Провадження № 2/470/39/23
Справа № 470/156/23
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 вересня 2023 року смт. Березнегувате
Березнегуватський районний суд Миколаївської області в складі:
головуючого судді Лусти С.А.,
за участю секретаря судового засідання Дячук А.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду смт. Березнегувате в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Березнегуватської селищної ради про визначення додаткового строку для прийняття спадщини,
ВСТАНОВИВ:
06 червня 2023 року позивачка звернулася до Березнегуватського районного суду Миколаївської області з позовом до Калузької сільської ради Баштанського району про визначення додаткового строку для прийняття спадщини.
У позові зазначила, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла її матір ОСОБА_2 . Після її смерті відкрилася спадщина, до складу якої входить житловий будинок по АДРЕСА_1 . За життя мати склала заповіт, яким заповідала належний їй будинок та присадибну земельну ділянку ОСОБА_1 . В даний час оформити спадщину вона не може, оскільки не звернулася до нотаріуса в установлений законом строк. Державним нотаріусом їй було надано роз`яснення про необхідність визначення додаткового строку для прийняття спадщини в судовому порядку. Своєчасно вона не звернулася до нотаріуса, оскільки на території Березнегуватської селищної ради проводилися активні бойові дії, через агресію російської федерації на території України. На підставі зазначеного просила визначити їй додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини у два місяці.
Ухвалою судді від 09 червня 2023 року вказану позовну заяву було залишено без руху, оскільки позивачка звернулася з позовом до реорганізованої у Березнегуватську селищну раду Калузьку сільську раду, однак у зв`язку з усуненням недоліків, за ухвалою судді від 29 червня 2023 року провадження за вказаною позовною заявою було відкрито.
Позивачка та її представник адвокат Урсаленко О.М. в судове засідання не з`явилися, однак від позивачки надійшла заява про розгляд справи у її відсутність та підтримання позовних вимог в повному обсязі.
Представник відповідача - Березнегуватської селищної ради в судове засідання надав заяву про розгляд справи за його відсутності, позовні вимоги позивачки визнав у повному обсязі та не заперечував проти їх задоволення.
У зв`язку з неявкою в судове засідання всіх учасників справи фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється, згідно з ч.2 ст.247 ЦПК України.
Дослідивши матеріали цивільної справи та наявні у ній докази суд дійшов наступного.
ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Калуга Березнегуватського району померла матір позивачки ОСОБА_2 . Вказане підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 , виданого 01 грудня 2021 року Березнегуватським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Баштанському районі Миколаївської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) за актовим записом № 327, копією свідоцтва про народження позивачки серії НОМЕР_2 , виданого повторно Відділом реєстрації актів цивільного стану Березнегуватського районного управління юстиції Миколаївської області 17 січня 2012 року, актовий запис № 14, де її дівоче прізвище вказано " ОСОБА_3 ", та копією довідки Відділу реєстрації актів цивільного стану Березнегуватського районного управління юстиції Миколаївської області, з якої вбачається, що позивачка 18 листопада 1989 року уклала шлюб з ОСОБА_4 та змінила дошлюбне прізвище « ОСОБА_3 » на " ОСОБА_5 " (а.с.4-6,9).
Після смерті ОСОБА_2 відкрилась спадщина на житловий будинок та присадибну земельну ділянку по АДРЕСА_1 , які померла на підставі заповіту, посвідченого секретарем Калузької сільської ради Березнегуватського району Миколаївської області 04 жовтня 2017 року, реєстровий №30, заповідала позивачці (а.с.7).
Згідно довідки виконавчого комітету Березнегуватської селищної ради від 16 травня 2023 року вбачається, що відповідно до запису № 0133-1 в погосподарській книзі № 3 Березнегуватської селищної ради за 2021-2025 роки, ОСОБА_2 проживала та була зареєстрована з 31 жовтня 2014 року по день смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 одна за адресою АДРЕСА_1 (а.с.8).
З довідки в.о. завідувача Березнегуватської державної нотаріальної контори 28 липня 2023 року слідує, що після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , спадкова справа не заводилася (а.с.33).
Роз`ясненням в.о. завідувача Березнегуватською державною нотаріальною конторою Миколаївської області, позивачці було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті матері ОСОБА_2 у зв`язку з пропуском встановленого законом строку для прийняття спадщини (а.с.3).
Позивачка у шестимісячний строк не звернулася до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини, оскільки на території Березнегуватської селищної ради Миколаївської області проводилися активні бойові дії через агресію російської федерації на території України, тому вона не мала змоги звернутися своєчасно до нотаріуса з питання оформлення спадкових прав.
Згідно ч.1 та 2 ст. 1220 ЦК України, спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою (частина третя статті 46 цього Кодексу).
Нормою статті 1222 ЦК України визначено, що спадкоємцями за заповітом і за законом можуть бути фізичні особи, які є живими на час відкриття спадщини, а також особи, які були зачаті за життя спадкодавця і народжені живими після відкриття спадщини. Спадкоємцями за заповітом можуть бути юридичні особи та інші учасники цивільних відносин (стаття 2 цього Кодексу).
Згідно ст.1268 ЦК України, спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.
Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини (частина перша статті 1269 ЦК України).
Статтею 1270 ЦК України, регламентовано, що для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Таким чином, право на спадщину виникає з моменту її відкриття, і закон зобов`язує спадкоємця, який постійно не проживав зі спадкодавцем, у шестимісячний строк подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.
Згідно з частиною третьою статті 1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
За змістом цієї статті поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є причини, які пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Правила частини третьої статті 1272 ЦК України про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви; 2) ці обставини визнані судом поважними.
З урахуванням наведеного, якщо спадкоємець пропустив шестимісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини з поважних причин, закон гарантує йому право на звернення до суду з позовом про визначення додаткового строку на подання такої заяви.
Згідно положень п.24 постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року №7 "Про судову практику у справах про спадкування", вирішуючи питання визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Поважними причинами пропуску строку визнаються, зокрема: 1) тривала хвороба спадкоємців; 2) велика відстань між місцем постійного проживання спадкоємців і місцем знаходження спадкового майна; 3) складні умови праці, які, зокрема, пов`язані з тривалими відрядженнями, в тому числі закордонними; 4) перебування спадкоємців на строковій службі у складі Збройних Сил України; 5) необізнаність спадкоємців про наявність заповіту тощо.
Аналогічний правовий висновок висловлений також у постанові Верховного Суду у складі постійної колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду від 26.06.2019 року по справі № 565/1145/17, провадження № 61-38298св18.
За такого, враховуючи, що позивачка пропустила строк для подання заяви про прийняття спадщини з поважної причини, у зв`язку з активними бойовими діями на території громади через агресію російської федерації проти України, суд дійшов висновку, що її позовні вимоги про визначення додаткового строку для прийняття спадщини є обгрунтованими та підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст.12, 13, 259, 263-265, 268 ЦПК України, суд
УХВАЛИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Березнегуватської селищної ради про визначення додаткового строку для прийняття спадщини, задовольнити.
Визначити ОСОБА_1 додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини після смерті матері ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 два місяці з дня набрання рішення суду законної сили.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Миколаївського апеляційного суду через Березнегуватський районний суд Миколаївської області шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів, з дня його оголошення.
Учасник справи, якому повний текст рішення не було вручено в день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку, якщо апеляційна скарга подана протягом 30 днів з дня вручення йому повного тексту рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Сторони:
Позивачка: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , місце реєстрації: АДРЕСА_2 , паспорт серії НОМЕР_3 , виданий Знам`янським МВ УМВС України в Кіровоградській області 30 березня 2012 року, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_4 .
Відповідач: Березнегуватська селищна рада, місце знаходження: Соборно-Миколаївська площа, 10 смт. Березнегувате Миколаївської області, індекс 56203, код ЄДРПОУ 04375808;
Повний текст рішення складено 06 вересня 2023 року.
Суддя С. А. Луста
Суд | Березнегуватський районний суд Миколаївської області |
Дата ухвалення рішення | 06.09.2023 |
Оприлюднено | 08.09.2023 |
Номер документу | 113288632 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них |
Цивільне
Березнегуватський районний суд Миколаївської області
Луста С. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні