Справа № 627/807/18
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"18" вересня 2023 р. смт. Краснокутськ
Краснокутський районний суд Харківської області в складі:
головуючого Вовк Л.В.
з участю секретаря судового засідання Тішакіної Л.В.,
представника позивача ,прокурора Єрьоміна,
представника відповідача , адвоката Коваленко О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт. Краснокутськ Харківської області в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом керівника Богодухівської окружної прокуратури Харківської області , правонаступника заступника керівника Дергачівської місцевої прокуратури Харківської області , до Головного управління Держгеокадастру у Харківській області , ОСОБА_1 , фермерського господарства « ВЕЕТ» про скасування наказу та визнання недійсним договору оренди земельної ділянки ,скасування реєстрації та повернення земельної ділянки у відання держави ,
в с т а н о в и в :
Позивач, керівник Богодухівської окружної прокуратури Харківської області , правонаступник заступника керівника Дергачівської місцевої прокуратури Харківської області , звернувся до суду з позовом до Головного управління Держгеокадастру у Харківській області , ОСОБА_1 , фермерського господарства « ВЕЕТ» про скасування наказу та визнання недійсним договору оренди земельної ділянки ,скасування реєстрації та повернення земельної ділянки у відання держави.
В обґрунтування позовних вимог позивач вказав , що наказом Головного управління Держземагенства у Харківській області від 11.11.2014 №2989-СГ « Про надання в оренду земельної ділянки » ОСОБА_1 надано в оренду для ведення фермерського господарства строком на 49 років земельну ділянку державної форми власності сільськогосподарського призначення сільськогосподарські угіддя (рілля) , розташовану за межами населених пунктів Краснокутської селищної ради Богодухівського району ( колишньої - Рябоконівської сільської ради Краснокутського району ) Харківської області загальною площею 46, 6118 га. 11.12.2014 на виконання вказаного наказу , між ОСОБА_1 та Головним управлінням Держгеокадастру у Харківській області укладено договір оренди вказаної земельної ділянки . Відповідно до умов договору , земельна ділянка передається для ведення фермерського господарства. 09.12.2015 між Головним управлінням Держгеокадастру у Харківській області , ОСОБА_1 та ФГ « ВЕЕТ» , укладено додаткову угоду про внесення змін до договору оренди землі від 11.12.2014 , відповідно до якої новим орендарем земельної ділянки є ФГ « ВЕЕТ», засновником якого є ОСОБА_1 , зареєстрованому в Єдиному державному реєстрі 05.11.2014 . На думку позивача вказаний наказ прийнято з порушенням вимог ст.116,118, 121,123,134 ЗК України , ст.7,12 Закону України « Про фермерське господарство «. ОСОБА_1 отримав земельну ділянку як громадянин , а в подальшому використовує її без реєстрації фермерського господарства з основною метою - для розширення сільськогосподарських підприємств засновником яких він є та поза передбаченою законом обов`язковою процедурою без проведення земельних торгів.
У вересні 2023 представник відповідача ОСОБА_1 , ФГ « ВЕЕТ», адвокат Коваленко О.В, подала клопотання про закриття провадження у справі , оскільки справа не підлягає розгляду в порядку цивільного провадження.
У судове засідання представник відповідача ОСОБА_1 , ФГ « ВЕЕТ», адвокат Коваленко О.В, не з`явилася , подала заяву , в якій просила розглянути клопотання у її відсутність та закриту справу .
Представник позивача , прокурор, до суду не з`явився , подав заяву заслухати справу у його відсутність , проти закриття справи не заперечував .
Представник Головного управління Держгеокадастру у Харківській області подав заяву слухати справу у його відсутність , проти позову заперечував.
Суд , розглянувши клопотання представника відповідача про закриття справи, дійшов наступних висновків .
При визначенні предметної та /або суб`єктної юрисдикції справ суди повинні виходити із суті та /або інтересу за захистом якого звернулася особа , заявлених вимог , характеру спірних правовідносин , змісту та юридичної природи обставин у справі.
Частиною першої статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод ( далі- Конвенція) встановлено , що кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом , встановленим законом .
У частині третій статті 3 ЦПК України визначено , що провадження в цивільних справах здійснюється відповідно до законів ,чинних на час вчинення окремих процесуальних дій , розгляду і вирішення справи .
Згідно ч.1 ст.19 ЦПК України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи , що виникають з цивільних , земельних , трудових ,сімейних , житлових та інших правовідносин ,крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства .
Статтею 4ч.2ГПК Українипередбачено ,що юридичніособи тафізичні особи-підприємці,фізичні особи,які неє підприємцями,державні органи,органи місцевогосамоврядування маютьправо назвернення догосподарського судуза захистомсвоїх порушених,невизнаних абооспорюваних правта законнихінтересів усправах,віднесених закономдо юрисдикціїгосподарського суду,а такождля вжиттяпередбачених закономзаходів,спрямованих назапобігання правопорушенням.
Господарським судам підвідомчі , зокрема , справи у спорах , що виникають із земельних відносин ,в яких беруть участь суб`єкти господарської діяльності ,крім правочинів , стороною яких є фізична особа ,яка не є підприємцем , а також у спорах щодо правочинів , укладених для забезпечення виконання зобов`язання , сторонами якого є юридичні особи та /або фізичні особи підприємці ( п. ч.1 ст.20 ГПК України).
Відповідно до вимог ч. 4 ст. 263 ЦПК України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин, суд враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
05жовтня 2022 року Велика Палата Верховного Суду у справі №922/1830/19 прийняла постанову та в п.6.65 відступила від висновків, викладених у постановах Великої Палати Верховного Суду від 20 березня 2019 року у справі № 619/1680/17-ц, від 03 квітня 2019 року у справі № 621/2501/18, від 15 січня 2020 року у справі № 698/119/18, від 12 травня 2020 року у справі № 357/1180/17, стосовно належності до цивільної юрисдикції спорів про надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства.
В пункті 6.66. вказаної постанови Великої Палати Верховного Суду зазначено, що у разі коли вона відступила від висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного в раніше ухваленому рішенні в одній зі справ Верховного Суду України, Великої Палати Верховного Суду чи Верховного Суду у складі колегії суддів (палати, об`єднаної палати), згідно із частиною шостою статті 13Закону України«Про судоустрійі статуссуддів» суди враховують висновок, викладений у постанові Великої Палати Верховного Суду (див. постанови Великої Палати Верховного Суду від 31 жовтня 2018 року у справі № 161/12771/15-ц (пункт 88), від 26 червня 2019 року у справі № 761 /9584/15-ц (пункт 93), від 01 квітня 2020 року у справі № 520/13067/17 (пункт 27.3), від 30 червня 2020 року у справі № 264/5957/17 (пункт 43)). Тобто відступлення від висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного в раніше ухваленому рішенні в одній зі справ Верховного Суду України, Великої Палати Верховного Суду чи Верховного Суду у складі колегії суддів (палати, об`єднаної палати), означає відступлення від аналогічних висновків, сформульованих раніше в інших постановах.
З п.6.67 постанови ВП ВС від 05.10.2022 у справі №922/1830/19 вбачається, що Велика Палата Верховного Суду з метою забезпечення єдності та сталості судової практики зазначила, що спори щодо користування землями фермерського господарства, у тому числі з центральним органом виконавчої влади, який реалізує політику у сфері земельних відносин, з іншими юридичними особами, мають розглядатисягосподарськими судами незалежно від того, чи отримувала фізична особа раніше земельну ділянку для створення фермерського господарства і того, чи створила вона це фермерське господарство.
В даному випадку на розгляді суду перебуває справа №627/807/18 предметом розгляду якої є спір щодо земельної ділянки, площею 46,6118 га, кадастровий номер: 6323586200:03:001:0594, яка фактично перебуває у користуванні Фермерського господарства «ВЕЕТ», засновником якого є ОСОБА_1 .
Відповідно до п.1 ч.1 , 2 ст.255 ЦПК України суд своєю ухвалою закриває провадження у справі, якщо справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Про закриття провадження у справі суд постановляє ухвалу, а також вирішує питання про розподіл між сторонами судових витрат, повернення судового збору з державного бюджету.
Таким чином, суд вважає , що провадження у справі підлягає заакриттю , у зв`язку з тим , що справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Щодо сплаченого судового збору.
Статтею 7 Закону України «Про судовий збір» встановлено, що сплачена сума судового збору повертається за ухвалою суду в разі закриття провадження у справі.
Під час звернення до суду позивачем сплачений судовий збір на користь держави у сумі 30 600,85 грн, який підлягає поверненню з державного бюджету позивачу .
Керуючись ст.255,256, 260,261,353,354 ЦПК України, суд
п о с т а н о в и в:
Провадження у цивільній справі за позовом керівника Богодухівської окружної прокуратури Харківської області , правонаступника заступника керівника Дергачівської місцевої прокуратури Харківської області , до Головного управління Держгеокадастру у Харківській області , ОСОБА_1 , фермерського господарства « ВЕЕТ» про скасування наказу та визнання недійсним договору оренди земельної ділянки ,скасування реєстрації та повернення земельної ділянки у відання держави - закрити , оскільки справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Роз`яснити позивачу, що розгляд вказаної справи віднесено до юрисдикції господарського суду.
Роз`яснити , що повторне звернення до суду з приводу спору між тими самими сторонами , про той самий предмет і з тих самих підстав не допускається.
Повернути позивачу сплачений судовий збір у сумі 30 600 ( тридцять тисяч шістсот ) грн 85 коп , згідно квитанції № 1320 від 23.06.2018 .
Ухвала суду може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі апеляційної скарги протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення безпосередньо до Харківського апеляційного суду.
Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження ухвали суду - якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Суддя: Л. В. Вовк
Суд | Краснокутський районний суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 18.09.2023 |
Оприлюднено | 20.09.2023 |
Номер документу | 113516541 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Краснокутський районний суд Харківської області
Вовк Л. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні