ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 вересня 2023 р. Справа № 440/1265/23Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
Головуючого судді: П`янової Я.В.,
Суддів: Присяжнюк О.В. , Спаскіна О.А. ,
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 03.04.2023, головуючий суддя І інстанції: Н.Ю. Алєксєєва, м. Полтава, повний текст складено 03.04.23 по справі № 440/1265/23
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області
про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі за текстом також - позивач, ОСОБА_1 ) звернулася до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (далі за текстом також відповідач, ГУ ПФУ в Полтавській області), у якому просила:
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області № 163750019954 від 13.11.2022 про відмову у призначенні дострокової пенсії за віком на пільгових умовах;
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області № 161 від 23.12.2022 про відмову в підтвердженні періоду роботи, передбаченої пунктом 2 частини 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування";
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області зарахувати ОСОБА_1 до пільгового стажу за Списком № 2 період її роботи з 01.06.1985 по 01.08.1992 за професією заготівельника хімічних напівфабрикатів на Державному підприємстві «Виробниче об`єднання «Знамя» Міністерства машинобудування Фонду державного майна України (код 14310997);
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області повторно розглянути заяву від 04 жовтня 2022 року про призначення дострокової пенсії за віком на пільгових умовах за стаж, набутий на роботах і посадах, передбачених Списком № 2 та прийняти рішення з урахуванням висновків суду.
Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 03 квітня 2023 року адміністративний позов задоволено частково.
Визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області від 23 грудня 2022 року № 161 в частині відмови у підтвердженні пільгового стажу ОСОБА_1 за період роботи з 01 червня 1985 року по 01 серпня 1992 року у Виробничому об`єднанні "Знамя".
Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 30 листопада 2022 року про підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах, з урахуванням висновків суду.
В іншій частині позовних вимог відмовлено.
Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 536,80 грн.
Не погодившись із рішенням суду першої інстанції в частині відмови у задоволенні позовних вимог, позивач оскаржив його в апеляційному порядку, оскільки вважає, що рішення прийняте з порушенням норм матеріального і процесуального права.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги позивач зазначає, що ухвалюючи рішення про часткове задоволення позовних вимог, суд першої інстанції дійшов помилкових висновків про необхідність надання позивачем до пенсійного органу Рішення комісії з питань підтвердження стажу роботи, така комісія розглядає і підтверджує стаж роботи працівників лише за умови ліквідації підприємства, установи та організації без визначення правонаступника, а підприємство, на якому позивачем відпрацьовано пільговий стаж роботи, на цей час не ліквідоване, а лише перебуває у стані ліквідації.
За результатами апеляційного розгляду позивач просить скасувати оскаржуване рішення суду в частині відмови у задоволенні позовних вимог та ухвалити нове судове рішення, яким позовні вимоги в цій частині задовольнити.
Відповідач правом на подання відзиву на апеляційну скаргу не скористався.
Відповідно до пункту третього частини першої статті 311 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції розглядає справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Колегія суддів, переглянувши справу за наявними у ній доказами, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено у суді апеляційної інстанції, що позивач звернулася із заявою 04.10.2022 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області з приводу призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
За результатами розгляду заяви та доданих документів рішенням ГУПФ в Полтавській області від 13.11.2022 за № 163750019954 відмовлено у призначенні пільгової пенсії у зв`язку з відсутністю пільгового стажу роботи, підтвердженого в установленому законодавством порядку.
Рішення відповідача мотивоване тим, що для підтвердження пільгового стажу роботи ОСОБА_1 не надала довідку згідно з додатком 5 до Порядку № 637, що має бути видана підприємством на підтвердження пільгового стажу. Зазначено, що пільговий стаж зарахувати згідно з архівною довідкою № 15-2529 від 19.12.2005 можливо лише після надходження Рішення комісії з питань підтвердження стажу роботи, що дає право на призначення пенсії, згідно з Порядком підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу для призначення пенсії, затвердженим Постановою правління Пенсійного фонду України від 10.11.2006 за № 18-1. До загального страхового стажу не враховано періоди підприємницької діяльності згідно з довідкою № 1600-0504-8/33248 від 07.07.2022, що видана Головним управлінням Пенсійного фонду України в Полтавській області, оскільки інформація в ній про систему оподаткування суперечить даним довідки № 11574/6/16-31-24-05-17 від 11.07.2022, виданої Державною податковою службою України.
В подальшому позивач звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області із заявою від 30.11.2022 про підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах.
Рішенням комісії при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Полтавській області від 23.12.2022 за № 161 відмовлено ОСОБА_1 у підтвердженні періоду роботи, передбаченої п. 2 ч. 2 ст. 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", з 13.11.1984 по 14.07.1997.
У рішенні зазначено про відсутність відомостей про ліквідацію підприємства без визначення правонаступника, роботу з 13.11.1984 по 31.05.1985 у якості учня заготівельника хімічних напівфабрикатів, яка не дає права на пільгове пенсійне забезпечення, неритмічність роботи підприємства з 1991 року, не підтвердження права на пільгове пенсійне забезпечення за результатами атестації робочих місць, проведеної Наказом від 06.02.1995 за № 24.
Не погодившись із зазначеними рішеннями, позивач звернулась до суду з позовом у цій справі.
Ухвалюючи рішення про часткове задоволення позовних вимог, суд першої інстанції, виходячи з того, що комісією при ГУПФУ в Полтавській області протиправно відмовлено позивачу у підтвердженні пільгового стажу за період з 01.06.1985 по 01.08.1992 та не зазначено вмотивованих підстав такої відмови, дійшов висновку, що для повного захисту прав, свобод та інтересів позивача слід визнати протиправним та скасувати рішення ГУПФУ в Полтавській області № 161 від 23.12.2022 в частині відмови у підтвердженні пільгового стажу ОСОБА_1 за період роботи з 01.06.1985 по 01.08.1992 у Виробничому об`єднанні "Знамя" і зобов`язати відповідача повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 30.11.2022 про підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах, з урахуванням висновків суду, та, відповідно, відмовити у задоволенні позовних вимог про зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області зарахувати ОСОБА_1 до пільгового стажу за Списком № 2 період її роботи з 01.06.1985 по 01.08.1992 за професією заготівельника хімічних напівфабрикатів на Державному підприємстві «Виробниче об`єднання «Знамя» Міністерства машинобудування Фонду державного майна України.
Враховуючи ту обставину, що комісією за результатами розгляду заяви про підтвердження стажу роботи, до подання позивачем заяви на призначення пенсії, не було складено відповідне рішення щодо підтвердження стажу роботи позивача, а іншого наявного стажу позивача недостатньо для відповідного призначення пенсії, суд першої інстанції дійшов висновку про те, що відповідачем правомірно прийнято рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області від 13.11.2022 за № 163750019954 про відмову у призначенні пенсії за віком ОСОБА_1 .
Як наслідок, суд першої інстанції відмовив у задоволенні позовної вимоги про зобов`язання ГУ ПФУ у Полтавській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 04.10.2022 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2, як похідної.
Відповідно до ч. 1 ст. 308 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Виходячи з положень вказаної норми законодавства, колегія суддів переглядає рішення суду першої інстанції в частині відмови у задоволенні позовних вимог.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам та доводам учасників справи у цій частині, суд апеляційної інстанції виходить з такого.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
За приписами п. 6 ч. 1 ст. 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
З 01.01.2004 таким законом є, насамперед, Закон України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування від 09.07.2003, № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV), який прийнятий на зміну положенням Закону України "Про пенсійне забезпечення".
Отже, оскільки і Закон України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", і Закон України "Про пенсійне забезпечення" регулюють одні і ті ж правовідносини, то пріоритет у застосуванні за загальним правилом мають норми Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" як спеціального акта права, прийнятого пізніше у часі, а норми Закону України "Про пенсійне забезпечення" підлягають субсидіарному (додатковому) застосуванню у разі неурегульованості певного питання у приписах Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Відповідно до частин 1, 2, 4 статті 24 Закону № 1058-IV страховий стаж - це період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
Згідно із ч. 1 ст. 114 «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.
За змістом пункту 2 частини другої статті 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
Тобто необхідними умовами для виникнення у особи права на пенсійне забезпечення на пільгових умовах є належність його професії, посади до пільгової, тобто до Списку № 2 в даному випадку, та підтвердження шкідливих умов праці за результатами проведеної атестації робочого місця, а також наявність достатньої кількості пільгового стажу на таких роботах та досягнення відповідного віку, встановленого законом.
За приписами пункту б статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць, зокрема, чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах.
Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи з шкідливими і важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням віку, передбаченого статтею 12 цього Закону, на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи чоловікам і за кожні 2 роки такої роботи - жінкам.
Статтею 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" визначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пунктів 1, 2 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 за № 637 (надалі - Порядок № 637), основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. У разі коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків.
За змістом приписів пункту 20 Порядку № 637 у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників. У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка. У разі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим і м. Севастополі, спеціальний трудовий стаж може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування.
З аналізу наведених законодавчих приписів, зокрема ст. 62 Закону № 1788-XII та п. 1 Порядку № 637, слідує, що основним документом, який підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Згідно із п. 2, 3 Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженого Наказом Мінпраці від 18 листопада 2005 року за № 383, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 1 грудня 2005 року за № 1451/11731, під повним робочим днем слід уважати виконання робіт в умовах, передбачених Списками, не менше 80 відсотків робочого часу, установленого для працівників даного виробництва, професії чи посади, з урахуванням підготовчих, допоміжних, поточних ремонтних робіт, пов`язаних з виконанням своїх трудових обов`язків.
При визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.1992 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.1992.
Так, якщо пільгова робота мала місце до 31.12.1991, застосовуються Списки № 1, № 2 затверджені Постановою Ради Міністрів СРСР від 22.08.1956 за № 1173; якщо пільгова робота продовжується після 01.01.1992 (або тільки почалася після цієї дати), але не більше як до 11.03.1994, - застосовуються Списки № 1, 2, затверджені Постановою Кабінету Міністрів СРСР від 26.01.1991 № 10; якщо пільгова робота продовжується після 11.03.1994 (або тільки почалась після цієї дати), але не більше як до 16.01.2003, - застосовуються Списки № 1, № 2, затверджені Постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.1994 за № 162.
За приписами пункту 1.1 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої спільним Наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення України від 29.07.1993 за № 58 (далі - Інструкція від 29.07.1993 за № 58), зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 17.08.1993 за № 110, трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника.
При цьому, як передбачено пунктом 4 Постанови Кабінету Міністрів України від 27.04.1993 за № 301 Про трудові книжки працівників, заповнення трудової книжки вперше провадиться адміністрацією підприємства, установи, організації в присутності працівника, а відповідальність за організацію ведення обліку, зберігання і видачу трудових книжок покладається на керівника підприємства, установи, організації.
Пунктом 1.2 Інструкції № 58 від 29.07.1993 передбачено, що трудові книжки раніше встановленого зразка обміну не підлягають.
Відповідно до п. 2.4 Інструкції № 58 від 29.07.1993 усі записи в трудовій книжці про прийняття на роботу, переведення на іншу постійну роботу або звільнення, а також про нагороди та заохочення вносяться власником або уповноваженим ним органом після видання наказу (розпорядження), але не пізніше тижневого строку, а в разі звільнення - у день звільнення і повинні точно відповідати тексту наказу (розпорядження). Записи виконуються акуратно, ручкою кульковою або з пером, чорнилом чорного, синього або фіолетового кольорів, і завіряються печаткою запис про звільнення, а також відомості про нагородження та заохочення.
Згідно з п. 4.1 Інструкції № 58 від 29.07.1993 у разі звільнення працівника всі записи про роботу і нагороди, що внесені у трудову книжку за час роботи на цьому підприємстві, засвідчуються підписом керівника підприємства або спеціально уповноваженою ним особою та печаткою підприємства або печаткою відділу кадрів.
Отже обов`язок щодо внесення достовірних та правильних записів до трудової книжки працівника покладається саме на власника або уповноважений ним орган, тобто на роботодавця.
Відповідно до п. 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, затвердженого Постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 за № 22-1 (далі - Порядок № 22-1), до заяви для призначення пенсії за віком додаються такі документи (надаються копії документів з оригіналами): паспорт та документи про місце проживання (реєстрації) особи; документ про присвоєння реєстраційного номеру; трудова книжка (відомості про роботу); диплом, атестат училища, які стверджують денну форму навчання; свідоцтво про шлюб (для жінок); свідоцтво про народження дітей (для жінок); та інші документи.
Аналіз наведених норм права дає змогу дійти висновку, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка, тоді як підтвердження трудового стажу на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами можливе лише у випадку її відсутності або відсутності в ній записів.
Як убачається з матеріалів справи, позивач звертався до відповідача із заявою від 30.11.2022 про підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах.
За результатом розгляду заяви про підтвердження стажу роботи відповідачем прийнято рішення № 161 від 23.12.2022.
Як зазначає відповідач, ним не зараховано період роботи позивача на ВО "Знамя" з 13.11.1984 по 14.07.1997 до пільгового трудового стажу, оскільки відсутні відомості про ліквідацію підприємства без визначення правонаступника, робота з 13.11.1984 по 31.05.1985 у якості учня заготівельника хімічних напівфабрикатів не дає права на пільгове пенсійне забезпечення, неритмічність роботи підприємства з 1991 року, не підтверджено право на пільгове пенсійне забезпечення за результатами атестації робочих місць, проведеної Наказом від 06.02.1995 за № 24.
Проте відповідно до записів в трудовій книжці позивача період роботи з 01.06.1985 по 14.07.1997 на посаді заготівельника хімічних напівфабрикатів на Полтавському заводі "Знамя" підтверджено відповідними записами в трудовій книжці, засвідчено підписами та відтиском печатки.
Згідно з копією довідки Полтавського заводу "Знамя" від 27.03.1996 за № 15/32 ОСОБА_1 працювала з 1 червня 1985 року по 1 квітня 1992 року (Список № 2 Р. 16) - заготівельник хімічних напівфабрикатів з повним робочим днем. Атестація робочого місця проведена згідно з Наказом № 24 від 06.02.1995.
За інформацією з довідки від 19.12.2005 за № 15-2929, виданої Державним підприємством виробниче об`єднання «Знамя», ОСОБА_1 працювала на ВО «Знамя» заготівельником хімічних напівфабрикатів з 01.06.1985 по 14.07.1997, але до пільгового стажу зараховуються лише періоди роботи до 01.08.1992.
Суд першої інстанції зазначив, шо рішення пенсійного органу № 161 від 23.12.2022 не містить обґрунтування неможливості врахування даних, визначених у трудовій книжці позивача в частині зарахування до пільгового стажу, зокрема, періоду роботи ОСОБА_1 у ВО «Знамя» заготівельником хімічних напівфабрикатів з 01.06.1985 по 01.08.1992, та не містить мотивів відмови у зарахуванні до страхового стажу зазначеного періоду.
Проте пільговий характер роботи позивача у вказаному підприємстві (та на підприємстві правонаступнику) за цей період фактично доведений наявними у пенсійній справі доказами: трудовою книжкою, довідками від 27.03.1996 за № 15/32, від 19.12.2005 за № 15-2929, копіями документів про проведення атестації робочих місць, якими атестовані робочі місця, на яких перебував позивач.
Також суд першої інстанції зазначив, що зі змісту цих документів не вбачається, що позивач не був задіяний для виконання своїх трудових обов`язків протягом повного робочого дня. Протилежне під час розгляду справи у суді першої інстанції не встановлено, а відповідачем не доведено.
Доводи відповідача про відсутність правових підстав для визнання пільгового стажу через неритмічність роботи підприємства з 1991 року не підтверджені жодними доказами в справі, оскільки неритмічність роботи підприємства не свідчить про те, що трудові обов`язки особа не здійснювала. Відповідачем не доведено, що позивач не був зайнятий на зазначених роботах протягом спірного періоду.
Відтак суд першої інстанції дійшов висновку, що комісією при ГУПФУ в Полтавській області протиправно відмовлено ОСОБА_1 у підтвердженні пільгового стажу за період з 01.06.1985 по 01.08.1992 з підстав, зазначених у рішенні № 161 від 23.12.2022.
З огляду на зазначене, суд першої інстанції визнав протиправним та скасував рішення ГУПФУ в Полтавській області № 161 від 23.12.2022 в частині відмови у підтвердженні пільгового стажу ОСОБА_1 за період роботи з 01.06.1985 по 01.08.1992 у Виробничому об`єднанні "Знамя" з покладенням на відповідача обов`язку повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 30.11.2022 про підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах, з урахуванням висновків суду.
Враховуючи наведене, висновок суду першої інстанції про відмову у задоволенні позовних вимог про зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області зарахувати ОСОБА_1 до пільгового стажу за Списком № 2 період її роботи з 01.06.1985 по 01.08.1992 за професією заготівельника хімічних напівфабрикатів на Державному підприємстві «Виробниче об`єднання «Знамя» Міністерства машинобудування Фонду державного майна України, є обґрунтованим і законним.
Надаючи оцінку висновкам суду в частині правомірності рішення ГУПФ у Полтавській області від 13.11.2022 за № 163750019954, в якому, зокрема, зазначено, що пільговий стаж згідно з архівною довідкою № 15-2529 від 19.12.2005 можливо зарахувати після надходження рішення комісії з питань підтвердження стажу роботи, що дає право на призначення пенсії, з урахуванням доводів апеляційної скарги, колегія суддів зазначає таке.
Постановою правління Пенсійного фонду України № 18-1 від 10.11.2006 затверджений Порядок підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу для призначення пенсії (далі Порядок № 18-1, в редакції, на час виникнення спірних правовідносин), який визначає механізм підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремої категорії працівників у разі ліквідації підприємства, установи та організації без визначення правонаступника.
Відповідно до пунктів 3,4 Порядку № 18-1 підтвердження періодів роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років (далі - підтвердження стажу роботи), здійснюється комісіями з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років (далі - Комісії).
Комісії створюються при головних управліннях Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, до складу яких обов`язково включаються представники органів соціального захисту населення, органів Пенсійного фонду України, Державної служби України з питань праці. До складу Комісії за згодою включаються представники членських організацій Федерації професійних спілок України та регіональних організацій роботодавців та їх об`єднань.
Згідно з пунктом 6 Порядку № 18-1 основними завданнями Комісії є розгляд заяв про підтвердження стажу роботи (додаток 1) та прийняття рішень щодо підтвердження стажу роботи або про відмову в його підтвердженні в установленому порядку; участь у підготовці методичних посібників з розгляду питань про підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років.
Для виконання покладених на Комісію завдань їй надається право: - заслуховувати на своєму засіданні особу, яка подала заяву про підтвердження стажу роботи (далі - заявник), або її законного представника, або представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально; - запрошувати на засідання як консультантів та експертів фахівців центральних і місцевих органів виконавчої влади, підприємств, установ та організацій; - отримувати від заінтересованих органів інформацію, необхідну для підтвердження стажу роботи, у встановленому порядку; - інформувати органи Пенсійного фонду України з питань, що входять до компетенції Комісії (пункт 6 Порядку № 18-1).
Пунктом 8 Порядку № 18-1 визначено, що засідання Комісії проводиться в міру потреби, але не рідше двох разів на місяць. Комісія правомочна приймати рішення за участю у засіданні не менше як 2/3 її членів.
Комісії повідомляють заявника про час, дату та місце розгляду заяви про підтвердження стажу роботи та розглядають її не пізніше двох місяців з дня звернення за підтвердженням стажу роботи. Рішення про результати розгляду заяви (додаток 2) приймається більшістю голосів членів Комісії, присутніх на засіданні, підписується головою або його заступником. Рішення про результати розгляду заяви набуває чинності з моменту прийняття рішення (пункти 9,10 Порядку № 18-1).
Управління Пенсійного фонду України в районі, місті, районі у місті, об`єднані управління та головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі надають заявникам допомогу у зборі необхідних документів та в отриманні через портал електронних сервісів юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи витягу з Єдиного державного реєстру в електронній формі для підтвердження стажу роботи (пункт 12 Порядку № 18-1).
Комісії розглядають заяви про підтвердження стажу роботи, на бажання заявника, у його присутності або в присутності його законного представника, або представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально. Комісії приймають рішення щодо підтвердження стажу роботи або про відмову в його підтвердженні та не пізніше п`яти робочих днів з дня його прийняття направляють до управління Пенсійного фонду України в районі, місті, районі у місті, об`єднаних управлінь, а також повідомляють заявника про прийняте рішення (пункт 15 Порядку № 18-1).
Отже у разі ліквідації підприємства, установи та організації без визначення правонаступника, вирішення питання про зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремої категорії працівників, віднесено до виключної компетенції Комісій при Головних управліннях Пенсійного фонду в областях.
Рішення комісії з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, є обов`язковими для органів пенсійного фонду України при виконанні покладених на них функцій.
За таких обставин колегія суддів погоджується з судом першої інстанції, що позивачеві необхідно підтвердити періоди роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах на зазначеному підприємстві комісією з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років. Саме на підставі рішення комісії про підтвердження пільгового стажу роботи та інших документів, необхідних для призначення пенсії, управління Пенсійного фонду приймають рішення про призначення чи відмову у призначенні пенсії.
Фактично оскаржуване рішення обґрунтоване відповідачем не у зв`язку із тим, що у позивача відсутній певний стаж та/або не зарахування відповідачем конкретного часу роботи позивача до стажу, що дає право на призначення пенсії, а обґрунтоване тим, що у відповідача на стадії прийняття рішення на призначення пенсії був відсутній належний та допустимий документ, який підтверджує конкретні обставини, а саме - рішення Комісії щодо підтвердження стажу роботи.
Як убачається з матеріалів справи, позивач до комісії з питань підтвердження стажу роботи, що дає право на призначення пенсії, із відповідною заявою звернувся лише 30.11.2022, тобто позивач не дотримався встановленого порядку підтвердження стажу, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах, за період роботи в ВО «Знамя».
Враховуючи ту обставину, що комісією за результатами розгляду заяви про підтвердження стажу роботи, до подання позивачем заяви на призначення пенсії, не було складено відповідне рішення щодо підтвердження стажу роботи позивача, а іншого наявного стажу позивача недостатньо для відповідного призначення пенсії, суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку про те, що відповідачем правомірно прийнято рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області від 13.11.2022 за № 163750019954 про відмову у призначенні пенсії за віком ОСОБА_1 .
Як наслідок, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що не підлягають задоволенню як похідні позовні вимоги про зобов`язання ГУ ПФУ у Полтавській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 04.10.2022 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2.
Поряд з цим колегія суддів зазначає, що позивач не позбавлений права у встановленому порядку, після підтвердження комісією стажу роботи позивача у ВО "Знамя", повторно звернутися до відповідача із заявою про призначення пенсії з урахуванням цього стажу.
Доводи апеляційної скарги не спростовують правильності висновків, якими мотивоване рішення суду першої інстанції, та не дають підстав вважати висновки суду першої інстанції помилковими, а застосування судом норм матеріального права - неправильним.
Відповідно до пункту першого частини першої статті 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.
Згідно зі статтею 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення із додержанням норм матеріального і процесуального права.
Оскільки доводи апеляційної скарги не знайшли свого підтвердження та спростовуються висновками суду першої інстанції, які зроблені на підставі повного, всебічного та об`єктивного аналізу відповідних правових норм та фактичних обставин справи, колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції в оскаржуваній частині правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, а тому оскаржуване рішення слід залишити без змін.
Зважаючи на результати апеляційного розгляду оскарженого судового рішення та положення статті 139 КАС України, у справі відсутні підстави для зміни розподілу судових витрат.
Керуючись ст. 139, 242, 243, 250, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення.
Рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 03.04.2023 по справі № 440/1265/23 - залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.
Головуючий суддя Я.В. П`янова Судді О.В. Присяжнюк О.А. Спаскін
Суд | Другий апеляційний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 15.09.2023 |
Оприлюднено | 18.09.2023 |
Номер документу | 113497870 |
Судочинство | Адміністративне |
Категорія | Справи зі спорів з приводу реалізації публічної політики у сферах праці, зайнятості населення та соціального захисту громадян та публічної житлової політики, зокрема зі спорів щодо управління, нагляду, контролю та інших владних управлінських функцій (призначення, перерахунку та здійснення страхових виплат) у сфері відповідних видів загальнообов’язкового державного соціального страхування, з них загальнообов’язкового державного пенсійного страхування, з них |
Адміністративне
Другий апеляційний адміністративний суд
П’янова Я.В.