Рішення
від 01.02.2023 по справі 758/4630/22
ПОДІЛЬСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА КИЄВА

Справа № 758/4630/22

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

01 лютого 2023 року Подільський районний суд м. Києва у складі:

головуючого судді - Анохіна А.М.,

при секретарі - Йогансен К.Д.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю «Центр правової допомоги у м. Київ» про розірвання договору та стягнення коштів, -

В С Т А Н О В И В :

23 червня 2022 року позивач звернувся з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Центр правової допомоги у м. Київ» про розірвання договору та стягнення коштів.

В обґрунтування заявлених позовних вимог вказав, що 22.11.2021 укладено договір № 22112126 про надання правової допомоги/юридичних послуг між ОСОБА_1 та ТОВ «Центр правової допомоги у м. Київ».

Перелік юридичних послуг - направлення адвокатського запиту до виконавця з метою отримання копії виконавчого напису нотаріуса та кредитного договору.

Того ж дня, ОСОБА_1 сплатив відповідно до договору 5 000, 00 гривень.

В подальшому ТОВ «Центр правової допомоги у м. Київ» повідомлено ОСОБА_1 про те, що від приватного виконавця Кісельової Віталіни Володимирівни надійшла відповідь на адвокатський запит № б/н від 01.11.2021, в якому зазначалося, що не надано витяг з договору в якому зазначаються повноваження адвоката як представника та те, що приватний виконавець не відноситься до переліку суб`єктів визначених в ст. 24 ЗУ «Про виконавче провадження», а тому відмовлено в отриманні запитуваних копій документів.

Зазначає, що інших дій ТОВ «Центр правової допомоги у м. Київ» щодо усунення недоліків у запиті не здійснював та посилався на незаконність вимог приватного виконавця Кісельової Віталіни Володимирівни.

Згідно п 4.1 договору № 22112126 від 22.11.2021 строк виконання домовленостей закінчився 31.12.2021. Адвокатський запит до приватного виконавця належним чином не поданий, навіть більше, приватні виконавці згідно ЗУ «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» не зобов`язані відповідати на адвокатські запит. В результаті, позивач не отримав потрібних йому копій виконавчого напису нотаріуса та копії кредитного договору.

Оскільки, ТОВ «Центр правової допомоги у м. Київ» не надано до адвокатського запиту витягу з договору, адвокатський запит вважається не поданим, а послуга не надана. Між сторонами договору не підписаний акт про надані послуги, крім того, такий акт не надсилався на адресу ОСОБА_1 для перевірки та підпису.

Отже, ОСОБА_1 не надано належним чином послуги правової допомоги згідно договору № 22112126 від 22.11.2021.

З урахуванням наведеного просить задовольнити позовні вимоги.

23 червня 2022 року згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями, вищевказана справа передана на розгляд судді Анохіну А.М.

Ухвалою Подільського районного суду м. Києва від 27.06.2022 було відкрито провадження по справі та справу призначено за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.

19 серпня 2022 року до суду подано відзив на позовну заяву. В своєму відзиві просить відмовити в задоволенні позову в повному обсязі, оскільки адвокатський запит був складений у відповідності до норм Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» без будь-яких порушень. Крім того, акт виконаних робіт був підписаний сторонами та вручений позивачу.

29 серпня 2022 року до суду подано відповідь на відзив в якому просить задовольнити позовні вимоги.

В судове засідання позивач та його представник не зявились, представником позивача подано до суду заяву в якій просить розгляд справи проводити без позивача та його представника, позовні вимоги підтримують та просять задовольнити.

В судове засідання представник відповідача не з`явився, подано до суду заяву про розгляд справи без участі представника, просить відмовити в задоволенні позову.

Дослідивши матеріали справи у їх сукупності, всебічно та повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають істотне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги не підлягають задоволенню з огляду на наступне.

Згідно з ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Відповідно до вимог ст. 5 ЦПК України здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.

Відповідно до вимог ст. 12 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Згідно ч.1 ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданими відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

У відповідності до вимог ч. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов`язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення.

Згідно із п.1 п. п. 1, 2, 6, 7 ст. 19 Закону «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» видами адвокатської, серед іншого, діяльності є: 1) надання правової інформації, консультацій і роз`яснень з правових питань, правовий супровід діяльності юридичних і фізичних осіб, органів державної влади, органів місцевого самоврядування, держави; 2) складення заяв, скарг, процесуальних та інших документів правового характеру; 6) представництво інтересів фізичних і юридичних осіб у судах під час здійснення цивільного, господарського, адміністративного та конституційного судочинства, а також в інших державних органах, перед фізичними та юридичними особами; 7) представництво інтересів фізичних і юридичних осіб, держави, органів державної влади, органів місцевого самоврядування в іноземних, міжнародних судових органах.

Відповідно до ст. 20 Закону №5076-VI під час здійснення адвокатської діяльності адвокат має право вчиняти будь-які дії, не заборонені законом, правилами адвокатської етики та договором про надання правової допомоги, необхідні для належного виконання договору про надання правової допомоги, зокрема:

1)звертатися з адвокатськими запитами, у тому числі щодо отримання копій документів, до органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових і службових осіб, підприємств, установ, організацій, громадських об`єднань, а також до фізичних осіб (за згодою таких фізичних осіб);

2)представляти і захищати права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб у суді, органах державної влади та органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форми власності, громадських об`єднаннях, перед громадянами, посадовими і службовими особами, до повноважень яких належить вирішення відповідних питань в Україні та за її межами;

3)ознайомлюватися на підприємствах, в установах і організаціях з необхідними для адвокатської діяльності документами та матеріалами, крім тих, що містять інформацію з обмеженим доступом;

4)складати заяви, скарги, клопотання, інші правові документи та подавати їх у встановленому законом порядку;

5)доповідати клопотання та скарги на прийомі в посадових і службових осіб та відповідно до закону одержувати від них письмові мотивовані відповіді на ці клопотання і скарги;

6)бути присутнім під час розгляду своїх клопотань і скарг на засіданнях колегіальних органів та давати пояснення щодо суті клопотань і скарг;

7)збирати відомості про факти, що можуть бути використані як докази, в установленому законом порядку запитувати, отримувати і вилучати речі, документи, їх копії, ознайомлюватися з ними та опитувати осіб за їх згодою;

8)застосовувати технічні засоби, у тому числі для копіювання матеріалів справи, в якій адвокат здійснює захист, представництво або надає інші види правової допомоги, фіксувати процесуальні дії, в яких він бере участь, а також хід судового засідання в порядку, передбаченому законом;

9)посвідчувати копії документів у справах, які він веде, крім випадків, якщо законом установлено інший обов`язковий спосіб посвідчення копій документів;

10)одержувати письмові висновки фахівців, експертів з питань, що потребують спеціальних знань;

11)користуватися іншими правами, передбаченими цим Законом та іншими законами.

Відповідно до вимог ст. 26 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» адвокатська діяльність здійснюється на підставі договору про надання правової допомоги, який укладається в письмовій формі.

Таким чином, договір про надання правової допомоги укладається відповідно до вимог Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність».

Адвокат може здійснювати інші види адвокатської діяльності, не заборонені законом.

Відповідно до п. 4 ст. 1, ч. 3 ст. 27 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» договір про надання правової допомоги - домовленість, за якою одна сторона (адвокат, адвокатське бюро, адвокатське об`єднання) зобов`язується здійснити захист, представництво або надати інші види правової допомоги другій стороні (клієнту) на умовах і в порядку, що визначені договором, а клієнт зобов`язується оплатити надання правової допомоги та фактичні витрати, необхідні для виконання договору. До договору про надання правової допомоги застосовуються загальні вимоги договірного права.

Відповідно до ст.ст. 17, 33 Правил адвокатської етики в угоді про надання правової допомоги мають бути чітко і недвозначно визначені всі головні умови, на яких адвокат приймає доручення клієнта.

Договір про надання послуг є складним зобов`язанням, що складається з двох органічно поєднаних між собою зобов`язань: по-перше, правовідношення, в якому виконавець повинен надати послугу, а замовник наділений правом вимагати виконання цього обов`язку; по-друге, правовідношення, в якому замовник зобов`язаний оплатити надану послугу, а виконавець має право вимагати від замовника відповідної оплати.

Відповідно до ч. 1 ст. 626 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.

Розкриваючи зміст засади свободи договору у ст. ст. 6, 627 ЦК України визначає, що свобода договору полягає в праві сторін вільно вирішувати питання при укладенні договору, виборі контрагентів та погодженні умов договору.

Частина 1 ст. 628 ЦК України передбачає, що зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства.

За ст. 629 ЦК України, договір є обов`язковим для виконання сторонами.

Відповідно до ч. 1 ст. 638 ЦК України, договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору.

Відповідно до ч. 1 ст. 901 ЦК України, за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов`язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов`язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.

Судом встановлено, що 22.11.2021 між ОСОБА_1 та ТОВ «Центр правової допомоги у місті Києві» укладено договір № 22112126 про надання правової допомоги/юридичних послуг.

Відповідно до п. 1.1 Договору виконавець зобов`язується за дорученням замовника надати юридичні послуги/правову допомогу, поіменно в переліку послуг, зазначених в п. 1.2 цього договору, а замовник зобов`язується сплатити грошові кошти за надані послуги.

Пунктом 1.2 Договору сторони погодили перелік юридичних послуг, види та обсяг правової допомоги, що надається: запит до приватного виконавця щодо надання копії виконавчого напису та кредитного договору.

Отже, між сторонами укладено цивільно - правовий договір про надання правової допомоги/юридичних послуг (надалі Договір), що не заперечується самими сторонами по справі.

Права та обов`язки за Договором сторони узгодили у пункті 2.

Згідно п. 2.1.2 виконавець зобов`язаний приступити до надання юридичних послуг/правової допомоги, зазначених у п. 1.2 цього Договору у повному обсязі, своєчасно і якісно, керуючись законодавством України, а також іншими нормативними актами.

Пунктом 2.2.6 сторони передбачили, що замовник зобов`язаний підписати акт про надання юридичних послуг/правової, в тому числі проміжний акт про надання частини юридичних послуг протягом трьох календарних днів з моменту отримання повідомлення виконавця за допомогою телефонного зв`язку про виконання (часткове виконання) останнім прийнятих на себе зобов`язань.

Згідно ч. 1 ст. 903 ЦК України, якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов`язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки та в порядку, що встановлені договором.

Розмір оплати за виконання юридичних послуг/правової допомоги, зазначених в п. 1.2 цього договору, становить 5000,00 грн (п.3.1 Договору).

Згідно ст. 905 ЦК України, строк договору про надання послуг встановлюється за домовленістю сторін, якщо інше не встановлено законом або іншими нормативно-правовими актами.

Відповідно до п. 4.1 Договір набирає чинності з дня його підписання сторонами і діє до 31.12.2021.

Згідно ч. 1 ст. 906 ЦК України збитки, завдані замовнику невиконанням або неналежним виконанням договору про надання послуг за плату, підлягають відшкодуванню виконавцем, у разі наявності його вини, у повному обсязі, якщо інше не встановлено договором. Виконавець, який порушив договір про надання послуг за плату при здійсненні ним підприємницької діяльності, відповідає за це порушення, якщо не доведе, що належне виконання виявилося неможливим внаслідок непереборної сили, якщо інше не встановлено договором або законом.

Відповідно до частини першої статті 22 ЦК України особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування. За частиною другою статті 22 ЦК України, збитками є: 1) втрати, яких особа зазнала у зв`язку зі знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки); 2) доходи, які особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушене (упущена вигода).

Відшкодування збитків є однією із форм або заходів цивільно-правової відповідальності, яка вважається загальною або універсальною саме в силу правил статті 22 ЦК України, оскільки частиною першою визначено, що особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування. Тобто порушення цивільного права, яке потягнуло за собою завдання особі майнових збитків, саме по собі є основною підставою для їх відшкодування.

Стаття 526 ЦК України встановлює загальні умови виконання зобов`язань та закріплює основний принцип виконання зобов`язань - принцип належного виконання, що стосується як суб`єктів, так і предмета, строку чи терміну, місця і способу виконання. Так, згідно її положень зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутність таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Згідно зі ст.ст. 610, 611 ЦК України, порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання), а у разі порушення зобов`язання, настають правові наслідки, встановлені договором або законом.

Згідно приписів норм ст.ст. 623, 906 ЦК України, тягар доказування факту невиконання або неналежним виконанням договору про надання послуг покладається на замовника послуг.

Судом встановлено, що позивач виконав свої зобов`язання за договором про надання правової допомоги належним чином, сплатив обумовлену вартість послуг.

Згідно ст. 614 ЦК України, особа, яка порушила зобов`язання, несе відповідальність за наявності її вини (умислу або необережності), якщо інше не встановлено договором або законом. Відсутність своєї вини доводить особа, яка порушила зобов`язання.

Частинами 1, 2, 3 та 4 ст.12 ЦПК України передбачено, що цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних із вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.

Відповідно до ч. 1 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. В тому числі, суд враховує вимоги ст. 80 ЦПК України, зокрема достатність доказів для вирішення справи, наданих до суду.

Судом встановлено, що відповідач взяв на себе обов`язок зробити запит до приватного виконавця щодо надання копії виконавчого напису та кредитного договору.

23 листопада 2021 року адвокатом Бондаренком В.А. було зроблено адвокатський запит до приватного виконавця Кісельової Віталіни Володимирівни.

30 листопада 2021 року за вих.№ 9248 на адвокатський запит було надано відповідь з якого вбачається, що відповідно до п. 4 ст. 16 ЗУ «Про виконавче провадження», повноваження адвоката як представника посвідчуються ордером, дорученням органу чи установи, що уповноважені законом на надання безоплатної правової допомоги, або договором про надання правової допомоги. До ордера обов`язково додається витяг з договору, в якому зазначаються повноваження адвоката як представника або обмеження його прав на вчинення окремих дій як представника сторони виконавчого провадження. Витяг засвідчується підписами сторін договору.

Приватний виконавець Кісельова В.В. відмовила у надання запитуваної інформації з наступних підстав:

до адвокатського запиту не наданий витяг з договору, в якому зазначаються повноваження адвоката як представника або обмеження його прав н вчинення окремих дій як представника сторони виконавчого провадження;

приватний виконавець не відноситься до переліку суб`єктів визначених ст. 24 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність».

у Законі України «Про виконавче провадження», не закріплено обов`язку виконавця надавати стороні виконавчого провадження копій матеріалів виконавчого провадження.

Разом з тим, відповідно до ч. 1 ст. 24 ЗУ Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», адвокатський запит - письмове звернення адвоката до органу державної влади, органу місцевого самоврядування, їх посадових та службових осіб, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності та підпорядкування, громадських об`єднань про надання інформації, копій документів, необхідних адвокату для надання правничої допомоги клієнту.

До адвокатського запиту додаються посвідчені адвокатом копії свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю, ордера або доручення органу (установи), уповноваженого законом на надання безоплатної правничої допомоги. Вимагати від адвоката подання разом з адвокатським запитом інших документів забороняється.

Як вбачається з доданого до відзиву адвокатського запиту, адвокатом Бондаренком В.А. було зроблено адвокатський запит до приватного виконавця Кісельової Віталіни Володимирівни та додано до нього ордер про надання правової допомоги та копія свідоцтва про право зайняття адвокатською діяльністю.

Отже, адвокатський запит був складений у відповідності до норм Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» без будь-яких порушень.

Крім того, посилання позивача на не підписання акту приймання - передачі наданих послуг № 22112123 між сторонами не знайшли свого підтвердження, оскільки акт був підписаний між сторонами, що підтверджується підписами сторін. Крім того, відповідно до п. 3 зазначеного акту, замовник не має жодних претензій до якості наданих виконавцем послуг. Після завершення розрахунків у повному обсязі виконавець не матиме жодних претензій до засовника.

Враховуючи встановлені судом обставини, беручи до уваги досліджені судом докази в їх сукупності, зважаючи на те, що з боку відповідача не було порушень не належного виконання ним вимог п. 1.2 договору про надання правової допомоги від 22.11.2021, суд вважає, що вимоги про стягнення сплачених коштів не підлягають задоволенню.

У звязку з відмовою в задоволенні позовних вимог, витрати по сплаті судового збору та на правову допомогу покладаються на позивача.

Керуючись Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», ст.ст. 526, 610, 611, 614, 626, 638, 901, 903, 905, 906 ЦК України, ст.ст. 3, 4, 5, 12, 13, 76-81, 141, 258-259, 263-265, 268, 273, ЦПК України, суд, -

В И Р І Ш И В :

В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю «Центр правової допомоги у м. Київ» про розірвання договору та стягнення коштів - відмовити.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Київського апеляційного суду через суд першої інстанції.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя А.М.Анохін

СудПодільський районний суд міста Києва
Дата ухвалення рішення01.02.2023
Оприлюднено31.08.2023
Номер документу113111062
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них надання послуг

Судовий реєстр по справі —758/4630/22

Ухвала від 23.05.2024

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Зайцев Андрій Юрійович

Постанова від 09.04.2024

Цивільне

Київський апеляційний суд

Борисова Олена Василівна

Ухвала від 27.12.2023

Цивільне

Київський апеляційний суд

Борисова Олена Василівна

Ухвала від 27.11.2023

Цивільне

Київський апеляційний суд

Борисова Олена Василівна

Ухвала від 24.10.2023

Цивільне

Київський апеляційний суд

Борисова Олена Василівна

Рішення від 01.02.2023

Цивільне

Подільський районний суд міста Києва

Анохін А. М.

Рішення від 01.02.2023

Цивільне

Подільський районний суд міста Києва

Анохін А. М.

Ухвала від 26.06.2022

Цивільне

Подільський районний суд міста Києва

Анохін А. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні