ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Симона Петлюри, 16/108, м. Київ, 01032, тел. (044) 235-95-51, е-mail: inbox@ko.arbitr.gov.ua
УХВАЛА
"13" вересня 2023 р. м. Київ Справа № 911/2410/23
Господарський суд Київської області у складі судді Антонової В.М., оглянувши матеріали позовної заяви у справі
за позовом: Державного підприємства «Міжнародний аеропорт «Бориспіль»
до відповідача: Приватного акціонерного товариства «Авіакомпанія «Міжнародні авіалінії України»
про стягнення 6 567,84 грн.
ВСТАНОВИВ:
Державне підприємство «Міжнародний аеропорт «Бориспіль» звернулось до Господарського суду Київської області з позовною заявою до ПАТ «Авіакомпанія «Міжнародні авіалінії України» про стягнення заборгованості за Договором №02.5-14/1-88 про відшкодування витрат Балансоутримувача на утримання орендованого нерухомого майна та надання комунальних послуг у розмірі 6567,84 грн.
Ухвалою суду від 14.08.2023 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у даній справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи. Встановлено відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву та доказів відправки копії відзиву позивачу у строк, передбачений ч. 1 ст. 251 ГПК України протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі. Роз`яснено відповідачу, що відповідно до ч. 9 ст. 165, ч. 2 ст. 178 ГПК України у разі ненадання ним відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи. Встановлено позивачу строк для подання відповіді на відзив на позовну заяву та доказів відправки копії відповіді на відзив відповідачу у строк, визначений судом згідно з вимог ч. 4 ст. 166 ГПК України, - до 15.09.2023 (включно), а відповідачу строк для подання заперечень на відповідь на відзив до 29.09.2023 (включно).
08.09.2023 через систему "Електронний суд" від представника позивач надійшла заява про зміну предмета позову (вх.№3033/23).
Дослідивши матеріали позовної заяви та додані до неї документи, суд дійшов висновку, що заява не відповідає вимогам, з огляду на таке.
Згідно із ч. 3 ст. 46 ГПК України, до закінчення підготовчого засідання позивач має право змінити предмет або підстави позову шляхом подання письмової заяви. У справі, що розглядається за правилами спрощеного позовного провадження, зміна предмета або підстав позову допускається не пізніше ніж за п`ять днів до початку першого судового засідання у справі.
Відповідно до ч. 5 ст. 46 ГПК України, у разі подання будь-якої заяви, передбаченої пунктом 2 частини другої, частиною третьою або четвертою цієї статті, до суду подаються докази направлення копії такої заяви та доданих до неї документів іншим учасникам справи. У разі неподання таких доказів суд не приймає до розгляду та повертає заявнику відповідну заяву, про що зазначає в ухвалі.
В якості доказів направлення відповідачу копії заяви про зміну предмета позову з додатками, позивачем долучено до заяви текст повідомлення на 1 акруші, в якому позивач зазначив, електроні адреси сторін та вказув, що направляє заяву про зміну предмета позову від 07.09.2023 №35-22/1-472 з додатками до неї у вкладенні.
Однак, за приписами частини 5 статті 42 Господарського процесуального кодексу України документи (в тому числі процесуальні документи, письмові та електронні докази тощо) можуть подаватися до суду, а процесуальні дії вчинятися учасниками справи в електронній формі з використанням Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, за винятком випадків, передбачених цим Кодексом.
Частиною 6 ст. 42 ГПК України визначено, що процесуальні документи в електронній формі мають подаватися учасниками справи до суду з використанням Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи в порядку, визначеному Положенням про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему та/або положеннями, що визначають порядок функціонування її окремих підсистем (модулів).
Відповідно до ч. 7 ст. 42 ГПК України якщо цим Кодексом передбачено обов`язок учасника справи надсилати копії документів іншим учасникам справи, такі документи можуть направлятися вказаним особам з використанням Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи в електронній формі, крім випадків, коли інший учасник не має офіційної електронної адреси.
Якщо документи подаються учасниками справи до суду або надсилаються іншим учасникам справи в електронній формі, такі документи скріплюються електронним підписом учасника справи (його представника) (ч.8 ст. 42 ГПК Украни).
Тобто, процесуальні та інші документи можуть направлятися не лише фізично чи через підсистему "Електронний суд", а й в електронній формі, з використанням офіційної електронної адреси або адреси електронної пошти, з якої надійшли документи, за умови їхнього засвідчення кваліфікованим електронним підписом
Як встановлено судом, позивачем до заяви було додано докази направлення заяви про зміну предмета позову з додатками (у вигляді текста повідомлення) на електронну адресу відповідача ПАТ «Авіакомпанія «Міжнародні авіалінії України» за електронною адресою uia@flyUIA.com.
Суд зазначає, що на відносини, що виникають у процесі створення, відправлення, передавання, одержання, зберігання, оброблення, використання та знищення електронних документів поширюється дія Закону України від 22.05.2003 №851-ІV "Про електронні документи та електронний документообіг".
Разом з тим, ст. 5 Закону України "Про електронні документи та електронний документообіг" визначено, що електронний документ - це документ, інформація в якому зафіксована у вигляді електронних даних, включаючи обов`язкові реквізити документа. Склад та порядок розміщення обов`язкових реквізитів електронних документів визначається законодавством. Електронний документ може бути створений, переданий, збережений і перетворений електронними засобами у візуальну форму. Візуальною формою подання електронного документа є відображення даних, які він містить, електронними засобами або на папері у формі, придатній для приймання його змісту людиною.
Роздруківка електронного листування не може вважатись електронним документом (копіями електронних документів) в розумінні ч. 1 ст. 5 Закону України "Про електронні документи та електронний документообіг", відповідно до якої електронний документ - документ, інформація в якому зафіксована у вигляді електронних даних, включаючи обов`язкові реквізити документа.
Відповідно до ч. 1-2 ст.6 Закону України "Про електронні документи та електронний документообіг" електронний підпис є обов`язковим реквізитом електронного документа, що використовується для ідентифікації автора та/або підписування електронного документа іншим суб`єктами електронного документообігу. Накладанням електронного підпису завершується створення електронного документа.
З поданого до суду документів неможливо встановити факту, що матеріали заяви про зміну предмета позову з додатками надіслані та доставлені стороні з обов`язковими реквізитами у розумінні Закону України "Про електронні документи та електронний документообіг" зокрема, з електронним підписом, який є обов`язковим реквізитом електронного документа, що використовується для ідентифікації автора.
Оскільки заява про зменшення розміру позовних вимог подана з порушенням норм ч. 5 ст. 46 ГПК України, а саме, без направлення копії такої заяви та доданих до неї документів відповідачу по справі, суд не приймає її до розгляду та повертає заявнику.
На підставі викладеного, керуючись статтями 46, 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, суд -
УХВАЛИВ:
Заяву №35-22/1-472 від 07.09.2023 Державного підприємства «Міжнародний аеропорт «Бориспіль» про зміну предмета позову повернути заявнику без розгляду.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена в порядку, передбаченому статтями 254-257 ГПК України.
Суддя В.М. Антонова
Суд | Господарський суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 13.09.2023 |
Оприлюднено | 15.09.2023 |
Номер документу | 113425998 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Київської області
Антонова В.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні