Справа № 386/954/23
Провадження № 2/386/257/23
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 вересня 2023 року смт. Голованівськ
Голованівський районний суд Кіровоградської області
В складі головуючого судді Гут Ю. О.
з участю: секретаря судового засідання Корніцької Л.В.,
розглянувши у відкритому підготовчому засіданні в залі суду за правилами загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 , яка діє в інтересах ОСОБА_2 , до Побузької селищної ради Голованівського району Кіровоградської області про визначення додаткового строку для прийняття спадщини,
встановив:
Представник позивача ОСОБА_1 ,в інтересахпозивача ОСОБА_2 ,08.08.2023звернулась досуду зпозовом доПобузької селищноїради Голованівськогорайону Кіровоградськоїобласті провизначення додатковогостроку дляприйняття спадщини.
Позовні вимоги обґрунтовує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_3 , після смерті якого відкрилась спадщина у вигляді земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва кадастровий номер 3521482300:02:000:0116, яка знаходиться в межах Побузької селищної ради Голованівського району Кіровоградської області. ОСОБА_3 не розпорядився майном, заповіт не посвідчував, єдиним спадкоємцем після його смерті є донька ОСОБА_2 ОСОБА_2 своєчасно звернулася до нотаріальної контори з метою подання заяви про прийняття спадщини, однак 05.08.2022 приватним нотаріусом Воєводою С. їй надано роз`яснення про необхідність документального підтвердження останнього місця проживання спадкодавця, так як ОСОБА_3 не мав постійного місця проживання та помер в Троянському відділенні стаціонарного догляду Голованівського територіального центру та рекомендовано звернутися до суду з заявою про встановлення факту останнього місця проживання спадкодавця для визначення місця відкриття спадщини. ОСОБА_2 звернулась з такою заявою до суду та рішенням суду від 29.03.2023 заяву задоволено та визначено місце відкриття спадщини. Також ухвалами суду від 25.05.2023 та 23.06.2023 було виправлено описки у судовому рішенні. Незважаючи на те, що вищевказану заяву було подано в межах 10 місяців, які на той час були визначені законом для прийняття спадщини прийняття судових рішень по справі зайняли більший час. Тому коли рішення набрали законної сили ОСОБА_2 знову звернулася до нотаріальної контори з метою подання заяви про прийняття спадщини приватним нотаріусом Воєводою С. 03.08.2023 їй було надано роз`яснення про необхідність звернення до суду з заявою про поновлення визначення додаткового строку для прийняття спадщини. За вказаних вище причин строк для звернення з заявою про прийняття спадщини ОСОБА_4 був пропущений з поважних причин.
У зв`язкуз наведеним,представник позивачапросить визначити позивачу ОСОБА_2 додатковий строк тривалістю 6 місяців для подання заяви про прийняття спадщинипісля смертіїї батька ОСОБА_3 ,який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 вс.Троянка Голованівськогорайону Кіровоградськоїобласті.
Ухвалою суду від 02.08.2023 в даній справі відкрито провадження, визначено розгляд справи за правилами загального позовного провадження та призначено до підготовчого засідання.
В підготовче засіданні представник позивача та позивач не з`явились, представник позивача надав суду заяву про розгляд справи у його відсутність та відсутність позивача, просить позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача в підготовче засідання не з`явився, селищний голова В.Купренюк подав до суду заяву про розгляд справи у відсутність представника відповідача, зазначив, що позовні вимоги визнає в повному обсязі та не заперечує проти задоволення позовних вимог.
Відповідно дочастин 3,4ст.200Цивільного процесуальногокодексу України(далі-ЦПК України),за результатамипідготовчого провадженнясуд ухвалюєрішення увипадку визнанняпозову відповідачем. Ухвалення в підготовчому засіданні судового рішення у разі відмови від позову, визнання позову, укладення мирової угоди проводиться в порядку, встановленому статтями 206, 207 цього Кодексу.
Згідно частин 1, 4 ст. 206 ЦПК України позивач може відмовитися від позову, а відповідач - визнати позов на будь-якій стадії провадження у справі, зазначивши про це в заяві по суті справи або в окремій письмовій заяві. У разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
Дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку, що визнання відповідачем позову не суперечить закону, не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, а позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Відповідно до ч. 1 ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Нормами частин 1-3 ст. 12 ЦПК України визначено, що цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Статтею 13ЦПК України передбачено, що суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Статтями 15, 16 ЦК України, передбачено, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Судом встановлено, що ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_3 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 (а.с.8).
Відповідно до копії витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно №32360834 від 17.01.2015 ОСОБА_3 на праві власності належить земельна ділянка кадастровий номер 3521482300:02:000:0116 (а.с.9-10).
Згідно до листа №100/01-16 від 05.08.2022 ОСОБА_2 приватний нотаріус Воєвода С.М. надала роз`яснення щодо подачі заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3 , в якому роз`яснено про необхідність звернення до суду з заявою про встановлення факту останнього місця проживання спадкодавця для відкриття спадкової справи (а.с.11).
Рішенням Голованівського районного суду Кіровоградської області від 29.03.2023 за заявою ОСОБА_2 встановлено факт останнього місця проживання ОСОБА_3 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 за адресою по АДРЕСА_1 , рішення суду набрало законної сили 01.05.2023 (а.с.12-13).
Ухвалами Голованівського районного суду Кіровоградської області від 25.05.2023 та 23.06.2023 виправлено описки допущені в рішенні суду від 29.03.2023 та ухвалі суду від 25.05.2023 (а.с.14-15).
Як вбачається з копії довідки №15-18/418 від 09.2022 ОСОБА_3 проживав без реєстрації місця проживання в Територіальному центрі соціального обслуговування Голованівської селищної ради в с. Троянка з 20.11.2018 по день смерті ІНФОРМАЦІЯ_3 , заповіт від імені ОСОБА_3 не був складений і не посвідчувався. (а.с. 16).
Згідно до листа №162/01-16 від 03.08.2023 ОСОБА_2 приватний нотаріус Воєвода С.М. надала роз`яснення щодо подачі заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3 , в якому роз`яснено про необхідність звернення до суду з заявою про визначення додаткового строку, достатнього для подання нею заяви про прийняття спадщини (а.с.17).
Відповідно до копії свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 ОСОБА_3 є батьком ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 (а.с.18) .
Як вбачається з копії свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_3 ОСОБА_6 та ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , 20.06.2020 зареєстрували шлюб, після реєстрації шлюбу дружині присвоєно прізвище ОСОБА_4 (а.с.19).
Частиною 1 статті 80 ЦПК України зазначено, що достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.
Відповідно до ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі.
Відповідно до ч.1 ст.82 ЦПК України, обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання.
Згідно роз`яснень, що містяться в пункті 11 постанови Пленуму Верховного Суду України №14 від 18 грудня 2009 року «Про судове рішення у цивільній справі», … у разі визнання відповідачем позову, яке не суперечить закону, не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд у мотивувальній частині рішення може вказати лише про визнання позову та прийняття його судом.
Згідно з пунктом 24 Постанови ПленумуВерховного СудуУкраїни від30.05.2008року №7«Про судовупрактику усправах проспадкування» суд, вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, досліджує поважність причин пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування, тобто при визначенні поважності причин пропуску строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути довідки медичних установ про стан здоров`я та проходження курсу лікування, довідки про перебування особи у відрядженні чи за межами України, інші довідки, акти, листування, що містять відомості щодо обставин, які перешкоджали зверненню спадкоємця до нотаріальної контори в строки, встановлені ст. 1270 ЦК України.
Дослідивши надані докази, суд приходить до висновку про те, що ОСОБА_2 з поважної причини пропустила строк подачі заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3 , оскільки вперше вчасно, а саме 05.08.2022, тобто через майже 2 місяці після смерті батька звернулася до приватного нотаріуса щодо подачі заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3 , однак з незалежних від неї причин, а саме відсутності підтвердження останнього місця проживання померлого нотаріусом не було можливості відкрити спадкову справу. ОСОБА_2 в судовому порядку встановлювала факт останнього місця проживання померлого, на що був потрібен значний час незалежний від ОСОБА_2 . Після набрання законної сили рішення суду, позивач повторно 03.08.2023 звернулася до приватного нотаріуса щодо подачі заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3 , однак їй було відмовлено у прийнятті даної заяви та роз`яснено про те, що вона пропустила строк звернення до нотаріуса із даною заявою та їй необхідно звернутися до суду для визначення їй додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщин.
Суд бере до уваги і позицію представника відповідача, який згідно поданої заяви позовні вимоги визнав у повному обсязі, що згідно положень ч.4 ст.206 ЦПК України є підставою для ухвалення рішення про задоволення позову.
Враховуючи викладене, суд вважає за доцільне визначити позивачу додатковий строк терміном шість місяців, який буде достатній для подання нею заяви про прийняття спадщини, оскільки позивач строк звернення до нотаріуса пропустила з поважної причини. Інші спадкоємці після смерті ОСОБА_3 відсутні.
Враховуючи вищевикладені обставини, суд вважає за можливе позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
Відповідно до ч. 1, ч. 2 ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються: у разі задоволення позову - на відповідача; у разі відмови в позові - на позивача; у разі часткового задоволення позову - на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Якщо сторону, на користь якої ухвалено рішення, звільнено від сплати судового збору, він стягується з відповідача в дохід держави пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимог (ч. 6 ст. 141 ЦПК України).
У відповідності до п. 3 ч. 1 ст. 5 Закону України Про судовий збір, від сплати судового збору звільняються позивачі - у справах про стягнення аліментів, збільшення їх розміру, оплату додаткових витрат на дитину, стягнення неустойки (пені) за прострочення сплати аліментів, індексацію аліментів чи зміну способу їх стягнення, а також заявники у разі подання заяви щодо видачі судового наказу про стягнення аліментів.
Представник позивача надав суду заяву, в якій просив судові витрати покласти на позивача та не стягувати з відповідача на його користь сплачений судовий збір.
Згідно ч. 1 ст. 142 ЦПК України у разі укладення мирової угоди до прийняття рішення у справі судом першої інстанції, відмови позивача від позову, визнання позову відповідачем до початку розгляду справи по суті суд у відповідній ухвалі чи рішенні у порядку, встановленому законом, вирішує питання про повернення позивачу з державного бюджету 50 відсотків судового збору, сплаченого при подачі позову.
Як вбачається з наданої квитанції за №32528798800007483666 від 07.08.2023, позивач за подання даного позову до суду сплатив судовий збір в розмірі 1073 грн. 60 коп., а тому, у зв`язку з визнанням відповідачем позову, підлягає поверненню позивачу з державного бюджету 536 грн. 80 коп. судового збору, а інша частина судового збору в тому ж самому розмірі, у зв`язку з задоволенням позову, покладається на позивача.
Підстави для скасування заходів забезпечення позову відсутні у зв`язку з відсутністю таких заходів.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 4, 5, 12, 13, 76-89, 141, 200,206, 258, 259, 263-265 ЦПК України, суд
ухвалив:
Позовну заяву ОСОБА_1 , яка діє в інтересах ОСОБА_2 , до Побузької селищної ради Голованівського району Кіровоградської області про визначення додаткового строку для прийняття спадщини- задовольнити повністю.
Визначити ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , додатковий строк терміном шість місяців для подання нею до нотаріуса заяви про прийняття спадщини, яка залишилась після смерті ОСОБА_3 ,який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 вс.Троянка Голованівськогорайону Кіровоградськоїобласті.
Повернути ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , 50 відсотків судового збору, сплаченого при подачі позову до суду в сумі 536 (п`ятсот тридцять шість) грн. 80 коп. з рахунку UA028999980313121206000011519, отримувач ГУК у Кіров.обл./тг с-щеГолов/22030101Код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37918230, банк отримувача Казначейство України(ел. адм. подат.), Код банкуотримувача (МФО) 899998
Місце проживанняпозивача ОСОБА_2 : АДРЕСА_2 ;РНОКПП НОМЕР_4 .
Місцезнаходження відповідача Побузької селищної ради Голованівського району Кіровоградської області: вул. Незалежності, буд. №5 смт. Побузьке Голованівського району Кіровоградської області, поштовий індекс 26555; ідентифікаційний код юридичної особи в ЄДРПОУ 04366666.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подачі протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до Кропивницького апеляційного суду апеляційної скарги. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження , якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя: Гут Ю. О.
Суд | Голованівський районний суд Кіровоградської області |
Дата ухвалення рішення | 13.09.2023 |
Оприлюднено | 14.09.2023 |
Номер документу | 113419993 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Голованівський районний суд Кіровоградської області
Гут Ю. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні