ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"14" вересня 2023 р. Справа № 924/700/23
Господарський суд Хмельницької області у складі судді Гладюка Ю. В., при секретарі с/з Загроцька А.Ю., розглянувши матеріали справи
за позовом ОСББ "Незалежності-19", м. Нетішин
до товариства з обмеженою відповідальністю "Амбрелла ААА+", м. Хмельницький
про стягнення грошей
за участю представників сторін: не з`явились
встановив:
Позивач у позові просить суд стягнути з відповідача 7 378, 31 грн. боргу по внесках на утримання будинку та прибудинкової території, 3% річних в розмірі 488, 18 грн., 3 094, 65 грн. інфляційних.
Обгрунтовуючи позов, позивач вказує, що відповідач був власником нежитлового приміщення номер 2, що знаходиться в житловому будинку номер 19 по проспекту Незалежності у м. Нетішин, Шепетівського р-ну, Хмельницької обл. З 23.09.22 право власності на приміщення припинено.
В житловому будинку, де розташоване приміщення номер 2 обрано форму управління будинком - ОСББ. З 01.07.17 утримання будинку здійснюється через позивача. Позивач не є прибутковою організацією, основним джерелом доходу є внески та платежі співвласників об`єднання.
Відповідач, у період з 15.02.21 по 23.09.22, будучи власником нежитлового приміщення номер 2 (у будинку що обслуговується позивачем) та співвласником ОСББ відповідно до статуту об`єднання та законодавства, що регулює діяльність Об`єднань співвласників багатоквартирного будинку зобов`язаний був: брати участь в управлінні будинком; вчасно сплачувати житлово-комунальні послуги; нести зобов`язання по утриманню, експлуатації, реконструкції, поточного і капітального ремонтів спільного майна будинку.
Проте, у порушення таких зобов`язань, відповідач не сплачував внесків та платежів на утримання будинку, у зв`язку з чим виник борг за період з 15.02.21 по 22.09.22 у сумі 7 378, 31 грн. Стягнення річних і інфляційних заявлено в силу ст. 625 ЦКУ.
Позивач свого представника в судове засідання не направив, надіслав клопотання про розгляд справи без участі його представника за наявними матеріалами.
Відповідач, не зважаючи на належне повідомлання його про розгляд справи, відзив на позов не подав, свого представника до суду не направив, про наявність поважних причин не повідомляв. Таким чином справа розглядається за наявними матеріалами.
Матеріалами справи встановлено.
Як видно з інформації з держреєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Держреєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомості від 23.11.22 за приміщенням, вбудованим в житловий будинок, площею 50, 9 кв.м у Хмельницькій області, м. Нетішин, проспект Незалежності, 19, приміщення номер 2 зареєстровано право приватної власності 15.02.21 за ТОВ „Амбрелла ААА+". 23.09.22 право власності припинено. 23.09.22 право власності зареєстровано за ТОВ „Модал-Груп 3000".
За рішенням Славутської ОДПІ ГУ ДФС у Хмельницькій області від 30.09.16 Об`єднанню Співвласників Багатоквартирного будинку „Незалежності - 19" присвоєно ознаку неприбутковості, включено неприбуткову організацію до Реєстру неприбуткових установ та організацій.
За витягом з протоколу 1/2019 загальних зборів ОСББ „Незалежності - 19" що створене в житловому будинку номер 19 по проспекту Незалежності в м. Нетішин Хмельницької обл. від 17.12.19 збори вирішили затвердити кошторис на 2020 рік з щомісячним внеском на утримання будинку та прибудинкової території 6, 30 грн. за 1 м.кв. та загальною сумою щомісячних витрат і надходжень 58 211 грн.
Додатком до протоколу є кошторис ОСББ „Незалежності - 19" на 2020р.
За протоколом 10/2020 зборів правління ОСББ „Незалежності - 19" по проспекту Незалежності, 19 у м. Нетішин Хмельницької обл. від 30.12.20 збори вирішили внести зміни до кошторису на 2021 рік шляхом перенесення асигнувань між статтями кошторису на 2020 р. (згідно протоколу). Вказано, що витратна та дохідна частини кошторису на 2021 р. становить 58 211 грн. з щомісячним розміром внеску на утримання будинку та прибудинкової території 6,30 грн. за м.кв.
Додатком до протоколу є кошторис ОСББ „Незалежності - 19" на 2021 р.
За витягом з протоколу 1/2021 загальних зборів ОСББ „Незалежності - 19" що створене в житловому будинку 19 по проспекту Незалежності м. Нетішин Хмельницької обл. від 13.06.21 збори вирішили збільшити витрати на поточний ремонт спільного майна та встановити з 01.07.21 розмір відрахувань 2, 00 грн. за кв.м (ст. 3 кошторису на 2021) та призначити пеню за прострочення оплати внеску за утримання будинку і прибудинкової території в розмірі 1% за кожен прострочений день, починаючи з третього місяця появи заборгованості, без врахування заборгованості, що виникла до 01.07.21
Додатком до протоколу є кошторис ОСББ „Незалежності - 19" на 2021 р.
За статутом ОСББ „Незалежності - 19" від 17.04.16 об`єднання створено власниками квартир та нежитлових приміщень (співвласники) багатоквартирного будинку, за адресою 30100, проспект Незалежності, 19, у м. Нетішин, Хмельницька обл. За п. 1 розділу ІІ статуту метою створення ОСББ є забезпечення, захист прав співвласників, дотримання ними своїх обов`язків, належне утримання та використання спільного майна будинку, його прибудинкової території, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством, статутом. За п. 2 розділу 4 статуту сплата встановлених загальними зборами внесків й платежів, в тому числі відрахувань до ремонтного, резервного та інших фондів у розмірах і в строки, встановлені загальними зборами, є обов`язковою для всіх співвласників.
Дослідивши наявні в справі докази, давши їм оцінку в сукупності, суд враховує наступне.
За ст. 1 Закону „Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку" об`єднання співвласників багатоквартирного будинку (далі - об`єднання) - юридична особа, створена власниками квартир та/або нежитлових приміщень багатоквартирного будинку для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання спільного майна. Співвласники багатоквартирного будинку (далі - співвласники) - власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку.
З означеного визначення ОСББ видно, що це є організація, створена співвласниками квартир та / або нежитлових приміщень багатоквартирного будинку.
Як видно з п. 1 розділу 1 статуту позивача, останній створено власниками квартир та нежитлових приміщень багатоквартирного будинку за адресою проспект Незалежності, 19 в м. Нетішин, Хмельницької області.
З інформаційної довідки від 23.11.22 видно, що нежитлове приміщення 2, вбудоване в житловий будинок у м. Нетішин, проспект Незалежності, 19, в період з 15.02.21 по 23.09.22 перебувало у власності відповідача.
Таким чином, відповідач був одним з співвласників будинку по проспекту Незалежності, 19 в м. Нетішин, Хмельницької області, а саме нежитлового приміщення 2. Отже, відповідач в заявлений в позові період був співвласником ОСББ.
За розділом 2 статуту метою створення ОСББ є забезпечення і захист прав співвласників, дотримання ними своїх обов`язків, належне утримання та використання спільного майна будинку, його прибудинкової території, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством а також статутом.
За ст. 4 Закону „Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку" Об`єднання створюється для забезпечення і захисту прав співвласників та дотримання їхніх обов`язків, належного утримання та використання спільного майна, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та статутними документами.
За п. 2 розділу 5 статуту співвласник зобов`язаний: виконувати обов`язки, передбачені статутом; виконувати рішення статутних органів, прийняті у межах їх повноважень; своєчасно, в повному обсязі сплачувати належні внески, платежі.
Згідно ст. 15 Закону співвласник зобов`язаний: виконувати обов`язки, передбачені статутом об`єднання; виконувати рішення статутних органів, прийняті у межах їхніх повноважень; своєчасно і в повному обсязі сплачувати належні внески і платежі.
За таких обставин, співвласник ОСББ, яким у даному випадку був відповідач щодо будинку в м. Нетішин, проспект Незалежності 19, в заявлений період (з моменту реєстрації права власності на приміщення 2 до моменту реєстрації припинення) зобов`язаний був виконувати обов`язки статуту ОСББ і закону щодо виконання рішень загальних зборів ОСББ у тому числі щодо сплати внесків.
А саме, за ст. 10 Закону Органами управління об`єднання є загальні збори співвласників, правління, ревізійна комісія об`єднання. Вищим органом управління об`єднання є загальні збори. Рішення загальних зборів, прийняте відповідно до статуту, є обов`язковим для всіх співвласників.
До виключної компетенції загальних зборів співвласників відноситься: затвердження статуту об`єднання, внесення змін до нього; питання про використання спільного майна; затвердження кошторису, балансу об`єднання та річного звіту; визначення порядку сплати, переліку та розмірів внесків і платежів співвласників.
З протоколів засідання загальних зборів ОСББ „Незалежності - 19" від 17.12.19, 30.12.20, 13.06.21 вбачається, що загальними зборами затверджувались кошториси ОСББ на 2020 рік і на 2021 рік, якими визначено розміри обов`язкового внеску: на 2020 рік - 6, 30 грн. за м.кв. за міс. (2020 рік по 30.06.21) а також 7, 17 грн. (з 01.07.21). Останні зміни пов`язані зі зміною витрат на ремонт (п. 3 кошторису), які з 1, 13 грн. збільшено до 2 грн.
Враховуючи наявність у відповідача обов`язку щодо сплати внеску на утримання майна та відсутність доказів такої оплати в заявлений період (коли відповідач був власником нежитлового приміщення в будинку ОСББ), вимоги позивача в частині основного боргу (по внесках) є обґрунтованими.
Проте, перевіривши розрахунок відмічених нарахувань, суд зауважує, що в розрахунок позивач помилково включив травень - липень 2022 року двічі. Це необґрунтовано добавило до суми боргу зайвих три оплати на суму 364, 95 грн. які потрібно виключити (як безпідставно включені).
Тому, здійснивши перерахунок з урахуванням обґрунтованого періоду нарахування (з 15.02.21 по 23.09.22 без трьох зайвих платежів) суд визначив обґрунтовану суму стягнення (160, 33 грн. за лютий 2021 з 15.02.21 плюс чотири місяці з березня по червень 2021 року з оплатою 320, 67 грн., до змін в кошторис, плюс 14 місяців з липня 2021 року по серпень на суму 364, 95 грн. з урахуванням змін кошторису плюс 267, 63 грн. за вересень 2022 р. по 23 число) 6 552, 31 грн.
В суму боргу по внесках, як видно з розрахунку, позивач також включив нарахування пені з вересня 2021 року по січень 2022 року у загальній величині 558, 37 грн.
З протоколу загальних зборів позивача 1/2021 від 13.06.21 видно, що збори прийняли рішення призначити пеню за прострочення оплати внеску на утримання будинку в розмірі 1% за кожен день прострочення, починаючи з третього місяця появи заборгованості, без урахування заборгованості, що виникла до 01.07.21
За ст. 230 ГКУ штрафними санкціями у цьому Кодексі визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов`язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов`язання.
Суб`єктами права застосування штрафних санкцій є учасники відносин у сфері господарювання, зазначені у статті 2 цього Кодексу.
За ст. 2 Кодексу учасниками відносин у сфері господарювання є суб`єкти господарювання, споживачі, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, наділені господарською компетенцією, а також громадяни, громадські та інші організації, які виступають засновниками суб`єктів господарювання чи здійснюють щодо них організаційно-господарські повноваження на основі відносин власності.
За ст. 55 ГКУ суб`єктами господарювання визнаються учасники господарських відносин, які здійснюють господарську діяльність, реалізуючи господарську компетенцію (сукупність господарських прав та обов`язків), мають відокремлене майно і несуть відповідальність за своїми зобов`язаннями в межах цього майна, крім випадків, передбачених законодавством.
Суб`єктами господарювання є господарські організації - юридичні особи, створені відповідно до Цивільного кодексу України, державні, комунальні та інші підприємства, створені відповідно до цього Кодексу, а також інші юридичні особи, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані в установленому законом порядку.
За ст. 3 Кодексу під господарською діяльністю у цьому Кодексі розуміється діяльність суб`єктів господарювання у сфері суспільного виробництва, спрямована на виготовлення та реалізацію продукції, виконання робіт чи надання послуг вартісного характеру, що мають цінову визначеність.
Господарська діяльність, що здійснюється для досягнення економічних і соціальних результатів та з метою одержання прибутку, є підприємництвом, а суб`єкти підприємництва - підприємцями. Господарська діяльність може здійснюватись і без мети одержання прибутку (некомерційна господарська діяльність).
За ст. ст. 52 і 53 ГКУ некомерційне господарювання - це самостійна систематична господарська діяльність, що здійснюється суб`єктами господарювання, спрямована на досягнення економічних, соціальних та інших результатів без мети одержання прибутку.
Некомерційна господарська діяльність може здійснюватися суб`єктами господарювання на основі права власності або права оперативного управління в організаційних формах, які визначаються власником або відповідним органом управління чи органом місцевого самоврядування з урахуванням вимог, передбачених цим Кодексом та іншими законами.
На суб`єктів господарювання, які здійснюють некомерційну господарську діяльність, поширюються загальні вимоги щодо регулювання господарської діяльності з урахуванням особливостей її здійснення різними суб`єктами господарювання, які визначаються цим Кодексом та іншими законодавчими актами.
Позивач, як видно з матеріалів справи (рішення ОДПІ від 30.09.16) є неприбутковою організацією. За п. 2 розділу два Статуту ОСББ є неприбутковою організацією і не має на меті отримання прибутку. В силу виписки з ЄДРПОУ позивач є юридичною особою економічною діяльністю якого - комплексне обслуговування об`єктів.
Враховуючи, вищевідмічені норми кодексу та те, що позивач є юридичною особою, утвореною згідно діючого законодавства, зареєстрованою в відповідному порядку як некомерційна організація, яка проводить некомерційну господарську діяльність, ОСББ у спірних відносинах є суб`єктом права застосування штрафних санкцій (учасник відносин у сфері господарювання), зазначеним у статті 2 цього Кодексу.
Відповідно ч. 7 ст. 231 ГКУ розмір штрафних санкцій, що застосовуються у внутрішньогосподарських відносинах за порушення зобов`язань, визначається відповідним суб`єктом господарювання - господарською організацією.
Отже, вищевказані норми Кодексу передбачають право позивача, як суб`єкта господарювання застосовувати штрафні санкції у внутрішньогосподарських відносинах (між позивачем як ОСББ та відповідачем як співвласником) та визначати їх розмір.
При цьому, аналіз вказаних законодавчих положень свідчить, що відносини між сторонами ґрунтуються на членстві відповідача як співвласника ОСББ. Будучи учасником об`єднання, відповідач має виконувати рішення зборів, у тому числі про стягнення пені (як і оплати по утриманню майна).
Отже, вимоги в частині стягнення пені також обгрунтовані. Розмір підтверджується розрахунком. Суд зазначає, що у даному випадку позивач нарахував пеню без урахування процентної ставки НБУ, що є вірним, оскільки ч. 6 ст. 231 ГКУ (штрафні санкції за порушення грошових зобов`язань встановлюються у відсотках, розмір яких визначається обліковою ставкою Національного банку України, за увесь час користування чужими коштами, якщо інший розмір відсотків не передбачено законом або договором) передбачає можливість застосування іншого розміру відсотків, передбаченого договором або законом. В даному разі спірні відносини не передбачають договору, проте законом, ч. 7 ст. 231 ГКУ передбачена можливість самостійно визначати розмір пені, інший, ніж облікова ставка НБУ.
Тому, загальна сума витрат на утримання будинку та пені становить (6 552, 31 грн. + 558, 37 грн.) 7 110, 68 грн. (а не 7 378, 31 грн. заявлених позивачем), решта необґрунтована.
За ст. 625 ЦКУ боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Тому, враховуючи наявність заборгованості з витрат на утримання будинку, вимоги про стягнення річних і пені також обґрунтовані. Проте, враховуючи, що сума боргу за утримання будинку, яка є обґрунтованою до стягнення дорівнює 6 552, 31 грн., саме з даної суми можливо нарахування інфляційних та річних (а не з 7 378, 31 як вказав позивач). Нарахування річних та інфляційних на суму пені також не проводиться, оскільки пеня не є основним зобов`язанням, а мірою відповідальності за його порушення. Постанова пленуму ВГС України від 17.12.13 номер 14 (п. 7.1.) визначає, що в разі коли судовим рішенням з боржника стягнуто суму неустойки (штрафу, пені), то правова природа відповідної заборгованості саме як неустойки у зв`язку з прийняттям такого рішення залишається незмінною, і тому на неї в силу припису ч. 2 ст. 550 ЦКУ проценти не нараховуються. При цьому обов`язок сплатити суму неустойки (штрафу, нені) за невиконання зобов`язання не є зобов`язанням в розумінні положень ч. 1 ст. 509 ЦК, а тому відсутні підстави і для застосування до цих правовідносин ст. 625 ЦКУ (тобто нарахування річних і інфляційних).
Також, слід зазначити, що нарахування річних і інфляційних проведено позивачем в період з 15.02.21 по 30.04.23 на всю суму боргу. Проте, вся сума боргу не виникла з 15.02.21, а виникла в силу накопичення боргу за кожен місяць. Тому, вся сума боргу виникла з 23.09.22 за заявлений період. Отже, вірним періодом нарахування, враховуючи всю суму боргу за весь період є (з моменту виникнення боргу у розмірі 6 552, 31) 23.09.22 - 30.04.23.
Перерахувавши річні та інфляційні з урахуванням суми боргу 6 552, 31 грн. (без пені), та вірного періоду, суд визначив, що обґрунтованими сумами до стягнення є: інфляційні - 478, 42 грн., річні - 117, 94 грн.
Отже, позов задовольняється частково.
Судові витрати покладаються на сторони, пропорційно задоволеним вимогам, у тому числі адвокатські витрати.
Так, відповідно ч. 1 ст. 123 ГПКУ судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати і на професійну правничу допомогу (ч. 3 ст. 123 ГПКУ). Відповідно ст. 126 ГПКУ за результатами розгляду справи витрати на професійну правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами (як і судовий збір).
Суд враховує, що на підтвердження понесення адвокатських витрат позивач подав: договір про надання правової допомоги, укладений між позивачем та адвокатом (докази наявності договірних відносин позивача і адвоката; акт виконаних робіт про надання адвокатом послуг позивачу в даній справі (докази фактичного виконання робіт) на суму 1 800 грн.; платіжний документ номер 470 від 22.05.23 де платник - позивач, отримувач - адвокат на суму 1 800 грн. (доказ фактичної оплати).
Керуючись ст. ст. 232, 233, 236, 237, 238, 240, 241, 256 Господарського процесуального кодексу України, суд
ухвалив:
Позов задовольнити частково.
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю „Амбрелла ААА+" (29000, вул. Сіцінського Юхима, 49, м. Хмельницький, ЄДРПОУ 43848155) на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку „Незалежності - 19" (30100, м. Нетішин, Шепетівського району Хмельницької обл, п-т Незалежності, 19/75 ЄДРПОУ 40594418) 6 552, 31 (шість тисяч п`ятсот п`ятдесят дві грн. 31 коп.) заборгованості по внесках на утримання будинку та прибудинкової території, 478, 42 грн. (чотириста сімдесят вісім грн. 42 коп.) інфляційних, 117, 94 грн. (сто сімнадцять грн. 94 коп.) річних, 1 641, 76 (одна тисяча шістсот сорок одна грн. 76 коп.) судового збору та 1 116 грн. (одна тисяча сто шістнадцять грн.) адвокатських витрат.
В решті позову відмовити.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. (ч.1, 2 ст. 241 ГПК України).
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. (ч.1 ст. 256 ГПК України).
Суддя Ю.В. Гладюк
Віддрук / напр 3 прим: 1 - до справи
2 - позивач (ІНФОРМАЦІЯ_1)
3 - відповідач (29000, вул. Сіцінського Юхима, 49, м. Хмельницький) рек. з пов
Суддя Ю.В. Гладюк
Суд | Господарський суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 14.09.2023 |
Оприлюднено | 18.09.2023 |
Номер документу | 113463353 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань інші договори |
Господарське
Господарський суд Хмельницької області
Гладюк Ю. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні