Ухвала
від 05.09.2023 по справі 359/358/21
БОРИСПІЛЬСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа №359/358/21

Провадження № 2/359/143/2023

УХВАЛА

5 вересня 2023 року Бориспільський міськрайонний суд Київської області у складі:

головуючого судді Семенюти О.Ю.,

за участю секретаря судового засідання Моргушко Л.В.,

розглядаючи в приміщенні суду у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору: Бориспільська районна державна нотаріальна контора, приватний нотаріус Київського міського нотаріального округу Авдієнко Оксана Віталіївна, про визнання заповіту недійсним,

встановив:

1. Суть процесуальних питань, що розглядаються судом.

Представник позивача ОСОБА_5 звернувся до суду з клопотанням про призначення судової почеркознавчої експертизи для з`ясування таких обставин: чи виконаний рукописний текст у графі «Підпис» в заповіті, посвідченому 20 червня 2020 року приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Авдієнко О.В. та зареєстрованому в реєстрі за №280 (далі заповіті), ОСОБА_6 ; чи виконаний рукописний текст у графі «Підпис» в заповіті однією особою; чи виконаний рукописний текст у графі «Підпис» в заповіті під впливом збиваючих факторів (природних, штучних); чи виконаний підпис від імені ОСОБА_6 у графі «Підпис» в заповіті тією особою, від імені якої він зазначений, чи іншою особою; чи виконаний підпис від імені ОСОБА_6 у графі «Підпис» в заповіті під впливом збиваючих факторів (природних, штучних). Проведення судової почеркознавчої експертизи представник позивача ОСОБА_5 просить доручити КНДІСЕ.

Крім того, представник позивача ОСОБА_5 заявив клопотання про призначення посмертної судово-психіатричної експертизи для з`ясування таких обставин: чи хворіла ОСОБА_6 психічною хворобою станом на 20 червня 2020 року; чи страждала ОСОБА_6 психічними розладами на момент підписання заповіту; у випадку, якщо вона страждала психічними розладами, чи були вони стійкими, який був ступінь їх вираженості, як психічні розлади впливали на її волевиявлення, сприйняття значення своїх дій та здатність керувати ними на момент підписання заповіту; в якому емоційному стані була ОСОБА_6 на момент підписання заповіту; чи могла вона усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними на момент підписання заповіту; чи перебувала ОСОБА_6 під впливом медичних препаратів, алкоголю чи наркотичних засобів, які впливали на її здатність усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними під час підписання заповіту; чи могли захворювання, які були наявні у ОСОБА_6 , впливати на її здатність усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними під час підписання заповіту. Проведення посмертної судово-психіатричної експертизи представник позивача ОСОБА_5 просить доручити Київському міському центру судово-психіатричної експертизи.

Процесуальні правовідносини регулюються главою 5 «Докази та доказування» розділу І «Загальні положення» ЦПК України.

2. Норми процесуального права, якими керується суд при розгляді клопотань.

Відповідно до ч.1 ст.103 ЦПК України суд призначає експертизу у справі за сукупністю таких умов:

1) для з`ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо;

2) сторонами (стороною) не надані відповідні висновки експертів із цих самих питань або висновки експертів викликають сумніви щодо їх правильності.

Згідно з ч.3 ст.103 ЦПК України при призначенні експертизи судом експерт або експертна установа обирається сторонами за взаємною згодою, а якщо такої згоди не досягнуто у встановлений строк, експерта чи експертну установу визначає суд. Суд з урахуванням обставин справи має право визначити експерта чи експертну установу самостійно. У разі необхідності може бути призначено декілька експертів для підготовки одного висновку (комісійна або комплексна експертиза).

Відповідно до ч.4, ч.5 ст.103 ЦПК України питання, з яких має бути проведена експертиза, що призначається судом, визначаються судом. Учасники справи мають право запропонувати суду питання, роз`яснення яких, на їхню думку, потребує висновку експерта. У разі відхилення або зміни питань, запропонованих учасниками справи, суд зобов`язаний мотивувати таке відхилення або зміну.

Згідно з п.5 ч.1 ст.252, п.9 ч.1 ст.253 ЦПК України суд може за заявою учасника справи, а також з власної ініціативи зупинити провадження у справі у випадку призначення експертизи. В такому випадку провадження у справі зупиняється на час проведення експертизи.

3. Мотиви, якими керується суд при розгляді клопотань.

Встановлено, що перевірка виконання ОСОБА_6 або іншою особою рукописного тексту та підпису від імені ОСОБА_6 в оспорюваному заповіті, а також з`ясування її спроможності усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними має істотне значення для правильного вирішення спору. З`ясування цих обставин потребує спеціальних знань. В матеріалах цивільної справи відсутні висновки експертів з приводу вказаних обставин.

З огляду на це суд висновує, що належить призначити судову почеркознавчу та посмертну судово-психіатричну експертизи, поставивши перед експертами питання з урахуванням формулювань, що визначені Інструкцією про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень та Науково-методичних рекомендацій з питань підготовки та призначення судових експертиз та експертних досліджень, затвердженої наказом Міністерства юстиції України №53/5 від 8 жовтня 1998 року. У зв`язку з тим, що представник відповідачів ОСОБА_7 не запропонував інших експертних установ, проведення судової почеркознавчої експертизи слід доручити КНДІСЕ.

Водночас, як вбачається з даних ЄДР, Київський міський центр судово-психіатричної експертизи (код ЄДРПОУ 25287764) припинив свою діяльність. Тому суд вважає за можливе доручити проведення посмертної судово-психіатричної експертизи Державній установі «Інститут психіатрії, судово-психіатричної експертизи та моніторингу наркотиків Міністерства охорони здоров`я України» (код ЄДРПОУ 04803492). Для проведення означених судових експертиз матеріали цивільної справи належить надіслати до визначених експертних установ. Ця обставина об`єктивно унеможливлює продовження розгляду цивільної справи. Тому провадження у цивільній справі належить зупинити на час проведення судової почеркознавчої та посмертної судово-психіатричної експертиз.

Керуючись п.1 ч.1,ч.2 ст.258, ч.4, ч.5 ст.259, ст.260 ЦПК України, суд

ухвалив:

Клопотання представника позивача ОСОБА_5 про призначення судових експертиз задовольнити.

Призначити судову почеркознавчу експертизу та поставити перед експертом такі питання:

1. чи виконаний рукописний текст у графі «Підпис» в заповіті, посвідченому 20 червня 2020 року приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Авдієнко Оксаною Віталіївною та зареєстрованому в реєстрі за №280 (далі заповіті), ОСОБА_6 ?

2. чи виконаний рукописний текст у графі «Підпис» в заповіті однією особою?

3. чи виконаний підпис від імені ОСОБА_6 у графі «Підпис» в заповіті ОСОБА_6 , чи іншою особою?

4. чи виконаний рукописний текст у графі «Підпис» в заповіті під впливом збиваючих факторів (природних, штучних)?

5. чи виконаний підпис від імені ОСОБА_6 у графі «Підпис» в заповіті під впливом збиваючих факторів (природних, штучних)?

Проведення судової почеркознавчої експертизи доручити Київському науково-дослідному інституту судових експертиз та попередити експерта про кримінальну відповідальність за завідомо неправдивий висновок, а також за відмову без поважних причин від виконання покладених на нього обов`язків.

Призначити посмертну судово-психіатричну експертизу та поставити перед експертом такі питання:

1. чи хворіла ОСОБА_6 психічною хворобою станом на 20 червня 2020 року?

2. чи страждала ОСОБА_6 психічними розладами на момент підписання заповіту, посвідченому 20 червня 2020 року приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Авдієнко Оксаною Віталіївною та зареєстрованому в реєстрі за №280 (далі заповіту)?

3. у випадку, якщо ОСОБА_6 страждала психічними розладами, зазначити, чи були вони стійкими, який був ступінь їх вираженості, як психічні розлади впливали на її волевиявлення, сприйняття значення своїх дій та здатність керувати ними на момент підписання заповіту?

4. в якому емоційному стані була ОСОБА_6 на момент підписання заповіту?

5. чи могла ОСОБА_6 усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними на момент підписання заповіту?

6. чи перебувала ОСОБА_6 під впливом медичних препаратів, алкоголю чи наркотичних засобів, які впливали на її здатність усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними, під час підписання заповіту?

7. чи могли захворювання, які були наявні у ОСОБА_6 , впливати на її здатність усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними під час підписання заповіту?

Проведення посмертної судово-психіатричної експертизи доручити Державній установі «Інститут психіатрії, судово-психіатричної експертизи та моніторингу наркотиків Міністерства охорони здоров`я України» та попередити експерта про кримінальну відповідальність за завідомо неправдивий висновок, а також за відмову без поважних причин від виконання покладених на нього обов`язків.

Витрати на проведення судової почеркознавчої та судово-психіатричної експертиз покласти на ОСОБА_1 .

Для проведення судової почеркознавчої експертизи матеріали цивільної справи надіслати до Київського науково-дослідного інституту судових експертиз (03057, м. Київ, вул. Сім`ї Бродських, 6).

Після того, як матеріали цивільної справи будуть повернуті до Бориспільського міськрайонного суду, для проведення судово-психіатричної експертизи матеріали цивільної справи надіслати до Державної установи «Інститут психіатрії, судово-психіатричної експертизи та моніторингу наркотиків Міністерства охорони здоров`я України» (04080, м. Київ, вул. Кирилівська, 103, , корпус 12, 3-й поверх).

Провадження у цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору: Бориспільська районна державна нотаріальна контора, приватний нотаріус Київського міського нотаріального округу Авдієнко Оксана Віталіївна, про визнання заповіту недійсним зупинити на час проведення судової почеркознавчої та судово-психіатричної експертиз.

Ухвала суду може бути оскаржена до Київського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом 15 днів з дня оголошення судового рішення.

Ухвала суду набирає законної сили негайно після її проголошення.

Суддя О.Ю. Семенюта

Дата ухвалення рішення05.09.2023
Оприлюднено07.09.2023
Номер документу113232658
СудочинствоЦивільне
Сутьвизнання заповіту недійсним

Судовий реєстр по справі —359/358/21

Ухвала від 09.05.2024

Цивільне

Бориспільський міськрайонний суд Київської області

Семенюта О. Ю.

Ухвала від 10.04.2024

Цивільне

Бориспільський міськрайонний суд Київської області

Семенюта О. Ю.

Ухвала від 09.02.2024

Цивільне

Бориспільський міськрайонний суд Київської області

Семенюта О. Ю.

Ухвала від 06.12.2023

Цивільне

Бориспільський міськрайонний суд Київської області

Семенюта О. Ю.

Ухвала від 06.12.2023

Цивільне

Бориспільський міськрайонний суд Київської області

Семенюта О. Ю.

Ухвала від 13.11.2023

Цивільне

Бориспільський міськрайонний суд Київської області

Семенюта О. Ю.

Ухвала від 05.09.2023

Цивільне

Бориспільський міськрайонний суд Київської області

Семенюта О. Ю.

Ухвала від 05.09.2023

Цивільне

Бориспільський міськрайонний суд Київської області

Семенюта О. Ю.

Ухвала від 11.07.2023

Цивільне

Бориспільський міськрайонний суд Київської області

Семенюта О. Ю.

Ухвала від 28.02.2023

Цивільне

Бориспільський міськрайонний суд Київської області

Семенюта О. Ю.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовахліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні