ХЕРСОНСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД
Постанова
Іменем України
30серпня2023року м. Херсон
справа № 661/5085/21
провадження № 22-ц/819/180/23
Херсонський апеляційний суд у складі колегії суддів з розгляду цивільних справ:
головуючого Радченка С.В.,
суддів:Вейтас І.В., Кузнєцової О.А.
секретар: Павлова Т.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Херсоні апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Медико-санітарна частина" Медичний центр "Богдан" на ухвалу Новокаховського міського суду Херсонської області від 14 грудня 2021 року, постановлену під головуванням судді Чирського Г.М. у справі за заявою Товариства з обмеженою відповідальністю "Медико-санітарна частина" Медичний центр "Богдан", в інтересах якого діє Лепець Ірена Вікторівна, про забезпечення позову,
ВСТАНОВИВ:
Короткий зміст вимог і ухвали суду першої інстанції
14.12.2021 р. до Новокаховського міського суду Херсонської області надійшла позовна заява ТОВ «Медико-санітарна частина» Медичний центр «Богдан» в інтересах якого діє Лепень І.В. до Виконавчого комітету Новокаховської міської ради Херсонської області, ОСОБА_1 , ОСОБА_2 про визнання бездіяльностівиконавчого комітету Новокаховської міської ради неправомірною;визнання поширеної інформації відповідачем 2 під час виступуна 10 сесії 8 складання Новокаховської міської ради 18.11.2021 р. неправомірною та такою, що порочитьділову репутацію; зобов`язання відповідача спростувати недостовірну інформацію; відшкодування моральної шкоди.
Разом з позовної заявою до суду подано заявупро забезпечення позову, шляхомнакладення арешту на нерухоме та рухоме майно, а також грошові кошти, які належить ОСОБА_1 та ОСОБА_2 . Заява мотивована тим, що невжиття заходів забезпечення позову може завдати значної шкоди позивачу,істотно ускладнити чи унеможливити ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів, оскільки майно позивача може бути відчужене і вона у подальшому не зможе захистити або поновити свої права, а також існує реальна небезпека при задоволенні позову, що рішення суду без вжиття заходів забезпечення позову виконане не буде.
Ухвалою Новокаховського міськогосуду Херсонськоїобласті від14грудня 2021рокув задоволенні заяви відмовлено.
Відмовляючи в задоволенні заяви про забезпечення позову, суд першої інстанції виходив з того, що в заявіпро забезпеченняпозову незазначено будь-якихвідомостей щодоконкретного індивідуальновизначеного рухомого(нерухомого)майна тагрошових коштів,що належитьна правівласності самевідповідачам.Не наданобудь-якихдоказів напідтвердження фактуреальної загрозиутруднення виконаннямайбутнього рішеннясуду уразі задоволенняпозовних вимог.Твердження заявника,викладені взаяві прозабезпечення позовущодо можливостіутруднення виконаннямайбутнього рішеннясуду маютьхарактер припущення,яке неможе вважатисьобґрунтованим.
Короткий зміст вимог апеляційної скарги та доводиособи, яка подала апеляційну скаргу.
Не погоджуючись з ухвалою суду, ТОВ "Медико-санітарначастина"Медичний центр"Богдан"подало апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом норм процесуального права, просить ухвалу скасувати і постановити у справі нову ухвалу, якою заяву задовільнити та забезпечити позов у зазначений ними спосіб.
Доводи осіб, які подали відзив (заперечення) на апеляційну скаргу
Заперечень на апеляційну скаргу від учасників справи не надходило.
Позиція апеляційного суду
Згідно ч.ч. 1, 2 ст. 367ЦПКУкраїни суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними в ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції досліджує докази, що стосуються фактів, на які учасники справи посилаються в апеляційній скарзі та (або) відзиві на неї.
Відповідно до положень ч.ч.1, 2, 5 ст.263ЦПКУкраїни судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Заслухавши доповідь судді, вивчивши та обговоривши наявні докази по справі, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах вимог та доводів апеляційної скарги, апеляційний суд дійшов наступних висновків.
Постановляючи ухвалу про відмову в забезпеченні позову, суд першої інстанції виходив, із того, що в заяві про забезпечення позову не зазначено будь-яких відомостей щодо конкретного індивідуально визначеного рухомого (нерухомого) майна та грошових коштів, що належить на праві власності саме відповідачам. Не надано будь-яких доказів на підтвердження факту реальної загрози утруднення виконання майбутнього рішення суду у разі задоволення позовних вимог. Твердження заявника, викладені в заяві про забезпечення позову щодо можливості утруднення виконання майбутнього рішення суду мають характер припущення, яке не може вважатись обґрунтованим.
Колегія суддів погоджується з таким висновком суду.
У частинах першій, другійстатті 149 ЦПК Українивизначено, що суд за заявою учасника справи має право вжити передбаченихстаттею 150 цього Кодексузаходів забезпечення позову.Забезпечення позову допускаєтьсяяк до пред`явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист, або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду.
Згідно з пунктом 1 частини першоїстатті 150 ЦПК Українипозов забезпечується, зокрема, накладенням арешту на майно та (або) грошові кошти, що належать або підлягають передачі або сплаті відповідачеві і знаходяться у нього чи в інших осіб.
Заходи забезпечення позову мають бути співмірними із заявленими позивачем вимогами (частина третястатті 150 ЦПК України).
У пункті 4постанови Пленуму Верховного Суду України від 22 грудня2006 року № 9 «Про практику застосування судами цивільного процесуального законодавства при розгляді заяв про забезпечення позову»судам роз`яснено, що, розглядаючи заяву про забезпечення позову,суд (суддя) має з урахуванням доказів, наданих позивачем на підтвердження своїх вимог, пересвідчитися, зокрема, в тому, що між сторонами дійсно виник спір та існує реальна загроза невиконання чи утруднення виконання можливого рішення суду про задоволення позову; з`ясувати обсяг позовних вимог, дані про особу відповідача, а також відповідність виду забезпечення позову, який просить застосувати особа, котра звернулася з такою заявою, позовним вимогам.
Вказане свідчить, що забезпечення позову є засобом, спрямованим на запобігання можливим порушенням майнових прав чи охоронюваних законом інтересів юридичної або фізичної особи, що полягає у вжитті заходів, за допомогою яких у подальшому гарантується виконання судових актів.
При цьому сторона, яка звертається з заявою про забезпечення позову, повинна обґрунтувати причини звернення з такою заявою. З цією метою та з урахуванням загальних вимог, передбаченихстаттею 149 ЦПК України, обов`язковим є подання доказів наявності фактичних обставин, з якими пов`язується застосування певного заходу до забезпечення позову.
У вирішенні питання про забезпечення позову суд має здійснити оцінку обґрунтованості доводів заявника щодо необхідності вжиття відповідних заходів з урахуванням: розумності, обґрунтованості і адекватності вимог заявника щодо забезпечення позову; забезпечення збалансованості інтересів сторін, а також інших учасників судового процесу; наявності зв`язку між конкретним заходом до забезпечення позову і предметом позовної вимоги, зокрема, чи спроможний такий захід забезпечити фактичне виконання судового рішення в разі задоволення позову; імовірності утруднення виконання або невиконання рішення суду в разі невжиття таких заходів; запобігання порушенню у зв`язку з вжиттям таких заходів прав та охоронюваних законом інтересів осіб, що не є учасниками даного судового процесу.
Умовою застосування заходів до забезпечення позову за вимогами майнового характеру є достатньо обґрунтоване припущення, що майно (в тому числі грошові суми, цінні папери тощо), яке є у відповідача на момент пред`явлення позову до нього, може зникнути, зменшитись за кількістю або погіршитись за якістю на момент виконання рішення.
Достатньо обґрунтованим для забезпечення позову є підтверджена доказами наявність фактичних обставин, з якими пов`язується застосування певного виду забезпечення позову.
Заходи до забезпечення позову повинні бути співмірними з заявленими позивачем вимогами. Співмірність передбачає співвідношення судом негативних наслідків від вжиття заходів до забезпечення позову з тими негативними наслідками, які можуть настати в результаті невжиття цих заходів, з урахуванням відповідності права чи законного інтересу, за захистом яких заявник звертається до суду, та майнових наслідків заборони відповідачу здійснювати певні дії.
Метою вжиття заходів щодо забезпечення позову є уникнення можливого порушення в майбутньому прав та охоронюваних законом інтересів позивача, а також можливість реального виконання рішення суду та уникнення будь-яких труднощів при виконанні у випадку задоволення позову.
Під час вирішення питання щодо забезпечення позову, обґрунтованість позову не досліджується, адже питання обґрунтованості заявлених позовних вимог є предметом дослідження судом під час розгляду спору по суті і не вирішується ним під час розгляду клопотання про забезпечення позову.
При цьому забезпечення позову не повинно порушувати принципи змагальності і процесуального рівноправ`я сторін.
Мета забезпечення позову - цехоча і негайні, проте тимчасові заходи, направлені на недопущення утруднення чи неможливості виконання судового акту, а також перешкоджання спричинення значної шкоди позивачу.
До такого правового висновку дійшов Верховний Суд в постанові від 19.02.2020 року в справі №531/700/19-ц.
Заява про забезпечення позову ТОВ «Медико-санітарначастина» Медичнийцентр «Богдан»не містить обґрунтованих підстав існування загрози невиконання судового рішення, як і не містить посилання на докази, які б вказували, що відповідачі вчиняють дії щодо свого майна, які в подальшому стануть причиною неможливості виконання судового рішення у зв`язку із задоволенням позову. Крім того, викладені у заяві доводи не підтверджені належними та допустимими доказами у відповідності до положень статей12,81 ЦПК України.
Дійшовши висновку про відмову в задоволенні заяви про забезпечення позову, суд першої інстанції здійснив належну оцінку доводів заявника щодо необхідності вжиття відповідних заходів та визнав їх необґрунтованими, з`ясував співмірність виду забезпечення позову, який просила застосувати особа, яка звернулась з такою заявою, позовним вимогам, та правильно оцінив рівноцінність заходів забезпечення позову змісту заявлених позовних вимог, належним чином обґрунтувавши передчасність вжиття таких заходів.
Доводів, які б спростовували висновки суду першої інстанції, апеляційна скарга не містить.
Таким чином, колегія суддів приходить до висновку, що ухвала суду постановлена з дотриманням норм процесуального права, доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують, а тому підстави для її задоволення і скасування оскарженого судового рішення відсутні.
Керуючись ст.ст.374,375, 381-384, 390 ЦПК України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Медико-санітарна частина" Медичний центр "Богдан" залишити без задоволення, а ухвалу Новокаховського міськогосуду Херсонськоїобласті від14грудня 2021рокубез змін.
Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення і касаційному оскарженю не підлягає.
Головуючий С.В. Радченко
Судді:О.А.Кузнєцова
І.В.Вейтас
Суд | Херсонський апеляційний суд |
Дата ухвалення рішення | 30.08.2023 |
Оприлюднено | 04.09.2023 |
Номер документу | 113144918 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Заява про забезпечення (скасування забезпечення) позову або доказів |
Цивільне
Херсонський апеляційний суд
Радченко С. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні