Рішення
від 31.08.2023 по справі 917/734/23
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Зигіна, 1, м. Полтава, 36000, тел. (0532) 61 04 21 E-mail: inbox@pl.arbitr.gov.ua, https://pl.arbitr.gov.ua/sud5018/ Код ЄДРПОУ 03500004

ДОДАТКОВЕ РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31.08.23 Справа № 917/734/23

Господарський суд Полтавської області у складі судді Тимощенко О.М., при секретарі судового засіданні Михатило А. В., розглянувши заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "ОМАКС ІНТЕРНЕШНЛ" про прийняття до розгляду та долучення до матеріалів справи доказів понесених судових витрат на професійну (правничу) допомогу та винесення додаткового рішення щодо понесених позивачем судових витрат на професійну правничу допомогу (вх. № 9935 від 14.08.2023 року) по справі №917/734/23

за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю "ОМАКС ІНТЕРНЕШНЛ", Кудрявський узвіз, 4, м. Київ, 04053, адреса для листування: вул. Промислова, 16, а/с 60, м. Обухів, Київська область, 08073

до відповідача фізичної особи-підприємця Кротенка Дмитра Сергійовича, АДРЕСА_1

про стягнення 81 853,28 грн заборгованості

Без виклику учасників справи

ВСТАНОВИВ:

05.05.2023 року Товариства з обмеженою відповідальністю "ОМАКС ІНТЕРНЕШНЛ" звернулося до Господарського суду Полтавської області з позовною заявою до відповідача фізичної особи-підприємця Кротенка Дмитра Сергійовича про стягнення 81 853,28 грн за договором поставки № 14/03 від 11.03.2014 року, з яких: 37 002,03 грн - основний борг, 2 653,71 грн - 3% річних, 16 574,04 грн - інфляційні втрати, 25 623,50 грн - пеня (вх. № 786/23).

Крім того, позивач просив стягнути на його користь з відповідача сплачений судовий збір у розмірі 2 684,00 грн та витрати на професійну правничу допомогу.

Рішенням Господарського суду Полтавської області від 08.08.2023 позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю "ОМАКС ІНТЕРНЕШНЛ" задоволено частково: стягнуто з фізичної особи-підприємця Кротенка Дмитра Сергійовича на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "ОМАКС ІНТЕРНЕШНЛ" 37 002,03 грн основного боргу, 2 406,92 грн пені, 2 653,71 грн 3% річних, 16 574,04 грн інфляційних втрат та 1922,72 грн судового збору. В іншій частині позовних вимог - відмовлено.

14.08.2023 від Товариства з обмеженою відповідальністю "ОМАКС ІНТЕРНЕШНЛ" до суду надійшла заява про долучення до матеріалів справи доказів на підтвердження понесених судових витрат на професійну (правничу) допомогу (вх. № 9935), в якій просить прийняти до розгляду та долучити до матеріалів справи докази понесених судових витрат на професійну (правничу) допомогу, а також стягнути з фізичної особи-підприємця Кротенка Дмитра Сергійовича на користь позивача понесені ним витрати на професійну правничу (правову) допомогу в сумі 5 000,00 грн.

Ухвалою суду від 16.08.202 року приєднано до матеріалів справи вищезазначену заяву та прийнято до розгляду у порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін. Запропоновано Фізичній особі-підприємцю Кротенку Дмитрові Сергійовичу надати до Господарського суду Полтавської області у строк до 24.08.2023 року письмові пояснення/ заперечення на вищезазначену заяву.

Як вбачається із офіційного вебсайту АТ "Укрпошта" в мережі Інтернет поштове відправлення за трек-номером 3600116204710 (а саме - ухвала суду від 16.08.2023 року), яка направлена на адресу відповідача (вул. Жовтнева, 6, с. Щасливе (колишнє Червоне), Чутівський район, Полтавська область, 38806) особисто вручене 22.08.2023 року.

Відповідно до п. 3 ч. 6 ст. 242 ГПК України днем вручення судового рішення є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про вручення судового рішення.

Відповідач правом на надання до суду письмових пояснень (заперечення) на вищезазначену заяву не скористався.

При вирішенні заяви Товариства з обмеженою відповідальністю "ОМАКС ІНТЕРНЕШНЛ" про прийняття до розгляду та долучення до матеріалів справи доказів понесених судових витрат на професійну (правничу) допомогу та винесення додаткового рішення щодо понесених позивачем судових витрат на професійну правничу допомогу суд враховує наступне.

Учасники справи мають право користуватися правничою допомогою (ч. 1 ст. 16 ГПК України).

За приписами ч. 2 ст. 16 ГПК України представництво у суді, як вид правничої допомоги, здійснюється виключно адвокатом (професійна правнича допомога), крім випадків, встановлених законом.

Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 1 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" договір про надання правової допомоги - домовленість, за якою одна сторона (адвокат, адвокатське бюро, адвокатське об`єднання) зобов`язується здійснити захист, представництво або надати інші види правової допомоги другій стороні (клієнту) на умовах і в порядку, що визначені договором, а клієнт зобов`язується оплатити надання правової допомоги та фактичні витрати, необхідні для виконання договору.

Аадвокат може здійснювати адвокатську діяльність індивідуально або в організаційно-правових формах адвокатського бюро чи адвокатського об`єднання (організаційні форми адвокатської діяльності) (ч. 3 ст. 4 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" ).

У рішенні Конституційного Суду України № 23-рп/2009 (у п. 3.2 рішення) передбачено, що правова допомога є багатоаспектною, різною за змістом, обсягом та формами і може включати консультації, роз`яснення, складення позовів і звернень, довідок, заяв, скарг, здійснення представництва, зокрема в судах та інших державних органах тощо.

Вибір форми та суб`єкта надання такої допомоги залежить від волі особи, яка бажає її отримати. Право на правову допомогу це гарантована державою можливість кожної особи отримати таку допомогу в обсязі та формах, визначених нею, незалежно від характеру правовідносин особи з іншими суб`єктами права.

Отже, з викладеного слідує, що до правової допомоги належать і консультації та роз`яснення з правових питань; складання заяв, скарг та інших документів правового характеру; представництво в судах тощо.

Однією з основних засад (принципів) господарського судочинства є відшкодування судових витрат сторони, на користь якої ухвалене судове рішення (п. 12 ч. 3 ст. 2 ГПК України).

Статтею 123 ГПК України встановлено, що судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати на професійну правничу допомогу (п. 1 ч. 3 ст. 123 ГПК України).

Відповідно до ч. 1 ст. 126 ГПК України витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави.

Згідно з ч. 2 ст. 126 ГПК України за результатами розгляду справи витрати на професійну правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами.

Практична реалізація вищезгаданого принципу господарського судочинства в частині відшкодування витрат на професійну правничу допомогу відбувається в такі етапи:

1) попереднє визначення стороною суми судових витрат на професійну правничу допомогу (ст. 124 ГПК України);

2) визначення остаточного розміру судових витрат на професійну правничу допомогу, що підлягають розподілу між сторонами, через подання:

- заяви (клопотання) про відшкодування судових витрат на професійну правничу допомогу;

- детального опису виконаних адвокатом робіт (наданих послуг) і здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги;

- доказів, що підтверджують виконання адвокатом робіт (надання послуг) і розмір судових витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи;

3) розподіл судових витрат судом (ст.129 ГПК України).

Частиною 8 статті 129 ГПК України передбачено, що розмір судових витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо). Такі докази подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду, за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву.

Унаслідок існування зв`язку між конкретною судовою справою та витратами на професійну правничу допомогу останні набувають статусу судових витрат.

Тотожне правило містить й частина 1 статті 221 ГПК України, за якою, якщо сторона з поважних причин не може до закінчення судових дебатів у справі подати докази, що підтверджують розмір понесених нею судових витрат, суд за заявою такої сторони, поданою до закінчення судових дебатів у справі, може вирішити питання про судові витрати після ухвалення рішення по суті позовних вимог.

Обов`язок доведення неспівмірності витрат покладається на сторону, яка заявляє клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката, які підлягають розподілу між сторонами (частина 6 статті 126 Господарського процесуального кодексу України).

Вирішуючи заяву сторони судового процесу про компенсацію понесених нею витрат на професійну правничу допомогу суду належить дослідити та оцінити додані заявником до заяви документи на предмет належності, допустимості та достовірності відображеної у них інформації та дотримання критерії, передбачених частинами 5-7, 9 статті 129 Господарського процесуального кодексу України.

Такі докази, відповідно до частини 1 статті 86 Господарського процесуального кодексу України, суд оцінює за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

При цьому, згідно з статтею 74 Господарського процесуального кодексу України сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Подані на підтвердження таких витрат докази мають окремо та у сукупності відповідати вимогам статей 75-79 Господарського процесуального кодексу України.

Статтею 251 ЦК України визначено, що строком є певний період у часі, зі спливом якого пов`язана дія чи подія, яка має юридичне значення. Терміном є певний момент у часі, з настання якого пов`язана дія чи подія, яка має юридичне значення. Строк та термін можуть бути визначені актами цивільного законодавства, правочином або рішенням суду.

Згідно статті 252 ЦК України строк визначається роками, місяцями, тижнями, днями або годинами. Термін визначається календарною датою або вказівкою на подію, яка має неминуче настати.

Згідно ст. 253 ЦК України, перебіг строку починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події,з якою пов`язано його початок.

Частиною 5 ст. 254 Цивільного кодексу України визначено, що якщо останній день строку припадає на вихідний, святковий або інший неробочий день, що визначений відповідно до закону у місці вчинення певної дії, днем закінчення строку є перший за ним робочий день.

Як встановлено судом, позивачем вчинено відповідні процесуальні дії (зроблено заяву про подання доказів на підтвердження понесених судових витрат після ухвалення рішення у справі; подано такі докази суду) з дотриманням порядку і строків, встановлених ГПК України (позивачем було подано докази щодо розміру вказаних судових витрат вчасно, а саме в останній день на подачу - в понеділок 14.08.2023 року, оскільки 5-ий день припав на вихідний день - неділю).

Як вбачається із матеріалів справи, невиконання відповідачем своїх зобов`язань перед позивачем стали підставою для звернення до суду із позовною заявою і понесення позивачем судових витрат на професійну правничу допомогу у розмірі 5000,00 грн.

За змістом пункту 1 частини 2 статті 126, частини 8 статі 129 Господарського процесуального кодексу України розмір витрат на оплату професійної правничої допомоги адвоката встановлюється і розподіляється судом насамперед згідно з умовами договору про надання правничої допомоги.

Понесення позивачем витрат на професійну правничу допомогу в сумі 5000,00 грн підтверджується наступними доказами: договором про надання правової допомоги від 04.04.2023 року (далі - договір від 04.04.2023 року), ордером серія АІ № 1386583 від 27.04.2023 року, виданий Адвокатським бюро "Адвокатське бюро Вікторії Марушевської", свідоцтвом про право на заняття адвокатською діяльністю від 22.10.2020 року, додатковою угодою №1 до договору №0404/2 від 04.04.2023 року, актом приймання - передачі наданих послуг №0908/1 від 09.08.2023 року, детальним описом виконаних робіт (наданих послуг) за договором про надання правової допомоги №0404/2 від 04.04.2023 року, платіжною інструкцією від 07.04.2023 року на суму 2 500,00 грн, платіжною інструкцією від 10.08.2023 року на суму 2 500,00 грн (а. с. 76 - 86).

Умовами договору від 04.04.2023 року сторони узгодили наступне:

- адвокатське бюро бере на себе зобов`язання надати клієнту правову допомогу відповідно до вимог законодавства України та міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, використовуючи засоби, способи і методи, необхідні до захисту прав та інтересів клієнта, а клієнт зобов`язується оплатити адвокатському бюро гонорар (винагороду) за надання правової допомоги та фактичні витрати, необхідні для виконані договору (п. 1.1 договору від 04.04.2023 року);

- для виконання зобов`язання, встановленого в п. 1.2 цього договору, клієнт уповноважує адвокатське бюро та осіб які перебувають з ним у трудових відносинах представляти його інтереси в судах, правоохоронних органах, органах доходів і зборів Державній виконавчій службі, органах пенсійного Фонду, державних органах та органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форм власності та підпорядкування, громадських об`єднаннях, перед фізичними та юридичним особами (п. 1.3 договору від 04.04.2023 року);

- відповідно до вимог ст. 20 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» під час здійснення адвокатської діяльності Адвокатське бюро та особи які перебувають з ним у трудових відносинах мають право вчиняти будь-які дії, не заборонені законом, правилами адвокатської етики та цим договором, необхідні для належного виконана договору, зокрема: одержувати необхідні довідки та документи, підписувати та подавати претензії, вимоги, заяви, листи, клопотання, позовні заяви, відзиви на позовні заяви, заяви про видачу судових наказів та виконавчих листів, скарги, апеляційні скарги, касаційні скарги, відзиви на них, розписуватися в документах від імені клієнта, сплачувати від імені клієнта судовий збір, а також знайомитися з матеріалами справи, робити з них витяги, знімати копії документів, долучених до справи, одержувати копії рішень, брати участь в судових засідання; подавати докази, брати участь у дослідженні доказів, задавати питання іншим особам, які беруть участь у справі, а також свідкам, експертам, спеціалістам, заявляти клопотання та відводи, давати усні та письмові пояснення судові, подавати свої доводи, міркування щодо питань, які виникають під час судового розгляду, і заперечення проти клопотань, доводів та міркував інших осіб, оскаржувати рішення судів, збирати будь-які відомості про факти, що можуть використовуватися як докази у справі, а також вчиняти всі інші дії, передбачені чинним законодавством України для такого роду повноважень та які, на думку Адвокатського бюро будуть доцільними для правильного і ефективного виконання зобов`язань, передбачених даним договором для захисту законних прав та інтересів клієнта (п. 2.1 договору від 04.04.2023 року);

- за надання правової допомоги клієнт зобов`язується оплатити адвокатському бюро суму гонорару (винагороди), яка визначається додатковими угодами, які є невід`ємними частинами цього договору (п.4.1 договору від 04.04.2023 року).

Відповідно до п. 1 додаткової угоди №1 від 04.04.2023 року на підставі п. п. 4.1, розділу 4 договору №0404/2 про надання правової допомоги від 04.04.2023 року, сторони дійшли згоди, що сума гонорару (винагороди) адвокатського бюро за надання правової допомоги, вид та обсяг якої визначено дією додатковою угодою, попередньо узгоджена сторонами в розмірі 5 000,00 (п`ять тисяч гривень 00 копійок) гривень.

Сторонами було підписано акт приймання - передачі наданих послуг від 09.08.2023 року №0908/1 до договору №0404/2 про надання правової допомоги від 04.04.2023 року, де було вказано загальну вартість наданих послуг 5000,00 грн (а. с. 83).

Так, відповідно до детального опису виконаних робіт (наданих послуг) за договором про надання правової допомоги №0404/2 від 04.04.2023 року (а. с. 84) представник позивача надав наступну правову допомогу:

- формування правової позиції щодо стягнення заборгованості за договором поставки№14/03 від 11.03.2014 року, яке включило в себе аналіз законодавства, правових висновків Верховного суду, викладених в аналогічних правовідносинах, аналіз документів, наданих клієнтом, підготовка та збір необхідних документів;

- розрахунок основного боргу, пені, втрат від інфляції та 3% річних;

- підготовка та подання позовної заяви про стягнення заборгованості за договром поставки №14/03 від 11.03.2014 року;

- підготовка клопотання про виконання вимог ухвали суду та усунення недоліків позовної заяви;

- юридичний супровід справи з моменту подання позову до моменту отримання судового рішення, яке набрало законної сили, до якого входить моніторинг прийняття документів судом, призначення справи до розгляду, подання, отримання документів.

Витрати на надану професійну правничу допомогу у разі підтвердження обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості підлягають розподілу за результатами розгляду справи незалежно від того, чи їх вартість уже фактично сплачено стороною/третьою особою чи тільки має бути сплачено. Вказане відповідає правовій позиції Об`єднаної палати Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду, викладеній у постанові від 03.10.2019 у справі №922/445/19, та позиції Верховного Суду у складі суддів Касаційного господарського суду, викладеній у постанові від 21.01.2020 у справі № 904/1038/19.

Матеріалами справи підтверджено, що правову допомогу відповідачу у справі надавав, в тому числі представництво в судових засіданнях в режимі відео конференції здійснювала адвокат Денисенко Т. М.

Статтею 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" визначено, що суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.

При визначенні суми відшкодування суд має виходити з критерію реальності адвокатських витрат (встановлення їхньої дійсності та необхідності), а також критерію розумності їхнього розміру, виходячи з конкретних обставин справи та фінансового стану обох сторін. Ті самі критерії застосовує Європейський суд з прав людини, присуджуючи судові витрат на підставі ст. 41 Конвенції. Зокрема, згідно з його практикою, заявник має право на компенсацію судових та інших витрат, лише якщо буде доведено, що такі витрати були фактичними і неминучими, а їхній розмір - обґрунтованим (рішення у справі "East/West Alliance Limited" проти України", заява N 19336/04), заявник має право на відшкодування витрат у розмірі, який був необхідний та розумний і дійсно понесений (справа "Немайстер проти Австрії), у рішенні "Лавентс проти Латвії" також зазначено, що відшкодовуються лише витрати, які мають розумний розмір.

Суд зазначає, що представником позивача здійснювався належний юридичний супровід клієнта під час судового розгляду справи

Відповідно до ч. 4 ст. 129 ГПК України інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи (до яких у тому числі відносяться й витрати на професійну правничу допомогу), покладаються: у разі задоволення позову - на відповідача; у разі відмови в позові - на позивача; у разі часткового задоволення позову - на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Оскільки, за наслідками розгляду спору в справі 917/ 734/23 позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю "ОМАКС ІНТЕРНЕШНЛ" задоволено частково, витрати позивача на професійну правничу допомогу адвоката у розмірі 5000,00 грн покладаються на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

З огляду на викладене, вивчивши надані сторонами документи (докази), приймаючи до уваги характер та обсяги виконаної адвокатом роботи, принципи співмірності та розумності судових витрат, критерій реальності адвокатських витрат та розумності їхнього розміру, суд встановив, що вказані судові витрати пов`язані з розглядом даної справи; їх розмір є обґрунтованим та співмірним зі складністю даної справи. Отже, заява Товариства з обмеженою відповідальністю "ОМАКС ІНТЕРНЕШНЛ" про ухвалення додаткового рішення щодо понесених позивачем судових витрат на професійну правничу допомогу по справі №917/734/23 підлягає частковому задоволенню в розмірі 3 581,82 грн.

Керуючись статтями 123, 124, 126, 129, 240, 241, 244 ГПК України, суд -

вирішив:

1. Заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "ОМАКС ІНТЕРНЕШНЛ" про ухвалення додаткового рішення щодо понесених позивачем судових витрат на професійну правничу допомогу (вх. № 9935 від 14.08.2023 року) по справі №917/734/23 задовольнити частково.

2. Стягнути з фізичної особи-підприємця Кротенка Дмитра Сергійовича ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "ОМАКС ІНТЕРНЕШНЛ" (Кудрявський узвіз, 4, м. Київ, 04053, адреса для листування: вул. Промислова, 16, а/с 60, м. Обухів, Київська область, 08073, ідентифікаційний код ЄДРПОУ 21690995) 3 581,82 грн витрат на професійну правничу допомогу.

Видати наказ із набранням цим рішенням законної сили.

Додаткове рішення складено та підписано 31.08.2023 року.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду (ч.1,2 ст.241 ГПК України). Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції (ст.256 ГПК України). Згідно ст.257 ГПК України, апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції. Відповідно до п.17.5 Перехідних положень ГПК України, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Суддя О. М. Тимощенко

СудГосподарський суд Полтавської області
Дата ухвалення рішення31.08.2023
Оприлюднено04.09.2023
Номер документу113146125
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —917/734/23

Судовий наказ від 28.09.2023

Господарське

Господарський суд Полтавської області

Тимощенко О.М.

Судовий наказ від 07.09.2023

Господарське

Господарський суд Полтавської області

Тимощенко О.М.

Рішення від 31.08.2023

Господарське

Господарський суд Полтавської області

Тимощенко О.М.

Ухвала від 16.08.2023

Господарське

Господарський суд Полтавської області

Тимощенко О.М.

Рішення від 08.08.2023

Господарське

Господарський суд Полтавської області

Тимощенко О.М.

Ухвала від 23.05.2023

Господарське

Господарський суд Полтавської області

Тимощенко О.М.

Ухвала від 09.05.2023

Господарське

Господарський суд Полтавської області

Тимощенко О.М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні