Справа № 450/1215/21 Провадження № 2-др/450/21/23
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
/додаткове/
"30" червня 2023 р. Пустомитівський районний суд Львівської області в складі:
головуючого - суддіДанилів Є.О.
при секретаріОриняк Н.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Пустомити заяву представника відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю «Т.Т.С.» адвоката Сидорук О.О. про ухвалення додаткового рішення про стягнення судових витрат на правничу допомогу у цивільній справі № 450/1215/21 за позовом ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю «Т.Т.С.», Приватного акціонерного товариства «Страхова компанія «Українська страхова група», третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору ОСОБА_2 про відшкодування матеріальної та моральної шкоди,
в с т а н о в и в :
12.06.2023 року Пустомитівським районним судом Львівської області ухвалено рішення у цій справі. Суд ухвалив позовні вимоги ОСОБА_1 , - задоволити частково. Стягнути з Приватного акціонерного товариства «Страхова компанія «Українська страхова група» (код ЄДРПОУ 30859524, юридична адреса: 03038, м. Київ, вул. І. Федорова, 38 А) на користь ОСОБА_1 (адреса реєстрації та проживання: АДРЕСА_1 ) 39 821,70 (тридцять дев`ять тисяч вісімсот двадцять одна гривня 70 копійок) гривень відшкодування завданої матеріальної шкоди та 1 991,08 (одну тисячу дев`ятсот дев`яносто одну гривню 08 копійок) відшкодування завданої моральної шкоди. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Т.Т.С.» (код ЄДРПОУ 36347122, юридична адреса: 02222, м. Київ, вул. Бальзака, 55/253, фактична адреса: 02097, м. Київ, вул. Пухівська, І-Б) на користь ОСОБА_1 (адреса реєстрації та проживання: АДРЕСА_1 ) 400,000 (чотириста тисяч гривень 00 копійок) гривень відшкодування завданої моральної шкоди. У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 в іншій їх частині, - відмовити. Стягнути з Приватного акціонерного товариства «Страхова компанія «Українська страхова група» (код ЄДРПОУ 30859524, юридична адреса: 03038, м. Київ, вул. І. Федорова, 38 А) в дохід держави 1816 грн. судового збору. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Т.Т.С.» (код ЄДРПОУ 36347122, юридична адреса: 02222, м. Київ, вул. Бальзака, 55/253, фактична адреса: 02097, м. Київ, вул. Пухівська, І-Б) в дохід держави 1423,06 грн. судового збору.
22.06.2023 року на адресу суду від представника відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю «Т.Т.С.» адвоката Сидорук О.О. надійшла заява про стягнення судових витрат на правничу допомогу на загальну суму 47 000 грн. по цивільній справі № 450/1215/21.
Сторони в судове засідання не з`явилися. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового засідання, не перешкоджає розгляду заяви.
Відповідно до ст. 247 ЦПК Українив разі якщо відповідно до положень цьогоКодексурозгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши наявні у справі докази, суд приходить до наступного висновку.
Відповідно до статті 270 ЦПК України суд, що ухвалив рішення, може за заявою осіб, які беруть участь у справі, чи з власної ініціативи ухвалити додаткове рішення. У разі необхідності суд може викликати сторони або інших учасників справи в судове засідання.
Згідно ч. 5ст. 265 ЦПК Україниу резолютивній частині рішення зазначається розподіл судових витрат.
Відповідно до ч. 1, 2ст. 141 ЦПК Українисудовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються у разі відмови в позові - на позивача.
Так, згідно ч. 1ст. 137 ЦПК України, витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави.
Згідно з положеннямист.133 ЦПК України, судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. До витрат, пов`язаних з розглядом справи належать, зокрема, витрати, на професійну правничу допомогу.
Відповідно до п.1 ч. 1ст. 137 ЦПКза результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами. Для цілей розподілу судових витрат розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою.
Для визначення розміру витрат на правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.
Розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: 1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); 2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); 3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; 4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи. У разі недотримання вимог частини четвертої цієї статті суд може, за клопотанням іншої сторони, зменшити розмір витрат на правничу допомогу, які підлягають розподілу між сторонами.Обов`язок доведення неспівмірності витрат покладається на сторону, яка заявляє клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката, які підлягають розподілу між сторонами.
Відповідно до ч. 8ст. 141 ЦПК України, розмір витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо.
Такі докази подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву.
Стягнення витрат на професійну правничу допомогу є не лише компенсацією стороні, на користь якої ухвалене рішення, понесених нею витрат, але й у певному сенсі має спонукати іншу сторону, утримуватися від подання безпідставних заяв, скарг та своєчасно вчиняти дії, необхідні для поновлення порушених прав та інтересів фізичних та юридичних осіб (постанови Верховного Суду від 05.09.2019 р. у справі № 826/841/17, від 24.10.2019 р. у справі № 820/4280/17, від 25.10.2019 р. у справі № 826/13270/16).
При цьому, відшкодуванню підлягають витрати на професійну правову допомогу незалежно від того, чи їх уже фактично сплачено стороною/третьою особою чи тільки має бути сплачено. Так, у постанові Об`єднаної палати Верховного Суду у складі Касаційного господарського суду від 03.10.2019 у справі №922/445/19 суд дійшов до висновку про те, що витрати на надану професійну правничу допомогу у разі підтвердження обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості підлягають розподілу за результатами розгляду справи незалежно від того, чи їх уже фактично сплачено стороною/третьою особою, чи тільки має бути сплачено.
Беручи на себе обов`язок щодо здійснення представництва інтересів клієнта в суді, адвокат бере на себе відповідальність не лише за якусь одну дію, наприклад написання процесуального документу чи виступ у суді, а бере на себе обов`язок по вчиненню комплексу дій, метою яких є забезпечення реалізації та захисту прав і обов`язків клієнта, відтак, час, який адвокат витрачає на дорогу для участі у судовому засіданні, є складовою правничої допомоги і підлягає компенсації нарівні з іншими витратами.
Отже, участь у судовому засіданні являє собою не формальну присутність на ньому, а підготовку адвоката до цього засідання, витрачений час на дорогу до судового засідання та у зворотному напрямку, його очікування та безпосередня участь у судовому засіданні. Такі етапи представництва інтересів у суді, як прибуття на судове засідання та очікування цього засідання є невідворотними та не залежать від волі чи бажання адвоката. При цьому паралельно вчиняти якісь інші дії на шляху до суду чи під залом судового засідання адвокат не може та витрачає на це свій робочий час. З огляду на це такі стадії, як прибуття до суду чи іншої установ та очікування є складовими правничої допомоги, які в комплексі з іншими видами правничої допомоги сприяють забезпеченню захисту прав та інтересів клієнта.
З урахуванням наведеного час, який адвокат витрачає на дорогу для участі у судовому засіданні, є складовою правничої допомоги і підлягає компенсації нарівні з іншими витратами.
Час витрачений адвокатом для прибуття до суду та очікування початку засідання має оплачуватись, а такі витрати сторони відносяться до судових витрат (постанова Верховного Суду від 01.12.2021 року у справі № 641/7612/16-ц).
Пунктом 9 ч. 1 ст. 1 ЗУ «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» встановлено, що представництво - вид адвокатської діяльності, одо полягає в забезпеченні реалізації прав і обов`язків клієнта в цивільному, господарському, адміністративному та конституційному судочинстві, в інших державних органах, перед фізичними та юридичними особами, прав і обов`язків потерпілого під час розгляду справ про адміністративні правопорушення, а також прав і обов`язків потерпілого, цивільного відповідача у кримінальному провадженні.
Інші види правової допомоги - види адвокатської діяльності з надання правової інформації, консультацій і роз`яснень з правових питань, правового супроводу діяльності клієнта, складення заяв, скарг, процесуальних та інших документів правового характеру, спрямованих на забезпечення реалізації прав, свобод і законних інтересів клієнта, недопущення їх порушень, а також на сприяння їх відновленню в разі порушення (пункт 6 частини першої статті 1 Закону № 5076-УІ).
Відповідно до статті 19 Закону № 5076-УІ видами адвокатської діяльності, зокрема, є:с - надання правової інформації, консультацій і роз`яснень з правових питань, правовий супровід діяльності юридичних і фізичних осіб, органів державної влади, органів місцевого самоврядування, держави; - складення заяв, скарг, процесуальних та інших документів правового характеру; - представництво інтересів фізичних і юридичних осіб у судах під час здійснення цивільного, господарського, адміністративного та конституцій ного судочинства, а також в інших державних органах, перед фізичними та юридичними особами.
Статтею 30 Закону № 5076-УІ передбачено, що гонорар є формою винагороди адвоката за здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту.
Порядок обчислення гонорару (фіксований розмір, погодинна оплата), підстави для зміни розміру гонорару, порядок його сплати, умови повернення тощо визначаються в договорі про надання правової допомоги.
Розмір винагороди за надання правової допомоги визначений у Договорі у вигляді фіксованої суми, не змінюється в залежності від обсягу послуг та витраченого адвокатом часу. Адвокат не повинен підтверджувати розмір гонорару, якщо гонорар встановлений сторонами договору у фіксованому розмірі. Відповідне положення міститься у постанові КАС ВС від 28 грудня 2020 року у справі № 640/18402/19.
Судом встановлено, що 30.04.2021 року між Товариством з обмеженою відповідальністю «Т.Т.С.» та адвокатським бюро «Микола Піка і Партнери» укладено договір про надання правової допомоги.
Відповідно до п.6.1. Додатку до Договору про надання правничої (правової) допомоги від 30.04.2021 року, між Клієнтом і Адвокатом Пікою М.Є. було досягнуто домовленості про фіксований розмір гонорару за надання правничої (правової) допомоги у цивільних справах №450/4324/20 та №450/1031//21 (що стосувались розгляду заяв про забезпечення позову) та №450'1215621 (що стосувалось розгляду позовної заяви про відшкодування шкоди), зокрема:1)10000(десятьтисяч)грн.: заознайомлення зматеріалами справи№450/4324/20та №450/1031/21; написання,подання апеляційноїскарги наухвалу Пустомитівськогорайонного судуЛьвівської областівід 26березня 2021року усправі №450/1031/21; участьу судовихзасіданнях вЛьвівському апеляційномусуді усправі №450/1031/21; 2)25000(двадцятьп`ять тисяч)грн.: заознайомлення зматеріалами справи№450/1215/21; підготовку необхіяаих процесуальних документів (відзиву на позовну мяву. заперечень, пояснень, клопотань, тощо) та участь у судових засіданнях в Пустомитівському районному суді Львівської області (суді першої інстанції).
Надання обсягу вищезазначеної допомоги підтверджується Актом наданих послуг (частково наданих послуг) №1 від 23.06.2021 року на суму 25 000 грн. за Договором про надання правничої (правової) допомоги від 30,04.2021 року і Актом наданих послуг (частково наданих послуг) №2 від 23.06.2021 року на суму 10 000 грн. за Договором про надання правничої (правової) допомоги від 30.04.2021 року.
Також, 30 січня 2023 під час розгляду справи в суді між Товариством з обмеженою відповідальністю «Т.Т.С.» та адвокатом Сидорук О.О. укладено Договір про надання правової допомоги.
Згідно з п.1.1 Договору про надання правової допомоги від 30 січня 2023 року адвокат Сидорук О.О. зобов`язалась надати правову допомогу в суді першої інстанції під час розгляду цивільної справи №450/1215/21 про відшкодування шкоди.
Пунктом 4 Додаткової угоди від 08.03.2023 року, яка є Додатком №1 до Договору про надання правової допомоги від 30 січня 2023 року між Адвокатом Сидорук О.О. і Клієнтом досягнуто згоди про попередній розрахунок за Договором про надання правової допомоги від 30.01.2023 року у розмірі 12 000 гри., який відповідно до платіжної інструкції №163 від 08 березня 2023 року був проведений Клієнтом у повному обсязі.
За результатами розгляду справи №450/1215/21 Адвокатом Сидорук О.О. 13 червня 2023 року був складений Акт приймання-передачі наданої правової допомоги, згідно якого Адвокатом Сидорук О.О. було надано наступну правову допомогу на суму 12 000 грн.:
-ознайомлення з матеріалами справи (2 год/ 1500 грн. (за годину роботи адвоката, згідно Додатку №1 до Договору про надання правової допомоги від 30.01.2023 року) на суму 3000 грн.;
-участь у судових засіданнях (2 год./3000 грн. (за годину роботи адвоката, згідно Додатку №1 до Договору про надання правової допомоги від 30.01.2023 року) на суму 6000;
-час на прибуття до суду і повернення до робочого місця адвоката (3 год./1000 грн.(за годину роботи адвоката, згідно Додатку №1 до Договору про надання правової допомоги від 30.01.2023 року) на суму 3000 грн.
-Відповідно, вартість сплаченої Відповідачем правової допомоги, одо була надана Адвокатом Сидорук О.О. склала 12 000 грн.
До закінчення судових дебатів представником позивача заявлено, що докази понесених судових витрат будуть надані (надіслані) суду протягом 5 днів з моменту винесення рішення у цій справі.
Таким чином, загальна сума сплаченої Відповідачем ТзОВ «Т.Т.С.» правової допомоги у справі склала 47 000 грн.
Відповідно до ч. 1 ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Відповідно до ст. 141 ЦПК України, інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються у разі часткового задоволення позову - на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
При визначенні суми відшкодування суд повинен виходити з критерію реальності адвокатських витрат (встановлення їхньої дійсності та необхідності), а також критерію розумності їхнього розміру, виходячи з конкретних обставин справи та фінансового стану обох сторін. Ті самі критерії застосовує Європейський суд з прав людини (далі - ЄСПЛ), присуджуючи судові витрати на підставі статті 41 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року. Такий, правовий висновок викладено в постанові Великої Палати Верховного Суду від 19 лютого 2020 року у справі N 755/9215/15-ц (провадження N 14-382цс-19).
При визначенні суми відшкодування, суд враховує позицію позивача щодо неспівмірності заявлених вимог щодо витрат на правову допомогу ураховуючи ціну позову. Так, відповідно до заяви, загальна сума сплаченої відповідачем ТзОВ «Т.Т.С.» правової допомоги у справі склала 47 000 грн.. Враховуючи наведене, виходячи із критерію розумності, справедливості, ураховуючи обставин справи, складність справи (яка не є складною) її значення для сторін, суд приходить до висновку про зменшення розміру заявлених вимог про стягнення витрат на правову допомогу до 37000,00 грн.
На підставі викладеного, керуючись ст.137,133,141,265,270 ЦПК України, суд,-
п о с т а н о в и в :
заяву представника відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю «Т.Т.С.» адвоката Сидорук О.О. про ухвалення додатково рішення по цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю «Т.Т.С.», Приватного акціонерного товариства «Страхова компанія «Українська страхова група», третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору ОСОБА_2 про відшкодування матеріальної та моральної шкоди, - задоволити частково.
Ухвалити додаткове рішення у цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю «Т.Т.С.», Приватного акціонерного товариства «Страхова компанія «Українська страхова група», третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору ОСОБА_2 про відшкодування матеріальної та моральної шкоди.
Стягнути з ОСОБА_1 (адреса реєстрації та проживання: АДРЕСА_1 ) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Т.Т.С.» (код ЄДРПОУ 36347122, юридична адреса: 02222, м. Київ, вул. Бальзака, 55/253, фактична адреса: 02097, м. Київ, вул. Пухівська, І-Б) витрати на професійну правничу допомогу в розмірі 37,000 грн. (тридцять сім тисяч гривень00 колпійок) гривень.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Львівського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30 - денний строк з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного суду через Пустомитівський районний суд Львівської області.
Повний текст рішення складено 30.06.2023 року.
СуддяЄ. О. Данилів
Суд | Пустомитівський районний суд Львівської області |
Дата ухвалення рішення | 30.06.2023 |
Оприлюднено | 20.09.2023 |
Номер документу | 113541055 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи у спорах про недоговірні зобов’язання, з них про відшкодування шкоди, з них |
Цивільне
Касаційний цивільний суд Верховного Суду
Синельников Євген Володимирович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні