Справа № 752/3364/23
Провадження № 2-785/23
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
09 серпня 2023 року Обухівський районний суд Київської області в складі :
головуючого судді Сташків Т.Г.,
за участю секретаря Павлик А.В.,
за участю:
позивача ОСОБА_1 ,
представника позивача ОСОБА_2 ,
представника відповідача Волошина О.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Обухівського районного суду Київської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Садівничого товариства «Будівельник-5» про визнання дій незаконними, зобов`язання вчинити дії та стягнення моральної шкоди,
ВСТАНОВИВ:
У провадженні Обухівського районного суду Київської області перебуває вказана цивільна справа.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем протиправно відключено ділянку № 174 позивача від електричної мережі, чим порушено права позивача та завдано йому матеріальної та моральної шкоди.
У відзиві на позовну заяву відповідач наголосив, що позивач не є членом Садівничого товариства «Будівельник-5» та не набув прав і обов`язків членів товариства. При цьому, відповідач не здійснює господарську діяльність з надання житлово-комунальних послуг, у той час як позивач не позбавлений права на укладення із відповідним постачальником договору з постачання житлово-комунальних послуг.
Ухвалою Обухівського районного суду Київської області від 07 квітня 2023 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, вирішено здійснювати розгляд справи за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче судове засідання.
Ухвалою Обухівського районного суду Київської області від 12 червня 2023 року закрито підготовче провадження та призначено цивільну справу до судового розгляду по суті в загальному позовному провадженні.
Також ухвалою Обухівського районного суду Київської області від 12 червня 2023 року відмовлено в задоволенні клопотання представника відповідача Садівничого товариства «Будівельник-5» - адвоката Волошина Олексія Миколайовича, про закриття провадження у справі.
Під час судового засідання 09 серпня 2023 року позивач та представник позивача просили позов задовольнити з підстав викладених у позові.
Представник відповідача просив у задоволенні позову відмовити з підстав викладених у відзиві.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку про наступне.
Як стверджує позивач, він є учасником Садівничого товариства «Будівельник-5» та власником садової ділянки № НОМЕР_1 та будинку на ній.
Згідно з договором купівлі-продажу земельної ділянки від 15 квітня 2014 року, реєстровий номер 1038, та витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності позивачу на праві власності належить земельна ділянка, загальною площею 0,0987 га, що розташована за адресою: АДРЕСА_1 , кадастровий номер 3223186800:06:009:0029.
02 липня 2022 року будинок позивача відключено від електричної мережі за участю голови (керівника) Садівничого товариства «Будівельник-5» Кукуєвої Т.М., штатного електрика та членів правління товариства.
За поясненнями позивача, про дані обставини останній дізнався від ОСОБА_3 , у той час як повідомлення від відповідача про відключення будинку позивача йому не надходили.
У зв`язку з цим, позивач звернувся 02 липня 2022 року до Національної поліції та 18 серпня 2022 року до Обухівської окружної прокуратури, із заявами про факт незаконного відключення електричної енергії.
01 грудня 2022 року позивач звернувся до голови Садівничого товариства «Будівельник-5» Кукуєвої Т.М. із вимогою про надання належним чином завірених копій розрахунків заборгованості по оплаті послуг з постачання електричної енергії по ділянці № НОМЕР_1 , а також просив усунути порушення та підключити ділянку до електромережі.
Дана претензія повернута 10 січня 2023 року на адресу позивача без вручення відповідачу за закінченням терміну зберігання.
Отже, звернувшись із даним позовом до суду, позивач просив визнати незаконними дії Садівничого товариства «Будівельник-5» щодо відключення від енергопостачання садової ділянки № НОМЕР_1 та зобов`язати відповідача поновити енергопостачання на садовій ділянці № НОМЕР_1 , а також стягнути 44000,00 грн. моральної шкоди.
Заперечуючи проти задоволення позову, відповідач наголосив на тому, що позивач не є членом Садівничого товариства «Будівельник-5» та не набув прав і обов`язків членів товариства. При цьому, відповідач не здійснює господарську діяльність з надання житлово-комунальних послуг, у той час як позивач не позбавлений права на укладення із відповідним постачальником договору з постачання житлово-комунальних послуг.
Крім того, відповідач зауважив, що відповідно до акту обстеження лічильника від 21 квітня 2020 року на ділянці № НОМЕР_1 встановлено показання лічильника 30975 кВ (лічильник № Б 0921059). Відповідно до наданих відповідачу даних ділянкою № 174 спожито 3436 кВ станом на 01 березня 2020 року.
11 жовтня 2020 року на зборах правління Садівничого товариства «Будівельник-5» прийнято рішення про відключення від електропостачання ділянки № НОМЕР_1 у зв`язку з утворенням заборгованості в сумі 46423,00 грн., про що позивач був повідомлений у присутності чотирьох членів правління, однак відмовився від отримання повідомлення.
Під час судового засідання 20 липня 2023 року судом допитано свідка ОСОБА_3 , який повідомив, що 02 липня 2022 року знаходився на дачі позивача, коли прийшла група людей з головою кооперативу, яка повідомила про проведення робіт із відключення будинку від електропостачання внаслідок наявності заборгованості.
Основним законом, який регулює діяльність відповідача, є Закон України «Про кооперацію».
Відповідно до ч. 1 ст. 6 Закону України «Про кооперацію» кооператив є первинною ланкою системи кооперації і створюється внаслідок об`єднання фізичних та/або юридичних осіб на основі членства для спільної господарської та іншої діяльності з метою поліпшення свого економічного стану.
Згідно ч. 2 ст. 6 Закону України «Про кооперацію» відповідно до завдань та характеру діяльності кооперативи поділяються на такі типи: виробничі, обслуговуючі та споживчі. За напрямами діяльності кооперативи можуть бути сільськогосподарськими, житлово-будівельними, садово-городніми, гаражними, торговельно-закупівельними, транспортними, освітніми, туристичними, медичними тощо.
Основними принципами кооперації згідно із статтею 4 Закону України «Про кооперацію» є, зокрема, безпосередня участь членів кооперативної організації у її діяльності, рівного права голосу під час прийняття рішень (один член кооперативу - один голос).
Відповідно до ст. 8 цього Закону України «Про кооперацію» статут кооперативу є правовим документом, що регулює його діяльність.
Згідно з п. 2.2 статуту прийом громадян у члени товариства здійснюється за письмовою заявою, вступаючого загальними зборами товариства протягом одного місяця з дня подачі заяви. Вступаючий стає членом товариства після ухвали загальних зборів (зборів уповноважених) про його прийом члени товариства та сплати ним вступного членського та цільового внесків. Протягом місяця з дня прийому правління садового товариства видає коожному членові товариства членський квиток.
У той же час, позивачем не доведено, що останній є членом Садівничого товариства «Будівельник-5», оскільки позивачем не надано заяви про вступ до товариства, доказів оплати членських внесків, членського квитка товариства тощо.
Суд зауважує, що сама лише належність позивачу на праві власності земельної ділянки в Садівничому товаристві «Будівельник-5» не свідчить про наявність у позивача статусу члена даного кооперативу.
Відповідно до положень ст. 1 Закону України «Про ринок електричної енергії» побутовий споживач індивідуальний побутовий споживач (фізична особа, яка використовує електричну енергію для забезпечення власних побутових потреб, що не включають професійну та/або господарську діяльність) або колективний побутовий споживач (юридична особа, створена шляхом об`єднання фізичних осіб - побутових споживачів, яка розраховується за електричну енергію за показами загального розрахункового засобу обліку в обсязі електричної енергії, спожитої для забезпечення власних побутових потреб таких фізичних осіб, що не включають професійну та/або господарську діяльність). Оператор системи передачі - юридична особа, відповідальна за експлуатацію, диспетчеризацію, забезпечення технічного обслуговування, розвиток системи передачі та міждержавних ліній електропередачі, а також за забезпечення довгострокової спроможності системи передачі щодо задоволення обґрунтованого попиту на передачу електричної енергії. Оператор системи розподілу - юридична особа, відповідальна за безпечну, надійну та ефективну експлуатацію, технічне обслуговування та розвиток системи розподілу і забезпечення довгострокової спроможності системи розподілу щодо задоволення обґрунтованого попиту на розподіл електричної енергії з урахуванням вимог щодо охорони навколишнього природного середовища та забезпечення енергоефективності.
Згідно п.1.1.1. Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі НКРЕКП) від 14.03.2018 року №312 (далі Правила), ці Правила регулюють взаємовідносини, які виникають під час купівлі-продажу електричної енергії між електропостачальником (електропостачальниками) та споживачем (для власного споживання), а також їх взаємовідносини з іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії, визначеними цими Правилами. Учасниками роздрібного ринку є: електропостачальники, оператор системи передачі, оператори систем розподілу, у тому числі оператори малих систем розподілу, споживачі, основні споживачі, субспоживачі, виробники електричної енергії, які підпадають під визначення розподіленої генерації, та інші учасники ринку, які надають послуги, пов`язані з постачанням електричної енергії споживачу з метою використання ним електричної енергії на власні потреби.
Згідно п.1.1.2 Правил, Оператор системи - оператор системи передачі, оператор системи розподілу або оператор малої системи розподілу. Основний споживач - споживач та/або власник електричних мереж, який не є оператором системи, електричні мережі якого використовуються оператором системи для транспортування електричної енергії іншим споживачам та/або для транспортування електричної енергії в мережі оператора системи. Побутовий споживач - індивідуальний побутовий споживач (фізична особа, яка використовує електричну енергію для забезпечення власних побутових потреб, що не включають професійну та/або господарську діяльність) або колективний побутовий споживач (юридична особа, створена шляхом об`єднання фізичних осіб - побутових споживачів, яка розраховується за електричну енергію за показами загального розрахункового засобу обліку в обсязі електричної енергії, спожитої для забезпечення власних побутових потреб таких фізичних осіб, що не включають професійну та/або господарську діяльність).
Розділом 5.5. Правил визначено права та обов`язки споживача.
Відповідно до п.10.2.4. Правил, колективний побутовий споживач на підставі договору про постачання електричної енергії здійснює закупівлю електричної енергії у постачальника електричної енергії з метою її подальшого використання споживачами колективного побутового споживача для задоволення комунально-побутових потреб споживачів колективного побутового споживача, для технічних цілей та інших потреб колективного побутового споживача. За обсяг закупленої електричної енергії з постачальником електричної енергії розраховується колективний побутовий споживач відповідно до умов договору.
Відповідно до правового висновку Верховного Суду, викладеного в постанові від 09.10.2019 року по справі №317/629/15-ц, садове товариство (населений пункт) є споживачем електроенергії - юридичною особою, що закуповує електричну енергію для забезпечення потреб електроустановок всього товариства (населеного пункту), зокрема для забезпечення електричною енергією членів садового товариства (споживачів населеного пункту).
Однак, як установлено судом вище, матеріали справи не містять доказів прийняття позивача до членів Садівничого товариства «Будівельник-5».
Так, 11.10.2020 року загальними зборами правління Садівничого товариства «Будівельник-5» більшістю голосів прийнято рішення про відключення від енергопостачання власника земельної ділянки № НОМЕР_1 .
Дане рішення зборів правління, оформлене протоколом, наразі не скасовано та є чинним.
За наведених обставин суд дійшов висновку про недоведеність позивачем підстав для визнання незаконними дії Садівничого товариства «Будівельник-5» щодо відключення від енергопостачання садової ділянки № НОМЕР_1 та зобов`язання відповідача поновити енергопостачання на садовій ділянці № 174.
Щодо позовних вимог про стягнення з відповідача 44000,00 грн. моральної шкоди, суд дійшов висновку про наступне.
Відповідно до частин 1-3 статті 23 ЦК України особа має право на відшкодування моральної шкоди, завданої внаслідок порушення її прав. Моральна шкода полягає: у фізичному болю та стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв`язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров`я; у душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв`язку з протиправною поведінкою щодо неї самої, членів її сім`ї чи близьких родичів; у душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв`язку зі знищенням чи пошкодженням її майна; у приниженні честі та гідності фізичної особи, а також ділової репутації фізичної або юридичної особи. Моральна шкода відшкодовується грішми, іншим майном або в інший спосіб. Розмір грошового відшкодування моральної шкоди визначається судом залежно від характеру правопорушення, глибини фізичних та душевних страждань, погіршення здібностей потерпілого або позбавлення його можливості їх реалізації, ступеня вини особи, яка завдала моральної шкоди, якщо вина є підставою для відшкодування, а також з урахуванням інших обставин, які мають істотне значення. При визначенні розміру відшкодування враховуються вимоги розумності і справедливості.
За змістом частини четвертої статті 23 ЦК України при визначенні розміру відшкодування враховуються вимоги розумності і справедливості.
З огляду на те, що «розумність» і «справедливість» є оціночними поняттями, суди, насамперед першої та апеляційної інстанцій, які заслуховують сторін та встановлюють фактичні обставини справи, мають широкий діапазон розсуду під час визначення розумного та справедливого (співмірного) розміру відшкодування моральної шкоди.
Відповідно до ст.1167 ЦК України, моральна шкода, завдана фізичній або юридичній особі неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю, відшкодовується особою, яка її завдала, за наявності її вини, крім випадків, встановлених частиною другою цієї статті.
Обов`язковими підставами відшкодування моральної шкоди є наявність такої шкоди, протиправність діяння її заподіювача, наявність причинного зв`язку між шкодою і протиправним діянням заподіювана та вини останнього в її заподіянні.
З огляду на те, що позовна вимога про стягнення 44000,00 грн. моральної шкоди є похідною від основних позовних вимог, та позивачем не доведено всіх обов`язкових підстав для відшкодування моральної шкоди, зокрема, протиправність дій відповідача, суд дійшов висновку також відмовити в задоволенні позову в цій частині.
Згідно зі ст. ст. 12, 81 ЦПК України кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно з положеннями статті 141 ЦПК України витрати по сплаті судового збору покладаються на позивача у зв`язку з відмовою в задоволенні пред`явлених ним позовних вимог.
Керуючись ст. ст. 4, 12, 81, 263-265 ЦПК України,
У Х В А Л И В:
У позові ОСОБА_1 до Садівничого товариства «Будівельник-5» про визнання дій незаконними, зобов`язання вчинити дії та стягнення моральної шкоди відмовити.
Рішення суду може бути оскаржене до Київського апеляційного суду шляхом подачі в тридцятиденний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги, а в разі проголошення вступної та резолютивної частини або розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, в той же строк з дня складання повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги усіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
СуддяТ.Г. Сташків
Суд | Обухівський районний суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 09.08.2023 |
Оприлюднено | 15.09.2023 |
Номер документу | 113427955 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи у спорах про недоговірні зобов’язання, з них про спонукання виконати або припинити певні дії |
Цивільне
Обухівський районний суд Київської області
Сташків Т. Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні