Рішення
від 07.09.2023 по справі 910/9495/22
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА КИЄВА

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.uaДОДАТКОВЕ РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

07.09.2023Справа № 910/9495/22Суддя Господарського суду міста Києва Стасюк С.В., за участю секретаря судового засідання Демидової А.А., розглянувши заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Навара - К" про ухвалення додаткового рішення у справі

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Арт Парк"

до Товариства з обмеженою відповідальністю "Навара - К"

третя особа-1, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - Товариство з обмеженою відповідальністю "Смерековий Гай"

третя особа-2, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - Київська міська рада

про зобов`язання виконати умови договору

Представники учасників справи:

від позивача: не з`явився;

від відповідача: Рейдель Р.В.;

від третьої особи-1: не з`явився;

від третьої особи-2: не з`явився.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Арт Парк" (надалі по тексту - позивач) звернулось до Господарського суду міста Києва з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Навара - К" (надалі по тексту - відповідач) про зобов`язання виконати умови договору, а саме:

1)зобов`язати Товариство з обмеженою відповідальністю "Навара - К" виконувати умови Договору № 12-05/15 про забудову земельної ділянки по вул. Бориспольській, 67 в м. Києві від 12.05.2015, а саме не вчиняти будь-які дії, які можуть спричинити зміну замовника будівництва комплексу, передачу ділянки чи її частини для забудови іншій особі, аніж Товариство з обмеженою відповідальністю "Арт Парк" чи особу, на яку вкаже Товариство з обмеженою відповідальністю "Арт Парк", та дії, які можуть спричинити необхідність змінювати видані містобудівні умови та обмеження по ділянці;

2)зобов`язати Товариство з обмеженою відповідальністю "Навара - К" виконувати належним чином та в інтересах Товариства з обмеженою відповідальністю "Арт Парк" умови Договору № 12-05/15 про забудову земельної ділянки по вул. Бориспольській, 67 в м. Києві від 12.05.2015, усунувши порушення абз. 3-4 п. 15.3 цього Договору та п. 23 Додаткової угоди до цього Договору.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем вчинені дії щодо земельної ділянки та прав на неї, які можуть негативно вплинути на здійснення спільного проекту; вчинені дії, які спричиняють виникнення зобов`язань щодо комплексу перед третіми особами; вчинені відповідачем дії можуть спричинити зміну замовника будівництва комплексу (його черг), передачу земельної ділянки для забудови іншій особі аніж позивач та які можуть спричинити необхідність змінювати видані містобудівні умови та обмеження по ділянці.

Рішенням Господарського суду міста Києва від 09.03.2023 у справі № 910/9495/22 у позові Товариства з обмеженою відповідальністю "Арт Парк" до Товариства з обмеженою відповідальністю "Навара - К", за участю третьої особи-1, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - Товариства з обмеженою відповідальністю "Смерековий Гай", третьої особи-2, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - Київської міської ради про зобов`язання виконати умови договору відмовлено повністю.

14.03.2023 до Господарського суду міста Києва від Товариства з обмеженою відповідальністю "Навара - К" надійшла заява про ухвалення додаткового рішення у справі.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 11.04.2023 заяву представника Товариства з обмеженою відповідальністю "Навара - К" про ухвалення додатково рішення у справі № 910/9495/22 повернуто без розгляду.

Постановою Північного апеляційного господарського суду від 20.07.2023 ухвалу Господарського суду міста Києва від 11.04.2023 у справі № 910/9495/22 скасовано, справу №910/9495/22 повернуто до Господарського суду міста Києва для продовження розгляду заяви про ухвалення додаткового рішення.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 23.08.2023 розгляд заяви Товариства з обмеженою відповідальністю "Навара - К" про ухвалення додаткового рішення у справі № 910/9495/22 призначено на 07.09.2023.

Розглянувши у судовому засіданні 07.09.2023 заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Навара - К" про ухвалення додаткового рішення, суд зазначає таке.

Згідно з ст. 244 Господарського процесуального кодексу України суд, що ухвалив рішення, може за заявою учасників справи чи з власної ініціативи ухвалити додаткове рішення, якщо, зокрема, судом не вирішено питання про судові витрати. Додаткове судове рішення ухвалюється в тому самому порядку, що й судове рішення.

Відповідно до постанови Об`єднаної палати Верховного Суду у складі Касаційного господарського суду від 03.10.2019 року по справі № 922/445/19 та постанови Об`єднаної палати Верховного Суду у складі Касаційного господарського суду від 22.11.2019 року по справі № 902/347/18, для розподілу понесених судових витрат стороні необхідно подати лише договір про надання правничої допомоги та детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.

За приписами ст. 123 Господарського процесуального кодексу України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать, зокрема і витрати на професійну правничу допомогу.

Відповідно до ст. 126 Господарського процесуального кодексу України витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави.

За результатами розгляду справи витрати на професійну правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами.

Для цілей розподілу судових витрат:

1) розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу професійну правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката, визначається згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою;

2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.

Для визначення розміру витрат на професійну правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.

Згідно з ч. 2 ст. 16 Господарського процесуального кодексу України представництво у суді, як вид правничої допомоги, здійснюється виключно адвокатом (професійна правнича допомога), крім випадків, встановлених законом.

Розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: 1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); 2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); 3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; 4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.

У разі недотримання вимог частини четвертої цієї статті суд може, за клопотанням іншої сторони, зменшити розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, які підлягають розподілу між сторонами.

Обов`язок доведення неспівмірності витрат покладається на сторону, яка заявляє клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката, які підлягають розподілу між сторонами.

Відповідно до ст. 30 Закону України "Про адвокатуру і адвокатську діяльність" гонорар є формою винагороди адвоката за здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту. Порядок обчислення гонорару (фіксований розмір, погодинна оплата), підстави для зміни розміру гонорару, порядок його сплати, умови повернення тощо визначаються в договорі про надання правової допомоги. При встановленні розміру гонорару враховуються складність справи, кваліфікація і досвід адвоката, фінансовий стан клієнта та інші істотні обставини. Гонорар має бути розумним та враховувати витрачений адвокатом час.

Відповідно до поданої заяви, відповідач просить стягнути з позивача 36 600,00 грн. витрат на професійну правничу допомогу.

Як вбачається з матеріалів справи, на підтвердження понесення витрат на професійну правничу допомогу адвоката та для визначення їх розміру позивачем було надано: Договір про надання правової допомоги адвокатом № 08/11/22 від 08.11.2022, розрахунок вартості правової допомоги, положення про надання правової допомоги, детальний опис робіт (наданих послуг).

Відповідно до п. 3.1. Договору про надання правової допомоги адвокатом № 08/11/22 від 08.11.2022 вартість професійної правової допомоги адвоката в суді першої інстанції, що надається виконавцем за цим Договором, в тому числі гонорар виконавця, узгоджена сторонами та відповідно до Додатку № 2 до Договору складає 36 600,00 грн.

Під час вирішення питання про розподіл витрат на професійну правничу допомогу судом враховано, що у ч. 2 ст. 30 Закону України "Про адвокатуру і адвокатську діяльність" законодавець передбачив право адвоката та клієнта встановити розмір винагороди у договорі про надання правової допомоги у фіксованому розмірі або в якості погодинної оплати.

Відповідно до правової позиції Верховного Суду, викладеної у постановах від 16.05.2019 року у справі № 823/2638/18, від 20.12.2018 року у справі № 316/1923/16-а (2-а/316/41/17), чинне процесуальне законодавство України не вимагає від сторони, яка звертається до суду із вимогою про відшкодування судових витрат, надання доказів на підтвердження того, що саме таку, а не іншу кількість часу адвокат витратив на виконання робіт. Крім того, від сторони не вимагається наведення обґрунтування, чому саме таку кількість часу витратив адвокат на відповідні дії.

Одним із принципів господарського судочинства, який передбачено положеннями ст. 129 Господарського процесуального кодексу України, є відшкодування судових витрат стороні, на користь якої ухвалене судове рішення. Метою впровадження цього принципу є забезпечення особі можливості ефективно захистити свої права в суді, ефективно захиститись у разі подання до неї необґрунтованого позову, а також стимулювання сторін до досудового вирішення спору.

З огляду на наведене, Верховний Суд у своїй постанові від 20.11.2020 року у справі № 910/13071/19 наголосив на тому, що втручання суду у договірні відносини між адвокатом та його клієнтом у частині визначення розміру гонорару або зменшення розміру стягнення такого гонорару з відповідної сторони на підставі положень ч. 4 ст. 126 Господарського процесуального кодексу України можливе лише за умови обґрунтованості та наявності доказів на підтвердження невідповідності таких витрат фактично наданим послугам. В іншому випадку, таке втручання суперечитиме принципу свободи договору, закріпленому в положеннях ст. 627 Цивільного кодексу України, принципу pacta sunt servanda та принципу захисту права працівника або іншої особи на оплату та своєчасність оплати за виконану працю, закріпленому у ст. 43 Конституції України.

Верховний Суд також неодноразово наголошував на необхідності наведення конкретних мотивів, які стали підставою для зменшення розміру заявлених до стягнення судових витрат у своїх постановах від 01.08.2019 року у справі № 915/237/18, від 03.10.2019 року у справі № 922/445/19, від 24.10.2019 року у справі № 905/1795/18, від 17.09.2020 року у справі № 904/3583/19, від 16.02.2021 року у справі № 910/14138/180.

У поданих запереченнях на заяву про ухвалення додаткового рішення представник позивача зазначив, що визначений представником відповідача розмір гонорару не є розумним, адже не вбачається врахування ним, зокрема, складності цієї справи, кваліфікації і досвіду адвоката, що безпосередньо надавав адвокатські послуги.

Суд зазначає, що ураховуючи принцип співмірності витрат на оплату послуг адвоката, а також часу, який міг би витратити на підготовку матеріалів кваліфікований фахівець, ураховуючи наведені положення процесуального законодавства та беручи до уваги обґрунтованість та розумність розміру гонорару адвоката, який покладається на іншу сторону, врахувавши доказове наповнення матеріалів справи, те, що спір не є складним, для вирішення даного спору не було необхідності у застосуванні спеціального законодавства, суд дійшов висновку, що стягнення заявленої суми не відповідає критерію розумності, справедливості та співмірності.

Судом враховано, що кожна справа має свою специфіку, а тому враховуючи всі аспекти даної справи, суд вважає, що для належного представлення інтересів позивача у цій справі заявлені витрати не відповідають критеріям реальності та розумності, не є неминучими.

За переконанням суду, з позивача підлягає до стягнення 10 000,00 грн. витрат на професійну правничу допомогу.

Керуючись ст. 74, 76-80, 129, 233-235, 244 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

1.Заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Навара - К" про ухвалення додаткового рішення у справі № 910/9495/22 - задовольнити частково.

2.Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Арт Парк" (03037, м. Київ, проспект В. Лобановського, буд. 4-А, приміщення 139А, ідентифікаційний код 43015078) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Навара - К" (01001, м. Київ, вул. Велика Житомирська, буд. 16, кв. 7, ідентифікаційний код 32799677) 10 000 (десять тисяч) грн. 00 коп. витрат на правову допомогу.

3.У іншій частині заяви - відмовити.

Додаткове рішення набирає законної сили відповідно до статті 241 Господарського процесуального кодексу України і може бути оскаржено в порядку та строк, встановлені статтями 254, 256, 257 Господарського процесуального кодексу України.

Повний текст складено на підписано 11.09.2023.

Суддя С. В. Стасюк

Дата ухвалення рішення07.09.2023
Оприлюднено13.09.2023
Номер документу113386367
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин про невиконання або неналежне виконання зобов’язань

Судовий реєстр по справі —910/9495/22

Постанова від 22.11.2023

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Мальченко А.О.

Ухвала від 08.11.2023

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Мальченко А.О.

Ухвала від 17.10.2023

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Мальченко А.О.

Ухвала від 26.09.2023

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Мальченко А.О.

Рішення від 07.09.2023

Господарське

Господарський суд міста Києва

Стасюк С.В.

Ухвала від 23.08.2023

Господарське

Господарський суд міста Києва

Стасюк С.В.

Постанова від 20.07.2023

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Хрипун О.О.

Ухвала від 10.05.2023

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Хрипун О.О.

Ухвала від 27.04.2023

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Хрипун О.О.

Ухвала від 11.04.2023

Господарське

Господарський суд міста Києва

Стасюк С.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовахліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні