Рішення
від 19.09.2023 по справі 708/805/23
ЧИГИРИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 708/805/23

Провадження № 2/708/198/23

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 вересня 2023 року м. Чигирин

Чигиринський районний суд Черкаської області в складі:

головуючого судді - Попельнюха А.О.,

за участю

секретаря судових засідань Пасічної Л.А.,

представника позивача - адвоката Майстренка М.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань Чигиринського районного суду Черкаської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Чигиринської міської ради про встановлення юридичного факту та визнання права власності на спадкове майно в порядку спадкування за законом, -

ВСТАНОВИВ:

Представник позивача - адвокат Майстренко М.О. звернувся до суду із позовом про встановлення юридичного факту та визнання права власності на спадкове майно в порядку спадкування за законом. В обґрунтування позовних вимог зазначив, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 . Після смерті ОСОБА_2 залишилася спадщина у вигляді земельної ділянки площею 1,59 га, що розташована в адмінмежах Трушівської сільської ради Черкаського району Черкаської області, яка належала померлій на підставі Державного акту на право приватної власності на землю серія ЧР № 18-17-425, виданого 14 березня 2002 року Трушівською сільською радою Чигиринського району, зареєстрованого в Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю за № 425.

Після смерті ОСОБА_2 спадщину фактично прийняв позивач, оскільки на час смерті постійно проживав разом з нею. Зокрема, починаючи з 1990 року і до 01 серпня 2007 року позивач постійно проживав разом із спадкодавцем в одному будинку за адресою: АДРЕСА_1 .

08 червня 2022 року позивач звернувся до приватного нотаріуса Черкаського районного нотаріального округу Цинди Р.М. із заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину за законом на земельну ділянку, що залишилася після смерті ОСОБА_2 . Однак йому було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на вищевказану земельну ділянку, у зв`язку з тим, що ним не подані документи, що посвідчують право власності спадкодавця на зазначене майно, а також не прийнято спадщину у встановлений законом спосіб, не доведено факт проживання із спадкодавцем однією сім`єю не менше як п`ять років до часу відкриття спадщини.

Ухвалою Чигиринського районного суду Черкаської області від 13.07.2023 провадження у справі відкрито за правилами загального позовного провадження.

Ухвалою Чигиринського районного суду Черкаської області від 10.08.2023 підготовче провадження по даній справі закрито з призначенням справи до судового розгляду.

Представник позивача адвокат Майстренко М.О. у судовому засіданні позов підтримав з підстав, наведених у позовній заяві, та просив суд його задовольнити.

Відповідач, будучи належним чином повідомленим про час та місце розгляду справи, у судове засідання явку уповноваженого представника не забезпечив, на адресу суду надіслав заяву, відповідно до якої позов визнав не заперечував проти задоволення позовних вимог, просив суд проводити розгляд справи у відсутність представника відповідача.

Допитані під час судового розгляду свідки ОСОБА_3 та ОСОБА_4 , кожен окремо, надали суду показання, якими підтвердили факт постійного проживання позивача разом зі спадкодавцем в АДРЕСА_1 . Також підтвердили, що ОСОБА_1 разом зі своїм батьком ОСОБА_5 проживали з ОСОБА_2 за адресою: АДРЕСА_1 . Необхідність спільного проживання була обумовлена тим, що мати позивача померла, коли йому було біля десяти років, після чого його батько почав проживати із ОСОБА_2 і вони перебували у фактичних шлюбних відносинах. Відповідно вже після смерті батька, який помер у 2004 році, позивач продовжував проживати із ОСОБА_2 та допомагати їй, оскільки вона для нього була як мати. ОСОБА_1 проживав із нею однією родиною, він здійснював за нею догляд, користувався її майном, був поєднаний з нею спільним побутом та провів її поховання.

З метою встановлення об`єктивної істини у справі, зокрема перевірки факту можливого проживання позивача у одному населеному пункті протягом тривалого часу, судом у позивача були витребувані додаткові відомості про його працевлаштування, на підтвердження чого представником надана суду копія трудової книжки на ім`я ОСОБА_1 .

Після оголошення у судовому засіданні перерви представник позивача адвокат Майстренко М.О. надав суду заяву із проханням проводити розгляд справи у його відсутність, позов підтримав у повному обсязі та просив суд його задовольнити.

На підставі ч. 2 ст. 247 ЦПК України у зв`язку з неявкою у судове засідання всіх учасників справи подальше фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

Суд, заслухавши представника позивача, свідків, дослідивши матеріали справи, встановив такі обставини та відповідні їм правовідносини.

Згідно зі ст. 1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом чи за законом.

Відповідно до ч. 1 ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.

Судом встановлено та вбачається з наданої копії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 від 19.07.2004, що ОСОБА_5 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 у с. Трушівці Чигиринського району Черкаської області, про що зроблено відповідний актовий запис № 29.

Також судом встановлено та підтверджено копією свідоцтва про народження позивача серії НОМЕР_2 від 09.07.1980, що ОСОБА_5 є батьком позивача ОСОБА_1 .

Відповідно до повного витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про смерть встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 , актовий запис № 16, складений Трушівською сільською радою Чигиринського району (а.с. 44-46).

Після її смерті на території Трушівської сільської ради Чигиринського району відкрилася спадщина.

ОСОБА_2 на момент смерті була власником земельної ділянки загальною площею 1,59 га, яка складається із земельної ділянки площею 1,29 га (кадастровий номер: 7125487500:01:001:0396), та земельної ділянки площею 0,30 га (кадастровий номер відсутній), для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована в адмінмежах Трушівської сільської ради Черкаського (Чигиринського) району Черкаської області, що підтверджується довідкою Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області від 18.01.2022 за № 29-23-0.3-21/36-22, а також копією Державного акту на право приватної власності на землю серії ЧР № 18-17-425 (а.с. 11-12).

Також судом встановлено та підтверджено довідкою, виданою Виконавчим комітетом Чигиринської міської ради №38/06-01-16 від 23.07.2021, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , на день своєї смерті ІНФОРМАЦІЯ_4 була зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 . Інших членів сім`ї, малолітніх, неповнолітніх, утриманців на день її смерті не зареєстровано.

Відповідно до Акту обстеження умов проживання жителів населених пунктів Чигиринської міської територіальної громади від 07 липня 2023 року судом встановлено, що ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_5 , та позивач ОСОБА_1 починаючи з 1990 року до 01.08.2007 фактично спільно проживали разом за адресою: АДРЕСА_1 без реєстрації.

Вони спільно вели підсобне господарство, були пов`язані спільним побутом, мали спільний бюджет, несли спільні витрати з утримання будинку, присадибної земельної ділянки, придбавали майно, предмети домашнього обігу для спільного користування. ОСОБА_1 доглядав за ОСОБА_2 до дня її смерті, а також допомагав їй з лікуванням та придбавав ліки.

ОСОБА_1 провів поховання ОСОБА_2 та залишився проживати в даному будинку після її смерті.

Відповідно до довідки, наданої Трушівським ліцеєм Чигиринської міської ради Черкаської області № 197 від 06.09.2023, ОСОБА_1 у 1986 році був зарахований до Трушівської середньої школи та в 1994 році закінчив 9 клас, отримавши свідоцтво про неповну середню освіту № НОМЕР_3 , про що в книзі обліку бланків і видачі свідоцтв внесено запис за № 367. У свою чергу надана суду копію трудової книжки колгоспника на ім`я позивача підтверджує, що вся його трудова діяльність за період часу із 2006 року мала місце за місцем фактичного проживання у с. Трушівці.

З наданого суду оголошення в газеті "Чигиринські вісті" № 33 (20435) від 31.08.2022 вбачається, що державний акт на ім`я ОСОБА_2 був втрачений.

Відповідно до ч. 3 ст. 1268 ЦК України спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.

У відповідності з ч. 2 ст. 315 ЦПК України, у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.

Судом встановлено та визнано доведеним факт постійного проживання позивача з померлою ОСОБА_2 за адресою: АДРЕСА_1 . Вказані факти та обставини встановлені та підтверджені матеріалами справи та показаннями свідків.

Пленум Верховного Суду України в абз. 3 п. 23 постанови № 7 від 30 травня 2008 року «Про судову практику у справах про спадкування» зазначив, що у разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.

Відповідно до статті 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Згідно п. 1 ч. 2 ст. 16 даного Кодексу визнання права є одним із способів захисту цивільних прав та інтересів.

На підставі ч. 1 ст. 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом.

Враховуючи, що твердження позивача є доведеними та обґрунтованими, відповідач не заперечує проти задоволення позову, інших спадкоємців, які б прийняли спадщину після померлої ОСОБА_2 , не має, суд приходить до переконання, що позов підлягає до задоволення.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 328, 1217, 1225, 1265, 1268 ЦК України, ст.ст. 12, 81, 89, 259, 263, 265, 315, 319 ЦПК України, суд, -

УХВАЛИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Чигиринської міської ради про встановлення юридичного факту та визнання права власності на спадкове майно в порядку спадкування за законом - задовольнити.

Встановити факт постійного проживання ОСОБА_1 разом зі спадкодавцем ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , однією сім`єю більше п`яти років до часу відкриття спадщини, а саме - з 1990 року і до дня її смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 , за адресою: АДРЕСА_1 , на час відкриття спадщини.

Встановити факт постійного проживання ОСОБА_1 разом зі спадкодавцем ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , за адресою: АДРЕСА_1 , на час відкриття спадщини ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Визнати за ОСОБА_1 в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , право власності на земельну ділянку призначену для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, площею 1,2767 га, з кадастровим номером 7125487500:01:001:0396, що належала померлій на підставі Державного акту на право приватної власності на землю серії ЧР № 18-17-425, виданого 14 березня 2002 року, зареєстрованого в Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю за № 425.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Черкаського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було проголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручене в день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Учасники та їх адреси:

Позивач: ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_4 , прож.: АДРЕСА_1 );

Представник позивача: адвокат Майстренко Максим Олександрович (свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю серії ЧК № 001347, видане 05.05.2021 Радою адвокатів Черкаської області, адреса робочого місця адвоката: Черкаська обл., Черкаський р-н, м. Кам`янка, вул. Миру, буд. 42);

Відповідач: Чигиринська міська рада (код ЄДРПОУ: 04061560, місцезнаходження: Черкаська обл., Черкаський р-н, м. Чигирин, вул. Б.Хмельницького, буд. 26).

Суддя Андрій ПОПЕЛЬНЮХ

СудЧигиринський районний суд Черкаської області
Дата ухвалення рішення19.09.2023
Оприлюднено21.09.2023
Номер документу113557148
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них: визнання права власності на земельну ділянку

Судовий реєстр по справі —708/805/23

Рішення від 19.09.2023

Цивільне

Чигиринський районний суд Черкаської області

Попельнюх А. О.

Ухвала від 10.08.2023

Цивільне

Чигиринський районний суд Черкаської області

Попельнюх А. О.

Ухвала від 13.07.2023

Цивільне

Чигиринський районний суд Черкаської області

Попельнюх А. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні