Справа № 585/2490/23
Номер провадження 2/585/645/23
З А О Ч Н Е Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
31 серпня 2023 року м.Ромни
Роменський міськрайонний суд Сумської області в складі: головуючого судді В.О. Шульги, з участю секретаря Ю.В. Кириленко, розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу в місті Ромни цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Дочірного підприємства державної акціонерної компанії «Хліб України» «Роменський комбінат хлібопродуктів» про стягнення заборгованості по заробітній платі та моральної шкоди, -
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 звернулася в суд з позовом до ДП ДАК «Хліб України» «Роменський комбінат хлібопродуктів» і просить: стягнути з Дочірнього підприємства державної акціонерної компанії «Хліб України «Роменське КХП» (вул. Прокопенка, 10, м. Ромни, Роменський район, Сумська область, 42006, код СДРПОУ 00955880) заборгованість по заробітній платі у розмірі 65011 грн. 07 коп. та моральну шкоду у розмірі 17000 грн. на його, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , користь. В обґрунтування позову вказав, що він ОСОБА_1 . Згідно моєї трудової книжки серії НОМЕР_1 , заповненої 14 липня 1996 року, на ім`я ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , вбачається із запису за № 14 та за № 16, що він, ОСОБА_1 , дійсно з 16.08.2018 по 27.02.2019 працював охоронником в службі охорони на умовах строкового трудового договору в Дочірньому підприємстві (Ідентифікаційний код юридичної особи: 00955880). В ухвалі Роменського міськрайонного суду Сумської області від 18.08.2021 у справі за № 585/2464/20 (дата набрання законної сили 28.08.2021) судом встановлено те, що в порушення вимог ч. 1 ст. 116 КЗпП України, при звільненні працівників дочірнього підприємства Державної акціонерної компанії «Хліб України» «Роменський комбінат хлібпродуктів», виплата всіх сум, що належали йому від підприємства не проводилися у день звільнення. У зв`язку з цим на час перевірки та в день звільнення не було виплачено заробітну плату йому, як охороннику служби охорони сторожової - ОСОБА_1 , котрий звільнений наказом № 12-К від 27.02.2019. Станом на 21.08.2020 року заборгованість перед звільненим працівником, тобто ним ОСОБА_1 , склала 65011,07 грн. Кожного дня керівництво даного дочірнього підприємства обіцяло йому виплатити заробітну плату, проте так і не виплатило і так до сьогоднішнього дня. Внаслідок тривалої затримки у виплаті належної йому ОСОБА_1 , заробітної плати та в подальшому необхідності відстоювати гарантоване Конституцією України право на оплату праці в суді і на сьогоднішній день зазнає моральних страждань. Тому, просить суд стягнути розмір моральної шкоди у розмірі 17000,00 грн.
Ухвалою судді від 03 серпня 2023 року провадження у справі відкрито і на підставі п.2 ч.1 ст. 274 ЦПК України, вирішено проводити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін.
Позивач ОСОБА_1 в судове засідання не з`явився, в позовній заяві клопотав розгляд справи провести без його участі.
Відповідач - ДП ДАК «Хліб України» «Роменський комбінат хлібопродуктів» в судове засідання явку представника не забезпечило, в силу положень п. 4 ч. 8 ст. 128 ЦПК України вважається належним чином повідомленим про час і місце розгляду справи, клопотань про відкладення розгляду справи чи про розгляд справи з їх обов`язковою участю відповідач не надав.
За таких обставин, суд розглядає справу за відсутності осіб, які беруть участь у справі, без здійснення фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу та ухвалює рішення на підставі наявних у справі доказів, при заочному розгляді справи відповідно до ст. 280 ЦПК України.
Судом встановлено, що відповідно до записів які маються в трудовій книжці ОСОБА_1 він 16.08.2018 року був прийнятий на роботу в ДП ДАК «Хліб України» «Роменський комбінат хлібопродуктів» охоронником в службу охорони на умовах строкового трудового договору відповідно до наказу № 69-К від 15.08.2018 року. 28.02.2019 року ОСОБА_1 було звільнено з роботи згідно п.1 ст.36 КЗпП України за угодою сторін, наказ №12-К від 27.02.2019 року (а.с. 8).
Як вбачається з ухвали Роменського міськрайонного суду Сумської області від 18.08.2021 року, при звільненні працівника дочірнього підприємства Державної акціонерної компанії «Хліб України» «Роменський комбінат хлібопродуктів», у порушення вимог ч. 1 ст. 116 КЗпП України виплата всіх сум, що належали йому від підприємства не проводилися у день звільнення. У зв`язку з цим на час перевірки та в день звільнення не було виплачено заробітну плату охороннику служби охорони сторожової - ОСОБА_1 , котрий звільнений наказом № 12-К від 27.02,2019. Станом на 21.08.2020 року заборгованість перед звільненим працівником склала 65011,07 грн. (а.с. 11-16).
Згідно ст.43КонституціїУкраїни кожен має право на належні, безпечні і здорові умови праці, на заробітну плату, не нижчу від визначеної законом.
Відповідно до ст.115КЗпПУкраїни заробітна плата виплачується працівникам регулярно в робочі дні у строки, встановлені колективним договором або нормативним актом роботодавця, погодженим з виборним органом первинної профспілкової організації чи іншим уповноваженим на представництво трудовим колективом органом, але не рідше двох разів на місяць через проміжок часу, що не перевищує шістнадцяти календарних днів, та не пізніше семи днів після закінчення періоду, за який здійснюється виплата.
Відповідно до ст.116КЗпПУкраїни при звільненні працівника виплата всіх сум, що належать йому від підприємства, установи, організації, провадиться в день звільнення. Якщо працівник в день звільнення не працював, то зазначені суми мають бути виплачені не пізніше наступного дня після пред`явлення звільненим працівником вимоги про розрахунок. Про нараховані суми, належні працівникові при звільненні, власник або уповноважений ним орган повинен письмово повідомити працівника перед виплатою зазначених сум.
Частиною 2 ст.233КЗпПУкраїни встановлено, що у разі порушення законодавства про оплату праці працівник має право звернутися до суду з позовом про стягнення належної йому заробітної плати без обмеження будь-яким строком.
Статтею 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, закріплено, що кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.
В розумінні Європейського Суду з прав людини мирне володіння своїм майном включає не тільки «класичне» право власності, яке розглядається в Україні, а й, до прикладу, виплати за трудовим договором та інші виплати.
Дослідивши зібрані у справі докази, суд дійшов висновку, що внаслідок порушення відповідачем законних прав ОСОБА_1 , а саме невиплата йому заробітної плати, призвело до порушення відповідачем конституційного права позивача на оплату праці, спричинило порушення укладу життя позивача, завдало йому моральних страждань, які виразилися в переживаннях, пов`язаних із необхідністю звернення до суду для захисту своїх прав. Також позивач поніс моральні страждання, які виразились у неотриманні коштів на проживання на протязі тривалого періоду, що зумовило зміну способу життя його сім`ї, необхідності докладання додаткових зусиль для утримання себе та своєї сім`ї, що визнається судом моральною шкодою, яка підлягає задоволенню з урахування розміру невиплачених відповідачем сум, розміру та тривалості порушення відповідачем прав позивача.
Суд дійшов висновку, що позовні вимоги слід задоволити, стягнувши з ДП ДАК «Хліб України» «Роменський комбінат хлібопродуктів» на користь ОСОБА_2 заборгованість по заробітній платі в сумі 65011,07 грн., моральної шкоди в розмірі 17000 грн., та сплачений позивачем судовий збір в сумі 1073,60 грн.
На підставі ст.ст. 10, 12,13, 18, 81, 258, 259, 263-265, 352, 354, 355 ЦПК України, -
В И Р І Ш И В:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Дочірного підприємства державної акціонерної компанії «Хліб України» «Роменський комбінат хлібопродуктів» про стягнення заборгованості по заробітній платі та моральної шкоди - задоволити.
Стягнути з Дочірнього підприємства державної акціонерної компанії «Хліб України «Роменське КХП» (вул. Прокопенка, 10, м. Ромни, Роменський район, Сумська область, 42006, код ЄДРПОУ 00955880) заборгованість по заробітній платі у розмірі 65011 (шістдесят п`ять тисяч одинадцять) грн. 07 коп. на користь ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1
Стягнути з Дочірнього підприємства державної акціонерної компанії «Хліб України «Роменське КХП» (вул. Прокопенка, 10, м. Ромни, Роменський район, Сумська область, 42006, код ЄДРПОУ 00955880) на користь ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , моральну шкоду у розмірі 17000 грн. (сімнадцять тисяч гривень).
Стягнути з Дочірнього підприємства державної акціонерної компанії «Хліб України «Роменське КХП» (вул. Прокопенка, 10, м. Ромни, Роменський район, Сумська область, 42006, код ЄДРПОУ 00955880) на користь ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , судовий збір у розмірі 1073,60 грн. (одна тимсяча сімдесят три гривні шістдесят копійок).
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача.
Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених ЦПК України, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене в загальному порядку, встановленому цим Кодексом. У цьому разі строк на апеляційне оскарження рішення починає відраховуватися з дати постановлення ухвали про залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення.
Учасники, які не були присутні в судовому засіданні мають право на поновлення строку на апеляційне оскарження. Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
СУДДЯ РОМЕНСЬКОГО МІСЬКРАЙОННОГО СУДУ В. О. Шульга
Суд | Роменський міськрайонний суд Сумської області |
Дата ухвалення рішення | 31.08.2023 |
Оприлюднено | 04.09.2023 |
Номер документу | 113178924 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Роменський міськрайонний суд Сумської області
Шульга В. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні