Ухвала
від 08.09.2023 по справі 926/742/23
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

58000, м. Чернівці, вул. О.Кобилянської, 14, тел. 55-09-34, е-mail: inbox@cv.arbitr.gov.ua

У Х В А Л А

п р о з а л и ш е н н я п о з о в у б е з р о з г л я д у

08 вересня 2023 року Справа № 926/742/23 Господарський суд Чернівецької області у складі судді Ніколаєва Михайла Ілліча, за участі секретаря судового засідання Голіней Я.І.

за участі представників сторін:

позивача не з`явилися;

відповідача не з`явилися;

розглянувши матеріали справи

за заявою Приватного підприємства «Гранд-інвестбуд»

про розстрочення виконання судового рішення

за позовом Чернівецької міської ради

до Приватного підприємства "Гранд-Інвестбуд"

про стягнення безпідставно збережених коштів в сумі 1 513 297,89 грн.

СУТЬ СПОРУ: Рішенням Господарського суду Чернівецької області від 27.06.2023 стягнуто з Приватного підприємства "Гранд-Інвестбуд" на користь Чернівецької міської ради безпідставно збережені кошти в сумі 1513297,89 грн та 22699,48 грн судового збору.

На виконання зазначеного рішення суду 28.08.2023 Господарським судом Чернівецької області видано наказ.

25.08.2023 від Приватного підприємства «Гранд-Інвестбуд» надійшла заява (Вх.№3654) про розстрочення виконання рішення суду на 12 місяців з щомісячним платежем по 128 000 грн.

В обґрунтування даної заяви, заявник посилається на те, що впровадження військового стану на території України вплинуло на результати його фінансово-господарської діяльності, оскільки основним видом економічної діяльності підприємства є надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна.

У зв`язку із відсутністю діючих договорів оренди вказаного нерухомого майна та нових орендарів будівель та споруд, підприємство позбавилось основних доходів.

Таким чином підприємство опинилось у важкому фінансовому стані, який унеможливлює сплату одночасно всієї суми заборгованості за рішенням суду.

Ухвалою суду від 28.08.2023 прийнято заяву Приватного підприємства «Гранд-інвестбуд» про розстрочення виконання судового рішення та призначено її до розгляду в судовому засіданні 05 вересня 2023 року.

В судовому засіданні 05.08.2023 за клопотанням представника Чернівецької міської ради оголошено перерву до 08.09.2023 для з`ясування суми реальної заборгованості Приватного підприємства «Гранд-Інвестбуд».

07.09.2023, у зв`язку із повною сплатою заборгованості за рішенням суду, від заявника надійшло клопотання про залишення заяви про розстрочення виконання рішення без розгляду.

Представники сторін в судове засідання 08.08.2023 не з`явились.

Розглянувши наведене вище клопотання представника Приватного підприємства «Гранд-Інвестбуд» про залишення без розгляду заяви про розстрочення виконання судового рішення у справі №926/742/23 суд виходить з наступного.

Завданням господарського судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів, пов`язаних із здійсненням господарської діяльності, та розгляд інших справ, віднесених до юрисдикції господарського суду, з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав і законних інтересів фізичних та юридичних осіб, держави. Суд та учасники судового процесу зобов`язані керуватися завданням господарського судочинства, яке превалює над будь-якими іншими міркуваннями в судовому процесі (ч.ч. 1,2 ст.2 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України).

Відповідно до п.3 ч.1 ст.42 ГПК України учасники справи мають право подавати заяви та клопотання, надавати пояснення суду, наводити свої доводи, міркування щодо питань, які виникають під час судового розгляду, і заперечення проти заяв, клопотань, доводів і міркувань інших осіб.

За приписами ч.1 ст.331 ГПК України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання.

Порядок розгляду заяв про відстрочку або розстрочку виконання рішення суду регламентовано у Розділі V ГПК України.

Однак зазначений розділ ГПК України не містить положень про право заявника клопотати перед судом залишити подану заяву про розстрочення виконання судового рішення без розгляду або відмовитися від неї.

Водночас, одним із принципів господарського судочинства є диспозитивність, суть якого визначена у ст.14 ГПК України та полягає в тому, що суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Однією із складових принципу диспозитивності є те, що суб`єкт має можливість відмовитися від свого права чи інтересу. Тобто право особи на звернення до суду, зокрема із заявою про розстрочення виконання судового рішення, рівною мірою стосується й права такої особи на відкликання цієї заяви (відмову від неї) або залишення без розгляду. ГПК України не містить положень, які б забороняли особі це зробити.

Право на подання заяви про розстрочення виконання судового рішення та право на подання заяви про залишення без розгляду такої заяви є безумовним правом заявника, що не суперечить вимогам закону та не порушує прав чи інтересів жодних інших осіб, а суд у такому випадку повинен виходити саме з пріоритетності права заявника розпоряджатися заявленими вимогами на власний розсуд. Суд не може розглядати відповідну заяву по суті, зважаючи на те, що особа, яка її подала, цього не бажає.

У зазначеному аспекті необхідно вказати, що правове регулювання процесуальних відносин, як і будь-яких інших суспільних відносин, не позбавлене певних недоліків, одним із яких є повна або часткова відсутність норм, які регулюють відносини, що потребують правового регулювання (прогалини у праві).

Прогалини у процесуальному праві, за загальним правилом, повинні усуватися шляхом правотворчості. Водночас, у конкретній ситуації задля досягнення завдання судочинства, зокрема господарського, такі прогалини можуть бути подолані безпосередньо у процесі правозастосування. Йдеться про можливість застосування судами процесуальної аналогії. Так, наприклад, забороняється відмова у правосудді з мотивів неповноти, неясності, суперечливості чи відсутності законодавства, яке регулює спірні відносини (ч.11 ст.11 ГПК України). У такому випадку, суд зіштовхується з проблемою розгляду й вирішення справи за відсутності відповідних норм права та повинен ухвалювати рішення на підставі аналогії права чи аналогії закону. Аналогічно і в ситуації відсутності норм процесуального права. Відмова у судовому захисті з мотивів неврегульованості процедури суперечить сенсу та призначенню регулятивного права в цілому і процесуального права зокрема.

Водночас, застосовуючи процесуальну аналогію, слід підходити до цього лише у виняткових випадках.

ГПК України повною мірою не задовольняє потребу у правовому регулюванні спірної ситуації. Проте, виходячи зі змісту її обставин, керуючись завданням господарського судочинства, принципом диспозитивності господарського судочинства та верховенства права, суд вважає за можливе задовольнити клопотання Приватного підприємства «Гранд-Інвестбуд» про залишення без розгляду заяви про розстрочення виконання судового рішення у справі №926/742/23 за аналогією на підставі п.5 ч.1 ст. 226 ГПК України. Інший правовий механізм вирішення ситуації, яка склалася у цій справі, відсутній, у зв`язку з чим, застосування у цій справі за аналогією п.5 ч.1 ст. 226 ГПК України є цілком виправданим, справедливим та спрямованим на реалізацію завдання та принципів господарського судочинства.

Керуючись ст.ст. 226, 234, 235, 331 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

1.Клопотання Приватного підприємства «Гранд-Інвестбуд» про залишення без розгляду заяви про розстрочення виконання судового рішення у справі №926/742/23 задовольнити.

2.Заяву Приватного підприємства «Гранд-Інвестбуд» про розстрочення виконання рішення Господарського суду Чернівецької області від 27.06.2023 №926/742/23 залишити без розгляду.

Ухвала набирає законної сили негайно після її оголошення та підлягає оскарженню.

Повний текст ухвали складено та підписано 08.09.2023.

Інформацію по справі, що розглядається можна отримати на сторінці суду на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою:://cv.arbitr.gov.ua/sud5027/.

СуддяМ.І. Ніколаєв

СудГосподарський суд Чернівецької області
Дата ухвалення рішення08.09.2023
Оприлюднено11.09.2023
Номер документу113335847
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин про відшкодування шкоди, збитків

Судовий реєстр по справі —926/742/23

Ухвала від 02.10.2023

Господарське

Західний апеляційний господарський суд

Плотніцький Борис Дмитрович

Ухвала від 08.09.2023

Господарське

Господарський суд Чернівецької області

Ніколаєв Михайло Ілліч

Ухвала від 28.08.2023

Господарське

Господарський суд Чернівецької області

Ніколаєв Михайло Ілліч

Судовий наказ від 28.08.2023

Господарське

Господарський суд Чернівецької області

Ніколаєв Михайло Ілліч

Ухвала від 03.08.2023

Господарське

Західний апеляційний господарський суд

Плотніцький Борис Дмитрович

Рішення від 27.06.2023

Господарське

Господарський суд Чернівецької області

Ніколаєв Михайло Ілліч

Рішення від 27.06.2023

Господарське

Господарський суд Чернівецької області

Ніколаєв Михайло Ілліч

Ухвала від 01.06.2023

Господарське

Господарський суд Чернівецької області

Ніколаєв Михайло Ілліч

Ухвала від 04.05.2023

Господарське

Господарський суд Чернівецької області

Ніколаєв Михайло Ілліч

Ухвала від 28.04.2023

Господарське

Господарський суд Чернівецької області

Ніколаєв Михайло Ілліч

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні