ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЖИТОМИРСЬКОЇ ОБЛАСТІ
майдан Путятинський, 3/65, м. Житомир, 10002, тел. (0412) 48 16 20,
e-mail: inbox@zt.arbitr.gov.ua, web: https://zt.arbitr.gov.ua,
код ЄДРПОУ 03499916
ОКРЕМА УХВАЛА
"12" вересня 2023 р. Справа № 906/204/16.
Господарський суд Житомирської області у складі судді Костриці О.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю "М`ясо Полісся",
за участю учасників судового процесу:
- від кредиторів: не з`явилися;
- від боржника: не з`явився, -
ВСТАНОВИВ:
у провадженні Господарського суду Житомирської області перебуває справа № 906/204/16 про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю "М`ясо Полісся" (далі - ТОВ "М`ясо Полісся", боржник, банкрут).
Ухвалою господарського суду від 18.07.2023, зокрема, відкладено розгляд клопотання ліквідатора банкрута арбітражного керуючого Гусара І.О. від 28.04.2023 про затвердження звіту ліквідатора та ліквідаційного балансу банкрута, ліквідацію банкрута та припинення провадження у справі; призначено наступне судове засідання на 12.09.2023 о 12:00 год; зобов`язано повторно Святошинський відділ державної виконавчої служби у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції надати суду в термін до 05.09.2023 довідку про стан виконавчого провадження № 59885407 та належним чином засвідчені копії матеріалів виконавчого провадження № 59885407 з виконання наказу Господарського суду Житомирської області у справі № 906/204/16, виданого 03.07.2019.
Ліквідатора банкрута арбітражний керуючий Гусар І.О. та представники кредиторів у судове засідання 12.09.2023 не з`явилися.
Станом на дату судового засідання Святошинським відділом державної виконавчої служби у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції не надано до суду довідку про стан виконавчого провадження № 59885407 та належним чином засвідчені копії матеріалів виконавчого провадження № 59885407 з виконання наказу Господарського суду Житомирської області у справі № 906/204/16, виданого 03.07.2019.
Дослідивши матеріали справи, господарський суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Статтею 129-1 Конституції України встановлено, що суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов`язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Відповідно до частин 2, 3, 4 статті 13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України. Обов`язковість урахування (преюдиційність) судових рішень для інших судів визначається законом. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд у межах повноважень, наданих йому законом. Невиконання судових рішень має наслідком юридичну відповідальність, установлену законом.
Варто зазначити, що наведені приписи були розглянуті Конституційним Судом України у своєму рішенні № 18-рп/2012 від 13.12.2012, в якому вказано, що виконання судового рішення є невід`ємною складовою права кожного на судовий захист і охоплює, зокрема, визначений у законі комплекс дій, спрямованих на захист і поновлення порушених прав, свобод, законних інтересів фізичних та юридичних осіб, суспільства, держави.
Розглядаючи справу № 5-рп/2013 Конституційний Суд України у своєму рішенні від 26.06.2013 зазначив, що право на судовий захист є конституційною гарантією прав і свобод людини і громадянина, а обов`язкове виконання судових рішень - складовою права на справедливий судовий захист.
Відповідно до статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.50 (яка в силу ст. 9 Конституції України є частиною національного законодавства України), кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов`язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення.
Відповідно до статті 68 Конституції України кожен зобов`язаний неухильно додержуватися Конституції та законів України.
Відповідно до частин 7-8 статті 81 Господарського процесуального кодексу України будь-яка особа, в якої знаходиться доказ, повинна видати його на вимогу суду. Особи, які не мають можливості подати доказ, який витребовує суд, або не мають можливості подати такий доказ у встановлені строки, зобов`язані повідомити про це суд із зазначенням причин протягом п`яти днів з дня вручення ухвали.
У разі неповідомлення суду про неможливість подати докази, витребувані судом, або неподання таких доказів без поважних причин, суд застосовує до відповідної особи заходи процесуального примусу, передбачені цим Кодексом.
Примусове виконання судових рішень і рішень інших органів (посадових осіб) покладається на органи державної виконавчої служби та у визначених Законом України "Про виконавче провадження" випадках - на приватних виконавців (стаття 1 Закону України "Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів").
Правовою основою діяльності органів державної виконавчої служби та приватних виконавців є Конституція України, цей Закон, міжнародні договори України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, інші закони, нормативно-правові акти, прийняті на їх виконання (стаття 2 Закону України "Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів").
Суд відзначає, що з урахуванням перебування на розгляді суду остаточного звіту ліквідатора арбітражного керуючого Гусара І.О. та ліквідаційного балансу, відсутності у матеріалах справах відомостей щодо виконавчого провадження № 59885407 з виконання наказу Господарського суду Житомирської області у справі № 906/204/16, ухвалою господарського суду від 01.06.2023 зобов`язано Святошинський відділ державної виконавчої служби у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції надати суду в термін до 03.07.2023 довідку про стан виконавчого провадження № 59885407 та належним чином засвідчені копії матеріалів виконавчого провадження № 59885407 з виконання наказу Господарського суду Житомирської області у справі № 906/204/16, виданого 03.07.2019.
Згідно зі статтею 232 Господарського процесуального кодексу України судовими рішеннями є: ухвали; рішення; постанови; судові накази. Процедурні питання, повязані з рухом справи в суді першої інстанції, клопотання та заяви осіб, які беруть участь у справі, питання про відкладення розгляду справи, оголошення перерви, зупинення або закриття провадження у справі, залишення заяви без розгляду, а також в інших випадках, передбачених цим Кодексом, вирішуються судом шляхом постановлення ухвал.
Пунктом 4 частини 6 статті 242 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що днем вручення судового рішення є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, повідомленою цією особою суду.
Копію ухвали господарського суду від 01.06.2023 вручено представнику Святошинського відділу державної виконавчої служби у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції 07.06.2023, що підтверджується рекомендованим повідомлення про вручення поштового відправлення (т. 30 а.с. 86).
Разом з тим, Святошинським відділом державної виконавчої служби у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції ухвалу господарського суду від 01.06.2023 залишено без виконання, про причини невиконання вимог судового рішення не повідомлено.
Ухвалою господарського суду від 18.07.2023, зокрема, зобов`язано повторно Святошинський відділ державної виконавчої служби у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції надати суду в термін до 05.09.2023 довідку про стан виконавчого провадження № 59885407 та належним чином засвідчені копії матеріалів виконавчого провадження № 59885407 з виконання наказу Господарського суду Житомирської області у справі № 906/204/16, виданого 03.07.2019.
Копію ухвали господарського суду від 18.07.2023 вручено представнику Святошинського відділу державної виконавчої служби у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції 21.07.2023, що підтверджується рекомендованим повідомлення про вручення поштового відправлення (т. 30 а.с. 101).
Разом з тим, Святошинським відділом державної виконавчої служби у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції ухвалу господарського суду від 18.07.2023 залишено без виконання, про причини невиконання вимог судового рішення не повідомлено.
Господарський суд звертає увагу, що неподання до суду всупереч вимогам судових рішень Святошинським відділом державної виконавчої служби у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції документів перешкоджає розгляду та з`ясуванню всіх обставин справи про банкрутство ТОВ "М`ясо Полісся", дослідженню документів щодо завершення ліквідаційної процедури банкрута, що в свою чергу призводить до затягування розгляду справи та порушення права учасників судового процесу на ефективний захист порушених, невизнаних або оспорюваних прав і законних інтересів фізичних та юридичних осіб, враховуючи те, що завданням господарського судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення спору.
Приписами частин 1 та 2 статті 18 Господарського процесуального кодексу України визначено, що судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення є підставою для відповідальності, встановленої законом.
Ухилення від вчинення дій, покладених господарським судом на особу, в якої знаходиться доказ, перешкоджає вирішенню спору по суті, призводить до затримання процесу судового провадження.
Враховуючи викладене, суд робить висновок, що Святошинський відділ державної виконавчої служби у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції всупереч вимогам частин 1, 2 статті 129-1 Конституції України, частини 2 статті 13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів", частин 1-2 статті 18, частин 6-8 статті 81 Господарського процесуального кодексу України та частини 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, маючи необхідний для виконання вимог суду час, не виконав вимоги ухвал суду від 01.06.2023 та 18.07.2023, які є обов`язковими для виконання та без наявності поважних причин не надав у визначений судом строк витребувані документи.
Частинами 1-2 статті 246 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що суд, виявивши при вирішенні спору порушення законодавства або недоліки в діяльності юридичної особи, державних чи інших органів, інших осіб, постановляє окрему ухвалу, незалежно від того, чи є вони учасниками судового процесу.
Суд може постановити окрему ухвалу у випадку зловживання процесуальними правами, порушення процесуальних обов`язків, неналежного виконання професійних обов`язків (в тому числі якщо підписана адвокатом чи прокурором позовна заява містить суттєві недоліки) або іншого порушення законодавства адвокатом або прокурором.
Відповідно до частини 5 статті 246 Господарського процесуального кодексу України, в окремій ухвалі суд має зазначити закон чи інший нормативно-правовий акт (у тому числі його статтю, пункт тощо), вимоги яких порушено, і в чому саме полягає порушення.
Згідно з частиною 6 статті 246 Господарського процесуального кодексу України окрема ухвала надсилається відповідним юридичним та фізичним особам, державним та іншим органам, посадовим особам, які за своїми повноваженнями повинні усунути виявлені судом недоліки чи порушення чи запобігти їх повторенню.
Так, згідно зі статтею 12 Закону України "Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів" контроль за діяльністю державних виконавців та інших працівників органів державної виконавчої служби здійснюють органи примусового виконання рішень, визначені у статті 6 цього Закону, в порядку, встановленому Міністерством юстиції України.
Таким чином, зважаючи на виявлені порушення законодавства у діяльності Святошинського відділу державної виконавчої служби у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції в частині обов`язковості виконання ухвал Господарського суду Житомирської області від 01.06.2023 та від 18.07.2023 у справі № 906/204/16 щодо надання суду довідки про стан виконавчого провадження № 59885407 та належним чином засвідчених копій матеріалів виконавчого провадження № 59885407 з виконання наказу Господарського суду Житомирської області у справі № 906/204/16, виданого 03.07.2019, суд вважає за необхідне постановити окрему ухвалу, направити дану окрему ухвалу Міністерству юстиції України.
З метою забезпечення виконання вказівок, що містяться в окремій ухвалі, суд встановлює у ній строк для надання відповіді залежно від змісту вказівок та терміну, необхідного для їх виконання (частина 7 статті 246 Господарського процесуального кодексу України).
За таких обставин, Господарський суд Житомирської області вважає, що достатнім та обґрунтованим строком для надання Міністерством юстиції України відповіді є - п`ять днів з моменту отримання окремої ухвали.
Керуючись статтями 234, 235 та 246 Господарського процесуального кодексу України,
УХВАЛИВ:
1. Надіслати окрему ухвалу Міністерству юстиції України з метою усунення порушень законодавства в діяльності Святошинського відділу державної виконавчої служби у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції в частині обов`язковості виконання ухвал Господарського суду Житомирської області від 01.06.2023 та 18.07.2023 у справі № 906/204/16, які набрали законної сили.
2. Встановити Міністерству юстиції України строк для надання відповіді щодо обставин, з яких постановлено окрему ухвалу - п`ять днів з моменту отримання даної окремої ухвали.
3. Зобов`язати Міністерство юстиції України забезпечити належне виконання Святошинським відділом державної виконавчої служби у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції вимог ухвал Господарського суду Житомирської області від 01.06.2023 та 18.07.2023 у справі № 906/204/16.
4. Копію даної ухвали направити Святошинському відділу державної виконавчої служби у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції до відома.
Ухвала господарського суду набирає законної сили з моменту її підписання.
Ухвала господарського суду може бути оскаржена до Північно-західного апеляційного господарського суду в порядку та строки, встановлені Господарським процесуальним кодексом України.
Повний текст ухвали складено та підписано 14.09.2023
Суддя Костриця О.О.
Суд | Господарський суд Житомирської області |
Дата ухвалення рішення | 12.09.2023 |
Оприлюднено | 18.09.2023 |
Номер документу | 113462062 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Житомирської області
Костриця О.О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні