ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
31.08.2023 Справа №607/10234/23
Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області в складі:
головуючого судді Кунцьо С.В.
при секретарі с/з Гурзель Ю.В.
за участю захисника адвоката Скиби В.М.
особи, яка притягається до
відповідальності ОСОБА_1
та представника митного органу Лось О.Р.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Тернополі матеріали, які надійшли від Тернопільської митниці Державної митної служби України про притягнення до відповідальності за порушення митних правил
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженку с. Зарваниця Теребовлянського району Тернопільської області, українку, громадянку України, працюючу агентом з митного оформлення ФОП ОСОБА_1 , зареєстровану та жительку АДРЕСА_1 ,
В С Т А Н О В И В:
В провадженні Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області перебувають матеріали про притягнення до відповідальності ОСОБА_1 за порушення митних правил, що надійшли на адресу суду від Тернопільської митниці Державної митної служби України.
Як вбачається із протоколу про порушення митнихправил№0028/40300/23 від 10.05.2023 р., фізична особа-підприємець, агент з митного оформлення ОСОБА_1 вчинила інші протиправні дії, спрямовані на ухилення від сплати митних платежів, а саме шляхом заявлення у гр. 31 електронної митної декларації від 25.04.2023 р. №23UA403030010811U3 недостовірної інформації в частині не зазначення відомостей про призначення товару (які є визначальними (істотними) для цілей класифікації), невірного коду товару (гр. 33 вказаної ЕМД), неправдивих відомостей про преференцію по сплаті мита та ПДВ (гр. 36 вказаної ЕМД) та способу платежу «06» (гр. 47 ЕМД) з метою неправомірного звільнення від сплати ввізного мита та неправомірного зменшення розміру ПДВ у сумі 29059,02 грн. (мито 20740,08 грн. (сума податку нарахована умовно) та ПДВ - 29059,02 грн.).
У судовому засіданні захисник особи, яка притягається до відповідальності адвокат Скиба В.М. заявив клопотання про повернення до митного органу матеріалів справи про порушення митнихправилОСОБА_1 для належного дооформлення, зазначивши про те, що митним органом не усунуто допущені у протоколі недоліки та не зазначено статтю Митного кодексу України, що передбачає адміністративну відповідальність за порушення, вчинення якого інкримінується ОСОБА_1 .
Особа, яка притягається до відповідальності за порушення митних правил ОСОБА_1 в судовому засіданні підтримала думку свого захисника.
Представник митного органу Лось О.Р. в судовому засіданні заперечила щодо клопотання захисника та зазначила про те, що у матеріалах справи містяться документи, які вказують на посилання на статтю, яка передбачає адміністративну відповідальність за порушення, вчинення якого інкримінується ОСОБА_1 , а саме ст. 485 МК України, а також з метою усунення недоліків у протоколі митним органом до матеріалів справи долучено електронний видрук протоколу про порушення митних правил з модуля «Провадження у справах про ПМП» АСМО, де зазначено, що дії ОСОБА_1 мають ознаки порушення митних правил, передбачені ст. 485 МК України.
Оглянувши матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності за порушення митних правил ОСОБА_1 , приходжу до висновку, що вказані матеріали повторно направлені в суд неналежно оформленими з наступних підстав.
Постановою Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 05 липня 2023 року матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності за порушення митних правил ОСОБА_1 повернуто до Тернопільської митниці Державної митної служби України для належного дооформлення.
17 серпня 2023 року від Тернопільської митниці Державної митної служби України на адресу Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області повторно надійшли матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності за порушення митних правил ОСОБА_1 .
На підставіст.489Митного кодексуУкраїни посадоваособа прирозгляді справипро порушеннямитних правилзобов`язана з`ясувати:чи буловчинено адміністративнеправопорушення,чи виннадана особав йоговчиненні,чи підлягаєвона адміністративнійвідповідальності,чи єобставини,що пом`якшуютьта/абообтяжують відповідальність,чи єпідстави длязвільнення особи,що вчинилаправопорушення,від адміністративноївідповідальності,а такожз`ясувати іншіобставини,що маютьзначення дляправильного вирішеннясправи.
Згідно ч.ч. 1, 2 ст. 494 Митного кодексу України про кожний випадок виявлення порушення митних правил уповноважена посадова особа митного органу, яка виявила таке порушення, невідкладно складає протокол за формою, установленою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Протокол про порушення митних правилповинен містититакі дані: 1)дату імісце йогоскладення; 2)посаду,прізвище,ім`я,по батьковіпосадової особи,яка склалапротокол; 3)необхідні длярозгляду справивідомості проособу,яка притягуєтьсядо відповідальностіза порушеннямитних правил,якщо їївстановлено; 4)місце,час вчинення,вид тахарактер порушеннямитних правил; 5)посилання настаттю цьогоКодексу,що передбачаєадміністративну відповідальністьза такепорушення; 6)прізвища таадреси свідків,якщо вониє; 7) відомості щодо товарів, у тому числі транспортних засобів особистого користування, транспортних засобів комерційного призначення та документів, вилучених згідно ізстаттею 511 цьогоКодексу; 8) інші необхідні для вирішення справи відомості.
Згідно вимог ч. 7 ст. 494 Митного кодексу України протокол складаєтьсяу двохпримірниках,один зяких вручаєтьсяпід розпискуособі,яка притягуєтьсядо адміністративноївідповідальності запорушення митнихправил.
З вказаноговипливає,що протокол у справі про порушення митнихправил є актом обвинувачення у вчиненні певного правопорушення і повинен містити конкретне обвинувачення, при цьому суд не має права брати на себе функцію обвинувачення та у будь-який спосіб конкретизувати зміст обвинувачення, вказаного у протоколі, а так само не може відшукувати докази на користь обвинувачення, оскільки це становитиме порушення права на захист та принципу рівності сторін процесу, що слідує з загальних засад судочинства, закріплених уст. 129 Конституції України.
Отже, суд зобов`язаний розглянути справу про порушення митних правил в межах протоколу і не повноважний виходити за його межі.
Водночас вручення копії протоколу про порушення митних правил особі, яка притягається до адміністративної відповідальності за порушення митних правил, є важливою гарантією того, що особа, яка притягається до відповідальності, ознайомлена зі змістом обвинувачення у вчиненні правопорушення та має можливість організувати ефективний захист своїх інтересів.
Так, встановлено, що у протоколі про порушення митних правил №0028/40300/23 від 10.05.2023 р., складеному відносно ОСОБА_1 , в порушення вимог ч. 2 ст. 494 Митного кодексу України відсутнє посилання на статтю цього Кодексу, що передбачає адміністративну відповідальність за порушення, вчинення якого інкримінується ОСОБА_1 , та саме такий примірник протоколу про порушення митних правил, у якому відсутні відомості що статті Митного кодексу України, якою передбачено адміністративну відповідальність, було вручено ОСОБА_1 10 травня 2023 р.
Разом з тим відсутність у протоколі про порушення митних правил вказаних відомостей позбавляє особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, здійснювати ефективний захист своїх прав та інтересів, адже вона позбавлена можливості оспорити конкретні факти, які є основними при розгляді справи.
За таких обставин, з врахуванням вищенаведених недоліків при оформленні протоколу про порушення митних правил, що не дають можливості повно та об`єктивно розглянути дану справу та прийняти рішення про наявність чи відсутність в діях ОСОБА_1 складу правопорушення, вважаю, що клопотання захисника підлягає задоволенню та матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності за порушення митних правил ОСОБА_1 слід повторно повернути до Тернопільської митниці Державної митної служби України для належного дооформлення.
При цьому слід взяти до уваги те, що закреслення чи виправлення відомостей, що заносяться до протоколу, а також унесення додаткових записів після того, як протокол підписано особою, стосовно якої його складено, не допускаються. Водночас у разі недотримання зазначеної вимоги неможливим є врахування протоколу належним доказом у справі, а тому у випадку виникнення необхідності внесення додаткових відомостей повинен бути складений новий протокол.
На підставі наведеного, керуючись ст. ст. 489, 494 Митного кодексу України, суд, -
П О С Т А Н О В И В :
Клопотання захисника особи, яка притягається до відповідальності адвоката Скиби В.М. про повернення до органу митної служби для належного дооформлення матеріалів справи про притягнення до відповідальності за порушення митних правил ОСОБА_1 задовольнити.
Матеріали справи про притягнення до відповідальності за порушення митних правил ОСОБА_1 повторно повернути для належного дооформлення до Тернопільської митниці Державної митної служби України.
СуддяС. В. Кунцьо
Суд | Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області |
Дата ухвалення рішення | 31.08.2023 |
Оприлюднено | 04.09.2023 |
Номер документу | 113179142 |
Судочинство | Адмінправопорушення |
Категорія | Справи про порушення митних правил, які підлягають розгляду в судовому порядку Митний кодекс 2012 р. Дії, спрямовані на неправомірне звільнення від сплати митних платежів чи зменшення їх розміру, а також інші протиправні дії, спрямовані на ухилення від сплати митних платежів |
Адмінправопорушення
Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області
Кунцьо С. В.
Адмінправопорушення
Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області
Кунцьо С. В.
Адмінправопорушення
Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області
Кунцьо С. В.
Адмінправопорушення
Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області
Кунцьо С. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні