, що приписи пп. 69.1-1 п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу не встановлюють обов`язку платника податків (покупця товарів / послуг) коригувати податковий кредит у випадку не здійснення платником податків (продавцем / постачальником) реєстрації відповідної податкової накладної / розрахунку коригування, а лише покладає на такого платника (покупця товарів / послуг) обов`язок звірити раніше задекларований податковий кредит на підставі первинних (розрахункових) документів з даними з а р е є с т р о в а н и х в ЄРПН податкових накладних / розрахунків коригування.

Жодних зобов`язань платника податку, який задекларував податковий кредит на підставі первинних документів,провести коригування податкового кредиту, виключивши з його складу суму ПДВ по незареєстрованим податковим накладним пункт 69.1-1 п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу не містить.

Щодо посилань відповідача на приписи п. 201.10 ст. 201, п. 200.4 ст. 200, п. 198.6 ст. 198 розділу V «Податок на додану вартість» Податкового кодексу, суд зазначає, що спірні в межах цієї справи правовідносини виникли в умовах воєнного стану, отже норми підрозділу 2 «Особливості справляння податку на додану вартість» розділу ХХ Податкового кодексу є спеціальними відносно норм розділу V цього кодексу, а тому є пріоритетними у спірних правовідносинах.

Згідно із ч.ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановленихстаттею 78цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

На підставі встановлених судом обставин та наведених нормативно-правових приписів суд приходить до висновку про те, що відповідачем як суб`єктом владних повноважень, не доведено належними та достатніми доказами правомірність спірного податкового повідомлення-рішення.

Решта доводів та заперечень сторін висновків суду не спростовують.

Як наслідок, позовні вимоги позивача підлягають задоволенню.

Щодо розподілу судових витрат суд зазначає, що згідно із ч. 1ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Оскільки при зверненні до Донецького окружного адміністративного суду із даним позовом позивачем сплачено судовий збір у розмірі 14577,96 грн, що підтверджується платіжним дорученням від 24 лютого 2023 року № 2847660 та випискою про зарахування судового збору до спеціального фонду Державного бюджету України (а.с. 27, 29 т. 1), суд вважає за необхідне стягнути з відповідача витрати позивача, пов`язані зі сплатою судового збору у зазначеному розмірі.

Керуючись ст.ст.2,6,72-77, 94,139,192-193,205, 242-246,255, 293,295,297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю ДТЕК СХІДЕНЕРГО до Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 10 січня 2023 року № 000/11/0401, прийняте Східним міжрегіональним управлінням ДПС по роботі з великими платниками податків, яким Товариству з обмеженою відповідальністю ДТЕК СХІДЕНЕРГО збільшено суму грошового зобов`язання за платежем Податок на додану вартість у розмірі 971863,80 грн, в тому числі за податковими зобов`язаннями у розмірі 777491,00 грн та за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) у розмірі 194372,80 грн.

Стягнути зі Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків Державної податкової служби України (код ЄДРПОУ ВП 43968079) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю ДТЕК СХІДЕНЕРГО (код ЄДРПОУ 31831942) судові витрати позивача, пов`язані зі сплати судового збору, у розмірі 14577 (чотирнадцять тисяч п`ятсот сімдесят сім) грн 96 коп.

Рішення прийнято та підписано у нарадчій кімнаті, його вступна та резолютивна частини проголошені у судовому засіданні в присутності (в режимі відеоконференції) представника позивача та представника (в порядку самопредставництва) відповідача.

Рішення суду може бути оскаржено до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складено та підписано 25 серпня 2023 року.

Суддя Н.П. Волгіна

СудДонецький окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення04.08.2023
Оприлюднено31.08.2023
Номер документу113094233
СудочинствоАдміністративне
КатегоріяСправи з приводу адміністрування податків, зборів, платежів, а також контролю за дотриманням вимог податкового законодавства, зокрема щодо адміністрування окремих податків, зборів, платежів, з них